Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, spalio 17, 21:51 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Kenetas Grifinas: uždirbti pinigus biržoje - tai likimas

Kenetas Grifinas: uždirbti pinigus biržoje - tai likimas

Kartais jį vadina žmogumi, kuris labai nori būti panašus į Morganą ar Rokfelerį. Tiesa, tuomet Kenetui Grifinui (Kenneth Griffin), ribotos rizikos fondo Citadel Investment Group įkūrėjui ir prezidentui dar reikia daug kartų padidinti savo kapitalą. Tačiau Kenetui dar nėra nei penkiasdešimties, todėl jam dar viskas priešakyje. Pirmą kartą Forbes žurnalo turtingiausių amerikiečių sąraše jis pasirodė dar 2003 metais, kai leidinys užfiksavo jo 650 mln. JAV dolerių asmeninio kapitalo dydį. Tuo tarpu, fondo, kuriam vadovauja Kenetas, lėšos matuojamos milijardais. Savo jėgas biržos prekyboje jis išbandė dar būdamas jaunuolis. Jau pirmojo sandorio pelnas įtikino Grifiną, kad biržos verslas - tai ir yra jo likimas.

 

Kompiuterių genijus ir verslas močiutės pinigais

 

Kenetas Grifinas gimė Floridoje 1968 metais. Ten būsimasis verslininkas mokėsi mokykloje, rodydamas neįprastą susidomėjimą matematika ir kompiuterine technika. Kartą su mama jis aplankė kompiuterinės technikos parduotuvę ComputerLand, kur nustebino visus aplinkinius. Paauglys, kuriam atrodė užtektų tik gauti dovanų elektroninį „žaisliuką“, tiesiog ėmė studijuoti visą technikos asortimentą, o po to ne vieną valandą „traukė“ iš darbuotojų visą informaciją, kokią tik jie galėjo suteikti, apie savo prekę. Tokį išrankų pirkėją čia įsiminė ilgam. Jei tik jie būtų žinoję, kad netrukus garsus vizitas prekybos tinklui tikrai galėjo pasitarnauti, kaip geriausia reklama!

 

Besimokydamas vyresnėse klasėse Kenetas įsidarbino testuotoju IBM. Draugai ir giminaičiai prisimena, kad jis buvo nepaprastas jaunuolis. Nedaugeliui jo bendraamžių klaidų programinėje įrangoje paieška suteikdavo tikrą malonumą. Grifinas taip pat buvo linkęs bendrauti su daug už jį vyresniais žmonėmis. Jam nuolat kildavo kažkokių idėjų ir atrodė, kad jaunas žmogus tiksliai žino, ko jis gyvenime nori. Beje, sulaukus 17 metų amžiaus Keneto svajonės ėmė tapti realybe. Jis įkūrė savo firmą Discovery Educational Systems, kuri pardavinėjo mokykloms kompiuterines švietimo programas. Beje, nuo to laiko kompanija išaugo ir iki šiol dirba gana sėkmingai. Nors pats Grifinas nustojo ja domėtis labai greit.

 

Beveik po metų jo akiratin pateko „Forbes“ straipsnis, kuriame buvo teigiama, kad Home Shopping Network Inc. akcijos yra nepagrįstai brangios. Ilgai nemąstydamas visas savo santaupas Kenetas pastatė už tai, kad popierių vertė kris ir taip uždirbo neblogą pelną. Sėkmės skonį jis pajuto akimirksniu. Tiesą sakant, nuo to momento fondų rinka užėmė visas jo mintis. Ilgametis darbas davė savo rezultatus. Būdamas 34 jis pirmą kartą pateko į „Forbes" sąrašą. 38-rių - jį pavadino jauniausiu milijardieriumi (turtas 1,7 mlrd. JAV dolerių). O dar po metų Grifinas turėjo jau 3 mlrd. JAV dolerių.

 

Tačiau iki pirmojo milijardo dar reikėjo uždirbti pirmąjį milijoną. O tai - kita ir gana įdomi istorija. Jau jaunystėje Kenetas buvo žmogus, vengiantis draugijos - uždaras, mažai bendraujantis. Gauti pradinį kapitalą kur nors iš šalies, jam buvo labai sunku. Bet kodėl gi reikėjo toli eiti, jei iš viso 265 tūkstančius JAV dolerių buvo galima išprašyti iš mamos ir močiutės, ir dar dviejų artimų pažįstamų? Už šiuos pinigus Harvardo studentas iš karto atidarė du investicinius fondus, kuriems jis per užsiėmimų universitete pertraukas vadovavo tiesiai iš savo kambario.

