Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, rugsėjo 23, 14:06 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Tomas Berovikas: kai sveikas protas turi persvarą prieš taisykles

Tomas Berovikas: kai sveikas protas turi persvarą prieš taisykles

Taisyklės, prekiaujant biržose, yra labai svarbios. Verslas nebus efektyvus, jei neturėsite suformuluotos aiškios strategijos ir jos nesilaikysite. Tačiau rinkoje dažnai susidaro momentai, kai sveikas protas turi turėti persvarą prieš taisykles - šią tiesą nekartą kartojo legendinis prekeivis Tomas Berovikas (Thomas Bierovic), apie kurį mes jums papasakosime.

 

 

Ką žaidžia prekeivių vaikai?

 

Karininkų sūnūs svajoja tapti vadais, vairuotojų vaikai greičiau nei kiti pradeda vairuoti automobilį, o kuo užsidega prekeivių vaikai? Tomas Berovikas rinkoje išgarsėjo, kaip žmogus, pradėjęs sudarinėti sandorius biržoje dar būdamas paauglys. Bet tai buvo visai ne žaidimas. Nepaisant savo nepatyrimo ir bet kokio teorinio pasiruošimo stokos, jaunuolis tikrai uždirbo pinigus priimdamas savarankiškus sprendimus. Tokio fenomeno paslaptis yra paprasta. Jo tėvas buvo MidAmerica Exchange biržos prekeivis. Nuo mažens jis įtraukė savo sūnų į verslą, kuriuo pats užsiėmė.

 

Šiandien Tomas Berovikas, kaip ir milijonai kitų prekeivių, įsirengė savo darbo vietą tiesiog namuose. Laimei, šiuolaikinės prekybos technologijos leidžia sudarinėti sandorius  nuotoliniu būdu, atverdamos galimybes daugybei talentingų žmonių. Tomui biržos prekeivio profesija tapo ne tik būdu realizuoti savo sugebėjimus, bet ir galimybe uždirbti pinigus sočiam gyvenimui. Be to, jis tapo puikiu savo tėvo įpėdiniu, įgydamas pasaulinį pripažinimą ir šlovę profesionalių rinkos dalyvių tarpe.

 

Beje, neturėtume galvoti, kad Tomo sėkmė yra didžiulis turtas. Jo kapitalas siekia tik du milijonus dolerių. Tai tokios lėšos, kurios leidžia išlikti biržos sandorių dalyvių solidžios viduriniosios klasės gretose. Tuo pat metu jie  yra ir šaltinis pakankamos gerovės, laisvės ir finansinės nepriklausomybės, kuriuos žmogus gali gauti tik dirbdamas tokiose srityse, kaip prekyba biržoje.

 

Tomas Berovikas išsikovojo šlovę prekeivių tarpe po to, kai rinkoje tapo žinomos jo sukurtos prekybos taisyklės, kuriomis gali pasinaudoti kiekvienas norintis. Tai specifinė analizės metodologija, - sako ekspertai. Nors pats autorius dažnai pažeidžia savo paties nustatytas taisykles, pirmenybę teikdamas paprastam sveikam protui. Ir nepaisant to jis sulaukia sėkmės. Žodžiu, Berovikas ignoruoja net tas galimybes, kurias lengvai galėtų gauti biržoje. Pavyzdžiui, jis neturi prekybos licencijos, o tai apriboja jo galimybes aptarnauti daugiau nei 15 klientų per metus ir draudžia asmeniškai pritraukti kapitalus. Ir vis tik jo verslas klesti!

 

O prasidėjo ši istorija dar tais laikais, kai jaunąjį Tomą tėvas pradėjo imti su savimi į biržos salę. Kad nesėdėtų be darbo, Berovikas jaunesnysis ėmė braižyti žemės ūkio sutarčių dienos ir savaitinius grafikus. Tokiu būdu jis pradėjo užsidirbti sau kišenpinigius. Tačiau vėliau Tomui taip sekėsi šiame versle, kad jis išmoko savarankiškai atlikti pilnavertę techninę analizę ir teikdavo prognozes, kuriomis sekė jo tėvas. Šeimos pajamos išaugo.

 

Vėliau Tomas Berovikas prisimindavo, kad tuomet biržose nebuvo jokių kompiuterių. Viską reikėjo atlikti rankiniu būdu ant paprasto popieriaus lapo. Kai į rinką įžengė šiuolaikinės technologijos, visi, įskaitant ir Beroviką, nustojo naudotis pieštuku ir liniuote. Ir vis tik patyręs prekeivis pradedantiesiems pataria nepamiršti senų metodų. Pasak jo, rutininis darbas, nustatant slenkančiųjų vidurkių lygius, apskaičiuojant palaikymo ir pasipriešinimo taškus, pradedantiesiems gali būti labai naudingas. Jis padeda geriau suprasti rinką, išmokti jausti viską, kas joje vyksta. Vėliau, kai jūs galiausiai įgysite pasitikėjimą savimi, bus galima pasikliauti kompiuteriu.

