Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, liepos 27, 07:48 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Dou teorija. 4 dalis

Dou teorija. 4 dalis

Signalai

Išstudijavus Dou (Dow) ir Hamiltono (Hamilton) darbus, Rea (Rhea) pažymėjo 4 atskiras teoremas, nukreiptas į tendencijų nustatymą, pirkimo/pardavimo signalus, prekybos apimtį ir prekybos diapazonus. Pirmosios dvi buvo įvardytos kaip svarbiausios. Paskutinės dvi teoremos, Hamiltono nuomone, buvo sunkiai pritaikomos pirminių tendencijų nustatymui. Apimtis buvo vertinama, kaip patvirtinantis statistinis signalas, o prekybos diapazonai buvo naudojami kaupimo ir paskirstymo laikotarpių nustatymui.

 

 

Tendencijos nustatymas

 

Pirmas žingsnis pirminės tendencijos nustatymo kelyje buvo jos radimas Dow Jones Industrial Average (DJIA) ir Dow Jones Transportation Average (DJTA) rinkose atskirai.

 

Krypties nustatymui Hamiltonas vadovavosi vietiniais minimumais ir maksimumais. Bulių tendencija numatė, kad augančių minimumų ir maksimumų seka (t.y. kiekvienas kitas vietinis maksimumas ir minimumas turi būti aukščiau ankstesnio). Meškų tendencijai seka turi būti mažėjanti.

 

Kai tik tendencija nusistovėjo, ji yra teisinga tol, kol rinka nesignalizuos apie jos apsisukimą. Žemyn einanti tendencija veikia tol, kol virš ankstesnės nesusidaro vietinis minimumas, po kurio seka vietinio maksimumo pramušimas. Analoginė (veidrodinė) situacija stebima bulių tendencijos atveju.

 

1 paveiksle matome1992 metų Dou Džons indekso (Dow Jones Transportation Average) grafiką. Nors Hamiltonas ir Dou ir nedarė tendencijų linijų patikslinimų, šiame grafike pravesta linija tam, kad būtų pabrėžta žemyn einanti rinkos tendencija.

 

Nuo maksimumo susidarymo momento vasario mėnesį kaina suformavo žemyn einančią minimumų ir maksimumų seką, akivaizdžiai rodydama į meškų tendenciją. Nuo balandžio iki gegužės buvo stebimas kylantis korekcinis judėjimas prieš šią tendenciją (apvesta žaliai), tačiau šiam judėjimui nepavyko viršyti kovo mėnesio maksimumo lygio.

1 pav. Dow Jones transporto indeksas

 

DJTA ($TRAN) grafike kaina toliau tęsė judėjimą žemyn iki tos dienos, kai rinka parodė staigų judėjimą maksimalia apimtimi, numušdama minios stopus. Kaip jau kalbėjome ankstesniuose šios serijos straipsniuose, labai didelė apimtis signalizuoja apie tikėtiną tendencijos pokytį rinkoje artimiausioje ateityje. Tačiau pati maksimali apimtis dar nėra apsisukimo signalas.

 

Netrukus po to, kaina atliko dar vieną nedidelį žygį žemyn ir tada smarkiai šoktelėjo aukštyn, pramušdama 1250 lygį ir tai baigėsi naujo vietinio maksimumo formavimu virš ankstesnio (pažymėta žalios spalvos rodykle). Tačiau ir tokiose situacijose anksti kalbėti apie tendencijos apsisukimą. Patvirtinimui būtina sulaukti grįžimo ir naujo vietos maksimumo pramušimo (mėlyna rodyklė).

 

Apsisukimas iš bulių į meškų tendenciją atrodo analogiškai (veidrodinis atspindys).

 

Grafike (2 paveikslas) parodytas tokio apsisukimo pavyzdys.

 

Nepaisant to, reikia turėti omenyje, kad Čarlzo Dou (Charles Dow) teorija - tai nėra tikslusis mokslas ir apie tai ne kartą sakė Hamiltonas. Ši teorija padeda mums geriau matyti rinką ir suteikia galimybę ja remtis priimant savo prekybinius sprendimus.

2 pav. Pramoninis Dow Jones indeksas

 

Jei pažvelgsime į grafiką (2 pav.) bandydami atskirti korekciją nuo tikro apsisukimo, ši užduotis gali pasirodyti ne tokia jau paprasta.

Pavyzdžiui, jei būtume stebėję kainų judėjimą realiame laike gruodžio mėnesį (zona apvesta raudonai), ar galėtume pasakyti ar tai bus korekcija, ar apsisukimas?  

 

Po lapkričio maksimumo rinkoje susiformavo mažesnis maksimumas gruodžio mėnesį su sekančiu vietinio minimumo pramušimu?

 

Siekiant atsijoti klaidingus signalus, Hamiltonas pasiūlė neatsižvelgti į mažesnį nei 3% judėjimą. Tai nebuvo geležinė taisyklė, bet pati idėja verta dėmesio. Šiuolaikinių rinkų padidinto kintamumo (angl. k. volatility) sąlygomis būtinas instrumentas sušvelninti dienos svyravimus, siekiant atsijoti klaidingus signalus.

