Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, balandžio 18, 07:23 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Slaptas FRS planas

Slaptas FRS planas

Kai kurie užsienio ekspertai yra susirūpinę dėl daugelio JAV bankų būklės. Daugelis jų savo rate aptarinėja FRS galimybę slapta teikti šiems bankams finansinę paramą. Netgi baiminasi, kad JAV gali atsitikti tai, ką neseniai stebėjome Kipre. Žmonės yra susirūpinę dėl savo banko indėlių saugumo.

 

Turime pripažinti, jog jų nuogąstavimai netušti ... bet ne dėl to, kad padėtis JAV bankų sistemoje gali pakrypti pagal Kipro scenarijų. Maža to, Amerikos indėlininkai apskritai neturi bijoti, kad JAV vyriausybė įlįs tiesiai į jų kišenes dalinai konfiskuodama jų banko indėlius. O  ko iš tiesų turėtų bijoti amerikiečiai ir visas likęs pasaulis, tai to, kad Amerikos valdžia kartu su JAV FRS uoliai dirba stengdamosi nuvertinti pinigus (paprastai tariant, devalvuoti valiutą).

 

Taip pat paprastiems amerikiečiams neverta jaudintis dėl galimo jų bankų bankroto, ypač tiems, kurių banko indėliai patenka į JAV Federalinės bankų indėlių draudimo korporacijos (FDIC) nustatytas ribas, kurios šiuo metu yra 250 tūkst. JAV dolerių. Ne todėl, kad ji turi pakankamai lėšų išgelbėti visus stambiausius JAV bankus. Esmė ta, kad FRS gali išgelbėti bankus savo stebuklingo gebėjimo - kurti pinigus iš oro - pagalba.

 

Žinoma, jei toks gelbėjimas ir įvyks, tai jis tikrai nevyks pagal 2008 metų scenarijų, nes 90% JAV gyventojų yra prieš tokias priemones. Tikriausia toks gelbėjimas bus kruopščiai užmaskuotas. Siekdama išvengti masinių protestų, FRS tiesiog nusprendė teikti bankams slaptą pagalbą, ką ji sėkmingai įgyvendina jau beveik pusantrų metų, per tą laikotarpį susidurdama tik su nežymia opozicija. Kam šalyje provokuoti revoliuciją, jei galima apsieiti tik su šiek tiek kraujo, savo planus realizuojant slapta?

 

 

Slaptas QE3 planas

 

2012 metų rugsėjį FRS paskelbė apie naujo kiekybinio švelninimo, žinomo QE3 santrumpa, raundo pradžią. Nuo 2008 metų pabaigos tai buvo jau trečias raundas.

 

Kiekybinis švelninimas - tai tik vienas niekuo nepadengtų pinigų kūrimo sinonimų. FRS tiesiog perka aktyvus (dažniausiai obligacijas) už iš oro kuriamus pinigus. Nors mes dažnai sakome, kad FRS spausdina pinigus, bet iš tikrųjų didelė dalis šios sumos egzistuoja tik virtualiai, elektroninėje (nulių ir vienetų) formoje.

 

Iki 2008 metų FRS išpirko tik valstybės skolą iždo obligacijų forma. Paprastai tai buvo trumpalaikės obligacijos, bet kartais buvo perkamos ir ilgalaikės. Tačiau prasidėjus 2008 metų pasaulinei krizei Federalinis rezervas pradėjo išpirkti ir kitus aktyvus.

 

Tiesą sakant, programa QE3 buvo įgyvendinta dviem etapais.

 

Pirmasis prasidėjo 2012 metų rugsėjį, kai FRS paskelbė apie hipotekos obligacijų išpirkimo programos pradžią už 40 milijardų JAV dolerių per mėnesį sumą. Po trijų mėnesių, 2012 metų gruodį, centrinis bankas nusprendė pakelti kartelę, paskelbdamas apie sprendimą papildomai išleisti po 45 milijardus per mėnesį JAV iždo obligacijų išpirkimui.

