Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, liepos 27, 10:00 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Paprastos akcijos ir nepaprasti Filipo Fišerio pelnai

Paprastos akcijos ir nepaprasti Filipo Fišerio pelnai

Vienas legendinių Amerikos kapitalizmo didvyrių - Filipas Artūras Fišeris (Philip Arthur Fisher) savarankiškai valdė savo kapitalą beveik iki 90-ties metų amžiaus. Jis tapo ne mažiau legendinio finansų guru - Voreno Bafeto (Warren Buffett) vadovu, kuris savo mokytoją vadino „investavimo į augimą“ idėjos pradininku ir taip vadinamojo  nuogirdų metodo (angl.k. Scuttlebutt Approach) autoriumi.

 

Filipo Fišerio verslo karjeros pradžia sutapo su vienu pačiu sudėtingiausiu ne tik Jungtinių Valstijų, bet ir viso pasaulio ekonomikos laikotarpiu. Jaunystėje jis taip pat negalėjo pasikliauti visokiais Silicio slėniais arba aplamai  kokiomis nors inovacinėmis sritimis, a priori iš anksto užtikrinančiomis teigiamą tendenciją. Pinigus reikėjo daryti ir sunkiausios krizės metu, ir tradiciškai pilkose finansinių rinkų sąlygose. Vis dėlto, Filipo Fišerio klientai, patikėję jam valdyti savo pinigus, visada turėdavo didelius pelnus.

 

 

Amerikos verslo pilkasis kardinolas

 

Kita Filipo Fišerio ypatybė - jo absoliutus neviešumas. Iki tol, kol buvo išleista jo knyga „Nepaprasti paprastų akcijų pelnai“, dauguma amerikiečių net neįtarė apie šio žmogaus egzistavimą. Tiesą sakant, publikacijų spaudoje nebuvimas visai netrukdė Filipui tapti savos investavimo filosofijos, kuria ir dabar naudojasi nemažai fondų rinkos dalyvių, autoriumi. Gyvenimas Fišeriui tapo tikru sėkmės gaudymu, o šlovei jis liko abejingas iki paskutiniųjų savo dienų. Kas gi šiandien yra žinoma apie Filipą Fišerį?

 

Jis gimė 1907 metais San Franciske. Filipo tėvas buvo gydytojas, ir, kaip pažymi biografai, asmeniškai suteikė savo sūnui išsilavinimą. Atsisakymo eiti į mokyklą idėja, kuri vaikui galėjo baigtis banaliu susijungimu su pilkąja mase, pasirodė ne tokia jau bloga. Galiausiai, Filipas būdamas penkiolikos metų jau sugebėjo įstoti į koledžą, o po jo baigimo visus metus mokėsi Stanfordo universiteto verslo fakultete. Ir, tikriausia, tolesnė jaunuolio biografija būtų vykusi pagal standartinį scenarijų, jei ne tėvo nuo pačios vaikystės įskiepyti įgūdžiai. O būtent - vaikystėje išugdytas įprotis ieškoti savų kelių, o ne sekti daugumos pavyzdžiu.

 

Nuo pat savo studijų universitete pradžios, jis tiesiog „prilipo“ prie vieno profesoriaus, nesigėdydamas visur jį lydėti. O mokytojas ne tik skaitė turiningas paskaitas, bet dar ir dirbdavo konsultantu. Tokiu būdu, Filipas iš konkretaus pavyzdžio galėjo mokytis, pavyzdžiui, kaip teisingai kalbėtis su atskirais vadovais ir ištisomis komercinių kompanijų vadovų komandomis.

 

Todėl Fišeris greitai suprato, kad jis jau yra pasiruošęs savarankiškam verslui. Mokslą universitete jis nedvejodamas metė ir įsidarbino analitiku Anglo-Londono banke (San Franciske). Tačiau labai greitai jo laukė pirmas rimtas nusivylimas. 1929 metais įmonė subankrutavo ir ant Filipo karjeros galima buvo padėti kryžių, nes jis - žmogus be diplomo - papildė Didžiosios depresijos laikų bedarbių armijos gretas. Filipui tuo metu buvo tik 22 metai. Sutikite, tai ne pats geriausias amžius, neturint turtingų tėvų ir esant visuotinei suirutei, pradėti nuosavą verslą.

