Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 28, 09:52 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Visagalė „Chevron“

Visagalė „Chevron“

Ne paslaptis, kad dauguma visame pasaulyje žinomų mega korporacijų šiandien dirba energetikos, naftos ir dujų gavybos sektoriuose. Tarp jų išsiskiria Amerikos "Chevron Corporation", kuri Fortune Global 500 2009 metų duomenimis užima penktą vietą stambiausių planetos korporacijų tarpe (2005 metais - trečiąją vietą). Kokia šios kompanijos galia ir kas jai leidžia būti tarp pasaulio lyderių? Norint atsakyti į šiuos ir kitus klausimus, būtina atidžiau pažvelgti į šios milžinės verslą.

 


Multimilijardierė iš Kalifornijos

 

Kaip žinia, Jungtinės Amerikos Valstijos tapo tėvyne daugybei mega-korporacijų su neįsivaizduojamai didele kapitalizacija. Chevron Corporation būstinė taip pat yra įsikūrusi San Ramono (San Ramon) mieste, Kalifornijoje. Kompanijos turtas toks didelis, kad turint tokį kapitalą galima būtų visiškai išlaikyti kelias besivystančias šalis.

 

Taigi, prieš krizę, 2007 metais, „Chevron“ kapitalizacija Niujorko fondų biržoje siekė 200,590 milijardo JAV dolerių. Be to, daugiau nei du trečdaliai kompanijos akcijų priklausė stambiausiems Amerikos instituciniams investuotojams: Capital Research & Management Co. (6,19%), State Street Global Advisors (3,84%), Barclays Global Investors (3,65%) ir kt. (2007 metų birželio 30 dienos duomenys).

 

Chevron Corporation yra antroji JAV integruota energetikos kompanija, pagal pagrindinius rodiklius nusileidžianti tik ExxonMobil. Šiandien „Chevron“ yra vienas žinomiausių prekinių ženklų pasaulyje. Korporacija yra didžiausia kuro-tepalų gamintoja, bet pagrindinė jos veikla yra angliavandenilio kuro, kuris yra išgaunamas beveik visame pasaulyje, gavyba.

 

Naftos atsargos Chevron eksploatuojamuose telkiniuose 2007 metais sudarė apie 13 mlrd. barelių. Atsižvelgiant į tai, kad vidutinė metinė gavyba tuomet buvo 86-88 mln. tonų naftos, analitikai daro išvadą, kad net neplečiant gavybos plotų Chevron Corporation dar daugelį metų galėtų likti viena stambiausių energijos nešėjų tiekėja. Be to, 2006-2007 metais „Chevron“ išgaudavo apie 50 mlrd. kubinių metrų dujų per kiekvienus 12 mėnesių. Dėka tokių apimčių kompanija 2007 metais sugebėjo gauti 18,7 milijardo JAV dolerių pelno (2006 metais - 17,14 milijardo JAV dolerių). Pajamos atitinkamai sudarė 214,1 mlrd. JAV dolerių ir 204,89 mlrd. JAV dolerių.

 

Vertinant korporacijos potencialą, reikėtų turėti omenyje, kad jai taip pat priklauso naftos perdirbimo gamyklos ir degalinių tinklai, kurie sėkmingai dirba daugelyje pasaulio regionų. 

 

Manoma, kad, kaip ir dauguma kitų Amerikos mega-korporacijų „Chevron“ yra stabili kompanija su gera verslo tradicija, kurios šaknys siekia dar užpraeitą šimtmetį. „Chevron“ buvo įkurta dar 1879 metais, Kalifornijoje. Tik būstinė iš pradžių buvo įsikūrusi ne San Ramone, o Piko-Kanjono (Pico Canyon) mieste. Korporacija išgyveno du pasaulinius karus, kilimo ir kritimo laikotarpius. Tarp pagrindinių įvykių, kurie įvyko 21-ajame amžiuje, galime prisiminti 2001 metų vienos didžiausių JAV kompanijų Texaco prijungimą, po kurio korporacijos pavadinimas buvo pakeistas į ChevronTexaco. Tačiau jau 2005 metais „Chevron“ grįžo į savo ankstesnę būseną.

