Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Šeštadienis, liepos 20, 18:50 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Slaptas FRS planas

Slaptas FRS planas

Kai kurie užsienio ekspertai yra susirūpinę dėl daugelio JAV bankų būklės. Daugelis jų savo rate aptarinėja FRS galimybę slapta teikti šiems bankams finansinę paramą. Netgi baiminasi, kad JAV gali atsitikti tai, ką neseniai stebėjome Kipre. Žmonės yra susirūpinę dėl savo banko indėlių saugumo.

 

Turime pripažinti, jog jų nuogąstavimai netušti ... bet ne dėl to, kad padėtis JAV bankų sistemoje gali pakrypti pagal Kipro scenarijų. Maža to, Amerikos indėlininkai apskritai neturi bijoti, kad JAV vyriausybė įlįs tiesiai į jų kišenes dalinai konfiskuodama jų banko indėlius. O  ko iš tiesų turėtų bijoti amerikiečiai ir visas likęs pasaulis, tai to, kad Amerikos valdžia kartu su JAV FRS uoliai dirba stengdamosi nuvertinti pinigus (paprastai tariant, devalvuoti valiutą).

 

Taip pat paprastiems amerikiečiams neverta jaudintis dėl galimo jų bankų bankroto, ypač tiems, kurių banko indėliai patenka į JAV Federalinės bankų indėlių draudimo korporacijos (FDIC) nustatytas ribas, kurios šiuo metu yra 250 tūkst. JAV dolerių. Ne todėl, kad ji turi pakankamai lėšų išgelbėti visus stambiausius JAV bankus. Esmė ta, kad FRS gali išgelbėti bankus savo stebuklingo gebėjimo - kurti pinigus iš oro - pagalba.

 

Žinoma, jei toks gelbėjimas ir įvyks, tai jis tikrai nevyks pagal 2008 metų scenarijų, nes 90% JAV gyventojų yra prieš tokias priemones. Tikriausia toks gelbėjimas bus kruopščiai užmaskuotas. Siekdama išvengti masinių protestų, FRS tiesiog nusprendė teikti bankams slaptą pagalbą, ką ji sėkmingai įgyvendina jau beveik pusantrų metų, per tą laikotarpį susidurdama tik su nežymia opozicija. Kam šalyje provokuoti revoliuciją, jei galima apsieiti tik su šiek tiek kraujo, savo planus realizuojant slapta?

 

 

Slaptas QE3 planas

 

2012 metų rugsėjį FRS paskelbė apie naujo kiekybinio švelninimo, žinomo QE3 santrumpa, raundo pradžią. Nuo 2008 metų pabaigos tai buvo jau trečias raundas.

 

Kiekybinis švelninimas - tai tik vienas niekuo nepadengtų pinigų kūrimo sinonimų. FRS tiesiog perka aktyvus (dažniausiai obligacijas) už iš oro kuriamus pinigus. Nors mes dažnai sakome, kad FRS spausdina pinigus, bet iš tikrųjų didelė dalis šios sumos egzistuoja tik virtualiai, elektroninėje (nulių ir vienetų) formoje.

 

Iki 2008 metų FRS išpirko tik valstybės skolą iždo obligacijų forma. Paprastai tai buvo trumpalaikės obligacijos, bet kartais buvo perkamos ir ilgalaikės. Tačiau prasidėjus 2008 metų pasaulinei krizei Federalinis rezervas pradėjo išpirkti ir kitus aktyvus.

 

Tiesą sakant, programa QE3 buvo įgyvendinta dviem etapais.

 

Pirmasis prasidėjo 2012 metų rugsėjį, kai FRS paskelbė apie hipotekos obligacijų išpirkimo programos pradžią už 40 milijardų JAV dolerių per mėnesį sumą. Po trijų mėnesių, 2012 metų gruodį, centrinis bankas nusprendė pakelti kartelę, paskelbdamas apie sprendimą papildomai išleisti po 45 milijardus per mėnesį JAV iždo obligacijų išpirkimui.

