Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, gegužės 17, 22:15 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Edvinas Lefevras - literatas, išgarsinęs biržą

Edvinas Lefevras - literatas, išgarsinęs biržą

Edvino Lefevro (Edwin Lefevre) vardas šiandien yra žinomas daugeliui sėkmingų prekeivių, biržos analitikų ir ekspertų. Tačiau 20-aisiais praėjusio šimtmečio metais jis nuskambėjo visame pasaulyje po to, kai pasirodė legendinės knygos, smulkiai aprašančios gyvenimą fondų biržose. Iki tol pasaulinėje literatūroje nebuvo nieko panašaus. Nei vienas autorius negalėjo taip įdomiai ir dinamiškai pasakoti apie finansų pasaulį. Edvinas Lefevras turėjo savyje tiek rašytojo, žurnalisto, tiek ir patyrusio finansininko talentus.

 

 

Grynuolis iš Kolumbijos

 

1871 metų sausio 23 dieną Henrio Lefevro (Henry Lefevre), ilgamečio generalinio Ramiojo vandenyno laivininkystės agento šeimoje, Kolumbijos mieste Kolone (Colon) (dabar priklauso Panamai), gimė sūnus Edvinas Henris (Edwin Henry). Kai tik jis paaugo, buvo išsiųstas tėvo studijuoti į Lihajaus (Lehigh) universitetą, kur Edvinas įgijo kalnų inžinieriaus profesiją.

 

Tačiau eiti tėvo pėdomis jaunuolis atsisakė. Edvinui buvo tik 19 metų, kai jis išbandė savo jėgas žurnalistikoje. Tuo pačiu metu Lefevras bandė prekiauti biržoje ir, galų gale, tapo makleriu. Kai mirė jo tėvas, jam atiteko gana neblogas kapitalas. Edvino Lefevro biografai teigia, kad paveldėti pinigai leido jam tapti savarankišku investuotoju, kuriam atsivėrė kelias į turtus. Ekonominio išsilavinimo jaunasis Lefevras neturėjo. Tačiau jis turėjo sėkmingo spekulianto talentą, kuris mokėjo uždirbti pinigus bet kokioje rinkos situacijoje. Vėliau jis panaudojo savo patirtį rašydamas legendines knygas, jau pirmieji plunksnos bandymai parodė, kad Edvinas turi gerus literatūrinius sugebėjimus.

 

Pirmasis Edvino Lefevro apsakymų rinkinys pavadinimu „Volstryto istorijos“ išvydo pasaulį 1901 metais, kai autoriui sukako trisdešimt metų. Tuomet jis gyveno Hartsdeile (Hartsdale), Niujorke. Po to buvo keli romanai, kuriuose pagrindiniai personažai buvo susiję su finansais. Šie kūriniai buvo išleisti 1908 metais. Tuo metu Edvinas kartu su savo žmona Marta ir vaikais jau gyveno savo sodyboje Rytų Dorsete (East Dorset), Vermonte.

 

Atrodė, kad Lefevro gyvenimas galėjo tekėti ramia, aprūpinto sėkmingo žmogaus, vaga. Tačiau jo biografijoje įvyko staigus posūkis. Viljamo Hovardo Tafto (William Howard Taft) prezidentavimo metais, Edvinas Lefevras netikėtai visiems pradėjo diplomato karjerą. Nuo 1909 iki 1913 metų jis tarnavo ambasadoriumi tokiose šalyse, kaip Italija, Ispanija ir Prancūzija. Deja, plėtoti sėkmingą diplomatijos sritį sutrukdė Pirmasis pasaulinis karas. Edvinas turėjo grįžti į Jungtines Amerikos Valstijas, kur ėmė rengti publikacijas finansų tema Niujorko laikraščiams, o po to vėl persikėlė į Vermontą ir tęsė savo literatūrinę veiklą. Tuo metu jis rašė ne tik romanus, bet taip pat aktyviai bendradarbiavo su „The Saturday Evening Post“ žurnalu.

 

Dvylika straipsnių, publikuotų tame žurnale nuo 1922 iki 1923 metų, tapo legendinio romano „Biržos spekulianto atsiminimai“ pagrindu. Šis kūrinys Jungtinėse Valstijose vis dar laikomas nepralenkiamu verslo stiliaus pavyzdžiu. Po pirmojo pasirodymo(1925 metais), knyga buvo išleidžiama beveik kiekvieną dešimtmetį ir nuolat rasdavo naujų ištikimų Edvino Lefevro talento gerbėjų naujų kartų tarpe. Romanas išverstas į daugelį pasaulio kalbų. Bet tai toli gražu buvo ne vienintelis Lefevro kūrinys, vertas ateities kartų dėmesio.

