Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 17:02 (GMT +02:00)
Fondų ir prekių rinkos

Džordžas Eindželas: gera praktika svarbiau, nei bet kuri teorija

Džordžas Eindželas: gera praktika svarbiau, nei bet kuri teorija

Amerikos biržos prekybos legenda Džordžas Einželas (George Angell) nuo savo karjeros pradžios nusprendė neapsunkinti savęs „nereikalingomis“ teorinėmis žiniomis. Jo nuomone, viską sprendžia patirtis ir praktika. Jei neblogai jaučiate rinką ir jei jums truputį pasiseks - tapti milijonieriumi, prekiaujant biržoje, nebus taip sunku. Džordžas Einželas - pripažintas dienos prekybos meistras. Jis mano, kad kintamumas ir likvidumas yra jo sėkmės raktai. Ir sakoma, kad jis niekada nepalieka atvirų prekybinių pozicijų nakčiai. Galbūt tai žymiai „pjauna“ jo pelną arba išvis verčia uždaryti sandorius „minuse“, bet principas yra principas. Ir, galų gale, būtent laikydamiesi savų taisyklių prekeiviai gali uždirbti biržose.Pamokanti istorija su cukrumi ir variu


Prekiauti biržoje Einželas pradėjo dar aštuntajame dešimtmetyje. Pirmiausia į naujoko akiratį pateko prekių rinkos. Vidurio-Amerikos biržoje jis sėkmingai įsigijo cukraus, kurio kainos ėmė sparčiai augti. Po to nusipirko vario. Ir, kaip paaiškėjo, Džordžas neapsiriko savo prognozėse. Pradedančiojo prekeivio kapitalas sparčiai padidėjo. Ir, atrodė, liko tik uždaryti pozicijas gautam pelnui užfiksuoti.

 

Tačiau taip nebuvo. Tam tikru momentu prekės ėmė pigti. Tada Einželas įsakė brokeriui skubiai parduoti cukrų ir varį. „Kas pirks?“ - išgirdo atsakymą. Kainos staigiai krito. Visi biržoje laukė, kol jos pasieks savo dugną, ir kai tai atsitiko, Džordžas  liko be savo uždarbio.

 

Tai buvo pirmas kartas, kai Einželas suprato, kad sėkmingam darbui rinkoje nepakanka „pagauti tendenciją“ ir laiku nusipirkti kažką už mažą kainą. Prekės kaina gali pakilti iki padangių, tačiau savo pelno negausite, jei savo nuosavybei parduoti nerasite pirkėjo.

 

Nuo to laiko instrumento likvidumas tapo vienu pagrindinių veiksnių, pagal kurį Džordžas Einželas rinkdavosi kiekvieną pirkimo objektą. Ir, žinoma, kiekvienam prekeiviui svarbus rinkos kintamumas. Kokia prasmė, jei galite bet kuriuo momentu parduoti įsigytas prekes, akcijas ar indeksus, jei jų kaina nesikeičia ilgą laiką? Taip jūs taip pat nieko neuždirbate, - tvirtina Einželas.

 

Tolesnė legendinio prekeivio biografija tik patvirtina, kad jis dešimtmečiais tvirtai laikėsi šių principų.

Žinoma, kad dabar Džordžas Einželas sudaro sandorius tik su S&P500 indeksu, manydamas, kad jis yra idealus dienos prekybos instrumentas. „Prekiauti kažkuo panašiu į avižas vienos dienos ribose nepavyks“, - kažkada pasakė jis. Todėl kiekvienam rinkos dalyviui labai svarbu pasirinkti tinkamą instrumentą, kuris visiškai atitiks tiek jo strategijas, tiek ir asmenines nuostatas, įpročius, charakterį ir t.t. Jei pasirinkote S&P500, taip pat kvaila laukti, kol indeksas pasieks minimumą, o po to laikyti jame kapitalą iki maksimumo atsinaujinimo. Tai turėtų užimti daug laiko, per kurį ne tik biržoje, bet ir pasaulinėje rinkoje gali atsitikti bet kas. Kita vertus, instrumentas yra gana kintantis, kad vienos tendencijos ribose galėtume atlikti daugybę pirkimų ir pardavimų, didinti savo pelną dešimteriopai, lyginant su tuo, ką gali jums leisti uždirbti paprasta ilgalaikė investicija.