 

Kaip jau žinome, Hamiltonas ir Dou buvo suinteresuoti gaudyti didelių kainų judėjimus. Todėl jie naudojo savaitinius grafikus minimumams ir maksimumams nustatyti. Tačiau šiandieninių greitesnių ir likvidiškesnių rinkų sąlygomis savaitiniai grafikai negali atspindėti to vaizdo, kuris reikalingas investuotojams.

 

Vienas iš sprendimų yra naudoti slankiuosius vidurkius. Nors nei Dou, nei Hamiltonas ir nepaminėjo jų, 5 dienų CC galima panaudoti kainų rodiklių sušvelninimui, tuo pat metu nepraleidžiant svarbių detalių kainų grafike.

 

Grafike (3 pav.) panaudotas 5 dienų eksponentinis slankusis vidurkis. Atkreipkite dėmesį, kad lapkričio minimumas dabar neturi reikšmės. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kad rugsėjo maksimumas vis dar yra aktualus.

3 pav. Industrinis Dow Jones indeksas (5 dienų slankusis vidurkis)

 

 

Privalomas slankiųjų vidurkių patvirtinimas

 

Kai amžių sandūroje Dou tik kūrė savo teoriją, geležinkelis buvo labai svarbi ekonomikos dalis. Hamiltonas taip pat patvirtino tą faktą, kad judėjimai dažnai prasidėdavo nuo Rail Average indekso, o po to paplisdavo ir Industrial Average.

 

Tai buvo paaiškinama tuo, kad prieš ekonominio aktyvumo, paremto gamybos augimu, startą pradžioje buvo būtina pristatyti žaliavas  - nuo tiekėjų iki gamintojų, o tai vykdavo geležinkeliu.

 

 

Kodėl geležinkelis?

 

Natūralu, kad nuo to laiko situacija radikaliai pasikeitė, o judėjimų lyderiu DJTA (Dow Jones transporto įmonių indeksas) rinkoje tapo avialinijos. Nepaisant to, vis dar prasminga naudoti šį indeksą kaip pagrindinį DJIA indikatorių (Dow Jones pramonės akcijų indeksas).

Transporto kompanijų akcijos dabar yra labiau priklausomos nuo bendros ekonominės situacijos, nei kitų įmonių akcijos, todėl vis dar yra didelė tikimybė, kad pirmosios gali nuspėti plačios rinkos būsimus kainų judėjimus.

  • Aviaverslas cikliškas, o oro kompanijų pelnas labai priklauso nuo ekonominių pokyčių.
  • Aviaverslas dažnai susijęs su aukštu skolos lygiu (virš vidurkio), todėl aviakompanijų akcijos yra jautrios palūkanų normų pokyčiams.
  • Energijos ir darbo sąnaudos yra didelės ir sudaro visų išlaidų liūto dalį.

Ir jei mes galbūt esame ant naujo ekonomikos modelio atsiradimo ribos, daugumą kompanijų vis tiek veiks ekonominės veiklos pokyčiai, palūkanų normos, energijos ir darbo resursų sąnaudos. Todėl aviakompanijų akcijos, toliau nešdamos visą tą naštą ant savo pečių, tikėtina, kad ir toliau bus pagrindiniu likusios fondų rinkos indikatoriumi.

 

 

Vidurkių patvirtinimas

 

Hamiltonas ir Dou pabrėžė  - tam, kad pasitvirtintų naujos pirminės tendencijos pradžia, abu paminėti Dou indeksai turėtų tai nurodyti.

4 pav. Industrinio ir transporto Dow Jones indekso priklausomybė

 

Grafike (4 pav.) matome kelis rinkos sugeneruotus signalus už 7-nis1998 metų mėnesius.

 

Balandžio mėnesį abu indeksai (DJIA ( INDU) ir DJTA ($TRAN) suformavo naujus absoliučius maksimumus (mėlyna linija). Pirminė tendencija jau buvo nukreipta į viršų, tačiau būtent šie signalai patvirtino jos kryptį.

 

Liepos mėnesį horizonte ėmė šmėkšoti problema, kai DJTA negalėjo patvirtinti DJIA indekso nustatyto naujo vietinio maksimumo. Tai buvo pirmasis pavojaus skambutis, bet tendencija nepasikeitė. Pamenate, kad tendencija lieka galioti tol, kol rinka nepatvirtina jos apsisukimo.

 

Liepos 31 dieną DJTA indeksas grąžinime suformavo naują vietos minimumą. Po to, po dviejų dienų DJIA indeksas taip pat suformavo analogišką vietinį minimumą, tuo patvirtindamas pirminės tendencijos apsisukimą iš bulių į meškų (raudona linija).  Po šio signalo abi rinkos atnaujino minimumus.

 

Spalio mėnesį DJIA suformavo naują minimumą virš ankstesnio, kai tuo tarpu DJTA negalėjo parodyti to paties ir tai buvo pasiruošimo signalas, bet ne į apsisukimą.

 

Po naujo vietinio minimumo formavimo virš ankstesnio DJIA atnaujino ir vietos maksimumą tą patį mėnesį. Tada slankusis vidurkis pasisuko į viršų.

Bet DJTA suformavo naują maksimumą tik lapkritį, nors ir pavėluotai, tačiau patvirtindamas tendencijos pasikeitimą iš meškų į bulių. 

Paskelbimo data: 2014-05-08 03:45 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14