Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, rugsėjo 23, 13:28 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Visagalė „Chevron“

Visagalė „Chevron“

Ne paslaptis, kad dauguma visame pasaulyje žinomų mega korporacijų šiandien dirba energetikos, naftos ir dujų gavybos sektoriuose. Tarp jų išsiskiria Amerikos "Chevron Corporation", kuri Fortune Global 500 2009 metų duomenimis užima penktą vietą stambiausių planetos korporacijų tarpe (2005 metais - trečiąją vietą). Kokia šios kompanijos galia ir kas jai leidžia būti tarp pasaulio lyderių? Norint atsakyti į šiuos ir kitus klausimus, būtina atidžiau pažvelgti į šios milžinės verslą.

 


Multimilijardierė iš Kalifornijos

 

Kaip žinia, Jungtinės Amerikos Valstijos tapo tėvyne daugybei mega-korporacijų su neįsivaizduojamai didele kapitalizacija. Chevron Corporation būstinė taip pat yra įsikūrusi San Ramono (San Ramon) mieste, Kalifornijoje. Kompanijos turtas toks didelis, kad turint tokį kapitalą galima būtų visiškai išlaikyti kelias besivystančias šalis.

 

Taigi, prieš krizę, 2007 metais, „Chevron“ kapitalizacija Niujorko fondų biržoje siekė 200,590 milijardo JAV dolerių. Be to, daugiau nei du trečdaliai kompanijos akcijų priklausė stambiausiems Amerikos instituciniams investuotojams: Capital Research & Management Co. (6,19%), State Street Global Advisors (3,84%), Barclays Global Investors (3,65%) ir kt. (2007 metų birželio 30 dienos duomenys).

 

Chevron Corporation yra antroji JAV integruota energetikos kompanija, pagal pagrindinius rodiklius nusileidžianti tik ExxonMobil. Šiandien „Chevron“ yra vienas žinomiausių prekinių ženklų pasaulyje. Korporacija yra didžiausia kuro-tepalų gamintoja, bet pagrindinė jos veikla yra angliavandenilio kuro, kuris yra išgaunamas beveik visame pasaulyje, gavyba.

 

Naftos atsargos Chevron eksploatuojamuose telkiniuose 2007 metais sudarė apie 13 mlrd. barelių. Atsižvelgiant į tai, kad vidutinė metinė gavyba tuomet buvo 86-88 mln. tonų naftos, analitikai daro išvadą, kad net neplečiant gavybos plotų Chevron Corporation dar daugelį metų galėtų likti viena stambiausių energijos nešėjų tiekėja. Be to, 2006-2007 metais „Chevron“ išgaudavo apie 50 mlrd. kubinių metrų dujų per kiekvienus 12 mėnesių. Dėka tokių apimčių kompanija 2007 metais sugebėjo gauti 18,7 milijardo JAV dolerių pelno (2006 metais - 17,14 milijardo JAV dolerių). Pajamos atitinkamai sudarė 214,1 mlrd. JAV dolerių ir 204,89 mlrd. JAV dolerių.

 

Vertinant korporacijos potencialą, reikėtų turėti omenyje, kad jai taip pat priklauso naftos perdirbimo gamyklos ir degalinių tinklai, kurie sėkmingai dirba daugelyje pasaulio regionų. 

 

Manoma, kad, kaip ir dauguma kitų Amerikos mega-korporacijų „Chevron“ yra stabili kompanija su gera verslo tradicija, kurios šaknys siekia dar užpraeitą šimtmetį. „Chevron“ buvo įkurta dar 1879 metais, Kalifornijoje. Tik būstinė iš pradžių buvo įsikūrusi ne San Ramone, o Piko-Kanjono (Pico Canyon) mieste. Korporacija išgyveno du pasaulinius karus, kilimo ir kritimo laikotarpius. Tarp pagrindinių įvykių, kurie įvyko 21-ajame amžiuje, galime prisiminti 2001 metų vienos didžiausių JAV kompanijų Texaco prijungimą, po kurio korporacijos pavadinimas buvo pakeistas į ChevronTexaco. Tačiau jau 2005 metais „Chevron“ grįžo į savo ankstesnę būseną.