 

Tokiu būdu suma išaugo iki 85 milijardų JAV dolerių per mėnesį ir tokia liko didesniąją 2013 metų dalį. Be to visi tie pinigai buvo kuriami iš oro. Ir tik 2013 metų pabaigoje FRS paskelbė apie išpirkimo programos nutraukimo pradžią. Taigi, ji vis dar spausdina pinigus iš oro (pūsdama dolerio pinigų masę), tik mažesniais apsisukimais.

 

Kai FRS pirmą kartą paskelbė savo planus, susijusius su hipotekinių obligacijų išpirkimu, žiniasklaida jai iš paskos pakrikštijo šį gestą, kaip pagalbą JAV būsto rinkai, paaiškindama tai tuo, kad šie veiksmai yra nukreipti į palūkanų normų mažinimą ir tai padėtų sustiprinti klibančią JAV nekilnojamojo turto rinką, kuri dar neatsigavo po „muilo burbulo sprogimo“.

 

Nors būsto rinka visoje šalyje šiek tiek atsigavo nuo krizės padarinių (nors daugelyje regionų nebuvo pasiekta absoliučių kainų maksimumų), negalime tvirtai pasakyti, kokį stiprų neigiamą poveikį obligacijų išpirkimo programa turėjo hipotekos palūkanų normoms. Verta paminėti, kad kai Federalinis rezervas pradėjo išpirkinėti hipotekines obligacijas, hipotekos palūkanų normos jau buvo minimalios.

 

Būtent todėl anksčiau paminėtais kilniais FRS tikslais sunku patikėti. Tai tik savo veiksmų priedanga ir pateisinimas. Tiesą sakant, FRS planavo obligacijų išpirkimą, kad padėtų JAV bankams atgauti savo mokumą ir likvidumą.

 

Įdomu tai, kad daugelis internetinių šaltinių, kritikuojančių FRS veiksmus, į tai neatkreipė dėmesio. Vadinasi, FRS sumanymas buvo sėkmingas, nes beveik niekas (išskyrus mus) to nepastebėjo. Vadinasi, FRS ir toliau sėkmingai teikia pagalbą bankams, savo adresu nesulaukdama didžiulės kritikos.

 

 

Perkant toksinius aktyvus

 

Jau beveik pusantrų metų FRS supirkinėja hipotekines obligacijas. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Federalinis rezervų bankas niekada neatskleidė detalios informacijos apie tai, kokias tiksliai hipotekines obligacijas jis superka ir kiek iš tikrųjų jos kainuoja.

 

Tai, kiek gi iš tikrųjų kainuoja tos hipotekinės obligacijos, kurioms išleidžiama po 40 milijardų JAV dolerių per mėnesį? Geriausiu atveju, tai taip vadinamieji „toksiniai“ aktyvai.

 

Kai 2007 metais JAV prasidėjo hipotekos krizė, dauguma namų savininkų, nusipirkusių namus hipotekos būdu, atsidūrė labai sunkioje padėtyje. Atsitiko taip, kad mokėjimai pagal hipoteką tapo didesni nei jų namų vertė. Akivaizdu, kad daugeliu atvejų žmonės tiesiog neturėjo pakankamai pinigų apmokėti sąskaitas. Ironiška tai, kad toks disbalansas atsirado dėl neapgalvotų FRS veiksmų ir jos monetarinės politikos kartu su dirbtinai sumažintomis palūkanų normomis.

 

Todėl dauguma hipotekos įkeitimo raštų, kurių turėtojai buvo bankai ir kai kurios valdžios struktūros, greitai nuvertėjo, nes žmonės dėl lėšų trūkumo nebegalėjo mokėti hipotekos.

 

Kai FRS išleidžia 40 milijardų JAV dolerių per mėnesį hipotekinėms obligacijoms, tai ji jas perka pagal esamą rinkos kainą ar pagal pradinę kainą, kuri kažkada buvo? Labiausiai tikėtina, kad teisingas yra antrasis variantas.

 

Tai bankams grynas laidavimas. Jie išleidžia 40 milijardų dolerių per mėnesį aktyvams, kurie nėra to verti, nes dauguma hipotekos įkeitimo raštų jau yra defoltiniai. Surinkti kartu jie dar būtų kažko verti, nes kai kurie amerikiečiai vis dar moka arba ieško būdų, kaip atnaujinti mokėjimus.

