Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, rugpjūčio 3, 07:00 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

JAV krizė: ko tikėtis iš JAV dolerio pasaulyje 2014 metais?

JAV krizė: ko tikėtis iš JAV dolerio pasaulyje 2014 metais?

JAV jau seniai nebėra pasaulio hegemonas (gr.k. hegemon - vadas). Apie tai pastaruosius du-tris metus rašo viso pasaulio žurnalistai, įskaitant ir JAV. Žinoma, ne visi sutinka su šiuo teiginiu, o ir labai akivaizdi išlikusi JAV įtaka globaliems procesams. Tačiau ši įtaka tikrai nėra nulemianti, kaip tai buvo devyniasdešimtaisiais XX amžiaus metais arba dvidešimt pirmojo amžiaus pradžioje. Be to JAV buvo hegemonas ne tik geopolitine, bet ir ekonomine prasme.

 

Ko kupinas JAV, kaip „pasaulio hegemono“, statuso praradimas pasaulio ekonomikai, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.

 

 

JAV praranda pozicijas: argumentai - geopolitika ir doleris.

 

JAV hegemono statuso praradimas tapo akivaizdus po situacijos Sirijoje rezultato. Ilgą laiką visa Amerikos propagandos mašina, sustiprinta daugelio draugiškų, o ir tiesiog priklausomų Europos žiniasklaidos priemonių, kaitino padėtį aplink Siriją. Buvo kalbama mažiausiai apie būsimą invazija, jei Sirija nevykdys ultimatyvių JAV reikalavimų. Tačiau pradžioje amerikiečiai patyrė tik diplomatinę nesėkmę JT, kurios, nepaisant visų pasiruošimų, atsisakė pripažinti JAV argumentus prieš Siriją pakankamais.

 

O po to amerikiečiai patyrė smarkiausią smūgį: situacija aplink Siriją buvo išspręsta taikiai, beje, pagal Rusijos pasiūlytą scenarijų. Tačiau tai nuliūdino tik Amerikos vanagus, kai tuo tarpu pats prezidentas B. Obama buvo akivaizdžiai patenkintas, kad buvo išvengta invazijos. Nenuostabu: to meto sociologiniai tyrimai parodė, kad beveik 70% JAV gyventojų mano, kad karinės operacijos prieš Iraką, Libiją yra klaidos, o apie invazijos į Siriją palaikymą, net girdėti nenori.


Vienaip ar kitaip, tačiau JAV negalėjo primesti savo varianto ir turėjo sutikti su vienu, labiausiai nepriimtinu (ideologiškai) - Rusijos variantu. Taip tai atrodo išoriniams stebėtojams. Beje, ne tik užsienio stebėtojai, bet ir kai kurie Amerikos ekspertai priėmė tai kas vyksta, kaip geopolitinį žlugimą, kuris nenuvertė JAV nuo pjedestalo, tačiau privertė pasidalinti tuo pjedestalu su kitais. Labiau į pesimizmą linkę JAV specialistai netgi prisijungė prie užsienio priešų choro, ėmusio pranašauti greitą Amerikos pozicijų krachą ir už geopolitikos ribų - o būtent, ekonomikoje. Žinoma, pirmiausia neigiamos prognozės palietė pasaulinę valiutą Nr. 1 - JAV dolerį.

 

 

Senos dolerio žūties pranašystės: nuo mitų iki tikrovės?

 

Atkreipiame dėmesį, kad sunkus likimas doleriui, kaip pasaulinei valiutai Nr.1, prognozuojamas jau gana seniai - ir tam yra priežasčių. Pirma, neturėtume pamiršti, kad JAV nuo devyniasdešimtųjų XX amžiaus metų gamybos atžvilgiu yra sunkioje padėtyje. Globalizacijos procesai, gamybos pajėgumų perkėlimas į „pigias“ šalis, didėjantis nedarbas, ekonominių santykių pažeidimas, - visa tai, žinoma, atsispindėjo dolerio „stiprume“.

 

Su šia problema Amerikos vadovybė susidorojo dviem būdais: kariniu ekonomikos skatinimu ir banaliomis emisijomis, sustiprintomis tik turimomis spausdinimo staklėmis. Dėl to daugiausia kentėjo užsienio šalys, kurių ekonomikos buvo stipriai „surištos“ su doleriu, tačiau prieigos prie spausdinimo staklių neturėjo.


Tačiau 2008 metų finansų krizė tapo antrąja „dolerio negalios“ priežastimi. Nepaisant to, kad JAV ekonomika, tapusi krizės „baze“, iš jos išpešė tam tikros naudos; pasauliniam dolerio statusui krizė padarė ilgalaikį neigiamą poveikį. Būtent ilgalaikį, nes staigus kursų kritimas palietė daugelį valiutų, bet ne dolerį. O štai doleris stiprų smūgį pajuto 2011 metais - ir tai trečioji pesimizmo priežastis dolerio atžvilgiu. 2011 metais Kinija ir Rusija prekybiniuose atsiskaitymuose perėjo prie juanio, pakeisdamos juo iki to momento visur esantį JAV dolerį. Pats „negendančios“ valiutos Nr. 1 atsisakymo faktas buvo juntamas smūgis įvaizdžiui ir dolerio pozicijoms.

