Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 1, 01:34 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ar 2015 - „aukso karštligės“ metai?

Ar 2015 - „aukso karštligės“ metai?

Galia ir prabanga - ne tendencijoje

Valiutoms suporuotoms su auksu nekomfortiška, kai pastarojo kaina mažėja. Pagal visus logikos įstatymus, kad būtų išlaikytas balansas turėtų įvykti korekcija į vieną ar kitą pusę. Jei ne pagrindinių valiutų krepšelio kros-kursai. Pavyzdžiui, absoliučiam lyderiui pagal aukso rezervų kiekį - JAV (1 pav.) yra visiškai nenaudingas stiprus doleris. Tačiau ir Kinijai, kurios ekonomika yra labai glaudžiai susijusi su JAV, nėra naudingas per daug stiprus juanis. Tačiau aukso kainos sumažinimas neišvengiamai tai sukels. Dar visai neseniai taurusis metalas neperžengė minimalių leistinų ribų. Tokių šalių, kaip Kinija aukso gavybos kompanijos galėjo sau leisti padidinti aukso gavybos tempus. Tačiau su ja atsitiko tas pats, kas ir su daugeliu „perkaitintų“ rinkų: po to, kai į instrumentą įliejama pernelyg didelis kiekis investicijų, jis tendencijoje daro staigų apsisukimą. Tai galėjome stebėti 2008 metų nekilnojamojo turto rinkose ir 2014 metų naftos rinkoje.

 

Reikėtų pažymėti, kad nafta žaidžia ne aukso pabranginimo ir jo paklausos didinimo naudai. Paprastai anksčiau šis išteklius, gręsiant infliacijai, buvo naudojamas kaip saugus prieglobstis. Mažėjant naftos kainai, o kartu ir kitoms prekėms, infliacija sulėtėjo. Tai reiškia, kad auksas dabar yra ne tendencijoje. Tokios pat nuomonės yra ir kompanijų Goldman Sachs ir Societe Generale analitikai - auksas yra ant paties stambiausio metinio žlugimo slenksčio. Investuotojai dabar vis daugiau ir daugiau dėmesio skiria doleriui ir akcijoms. Taigi, JAV valiuta stiprėja. Ypač, investicinius lūkesčius „primaitina“ informacija apie tai, kad Federalinė rezervų sistema gali padidinti palūkanų normas, kad neįvyktų perkaitimas. O tai reiškia, kad investicijų perspektyvos į tokius aktyvus, kaip doleris ir akcijos bus apsaugotos nuo žlugimo paties įspūdingiausio finansų reguliatoriaus. Ir vis tik defliacijos rizika JAV valiutai yra labai reali, o tai reiškia, kad auksas neturi galimybės „išsikapanoti“, net ilgalaikėje perspektyvoje. Ypač, jei atsižvelgsime kad aukso kelias į rekordines aukštumas buvo gana ilgas: 2008 metų krizės šmėkla analitikai galėjo išgąsdinti investuotojus net 2011 metais, tokios autoritetingos figūros kaip, Sorošas pranašavo eilinę krizės bangą, kai tuo tarpu kiti užtikrintai laikėsi optimistinių prognozių. Tie, kurie paklausė Sorošo - laimėjo. Kiti gi pakylėjo taurųjį metalą iki rekordinio 1923,7 JAV dolerio už unciją.

 

Infliacijos tempų sulėtėjimas kartu su beveik nulinėmis palūkanų normomis apribos išlaidų augimą, o tai susidariusioje situacijoje FRS nenaudinga. Labiausiai tikėtina, kad net ir vidutinės trukmės perspektyvoje palūkanų normos nekils.  14 mėnesių  laikotarpiu Europoje infliacija taip pat yra mažesnė nei 1%, o liepą sumažėjo iki 0,5%. Europos centrinis bankas norėtų, kad rodikliai pasiektų nedaug mažesnį nei 2% lygį, o tai prieštarauja ekonominio augimo sąlygoms. Todėl visiškai įmanoma, kad kai kurių Europos šalių siekis nelėtinti vyriausybės aukso atsargų kaupimo greičio yra padiktuotas būtinybe daryti „aukso injekcijas“ ir taip dirbtinai stimuliuoti savo ekonomikų „problemines zonas“, ypač susijusias su infliacijos/defliacijos monetarinėje politikoje procesų reguliavimu.

 

 

Kova aukso luitais: kas laimės?

 

Privatūs investuotojai, priešingai nei šalys siekiančios kiek kitų interesų, išveda kapitalą iš aukso rinkos. Kaip praneša PA Bloomberg,  praejusiais metais bendra finansų nutekėjimo suma sudarė 7,59 mlrd. JAV dolerių. „Didžiausio žlugimo per ketverių metų laikotarpį tikimasi šių metų gruodį“, - praneša Goldman, kai, pagal jo vertinimus, auksas priartės prie 1050 JAV dolerių už unciją. Kitų kompanijų analitikai savo prognozėse yra dar pesimistiškesni: SocGen nagrinėja iki 950 JAV dolerių aukso žlugimo tikimybę.

