Elektros ir dujų kainų prognozės Lietuvoje rodo stabilumą ateinančiais metais, teigia valstybinis reguliuotojas. Šiuo metu elektros energijos biržoje pastebimas kainų kritimas, o tai turėtų atsiliepti gyventojams mažinant elektros sąskaitas. Seimo Audito komitetas aktyviai nagrinėjo didžiausio tiekėjo „Ignitis“ finansus ir nustatė, kad beveik pusė milijono vartotojų gali tikėtis mažesnių elektros sąskaitų.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) prognozuoja, kad elektros kainos vidurkis 2024 metais turėtų būti apie 100 eurų už megavatvalandę. Konkrečiau, gyventojams, prijungusiems prie žemos įtampos elektros tinklų, prognozuojama apie 21,58 cento už kWh (su PVM) pirmojo kitų metų pusmečiui. Ši kaina yra mažesnė nei dabartinė, kuri šiuo metu yra 22,7 cento už kWh.

Daugiau nei 450 tūkstančiai visuomeninio elektros tiekimo vartotojų, kurie priklauso trečiajam liberalizavimo etapui, gali tikėtis sumažėjusios sąskaitos. Jei vartotojas per mėnesį sunaudoja 80 kWh elektros, jo sąskaita turėtų sumažėti 88 centais. Nepaisant to, kad yra nepriklausomų tiekėjų, jų tarifai nesiskiria daug nuo visuomeninio tiekimo, nes valstybė reguliuoja elektros kainos dalį.

Dujų rinkos situacija yra įtemptesnė, tačiau VERT Dujų ir elektros departamento direktorius Ignas Kazakevičius prognozuoja, kad dujų tarifai neturėtų kisti. Jis teigia, kad 2024 m. dujų kaina turėtų svyruoti apie 53 eurus, likus tokiai pačiai ir tarifų. Tai reikštų, kad dujų sąskaitos nesikeis, o elektros sąskaitos netgi sumažės šiek tiek.

Kitas svarbus aspektas yra kompensacijos. 2022 metai buvo sunkūs dėl aukštų energijos kainų, susijusių su Rusijos invazija į Ukrainą. Daugelio šalių vyriausybės taikė kompensacijas, tačiau Lietuvoje šių kompensacijų kitais metais neplanuojama. Vyriausybė nusprendė nepratęsti elektros kompensacijų, o dujoms taikomas mažesnis kompensavimas nei ankstesniais metais.

Šiuo metu pirmajai grupei dujos kainuoja 1,36 euro už kubinį metrą su valstybės kompensacija, o antrajai grupei – 0,87 euro. Tačiau daugiau nei 20 tūkstančių kubinių metrų per metus suvartojantiems klientams kaina siekia 0,83 euro. Elektros atveju kompensacijos taip pat buvo mažinamos, ir šiuo metu visuomeninis tiekimas yra 22,7 cento už kWh, tai 18,93 proc. pigiau nei kovą-birželį, kai buvo nustatyta 28 centų už kWh kaina.

Kalbant apie rinkas, elektros kaina per parą Lietuvoje gali labai kisti, tačiau rugsėjo mėnesio vidurkis buvo 11,7 cento už kWh. Dabar, remiantis „Nord Pool“ biržos duomenimis, šio mėnesio vidurkis yra 7,4 cento už kWh. Dujų kainos Nyderlandų prekybos taške TTF svyruoja apie 50 eurų už megavatvalandę, o 1 kubinis metras dujų kainuoja apie 52,75 cento.

Visa tai rodo, kad ateinančiais metais Lietuvoje energijos rinkos išliks stabilios, o gyventojai gali tikėtis mažesnių sąskaitų už elektros ir dujų vartojimą.