 

Tokiu būdu suma išaugo iki 85 milijardų JAV dolerių per mėnesį ir tokia liko didesniąją 2013 metų dalį. Be to visi tie pinigai buvo kuriami iš oro. Ir tik 2013 metų pabaigoje FRS paskelbė apie išpirkimo programos nutraukimo pradžią. Taigi, ji vis dar spausdina pinigus iš oro (pūsdama dolerio pinigų masę), tik mažesniais apsisukimais.

 

Kai FRS pirmą kartą paskelbė savo planus, susijusius su hipotekinių obligacijų išpirkimu, žiniasklaida jai iš paskos pakrikštijo šį gestą, kaip pagalbą JAV būsto rinkai, paaiškindama tai tuo, kad šie veiksmai yra nukreipti į palūkanų normų mažinimą ir tai padėtų sustiprinti klibančią JAV nekilnojamojo turto rinką, kuri dar neatsigavo po „muilo burbulo sprogimo“.

 

Nors būsto rinka visoje šalyje šiek tiek atsigavo nuo krizės padarinių (nors daugelyje regionų nebuvo pasiekta absoliučių kainų maksimumų), negalime tvirtai pasakyti, kokį stiprų neigiamą poveikį obligacijų išpirkimo programa turėjo hipotekos palūkanų normoms. Verta paminėti, kad kai Federalinis rezervas pradėjo išpirkinėti hipotekines obligacijas, hipotekos palūkanų normos jau buvo minimalios.

 

Būtent todėl anksčiau paminėtais kilniais FRS tikslais sunku patikėti. Tai tik savo veiksmų priedanga ir pateisinimas. Tiesą sakant, FRS planavo obligacijų išpirkimą, kad padėtų JAV bankams atgauti savo mokumą ir likvidumą.

 

Įdomu tai, kad daugelis internetinių šaltinių, kritikuojančių FRS veiksmus, į tai neatkreipė dėmesio. Vadinasi, FRS sumanymas buvo sėkmingas, nes beveik niekas (išskyrus mus) to nepastebėjo. Vadinasi, FRS ir toliau sėkmingai teikia pagalbą bankams, savo adresu nesulaukdama didžiulės kritikos.

 

 

Perkant toksinius aktyvus

 

Jau beveik pusantrų metų FRS supirkinėja hipotekines obligacijas. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Federalinis rezervų bankas niekada neatskleidė detalios informacijos apie tai, kokias tiksliai hipotekines obligacijas jis superka ir kiek iš tikrųjų jos kainuoja.

 

Tai, kiek gi iš tikrųjų kainuoja tos hipotekinės obligacijos, kurioms išleidžiama po 40 milijardų JAV dolerių per mėnesį? Geriausiu atveju, tai taip vadinamieji „toksiniai“ aktyvai.

 

Kai 2007 metais JAV prasidėjo hipotekos krizė, dauguma namų savininkų, nusipirkusių namus hipotekos būdu, atsidūrė labai sunkioje padėtyje. Atsitiko taip, kad mokėjimai pagal hipoteką tapo didesni nei jų namų vertė. Akivaizdu, kad daugeliu atvejų žmonės tiesiog neturėjo pakankamai pinigų apmokėti sąskaitas. Ironiška tai, kad toks disbalansas atsirado dėl neapgalvotų FRS veiksmų ir jos monetarinės politikos kartu su dirbtinai sumažintomis palūkanų normomis.

 

Todėl dauguma hipotekos įkeitimo raštų, kurių turėtojai buvo bankai ir kai kurios valdžios struktūros, greitai nuvertėjo, nes žmonės dėl lėšų trūkumo nebegalėjo mokėti hipotekos.

 

Kai FRS išleidžia 40 milijardų JAV dolerių per mėnesį hipotekinėms obligacijoms, tai ji jas perka pagal esamą rinkos kainą ar pagal pradinę kainą, kuri kažkada buvo? Labiausiai tikėtina, kad teisingas yra antrasis variantas.

 

Tai bankams grynas laidavimas. Jie išleidžia 40 milijardų dolerių per mėnesį aktyvams, kurie nėra to verti, nes dauguma hipotekos įkeitimo raštų jau yra defoltiniai. Surinkti kartu jie dar būtų kažko verti, nes kai kurie amerikiečiai vis dar moka arba ieško būdų, kaip atnaujinti mokėjimus.

