Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 13:48 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Nasimas Nikolas Talebas: kaip prekiauti be rizikos ir neapibrėžtumo I Dalis

Nasimas Nikolas Talebas: kaip prekiauti be rizikos ir neapibrėžtumo I Dalis

Šiuolaikinėse biržose prekeiviai labai pervertina galimybę racionaliai interpretuoti statistinius duomenis. Tuo pat metu jie lengvai susitaiko su tokiomis sąvokomis kaip rizika ir neapibrėžtumas. Šias ir kitas idėjas nekartą išsakė vienas sėkmingiausių ir pasaulyje žinomiausių biržos prekeivių Nasimas Nikolas Talebas (Nassim Nicholas Taleb). Jos gi tapo daugelio jo knygų apie prekybą pagrindu. Šios knygos buvo išverstos į daugelį kalbų ir išsikovojo populiarumą dešimtyse šalių. Nasimas Nikolas - tai žmogus, sugebėjęs užsidirbti didžiulį kapitalą beveik nuo nulio. Jo profesinių savybių „paklausa“ tokia didelė, kad jis vienu metu užima šešias atsakingas pareigas. Norime jums išsamiau papasakoti apie šį unikalų žmogų.

 

 

Tremtinio gyvenimas

 

Nasimas Nikolas Talebas gimė 1960 metais Libano miestelyje Amiun. Tuo metu ši mažutė šalis dar buvo klestėjimo regione pavyzdžiu. Nasimo Nikolo vaikystė prabėgo ramioje aplinkoje, aprūpintoje ir gana įtakingoje libanietiškoje šeimoje.

 

Nasimo Nikolo tėvai išpažino stačiatikybę. Tėvas buvo gydytojas-onkologas ir tyrinėtojas. Tačiau Talebo protėviai buvo žinomi Libano politiniai veikėjai, gynę šalies stačiatikių bendruomenės interesus. O būtent, senelis ir prosenelis iš motinos pusės buvo Libano vyriausybės vadovo pavaduotojai. Senelis iš tėvo pusės buvo vyriausiasis teisėjas.

 

Galbūt ir Nasimas Nikolas būtų pasekęs jų pėdomis. Tačiau pasirodė, kad lipti karjeros laiptais savo tėvynėje buvo neįmanoma. 1975 metais, kai jaunuoliui buvo tik penkiolika, Libane prasidėjo nesibaigiantis, dešimtmečius trukęs pilietinis karas. Talebų šeima iš karto buvo deportuota į užsienį. O svetimoje žemėje, kaip ir daugumai imigrantų, Nasimui Nikolui neliko nieko kito, kaip tik išbandyti savo jėgas versle. Vėliau verslumo iniciatyva buvo derinama su talentingo matematiko sugebėjimais. Į prekybą biržoje, kuria tuomet užsiėmė jaunesnysis Talebas, buvo žvelgiama ne tik kaip į būdą užsidirbti pinigų pasiturimam gyvenimui, bet kaip ir į tyrinėjimų medžiagą, leidžiančią kurti savas teorijas.

 

Žinoma, kad Nasimas Nikolas Talebas buvo vienas pirmųjų prekeivių pasaulyje, susidomėjęs derivatyvų prekyba. Stebėdamas finansinių instrumentų biržoje elgesį, jis lygiagrečiai skyrė nemažai laiko epistemologijos teorijos tyrimams, kurioje teigiama, kad visi atsitiktinumai gyvenime vyksta anaiptol neatsitiktinai. Talebas tarp įvykių biržoje nuolat ieškojo tarpusavio ryšio ir galiausiai pradėjo daryti labai įdomias išvadas, kurias vėliau aprašė savo knygose.

 

Nasimo Nikolo Talebo asmenybė įdomi dar ir tuo, kad jis parodė unikalų sugebėjimą apjungti savyje charakterio bruožus, kurie yra svarbūs ne tik tyrėjui, bet ir vadovui bei biržos prekeiviui. Sutikite, gebėjimas tuo pačiu metu dirbti, vadovauti ir mokyti yra sutinkamas labai retai.

 

Nasimo Nikolo Talebo biografija turtinga pareigomis ir asmeniniais pasiekimais. Jis nekartą vadovavo brokerinėms firmoms, dirbančioms Niujorko ir Londono biržose, o vėliau įkūrė kompaniją Empirica Capital, kuri specializavosi opcionų ir ateities sandorių (fjučersų) prekyboje.

 

Dažnai kalbama apie aukštą Nasimo Nikolo išsilavinimo lygį. Jis kalba keliolika kalbų, tarp kurių ne tik anglų, ispanų, bet ir prancūzų, italų ir arabų kalbos. Talebas gavo verslo administravimo magistro laipsnį ir Paryžiaus universitete apsigynė kandidatinę disertaciją. Jis yra keleto knygų apie ekonomiką ir prekybą autorius.