 

Situacijai paaiškinti įsivaizduokite, kad yra kompanija, kuri nupirko kitos kompanijos akcijas už 100 JAV dolerių už akciją. Bet staiga kaina nukrito iki 40 JAV dolerių. Ir čia ateina FRS ir siūlo nupirkti šias akcijas už 100 JAV dolerių, nors jų vertė šiuo metu tik 40 JAV dolerių.

 

Tokiu būdu, FRS išgelbėja kompanija, sudariusią nesėkmingą sandorį, per pinigų kūrimą iš oro ir nuostolingų aktyvų išpirkimą už pradinę kainą. Šiame pavyzdyje FRS suteikia kompanijai finansinę pagalbą, kuri sudaro 100 - 40 = 60 JAV dolerių už akciją.

 

Tiesą sakant, pradinė aktyvo vertė, apsikritai, neturi reikšmės. Svarbi yra tik dabartinė vertė. FRS perka hipotekines obligacijas, kurių kaina yra žymiai mažesnė, nei ta, kurią už jas moka centrinis bankas. Bet reikia pripažinti, kad FRS už jas moka iš oro sukurtais pinigais.

 

Jei atstovautumėte bankui, turinčiam hipotekinių obligacijų už 5 milijardus dolerių, kurios pradžioje kainavo 20 milijardų, jūs tikrai apsidžiaugtumėte tokia FRS pagalba. Kitaip tariant, jūs tiesiog perleistumėte savo nuostolius FRS, kuri iš tikrųjų perkelia juos ant pečių tų, kurie naudojasi JAV doleriu, o tai yra visas pasaulis.

 


Išprotėjo?

 

Jums tai gali atrodyti, kaip beprotybė, tačiau kai kuriais aspektais man patinka FRS planas slaptai teikti pagalbą bankams per obligacijų išpirkimą.

Galiausiai, tos lėšos, kurios ateina į bankus, padeda palaikyti jų mokumą, todėl tai ne vėjais išmesti pinigai. Blogai yra tai, kad bankų elitas iki šiol gauna stambias premijas, nors jei ne FRS su savo pagalba jie galėjo atsidurti gatvėje. Blogai yra ir tai, kad tokie FRS veiksmai sukelia didelius pavojus ir norą rizikuoti ateityje, nekalbant jau apie infliacijos padarinius.

 

Gerai nors tai, kad finansinė pagalba nukreipta į tas institucijas, kuriose paprasti amerikiečiai (ir ne tik) laiko savo santaupas. Juk būtų daug blogiau, jei bankai be finansinio FRS palaikymo bankrutuotų ir tuomet net FDIC negalėtų vykdyti savo indėlių draudimo įsipareigojimų.

 

Kalbant apie trečiąjį kiekybinio švelninimo raundą, tai baisu, nes šios priemonės leidžia JAV vyriausybei padidinti ir be to jau milžiniškus deficitus rekordiškai žemų palūkanų normų fone. Vyriausybės išlaidos lemia neteisingą išteklių paskirstymą ir ateityje gali sukelti tik rimtą korekciją.

 

Nepriklausomai nuo jūsų minčių šiuo klausimu, artimiausioje ateityje jūs neturėtumėte jaudintis dėl galimos JAV bankų bankrotų serijos. Jei smulkūs bankai atsidurs ant bankroto ribos, juos praris stambesni bankai, na o stambiems bankams padeda pati FRS. Ir neverta pamiršti, kad net ir skatinimo programos mažinimo fone FRS ir toliau per mėnesį vis dar išleidžia po 30 milijardų dolerių  hipotekinėms obligacijoms.

 

Nepaisant to, kad nėra bankų bankrotų grėsmės, niekas neatšaukė neišvengiamos infliacijos, kuri bus kiekybinio švelninimo padarinys. Jei tikrai norite apsaugoti savo pinigus nuo infliacijos, verta pamąstyti apie portfelio diversifikaciją tvirtais aktyvais, apsaugant jį nuo pražūtingo infliacijos poveikio.

Paskelbimo data: 2014-04-07 04:05 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kroatijos įstojimas į ES: krizės gilėjimas ar euro sustiprinimas?