 

Be to, nereikia pamiršti, kad gilėjančios problemos Europos rinkoje atsispindi Amerikos kompanijų pajamose ir jų akcijų vertėje. Kompanijos pinga - jas superka Kinija; dėl to Amerikos kapitalas palieka JAV, o tai doleriui neduoda nieko gera.

 

Pagal valiutų poros EUR/USD techninę analizę esame vidutinio periodo flete. Trendo pasikeitimui žemyn reikalingas apatinės fleto ribos pramušimas ir užsitvirtinimas už jos.

Ką apie dolerio likimą sako ekspertai?


Tačiau ar pakanka šių priežasčių dolerio krachui pranašauti? Tiesą sakant, prognozėms ir pranašavimui - tikrai pakanka; tačiau kiek šios prognozės artimos tikrovei? Juk daugelis analitikų teigia, kad 2014 metais eilinė krizės banga „užklups“ jau ne vakarų šalis, o „Azijos tigrus“. Japonijos, Indijos, Singapūro, Taivano ir, svarbiausia, Kinijos gamyba, vartojimas ir BVP mažėja. Lėtai, bet jau nuo 2011 metų. Juk kinų statybos rinka išpūsta ne mažiau, nei buvo išpūsta amerikiečių, išprovokavusi hipotekos krizę, pastebi brokerinės kompanijos NordFX analitikai.

 

Tačiau, jei Kinijos gamybos smukimas sukeltų dideles problemas visame pasaulyje, pačiai Kinijai, tai nelabai pakenks. Kinijos santaupų mastai, taip pat ir Kinijos rinkos perspektyvos, net smukus gamybai, vartojimui ir BVP, išlieka dideli. Kai tuo tarpu JAV, nuolat mažindama visus ekonominius rodiklius, gali išlaikyti save tik spausdinimo staklėmis ir kartu nepajėgios nieko priešpastatyti pasipiktinusiai visuomenei, Kinija, faktiškai, bet kuriuo metu, be ypatingų nuostolių, iš tikrųjų gali pereiti prie griežtos taupymo politikos. Be to, savo didžiulius dolerių rezervus Kinija su malonumu išleistų (jau leidžia) visokiems kreditams: o kam juos, dolerius gi, laikyti, jei jie neišvengiamai devalvuoja?

 

Dabar pagalvokime: pavyzdžiui, jei šiandien Kinija pasiūlytų pakeisti dolerį jo tarptautiniame statuse juaniu, ar atsirastų šalių, kurios ją palaikytų? Be abejo. Kiekvienais metais jų vis daugiau. Ekonomistai mėgsta remtis tuo, kad pačiai Kinijai tai nelabai naudinga. Galbūt. Tačiau, jei reiktų rinktis tarp „nelabai naudinga“ ir „visiškai nenaudinga“, ko gero, pirmasis variantas būtų paklausesnis.

 

Atkreipkite dėmesį: dauguma JAV dolerio kurso prognozių šiandien lieka visiškai tuščios. Federalinė rezervų sistema jau įpratino analitikus prie savo nenuspėjamumo; kas dėsis su amerikiečių spausdinimo staklėmis, niekam nesuprantama. Apie kokias prognozes galima kalbėti? Štai čia kyla pagrindinis argumentas: doleris nustojo būti nuspėjama, o tai reiškia patikima valiuta. Todėl šiandieninis jo poreikis pasaulyje užtikrinamas, visų pirma, OPEC šalių sąskaita. Europos Sąjunga turi eurą, kurį JAV visus tuos metus desperatiškai bandė „atšaukti“ ir tai jai nepavyko. Kinijai dolerių nereikia - nebent tik, kaip ginklo prieš pačią JAV. TVF, kuris savo kreditais palaikė dolerio šlovę ir reputaciją praranda pozicijas: Amerikos hegemonijos atstovų paskolos nereikalingos ne tik Airijai, Pietų Europos valstybėms, bet ir Ukrainai.


Sprendžiant iš visko, B. Obamos administracijos politika, faktiškai, nukreipta finansų sistemos gelbėjimui (visų kitų sistemų nenaudai), sudavė šiai sistemai jautriausią smūgį. Ir tikimybė, kad 2015 metus sutiksime su visiškai kitokiu pasaulio valiutų išdėstymu reitinge, labai ir labai didelė.

 

 

Paskelbimo data: 2014-02-03 03:24 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55