Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 15:39 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

10 Margaret Tečer pamokų: kaip išvesti šalį iš krizės ir defolto? 1 Dalis

10 Margaret Tečer pamokų: kaip išvesti šalį iš krizės ir defolto?                                  1 Dalis

„Jei Ukrainos prezidentas Piotras Porošenko ir Arsenijaus Jaceniuko vyriausybė tikrai nori vykdyti reformas Ukrainoje, jiems reikia pasimokyti iš sunkių, bet būtinų reformų, jau išgelbėjusių šalį nuo defolto“, - teigia analitikai.

Ukraina 2015 metų išvakarėse primena praėjusio amžiaus 70-ųjų metų pabaigos Didžiąją Britaniją. Tas pats:


- pramonės gamybos rekordinis nuosmukis ir energijos nešėjų stoka;

 

- svaiginantis nacionalinės valiutos kurso kritimas ir nuolat didėjanti infliacija, kainų kilimas ir nedarbo augimas;

- būsto ir komunalinių paslaugų ūkio nuostoliai (dėl mokėjimų įšaldymo), „žaidimai“ su profesinėmis sąjungomis (Britų Profesinių sąjungų kongresu), kurioms leiboristai daugelį metų žadėjo sustabdyti infliaciją ir didėjantį nedarbą, o taip pat nacionalizuoti laivų statybos ir aviacijos pramonę, įvesti valstybės kontrolę naftos gavybai. Mainais, profsąjungos pažadėjo sušvelninti savo įkarštį reikalaujant didesnio darbo užmokesčio;


- grėsmė nacionaliniam saugumui (valdant leiboristams nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos gavo Grenada, Dominika, Saliamono salos, Tuvalu (1978), Sent Liusija (angl. Saint Lucia) (1979). Kaip to padarinys  separatizmo banga kyla Šiaurės Airijoje, Škotijoje ir Velse;


- viena po kitos leiboristų Haroldo Vilsono (Harold Wilson 1974-1976) ir Džeimso Kalagano (James Callaghan 1976-1979) vyriausybės vykdė valstybės išlaidų mažinimo politiką mainais už TVF (3,9 milijardo JAV dolerių), Tarptautinių atsiskaitymų banko (3 milijardus JAV dolerių), daugelio tarptautinių bankų (1,5 mlrd. JAV dolerių) ir kitų kreditus. TVF turėjo beprecedentės biudžeto kontrolės teisę. Tačiau niekas nesikeitė. Supratęs, kad vyriausybė ir šalis aklavietėje, kai nepatenkinti buvo visi, instinktyviai suvokdami, kad „toliau taip gyventi negalima“, Kalaganas buvo priverstas skelbti pirmalaikius rinkimus 1979 metų gegužės 3 dieną, kuriuos triuškinančiai pralaimėjo Margaret Tečer (Margaret Thatcher) vadovaujamiems konservatoriams (konservatoriai parlamente gavo 339 vietas, o leiboristai - 269 vietas).

 

 

Vieno žmogaus valia sugebėjo pakeisti iš pažiūros beviltišką Didžiosios Britanijos padėtį. Svarbiausia, kad šis žmogus atsidūrė reikiamoje vietoje, reikiamu laiku. Margaret Tečer (1925-2013) vardas buvo amžiams aukso raidėmis įrašytas į Britų imperijos istoriją, nes ji, 1979 metais užėmusi Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės postą, sugebėjo pakeisti istoriją, grąžindama Didžiajai Britanijai buvusią galią, o savo Konservatorių partijai - valdžią šalyje iki pat 1997 metų.


Už tai Margaret Tečer ir buvo vadinama „geležinė ledi“. Beje, pirmą kartą šį vardą pagarsino Sovietų laikraštis „Krasnaja zvezda“ (žinoma, neigiamame kontekste), bet poniai premjerei taip patiko naujas „titulas“, kad į kitus rinkimus ji ėjo su šūkiu – „Anglijai reikia geležinės ledi!“.

Kokius gi 10 pamokymų iš politinės Didžiosios Britanijos ir Margaret Tečer pirmininkavimo patirties gali pasisemti Ukraina, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai. 

 

Vienuolika reformų metų ir 10 pamokų, kaip išvesti šalį iš krizės ir išgelbėti nuo defolto

 

„Aš neesu kompromisų žmogus, aš - principų žmogus!“ - apie save sakė Margaret Tečer, iškart pasiūliusi britams visiškai kitokį valdymo stilių - keistą neo-konservatyvizmo ir liberalizmo derinį. Per ilgą savo valdymo laikotarpį (1979-1990) Margaret Tečer padarė daug gana aštrių ir, neperdedant, lemtingų ėjimų, pradžioje sukėlusių daugelio analitikų ir ekspertų nuostabą ir skepticizmą.1. Pirmiausia Margaret Tečer kabinetas sumažino verslininkų mokesčius, kad pagyvintų privačią iniciatyvą ir investicijų įplaukas. Kodėl? Kreditai ištuština iždą, jau kitais metais po jų gavimo, pastovias pajamas atnešdami tik bankininkams, bet ne gyventojams ir valstybei. Augančios visų tipų verslų pajamos - tai biudžeto stabilumo pagrindas, naujos darbo vietos.


2. Investicijos vietoj kreditų. Skirtumas tarp šių dviejų ekonominių terminų yra tas, kad:

- valstybė neprisiima kreditų sau ir palūkanų mokėjimų už juos įsipareigojimų, o užsienio investuotojai patys investuoja į ekonomiką savo kapitalą, rasdami perspektyvių investavimo krypčių, gaudami savo procentą nuo pelno (arba klaidingų investicijų atveju nuostolius);

- valstybė tik užtikrina verslo laisvės garantijas ir mažus mokesčius investuotojams.

