Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, sausio 19, 06:38 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

10 Margaret Tečer pamokų: kaip išvesti šalį iš krizės ir defolto? 1 Dalis

10 Margaret Tečer pamokų: kaip išvesti šalį iš krizės ir defolto?                                  1 Dalis

„Jei Ukrainos prezidentas Piotras Porošenko ir Arsenijaus Jaceniuko vyriausybė tikrai nori vykdyti reformas Ukrainoje, jiems reikia pasimokyti iš sunkių, bet būtinų reformų, jau išgelbėjusių šalį nuo defolto“, - teigia analitikai.

Ukraina 2015 metų išvakarėse primena praėjusio amžiaus 70-ųjų metų pabaigos Didžiąją Britaniją. Tas pats:


- pramonės gamybos rekordinis nuosmukis ir energijos nešėjų stoka;

 

- svaiginantis nacionalinės valiutos kurso kritimas ir nuolat didėjanti infliacija, kainų kilimas ir nedarbo augimas;

- būsto ir komunalinių paslaugų ūkio nuostoliai (dėl mokėjimų įšaldymo), „žaidimai“ su profesinėmis sąjungomis (Britų Profesinių sąjungų kongresu), kurioms leiboristai daugelį metų žadėjo sustabdyti infliaciją ir didėjantį nedarbą, o taip pat nacionalizuoti laivų statybos ir aviacijos pramonę, įvesti valstybės kontrolę naftos gavybai. Mainais, profsąjungos pažadėjo sušvelninti savo įkarštį reikalaujant didesnio darbo užmokesčio;


- grėsmė nacionaliniam saugumui (valdant leiboristams nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos gavo Grenada, Dominika, Saliamono salos, Tuvalu (1978), Sent Liusija (angl. Saint Lucia) (1979). Kaip to padarinys  separatizmo banga kyla Šiaurės Airijoje, Škotijoje ir Velse;


- viena po kitos leiboristų Haroldo Vilsono (Harold Wilson 1974-1976) ir Džeimso Kalagano (James Callaghan 1976-1979) vyriausybės vykdė valstybės išlaidų mažinimo politiką mainais už TVF (3,9 milijardo JAV dolerių), Tarptautinių atsiskaitymų banko (3 milijardus JAV dolerių), daugelio tarptautinių bankų (1,5 mlrd. JAV dolerių) ir kitų kreditus. TVF turėjo beprecedentės biudžeto kontrolės teisę. Tačiau niekas nesikeitė. Supratęs, kad vyriausybė ir šalis aklavietėje, kai nepatenkinti buvo visi, instinktyviai suvokdami, kad „toliau taip gyventi negalima“, Kalaganas buvo priverstas skelbti pirmalaikius rinkimus 1979 metų gegužės 3 dieną, kuriuos triuškinančiai pralaimėjo Margaret Tečer (Margaret Thatcher) vadovaujamiems konservatoriams (konservatoriai parlamente gavo 339 vietas, o leiboristai - 269 vietas).

 

 

Vieno žmogaus valia sugebėjo pakeisti iš pažiūros beviltišką Didžiosios Britanijos padėtį. Svarbiausia, kad šis žmogus atsidūrė reikiamoje vietoje, reikiamu laiku. Margaret Tečer (1925-2013) vardas buvo amžiams aukso raidėmis įrašytas į Britų imperijos istoriją, nes ji, 1979 metais užėmusi Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės postą, sugebėjo pakeisti istoriją, grąžindama Didžiajai Britanijai buvusią galią, o savo Konservatorių partijai - valdžią šalyje iki pat 1997 metų.


Už tai Margaret Tečer ir buvo vadinama „geležinė ledi“. Beje, pirmą kartą šį vardą pagarsino Sovietų laikraštis „Krasnaja zvezda“ (žinoma, neigiamame kontekste), bet poniai premjerei taip patiko naujas „titulas“, kad į kitus rinkimus ji ėjo su šūkiu – „Anglijai reikia geležinės ledi!“.

Kokius gi 10 pamokymų iš politinės Didžiosios Britanijos ir Margaret Tečer pirmininkavimo patirties gali pasisemti Ukraina, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai. 