 

 

Chevron Corporation veikla Jungtinėse Amerikos Valstijose

 

Nepaisant tarptautinio korporacijos „Chevron“ verslo pobūdžio, pagrindinė jos dalis yra sutelkta Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje. 55% naftos išgaunama Meksikos įlankoje. , kad viena problemiškiausių kompanijos įmonių yra naftos perdirbimo gamykla Ričmonde, Kalifornijoje. Įmonė pastatyta daugiau nei prieš šimtą metų. Čia, žinoma, ne kartą buvo keičiama įranga ir tobulinamos technologijos. Tačiau avarijos ir katastrofos tiesiog persekioja gamyklą. Per visą jos istoriją užregistruota daugiau nei trys šimtai nelaimingų atsitikimų (apie tris per metus). 1998 metais įvyko viena pačių didžiausių technogeninių katastrofų,  kurios metu į aplinką buvo išmestos nuodingos atliekos. Tuomet valdžia korporacijai skyrė 540 tūkstančių JAV dolerių baudą. Iš viso „Chevron“ tapo 95 rajonų taršos priežastimi Jungtinių Valstijų teritorijoje.

 

Kitas skandalas kilo 2003 metų spalį, kai korporacija „Chevron“ buvo apkaltinta grubiais JAV priimto Švaraus oro įstatymo pažeidimais. Dokumente numatytas kenksmingų išmetimų į atmosferą sumažinimas 10 000 tonų per metus. Tačiau faktiškai korporacija ignoravo šį reikalavimą ir už tai turėjo finansinių nuostolių. O būtent, San Francisko teismas nusprendė priversti Chevron Corporation skirti apie 275 mln. JAV dolerių naujoviškų technologijų įdiegimui ir šiuolaikinės įrangos, kuri sumažina sieros dioksido ir azoto išmetamus į atmosferą, montavimui.

 

Dar anksčiau, 2000 metais, „Chevron“ buvo nubausta už Švaraus oro įstatymo pažeidimus pakrovimo terminale El-Segundo, Kalifornijoje. Kompanija sumokėjo 6 milijonų JAV dolerių baudą, o taip pat 1 mln. JAV dolerių išleido aplinkos būklės gerinimo darbams.

 

Pasak analitikų, šios nemalonios situacijos, o taip pat ir finansiniai padariniai, kuriuos jos sukėlė, nekėlė pavojaus „Chevron“ korporacijos verslui. Tačiau dėl nenumatytų išlaidų kentėjo kompanijos veiklos efektyvumas, mažėjo pelnas. „Chevron“ buvo priversta diegti specialias programas, kurios gali labai sumažinti ekologines rizikas aplinkai ir taikyti „Chevron“ galiojančius teisės aktus.

 

Taip, naujosios technologijos numato žymų pavojingų dujų apimčių, susidarančių gamybos procese, sumažinimą, nuotėkio aptikimo sistemų įrengimą. Taip pat kompanija palaipsniui mažina sieros ir benzolinių atliekų išmetimus ir tam yra priimta speciali programa, be to, „Chevron“ paskelbė apie prisijungimą prie kovos su pasauliniu atšilimu ir pažadėjo pastoviai skirti būtinas lėšas atitinkamoms prevencinėms priemonėms.

 

 

„Chevron“ už Amerikos ribų

 

„Chevron“ veikla už JAV ribų taip pat yra svarbi ir gana pelninga verslo dalis. Tačiau ir čia nepasieinama be problemų.