 

Be to, Nasimas Nikolas Talebas vienu metu užėmė keletą atsakingų pareigų: kompanijose „Banque Indosuez“ ir „CS-First Boston“, vyriausiojo prekeivio ir pirmaujančio prekeivio bei vykdančiojo direktoriaus „Union Bank of Switzerland“ banke,  prekeivio – „BNP Paribas“, vykdančiojo direktoriaus -  kompanijoje «CIBC-Wood Gundy“, Market makerio kompanijoje „Chicago Mercantile Exchange“, jis taip pat yra „BVI“, „Centaurus Kappa Fund“ ir kitų kompanijų direktorių tarybos narys.  

 

 

Finansinis skeptikas 

 

Biržos prekyboje visada kildavo nemažai ginčų. Dažniausiai jie būdavo susiję su situacijos analizės metodais ir tolesnio vystymosi prognozavimu. Savo nuomonę šioje globalioje diskusijoje išreiškė ir Nasimas Nikolas Talebas.

 

Jis tapo žinomas dėl skeptiško požiūrio į anti-matematinę pažiūrą į rinkas, visiško nepasitikėjimo akademiniais finansininkais, bandžiusiais įvairių šalių ekonomikų statistiniuose duomenyse rasti aiškių dėsningumų.

 

Pagal Talebą, biržos spekuliacijos yra geras būdas, leidžiantis bet kuriam žmogui pasiekti laisvę ir finansinę nepriklausomybę. Apie tai jis bandė papasakoti vienoje savo pačių garsiausių knygų „Apkvailintas atsitiktinumo“, kuri vėliau buvo išversta į 17 kalbų.

 

Kaip paaiškina ekspertai, savo verslo biržose filosofijoje Nasimas Nikolas faktiškai tapo Pjero Boile (Pierre Boyle), Deivido Hjumo (David Hume) ir kitų mokslininkų, išsiskiriančių tuo pačiu skepticizmu, pasekėju. Visi jie manė, kad praeities įvykiai jokiu būdu nesuteikia pagrindo prognozuoti ateitį. Be to, manoma, kad Talebas yra Karlo Poperio (Karl Popper) pasekėjas, kuris teigė, kad bet kokia teorija negali būti laikoma įrodyta, kol ji gali būti naudojama tik sąlyginai.

 

Nasimas Nikolas taip pat išgarsėjo, kaip sėkmingas tyrėjas atsitiktinumų srityje ir neapibrėžtumo visuomenėje, moksle ir kitose žmogaus gyvenimo sferose, vaidmenyje. Jis pavadino juos „juodomis gulbėmis“, teigdamas, kad atsitiktinumai gali ne tik kenkti, bet ir kiekvienam žmogui atnešti apčiuopiamą sėkmę. Žmonės, jo nuomone, paprastai nepastebi atsitiktinių įvykių, manydami, kad viskas pasaulyje vyksta pagal kažkokias tiksliai nustatytas taisykles. Tačiau, pasak Talebo, tai yra viena didžiausių mūsų laikų klaidų. Jei visa tai perkeltume į biržos rinkos supratimą, paaiškėja, kad ignoruodami atsitiktinumus, dauguma prekeivių perdaug pasitiki populiaria tikimybių teorija, todėl laikas nuo laiko vietoj pelno patiria nuostolius.

 

Nepaisant to, kad Talebas gana skeptiškai atsiliepdavo apie prognozes, jis pats pastaraisiais metais sugebėjo padaryti keletą svarbių prognozių. O būtent, apie ateinančią pasaulinę bankų krizę, kilusią prieš šešerius metus, jis perspėjo dar 2006 metais. Savo knygoje „Juodoji gulbė“ Nasimas Nikolas rašė, kad dabartinė pasaulinė ekonomika globalizacijos procese sukūrė tarpusavyje susijusį trapumą, daugumos suvokiamą, kaip stabilumą. Tiesą sakant, jis pavadino tai globalinio žlugimo grėsme.

 

Supratimas, kas vyks krizės metu, padėjo jam uždirbti kelis milijonus dolerių. Pasak kai kurių šaltinių, jo pasekėjai, besinaudojantys tuo pačiu Talebo skepticizmu, padėjo į savo sąskaitas nemažiau kaip pusę milijardo dolerių. Nasimo Nikolo idėjos tuo metu tapo ypač populiarios. Ne tik jo parašytos knygos buvo gerai parduodamos beveik visame pasaulyje, Talebui užsakydavo parašyti žurnalų straipsnius, jis buvo kviečiamas į TV šou, žurnalistai kovojo dėl teisės paimti iš jo interviu. Viename laikraščio „The Times“ publikacijoje Talebą pavadino pačiu žymiausiu šiuolaikiniu mąstytoju pasaulyje.

 

Daugiau apie Nasimą Talebą: kaip prekiauti be rizikos ir neapibrėžtumo II Dalis

 

Paskelbimo data: 2015-03-16 04:27 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55