 

Nuo 2008 metų gruodžio iki 2011 metų birželio auksas išaugo 70%, o tai tapo įmanoma dėl JAV centrinio banko injekcijų, esant žemoms skolinimosi išlaidoms. Tačiau pakitus rinkos sąlygoms įvyko nemažiau grandiozinė iki 28% korekcija, bet tada JAV Centrinis bankas įliejo į ekonomiką didžiules lėšas, o skolinimosi išlaidos buvo rekordiškai žemo lygio. Kai tik rinkos sąlygos pasikeitė, 2013 metais kainos nukrito 28%, o tai pats stipriausias nuosmukis per pastaruosius 30 metų.

 

Kas gi labiausiai nukentės dėl aukso kainų sumažėjimo? Analitikai, remdamiesi jau seniai numatyta tendencija yra linkę manyti, kad labiausiai nukentės šalys, esančios šalių su didžiausiomis aukso atsargomis reitingo viduryje, ypač tos, kurių aukso gavybos savikaina savaime yra gana didelė arba yra susijusi su tam tikrais sunkumais. Ekspertai neatmeta ir „politinio komponento“ dalyvavimo formuojant aukso kainą.

1 pav. Dešimt šalių, turinčių didžiausias aukso atsargas (2014 metų gruodis), tonos

 

2014 metų pabaigoje buvo stebimas operacijų atsisakymas iš Kinijos aukso gavybos kompanijų pusės, o kai kurios jų jau pradėjo bankroto procedūrą: krizė sektoriuje tęsiasi jau gana ilgą laiką, tačiau įveikti šį neigiamą procesą iki šiol niekam nepavyko. Paklausą auksui padiktavo jo užfiksuota aukšta kaina dėl aukso gavybos brangumo. Tuo pačiu metu Kinijoje buvo stebima didelė aukso vidaus paklausa dėl padidėjusio darbo užmokesčio ir piliečių gerovės lygio, kuris leido jiems įsigyti taurųjį metalą, net esant aukštai kainai. Dabar gi situacija yra atvirkštinė - aukso gavybos tempai mažėja, ši pramonės šaka skursta, metalo kaina mažėja. Ir tai - vidaus rinkoje. Išorinis spaudimas taip pat neatnešė Kinijos auksui nieko gera.

 

Nuo 2012 iki 2014 metų aukso gavybos sektoriaus kompanijos kovojo su pasikeitusia konjunktūra, tačiau jos vis tiek atsidūrė ant bankroto ribos. Tokia situacija būdinga ne tik Kinijai. Pralaimėtojų gretose atsidūrė ir kai kurios stambios vakarų bloko šalių kompanijos. Pavyzdžiui, Kanados kompanija San Gold, kurios kapitalizacijos apimtis viršijo 1 mlrd. dolerių, taip pat neseniai paskelbė apie savo bankrotą. Per pastaruosius 6 metus kompanija taip ir negavo jokio pelno, todėl vadovybė turėjo nurašyti 1,5 mlrd. dolerių dydžio aktyvus. Šis atvejis mums aiškiai parodo, kas atsitinka, kai auksas yra stiprinamas investavimu į susijusius aktyvus, turinčius tiesioginį ar netiesioginį ryšį su brangiuoju metalu. Anksčiau tokios priemonės leido pereiti prie naujų telkinių eksploatavimo, naujų gamybos linijų paleidimo, nepriklausomai nuo išlaidų. Tačiau kai kurie telkiniai nepasiteisino ekonominiu požiūriu.

 

Aukso kasybos srityje sunkumus patiria visos šalys be išimties. Nuo to momento, kai Šveicarijos centrinis bankas 2011 metų rugsėjo 6 dieną įvedė valiutos kontrolės priemones, apribodamas valiutų kursus, aukso kaina sumažėjo beveik trečdaliu. Todėl mažesnės aukso gavybos kompanijos spėjo bankrutuoti, o daugelis kitų - sustabdyti aukso gavybą ir naujų telkinių žvalgybos tyrimus iki to laiko, kol neatsiras galimybė sukaupti nors nedidelį lėšų kiekį.