 

Todėl, Didžiosios Britanijos vidaus investicijų rinka ėmė smarkiai augti, o kartu su ja ėmė augti ir šalies ekonominiai rodikliai. Nuo 1983 metų ekonomika pradėjo atsigauti po recesijos, o vidutinis metinis gamybos augimas buvo apie 3%. Tuomet daugelio nuostabai Didžioji Britanija, pagal ekonomikos augimo rodiklius, įsiveržė į Europos lyderių gretas. Per visus 11 savo pirmininkavimo metų Margaret Tečer atkakliai vykdė reformas finansų rinkoje, kurios, galiausiai, pavertė Londoną pasauliniu finansų centru, štai jau 30 metų traukiančiu kapitalus iš viso pasaulio. 

3. Masinė privatizacija – antras žingsnis investuotojų srautui padidinti.  Buvo vykdoma tiek nuostolingų, tiek ir gana pelningų valstybinių įmonių privatizacija. Tečer vadovavimo metu buvo privatizuotos tokios valstybinės įmonės, kaip British Gas, British Telecom, British Airways, BP plc (iki 2001 metų gegužės - British Petroleum), plieno liejyklos ir aerokosminės pramonės, energetikos, vandens kanalų, oro transporto gigantai, Didžiosios Britanijos pasididžiavimas - Rolls-Royce ir t.t.

Iš viso buvo privatizuota apie 1/3 valstybei priklausiusių pramonės ir transporto įmonių, įskaitant 9 stambiausius dujų pramonės koncernus, daug žiniasklaidos įmonių, anglies pramonės šachtų, naftos telkinių Šiaurės jūroje, radioaktyviųjų izotopų gamybos įmonių, telekomunikacijų sistemų.

Naują impulsą gavo britų biržos: vertybinių popierių rinkoje kiekvienas norintis galėjo nusipirkti British Petroleum ir Rolls-Royce akcijų, tapti jų bendrasavininkiais, gauti pelną. Pati valstybė uždirbo iš privatizavimo 35 mlrd. JAV dolerių ir ... BVP ir biudžeto pajamų dalies augimą. Valstybinio sektoriaus dalis sumažėjo nuo 10 iki 6,5% BNP.

 


Taigi, už investuotojų pinigus buvo modernizuota Didžiosios Britanijos pramonė:


- jos struktūra pasikeitė naujausių mokslui imlių sričių naudai;


- išaugo darbo našumas;


- ekonomikos branduolys iš didelių pramonės gamybos sektorių pasislinko į paslaugų sektorių;


- dauguma britų tapo akcininkais, o tai, pasak Vikipedijos, tapo naujos ideologijos – „liaudies kapitalizmo“ pagrindu;


- vidaus investicijų rinka ėmė smarkiai augti, o kartu ėmė augti ir šalies ekonominiai rodikliai. Nuo 1983 metų, Didžiosios Britanijos ekonomika išėjo iš recesijos, o vidutinis metinis BVP augimas sudarė apie 3%. Didžioji Britanija pagal ekonomikos augimo rodiklius įsiveržė į Europos lyderių gretas, aplenkdama Prancūziją ir Vokietiją;


- Londonas tapo pasaulio finansų centru, štai jau 30 metų pritraukiančiu kapitalą iš viso pasaulio.

„Politinė laisvė negali egzistuoti be ekonominės laisvės“, - išvedė universalią formulę Margaret Tečer.

 


4. Kieta monetarinė politika, kaip kovos su infliacija priemonė. „Jūs juk nenorite, kad investuotojai ir valstybės piliečiai laikytų santaupas užsienio valiuta? JAV doleriais, Šveicarijos frankais, Kanados doleriais? Būtina užtikrinti nacionalinės valiutos stabilumą ir taip bus užtikrintas jos srautas į Anglijos banką“, - sakė konservatorių partijos atstovai. Taip pavyko nuslopinti infliaciją (ji sumažėjo nuo 15% iki 3% per metus), nors ir su dideliais sunkumais ir didele kaina.5. Staigus socialinių išlaidų, subsidijų į sveikatos priežiūrą ir aukštąjį mokslą sumažinimas. Universitetų biudžetas 1981 metais buvo sumažintas 18%, 1983 - dar 2%.

Mokslo pasaulį ypač papiktino 1988 metų Švietimo reformos įstatymas, numatantis šalies universitetų lėšų išlaidoms valstybinę finansų kontrolę. „Tai kelias į katastrofą“, - Londono laikraščiai citavo Oksfordo ir Kembridžo profesorius, kurie liko be atlyginimo, nes į jų kursus užsiregistruodavo tik po keletą žmonių. Mokslininkų keršto ilgai laukti neteko: 1985 metais Oksfordo universitetas atsisakė Margaret Tečer suteikti „Žymios Oksfordo universiteto absolventės“ garbės titulą. Atlikta socialinė apklausa patvirtino: 80% šios aukštosios mokyklos dėstytojų ir studentų buvo prieš šio titulo suteikimą Margaret Tečer (jos gimtojoje kolegijoje Somervilyje (Somerville) oponentų buvo dar daugiau - 90%). Į skaudų jos prestižui smūgį baronienė Tečer atsakė šaltakraujiškai ir tvirtai: „Jei jie nenori suteikti man šio titulo, tuomet aš paskutinė, kuri yra pasirengusi jį gauti“.

 

Daugiau pamokų kaip išvesti šalį iš krizės bei kitas Margaret Tečer reformas rasite 2 dalyje

 

 

Paskelbimo data: 2015-01-13 03:50 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55