 

 

Tomo Beroviko koncepcija

 

Tomas Berovikas - klasikinis prekeivio, besiremiančio vien tik technine analize, pavyzdys. Jis ne kartą sakė, kad kartais net sąmoningai dėdavo pastangas, kad nieko nežinotų apie fundamentinius veiksnius. Techninė analizė, jo nuomone, - tai pakankamas pagrindas priimti sprendimą. Jei prie jos dar pridedate bazinius duomenis, tuomet, žinoma, gausite daug pilnesnį vaizdą. Bet tuo pat metu jūs rizikuojate patys save suklaidinti, nes techninės ir fundamentinės analizės rezultatai dažnai prieštarauja vieni kitiems. Sutelkite dėmesį į vieną dalyką, sandoriams atlikti pasirinkite teisingą laikotarpį, - pataria prekeivis.

 

Techninė analizė, bet kokiu atveju, vis tiek atspindi rinkos reakciją į fundamentalius duomenis. Kita vertus, ji yra puikus taikomosios psichologijos pavyzdys, kuriame, kaip veidrodyje atsispindi minios elgsena, varoma vilties, godumo ir baimės.

 

Sakoma, kad Tomas Berovikas yra koncepcijos, kurią jis pats vadina „prekybos metodu su momento korekcija“ autorius. Šis metodas apima tendencijos krypties ir kokybės žinojimą, supratimą, kaip išmatuoti kontrtendencinius judėjimus, gebėjimą apskaičiuoti rizikas ir t.t. Berovikas tvirtina, kad jis vykdo verslą pagal kasdienius grafikus. Bet tai - ne dogma. Kiekvienas yra laisvas pasirinkti sau tą laikotarpį, per kurį gali sulaukti didžiausios sėkmės.

 

Savo versle Tomas Berovikas didžiausią dėmesį skiria dinaminėms rinkoms. Sandorius jis dažnai uždaro, kai akcijos yra pakilime. Juk kotiruotės nuolat svyruoja. Ir dažnai susiklosto situacijos, kurioms esant galima rasti dar naudingesnį išėjimo į rinką tašką, turint beveik šimtaprocentinę garantiją, kad nupirktus popierius vėl bus galima nusipirkti pigiau, kad vėliau per trumpą laiką būtų galima parduoti brangiau.

 

Pasak Tomo Beroviko, šiandien, esant stabiliai kylančiai tendencijai, jis gali įeiti į rinką, tačiau rytoj išeiti, kai kursas grįš prie vakarykščių maksimumų. Galima numanyti, kad poryt kotiruotės vėl nusileis iki vietinių minimumų ir tuomet operaciją bus galima pakartoti. Norint išlaikyti ilgąją poziciją, sako Tomas, būtina, kad rinkoje įvyktų tikras proveržis. Bet 9 atvejais iš 10, net jei matote stiprią tendenciją, galite panaudoti vietinių svyravimų, kurie leis jums uždirbti daug daugiau nei tie, kurie šiandien atidaro poziciją, kad uždarytų ją po kelių savaičių, potencialą. Ir vis tik visada naudoti šią taisyklę Berovikas nepataria. Jis tvirtina, kad tik apie 40% atvejų susidaro atlygio ir rizikos santykis 2: 1. Būtent čia ir turime parodyti aktyvumą, siekdami užsitikrinti sau sotų gyvenimą.

 

Savo dievuku Tomas Berovikas įvardijo Čaką Lebo (Chuck Lebeau). Pasak mūsų herojaus, Lebo dėka jis pirmiausia išmoko atkreipti dėmesį rinkas su minimalia kasdiene 5000 tūkstančių apimtimi ir bendru atviru daugiau nei 20 tūkstančių interesu. Pasirodo, kad sėkmingam Tomo Beroviko koncepcijos taikymui likvidumas yra ne mažiau svarbus, nei teisinga techninė analizė, aiškiai sudaryta strategija ir sveikas protas, kuriuo prekeivis turi visada sekti.

 

Aplamai, Tomo Beroviko „prekyba su impulso korekcija“ yra paremta kelių rūšių informacija:

- tendencijos kryptis;

- tendencijos kokybė;

- kontrtendencinių reakcijų jėga;

- rizikos.         

