Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 17:44 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Viljamas O‘Nilas: iš mažų gilių išauga milžiniški ąžuolai

Viljamas O‘Nilas: iš mažų gilių išauga milžiniški ąžuolai

Kai dešimt metų atgal JAV išanalizavo biržose naudojamų investicinių strategijų efektyvumą, išaiškėjo, kad vieną pačių aukščiausių ir stabiliausių pajamų lygių suteikia Viljamo O‘Nilo (William O’Neil)  idėjos, kurios atnešdavo vidutiniškai  705% pelno. Po metų analogiško tyrimo autoriai įvertino šios strategijos potencialą dar aukščiau, nustatydami, kad ja naudojantis galima uždirbti 860% per metus! CANSLIM technologija  buvo apdovanota sidabru kaip viena sėkmingiausių verslo strategijų reitinge, kurį sudarinėjo Los Angeles Time. Pats strategijos autorius, Viljamas O‘Nilas, daugelį savo gyvenimo metų buvo žinomas kaip biržų verslo titanas, sugebėjęs pakilti iki pasaulinio kapitalizmo aukštumų. 

 

 

Tylus ir kuklus milionierius

 

Viljamas O‘Nilas žinomas kaip tylus ir kuklus žmogus.  Jis liko nežinomas plačiajai visuomenei net tada, kai jo verslo rentabilumas siekė rekordus Amerikos biržose. Viskam priežastis, kompiuterinių ratų atstovų manymu, yra jo įgimtas kuklumas ir pripratimas likti šešelyje. Viljamas niekada nebuvo pastovus elitinių vakarėlių lankytojas, nesireklamavo laikraščiuose ir televizijoje. O‘Nilo biografai teigia, kad Viljamas beveik niekada neklausydavo net pačių autoritetingiausių finansinės rinkos dalyvių patarimų. Visus sprendimus jis visada norėdavo priimti pats, neatsižvelgdamas į niekieno nuomonę.

 

Manoma, kad šis bruožas pas O‘Nilą atsirado dar ankstyvoje vaikystėje. Dar tada, kai jis mokėsi mokykloje, jam tekdavo dirbti laikraščių išnešiotoju, kad padėtų šeimai užsidirbti duonai. Jis priprato už viską atsakyti pats. Ir net gi tos svajonės apie būsimą turtą, kurios galėtų atsirasti moksleivio galvoje, turėjo būti įgyvendintos be artimųjų pagalbos. Viljamas nuo mažens domėjosi ekonomikos ir verslo literatūra. Pats gaudavo reikiamas knygas ir skaitydavo jas kaip romanus apie nuotykius.

 

Daugiausiai lėmė tos gyvenimo sąlygos, kuriose jam teko bręsti. O‘Nilas gimė 1933 metais, kai JAV siaubojo didžioji depresija. Jo motina buvo kirpėja, o tėvas – tapytoju, ir tai, dėja ne pačios geriausios profesijos žiauriausios ekonominės krizės laikotarpiu, kurio metu JAV teritorijoje iširo milijonai šeimų. Prieš tai būdami sėkmingi ir talentingi žmonės tiesiog krisdavo į pačią visuomenės bedugnę, o vaikus dažnai išvarydavo, kad namuose jie nemirtų iš alkio.

 

Pats Viljamas vaikystėje ne dažnai matydavo savo motiną, nes gyveno su teta, ir tai nežiūrint į tai, kad jis buvo ilgai lauktas vaikas, o tėvai bandė dovanoti jam kuo daugiau meilės ir dėmesio. Neatsižvelgiant į tai mažas Viljamas buvo linkęs į tiksliųjų moksų pažinimą. Jau jaunystėje jame išryškėjo nuostabus bruožas – jis galėjo įtikinti bet kuo ne tik artimuosius, bet ir savo patyrusius mokytojus ir net visai nepažįstamus žmones, kuriuos sutikdavo gatvėje. Tokie gebėjimai niekaip negalėjo nepadaryti įtakos jo ateičiai. Atėjo laikas, kai ne auklėtojai mokė jį kaip kurti savo ateitį, kur studijuoti ir t.t., o viskas vyko atvirkščiai.

 

„Jam atrodė teisinga, kad jis atsako už savo gyvenimą pats“, - ne vieną kartą minėjo Amerikos verslo istoriografai. Viljamas pats nusprendė kur stoti, o po užbaigimo pradėjo giliai tirinėti ateities sandorių rinką. Pakankamai greitai jaunuolio siekiai buvo pastebėti ir jis gavo savo pirmą pareigą pakankamai perspektyvioje brokerinėje kompanijoje, kur parekomendavo save iš pačios geriausios pusės kaip darbuotojas, kuris moka per trumpą laiką pasiekti tikslą, didindamas kompanijos kapitalą.