Šių metų liepos 1 dieną Kroatija oficialiai tapo Europos Sąjungos nare, taip išpildžiusi didelės dalies Ukrainos, Gruzijos, Turkijos ir net kaimyninės Serbijos gyventojų širdžiai brangią svajonę.
Dabar, kartu su Kroatija, kadaise superprestižiniame tarptautiniame klube yra 28 nariai ir daugelis ekspertų mano, kad jei jis išliks iki šio dešimtmečio pabaigos, tai daugiau naujais nariais jau tikrai nebepasipildys. Gali būti, kad Balkanų respublika padės tašką viename ambicingiausių projektų senojo pasaulio istorijoje. O galbūt kroatai padarė teisingą pasirinkimą ir priešakyje jų laukia pati šviesiausia ateitis.
Dabar sunku prognozuoti, tačiau vienas dalykas yra aiškus: pasitaikė ne pats geriausias laikas stoti į ES. Susidaro įspūdis, kad europiečiams Kroatija dabar nelabai rūpi, o kroatus nelabai domina, kas vyksta aplink. Naujo šeimos nario priėmimas į „Europos šeimą“ buvo toks kasdieniškas ir nepastebimas, kad noromis nenoromis norisi paklausti: „Ar buvo verta?“

Paskelbimo data: 2013-07-10 12:39

Aukšto dažnio prekybos grėsmės laipsnis

Pastarasis Twitter akcijų vertės kritimas lėmė rimtą Dow Jones Industrial Average nuosmukį - 1400 punktų. Tai turėtų sukelti privačių investuotojų susirūpinimą.Greitas ir netikėtas rinkos kritimas, kurį sukėlė klaidingas pranešimas iš įsilaužtos Associated Press Twitter paskyros apie tai, kad prezidentas Obama buvo sužeistas išgalvoto sprogimo Baltuosiuose rūmuose metu, yra dar vienas priminimas, kokios rizikos gresia finansų rinkoms ir jų dalyviams iš aukšto dažnio prekybos pusės.

Paprastai tariant, aukšto dažnio prekyba - tai superkompiuterių panaudojimo prekybos operacijoms, kurios trunka tik kelias milisekundes, praktika. Kadangi šiuo metu aukštadažnės prekybos robotai valdo pusę visų rinkos sąskaitų, bet koks sistemos sutrikimas arba force majeure (pranc.k.,  nenugalimų jėgų aplinkybės) gali sukelti rinkoje labai rimtų padarinių. Ryškų tokio poveikio pavyzdį stebėjome 2010 metų gegužę, kai Dow Jones indeksas per 10 minučių prarado 1000 punktų.

Paskelbimo data: 2013-07-09 15:10

Ką reikia žinoti apie pinigus?

Mes gyvename informacijos amžiuje. Internete galima rasti šimtus informacinių šaltinių, skirtų verslui ir finansams. Šimtai brokerių kompanijų siūlo prekeiviams savo paslaugas, suteikdami jiems vis platesnes prekybos finansų rinkose galimybes. Internetas atveria didžiulę žinių bazę, kartu su gausybe ekspertų nuomonių apie investicijų, prekybos ir finansų valdymą. Visa tai mums vienodai prieinama. Bet kodėl gi tuomet metų metais sėkmingų prekeivių ir investuotojų skaičius nedidėja?

Taigi, kodėl taip yra? Pasirodo, kad niekas nemoko žmonių, kaip „gaudyti žuvį“ finansų rinkose. Jūs tikriausiai žinote seną kinų patarlę:

„Duok žmogui žuvį ir jis bus sotus vieną dieną. Išmokyk žmogų žvejoti ir jis bus sotus visą gyvenimą.“

Būtent tai mes ir ketiname dabar padaryti. Perduoti į jūsų rankas didžiulę sėkmingos prekybos finansų rinkose patirtį.

Jūsų pirmoji pamoka prasideda nuo pinigų. Papasakosime, ką būtina žinoti apie pinigus.

Paskelbimo data: 2013-07-05 06:31

Ekspertai - ar dėl Europos Sąjungoje didėjančios bedarbystės žlugs euras?

