Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 17:35 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ruošiamės JAV dolerio žlugimui

Ruošiamės JAV dolerio žlugimui

Šiandien padarysime retą išimtį ir pabandysime šiek tiek apginti FRS. Supraskite mus teisingai, mes neginame Amerikos centrinio banko politikos, o tik norime jums parodyti, kad net Federalinis rezervas kartais tampa atpirkimo ožiu, kai jį kaltina tuo, dėl ko jis nekaltas.

 

Taigi, per pastarąsias keletą savaičių stebėjome ištisą valiutų krizių visame pasaulyje bangą. Pačios įtempčiausios situacijos stebimos Turkijoje ir Argentinoje. Abiejose šalyse palūkanų normos labai išaugo tiek dėl vietinių centrinių bankų, tiek ir dėl valiutos rinkos veiksmų. Tų šalių valiutos ne tik pačios nuvertėja, bet taip pat praranda savo vertę, lyginant su kitomis neužtikrintomis valiutomis, įskaitant JAV dolerį.

 

Prie viso to, rimtų problemų su nacionaline valiuta turi ir tokios šalys, kaip Indija, Pietų Afrika, Brazilija, Rusija ir net Kinija. Kartu šios šalys sudaro didžiąją pasaulio gyventojų dalį.

 

Tokiais momentais nusistebi, kaip stipriai šalies ekonomikos augimas šiuolaikinėmis sąlygomis susietas su monetarine politika ir santykinai stabilia nacionaline valiuta.

 

Indija yra skurdi šalis dėl pernelyg valdžios trokštančios vyriausybės. Įstatymai šalyje yra tokie griežti ir keblūs, kad jie tiesiogiai suvaržo šalies ekonomikos augimą. Be to, augančios ekonomikos šalyse nacionalinės valiutos paprastai nėra labai stabilios.

 

Šių šalių vyriausybės ir centriniai bankai jau seniai įprato apmokėti savo sąskaitas infliacijos pagalba, net labiau nei išsivysčiusiose šalyse. Pradėsime nuo to, kad tokios šalys santykinai skurdžios ir todėl infliacija yra paprasčiausia apmokestinimo forma.

 

Tokiose šalyse dažnai naudojamos ir kitokios pinigų formos (tegu net ir juodojoje rinkoje). Daug žmonių naudoja JAV dolerį ar kitas užsienio valiutas tam, kad jomis laikytų savo santaupas ir apsaugotų jas nuo infliacijos, nes nacionalinė valiuta nuolat ir sparčiai praranda perkamąją galią.

Liūdna pripažinti, kad daugelis žmonių renkasi JAV dolerį, kaip aktyvą-prieglobstį, kai tuo tarpu ši valiuta per pastaruosius 100 metų jau prarado 95% savo perkamosios galios.  Nepaisant to, doleris vis dar yra geriau, nei daugelis kitų neužtikrintų pasaulio valiutų.

 

 

Nekaltinkite FRS

 

Nuolat susiduriame su tuo, kad daugelis ekspertų kaltina FRS dėl visų pasaulio valiutų problemų. Žinoma, negalima paneigti fakto, kad precedento neturinti FRS monetarinio stimuliavimo programa per pastaruosius 6 metus beveik keturis kartus padidino dolerio pinigų masę.

 

Tiesa ir tai, kad doleriai yra populiarūs užsienyje, bet čia kalbama apie fizinę valiutą (t.y, realius popierinius dolerius), kai tuo tarpu didelė JAV dolerių dalis yra skaitmeninėje formoje bankų sistemos viduje.

 

Tačiau, neverta manyti, kad FRS yra vienintelė kaltininkė visko, kas vyksta finansų pasaulyje. Didžia dalimi dėl valiutinių kitų šalių problemų labiau kaltos tų šalių valdžios.

 

Pagrindinė priežastis, kodėl Turkijos lyra ir Argentinos pesas praranda savo perkamąją galią yra ta, kad jos yra neužtikrintos valiutos. Centriniai bankai išleido per daug nacionalinės valiutos. Jei visa esmė būtų FRS politikoje, tada kodėl gi mes nematome, pavyzdžiui, Šveicarijos franko kritimo?

 


Merkantilizmas - išgelbėjimas?

 

Kita vertus, FRS taip pat kalta, juk didžia dalimi, būtent dėl jos veiksmų centriniai bankai visame pasaulyje yra priversti imtis panašių priemonių, t.y. gerokai didinti pinigų masę tuo būdu sukeldami infliaciją. Esmė ta, kad šia priemone siekiama išlaikyti savo valiutos kainą žemame lygyje dolerio atžvilgiu, kad nebūtų pakenkta eksportui. Tai merkantilizmas. Šiuo atveju Kinija yra geriausias pavyzdys. Centrinis KLR bankas toliau smukdo juanio kursą JAV dolerio atžvilgiu, kad palaikytų savo eksportą. Kinija gamina pusę visos žmonijos suvartojamos produkcijos ir, žinoma, kad būtų paklausi, ypač iš JAV pusės, kurios 70% ekonomikos sudaro vartojimas, ji turi būti santykinai pigi. Ir nors šios priemonės padeda remti Kinijos eksportą, sumokėti už tai turi vidutinis statistinis kinas, kuris turi daugiau mokėti už vietines prekes ir paslaugas. Tai bloga ekonominė politika, ji subsidijuoja eilinį Amerikos vartotoją ir čia nėra jokios FRS kaltės, kaip nėra jos kaltės ir tame, kad kiti planetos centriniai bankai nori konkuruoti su ja, kalbant apie infliaciją.