 

Jau ilgą laiką tęsiasi „Chevron“ korporacijos konfliktas su Nigerijos gyventojais, gyvenančiais Nigerio upės deltoje. Jo pagrindas - konfliktas, kuris prasidėjo 1998 metų gegužės 28 dieną, kai vienoje „Chevron“ priklausančioje naftos platformoje Nigerio upės deltoje aktyvistai paėmė įkaitais kelis kompanijos darbuotojus. Kas ten vyko vėliau, ne visai aišku. Pagal vieną versiją, korporacijos sraigtasparniais atvyko Nigerijos kariškiai, kurie pradėjo šaudyti į protestuotojus koviniais šoviniais. Du žmonės žuvo ir to pakako, kad JAV apygardos teisėja Suzana Ilston (Susan Illston) priimtų nukentėjusiųjų ieškinį prieš „Chevron“ korporaciją. Teismas tęsėsi šiek tiek daugiau nei dešimtmetį, kol 2008 metų gruodį „Chevron“ kompanijai buvo panaikinti visi kaltinimai. JAV temidė nutarė, kad jėgos panaudojimas yra būtina priemonė, siekiant apsaugoti korporacijos darbuotojus nuo sukilėlių agresijos. O kas įvertins kompanijos moralinius ir įvaizdžio nuostolius, kuriuos ji patyrė daugiau nei dešimtmetį? Be to, bandymai apkaltinti korporaciją taikių protestuotojų žudymu tęsiasi iki šiol.  

 

Visa tai, žinoma, nėra visas naftos-dujų korporacijos „nuodėmių“ sąrašas. Žinomas net „Chevron“ konfliktas su Jungtinėmis Tautomis, kurios apkaltino kompaniją pažeidus JT sankcijas prieš Iraną. Tiesa, ekspertai atsisako kaip nors komentuoti šią situaciją, remdamiesi dokumentų slaptumu. Taip pat 2011 metais Brazilijos valdžia pateikė kaltinimus Amerikos korporacijai dėl daugiau nei 416 tūkst. litrų žalios naftos išsiliejimo Frade gręžinyje, 370 km nuo šalies pakrantės. Pateiktas 10,6 mlrd. JAV dolerių ieškinys...

 

Net Rumunijoje, kai ji jau tapo ES nare, 2013 metų spalį ten vyko masinės protesto akcijos, dėl kurių „Chevron“ buvo priversta sustabdyti skalūninių dujų žvalgybą, baiminantis dėl gruntinio vandens užteršimo.

 

Problemų buvo ir kitose šalyse. Ar dėl visų bėdų kalta „Chevron“, ar grėsmė aplinkai - būtina kaina už aktyvią naftos ir dujų gavybą? Šis klausimas, deja, vis dar lieka atviras.

 

 

Finansinė Chevron Corporation būklė

 

Iki krizės kompanijoje dirbo beveik 60 tūkstančių darbuotojų visame pasaulyje. O kokie Chevron Corporation darbo rezultatai yra dabar?

 

Neseniai korporacija paskelbė savo veiklos ataskaitą už antrą šių metų ketvirtį. Pasak dokumento, nuo š.m. balandžio iki birželio „Chevron“ uždirbo 5,7 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno. Padauginus šį skaičių iš keturių, mes gauname daug didesnį uždarbį, nei iki krizės 2006-2007 metais. Vien tik šis faktas yra aiškus įrodymas, kad korporacija puikiai išgyveno pasaulinę finansų krizę ir iki šiol, nepaisant visų sunkumų, sugebėjo pagerinti savo verslo būklę.

 

Šių metų antrojo ketvirčio rezultatai rodo, kad pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 2,98 JAV dolerio. Metais anksčiau šis skaičius sudarė 2,77 JAV dolerio. Per tą patį laikotarpį pardavimai padidėjo nuo 55 iki 56 milijardų JAV dolerių. Tokiu būdu, sako analitikai, mes galime stebėti ne tik investicijų pelningumo į korporacijos „Chevron“ akcijas augimą, bet taip pat investuoto kapitalo rentabilumo didėjimą.

 

Ekspertų vertinimais, nepaisant tam tikrų rizikų, investicijos į „Chevron“ vertybinius popierius išlieka vienos stabiliausių ir patikimiausių, leidžiančių tikėtis didelių pelnų tiek trumpalaikėje, tiek ir ilgalaikėje perspektyvoje.

 

 

Paskelbimo data: 2014-09-24 03:57 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14