Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, gegužės 19, 04:45 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Džono Rokfelerio imperijos įpėdiniai

Džono Rokfelerio imperijos įpėdiniai

 

Marathon Oil Corporation istorijos šaknys siekia galingojo Džono Rokfelerio (John D. Rockefeller) verslo imperiją. Sudėtinė legendinės Standard Oil dalis ji buvo nuo 1889 iki 1911 metų. Kaip žinoma, stambiausia pasaulyje naftos gavybos kompanija buvo padalyta į keletą dalių, kurios, beje, išliko milžiniškomis korporacijomis, vaidinančiomis svarbų vaidmenį pasaulinėje rinkoje.

 

 

Marathon Oil Corporation šiandien

 

Pagal naftos gavybos apimtis Marathon Oil Corporation šiandien užima ketvirtą vietą pasaulyje. Turėdama būstinę Hiustone, Teksaso valstijoje, kompanija žvalgo ir išgauna juodąjį auksą dešimtyje šalių skirtinguose žemynuose. Pagrindinė veikla sutelkta JAV, Jungtinės Karalystės ir Angolos teritorijoje.

 

Be naftos Marahton Oil Corporation užsiima ir dujų verslu. Korporacijai taip pat priklauso 7 naftos perdirbimo gamyklos, sugebančios per parą perdirbti iki 948 000 barelių naftos. Taip pat su kompanijos prekiniu ženklu dirba 3,9 tūkstančių tarptautinis degalinių tinklas. Faktiškai Marathon Oil Corporation naftos pramonėje užtikrina visą gamybos ciklą - nuo telkinių žvalgymo ir gavybos iki kuro gamybos ir jo pardavimo mažmenomis.

Pasaulinė finansų krizė negalėjo neatsispindėti naftos korporacijos veikloje. Tačiau, nepaisant pelno mažėjimo, ji atsilaikė ir dabar išgyvena pakilimo laikotarpį. Pasak analitikų, artimiausiu metu verslas bus visiškai atstatytas. 2008 metų duomenimis bendra kompanijos apyvarta viršijo 73,5 milijardo JAV dolerių, o grynasis pelnas sudarė daugiau nei 3,5 milijardo dolerių. Bendras darbuotojų skaičius visame pasaulyje buvo daugiau negu 28 tūkstančiai žmonių.

 

Pagal statistiką, 2005 metais kompanijos Marathon Oil Corporation angliavandenilių gavyba buvo ekvivalentiška 18 milijonų tonų naftos. Naftos ir kitų išteklių atsargos kompanijos eksploatuojamuose telkiniuose vertinamos apie 560 milijonų barelių.

 

Marathon Oil Corporation struktūriškai yra suskirstyta į tris veiklos segmentus:

- E & P užsiima geologine žvalgyba ir angliavandenilių pardavimu Šiaurės Amerikoje.

- Tarptautinis E & P skyrius, kur be naftos ir naftos produktų nemažą pardavimų dalį sudaro dujos, įskaitant suskystintas dujas ir metanolį.

- Oil Sands, kuri specializuojasi bitumo, sintetinės naftos ir vakuuminio gazolio gamyboje, naftingo (bituminio) smėlio ir kitų produktų, nesusijusių su tradiciniais degalais, perdirbimu.

 

 

Verslo ypatumai skirtinguose žemynuose 

 

Pagal pirmojo šių metų ketvirčio rezultatus E & P segmentas Šiaurės Amerikoje pranešė apie 242 milijonų JAV dolerių pajamų gavimą. Analitikai pastebi didelį verslo šiame regione pagerėjimą, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, kai buvo užfiksuoti 59 milijonų nuostoliai. Iš esmės šie laimėjimai buvo pasiekti dėl geologinio žvalgymo darbų išlaidų sumažinimo ir pardavimų apimčių Jungtinėse Valstijose augimo.

 

Gamybos apimtys išaugo 7%, lyginant su ankstesniu ketvirčiu ir 33%, lyginant su 2013 metų sausio-kovo mėnesiais.

 

Maždaug 65% pajamų Šiaurės Amerikoje kompanija gavo realizuodama žalią naftą. 18% sudarė gamtinės dujos, 17% - suskystintos dujos. Rodikliai pagerėjo dėl gavybos tankio padidėjimo, vidutiniškai nuo 3 iki 4 gręžinių aikštelei.

 

Per pirmąjį ketvirtį gavyba Bakeno (Bakken) rajone padidėjo 16% per metus. Oklahomoje (Oklahoma) tą patį laikotarpį buvo stebimas 15% augimas. O nafta iš Meksikos įlankos, kur kompanija dabar gręžia gręžinius, bus gauta antrąjį ir trečiąjį šių metų ketvirtį.

 

Tarptautiniame E & P segmente per pirmąjį 2014 metų ketvirtį pavyko gauti 331 mln. dolerių pajamas. Šis skaičius buvo gerokai mažesnis nei užfiksuotas praėjusiais metais, kai kompanija pasiekė 454 mln. JAV dolerių rezultatą.

