Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, liepos 26, 17:42 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

JAV krizė: ko tikėtis iš JAV dolerio pasaulyje 2014 metais?

JAV krizė: ko tikėtis iš JAV dolerio pasaulyje 2014 metais?

JAV jau seniai nebėra pasaulio hegemonas (gr.k. hegemon - vadas). Apie tai pastaruosius du-tris metus rašo viso pasaulio žurnalistai, įskaitant ir JAV. Žinoma, ne visi sutinka su šiuo teiginiu, o ir labai akivaizdi išlikusi JAV įtaka globaliems procesams. Tačiau ši įtaka tikrai nėra nulemianti, kaip tai buvo devyniasdešimtaisiais XX amžiaus metais arba dvidešimt pirmojo amžiaus pradžioje. Be to JAV buvo hegemonas ne tik geopolitine, bet ir ekonomine prasme.

 

Ko kupinas JAV, kaip „pasaulio hegemono“, statuso praradimas pasaulio ekonomikai, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.

 

 

JAV praranda pozicijas: argumentai - geopolitika ir doleris.

 

JAV hegemono statuso praradimas tapo akivaizdus po situacijos Sirijoje rezultato. Ilgą laiką visa Amerikos propagandos mašina, sustiprinta daugelio draugiškų, o ir tiesiog priklausomų Europos žiniasklaidos priemonių, kaitino padėtį aplink Siriją. Buvo kalbama mažiausiai apie būsimą invazija, jei Sirija nevykdys ultimatyvių JAV reikalavimų. Tačiau pradžioje amerikiečiai patyrė tik diplomatinę nesėkmę JT, kurios, nepaisant visų pasiruošimų, atsisakė pripažinti JAV argumentus prieš Siriją pakankamais.

 

O po to amerikiečiai patyrė smarkiausią smūgį: situacija aplink Siriją buvo išspręsta taikiai, beje, pagal Rusijos pasiūlytą scenarijų. Tačiau tai nuliūdino tik Amerikos vanagus, kai tuo tarpu pats prezidentas B. Obama buvo akivaizdžiai patenkintas, kad buvo išvengta invazijos. Nenuostabu: to meto sociologiniai tyrimai parodė, kad beveik 70% JAV gyventojų mano, kad karinės operacijos prieš Iraką, Libiją yra klaidos, o apie invazijos į Siriją palaikymą, net girdėti nenori.


Vienaip ar kitaip, tačiau JAV negalėjo primesti savo varianto ir turėjo sutikti su vienu, labiausiai nepriimtinu (ideologiškai) - Rusijos variantu. Taip tai atrodo išoriniams stebėtojams. Beje, ne tik užsienio stebėtojai, bet ir kai kurie Amerikos ekspertai priėmė tai kas vyksta, kaip geopolitinį žlugimą, kuris nenuvertė JAV nuo pjedestalo, tačiau privertė pasidalinti tuo pjedestalu su kitais. Labiau į pesimizmą linkę JAV specialistai netgi prisijungė prie užsienio priešų choro, ėmusio pranašauti greitą Amerikos pozicijų krachą ir už geopolitikos ribų - o būtent, ekonomikoje. Žinoma, pirmiausia neigiamos prognozės palietė pasaulinę valiutą Nr. 1 - JAV dolerį.

 

 

Senos dolerio žūties pranašystės: nuo mitų iki tikrovės?

 

Atkreipiame dėmesį, kad sunkus likimas doleriui, kaip pasaulinei valiutai Nr.1, prognozuojamas jau gana seniai - ir tam yra priežasčių. Pirma, neturėtume pamiršti, kad JAV nuo devyniasdešimtųjų XX amžiaus metų gamybos atžvilgiu yra sunkioje padėtyje. Globalizacijos procesai, gamybos pajėgumų perkėlimas į „pigias“ šalis, didėjantis nedarbas, ekonominių santykių pažeidimas, - visa tai, žinoma, atsispindėjo dolerio „stiprume“.

 

Su šia problema Amerikos vadovybė susidorojo dviem būdais: kariniu ekonomikos skatinimu ir banaliomis emisijomis, sustiprintomis tik turimomis spausdinimo staklėmis. Dėl to daugiausia kentėjo užsienio šalys, kurių ekonomikos buvo stipriai „surištos“ su doleriu, tačiau prieigos prie spausdinimo staklių neturėjo.


Tačiau 2008 metų finansų krizė tapo antrąja „dolerio negalios“ priežastimi. Nepaisant to, kad JAV ekonomika, tapusi krizės „baze“, iš jos išpešė tam tikros naudos; pasauliniam dolerio statusui krizė padarė ilgalaikį neigiamą poveikį. Būtent ilgalaikį, nes staigus kursų kritimas palietė daugelį valiutų, bet ne dolerį. O štai doleris stiprų smūgį pajuto 2011 metais - ir tai trečioji pesimizmo priežastis dolerio atžvilgiu. 2011 metais Kinija ir Rusija prekybiniuose atsiskaitymuose perėjo prie juanio, pakeisdamos juo iki to momento visur esantį JAV dolerį. Pats „negendančios“ valiutos Nr. 1 atsisakymo faktas buvo juntamas smūgis įvaizdžiui ir dolerio pozicijoms.