 

Situacijai paaiškinti įsivaizduokite, kad yra kompanija, kuri nupirko kitos kompanijos akcijas už 100 JAV dolerių už akciją. Bet staiga kaina nukrito iki 40 JAV dolerių. Ir čia ateina FRS ir siūlo nupirkti šias akcijas už 100 JAV dolerių, nors jų vertė šiuo metu tik 40 JAV dolerių.

 

Tokiu būdu, FRS išgelbėja kompanija, sudariusią nesėkmingą sandorį, per pinigų kūrimą iš oro ir nuostolingų aktyvų išpirkimą už pradinę kainą. Šiame pavyzdyje FRS suteikia kompanijai finansinę pagalbą, kuri sudaro 100 - 40 = 60 JAV dolerių už akciją.

 

Tiesą sakant, pradinė aktyvo vertė, apsikritai, neturi reikšmės. Svarbi yra tik dabartinė vertė. FRS perka hipotekines obligacijas, kurių kaina yra žymiai mažesnė, nei ta, kurią už jas moka centrinis bankas. Bet reikia pripažinti, kad FRS už jas moka iš oro sukurtais pinigais.

 

Jei atstovautumėte bankui, turinčiam hipotekinių obligacijų už 5 milijardus dolerių, kurios pradžioje kainavo 20 milijardų, jūs tikrai apsidžiaugtumėte tokia FRS pagalba. Kitaip tariant, jūs tiesiog perleistumėte savo nuostolius FRS, kuri iš tikrųjų perkelia juos ant pečių tų, kurie naudojasi JAV doleriu, o tai yra visas pasaulis.

 


Išprotėjo?

 

Jums tai gali atrodyti, kaip beprotybė, tačiau kai kuriais aspektais man patinka FRS planas slaptai teikti pagalbą bankams per obligacijų išpirkimą.

Galiausiai, tos lėšos, kurios ateina į bankus, padeda palaikyti jų mokumą, todėl tai ne vėjais išmesti pinigai. Blogai yra tai, kad bankų elitas iki šiol gauna stambias premijas, nors jei ne FRS su savo pagalba jie galėjo atsidurti gatvėje. Blogai yra ir tai, kad tokie FRS veiksmai sukelia didelius pavojus ir norą rizikuoti ateityje, nekalbant jau apie infliacijos padarinius.

 

Gerai nors tai, kad finansinė pagalba nukreipta į tas institucijas, kuriose paprasti amerikiečiai (ir ne tik) laiko savo santaupas. Juk būtų daug blogiau, jei bankai be finansinio FRS palaikymo bankrutuotų ir tuomet net FDIC negalėtų vykdyti savo indėlių draudimo įsipareigojimų.

 

Kalbant apie trečiąjį kiekybinio švelninimo raundą, tai baisu, nes šios priemonės leidžia JAV vyriausybei padidinti ir be to jau milžiniškus deficitus rekordiškai žemų palūkanų normų fone. Vyriausybės išlaidos lemia neteisingą išteklių paskirstymą ir ateityje gali sukelti tik rimtą korekciją.

 

Nepriklausomai nuo jūsų minčių šiuo klausimu, artimiausioje ateityje jūs neturėtumėte jaudintis dėl galimos JAV bankų bankrotų serijos. Jei smulkūs bankai atsidurs ant bankroto ribos, juos praris stambesni bankai, na o stambiems bankams padeda pati FRS. Ir neverta pamiršti, kad net ir skatinimo programos mažinimo fone FRS ir toliau per mėnesį vis dar išleidžia po 30 milijardų dolerių  hipotekinėms obligacijoms.

 

Nepaisant to, kad nėra bankų bankrotų grėsmės, niekas neatšaukė neišvengiamos infliacijos, kuri bus kiekybinio švelninimo padarinys. Jei tikrai norite apsaugoti savo pinigus nuo infliacijos, verta pamąstyti apie portfelio diversifikaciją tvirtais aktyvais, apsaugant jį nuo pražūtingo infliacijos poveikio.

Paskelbimo data: 2014-04-07 04:05 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55