 

 

Chevron Corporation veikla Jungtinėse Amerikos Valstijose

 

Nepaisant tarptautinio korporacijos „Chevron“ verslo pobūdžio, pagrindinė jos dalis yra sutelkta Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje. 55% naftos išgaunama Meksikos įlankoje. , kad viena problemiškiausių kompanijos įmonių yra naftos perdirbimo gamykla Ričmonde, Kalifornijoje. Įmonė pastatyta daugiau nei prieš šimtą metų. Čia, žinoma, ne kartą buvo keičiama įranga ir tobulinamos technologijos. Tačiau avarijos ir katastrofos tiesiog persekioja gamyklą. Per visą jos istoriją užregistruota daugiau nei trys šimtai nelaimingų atsitikimų (apie tris per metus). 1998 metais įvyko viena pačių didžiausių technogeninių katastrofų,  kurios metu į aplinką buvo išmestos nuodingos atliekos. Tuomet valdžia korporacijai skyrė 540 tūkstančių JAV dolerių baudą. Iš viso „Chevron“ tapo 95 rajonų taršos priežastimi Jungtinių Valstijų teritorijoje.

 

Kitas skandalas kilo 2003 metų spalį, kai korporacija „Chevron“ buvo apkaltinta grubiais JAV priimto Švaraus oro įstatymo pažeidimais. Dokumente numatytas kenksmingų išmetimų į atmosferą sumažinimas 10 000 tonų per metus. Tačiau faktiškai korporacija ignoravo šį reikalavimą ir už tai turėjo finansinių nuostolių. O būtent, San Francisko teismas nusprendė priversti Chevron Corporation skirti apie 275 mln. JAV dolerių naujoviškų technologijų įdiegimui ir šiuolaikinės įrangos, kuri sumažina sieros dioksido ir azoto išmetamus į atmosferą, montavimui.

 

Dar anksčiau, 2000 metais, „Chevron“ buvo nubausta už Švaraus oro įstatymo pažeidimus pakrovimo terminale El-Segundo, Kalifornijoje. Kompanija sumokėjo 6 milijonų JAV dolerių baudą, o taip pat 1 mln. JAV dolerių išleido aplinkos būklės gerinimo darbams.

 

Pasak analitikų, šios nemalonios situacijos, o taip pat ir finansiniai padariniai, kuriuos jos sukėlė, nekėlė pavojaus „Chevron“ korporacijos verslui. Tačiau dėl nenumatytų išlaidų kentėjo kompanijos veiklos efektyvumas, mažėjo pelnas. „Chevron“ buvo priversta diegti specialias programas, kurios gali labai sumažinti ekologines rizikas aplinkai ir taikyti „Chevron“ galiojančius teisės aktus.

 

Taip, naujosios technologijos numato žymų pavojingų dujų apimčių, susidarančių gamybos procese, sumažinimą, nuotėkio aptikimo sistemų įrengimą. Taip pat kompanija palaipsniui mažina sieros ir benzolinių atliekų išmetimus ir tam yra priimta speciali programa, be to, „Chevron“ paskelbė apie prisijungimą prie kovos su pasauliniu atšilimu ir pažadėjo pastoviai skirti būtinas lėšas atitinkamoms prevencinėms priemonėms.

 

 

„Chevron“ už Amerikos ribų

 

„Chevron“ veikla už JAV ribų taip pat yra svarbi ir gana pelninga verslo dalis. Tačiau ir čia nepasieinama be problemų.