 

Vienuolika reformų metų ir 10 pamokų, kaip išvesti šalį iš krizės ir išgelbėti nuo defolto

 

„Aš neesu kompromisų žmogus, aš - principų žmogus!“ - apie save sakė Margaret Tečer, iškart pasiūliusi britams visiškai kitokį valdymo stilių - keistą neo-konservatyvizmo ir liberalizmo derinį. Per ilgą savo valdymo laikotarpį (1979-1990) Margaret Tečer padarė daug gana aštrių ir, neperdedant, lemtingų ėjimų, pradžioje sukėlusių daugelio analitikų ir ekspertų nuostabą ir skepticizmą.1. Pirmiausia Margaret Tečer kabinetas sumažino verslininkų mokesčius, kad pagyvintų privačią iniciatyvą ir investicijų įplaukas. Kodėl? Kreditai ištuština iždą, jau kitais metais po jų gavimo, pastovias pajamas atnešdami tik bankininkams, bet ne gyventojams ir valstybei. Augančios visų tipų verslų pajamos - tai biudžeto stabilumo pagrindas, naujos darbo vietos.


2. Investicijos vietoj kreditų. Skirtumas tarp šių dviejų ekonominių terminų yra tas, kad:

- valstybė neprisiima kreditų sau ir palūkanų mokėjimų už juos įsipareigojimų, o užsienio investuotojai patys investuoja į ekonomiką savo kapitalą, rasdami perspektyvių investavimo krypčių, gaudami savo procentą nuo pelno (arba klaidingų investicijų atveju nuostolius);

- valstybė tik užtikrina verslo laisvės garantijas ir mažus mokesčius investuotojams.

 

Todėl, Didžiosios Britanijos vidaus investicijų rinka ėmė smarkiai augti, o kartu su ja ėmė augti ir šalies ekonominiai rodikliai. Nuo 1983 metų ekonomika pradėjo atsigauti po recesijos, o vidutinis metinis gamybos augimas buvo apie 3%. Tuomet daugelio nuostabai Didžioji Britanija, pagal ekonomikos augimo rodiklius, įsiveržė į Europos lyderių gretas. Per visus 11 savo pirmininkavimo metų Margaret Tečer atkakliai vykdė reformas finansų rinkoje, kurios, galiausiai, pavertė Londoną pasauliniu finansų centru, štai jau 30 metų traukiančiu kapitalus iš viso pasaulio. 

3. Masinė privatizacija – antras žingsnis investuotojų srautui padidinti.  Buvo vykdoma tiek nuostolingų, tiek ir gana pelningų valstybinių įmonių privatizacija. Tečer vadovavimo metu buvo privatizuotos tokios valstybinės įmonės, kaip British Gas, British Telecom, British Airways, BP plc (iki 2001 metų gegužės - British Petroleum), plieno liejyklos ir aerokosminės pramonės, energetikos, vandens kanalų, oro transporto gigantai, Didžiosios Britanijos pasididžiavimas - Rolls-Royce ir t.t.

Iš viso buvo privatizuota apie 1/3 valstybei priklausiusių pramonės ir transporto įmonių, įskaitant 9 stambiausius dujų pramonės koncernus, daug žiniasklaidos įmonių, anglies pramonės šachtų, naftos telkinių Šiaurės jūroje, radioaktyviųjų izotopų gamybos įmonių, telekomunikacijų sistemų.

Naują impulsą gavo britų biržos: vertybinių popierių rinkoje kiekvienas norintis galėjo nusipirkti British Petroleum ir Rolls-Royce akcijų, tapti jų bendrasavininkiais, gauti pelną. Pati valstybė uždirbo iš privatizavimo 35 mlrd. JAV dolerių ir ... BVP ir biudžeto pajamų dalies augimą. Valstybinio sektoriaus dalis sumažėjo nuo 10 iki 6,5% BNP.

 


Taigi, už investuotojų pinigus buvo modernizuota Didžiosios Britanijos pramonė:


- jos struktūra pasikeitė naujausių mokslui imlių sričių naudai;


- išaugo darbo našumas;


- ekonomikos branduolys iš didelių pramonės gamybos sektorių pasislinko į paslaugų sektorių;


- dauguma britų tapo akcininkais, o tai, pasak Vikipedijos, tapo naujos ideologijos – „liaudies kapitalizmo“ pagrindu;


- vidaus investicijų rinka ėmė smarkiai augti, o kartu ėmė augti ir šalies ekonominiai rodikliai. Nuo 1983 metų, Didžiosios Britanijos ekonomika išėjo iš recesijos, o vidutinis metinis BVP augimas sudarė apie 3%. Didžioji Britanija pagal ekonomikos augimo rodiklius įsiveržė į Europos lyderių gretas, aplenkdama Prancūziją ir Vokietiją;


- Londonas tapo pasaulio finansų centru, štai jau 30 metų pritraukiančiu kapitalą iš viso pasaulio.