 

Po Edvino Lefevro mirties, 1943 metais, laikraščiai rašė, kad jo namas Vermonte, kurį paveldėjo našlė, taip pat gali būti laikomas vienu geriausių Amerikos architektūros paminklų. Primindami tai, daugelio publikacijų autoriai stengėsi pabrėžti daugelį Lefevro privalumų, kurio net po mirties palikta nuosavybė yra nacionalinė vertybė.

 

Žinoma, kad vyriausias Edvino sūnus - Edvinas Lefevras jaunesnysis, taip pat sėkmingai dirbo Volstryte. Antrasis sūnus - Ridas Lefevras - labiau žinomas, kaip politikas. Jis buvo išrinktas į Vermonto valstijos Generalinę Asamblėją, nuo 1947 iki 1959 metų buvo Atstovų rūmų narys, o nuo 1961 iki 1963 metų posėdžiavo Senate.

 

 

Edvino Lefevro idėjos

 

Pasak biografų, Edvino Lefevro gyvenime ir kūryboje svarbiausia buvo tai, kad jam pavyko suteikti skaitytojui tai, kas labai svarbu - žmogiškosios prigimties supratimą, tas priežastis, dėl kurių aplink vyksta įvykiai ir kurie verčia mus daryti vienus ar kitus dalykus. Daugybės istorijų, vykstančių biržoje, aprašymai - tai ne tik ataskaitos apie atliktus sandorius, bet ir pasakojimai apie žmogaus, užsiimančio verslu, pergyvenimus, apie jo emocijas ir išgyvenimus, kurie buvo gerai pažįstami pačiam autoriui.

 

Edvino Lefevro herojai dažnai gudrauja, bandydami gauti sau kuo patogesnes sąlygas žiauriame prekybos biržoje pasaulyje. Pasak Edvino amžininkų, jis pats dažnai elgėsi taip pat. Pavyzdžiui, yra žinoma, kad jo pirmasis darbas prekių biržoje buvo susijęs su varginančiu kasdieniu, visko, kas parduodama aikštelėje - nuo vištų kiaušinių iki naftos - kotiruočių kompiliavimu. Vargu ar kokia nors kūrybinga natūra ilgai ištvertų tokioje aplinkoje. Tas pats vyko ir su Edvinu, kuris iš nuobodulio pasiūlė laikraščio redaktoriui, su kuriuo jis bendradarbiavo, parengti ir išleisti įdomią medžiagą apie bananų pramonę. O po to, kai straipsnis buvo atspausdintas, jis pats parašė suklastotą laišką su pagyromis savo darbui. Biografai teigia, kad tas smulkus sukčiavimas įtikino redaktorių perkelti Lefevrą iš reporterių-analitikų į rašytojų kategoriją.

 

Dvidešimtieji ir trisdešimtieji praėjusio amžiaus metai - tai Edvino Lefevro, kaip populiarus žurnalisto ir rašytojo, klestėjimo metai. Laikraštyje „Saturday Evening Post“, kuriame jis dirbo, dažnai pasirodydavo nuomonės ir frazes, kurios vėliau tapo klasika. Štai vienas pavyzdys, susijęs su 1932 metais. Savo pasvarstymuose Lefevras bando paaiškinti, kodėl vieni prekeiviai uždirba biržose, o kiti tik ir sugeba prarasti pinigus: „Neatsargūs kvailiai praranda pirmieji - jie nusipelno nuostolių, o atsargūs, išmintingi žmonės praranda vėliau, nes visuotinė suirutė neprašo asmeninių rekomendacijų“.

 

Akivaizdu, kad šios mintys Lefevrui kilo Didžiosios depresijos, kuri tuo metu sukrėtė Amerikos rinką, metu. Kiek anksčiau, iškart po 1929 metų kracho, jis svarstė, ar įmanoma, kad investuotojams būtų sudarytos palankios sąlygos verslui, kurioms esant jie galėtų daug uždirbti niekuo nerizikuodami. Išvada, prie kurios priėjo Edvinas, išlieka aktuali ir šiandien. Jis rašė, kad niekada negalima saugiai investuoti. Tačiau, tuo pat metu visada galima gauti pelną. Minia, judanti viena kryptimi niekada nebus saugi. Tačiau sąlygos visada yra geros protingam žmogui, suprantančiam, kad viskas priklauso tik nuo jo paties.