 

Manoma, kad pagrindinė neigiamos dinamikos priežastis yra grynų pardavimų apimčių sumažėjimas Norvegijoje, Libijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Iš dalies nuostolius pavyko kompensuoti sumažinus įrangos amortizacijos išlaidas. Tačiau pirmuosius tris mėnesius gamybos išlaidos vis tiek padidėjo maždaug 60 mln. JAV dolerių.

 

Didžiausią pelną tarptautiniame segmente kompanija gavo Pusiaujo Gvinėjos teritorijoje, kur gavybos apimtys pirmąjį ketvirtį buvo pačios didžiausios. Antroje vietoje buvo Norvegija, o trečioje - JK.

 

Tiesa, Pusiaujo Gvinėjoje teko atlikti neplanuotą metanolio gamyklos remontą, o tai buvo papildomos išlaidos. Gamybos apimtys Norvegijoje šiek tiek sumažėjo, kaip teigia Marathon Oil Corporation atstovai, dėl natūralių priežasčių. Visų pirma, gręžiniai trijų mėnesių laikotarpiu nebuvo eksploatuojami aštuonias dienas dėl labai blogo žiemiško oro. Kilo problemų ir JK teritorijoje. Bet jos buvo susiję ne tik su objektyviu gavybos nuosmukiu dėl natūralaus išžvalgytų telkinių išsekimo, bet ir su bendru verslo valdymu, kuris pasirodė ne toks patikimas. Pasak kompanijos Marathon Oil Corporation vadovų, artimiausiu metu jiems teks susitelkti ties pagrindinių neigiamų veiksnių, trukdančių efektyviai verslo veiklai, šalinimu. Tuo pat metu korporacija tikisi gauti papildomą pelną iš naujų gręžinių eksploatacijos.

 

Taigi, Irako Kurdistane tikimasi tuoj-tuoj pasiekti suplanuotą gręžinio gylį ir po to bus galima padidinti naftos ir dujų realizacijos apimtis. Dar šių metų vasarį Kenijoje pavyko patvirtinti pramonines juodojo aukso atsargas naujame žvalgomame plote. Vyksta žvalgymas dideliuose Etiopijos plotuose. Be to, darbai tęsiasi ir Gabone, kur vis dar reikia pasiekti tam tikrus susitarimus su vyriausybe.

 

Oil Sands segmentas pirmąjį 2014 metų ketvirtį davė korporacijai 64 milijonus JAV dolerių pelno. Metais anksčiau buvo užfiksuotos tik 38 milijonų JAV dolerių pajamos. Rodiklio padidėjimą lėmė išlaidų rangovų paslaugoms sumažinimas ir kompanijos produkcijos kainų augimas. Kaip pažymi Marathon Oil Corporation analitikai, pavyko daugiau uždirbti, net nepaisant tam tikro natūralaus realizacijos apimčių sumažėjimo. Kainų padidinimas išsprendė visas problemas.

 


Marathon Oil Corporation finansinė padėtis

 

Pirmąjį 2014 metų ketvirtį Marathon Oil įsigijo 16 milijonų paprastųjų akcijų maždaug už 550 milijonų JAV dolerių. Šiam tikslui kompanija planuoja išleisti 1,5 milijardo JAV dolerių.

 

Lyginant su pirmuoju praėjusių metų ketvirčiu, pakoreguotas grynasis pelnas vienai akcijai išaugo 73%  ir pasiekė 0,88 JAV dolerio. Iš viso kompanijos pelnas sudarė 613 mln. dolerių, o tai 70% daugiau, nei 2013 metų sausį-kovą.

 

Tačiau įplaukų ir kitų pajamų apimtys sumažėjo nuo 4,02 mlrd. JAV dolerių iki 3,529 milijardo JAV dolerių. Per pirmuosius tris mėnesius geologinių žvalgymų išlaidos iš viso sudarė 76 milijonus dolerių, tą patį laikotarpį pernai jos sudarė 463 milijonus dolerių.

 

Pasak vyriausiojo vykdomojo Marathon Oil direktoriaus Li M. Talimano (Lee M. Talliman), šiemet rodiklių pagerėjimas yra susijęs su besitęsiančiu gamybos augimu JAV teritorijoje, išlaidų geologiniams žvalgymams sumažinimo fone. Šiandien kompanijos vadovybė išskiria tris pagrindinius prioritetus: didinti gręžimo darbus ir gavybą Jungtinėse Valstijose, išplėsti verslą Šiaurės jūroje ir išpirkti akcijas ir tai turėtų sukelti kotiruočių ir pelningumo augimą.

 

Prognozuojama, kad 2014 metais kompanija turėtų pasiekti apie 30% pelno padidėjimą per 12 mėnesių. Todėl Marathon Oil bando maksimaliai padidinti darbo našumą ir pagerinti savo akcijų portfelį (1 pav.). Taip kompanija jau atsikratė nepageidaujamų aktyvų Angoloje ir tai leido jai sutelkti kapitalo investicijas Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje.

1 pav. Marathon Oil akcijų kurso dinamika

 

Paskelbimo data: 2014-08-29 10:52 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55