 

Jau ilgą laiką tęsiasi „Chevron“ korporacijos konfliktas su Nigerijos gyventojais, gyvenančiais Nigerio upės deltoje. Jo pagrindas - konfliktas, kuris prasidėjo 1998 metų gegužės 28 dieną, kai vienoje „Chevron“ priklausančioje naftos platformoje Nigerio upės deltoje aktyvistai paėmė įkaitais kelis kompanijos darbuotojus. Kas ten vyko vėliau, ne visai aišku. Pagal vieną versiją, korporacijos sraigtasparniais atvyko Nigerijos kariškiai, kurie pradėjo šaudyti į protestuotojus koviniais šoviniais. Du žmonės žuvo ir to pakako, kad JAV apygardos teisėja Suzana Ilston (Susan Illston) priimtų nukentėjusiųjų ieškinį prieš „Chevron“ korporaciją. Teismas tęsėsi šiek tiek daugiau nei dešimtmetį, kol 2008 metų gruodį „Chevron“ kompanijai buvo panaikinti visi kaltinimai. JAV temidė nutarė, kad jėgos panaudojimas yra būtina priemonė, siekiant apsaugoti korporacijos darbuotojus nuo sukilėlių agresijos. O kas įvertins kompanijos moralinius ir įvaizdžio nuostolius, kuriuos ji patyrė daugiau nei dešimtmetį? Be to, bandymai apkaltinti korporaciją taikių protestuotojų žudymu tęsiasi iki šiol.  

 

Visa tai, žinoma, nėra visas naftos-dujų korporacijos „nuodėmių“ sąrašas. Žinomas net „Chevron“ konfliktas su Jungtinėmis Tautomis, kurios apkaltino kompaniją pažeidus JT sankcijas prieš Iraną. Tiesa, ekspertai atsisako kaip nors komentuoti šią situaciją, remdamiesi dokumentų slaptumu. Taip pat 2011 metais Brazilijos valdžia pateikė kaltinimus Amerikos korporacijai dėl daugiau nei 416 tūkst. litrų žalios naftos išsiliejimo Frade gręžinyje, 370 km nuo šalies pakrantės. Pateiktas 10,6 mlrd. JAV dolerių ieškinys...

 

Net Rumunijoje, kai ji jau tapo ES nare, 2013 metų spalį ten vyko masinės protesto akcijos, dėl kurių „Chevron“ buvo priversta sustabdyti skalūninių dujų žvalgybą, baiminantis dėl gruntinio vandens užteršimo.

 

Problemų buvo ir kitose šalyse. Ar dėl visų bėdų kalta „Chevron“, ar grėsmė aplinkai - būtina kaina už aktyvią naftos ir dujų gavybą? Šis klausimas, deja, vis dar lieka atviras.

 

 

Finansinė Chevron Corporation būklė

 

Iki krizės kompanijoje dirbo beveik 60 tūkstančių darbuotojų visame pasaulyje. O kokie Chevron Corporation darbo rezultatai yra dabar?

 

Neseniai korporacija paskelbė savo veiklos ataskaitą už antrą šių metų ketvirtį. Pasak dokumento, nuo š.m. balandžio iki birželio „Chevron“ uždirbo 5,7 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno. Padauginus šį skaičių iš keturių, mes gauname daug didesnį uždarbį, nei iki krizės 2006-2007 metais. Vien tik šis faktas yra aiškus įrodymas, kad korporacija puikiai išgyveno pasaulinę finansų krizę ir iki šiol, nepaisant visų sunkumų, sugebėjo pagerinti savo verslo būklę.

 

Šių metų antrojo ketvirčio rezultatai rodo, kad pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 2,98 JAV dolerio. Metais anksčiau šis skaičius sudarė 2,77 JAV dolerio. Per tą patį laikotarpį pardavimai padidėjo nuo 55 iki 56 milijardų JAV dolerių. Tokiu būdu, sako analitikai, mes galime stebėti ne tik investicijų pelningumo į korporacijos „Chevron“ akcijas augimą, bet taip pat investuoto kapitalo rentabilumo didėjimą.

 

Ekspertų vertinimais, nepaisant tam tikrų rizikų, investicijos į „Chevron“ vertybinius popierius išlieka vienos stabiliausių ir patikimiausių, leidžiančių tikėtis didelių pelnų tiek trumpalaikėje, tiek ir ilgalaikėje perspektyvoje.

 

 

Paskelbimo data: 2014-09-24 03:57 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55