 

 

Teodoro Dreizerio varžovas

 

Kalbant apie tai, kad Edvinas Lefevras visų pirma buvo ne prekeivis ar investuotojas, o rašytojas, jį dažnai lygina su Teodoru Dreizeriu (Theodore Dreiser), taip pat ne kartą aprašiusiu finansų ir turto pasaulį. Tačiau manoma, kad tai - priešingos viena kitai asmenybės. Lefevras sukūrė įdomiausią vadovėlį apie ekonomiką ir prekybą biržoje. Ją perskaičiusieji, tiesiog buvo įkvėpti, susirgdavo biržomis ir daugeliu atvejų bandė savarankiškai užsiimti verslu. Lefevras daug kalba apie prekeivių klaidas ir žmogaus prigimties trūkumus. Iš viso to autorius siūlo mokytis, pakeisti savo gyvenimą į geresnę pusę ir atverti sau naujas perspektyvas.

 

Teodoro Dreizerio romanai taip pat panašūs į ekonominius. Jis - dar populiaresnis pasaulinės literatūros rašytojas. Tačiau turto, kaip substancijos, nešančios blogį, vertinimas, būtinybės stambiojo verslo pasaulyje „eiti per lavonus“ suvokimas vargu ar yra gera paskata, patraukianti skaitytojus pačius tapti verslo pasaulio dalimi. Greičiau - priešingai.

 

Įdomu, kad Lefevras ir Dreizeris gimė tais pačiais metais. Tiesa, Dreizeris mirė dviem metais vėliau nei Lefevras. Tačiau skirtingai nei Lefevras Dreizeris neturėjo darbo biržoje patirties, nors ir buvo kilęs iš fabrikanto, praradusio savo nuosavybę, šeimos. Akivaizdu, kad biografiniai skirtumai, kiti pinigų uždirbimo metodai nustatė ir abiejų rašytojų požiūrį į kapitalą. 19-ojo ir 20-ojo amžių sandūroje prekyba biržoje buvo laikoma šiuolaikiniu verslu, kur kiekvienam gali pasisekti jo talento, žinių ir atkaklumo dėka. Vilnos fabrike, kurios bendrasavininku buvo Teodoro Dreizerio tėvas, buvo galima matyti tik klasinius skirtumus, kuriuos Teodoras vėliau nekartą aprašė savo kūriniuose.

 

Dreizerio herojus, bandymas praturtėti arba patiria krachą, arba visus nušluoja savo kelyje. Lefevro herojus tobulėja ir jam pasiseka be nereikalingo žiauraus elgesio su kitais.

 

Edvino Lefevro literatūrinė karjera prasidėjo nuo knygos „Volstryto istorijos“. Joje labai tikroviškai ir aiškiai atsispindi papročiai, viešpataujantys Amerikos biržose praėjusio amžiaus pradžioje. Žinoma, kad kiekviena „istorija“ pagrįsta realiais įvykiais, kurių liudininku buvo pats autorius. Kūrinio personažai yra išgalvoti. Tačiau šiuose personažuose nesunkiai galima pažinti tokias gerai žinomas Volstryto asmenybes, kaip Džeimsą Kiną (James Keane), Elvertoną Čepmeną (Elverton Chapman) ir Danielių Driuneimsą (Daniel Dryuneyms).

 

Šiuolaikinio skaitytojo požiūriu, žmogaus prigimties, emocijų, su kuriomis turėjo susidoroti prekeiviai beveik prieš šimtą metų, aprašymas yra aktualūs ir šiandien ir tikriausia bus aktualūs visais laikais.

 

Labiausiai žinomame Lefevro darbe „Biržos spekulianto atsiminimai“, autorius nagrinėja klausimą, kokią įtaką asmeninės žmogaus savybės ir aplinkybės, į kurias jis patenka, daro jo elgesiui. Edvinas teigia, kad žmonės visada norės lengvo uždarbio ir azartinių žaidimų. Tačiau biržos spekuliantai yra suskirstyti į kvailius, kurie pirmieji praranda pinigus, gudruolius, kuriems pavyksta išsilaikyti ilgiau ir pačius protingiausius, kurie taip pat neapsaugoti nuo bankroto. Tačiau tuomet kyla klausimas, ar aplamai verta investuoti, Lefevras atsako paprastai: „Niekada miniai, visada protingam žmogui“. Reikia išsiskirti iš minios, pabandyti įgyti būtinas žinias ir įgūdžius ir tik tada turėsite šansą į sėkmę.

 

Paskelbimo data: 2014-11-27 05:35 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55