Birželio pabaiga Europos Sąjungai atnešė papildomų išlaidų. Europos valstybės, kurios taip ilgai negali išeiti iš krizės, kad net atėjo laikas pervadinti ja „sąstingiu“, nusprendė pridėti sau, jei ne problemų, tai išlaidų. Dviejų dienų Europos Sąjungos viršūnių susitikimas, kuris vyko 2013 metų birželio 27-29 dienomis, baigėsi aštuonių milijardų eurų iš bendro ES biudžeto praradimu.

Tiesa, ES vadovai tvirtina, kad tai yra labai gerai. Kam gi Europos Sąjunga nusprendė išleisti tokią įspūdingą sumą ir kuo jai tai gresia, nagrinėjo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.
 

Paskelbimo data: 2013-07-04 09:00

Kodėl bankai nebankrutuoja?

 

Kai kalbame apie banko bankrotą, lygindami jį su pastato griovimu, galime pastebėti, kad šie du procesai turi daug bendro. Iš tiesų, juos abu sukelia būtent tie patys veiksniai: tai arba per silpnas pamatas, negalintis atlaikyti slėgio, arba per didelis svoris.

2008 metų finansinio kracho išvakarėse bankai prisiėmė didesnes rizikas, negu jiems leido jų kapitalas.

Daugeliu atvejų kreditinis petys buvo lygus 40:1, tai yra, kiekvienam kapitalo doleriui teko 40 JAV dolerių rizikos (įsipareigojimų). Žinoma, kad tokia našta buvo per didelė jų pamatams, ir tai vos nesibaigė visišku žlugimu.

Didžiausių bankų gelbėjimui nuo bankroto vyriausybei teko skubiai panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, nors iki tol jie buvo laikomi pernelyg stambiais, kad bankrutuotų.

Paskelbimo data: 2013-07-03 07:39

Forbes apie Vladimiro Putino populiarumą ir Rusijos ateitį

Jau  kelerius metus Vakarų žiniasklaida prognozuoja Vladimiro Putino režimo žlugimą – dar truputėlį ir rusai galiausiai juo nusivils, dar šiek tiek ir jis nugrims į užmarštį. Todėl žaibu iš giedro dangaus daugeliui Vakarų apžvalgininkų, susipažinusių su Rusijos realybe tik iš gandų, buvo Marko Adomanio (Mark Adomanis) straipsnis „Iš tikrųjų, Putino populiarumo reitingai nemažėja“, kuris neseniai pasirodė viename autoritetingiausių pasaulyje ekonominių leidinių - Forbes. Autorius, remdamasis „Levada centras“ apklausos duomenimis, parodo, kad šiandien Putinas, žinoma, yra remiamas mažiau, nei ankstesniais laikais, tai tiesa.

 

Tačiau jau dvejus metus (nuo 2011 metų gruodžio) rėmimo lygis nesikeičia, ir tai taip pat tiesa. Ir, pagaliau, per 13 Vladimiro Putino valdymo metų jo reitingas pasikeitė visai nežymiai. Kuo ne fenomenas? Kuris kitas oficialus asmuo pasaulyje gali pasigirti tokia stabilia liaudies parama? Kitaip tariant, apie bent kiek stabilų ir rimtą Rusijos prezidento populiarumo nuosmukį kalbėti anksti.

 

Tokia realybė. Tačiau Adomanis pripažįsta, kad bendras Rusijos prezidento palaikymo vaizdas yra gana nevienareikšmis. Tai kaip gi keisis Putino populiarumas artimiausiu metu? Kaip pavyksta Rusijos prezidentui išlaikyti žmonių paramą aukštumoje jau kelintus metus iš eilės? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškojo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

Paskelbimo data: 2013-07-02 12:47

Masterforex-V prekeiviai apie JAV dolerio kursą ir jo tendencijas pasaulyje

Kas bus su JAV doleriu? Šį klausimą užduoda daugelis, pradedant finansų rinkų šulais ir baigiant paprastais bet kurios pasaulio šalies piliečiais. JAV dolerio svoris yra nustatomas pagal Amerikos ekonomikos stabilumą - ši tezė jau daugiau nei pusę šimtmečio buvo aksioma tiek ekonomistams, tiek ir paprastiems vartotojams. Pastarųjų savaičių įvykiai sukėlė abejones ne tik JAV ekonomikos pozicijų tvirtumu, atsižvelgiant į pasaulinės ekonomikos procesus, bet ir banknotų su buvusių Naujojo pasaulio prezidentų atvaizdais patikimumu.
 