 

Beje, kompiuterinių technologijų žinios čia taip pat pravertė. Norėdamas gauti naujausią informaciją apie sandorius, Kenetas sumontavo palydovinę anteną. Kaip palyginti nauja tų laikų technologija padėjo jam prekyboje, dabar gana sunku įvertinti. Galiausiai Grifinui pasisekė. Jau po mėnesio nuo jo biržos verslo pradžios rinkoje prasidėjo krizė. Kenetas sėkmingai uždirbo pirmus rimtus pinigus. Todėl, dar prieš gaudamas aukštojo mokslo diplomą, jis jau turėjo savo pirmąjį milijoną dolerių. Labai greitai prie jo prisidėjo dar vienas, kurį Grifinas gavo, kaip investiciją.

 

Keneto fondo darbas patraukė garsaus Čikagos investuotojo Franko Mejerio (Frank Mayer) dėmesį ir jis surizikavo patikėti jaunuoliui apvalią sumą.

 

 

Milijonai kalami „Citadelėje“ 

 

1990 metų lapkričio 1 dieną Kenetas Grifinas įkūrė fondą Citadel („Citadelė“), kuris vėliau jam atnešė tikrus pinigus ir šlovę. Iš pradžių „Citadelės“ kapitalas sudarė tik 4,2 milijono JAV dolerių. Nepaisant garsaus pavadinimo, kuris turėjo pabrėžti, kad kompanija apsaugos investuotojus pačiose pavojingiausiose situacijose, finansinis pajėgumas, tiesą sakant, niekam nedarė įspūdžio. Na, ką gi reiškia tie 4 milijonai, bet kurioje JAV biržoje?

 

Beje, jau pirmųjų darbo metų pabaigoje fondas gavo 43% pelno, dar po metų - 40,7%, po to prisidėjo 23,5%. Tiesa, 1994 metais konvertuojamųjų obligacijų rinkoje kilo krizė ir „Citadelė“ prarado 4,3%. Tuomet Grifinas atsidūrė sudėtingoje padėtyje. Dar vakar puikiomis verslo sąlygomis patenkinti investuotojai ėmė atsiiminėti savo kapitalus, o tai buvo stiprus smūgis Keneto savimeilei. Jis tiesiog prisiekė, kad dagiau niekada gyvenime nepateks į panašią situaciją. Ir norėdamas dar labiau sumažinti tolesnę riziką įdarbino patyrusius konsultantus. Procesas galiausiai nuėjo taip toli, kad „Citadelė“ išgarsėjo, kaip kompanija turinti galingiausią ir profesionaliausią analitikų komandą. Negana to, neseniai fondas net išoriškai ėmė pateisinti savo pavadinimą.“Citadelė“ įsigijo savo 37 aukštų dangoraižį Čikagoje, kuris iš tikrųjų panašus į neįveikiamą tvirtovę.

 

Savo versle Grifinas taiko matematinius analizės metodus, nors asmeniškai jis jau seniai prekybą biržoje patikėjo kitiems specialistams, o ir didelę darbo dalį atlieka specialiai sukurtos kompiuterinės programos. Iš viso gi kompanijoje dirba daugiau nei 70 matematikų, užsiimančių esamos situacijos rinkoje analize, o tai leidžia „Citadelei“ išlikti tarp fondų, turinčių pačią stipriausią analitinę tarnybą ribotos rizikos fondų tarpe JAV. Pasak specialistų, tokia organizacija greičiau būdinga investiciniams bankams, kurių žinioje yra daug didesni kapitalai. Tačiau „Citadelė“ taip pat užima savo svarbią vietą rinkoje. Fondas užtikrina 2-3% dienos apyvartos Čikagos, Niujorko, Londono ir Tokijo biržose, jo žinioje yra beveik 10% iždo obligacijų rinkos ir 15% opcionų rinkos.

 

 

Užsidirbti iš visko, kas perkama ir parduodama 

 

Kažkokių ypatingų prioritetų „Citadelė“ tiesiog neturi. Fondo darbuotojai teigia, kad jie moka uždirbti iš prekybos bet kokiomis finansinėmis priemonėmis. Viskas kas yra perkama ir parduodama biržoje, jų nuomonę, turi nešti kompanijai pelną. Todėl „Citadelė“ nuolat ieško nestandartinių sprendimų ir dažnai investuoja į tuos aktyvus, kuriais mažai domisi likusieji rinkos dalyviai.

