Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, kovo 1, 11:48 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Briusas Kovneris: „kukli legenda“ su 4,3 milijardo JAV dolerių kapitalu

Briusas Kovneris: „kukli legenda“ su 4,3 milijardo JAV dolerių kapitalu

Viešuose šaltiniuose apie Biusą Kovnerį (Bruce Kovner) rasite nedaug informacijos. Nepaisant to, yra žinoma, kad jis atėjo iš pačių apačių, pradėjęs prekiauti biržoje menkomis sumomis ir per visą savo gyvenimą sugebėjo uždirbti apie 12 milijardų dolerių. Ekspertai jo asmeninį turtą vertina 4,3 milijardo JAV dolerių. O jo įkurtas ribotos rizikos fondas Caxton Associates LP savo klestėjimo laikotarpiu atnešdavo investuotojams iki 87% grynojo pelno per metus.

 

Amerikos svajonės įkūnijimas

 

Tuo tarpu Briuso Kovnerio biografija mažai kuo skiriasi nuo daugelio Amerikos turtuolių, uždirbusių turtą savo rankomis, o ne gavusių didžiulį kapitalą pavedėjimo būdu. Briusas gimė 1943 metais Brukline, Niujorke, imigrantų iš Rusijos šeimoje. Jo šeima persikėlė į Ameriką dar 1900 metais. Tačiau, nepaisant gana ilgo laiko, kurį Kovneriai praleido lygių galimybių šalyje, jie dešimtmečius skurdo, tiesiogine to žodžio prasme. Pasakojama, kad Briuso tėvas - Moiša Kovneris (Moish Kovner) - bandydamas nors kažką uždirbti nesibodėjo jokio darbo. Kartais jam tekdavo brautis pro protestuotojų minią, kad galėtų patekti į savo darbo vietą. Ir, galų gale, šeima nusprendė persikelti toliau nuo triukšmingo megapolio ir atsidūrė mažame San Fernando Valley miestelyje, kur prabėgo Briuso vaikystė.

 

Čia jis baigė mokyklą, gavęs nemažai pagyrimų iš savo mokytojų. Po to Briusas Kovneris įstojo į Harvardo universitetą, kur studijavo politikos mokslus ir filosofiją. Tačiau susikaupti mokslui jaunuoliui taip ir nepavyko. Mokytis buvo lengva, bet pastangos, kaip sakoma, buvo per daug padrikos. Galiausiai, Briusas tapo meno bakalauru, kartu bandydamas save, tai kaip muzikantą, tai, kaip vairuotoją, tai kaip aktyvų įvairių politinių kampanijų dalyvį. Greičiausia, jokių aiškių perspektyvų jam taip ir nebūtų iškilę, jei Briusas, galiausiai, nebūtų pasiryžęs užsiimti verslu.

 

Žinoma, kad pirmąjį savo sandorį biržoje Briusas Kovneris atliko su sojos tiekimo ateities sandorių kontraktais. Tam jis turėjo paimti kreditą. Tačiau operacija buvo sėkminga. Paskolintus pinigus Briusas grąžino, kartu, jo manymu, uždirbęs neblogą pelną. Ir, žinoma, pakylėtas sėkmės, jis nusprendė tęsti „žaidimą“. Tačiau populiarumą rinkoje Briusas įgijo tik po to, kai 1983 metais įkūrė savo ribotos rizikos fondą Caxton. Būtent jo dėka jis sugebėjo uždirbti daugiamilijardinį turtą iš rimtų investicijų į ilgalaikes sutartis. Beje, Briuso Kovnerio žinomumas ir tada apsiribojo gana siauru turtingų Amerikos žmonių ratu. Ilgą laiką ribotos rizikos fondas buvo uždarytas naujiems investuotojams, jo beveik neminėjo verslo spaudą, nors pati kompanija nešė pasakiškus pelnus. Taip buvo jau vien dėl įgimto paties steigėjo uždarumo. Briusas niekada nemėgo duoti interviu ir apskritai vengė bendravimo su mažai pažįstamais žmonėmis. Pavyzdžiui, apie jo namą 5-jame Aveniu, Niujorke visuomenė sužinojo palyginus visai neseniai. Pasirodo, kad net Kovnerio būstas pastatytas, kaip tikra tvirtovė, galinti apsaugoti savininką net ir nuo branduolinio sprogimo, net ir nuo paparacių blyksčių.

 

Tačiau Briusas Kovneris tapo žinomas, kaip daugelio JAV švietimo įstaigų rėmėjas, meno kūrinių ir retenybių kolekcininkas. Taip pat savo laiku jis išleido dideles sumas remdamas politines partijas. Būtent prieš dvejus metus pusę milijono dolerių iš jo gavo kandidatas į JAV prezidentus Mitas Romnis (Mitt Romney).