Pradžioje dolerį nukryžiavo politiniai nesutarimai tarp demokratų ir respublikonų dėl JAV valstybinės skolos lubų. Po to sekė ,,netikėtas” tarptautinės agentūros Standard & Poor’s ilgalaikio JAV kredito reitingo sumažinimas, atimant aukščiausią AAA poziciją. Po to sekęs pasaulio fondų rinkų žlugimas šokiravo pagrindinius investuotojus.
 
Ko artimiausiu metu galima laukti iš dolerio ir kokio jo kurso pagrindinių pasaulio valiutų atžvilgiu reikėtų tikėtis, nagrinėjo investuotojų portalo ,,Market Leader” analitikai.

Paskelbimo data: 2013-06-25 08:40

Dilingo centras „InstaForex“ skandalo centre

 

Forex rinka gana dažnai prekeiviams pateikia nemalonių netikėtumų bei sukelia problemų.
Šį kartą į eilę skandalų įsipainiojo praeityje gana populiarus, o taip pat žinomas ir Lietuvos treideriams dilingo centras InstaForex. Investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai bandė išsiaiškinti, kas gi atsitiko brokerių kompanijai InstaForex ir kokias grėsmes šis skandalas kelia Forex rinkos prekeiviams.

Paskelbimo data: 2013-06-25 06:23

NordFX - geriausias brokeris darbui su patarėjais

Forex rinkoje žinoma kompanija NordFX gavo apdovanojimą „Geriausias brokeris 2012 darbui su patarėjais“. Kaip žinia, patarėjų arba specializuotų programų-robotų panaudojimas žymiai padidina prekybos efektyvumą. Forex rinkoje dirbantys prekeiviai gali geriau formuoti prekybos strategijas, daug tiksliau nustatinėti pelningiausius įėjimo ir išėjimo taškus. Tuo būdu iki minimumo sumažinami galimi praradimai, o didelių pelnų gavimas tampa stabiliu procesu.

Paskelbimo data: 2013-06-21 12:07

Masterforex-V: kaip pradedančiajam prekeiviui išvengti klaidų Forex rinkoje?

 

Šiuolaikinė ekonominė situacija tiesiogiai įtakoja pragyvenimo lygį ir kokybę. Didžioji visuomenės dalis yra priversta vis labiau susiveržti diržus, taupyti viskam. Todėl vis daugiau gyventojų atkreipia dėmesį į galimybę išsaugoti pinigines lėšas, investuodami jas į prekybą finansų rinkose, tarp jų ir tarptautinėje valiutų rinkoje Forex.


Siekiant padidinti turimas lėšas, kartu užtikrinant ir jų apsaugą nuo infliacijos, būtina prekiauti - pirkti ir parduoti finansinius instrumentus palankiausiomis kainomis, gaunant pelną iš kainų skirtumo. Taip dauguma ir daro, tačiau, deja, ne kiekvienam pasiseka gauti didelius pelnus.

Kodėl? Statistika rodo, kad Forex rinkoje sėkmingai dirba ne daugiau kaip 5-7% prekeivių. Paprastai, tai tie žmonės, kurie susiję su finansų rinkomis kaip su pilnaverte profesine veikla, kur darbo kokybė tiesiogiai priklauso nuo žinių ir gebėjimų jas pritaikyti (portalas Market Leader neseniai publikavo vieno iš profesionalių treiderių  interviu, jį rasite šiame straipsnyje „Kaip Masterforex-V dalyviai uždirba stabilų pelną Forex rinkoje“). Kiti prekeiviai linkę manyti, kad dirbant Forex rinkoje, norint gauti pajamas, nereikia kokių nors pastangų. Būtent todėl, vietoj to, kad apsaugotų savo kapitalą ir jį padidintų,  jie patiria tik nuostolius.

Paskelbimo data: 2013-06-20 12:43