 

Dirbdamas Hayden, Stone&Co, jis negalėjo tikėtis tokio uždarbio, kuris jį tenkintų. Viljamas O‘Nilas ilgainiui pradėjo daryti pirmus bandymus savarankiškai užsiimti finansine analize, ir jam pavyko sukurti nuosavas teorijas, kurios vedė prie sėkmės prekyboje akcijomis biržose. Viena žimiausių O‘Nilo išmąstymų tapo idėja, pagal kurią blogiasią prekeivio bruožą reikėtų laikyti norą įsigyti pigiausius aktyvus. Faktiškai Viljamas pradėjo neigti, atrodytų visiems ir taip aiškų principą - „pirkti reikia pigiai“. Jis ant savo pavyzdžio įrodę, kad bet kuris išpardavimas gali priversti prekeivius mokėti trigubai daugiau už nieko niekainuojančius aktyvus ir paskui prarasti savo pinigus.

 

Bendrai tariant, Viljamo O‘Neilo biografija panaši į daugelio sėkmingą kelią praėjusių amerikiečių, kurie nuo pat vaikystės tapdavo savarankiškais, ilgą laiką „ieškojo savęs“ ir, galiausiai „surado“. Jis mokėsi verslo Pietų metodistiniame universitete, kur gavo bakalauro laipsnį. Viljamas tarnavo JAV kariniuose oro pajėgose, taip pat 1960 metais buvo priimtas į Harvardo verslo mokyklos vadybos lavinimo programą, bet dar prieš du metus iki to tapo sėkmingu biržos prekeiviu Hayden, Stone&Co.

 

Žinoma, iš pradžių prireikė išorinio poveikio. Nežiūrint į tai, kad Viljamas visą savo gyvenimą laikė save savarankiška ir pilnaverte asmenybe, jis ne vieną kartą pasakojo apie tai, kaip kardinaliai pakeitė jo gyvenimą žinoma Džeraldo Loubo knyga „Kova už investicinį išgyvenimą“. Būtent šio nemirtingo kūrinio pagrindu O‘Nilas sukūrė savo legendinę CANSLIM strategiją. Perskaitęs šią knygą jis nusprendė nusipirkti vietą Niujorko fondų biržoje, tapęs pačiu jauniausiu brokeriu, o veliau - įkūrę William O‘Neil + Co. Inc kompaniją, kuri buvo laikoma viena didžiausių inovacinių Amerikos fondų rinkos pasiekimu.

 

Taip pat O‘Nilas išgarsėjo kaip reiklaus laikraščio „Investor’s Daily“ leidėjas, kuri tapo konkurentu net „The Wall Street Journal“. Tiražas siekė net 265 tūkstančius egzempliorių!

 

 

Viljamo O‘Neilo sėkmės paslaptys

 

Jau po penkerių metų prekybos biržoje O‘Nilas sugebėjo sukurti savo verslo strategiją. 1962-1963 metais jo pradinis kapitalas, kuris buvo vos penki tūkstančiai dolerių, padidėjo iki 200 tūkstančių. Daigiausia pelno atnešė „Korvette“, „Chrysler“ ir „Syntex“ akcijos. Vėliau Viljamas įkūrė nuosavą investicijų fondą, sugebėjusį pritraukti tūstančius institucinių bei pavienių investuotojų kapitalus.

 

Pagrindine Viljamo sėkmės priežastimi laikoma jo originali prekybos strategija. Kartą O‘Nilas pasakė, kad ne šiaip sau dauguma, bet visos be išimties akcijos buvo perkamos tuo momentu, kai jų kainos siekė maksimumų. Būtent todėl jis atsisakė idėjos supirkinėti popierius, parduodamus minimumais, nes tokiu atvėju beveik neįmanoma pagauti tendencijos, o vietoj to kiekvienas investuotojas rizikuoja ilgam prarasti savo kapitalo dalį.

 

Ką gi reiškia Viljamo O'Nilo strategija pavadinta santrumpa „CANSLIM“. Kiekviena raidė joje atitinka tam tikrą kompanijų-lyderių akcijų pradinio laikotarpio apyvartos apibūdinimą, po kurio, pasak Viljamo, greičiausiai prasideda galingas aktyvų vertės augimas.

 

Raidė „C“ reiškia einamojo ketvirčio pajamingumą. Jei jis padidėja 70%, lyginant su ankstesniu laikotarpiu, tuomet tai yra aiškus signalas pirkti. Minimalus rodiklis čia turėtų būti 20-50%.