 


Vingiuotas kelias į sėkmę

 

Žiniasklaidoje Briusą Kovnerį dažnai vadina vienu stambiausiu pasaulio prekeivių tarpbankinėje valiutų ir ateities sandorių rinkoje. Beje, ypatingą publikacijų autorių susižavėjimą kelia ne tiek pats didžiulio turto dydis, kiek Briuso sandorių, sudarytų praeityje, pelningumas. Užtenka pasakyti, kad investavus apie du tūkstančius dolerių 1978 metais  Kovnerio dėka po 10 metų buvo galima gauti milijoną. Sėkmingiausi Briusui buvo 1987 metai, kai jis uždirbo 300 milijonų dolerių. Beje, vidutinis verslo pelningumas buvo 87% per metus.

 

Tuo metu Kovneris pradėjo suprasti, kad, jo žodžiais tariant, „tam tikro žinomumo vis tik nepavyks išvengti“. Šią išvadą jis padarė dėl kai kurių publikacijų žiniasklaidoje, kurioje jo biografijos faktai buvo stipriai iškreipti; tada Briusas nusprendė, kad nors truputį pabendrauti su žurnalistais vis tik verta. Taigi, jau iš pirmųjų publikacijų apie Briusą Kovnerį skaitytojai sužinojo, kad jis - nevisai įprastas biržos prekeivis, sugebėjęs uždirbti biržose didžiulius pinigus. Pavyzdžiui, jam necharakteringas tas šaltakraujiškumas ir negailestingumas, kuris būdingas daugeliui verslo titanų. Priešingai, Briusas labiau primena gerą ir atlaidų universiteto dėstytoją, paliekantį savo studentams teisę suklysti. Beje, savo laiku jis tikrai mokė Pensilvanijos universiteto jaunimą, nors tokia veikla neatnešė jam jokio moralinio ar materialinio pasitenkinimo. Tačiau šiame kelyje įgyti įpročiai ir suformuotas elgsenos modelis beveik nepasikeitė, kai septyniasdešimtųjų metų viduryje Briusas užsiėmė verslu.

 

Kaip pasakojo Briusas Kovneris, jis manė, kad pirmiausia būtina nuodugniai išstudijuoti dalyką, kuriuo jis ketino užsiimti. Todėl reikėjo perskaityti visą, kokią tik pavyko rasti, literatūrą apie biržos prekybą. Būsimo titano dėmesį patraukė palūkanų normos koncepcija. Valstybinių vertybinių popierių pajamingumo priklausomybė nuo laiko ir padengimo termino tiesiog užbūrė pradedantįjį prekeivį. Briusas iškart išsiaiškino, kad jei kiekvieno popierius iš tam tikros serijos su nuosekliai augančiu apyvartos terminu pajamingumas yra didesnis, negu labiau trumpalaikės, tuomet grafike pajamingumo kreivė bus nenutrūkstanti kylanti linija. Be to, Kovneris aptiko tam tikrus dėsningumus kainų spreduose tarp įvairių ateities sandorių kontraktų. Tokiu būdu verslas jam jau atrodė ne kaip rizikinga įmonė su nežinomu rezultatu, bet kaip kažkokia loterija be pralaimėjimo, kurioje vien dalyvavimas duoda gerus dividendus.

 

Taikydamas savo teoriją Kovneris pirko ir pardavinėjo ateities sandorius su įvairiu pristatymo terminu, žaisdamas vidaus rinkos spredais ir pajamingumo pokyčiais. Pradžioje, turėdamas tik 3 tūkstančius dolerių, per pirmuosius du sandorius su variu, jis uždirbo tūkstantį. Žinoma, tai buvo ne tie pinigai, dėl kurių buvo galima pamiršti visas tuo metu įgytas profesijas. Tačiau 1977 metų pradžioje biržose susidarė aiškus sojos deficitas. Paklausa buvo tokia didelė, kad žaidimas ateities sandoriais pradėjo duoti rimtus pelnus. Tačiau patekęs mažai patyrusio brokerio įtakon, Kovneris vos nebankrutavo. Kai atrodė, kad rinka augs iki begalybės, Briusas didino ir didino sandorių apimtis. Galų gale, kainos ėmė kristi, o jis vos-vos sugebėjo „iššokti“ ties apatine riba. Tik per dieną kapitalas, kurį sudarė 45 tūkstančiai dolerių, virto 22 tūkst. Tačiau ši suma buvo gerokai didesnė už tuos tris tūkstančius, su kuriais jis visai neseniai įžengė į rinką.

