Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, rugpjūčio 3, 07:10 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Riaušės Londone: kas atsitiko Vakarų demokratijai?

Riaušės Londone: kas atsitiko Vakarų demokratijai?

Didžiosios Britanijos naujienos, Londonas. Kažin ar rasime žmogų, negirdėjusį apie rugpjūčio mėnesio gatvių riaušes Didžiojoje Britanijoje. Visa žiniasklaida mirga vaizdžiais naktinių gaisrų tankiai apgyvendintuose britų sostinės kvartaluose paveikslais, kažkuo stipriai primenančiais Antrojo pasaulinio karo laikų kroniką, įamžinusią vokiečių bombardavimo pasekmes. Sprogimai, plėšimai ir masiniai grobimai tiesiog per keletą dienų apėmė keletą Londono rajonų, o taip pat Mančesterį, Notingemą, Liverpulį, Birmingemą ir kitus miestus. Jie keletą parų išbuvo gatvės bandų valdžioje ne tik nakties metu, bet ir dienomis. Parduotuvių ir prekybos centrų grobime dalyvavo ištisos šeimos, tame tarpe ir mažamečiai vaikai. Policija, nežiūrint į visišką jėgų mobilizavimą, negalėjo sulaikyti riaušininkų, o kai kuriais atvejais netgi traukėsi. Liūdniausia yra tai, kad visa tai įvyko likus mažiau nei metams iki Olimpiados, kuri 2012 metų vasarą įvyks Londone.

Kas yra būdinga „angliškam maištui“  ir kuo jis pavojingas?


Masterforex-V Akademijos
analitikai pažymi, kad neramumai prasidėjo rugpjūčio 6 dieną nuo nedidelės protesto akcijos, vykusios šalia policijos nuovados Londono Totenhemo rajone. Vietiniai gyventojai atėjo išreikšti protesto dėl juodaodžio taksisto Marko Daggano nužudymo, kurį įvykdė policininkai. Jis buvo įtariamas prekyba ginklais.

Teisėsaugos pareigūnų žodžiais, žuvusysis vykdė ginkluotą pasipriešinimą, tačiau daugybė jo giminaičių, kaimynų ir pažįstamų tuo nepatikėjo ir surengė protestą prie policijos nuovados. Greitai ten susirinko visa bažnytinė bendruomenė, kuriai priklausė velionis Mark Daggan. Jos vadovo pastoriaus Nimso Obunge žodžiais, bendruomenė „šaukiasi teisingumo“. Mitingas be lozungų ir transparantų tęsėsi visą naktį. Bendruomenės nariai ir prisijungę prie jų vietiniai gyventojai susprogdino, išgrobė ir padegė keletą rajono parduotuvių. Kuomet grobėjai per sudaužytas vitrinas nešė pavogtas prekes, jų veiduose neatsispindėjo nepasitenkinimas, pasipiktinimas, o žodžiai nepasižymėjo „teisingumo šaukimu“:

