Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, birželio 30, 23:55 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Dou teorija. 4 dalis

Dou teorija. 4 dalis

Signalai

Išstudijavus Dou (Dow) ir Hamiltono (Hamilton) darbus, Rea (Rhea) pažymėjo 4 atskiras teoremas, nukreiptas į tendencijų nustatymą, pirkimo/pardavimo signalus, prekybos apimtį ir prekybos diapazonus. Pirmosios dvi buvo įvardytos kaip svarbiausios. Paskutinės dvi teoremos, Hamiltono nuomone, buvo sunkiai pritaikomos pirminių tendencijų nustatymui. Apimtis buvo vertinama, kaip patvirtinantis statistinis signalas, o prekybos diapazonai buvo naudojami kaupimo ir paskirstymo laikotarpių nustatymui.

 

 

Tendencijos nustatymas

 

Pirmas žingsnis pirminės tendencijos nustatymo kelyje buvo jos radimas Dow Jones Industrial Average (DJIA) ir Dow Jones Transportation Average (DJTA) rinkose atskirai.

 

Krypties nustatymui Hamiltonas vadovavosi vietiniais minimumais ir maksimumais. Bulių tendencija numatė, kad augančių minimumų ir maksimumų seka (t.y. kiekvienas kitas vietinis maksimumas ir minimumas turi būti aukščiau ankstesnio). Meškų tendencijai seka turi būti mažėjanti.

 

Kai tik tendencija nusistovėjo, ji yra teisinga tol, kol rinka nesignalizuos apie jos apsisukimą. Žemyn einanti tendencija veikia tol, kol virš ankstesnės nesusidaro vietinis minimumas, po kurio seka vietinio maksimumo pramušimas. Analoginė (veidrodinė) situacija stebima bulių tendencijos atveju.

 

1 paveiksle matome1992 metų Dou Džons indekso (Dow Jones Transportation Average) grafiką. Nors Hamiltonas ir Dou ir nedarė tendencijų linijų patikslinimų, šiame grafike pravesta linija tam, kad būtų pabrėžta žemyn einanti rinkos tendencija.

 

Nuo maksimumo susidarymo momento vasario mėnesį kaina suformavo žemyn einančią minimumų ir maksimumų seką, akivaizdžiai rodydama į meškų tendenciją. Nuo balandžio iki gegužės buvo stebimas kylantis korekcinis judėjimas prieš šią tendenciją (apvesta žaliai), tačiau šiam judėjimui nepavyko viršyti kovo mėnesio maksimumo lygio.

1 pav. Dow Jones transporto indeksas

 

DJTA ($TRAN) grafike kaina toliau tęsė judėjimą žemyn iki tos dienos, kai rinka parodė staigų judėjimą maksimalia apimtimi, numušdama minios stopus. Kaip jau kalbėjome ankstesniuose šios serijos straipsniuose, labai didelė apimtis signalizuoja apie tikėtiną tendencijos pokytį rinkoje artimiausioje ateityje. Tačiau pati maksimali apimtis dar nėra apsisukimo signalas.

 

Netrukus po to, kaina atliko dar vieną nedidelį žygį žemyn ir tada smarkiai šoktelėjo aukštyn, pramušdama 1250 lygį ir tai baigėsi naujo vietinio maksimumo formavimu virš ankstesnio (pažymėta žalios spalvos rodykle). Tačiau ir tokiose situacijose anksti kalbėti apie tendencijos apsisukimą. Patvirtinimui būtina sulaukti grįžimo ir naujo vietos maksimumo pramušimo (mėlyna rodyklė).

 

Apsisukimas iš bulių į meškų tendenciją atrodo analogiškai (veidrodinis atspindys).

 

Grafike (2 paveikslas) parodytas tokio apsisukimo pavyzdys.

 

Nepaisant to, reikia turėti omenyje, kad Čarlzo Dou (Charles Dow) teorija - tai nėra tikslusis mokslas ir apie tai ne kartą sakė Hamiltonas. Ši teorija padeda mums geriau matyti rinką ir suteikia galimybę ja remtis priimant savo prekybinius sprendimus.

2 pav. Pramoninis Dow Jones indeksas

 

Jei pažvelgsime į grafiką (2 pav.) bandydami atskirti korekciją nuo tikro apsisukimo, ši užduotis gali pasirodyti ne tokia jau paprasta.

Pavyzdžiui, jei būtume stebėję kainų judėjimą realiame laike gruodžio mėnesį (zona apvesta raudonai), ar galėtume pasakyti ar tai bus korekcija, ar apsisukimas?  

 

Po lapkričio maksimumo rinkoje susiformavo mažesnis maksimumas gruodžio mėnesį su sekančiu vietinio minimumo pramušimu?

 

Siekiant atsijoti klaidingus signalus, Hamiltonas pasiūlė neatsižvelgti į mažesnį nei 3% judėjimą. Tai nebuvo geležinė taisyklė, bet pati idėja verta dėmesio. Šiuolaikinių rinkų padidinto kintamumo (angl. k. volatility) sąlygomis būtinas instrumentas sušvelninti dienos svyravimus, siekiant atsijoti klaidingus signalus.