 

Beje, šią išvadą Einželas padarė ne iš karto. Po gana pamokančios istorijos su cukrumi ir variu Džordžas atkreipė dėmesį į auksą. Priminsime, kad pagrindinė jo pirmųjų sandorių klaida buvo likvidumo faktoriaus ignoravimas. Bet kai susiduriate su populiariausiu tauriuoju metalu, čia, atrodo, niekada ir jokiu būdu neturėtų susidaryti panaši situacija. Ir vis dėlto Einželas greitai įsitikino, kad beveik kiekvienas biržos instrumentas turi savo „povandeninius akmenis“, į kuriuos atsitrenkęs gali lengvai sudužti jūsų verslas. Ir auksas - nėra išimtis.

 

Taip, 1980 metais aukso rinka ėmė augti, kaip ant mielių. Ir tuo laiku Trojos uncijos kaina pasiekė rekordinę 850 JAV dolerių žymą. Bet kažkuriuo momentu dingo kintamumas. O paskui jį ėmė nykti ir instrumento likvidumas. Brangus auksas tapo niekam nereikalingas. Visi laukė kainų kritimo...

 

Pasimokęs iš karčios patirties Džordžas vis tik spėjo realizuoti taurųjį metalą ir perėjo prie obligacijų. Pasak jo, tai buvo laikinas, bet efektyvus sprendimas, nes tokius vertybinius popierius aktyviai perka ir parduoda stambios kompanijos ir bankai. Tokiu būdu prekeivis įgyja galimybę labai trumpam įsigyti tūkstančius obligacijų, kad esant nedideliam kurso kitimui pelningai jas parduotų. Ir svarbiausia, kad pirkėjų visada bus!

 

Jei norite prekiauti greitai, apie tokius instrumentus, kaip, pavyzdžiui, apelsinų sultys, geriau pamiršti - sako Einželas. Tokia prekė visada pasiekia viršutines likvidumo ribas ir po to pirkėjų tiesiog nelieka. Štai poros euras/doleris paklausa niekada neišnyks. Rinkoje gali kilti ilgas sąstingis, tačiau, jei esate pakankamai kantrus, tai būtinai sulauksite to momento, kai gausite pelną. Tiesa, mažas kintamumas neleis uždirbti labai daug ir greitai.

 

Dabar Džordžas Einželas jau nebedirba biržos prekybos salėje. Tačiau jis liko prekeiviu, nes sudarinėja sandorius, sėdėdamas prie kompiuterio monitoriaus savo namuose. Skirtumas, sako jis, yra ne toks jau ir didelis. Patyręs prekybos dalyvis visada turi galimybę padidinti savo kapitalą. Beje, darbą biržos prekybos salėje Džordžas vadina „neįkainojama patirtimi“, be kurios vargu ar jam būtų pasisekę.

 

 

Džordžo Einželo patarimai ir įspėjimai

 

Kodėl žmonės, kurie daug laiko praleido mokydamiesi ir tapo diplomuotais prekybos biržoje specialistais, retai tampa milijonieriais? Į šį klausimą Džordžas Einželas turi savo atsakymą. Jo nuomone, nepakanka žinoti, kaip dirba visa rinka apskritai ir kaip elgiasi finansiniai instrumentai atskirai. Taip pat būtina suprasti, kaip pačiam teisingai elgtis toje rinkoje. Paprasčiau tariant, ką galima ir būtina daryti, o ko negalima jokiomis aplinkybėmis.