 

Investuotojai nesvyruodami patiki savo pinigus Kenetui Grifinui, nepaisydami didelių mokesčių, kuriuos jis ima už savo paslaugas. Paprastai ribotos rizikos fondai už valdymą ima 2%, o „Citadelei“ reikia mokėti 8,75%. Priežastis ta, kad Grifino fondai dalyvauja gana rizikingose operacijose, kurios, beje, beveik visada duoda didelį pelną. Beje, „įėjimo bilietas“ pas serą Kenetą kainuoja gana brangiai. Pirmenybę jis teikia darbui su investuotojais, galinčiais investuoti ne mažiau, kaip vieną milijoną dolerių.

 

Visi, kurie dirbo „Citadelėje“, sako, kad Grifino darbuotojai karjeros labui turi daug ką paaukoti. Tiesą sakant, kompanijoje klesti prakaitą varanti sistema, išspaudžianti iš kiekvieno specialisto paskutinius syvus. Tačiau Grifinas yra pasirengęs dosniai apmokėti savo globotinių sėkmes. Kartais sėkmingi prekeiviai galėjo užsidirbti iki penkių milijonų JAV dolerių per metus, tačiau, skirtingai nei daugelis didelių korporacijų, „Citadelė“ neskatina geriausių vadovų nedideliais savo akcijų paketais, dėl ko, beje, aktyviai švaistomi talentai.

 

Pasak ekspertų, tai – tik beveik vienintelis stambus Grifino verslo trūkumas. Kažkaip tik per kelerius metus nuo jo, neištvėrę nežmoniškų darbo sąlygų, iš karto pabėgo 15 aukščiausio lygio vadovų. O apie žemesnio ir vidutinio rango darbuotojus nėra ką ir kalbėti. Įgiję pakankamai patirties ir užsidirbę pinigų savo nuosavo verslo atidarymui, jie, kaip taisyklė, bėga iš „Citadelės“, kaip tik pasibaigia darbo kontraktas. Žinoma, jie visi tuomet demonstruoja didelę nuoskaudą ir pasakoja, kaip mažai juos vertino vadovybė.

 

Daugelį piktina Keneto Grifino darbo stilius. Jis, pasirodo, net ir dabar nori kontroliuoti kompanijoje viską iki smulkmenų ir tiesiog nesugeba pasitikėti savo pavaldiniais. Pasakojama, kad laikas nuo laiko Grifinas rengia tikras darbuotojų apklausas, vadinamas pasišnekučiavimais ir trunkančias valandų valandas. Ir jei pavaldiniai atvirai prisibijo Grifino, tai galima tik įsivaizduoti, ką apie jį kalba konkurentai.

 

Pavyzdžiui, žinoma, kad kartą kompanijos Third Point Partners vadovas Danielis Lobas (Daniel Loeb) pavadino Kenetą smėlio žiurke. Pikta linkintys teigia, kad matematinį Grifino genijų su kaupu kompensuoja jo nepasitikėjimas savimi ir psichinis nestabilumas. O Lobas kartą nusiuntė Grifinui e-laišką, kuriame „Citadelę“ prilygino koncentracijos stovyklai ir teigė, kad pats Kenetas apsupo save pakalikais, niekada nesakančiais jam tiesos. Tačiau toks laiškas Keneto visai nesujaudino. Jis ir pats nelabai mėgsta atvirauti, manydamas, kad jo verslo esmė yra uždarume.

 

Šiandien „Citadelė“ - tai kompanija, kuri valdo šešias atstovybes įvairiose pasaulio šalyse, kur iš viso dirba apie tūkstantį aukštos kvalifikacijos specialistų. Tačiau pats Grifinas niekaip negali atsikratyti minties paversti savo „kūdikį“ kažkuo daug didesniu, nei stambus ribotos rizikos fondas. Jo planas – „Citadelės pagrindu sukurti tokią finansinę instituciją, kaip Goldman Sachs ar Morgan Stanley. O jis pats, atrodo, taikosi, jei ne į paties, tai bent jau į vieno pačių turtingiausių planetos žmonių titulą. Ar ne todėl savo ambicijas Grifinas realizuoja parodomojoje prabangoje. Prieš 10 metų savo vestuves su kito stambaus fondo savininke Ana Dias (Anne Dias) jis atšventė Versalyje. Jis turi meno kūrinių kolekciją, kurioje kai kurios drobės kainuoja 60-80 mln. JAV dolerių. O ir savo penthauzą Kenetas nusipirko beveik už 7 milijonus JAV dolerių viename aukščiausių pasaulio pastatų. Apie visa tai dažnai rašo glamūriniai leidiniai. Nepaisant to, ekspertai primena, kad tolesnis milijardieriaus Keneto Grifino kapitalo augimas tiesiogiai priklauso nuo jo gebėjimo sukurti tikrai atvirą viešą kompaniją. Bet ar tai jam pavyks, turint tokį charakterį? 

Paskelbimo data: 2014-04-24 04:26 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55