 

Tačiau pats Fišeris taip nemanė. Ar tai dar neišgaravęs jaunatviškas užsidegimas ir jauno žmogaus naivumas, ar nepaprastas tikėjimas savo jėgomis paskatino jį būtent tokiu netikusiu metu užsiimti investiciniu verslu. Ir ką gi? Paaiškėjo, kad depresijos sąlygomis daugelis patyrusių vadovų ieškojo bet kokios galimybės kažkaip išlikti ir nesibodėjo išklausyti pasiūlymų tokio niekam nežinomo jauno žmogaus, kaip Filipas Fišeris. O jis, savo ruožtu, pastebėjo, kad ir investuotojai jau nebepasitikėjo patyrusiais valdytojais, bet, priešingai, ieškojo „jauno kraujo“ . Taigi, neilgai padirbęs biržos prekeiviu, 1931 metais Filipas atidarė savo firmą, pavadinęs ją „Fisher & Co“, kuri ir tapo jo pagrindiniu verslo įrankiu iki gyvenimo pabaigos.

 

Pasakojama, kad dešimtmečius Filipas Fišeris vengė pateikti viešus komentarus arba reklamuoti savo kompanijos veiklą žiniasklaidos priemonėse. Gana platus investuotojų ratas ir taip gerai žinojo, kokios patikimos ir labai pelningos yra investicijos Fišerio įmonėje. Ir tik 1958 metais, kai pasaulį išvydo jo knyga „Nepaprasti paprastų akcijų pelnai“, kurioje Fišeris išplėtojo savo verslo filosofiją finansų srityje, jo vardas tapo žinomas plačiajai visuomenei. Beje, būtent šis darbas tapo pirmuoju bestseleriu „New York Times“ laikraščio versijoje. Taigi, Fišerį dabar dar vadina ir vienu populiarios ekonominės literatūros pradininku.

 

 

Filipo Fišerio strategija ir principai

 

Strategija, sukurta augančioje rinkoje, praktiškai nieko neverta krizės metu. Bet jeigu jūsų filosofija pasitvirtina pelnais net Didžiosios depresijos metu, tikriausiai ji bus gera ir gerais laikais.

Savo požiūrius į verslo tvarkymą fondų rinkoje Filipas Fišeris sukūrė būtent sunkiu Didžiosios depresijos metu. Vėliau Filipas pasakojo, kad jis įprato investuoti kapitalus tik į tas kompanijas, kurios gali būti vystymosi būklėje ne mažiau trejus-penkerius metus. Į klausimą: kada verta pardavinėti akcijas, Fišeris visada atsakydavo - niekada, jeigu jos atneša pelną. Apskritai, dauguma jo verslo ir veiklos faktų patvirtina, kad būtent taip jis ir darydavo.

 

Fišeris laikė „Food Machinery Corporation“ akcijas daugiau negu tris dešimtmečius, atsisveikinęs su jomis tik šeštajame dešimtmetyje. Dešimtmečius jis valdė „Texas Instruments“. O su „Motorolla“, kurios akcijas Fišeris įsigijo 1955 metais, jis neišsiskyrė iki savo dienų pabaigos (Filipas Fišeris mirė 2007 metais).

 

Žinoma gi, ne kiekvienas popierius galėjo patekti į neparduodamųjų sąrašą. Kaip pažymi Filipo Fišerio biografai, prieš pirkdamas jis visada labai atidžiai ištyrinėdavo kiekvienos įmonės formavimosi ir vystymosi istoriją. Šalia to pagrindinį dėmesį skirdavo dviem pagrindinėms sritims: vadybos kokybei ir verslo ypatybėms. Nors, net į tokius dalykus, kaip paprastos paskalos, Fišeris žiūrėjo daugiau, nei rimtai. Jis vis tik nemanė, kad ilgalaikėse investicijose galima leisti  akcijų vertės „laikinus praradimus“, o bandė įsigyti tiktai tuos aktyvus, kurie garantuodavo pelną artimiausioje ateityje.

 

Visais laikais rasti rinkoje tokius vertybinius popierius ir dar palyginti pigiai juos įsigyti yra sunku. Ar ne todėl Filipas Fišeris suformulavo 50 savybių, kurioms, pasak jo, „turi atitikti paprastoji akcija“?

 

Štai tik kai kurie principai, pagal kuriuos Filipas Fišeris vertino kompanijos vystymosi perspektyvas:

 

- Kompanija savo arsenale privalo turėti prekes arba paslaugas, kurios gali užtikrinti pardavimų apimčių augimą mažiausiai keletą metų.