„Politinė laisvė negali egzistuoti be ekonominės laisvės“, - išvedė universalią formulę Margaret Tečer.

 


4. Kieta monetarinė politika, kaip kovos su infliacija priemonė. „Jūs juk nenorite, kad investuotojai ir valstybės piliečiai laikytų santaupas užsienio valiuta? JAV doleriais, Šveicarijos frankais, Kanados doleriais? Būtina užtikrinti nacionalinės valiutos stabilumą ir taip bus užtikrintas jos srautas į Anglijos banką“, - sakė konservatorių partijos atstovai. Taip pavyko nuslopinti infliaciją (ji sumažėjo nuo 15% iki 3% per metus), nors ir su dideliais sunkumais ir didele kaina.5. Staigus socialinių išlaidų, subsidijų į sveikatos priežiūrą ir aukštąjį mokslą sumažinimas. Universitetų biudžetas 1981 metais buvo sumažintas 18%, 1983 - dar 2%.

Mokslo pasaulį ypač papiktino 1988 metų Švietimo reformos įstatymas, numatantis šalies universitetų lėšų išlaidoms valstybinę finansų kontrolę. „Tai kelias į katastrofą“, - Londono laikraščiai citavo Oksfordo ir Kembridžo profesorius, kurie liko be atlyginimo, nes į jų kursus užsiregistruodavo tik po keletą žmonių. Mokslininkų keršto ilgai laukti neteko: 1985 metais Oksfordo universitetas atsisakė Margaret Tečer suteikti „Žymios Oksfordo universiteto absolventės“ garbės titulą. Atlikta socialinė apklausa patvirtino: 80% šios aukštosios mokyklos dėstytojų ir studentų buvo prieš šio titulo suteikimą Margaret Tečer (jos gimtojoje kolegijoje Somervilyje (Somerville) oponentų buvo dar daugiau - 90%). Į skaudų jos prestižui smūgį baronienė Tečer atsakė šaltakraujiškai ir tvirtai: „Jei jie nenori suteikti man šio titulo, tuomet aš paskutinė, kuri yra pasirengusi jį gauti“.

 

Daugiau pamokų kaip išvesti šalį iš krizės bei kitas Margaret Tečer reformas rasite 2 dalyje

 

 

Paskelbimo data: 2015-01-13 03:50 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Ar sužlugdys Sorošas Kinijos juanį, kaip kažkada „numetė“ svaro kursą

Na, kas gi jo nežino? Džordžą Sorošą pažįsta visi. Vieniems jis - finansinis genijus, sėkmingas investuotojas ir garsus pranašautojas, o kitiems - biržos spekuliantas, visada planuojantis kažką blogo. Tačiau nepaisant to ir tie, ir kiti dėmesingiausiai klausosi jo pranešimų ir prognozių. Būtent taip atsitiko ir su jo žinute svetainėje Project Syndicate. O ten buvo ką paskaityti.

Paskelbimo data: 2014-01-22 04:20

Prekeiviai - ar taps Graikija euro kurso žlugimo lokomotyvu?

Neseniai Europos Sąjungos žiniasklaidos dėmesio centre buvo Graikija. Tai atsitiko, visų pirma, todėl, kad prasidėjo Graikijos pirmininkavimas ES Tarybai. O, antra, po aštriausios penkerių metų socialinės ir ekonominės krizės Graikijos ministras pirmininkas Antonis Samarasas andai išstojo su ilgai lauktu pareiškimu apie tai, kad jo šalis įveikė krizę. Bet štai negailestinga statistika byloja šiek tiek kitaip. Kokiais gi rezultatais Graikija baigė 2013 metus, kaip jos ekonominė savijauta gali paveikti Europos Sąjungos vystymąsi ir euro kursą, nagrinėjo portalo investuotojams „Market Leader“  analitikai.