 

Raidė „A“ - tai metinis akcijos pajamingumas. O'Nilo nuomone, čia augimas turi būti nemažesnis, kaip 24%, lyginant su vidutiniu pastarųjų penkerių metų pajamingumu. Tuomet reiktų manyti, kad aktyvas taip pat yra pasiruošęs sparčiam augimui. Viljamas ne kartą sakė, kad unikalus dabartinio ir stabilaus pajamingumo derinys sukuria pirmos klasės akcijas, sugebančias investuotojams atnešti didžiausią pelną.

 

Raidė „N“ reiškia bet kokios naujovės kompanijos veikloje buvimą. Tai gali būti inovacinė technologija, naujas ir perspektyvus produktas, vadovybės pakeitimas progresyvesniais vadovais ar dar kažkas kita. Tyrimų duomenimis, 95% biržoje pirmaujančių vertybinių popierių priklausė kompanijoms, turinčioms kokią nors „naujovę“. Šiuo atveju 98% prekeivių ir investuotojų išreiškė norą įsigyti tokių aktyvų net tuomet, kai jie pasiekdavo eilines kainų aukštumas, ignoruodami seną taisyklę nepirkti per daug brangiai.

 

Raidė „S“ - tai akcijų, esančių apyvartoje, skaičius. Nustatant  apimčių analizė  taip pat yra labai svarbi, nes esant mažai kapitalizacijai yra didesnė „triukšmų“ įtaka. Be to, instituciniai investuotojai paprastai aiškiai laikosi taisyklės dirbti tik su tais vertybiniais popieriais, kurių kapitalizacija viršija tam tikrą lygį.

 

Raidė „L“ reiškia kompanijos statusą pagal skalę „atsiliekantis-lyderis“. Ir čia tyrimai parodė, kad 500 sparčiausiai augančių akcijų, laikotarpiu tarp 1953 ir 1985 metų, pagal santykinio stiprumo rodiklį pasiekdavo nemažiau, kaip 87 punktus. Priminsime, kad šis rodiklis pažymi, kaip aktyviai augo vertybinių popierių kaina, lyginant su kitais rinkos dalyviais. Jei jis lygus 60, tai reiškia, kad 60% biržoje besisukančių akcijų davė mažesnį pelno procentą.

 

Raidė „I“ - tai institucinė parama, tai yra pačių stambiausių investuotojų interesų lygis. Reiktų turėti omenyje, kad kai visi instituciniai investuotojai jau valdo pakankamai stambius vienų ar kitų kompanijų akcijų paketus, greičiausiai, investuoti savo kapitalus į jas jau yra per vėlu. 

 

Galiausiai, raidė „M“, nustato rinkos judėjimo kryptį. Viljamo O'Nilo nuomone, rinkos indeksai juda ta pačia kryptimi, kaip ir trys ketvirtadaliai akcijų kompanijų, iš kurių šie indeksai yra sudaromi. Todėl būtina išmokti nustatyti rinkos viršūnių susidarymo požymius, kurių pagrindu taip pat priimami svarbūs sprendimai.

 

Kaip aiškina analitikai, O‘Nilo strategijos pagrindu apie du trečdalius sandorių galima vikdyti gaunant gerą pelną. Be to viena arba dvi iš dešimties akcijų tikrai bus aukščiausios klasės, pelnas nuo kurių viršys visus galimus praradimus. Svarbiausia gi – išmokti įsigyti aktyvus būtent tuo momentu, kai praradimų tikimybė mažiausia.

 

Tuo pačiu laiku O‘Nilas perspėja prekeivius apie pagrindines klaidas perkant akcijas. Tarp jų – aiškių kriterijų nebuvimas renkantis aktyvus ir įprotis pirkti akcijas jų kritimo tendencijoje. Kaip aiškina Viljamas O‘Nilas, žmonės su malonumu įsigyja akcijas, kai jų kaina staigiai krenta, bet juk niekas negarantuoja, kad artimiausiu metu įvyks atsigavimas. Akcijos – ne valiutos, energija ar taurieji metalai. Susidomėjimas jomis gali būti prarastas visam laikui, todėl jus rizikuojate prarasti didelius pinigus.

 

Taip pat Viljamas įspėja apie sprendimus, priimtus nepatikrintų gandų pagrindu, kuo nuodėmiauja daugelis amerikiečiu. Nepatartina laikyti savo portfeliuose per daug antrarūšių popierių, kokius profitus jie bežadėtų. Kita vertus, įdėmiai reikia žiūrėti į net pačius žinomiausius brendus. O svarbiausia, nederėtų bijoti maksimumų. Pats O‘Nilas didžiausią savo kapitalų dalį prakalė kai pirko akcijas jų eiliniuose pikuose. Jeigu jis to nedarytų, vargu ar taptu amerikietiškos akcijų prekybos legenda.

 

Paskelbimo data: 2014-08-28 03:45 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55