Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, sausio 19, 19:12 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Rusija, Kinija ir JAV doleris


Nors pasaulio visuomenės dėmesys vis dar sutelktas į Rusijos ir Ukrainos santykius, pagrindinė žiniasklaida iš lėto pradeda pereiti prie galimų šio konflikto ekonominių padarinių.

 

Pavyzdžiui, Rusija gali mėginti atkeršyti JAV, parduodama visas JAV iždo obligacijas, kurias ji turi savo rezervuose.

 

Tačiau čia taip pat reiktų skirti dėmesį ir susijusiai temai, tai yra, JAV dolerio, kaip pasaulinės rezervinės valiutos, statusui.

 

Po to, kai Kinija atsisakė remti sankcijas prieš Rusiją, kai kurios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad vyriausiasis stambiausio Rusijos banko ekonomistas pareiškė, kad Kinijos juanis visiškai gali tapti trečia rezervine valiuta greta dolerio ir euro.

 

Sunku pasakyti, ar tikrai buvo toks pareiškimas, tačiau jis aiškiai nusipelno dėmesio. Kitas įdomus faktas yra tas, kad aukštas Rusijos pareigūnas žeria KLR komplimentus.

 

Yra didelė tikimybė, kad ir politikai, ir paprasti žmonės iš įvairių pasaulio šalių, ypač Rusijos ir Kinijos, jau pavargo nuo JAV vyriausybės ir jos begalinių žaidimų. Rusijos ir Kinijos valdžių atveju, visai logiška manyti, kad jos taip pat nori, kad su jomis pasidalintų valdžia ir nenori labai priklausyti nuo Baltųjų rūmų ir Kongreso sprendimų.

 

Būtent todėl vienos stipriausių ir stambiausių pasaulio ekonomikų yra pasirengusios suvienyti savo pastangas, kad atkeršytų JAV ir pasiimtų iš jų dalį jos galių.

 

Jie taip pat supranta, kad savo žaidime turi būti atsargūs, kad nepakenktų sau, bet aiškiai pasiruošę priversti JAV atiduoti dalį savo kadaise užkariautų pozicijų.

 

Vienas geriausių tokio plano įgyvendinimo būdų yra ekonominė kova, juk akivaizdu, kad šiuolaikinėmis sąlygomis globalinis konfliktas gali sukelti nepataisomus padarinius, kur laimėtojų nebus. Todėl smūgis nacionalinei amerikiečių valiutai, atrodo, yra vienintelis protingas būdas susilpninti JAV galią.

 

 

Kinijos juanis

 

Daugybės pareiškimų fone, kad juanis gali tapti kita rezervine pasaulio valiuta, pakeisdamas Amerikos dolerį jo poste, artimiausioje ateityje to neatsitiks.

 

Be abejo, per pastaruosius tris dešimtmečius Kinija padarė didelę pažangą visomis kryptimis, tačiau juanio kelyje į rezervinės pasaulio valiutos statusą dar vis yra daug kliūčių.

 

Pirma, akivaizdus didelis pajamų lygio neatitikimas tarp kinų, gyvenančių miestuose ir kaimuose. Be to, atrodo, kad Kinijoje bręsta didelis burbulas nekilnojamojo turto rinkoje ir jei jis sprogs, tai Kinijos ekonomikai gali atsiliepti daugeliu neigiamų padarinių.

 

Dėl pačios valiutos, tai vartotojiška infliacija vis dar yra gana aukšta.

 

Nors Kinija ir būtų ne prieš atimti iš JAV dalį jų jėgų, vietos politikams vis dar trukdo jų merkantilinis mentalitetas. Jie ir toliau riboja juanio kurso augimą JAV dolerio atžvilgiu, taip siekdami padėti savo eksportuotojams (o Kinijos ekonomika vis dar yra orientuota į eksportą). Deja, paprastų Kinijos žmonių apgailestavimui, visa tai vyksta jų sąskaita.

 

Vienintelis būdas išlaikyti sumažintą juanio kursą JAV dolerio atžvilgiu yra JAV iždo obligacijų pirkimas ir pinigų masės (juanių) didinimas iš oro.

Dar viena juanio problema yra ta, kad ši valiuta kol kas dar nėra laisvai konvertuojama, skirtingai nuo JAV dolerio ir kitų pagrindinių valiutų.

 

 

Kodėl rezervinė valiuta?

 

Nors juanis arba kita nacionalinė valiuta, tikriausiai, negalėtų pakeisti dolerio, kaip rezervinės valiutos, artimiausioje ateityje, JAV doleris vis tik gali prarasti savo šiuolaikinės formos statusą.

 

Kompiuterinių technologijų ir globalinių finansų pasaulyje, iš tiesų, nėra ypatingo pasaulinės rezervinės valiutos poreikio. Šiuolaikinėse sąlygose reikalinga galimybė greitai konvertuoti valiutas.