Paskelbimo data: 2014-01-21 05:42

Pigūs butai Bulgarijoje: kaip netapti reklaminių triukų su nekilnojamuoju turtu auka

Kiek pigus gali būti kokybiškas nekilnojamasis turtas Bulgarijoje? Internete kartais pasirodo tiesiog pritrenkiantys, vos ne prabangių butų pasiūlymai, po apie 500-600 eurų. Ką gi, iš tikrųjų, galima įsigyti už tokius pinigus ir kiek reikia užmokėti už kokybišką likvidų būstą?

Pasak ekspertų, daugelis nekilnojamojo turto pardavimo agentų sumažina nekilnojamojo turto vertę savo pasiūlymuose išimtinai reklamos tikslais. Turi būti atsižvelgta į tai, kad daugelis investuotojų yra ne tokie turtingi, kaip norėtųsi. Jiems labai dažnai, būtent žema kaina, yra pagrindinis sprendimo priėmimo veiksnys. Tuo būdu, jei iškart sąžiningai pasakoma, kiek kainuos kokybiškas objektas, yra rizika, kad dauguma investuotojų tiesiog išeis pas tą konkurentą, kuris bent jau bando dempinguoti.

Paskelbimo data: 2014-01-17 04:57

Paprastos akcijos ir nepaprasti Filipo Fišerio pelnai

Vienas legendinių Amerikos kapitalizmo didvyrių - Filipas Artūras Fišeris (Philip Arthur Fisher) savarankiškai valdė savo kapitalą beveik iki 90-ties metų amžiaus. Jis tapo ne mažiau legendinio finansų guru - Voreno Bafeto (Warren Buffett) vadovu, kuris savo mokytoją vadino „investavimo į augimą“ idėjos pradininku ir taip vadinamojo  nuogirdų metodo (angl.k. Scuttlebutt Approach) autoriumi.


Filipo Fišerio verslo karjeros pradžia sutapo su vienu pačiu sudėtingiausiu ne tik Jungtinių Valstijų, bet ir viso pasaulio ekonomikos laikotarpiu. Jaunystėje jis taip pat negalėjo pasikliauti visokiais Silicio slėniais arba aplamai  kokiomis nors inovacinėmis sritimis, a priori iš anksto užtikrinančiomis teigiamą tendenciją. Pinigus reikėjo daryti ir sunkiausios krizės metu, ir tradiciškai pilkose finansinių rinkų sąlygose. Vis dėlto, Filipo Fišerio klientai, patikėję jam valdyti savo pinigus, visada turėdavo didelius pelnus.


Paskelbimo data: 2014-01-10 03:20

NordFX siūlo pildyti sąskaitas be piniginės

NordFX brokerio kompanija tęsia darbą gerindama paslaugas, susijusias su pinigų pervedimu - sąskaitų papildymu ir lėšų išvedimu. Ekspertų vertinimu, jau dabar NordFX ,šiuo atžvilgiu, galima pavadinti lyderiu Forex brokerių tarpe. Per šiuos metus kompanija nekartą džiugino savo klientus galimybių plėtimu. Be to, kalbama  ir apie uždirbtų pinigų taupymą dėka labai mažų komisinių  arba dėl visiško jų nebuvimo. Kokius dar privalumus turi prekeiviai, besinaudojantys kompanijos NordFX paslaugomis? Rasti atsakymą į šį ir kitus klausimus mums padėjo specialistai, užsiimantys brokerio techninių galimybių plėtra.

Paskelbimo data: 2013-12-31 09:48

Golfas-nekilnojamasis turtas Ispanijoje DGF&IP ekspertų pripažintas nauja perspektyvia kryptimi Naujaisiais 2014 Metais

Suvedus besibaigiančių 2013 metų rezultatus, galima labai užtikrintai paskelbti apie stabilizacijos Ispanijos nekilnojamojo turto rinkoje pradžią.

Šiais metais Ispanija nekilnojamojo turto pirkėjams pateikė ne vieną siurprizą. Kai kam jie buvo malonūs, kai kam ne labai. Staigus PVM (IVA) padidėjimas metų pradžioje nuo sumažintų 4 iki 10% sukėlė nemažą potencialių pirkėjų nerimą. Taip pat nenudžiugino ir rugpjūčio mėnesį padidinti mokesčiai populiariausiuose regionuose, perkant antrinį nekilnojamąjį turtą (ITP), nuo 8 iki tų pačių 10%. Tačiau, nepaisant mokesčių padidėjimo, bendra rinkos situacija, visuotinis nekilnojamojo turto kainų mažėjimas paskatino pirkimus.