 

    

Pagrindiniai principai

 

Analizuojant Tomo Beroviko darbą biržoje, ekspertai įvardija keletą principų, kuriais prekeivis bandė visada sekti. Tarp jų galime prisiminti tokius:

 

- Paprastai sandoriai trunka nuo dviejų iki keturių dienų. Prekeivis naudoja vietinių minimumų ir maksimumų potencialą, o tai žymiai padidina per trumpą laiką uždirbtų punktų kiekį. Kaip pažymi pats Tomas Berovikas, tai būtent tas atvejis, kai sveikas protas, sufleruojantis parduoti brangiau, kad nusipirkti pigiau, turi persvarą prieš taisykles, sakančias, kad reikia sulaukti tendencijos pabaigos, kad užsidarytume prie maksimumų.

 

- Rinkos nebūna blogos ar geros. Tai tik jūsų subjektyvus įspūdis. Iš tiesų, jūs galite uždirbti bet kokiomis sąlygomis. Tačiau Tomas Berovikas pačia geriausia rinka vadina tą, kurioje jis būdamas paskutinįjį kartą galėjo sudaryti gerą sandorį. Ir priešingai, ten, kur jis patyrė nuostolių, rinka tampa bloga ir nemylima. Prekybos sąlygų įvertinimas - tai labai individuali procedūra.

 

- Kuo didesnis likvidumas, tuo mažesnė rizika. Tomo Beroviko nuomone, dėl gausaus įsakymų užpildymomumo, techninės analizės rezultatai yra daug patikimesni. Kai prekiauja labai daug prekeivių, atsitiktinumų poveikis yra beveik lygus nuliui. Kokioje nors mažoje kiaulienos krūtininės rinkoje visada gali atsirasti galingas žaidėjas, kuris ims asmeniškai kontroliuoti situaciją ir galės koreguoti kotiruotes taip, kaip jis panorės. Techninė analizė šiuo atveju tiesiog neveikia.

 

- Prekiautojo prekybos stilius turėtų visada atitikti jo psichologiją. Kažkam gerai sekasi dienos prekyba, kitiems gali pasisekti tik vidutinėse ar ilgosiose pozicijose. Kiekvienas uždirba pinigus taip, kaip jis moka. Tačiau negalite išmokyti stručio skristi nepaisant to, kad jis taip pat yra paukštis. Jūsų strategija turi visiškai atitikti jūsų charakterio ypatumus. Nedarykite to, kam priešinasi jūsų asmenybė, net jei žinote, kaip kiti iš to uždirbo milijonus.

 

- Nenusiminkite ir nesidžiaukite! Prekeivis neturi leisti sau patirti didelių nuostolių, nes jie veja į depresiją. Geriausias būdas - iki minimumo apriboti rizikas. Bet jei nuostolius vis tik tenka fiksuoti, tai dar ne priežastis pulti į pesimizmą. Nereikia nusiminti tik todėl, kad pastaruoju metu jūs patiriate daug nuostolių. Reikia suimti save į rankas ir pabandyti suprasti, kodėl jūs vis patiriate nuostolius. Toliau - bandyti ištaisyti klaidas. Bet lygiai taip pat nereikia ir džiaugtis savo sėkme. Jūs neturite jaustis tikru herojumi, likimo išrinktuoju arba genijumi net ir tada, kai uždirbote pasakiškus pinigus ten, kur visi kiti prarado savo kapitalus. Tiesą sakant, niekas niekada jums nepasakys ar jūsų sėkmė buvo jūsų pastangų, gebėjimų ir talentų rezultatas, ar jums tiesiog pasisekė atspėti kotiruočių judėjimo kryptį. Todėl nereikia savęs pervertinti, kad rytoj neatrodytumėte visišku idiotu.

 

- Neverta pulti ant masės smulkių orderių, sudarant sandorius, kurie teikia tik pelno gavimo tikimybę. Rizika turi pasiteisinti, o kapitalas turėtų būti laisvas tam, kad būtų galima maksimaliai veikti reikiamu momentu. Tomo Beroviko nuomone geras sandoris yra tas, kurios pelnas dvigubai viršija galimus nuostolius.

 

Tomas Berovikas taip pat visada patardavo nesileisti į sandorius, jei rinkoje nenusimato tendencijos. Anot jo, analizuojant praėjusio mėnesio rezultatus, prekeivis turi stebėti, kad pelningų sandorių kiekis būtų nemažesnis kaip 40 %. Priešingu atveju jūs turite problemų su strategija arba prekiaujate pagal chaotišką scenarijų. Galiausiai, Tomas Berovikas niekada nesistengė pasiekti pajamingumo rekordų kiekviename sandoryje. Jo nuomone, ramiau yra laikytis vidutinių pelnų gavimo principo. Šiuo atveju, jūs taip pat minimizuojate riziką, o tai reiškia - suteikiate sau daug ramesnį gyvenimą.

 

Paskelbimo data: 2015-04-27 04:05 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55