• Pirmoji pamoka: grandininė reakcija.
Deja, pirmoji riaušių naktis netapo paskutine. Keleto sekančių dienų bėgyje prievartos banga tik augo, užliedama vis naujus Londono rajonus, o taip pat ir kitus Anglijos miestus (nei Škotijoje, nei Velse riaušių nebuvo). Minia padeginėjo automobilius, autobusus ir namus, daužė vitrinas, pešėsi su policija ir nuolat plėšė parduotuves. Konflikto geografijos plėtimosi dinamika stebino: atrodė, kad dar šiek tiek ir Anglijoje neliks nei vienos ramios vietos.  
• Antroji pamoka: aukštas marodierių organizacijos ir techninės įrangos lygis. Įvykio stebėtojus sukrėtė maištininkų veiksmų nuoseklumas.  Didelis jų skaičius neįtikėtinai greitai atsirasdavo naujose vietose, o taip pat suspėdavo pasislėpti prieš pasirodant policijai:
- kaip paaiškėjo, plėšikai komunikavimui aktyviai naudojo populiarius socialinius tinklus Facebook ir Twitter. Kiekvieno naktinio maišto išvakarėse ten atsirasdavo panašūs pranešimai: „Jeigu kas nors šiąnakt norėtų užsidirbti, mes planuojame vykti į Londono rytinę dalį!“, arba „Mums nusispjauti į policiją – jeigu mus persekios, mes juos išvaikysime. Visi matė per naujienas, kad jie neturi net ginklų. Susitinkame septintą valandą Stratfordo parke ir praturtėsime“. Daily Mail agentūra netgi paskelbė, kad riaušes „išprovokavo socialinės masinio informavimo priemonės“;
- tačiau atviresni raginimai, o taip pat ir nuolatinis veiksmų koordinavimas buvo vykdomas uždaresnio socialinio tinklapio - BlackBerry Messenger (BBM) – pagalba. Būtent iš BBM smartfonų, kurie  ypač populiarūs britų jaunimo tarpe, riaušių dalyviai siuntinėjo vienas kitam pranešimus. Skirtingai nuo įprastinių SMS pranešimų, policija negalėjo jų susekti. Pavogti daiktai taip pat sėkmingai ir aktyviai buvo išparduodami, beje, ne per vogtų daiktų tarpininkus, o per aukcioną eBay.
• Trečioji pamoka: policijos inertiškumas. Britų policija buvo visiškai... pasimetusi. Šie įvykiai ją tiesiog paralyžiavo. Pirmą riaušių naktį gatvėje praktiškai iš viso nebuvo policijos. Vėliau jie pasirodydavo, tačiau neginkluoti, turėdami tik gumines lazdas ir plastikinius skydus. Be to, teisėsaugos pareigūnai akivaizdžiai nusileido maištininkams kiekiu. Tik penktą riaušių dieną Londone pavyko sutelkti apie 16 tūkstančių policininkų iš visos šalies, tačiau tam reikėjo „apnuoginti“ kitus miestus. Leidimą policijai prieš maištininkus naudoti vandens patrankas ministras pirmininkas davė praėjus beveik savaitei nuo riaušių pradžios. Skotland Jardo bejėgiškumą ryškiai vaizduoja ir tai, kad Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas David Cameron patarėju pasikvietė buvusį Los Andželo ir Niujorko (JAV) policijos viršininką Bill Bratton, žinomą pravarde „Super-cop“. Šis žmogus savo šalyje pagarsėjo kaip kovos su gatvės nusikalstamumu specialistas. Anglų policininkai tai įvertino kaip asmeninį įžeidimą;
• Ketvirta pamoka: „spalvotųjų revoliucija“. Niekam, kas matė bent vieną reportažą iš suniokotos Anglijos, nepraslinko pro akis tai, kad didžioji aktyvių maištininkų dalis išsiskyrė tamsia odos spalva:
- iš pradžių tai akcentuoti buvo kažkaip nesmagu, tačiau dabar jau niekas neslepia, kad riaušes organizavo emigrantų palikuonys iš vargingiausių rajonų. "The Telegraph" pažymi, kad „juodaodžių bendruomenė seniai prarado savo paauglių ir jaunimo kontrolę“ ir „… mes turime kaltinti tas mokyklas ir švietimo įstaigas, kurios vaikų gyvenime sudaro papildomą erdvę gatvės gaujų kultūrai, kadangi jos mano tai esant autentiškomis afro-karibų ir azijiečių identiškumo apraiškomis“.
- premjeras D. Cameron viena pagrindinių šių riaušių priežasčių įvardija gaujų, siaučiančių būtent „tamsiaodžių“ kvartaluose, veiklą;
- "The Guardian" cituoja vieną iš pranešimų, išsiųstą moradierių: „Tai spalvotas karas, todėl, jei matai brolį, SALIUT jam, o jei matai „kopą“...ŠAUDYK!“

Riaušių pasekmės: kokius nuostolius padarė moradieriai?


Užsienio žiniasklaida praneša apie kolosalią žalą, padarytą moradierių Londonui. Susidūrimuose su policija taip pat yra ir žuvusių žmonių:
• gatvės riaušių metu buvo nužudyti keturi žmonės;
• susidūrimų metu nukentėjo 111 policininkų;
• areštuotų riaušių dalyvių skaičius jau viršijo 2 tūkstančius žmonių;
• Didžiosios Britanijos ministro pirmininko D. Cameron žodžiais, bendras nuostolis sudaro apie 200 milijonų svarų sterlingų. Jo kompensavimui vyriausybė netgi sukūrė atskirą valstybinį fondą.  

Kokių priemonių buvo imtasi ir kokios išvados padarytos?


„Noriu kreiptis į tuos, kurie yra atsakingi už neramumų sukėlimą. Jūs pajausite visą teisėsaugos jėgą“, – pareiškė premjeras. Ir iš tiesų, kai tik neramumai ėmė rimti, policija karštais pėdsakais mėmė sekti dalyvius, juos areštuodama. Organai dirbo ištisą parą, nedarydami jokių nuolaidžiavimų. Daugelis ekspertų tokią praktiką (neišvengiamos bausmės) laiko  teisingesne, kadangi neaišku, kuo būtų pasibaigusi prievarta iš policininkų pusės tiesiogiai gatvių riaušių metu:

• pirmoji pamoka: grasinimai. Tokių D. Cameronas paskelbė daugybę:
- panaudoti kariuomenę;
- panaudoti vandens patrankas (nebuvo precedentų);
- panaudoti gumines kulkas (nebuvo precedentų);
- duoti leidimą policijai vaikyti viešus susirinkimus, dar prieš prasidedant aktyviems veiksmams;
- leisti policijai nuplėšti kaukes nuo protestuojančių;
- iškeldinti riaušių dalyvių ir nusikaltėlių šeimas iš socialinio būsto, o taip pat atimti iš jų pašalpas;
- apriboti socialinių tinklų veiklą Internete;
- padidinti išlaidų, skirtų saugumui, dalį.
• antra pamoka: „nulinio pakantumo“ politika.  Tai amerikietiškas know-how, naudojamas kovojant su gatvių nusikalstamumu. „Zero tolerance“ numato griežtas bausmes netgi už nežymius teisės pažeidimus ir šios politikos įvedimas visų pirma yra siejamas su „superkopo“ Bill Bratton vardu, savo laiku susodinusio apie 4 tūkstančius gatvių gaujų dalyvių JAV. Dabar vyriausybė grasina lygiai taip pat elgtis ir senojoje gerojoje Anglijoje, nežiūrint į visas tradicijas. „Reikalausiu šių priemonių vis labiau, kadangi jos yra būtinos. Mes nepakankamai garsiai pareiškėme apie mūsų „nulinę toleranciją“, tačiau tai yra ta mintis, kurią norime paskelbti“, – pareiškė Cameron parlamente;
• trečia pamoka: retorika rinkėjams. Reikėtų pažymėti, kad kovinė retorika apskritai yra būdinga dabartiniam britų vyriausybės vadovui, todėl dabar jis pateko į savo stichiją. Jis visuomet vaidino „įstatymo“ žmogaus vaidmenį, o šiuo metu jo kalbos visiškai atitinka eilinių britų nuotaiką. Šie, po neseniai patirto siaubo, dar labiau trokšta jei ne „stiprios rankos“, tai bent jau savo gatvėse matyti tikrus policininkus, o ne kažkokius uniformuotus socialinius darbuotojus. Tačiau paties Camerono ir jo partijos reitingas šiomis dienomis žymiai nusmuko. Anglai visų pirma simpatizuoja policijai (nežiūrint net ir į visas pretenzijas), kuri visą šį laiką laikė riaušininkus surištomis rankomis, kol premjeras atostogavo Italijoje.

Įvykių priežasčių vertinimas: ar gali vėl pasikartoti panašūs įvykiai „Vakarų demokratinio“ pobūdžio šalyje?

Norėdamas eilinį kartą ką nors sugėdinti, D. Cameronas ėmėsi moralizavimo. "Mums pernelyg ilgai nepakako valios, kad suprantamai paaiškintumėm žmonėms, kas yra gerai, o kas blogai“  – pasakė vyriausybės vadovas. „Vaikai be tėvų. Mokyklos be disciplinos. Apdovanojimai be nuopelnų ir nusikaltimai be bausmių. Teisės be pareigų. Nekontroliuojami žmonių susibūrimai“,  – tokios, Camerono nuomone, yra pagrindinės šiuolaikinės britų visuomenės problemos. Premjero žodžiais, paaugliai turi jausti ir suprasti, kad darydami žmonėms gera, jie užsitikrina teigiamą nuostatą savo atžvilgiu:
paprasta liaudis. Anglai mano, kad valdžia pati sukūrė visas socialines problemas šalyje, ant sąžiningų mokesčių mokėtojų pečių pasodindama daugybę „parazitų“. Jau riaušių metu britai surinko apie 100 tūkstančių parašų, raginančių iškeldinti riaušių dalyvius ir jų šeimas ne tik iš būsto, bet ir iš šalies;
žiniasklaida. Žurnalistas iš „The Telegraph" Damian Thompson savo straipsnyje „riaušės Londone: štai kas vyksta, esant multikultūralizmui“ rašė: „Šiandien ekranuose mes matome daug tamsiaodžių veidų. Gėda, kad dėmesio centre neatsirado tie baltaodžiai multikultūralistai, kurie leido įvykti šiems žiaurumams“. Panašu, kad po šia fraze mielai pasirašytų ir teroristas norvegas Breivikas. Štai kaip, pasirodo, prakalbo tolerantiškieji anglai po vos savaitę trukusios „ekskursijos“ į „revoliucinį“ Kairą, Tripolį arba Tunisą, surengtos tiesiog jų jaukiose gatvelėse.

Portalas „Market Leader“ kviečia padiskutuoti, ar kalta yra valdžia ir ar yra nors viena šiuolaikinio pasaulio šalis, kuri būtų apdrausta nuo panašių įvykių?

Paskelbimo data: 2011-08-19 08:36 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55