 

Juk kitų šalių valdžios galėtų paprasčiausiai paleisti savo valiutas ir suteikti joms galimybę įsitvirtinti JAV dolerio atžvilgiu (ar bent jau leistų joms nuvertėti lėčiau). Žinoma, tokia priemonė trumpalaikėje perspektyvoje pakenktų eksportui, tačiau pakeltų šalyje pragyvenimo lygį, pagerindama eilinių piliečių gerovės standartą. Savo ruožtu, ilgalaikėje perspektyvoje tai lemtų įspūdingesnį ir tvaresnį ekonomikos augimą, nes ištekliai paskirstomi atsižvelgiant labiau į realią vartotojų paklausą.

 


Už viską reikia mokėti

 

Manau, vertingiausia, ko mes iš viso to galime pasimokyti yra tai, kad negalima kažko daryti nuolat ir neturėti dėl to jokių padarinių. Nejau Argentinos vyriausybė galvojo, kad ji gali išlaikyti palūkanų normas minimaliame lygyje visą amžinybę? Nejau jie galvojo, kad gali ir toliau spausdinti pinigus ir apmokėti savo sąskaitas infliacijos sąskaita ir niekada nesusidurti su savo neapgalvotų veiksmų padariniais?

 

Akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau reikia paspausti stabdžius, kad būtų išvengta hiperinfliacijos. Štai ir Argentinos, ir Turkijos valdžios suprato, kad nebegali kontroliuoti savo valiutų.

 

Bet ir amerikiečiams laikas suprasti, kad be galo žaisti monetarinį stimuliavimą nepavyks. Paprasčiausia, JAV kol kas gelbsti tai, kad ji yra stambiausia ekonomika ir turtingiausia šalis pasaulyje, o JAV doleris yra pagrindinė rezervinė pasaulio valiuta. Būtent todėl JAV valdžia gali sau leisti šias išdaigas ilgą laiką, bet ir jam toli gražu iki begalybės. Ir Teismo Diena ateis!

 

Nedaug skaitytojų žino ir prisimena tai, kad Jungtinės Amerikos Valstijos jau buvo susidūrusios su panašia problema 1970 metais, kai palūkanų normos ir infliacijos tempai buvo matuojami dviženkliais skaičiais. Tuo metu Federalinis rezervas beveik prarado savo valiutos kontrolę. Tikrumas buvo nulinis, o valiutos kurso kritimo greitis - maksimalus. Žmonės atsikratinėjo pinigų, leisdami juos prekėms ir paslaugoms, nes tikėjosi tolesnio savo pinigų perkamosios galios kritimo.

 

Ir tik Polui Volkeriui (Paul Volcker) tapus FRS vadovu žmonių pasitikėjimas nacionaline valiuta ėmė palaipsniui grįžti, nes Volkeris spėjo laiku paspausti stabdžius, sustabdydamas infliacijos augimą ir leisdamas palūkanų normoms dar labiau išaugti. Tačiau dėl tokių priemonių reikėjo sumokėti gilia JAV ekonomikos recesija.

 


Atpildo valanda ne už kalnų

 

Iš tiesų, sunku pasakyti su kuo būtent susidurs FRS savo „Teismo dieną“. Jau dabar centrinis bankas bando mažinti aktyvų išpirkimo programą, provokuodamas fondų rinkoje korekciją ir JAV ekonomikos sulėtėjimą, kurie, kaip narkomanai negauna reikiamos narkotikų dozės, prie kurios pastaraisiais metais taip priprato.

 

Naująja FRS vadove tapus Džanetai Jelen (Janet Yellen), kyla natūralus klausimas:

 

Ar FRS tęs stimuliavimo programos mažinimą, ar atnaujins finansines injekcijas, kad išvengtų trumpalaikių neigiamų padarinių?

 

Sunku pasakyti. Bet mes tikrai galime tikėtis, kad jei FRS atnaujins kiekybinio švelninimo programą, tuomet vieną gražią dieną JAV centrinis bankas susidurs su sudėtingu pasirinkimu, kur alternatyvų tarpe bus hiperinfliacija arba labai gili ekonomikos recesija, kartu su fondų rinkos kritimu. Ir jei ši diena ateis, tuomet labiausiai tikėtina, kad FRS pasirinks antrąjį variantą.

 

Investuotojo, kuris nori iš to užsidirbti, požiūriu sunku pasakyti, kada būtent tai įvyks. Gali užtrukti metus ar net penkis.

 

Tačiau mes manome, kad šiame etape FRS neleis ekonomikos sulėtėjimo (tuo labiau recesijos). Ir pasirodžius pirmiesiems besiartinančio pavojaus ženklams ponia Jelen įspaus greičio pedalą į grindis, pamiršusi apie monetarinių stimulų mažinimą.

 

Na, o tuo tarpu jums (kaip eiliniams investuotojams), kad būtų išvengta pražūtingo infliacijos poveikio, rekomenduojama investuoti dalį lėšų į kietuosius aktyvus.

 

Paskelbimo data: 2014-04-02 05:21 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55