 

Einželas įvardija tris pagrindines nesėkmių priežastis, kurios persekioja prekeivius. Tai:

 

- drausmės trūkumas;

 

- finansų trūkumas;

 

- nesupratimas, kas vyksta aplink.

 

Žmonės paprastai linkę orientuotis į artimiausią ateitį - sako Džordžas. Tai natūralus noras uždirbti ne tik daug, bet ir greitai. Todėl, kai jūs pataikaujate savo prigimčiai arba visai negalite savęs įveikti, reikia kurti dienos prekybos strategijas. Tai reiškia, pabandyti pačiupti tendenciją, uždirbti pinigus ir išeiti.

 

Pasak Einželo, šiandien techninė pažanga pasiekė tokias aukštumas, kad realizuoti save biržoje gali daugelis. Jei prekiaujate nuotoliniu režimu, sėdėdami savo namuose prie kompiuterio ekrano, jums niekas netrukdo. Tačiau kai įeinate į biržos prekybos salę - ten tūkstančiai prekeivių, kurių kiekvienas prie puodelio kavos ne prieš pasidalinti su jumis savo idėjomis ar išvadomis. Todėl sutelkti dėmesį į savo strategiją būna labai sunku. Todėl biržose „išgyvena“, visų pirma tie, kurie moka ne tik klausyti kitų, bet ir visiškai ignoruoti minią.

 

Tačiau šiuolaikinės technologijos vis tik suvienodina galimybes. Naujienų srautą, kurį gaunate į savo terminalą, taip pat galite išjungti arba nekreipti į jį dėmesio. Nepaisant to, reikėtų atsižvelgti į tai, kad milijonų naujų prekeivių atėjimas į rinką daro įtaką prekybos sąlygoms. Einželas tvirtina, kad masinis prekeivis nemoka spekuliuoti nedideliu pelnu, dažnai pasikliaudamas ilgalaikėmis tendencijomis ir automatizuotos prekybos sistemomis.

 

Džordžas sukūrė dvi savas prekybos sistemas - LSS ir Spyglass, kurias jis naudoja dienos prekyboje. Tačiau jis kritikuoja daugelį spekuliantų, kuriems būtina automatinė paspirtis. Pasak jo, net tokios paprastos prekybos platformų opcijos, kaip nuostolius ribojantys orderiai (angl.k. stop loss- SL) ar pelno nusiėmimai (angl.k. take-profit TP), atpratina prekeivius galvoti. Todėl jis asmeniškai SL niekada nesinaudoja. Jie reikalingi tiems, kurie neturi savidisciplinos, - sako jis. Problema ta, kad su SL jūs įeinate į rinką pačiu nesėkmingiausiu momentu, o išeinate iš jos arba su nuostoliu arba labai mažu pelnu.

 

Beje, prekybos biržoje automatizaciją Einželas vertina, kaip vienareikšmiškai progresyvų reiškinį. Verta vien pažiūrėti, kokius sunkius uždavinius dabar gali spręsti patyręs rinkos dalyvis. Visa tai buvo neįmanoma, kai jis savo skaičiavimus ir prognozes atlikinėjo su pieštuku rankoje.

 

Tačiau Džordžas tvirtina, kad jis kasdien sėda prie darbo iš anksto nesusidaręs jokios nuomones apie rinką. Rinka pati atveda prie teisingo sprendimo priėmimo. O toliau Einželas naudojasi savo kontroliniais taškais. Kai tik kotiruotės juos pasiekia, jis arba perka arba parduoda.