 

Rugsėjo pabaigoje įsigaliojęs įstatymas „Apie verslininkų rėmimą“ suteikė galimybę, perkant nuo 500 000 eurų, gauti investuotojo vizą, suteikiančią teisę metų eigoje būti Ispanijoje neribotą laiką. Bet, deja, tie, kurie pirko tomis pat sąlygomis iki įstatymo įsigaliojimo, negali pretenduoti į tokią vizą. Tiesą sakant, jiems lieka patikrintas būdas gauti leidimą gyventi (LG) pagal patvirtintas pajamas. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad pagal naująjį įstatymą nėra būtina patvirtinti buvimo Ispanijos teritorijoje vietos.

Paskelbimo data: 2013-12-27 07:28

Austrų ekonominių ciklų teorija - mirtis viduriniajai klasei!

Ar esate susipažinę su Austrų ekonominių ciklų teorija?

 

 

Galbūt tai skamba nelabai viliojančiai, bet turėkite kantrybės, nes informacija, kuria norime su jumis pasidalinti yra jums labai svarbi, jei artimiausiais metais norite apsaugoti savo lėšas.

 

Austrijos ekonomikos mokykla - tai laisvosios rinkos ekonomika. Ji taip pavadinta daugelio garsių šios teorijos šalininkų, kilusių iš Austrijos, garbei. Austrų ekonominių ciklų teorija pateikia mums dirbtinio ekonominio ciklo aiškinimą.

Paskelbimo data: 2013-12-24 07:36

Bendri JAV įsipareigojimai artėja prie 200 trilijonų dolerių žymos

Viskas dar blogiau, nei manėme

JAV valstybės skola dabar jau viršija 17 trilijonų dolerių. Naujienos šia tema pritraukia vis daugiau ir daugiau dėmesio, ypač atsižvelgiant į neseniai vykusius debatus dėl valstybinės skolos lubų...


Tačiau šie skaičiai neparodo visos dabartinės JAV susiklosčiusios finansinės padėties.

Šie 17 trilijonų - tai tik tos lėšos, kurias paėmė JAV vyriausybė skolon išleisdama obligacijas ir kitus vertybinius popierius su įvairiais grąžinimo terminais. Kreditorių sąrašas apima ir kitas JAV valstybines įstaigas, privačius investuotojus, taip pat užsienio vyriausybes ir centrinius bankus.

Paskelbimo data: 2013-12-23 08:22

Nejau atėjo laikas pirkti auksą?

Mes visi žinome, kad ekonominio nestabilumo laikais, pinigai ieško prieglobsčio aukse. Kadangi branduolinės programos grėsmė palaipsniui blėsta, B. Obama pažadėjo laipsniškai panaikinti sankcijas prieš Iraną. Atsižvelgiant į tai daugeliui kyla natūralus klausimas, kokios yra artimiausios perspektyvos aukso rinkoje.

 

Tačiau Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjamin Netanyahu) šiuo klausimu vis dar laikosi atsargiai, išreikšdama abejones dėl to, kad Iranas taip paprastai nusprendė atsisakyti savo branduolinių ambicijų. Jam geriau būti atsargiam, nei po to gailėtis, todėl atsargumas Izraeliui yra pirmoje vietoje.

Taigi, kaip tai gali paveikti aukso kainą Londono biržoje?

Paskelbimo data: 2013-12-17 04:47

Bitkoinas: valiuta, kuri brangesnė už dolerį ir eurą, ar nauja afera tinkle?

Ar žinote apie valiutą, kurios kursas sudaro apie 1000 JAV dolerių, o per praėjusį lapkritį jis išaugo 400%? Tai visai ne fantazija, sako finansų rinkų žinovai - tai bitkoinas (bitcoin). Tai 1990 metų vidurio MMM stiliaus afera, teigia skeptikai.

 

Kas teisus, o kas ne ir ar valiuta bitkoinas turi ateitį, nagrinėjo portalo investuotojams „Market Leader“ analitikai kartu su Masterforex-V Akademijos ekspertais.

Paskelbimo data: 2013-12-16 03:32