 

Ir vis tik, prisimena Briusas Kovneris, tuo metu jis vos nenusprendė baigti prekeivio karjerą. Pasak jo, labiausiai erzino ne tai, kad jis prarado pinigus, o tai, kaip jis, kuris tiek ruošėsi prekybai biržoje ir manė, kad viskas jo apskaičiuota iš anksto, galėjo padaryti tokias kvailas klaidas - iš pradžių pasiduoti azartui, o po to - supanikuoti. Iki šiol Briusas prisimena tas dienas, kaip skausmingiausias savo verslo karjeroje.

 

Žinoma, tai buvo ne vienintelė nesėkmė Briuso Kovnerio biografijoje. O ir pavojingos situacijos kildavo ne kartą. Taip, 1981 metais jis prarado apie 16% savo kapitalo tik todėl, kad neatsižvelgė į rinkos meškų pobūdį ir bandė prekiauti joje, kaip bulių sąlygomis. O štai 1987 metų finansinio nuosmukio metu jam pavyko laiku parduoti visus popierius. Vėliau Kovneris pasakojo, kad tiesiog pasinaudojo viena pagrindinių prekybos biržoje taisyklių: jei nežinai, kas vyksta aplink, geriau uždaryk visas savo pozicijas.

 


Keletas Briuso Kovnerio principų

 

Sudarinėti ir sisteminti taisykles, pagal kurias sėkmingiausi prekeiviai uždirba milijardus - ne pats dėkingiausias reikalas. Vis dėlto analitikai nuolat bando atskleisti sėkmės paslaptį, prisikasdami iki pradinių pagrindų, leidžiančių tūkstančius paversti milijonais, o milijonus - milijardais. Kas tokio ypatingo buvo Briuso Kovnerio elgesyje? Iš pirmo žvilgsnio - nieko ypatingo. Tačiau, palyginti jo elgesį su kitų prekeivių, kuriems nepavyko uždirbti rimtų pinigų toje pačioje rinkoje, vis tik galima.

 

Pasak Briuso, nuo pat pradžių jam buvo įteigta viena svarbi mintis: biržoje tikrai galima uždirbti milijoną, tačiau, norint tai pasiekti, būtina visiškai atsiduoti savo darbui, būti disciplinuotam ir visada užimti teisingą poziciją. Svarbiausia, nė sekundę nesuabejoti, kad gausite savo milijoną, net jei patiriate laikinų nesėkmių laikotarpį. Visų pirma - pasitikėjimas savimi!

 

Jūs galite priimti optimalų, jūsų nuomone, sprendimą ir padaryti klaidą, - sako Kovneris. Bet tai nereiškia, kad jūs pasielgėte neteisingai. Laikykitės tos pačios logikos, jei tikite savo strategija. Jei vėl suklysite - nieko baisaus. Trečią ar ketvirtą kartą savo kapitalą jūs būtinai padvigubinsite. Bet tai niekada neįvyks, jei po kiekvienos nesėkmės jūs karštligiškai sudarinėsite naujas strategijas.

 

Sėkmingas prekeivis iš visų kitų rinkos dalyvių išsiskiria gebėjimu įsivaizduoti pasaulį kitokį, nei jis yra tuo momentu. Briusas Kovneris sako, kaip norint gauti pelną jam, pavyzdžiui, reikėjo tikėti, kad sojos pupelės gali pabrangti dvigubai arba, kad dolerio kursas gali nukristi iki 100 jenų, nors nieko panašaus tuo laikotarpiu nebuvo prognozuojama. Be to, būtina sugebėti atsispirti išorės spaudimui. Deja, bet daugelis autoritetingų rinkos dalyvių, analitikų ir ekspertų bando paveikti jūsų sąmonę. Jūs gi tuo metu turite išlaikyti blaivų protą ir nepasiduoti visuotiniams klaidinimams.

 

Galiausiai, kiekvienas sėkmingas prekeivis tiesiog privalo būti stipri ir nepriklausoma asmenybė. Į užsispyrimą visai neturi būti žiūrima, kaip į charakterio trūkumą. Greičiau - priešingai. Reikia mokėti atidaryti tokias pozicijas, kurioms kiti nepasiruošę. Tačiau negalima pasiduoti godumui. Jis naikina net geriausias idėjas. Dėlto, uždirbę gerus pinigus, jūs prarasite juos tik todėl, kad nesugebėsite savęs priversti laiku išeiti iš rinkos.

 

Ir, žinoma, prekeivis turi būti gerai informuotas. Fundamentiniai duomenys, kurie kartais keičiasi su naujienomis, nustato pagrindines rinkos perspektyvas. Jei remsimės tik technine analize ir savo intuicija, vargu ar pavyks daug uždirbti.

 

Paskelbimo data: 2014-06-12 03:26 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55