 

Kai Džordžo Einželo paklausė, ką jis galėtų patarti pradedantiesiems prekeiviams, svarbiausiu jis pavadino gebėjimą sutelkti dėmesį į tam tikras rinkas ir instrumentus. Vienas dalykas yra prekiauti mišku ir visai kitas - vykdyti trumpalaikius S&P sandorius. Tai visiškai skirtingi dalykai. Nepaisant to, kad ir ten, ir ten galima gauti pasakiškus kapitalus, prekeiviai atsiduria skirtingose ​​laiko apribojimuose, turi reikalą su įvairiu kintamumu ir likvidumu, čia tendencijos skirtingai nustatomos ir skirtingai vystosi. Jei neturite pakankamai patirties, jums nereikėtų mėtytis iš kampo į kampą, bandant rasti geriausią aktyvą. Bet kokiu atveju tai baigsis liūdnai. Geriau daugiau sužinoti apie tą instrumentą, su kuriuo jums galbūt tiesiog nepasisekė iš karto gauti pelno.

 

Tačiau taip pat neverta tapti bet kurios vienos valiutų poros ar indekso fanatiku. Kartais būna akimirkų, kai mėgstamiausias instrumentas įstringa vienoje vietoje. Tuomet reikia pereiti prie kažko panašaus. Taip atsitiko ir Džordžui, kai po eilinės finansų krizės S&P500 jau nebeatnešė jokio pelno. Einželas laikinai perėjo prie prekybos obligacijomis, kurių rinka jam taip pat buvo gerai žinoma, bet sugrįžo prie savo mylimo S&P, kai tik situacija pasikeitė į gerąją pusę.

 

Ir dar vienas patarimas pradedantiesiems. Džordžas Einželas perspėja apie minios sindromą. Ne visada reikia daryti taip, kaip daro visi. Ypač jei nevisai suprantate, kas vyksta. Šiuolaikinė rinka kupina paradoksų. Pavyzdžiui, spekuliantų grupė, dėdama visas pastangas, kad suveiktų jų stop-įsakymai, stumia instrumentą į eilines aukštumas. Kai tik tai atsitiks, kotiruotės tokiu pat greičiu grįš į ankstesnius lygius. Deja, tačiau būtent tokias situacijas nepatyrę rinkos dalyviai dažnai suvokia, kaip naujos tendencijos nustatymą ar reakciją į atsiradusius fundamentinius duomenis. Kad neatsidurtumėte sudėtingoje situacijoje, jums gi, jei nesuprantate, kas vyksta, geriau susilaikyti nuo sandorių.

 

Paskelbimo data: 2014-04-04 04:17 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Nuolatinis kriptovaliutų augimas - galimybė investuotojui

Viena pagrindinių rinkos tendencijų šiais metais yra fenomenalus pagrindinių kriptovaliutų, kelis kartus padidinusių savo kainą, augimas. Populiariausia kriptovaliuta - Bitkoinas (bitcoin, BTC) - kurios augimas įveikė 2600 dolerių ribą. Šių metų sausio mėnesį už 1000 dolerių įsigytą 1-ną bitkoiną birželio pradžioje buvo galima parduoti už 2600 dolerių, iš vieno vieneto gaunant 1600 dolerių pelną.

Paskelbimo data: 2017-06-28 08:30

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD apžvalga

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD analizė atlikta Masterforex-V prekeivių einamajam momentui naudojantis apyvartų indikatorių parodymais.

Paskelbimo data: 2016-10-25 20:10

Nafta: trūkumas ar perteklius?

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) perspėjo, kad investicijų į naftos gavybą mažėjimas, prasidėjęs prieš dvejus metus, gali nesustoti ir 2017 metais ir artimiausiais metais gali lemti žymų trūkumą rinkoje. 2015 metais pasaulinės investicijos į energetikos sektorių sumažėjo 8% iki 1,83 trilijono dolerių, sakoma TEA pranešime.

Paskelbimo data: 2016-09-28 05:56

Naftos kainos krinta iki daugiasavaitinių minimumų

Naftos kainos nukrito iki daugiasavaitinių minimumų, nes Irano eksporto padidėjimas ir naftos tiekimo atsinaujinimas iš Libijos ir Nigerijos sustiprino investuotojų baimes, kad pasaulinis perteklius išliks. Apie tai portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos NordFX analitikai. Brent ir WTI naftos ateities sandorių kaina per vieną savaitę nukrito 9-10 procentų, kas įrodo stiprų naftos rinkos volatilumą. „Praeitą savaitę mes matėme daug kritimo naujienų. Rinką įtakoja silpni fundamentalūs veiksniai“, - sakė LBBW naftos analitikas Frankas Klumpas (Frank Klumpp).