 

- Kompanijos vadovybė privalo kurti naujus prekes ir paslaugas, kurios po esamų prekių/paslaugų potencialo išnaudojimo pakeis jas ir užtikrins tolesnį augimą.

 

- Kompanija privalo būti sėkminga savo tyrinėjimuose.

 

- Realizacijos organizavimo lygis privalo būti aukštesnis nei vidutinis.

 

- Kompanijos pelno norma privalo būti pakankama. Be to, vadovybė privalo dirbti prie jos išsaugojimo ir didinimo klausimų.

 

- Kompanijoje privalo būti sukurti geriausi santykiai ne tik tarp vadovų, bet ir tarp vadovų ir  personalo. Be to, kiekviena sėkminga kompanija privalo turėti vadovų rezervą.

 

- Buhalterinė kontrolė gali būti tik paties aukščiausio lygio.

  

- Kompanijos strategija privalo būti nukreipta į ilgalaikį pelno gavimą. Be to, gerai, jeigu yra privalumai, suprantami kiekvienam investuotojui.

 

Fišeris manė, kad norint pritraukti kapitalą iš šalies, pradžioje būtina įtikinti investuotojus, kad ateityje neteks, pavyzdžiui, daryti periodinių papildomų emisijų, kurios „suės“ jų pelnus. Kita vertus, su potencialiais investuotojais reikia būti visiškai sąžiningiems. Mažai ko vertas „atvirumas“ kompanijos, kuri daug pasakoja apie save pakilimo metu, tačiau, kai kyla problemos jos vadovai „prisisemia į burną vandens“.

 

- Bet kuriai kompanijai privalo vadovauti komanda valdytojų, kurių sąžiningumas niekam nekelia nei mažiausių abejonių.

 

 

Filipo Fišerio palikimas

 

Filipas Fišeris tapo vienu ryškiausiu sėkmingo verslininko, dirbusio rinkoje ištisus septyniasdešimt metų, pavyzdžiu. Prasidėdavo ir baigdavosi ištisos epochos, keitėsi pasaulio ekonomikos sąlygos, tačiau Fišerio kompanijos finansinės veiklos efektyvumas ir dideli pelnai liko nepakitę. Filipas Fišeris savo idėjomis pasidalijo keliose knygose, kurios tapo geru žinių ir įkvėpimo šaltiniu kelioms prekeivių ir investuotojų kartoms. Tai:

 

- „Nepaprasti paprastų akcijų pelnai“ (1958);

 

- „Konservatyvūs investuotojai miega kietai“ (1975);

 

- „Kuriant investavimo filosofiją“ (1980).

 

Savo literatūriniuose darbuose patyręs finansininkas ir investuotojas pasakoja apie perspektyviausių kompanijų atrankos instrumentus, investicijų portfelio formavimo principus, pirkimų ir pardavimų momentų nustatymą ir dar apie daugelį dalykų, kurių nežinant vargu ar įmanoma sėkmingai vystyti investicijų verslą.

 

Vorenas Bafetas Filipą Fišerį pavadino tikru investavimo gigantu. Ypatingai jis žavėjosi taip vadinamu Fišerio „nuogirdų metodų“, kurio esmė yra ta, kad nuolat bendrautume su konkurentais, tiekėjais ir klientais, tyrinėtume, kaip iš tiesų veikia kiekviena kompanija ir ištisa sritis.

 

Filipas Fišeris buvo vienas pirmųjų, kuris vietoj buhalterinių dokumentų tyinėjimų pradžioje pasirinko tyrinėti kompanijoje dirbančius žmones. Svarbiausia jam buvo lyderių ir novatorių, net kitaip galvojančių, galinčių rinkai pasiūlyti tokias naujoves, kurios gali mažą, nežinomą kompaniją paversti nauju gigantu, paieška.

 

Galiausiai Filipas Fišeris visada niekino tuos savininkus ir valdytojus, kurie išėjimo iš krizės bandė ieškoti mažindami personalą ir „optimizuodami išlaidas“. Juk neaišku, ar tai „sočiais laikais“ kompanija, esant tokiam valdymui, leido sau švaistyti pinigus vėjais, ar su pirmųjų problemų pasirodymu, jiems „pakanka proto“ pjauti „aukso kiaušinius dedančias vištas“?

 

 

 

 

 

 

Paskelbimo data: 2014-01-10 03:20 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14