 

Didelės korporacijos, kurios turi prieigą prie finansinių Volstryto išteklių, taip pat pradeda bankrutuoti. Tačiau jei Vakarų kompanijoms problemos atrodo pavojingos, tai panaši padėtis Kinijos įmonėms gali tapti katastrofa. Dar 2007 metais Kinija sugebėjo aplenkti Pietų Afriką - stambiausią pasaulyje pagal gamybos apimtis aukso luitų gamintoją. 2013 metais aukso gamyba pasaulyje pasiekė rekordinį lygį, o pagal 2014 metų rezultatus Kinija išgavo 470 tonų aukso, lyginant su 428 tonomis praėjusiais metais. Tačiau artimiausioje ateityje viskas gali pasikeisti, nes kasmėnesinis gamybos augimas Kinijoje beveik sustojo trečiajame praejusių metų ketvirtyje, o kasybos kompanijų išlaidos daug didesnės nei neatidėliotino sandorio kainos (angl.k. Spot price), o tai padidina aktyvų nurašymo tikimybę 2015 metais. Rinkos dalyviai pažymi, kad stambiausios Kinijos aukso gavybos kompanijos Shandong Gold Mining Co aukso gamybos sąnaudų rodiklis 2015 metais išaugs iki 150 juanių už vieną gramą, tokiu būdu uncijos kaina nukris iki 749 dolerių. Dabar gamybos sąnaudos yra 146 juaniai. Tokiu būdu įmonės, kurios pastaraisiais metais didino gamybos apimtis, dabar ketina jas sumažinti, nes aukso kainos numatė tendenciją žlugti.

 

Tuo pat metu Kinijoje, nepaisant kainų kritimo, aukso gavyba per 10 2014 metų mėnesių padidėjo 15%, lyginant su pasaulinės gavybos 3,4% augimu. 2015 metais prognozuojama tolesnė gavybos sektoriaus augimo dinamika. Eilė stambiausių kompanijų nusprendė nemažinti gamybos apimčių, o sumažinti išlaidas, sumažinant darbo vietų skaičių ir kapitalo investicijų dydį. Ir vis tik ateityje kompanijos turės sumažinti fizinius aukso tiekimus ir pagrindinis klausimas šiuo atveju yra tas, ar tai turės įtakos popierinio aukso kainai. Net įšaldžius aukso gavybą bankinės institucijos vis tiek tęs darbą su sutartimis neturėdamos fizinių aktyvų potvarkių.

 

Pavyzdžiui, bendra mėnesio sandorių apimtis skubioje rinkoje pagal tam tikrus kontraktus sudaro 360 milijardų dolerių, o štai fizinių aukso tiekimų apimtis yra 279 milijonų dolerių lygyje. Skirtumas - akivaizdus. Esant aukštoms aukso pirkimo/pardavimo normoms popierinio aukso kaina gali kisti akimirksniu 20 dolerių  ir dėl šios priežasties CME apribojo bendrą kontraktų skaičių, kuris neturėtų viršyti 6000, nors ši priemonė ne taip jau ir padeda. Verta pažymėti įdomų faktą: fizinius aukso pristatymus valdo tik 7 stambiausi rinkos žaidėjai ir būtent jie gali paveikti kainą ne prekybinės grandinės paleidimo sąskaita, o būtent dėl fizinių pristatymų. Būtent šių bankų dalis pagal pristatymus praejusių metų spalio mėnesį sudarė 98,5%, iš kurių 98% aukso atiteko Barclays klientams. Esant tokioms sąlygoms bankui nebus sunku daryti įtaką ištekliaus kainai su daugiau nei 100 JAV dolerių pataisymu pasaulinėje rinkoje.

 

Taigi, pasirodo, kad stiprėjančio JAV dolerio fone ir mažėjančios naftos kainos pasaulio rinkose dėl OPEK šalių nenoro sumažinti gavybos apimčių, stambiosios pasaulio ekonomikos, nepaisant aukso aktyvų vertės kritimo ir toliau kaupia savo aukso atsargas, tikėdamos, kad ateityje tai gali tapti savotiška saugos pagalve kokių nors kataklizmų pasaulio ekonomikoje atveju.

 

 

Kaip grūdinosi auksas

 

Auksas pralaimi visuose frontuose: net tarp panašios grupės investicinių instrumentų investuotojai numatė savo favoritus. Pasak PA Bloomberg, aukso aktyvų apimtis stambiausiuose investiciniuose fonduose (ETF) nusirito iki 2009 metų rugpjūčio apimčių ir sudarė 51,792 mln. trojos uncijų. Tik per 2 metus aukso kainų smukimas sudarė 40%. Nuo 2008 metų spalio mėnesio iki 2011 metų rugpjūčio aktyvo kainos prieaugis sudarė 180%! Trojos uncijos kaina pasiekė savo istorinį maksimumą ir sudarė 1921 JAV dolerį (2 pav.).

 

2 pav. Padėtis tauriųjų metalų rinkoje


Kokie gi aktyvai konkuruoja su tauriuoju metalu? Vis didesnę paklausą įgyja paladis, kurio aktyvų fondai per 2014 metus išaugo 40%, platina su 6,5% prieaugiu. Ir net „vargšų auksas“- sidabras išaugo 0,6%.

 

Paskelbimo data: 2015-03-02 04:45 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55