Paskelbimo data: 2016-09-20 15:08

Pasaulinės naftos kainos ir toliau mažėja

Naftos kaina ir toliau krinta, tai liudija Londono ir Niujorko biržų sandorių duomenys. Daugiau apie tai pasakoja portalas „MarketLeader“.

 

Elektroninės prekybos duomenys rodo naftos pigimo tendenciją. Po pranešimų apie britų referendumo rezultatus, pasaulinės naftos kainos iškart sumažėjo daugiau nei 1 procentu, tuo pačiu WTI naftos barelio kaina nukrito žemiau 50 JAV dolerių.

Paskelbimo data: 2016-07-07 15:50

Pasaulio bankas padidino savo prognozes dėl naftos kainų 2016 metais

Gerėja kai kurių specialistų lūkesčiai dėl kainų tendencijų naftos rinkoje einamaisiais metais. Pasaulio banko ekspertai tikisi pasiūlos pertekliaus sumažėjimo ir tai taps kainos padidėjimo priežastimi. Apie tai praneša portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2016-05-02 14:56

Aukso ateities sandoriai gali vėl smukti

Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Tarptautinio Forex prekeivių susivienijimo (TFPS) analitikai, praėjusią savaitę auksas turėjo neblogą paklausą ir tai leido jam įveikti pasipriešinimą 1257 taške. Pramušęs šią žymą, taurusis metalas galėjo judėti toliau - prie 1270 dolerių už unciją žymos.

Paskelbimo data: 2016-04-26 04:03

Nigerija prisijungė prie iniciatyvos sumažinti naftos gavybos apimtis

Neseniai viename iš interviu Rusijos energetikos ministras Aleksandr Novak paminėjo, kad optimali visus tenkinanti naftos kaina yra 50 dolerių už barelį žymos ribose. 75% naftos eksporto apimančios valstybės pareiškė sutikimą apriboti naftos gavybos apimtis. To pakanka, kad naftos kaina pradėtų kilti. Iranas šiam susitarimui vis dar nepritaria. Tačiau Nigerijos naftos ministras Emanuelis Kačikvu, atvirkščiai, pareiškė, jog jo šalis palaiko šią iniciatyvą. Kaip yra žinoma, Nigerija yra stambiausia naftos tiekėja Afrikoje.

Paskelbimo data: 2016-02-23 12:15

Aukso kaina gerokai išaugo ir pasiekė metinį maksimumą

Finansinio nestabilumo baimė, dolerio kurso kritimas ir JAV iždo obligacijų pajamingumo sumažėjimas įtikino investuotojus ieškoti prieglobsčio tauriajame metale, dėl šių priežasčių aukso kaina šoktelėjo daugiau nei 4 procentais ir pasiekė metinį maksimumą. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, nuo metų pradžios auksas pabrango 15% dėl pasaulio fondų rinkų žlugimo.

Paskelbimo data: 2016-02-13 08:42

Kylanti naftos kaina nekelia rinkos pasitikėjimo

Naftos rinkos volatilumas daro įtaką fondų aikštelių dinamikai. Sandoriai yra veikiami neapibrėžtų OPEC veiksmų dėl naftos gavybos mažinimo. Pagrindinių naftos šalių-eksportuotojų veiksmų dėl tiekimų sumažinimo koordinacijos tikimybė yra gana maža. Čia verta pridėti jautrią energijos nešėjų rinką. Pagrindinis prekinės-žaliavinės rinkos dalyvis, Kinija, išėjo Naujametinių atostogų. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, rinkoje stebimi trūkinėjantys, nepamatuoti judėjimai

Paskelbimo data: 2016-02-09 19:00