 

Be to, nereikia pamiršti, kad gilėjančios problemos Europos rinkoje atsispindi Amerikos kompanijų pajamose ir jų akcijų vertėje. Kompanijos pinga - jas superka Kinija; dėl to Amerikos kapitalas palieka JAV, o tai doleriui neduoda nieko gera.

 

Pagal valiutų poros EUR/USD techninę analizę esame vidutinio periodo flete. Trendo pasikeitimui žemyn reikalingas apatinės fleto ribos pramušimas ir užsitvirtinimas už jos.

Ką apie dolerio likimą sako ekspertai?


Tačiau ar pakanka šių priežasčių dolerio krachui pranašauti? Tiesą sakant, prognozėms ir pranašavimui - tikrai pakanka; tačiau kiek šios prognozės artimos tikrovei? Juk daugelis analitikų teigia, kad 2014 metais eilinė krizės banga „užklups“ jau ne vakarų šalis, o „Azijos tigrus“. Japonijos, Indijos, Singapūro, Taivano ir, svarbiausia, Kinijos gamyba, vartojimas ir BVP mažėja. Lėtai, bet jau nuo 2011 metų. Juk kinų statybos rinka išpūsta ne mažiau, nei buvo išpūsta amerikiečių, išprovokavusi hipotekos krizę, pastebi brokerinės kompanijos NordFX analitikai.

 

Tačiau, jei Kinijos gamybos smukimas sukeltų dideles problemas visame pasaulyje, pačiai Kinijai, tai nelabai pakenks. Kinijos santaupų mastai, taip pat ir Kinijos rinkos perspektyvos, net smukus gamybai, vartojimui ir BVP, išlieka dideli. Kai tuo tarpu JAV, nuolat mažindama visus ekonominius rodiklius, gali išlaikyti save tik spausdinimo staklėmis ir kartu nepajėgios nieko priešpastatyti pasipiktinusiai visuomenei, Kinija, faktiškai, bet kuriuo metu, be ypatingų nuostolių, iš tikrųjų gali pereiti prie griežtos taupymo politikos. Be to, savo didžiulius dolerių rezervus Kinija su malonumu išleistų (jau leidžia) visokiems kreditams: o kam juos, dolerius gi, laikyti, jei jie neišvengiamai devalvuoja?

 

Dabar pagalvokime: pavyzdžiui, jei šiandien Kinija pasiūlytų pakeisti dolerį jo tarptautiniame statuse juaniu, ar atsirastų šalių, kurios ją palaikytų? Be abejo. Kiekvienais metais jų vis daugiau. Ekonomistai mėgsta remtis tuo, kad pačiai Kinijai tai nelabai naudinga. Galbūt. Tačiau, jei reiktų rinktis tarp „nelabai naudinga“ ir „visiškai nenaudinga“, ko gero, pirmasis variantas būtų paklausesnis.

 

Atkreipkite dėmesį: dauguma JAV dolerio kurso prognozių šiandien lieka visiškai tuščios. Federalinė rezervų sistema jau įpratino analitikus prie savo nenuspėjamumo; kas dėsis su amerikiečių spausdinimo staklėmis, niekam nesuprantama. Apie kokias prognozes galima kalbėti? Štai čia kyla pagrindinis argumentas: doleris nustojo būti nuspėjama, o tai reiškia patikima valiuta. Todėl šiandieninis jo poreikis pasaulyje užtikrinamas, visų pirma, OPEC šalių sąskaita. Europos Sąjunga turi eurą, kurį JAV visus tuos metus desperatiškai bandė „atšaukti“ ir tai jai nepavyko. Kinijai dolerių nereikia - nebent tik, kaip ginklo prieš pačią JAV. TVF, kuris savo kreditais palaikė dolerio šlovę ir reputaciją praranda pozicijas: Amerikos hegemonijos atstovų paskolos nereikalingos ne tik Airijai, Pietų Europos valstybėms, bet ir Ukrainai.


Sprendžiant iš visko, B. Obamos administracijos politika, faktiškai, nukreipta finansų sistemos gelbėjimui (visų kitų sistemų nenaudai), sudavė šiai sistemai jautriausią smūgį. Ir tikimybė, kad 2015 metus sutiksime su visiškai kitokiu pasaulio valiutų išdėstymu reitinge, labai ir labai didelė.

 

 

Paskelbimo data: 2014-02-03 03:24 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14