 

Kaip jau žinome, Hamiltonas ir Dou buvo suinteresuoti gaudyti didelių kainų judėjimus. Todėl jie naudojo savaitinius grafikus minimumams ir maksimumams nustatyti. Tačiau šiandieninių greitesnių ir likvidiškesnių rinkų sąlygomis savaitiniai grafikai negali atspindėti to vaizdo, kuris reikalingas investuotojams.

 

Vienas iš sprendimų yra naudoti slankiuosius vidurkius. Nors nei Dou, nei Hamiltonas ir nepaminėjo jų, 5 dienų CC galima panaudoti kainų rodiklių sušvelninimui, tuo pat metu nepraleidžiant svarbių detalių kainų grafike.

 

Grafike (3 pav.) panaudotas 5 dienų eksponentinis slankusis vidurkis. Atkreipkite dėmesį, kad lapkričio minimumas dabar neturi reikšmės. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kad rugsėjo maksimumas vis dar yra aktualus.

3 pav. Industrinis Dow Jones indeksas (5 dienų slankusis vidurkis)

 

 

Privalomas slankiųjų vidurkių patvirtinimas

 

Kai amžių sandūroje Dou tik kūrė savo teoriją, geležinkelis buvo labai svarbi ekonomikos dalis. Hamiltonas taip pat patvirtino tą faktą, kad judėjimai dažnai prasidėdavo nuo Rail Average indekso, o po to paplisdavo ir Industrial Average.

 

Tai buvo paaiškinama tuo, kad prieš ekonominio aktyvumo, paremto gamybos augimu, startą pradžioje buvo būtina pristatyti žaliavas  - nuo tiekėjų iki gamintojų, o tai vykdavo geležinkeliu.

 

 

Kodėl geležinkelis?

 

Natūralu, kad nuo to laiko situacija radikaliai pasikeitė, o judėjimų lyderiu DJTA (Dow Jones transporto įmonių indeksas) rinkoje tapo avialinijos. Nepaisant to, vis dar prasminga naudoti šį indeksą kaip pagrindinį DJIA indikatorių (Dow Jones pramonės akcijų indeksas).

Transporto kompanijų akcijos dabar yra labiau priklausomos nuo bendros ekonominės situacijos, nei kitų įmonių akcijos, todėl vis dar yra didelė tikimybė, kad pirmosios gali nuspėti plačios rinkos būsimus kainų judėjimus.

  • Aviaverslas cikliškas, o oro kompanijų pelnas labai priklauso nuo ekonominių pokyčių.
  • Aviaverslas dažnai susijęs su aukštu skolos lygiu (virš vidurkio), todėl aviakompanijų akcijos yra jautrios palūkanų normų pokyčiams.
  • Energijos ir darbo sąnaudos yra didelės ir sudaro visų išlaidų liūto dalį.

Ir jei mes galbūt esame ant naujo ekonomikos modelio atsiradimo ribos, daugumą kompanijų vis tiek veiks ekonominės veiklos pokyčiai, palūkanų normos, energijos ir darbo resursų sąnaudos. Todėl aviakompanijų akcijos, toliau nešdamos visą tą naštą ant savo pečių, tikėtina, kad ir toliau bus pagrindiniu likusios fondų rinkos indikatoriumi.

 

 

Vidurkių patvirtinimas

 

Hamiltonas ir Dou pabrėžė  - tam, kad pasitvirtintų naujos pirminės tendencijos pradžia, abu paminėti Dou indeksai turėtų tai nurodyti.

4 pav. Industrinio ir transporto Dow Jones indekso priklausomybė

 

Grafike (4 pav.) matome kelis rinkos sugeneruotus signalus už 7-nis1998 metų mėnesius.

 

Balandžio mėnesį abu indeksai (DJIA ( INDU) ir DJTA ($TRAN) suformavo naujus absoliučius maksimumus (mėlyna linija). Pirminė tendencija jau buvo nukreipta į viršų, tačiau būtent šie signalai patvirtino jos kryptį.

 

Liepos mėnesį horizonte ėmė šmėkšoti problema, kai DJTA negalėjo patvirtinti DJIA indekso nustatyto naujo vietinio maksimumo. Tai buvo pirmasis pavojaus skambutis, bet tendencija nepasikeitė. Pamenate, kad tendencija lieka galioti tol, kol rinka nepatvirtina jos apsisukimo.

 

Liepos 31 dieną DJTA indeksas grąžinime suformavo naują vietos minimumą. Po to, po dviejų dienų DJIA indeksas taip pat suformavo analogišką vietinį minimumą, tuo patvirtindamas pirminės tendencijos apsisukimą iš bulių į meškų (raudona linija).  Po šio signalo abi rinkos atnaujino minimumus.

 

Spalio mėnesį DJIA suformavo naują minimumą virš ankstesnio, kai tuo tarpu DJTA negalėjo parodyti to paties ir tai buvo pasiruošimo signalas, bet ne į apsisukimą.

 

Po naujo vietinio minimumo formavimo virš ankstesnio DJIA atnaujino ir vietos maksimumą tą patį mėnesį. Tada slankusis vidurkis pasisuko į viršų.

Bet DJTA suformavo naują maksimumą tik lapkritį, nors ir pavėluotai, tačiau patvirtindamas tendencijos pasikeitimą iš meškų į bulių. 

Paskelbimo data: 2014-05-08 03:45 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55