 

Jei, tarkim, Kanados kompanijos perka kažką Japonijoje, kodėl jos abi, kaip tarpininką, turi naudoti dolerį? Kanados kompanija gali mokėti Kanados doleriais, kuriuos po to galima vėl greitai konvertuoti atgal į jenas.

 

Arba Kanados kompanija gali iš karto konvertuoti savo Kanados dolerius į jenas ir po to sumokėti už įsigytas prekes. Ir jei atsižvelgtume, į tai, kad laisvai konvertuojamas valiutas galima laisvai pirkti ir parduoti pasaulio biržose, tai nėra ypatingos prasmės naudoti dolerį. Vienintelė problema gali iškilti tik tuo atveju, jei viena dalyvaujančių užsienio prekybos santykiuose šalis yra šalies, kurios valiuta nėra laisvai konvertuojama, teritorijoje arba, jei ji yra nestabili ir labai greit nuvertėja, prarasdama savo perkamąją galią.

 

 

Auksinė galimybė

 

JAV atveju nauda bus tik auksui. Silpnesnis doleris padidins dolerinę aukso vertę (jie yra atvirkštinėje koreliacijoje).

Žinoma, nei viena nepadengta valiuta negali suteikti tikro pasitikėjimo jausmo, todėl neatmetama galimybė, kad ateityje pasaulis gali grįžti prie aukso, kaip vertės etalono ir rezervinės valiutos tarptautiniuose atsiskaitymuose.

 

Jei įsivaizduotume būsimą rezervinę valiutą, tai į galvą neateina nieko geresnio už geltonąjį metalą.

 

Jei Kinija padengs savo valiutą auksu ir ji taps laisvai konvertuojama valiuta, šiuo atveju juanis visiškai gali išstumti dolerį ir užimti jo vietą tarptautinėje arenoje. Tačiau labai abejojama, kad tai gali įvykti artimiausioje ateityje, ypač atsižvelgiant į politikų ekonominio raštingumo stoką apskritai ir būtent Kinijos politikų.

 

Ir net jei jie būtų pakankamai kompetentingi šiais klausimais, jie vargu ar atsisakytų valdžios, kurią jiems suteikia nepadengti pinigai.

Valdymas nepadengtais pinigais yra pagrindinė centralizuoto planavimo ir paprastų žmonių kontrolės dalis. Vargu ar dauguma politikų savanoriškai atsisakytų savo valdžios virš kitų.

 

Tačiau, jei Kinija ir Rusija palaipsniui atsisakys naudoti dolerį dvišaliuose užsienio prekybos santykiuose, tai tik padės aukso kainai, išreikštai doleriais, išaugti ir tai įvyks nepriklausomai nuo to, ar jis bus naudojamas transakcijose.

 

 

Kinija ir Rusija vienija jėgas?

 

Nors vargu ar ateityje kokia nors nacionalinė valiuta pakeis dolerį, visiškai tikėtina, kad pasaulis palaipsniui ims atsisakyti dolerio naudojimo dvišaliuose prekybos santykiuose.  Be to, sankcijos prieš Rusiją, tikriausiai paspartino šį procesą, juk Rusija dabar priversta sumažinti dolerio naudojimą užsienio prekybos santykiuose.

 

Be to, būtų keista, jei Rusijos kompanijos, turinčios prekybos santykius su kitomis užsienio kompanijomis, neatsisakytų dolerio, kur tik įmanoma. Putinas ir Rusija tikriausiai norės atkeršyti JAV už sankcijas. Pirmiausia ji pabandys išmesti dolerį iš prekybinės apyvartos su Kinija. Sunku pasakyti, ar Kinijos valdžia yra pasirengusi tokiam pasiūlymui, nes jie mėgsta merkantilinę savo partijos politiką, ypač, kai JAV vartotojai superka jų pigius produktus savo tėvynėje.

 

Bet kokiu atveju, bus įdomu stebėti įvykius artimiausioje ateityje. Jei Kinijoje prasidės krizė (o sprendžiant iš visko link to ir einama), Kinijos požiūris į tai kas vyksta gali pasikeisti. Ir jei Kinijos politikai ateityje pajus spaudimą iš JAV pusės, labai tikėtina, kad jie gali susivienyti su Rusija (ir kitomis šalimis) ir susilpninti JAV dolerį.

 

Vėlgi, niekas neteigia, kad doleris praras savo statusą per mėnesį ar du, tačiau tolimesnėje ateityje tokios šalys kaip Kinija ir Rusija visiškai gali palaipsniui atsikratyti dolerio naudojimo savo užsienio prekybos santykiuose su kitomis šalimis.

 

Paskelbimo data: 2014-05-05 04:22 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55