Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, gegužės 19, 03:40 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Bendri JAV įsipareigojimai artėja prie 200 trilijonų dolerių žymos

Bendri JAV įsipareigojimai artėja prie 200 trilijonų dolerių žymos

Viskas dar blogiau, nei manėme

 

JAV valstybės skola dabar jau viršija 17 trilijonų dolerių. Naujienos šia tema pritraukia vis daugiau ir daugiau dėmesio, ypač atsižvelgiant į neseniai vykusius debatus dėl valstybinės skolos lubų...


Tačiau šie skaičiai neparodo visos dabartinės JAV susiklosčiusios finansinės padėties.

Šie 17 trilijonų - tai tik tos lėšos, kurias paėmė JAV vyriausybė skolon išleisdama obligacijas ir kitus vertybinius popierius su įvairiais grąžinimo terminais. Kreditorių sąrašas apima ir kitas JAV valstybines įstaigas, privačius investuotojus, taip pat užsienio vyriausybes ir centrinius bankus.

 


Išvada: Amerikos vyriausybė įsiskolino didžiulę sumą pinigų įvairioms struktūroms  ir kai kuriems žmonėms.


Bet dar baisesnė tiesa yra ta, kad JAV nacionalinė skola - tai tik maža dalelė, lyginant su neužtikrintais įsipareigojimais... Jie vertinami nuo 50 iki 200 trilijonų dolerių. Tai pažadai, kurie buvo padaryti, bet nebuvo užtikrinti finansinėmis priemonėmis. Ir šių įsipareigojimų negalima padengti JAV mokesčių mokėtojų sąskaita ateityje.

 

Jeigu susidūrėte su sąvoka „fiskalinis atotrūkis“ (angl. k. „fiscal gap“),tai žinote, kad tai skirtumas tarp to, ką JAV vyriausybė tikisi surinkti, ir to, ką JAV vyriausybė planuoja išmokėti, kaip taip vadinamas „naudas“.

 

Amerikiečių socialinio ir medicininio draudimo (Social Security ir Medicare) programos sudaro didžiausią dalį šių negarantuotų įsipareigojimų. Būtent sveikatos priežiūros sistema yra dominuojanti šiuo aspektu, nors medicininių paslaugų JAV kaina ir toliau auga greitais tempais. Čia taip pat galima priskirti pensijų mokėjimą žmonėms, dirbusiems valstybiniame sektoriuje.

 


Statistinė realybė

 

Tiesa ta, kad JAV vyriausybė šiuo metu tiesiog negali tesėti savo pažadų.

 

Ir nesvarbu, ką jūs manote apie socialinio ir medicininio draudimo egzistavimo būtinybę, juk tai nieko nekeičia...


 

Statistinė tikrovė yra ta, kad valdžiai anksčiau ar vėliau teks pakeisti žaidimo taisykles.

 

Būsimi politiniai veikėjai negalės ištesėti jų pirmtakų duotų finansinių pažadų.

 

Nors dauguma vertinimų apsistoja ties skaičiumi 50 trilijonų, būtų korektiškiau padidinti jį 3-4 kartus. Žinoma, šiuose skaičiavimuose labai daug kintamųjų (žmonių gyvenimo trukmė, medicininių paslaugų kainų augimo greitis, ekonomikos vystymosi ir augimo lygis ir pan.), kad galima būtų pateikti daugiau ar mažiau aiškų atsakymą.

 

Jeigu JAV ekonomika ir toliau kris į stiprias recesijas ir depresijas, tai  tik padidins fiskalinį atotrūkį. Jeigu jums net sunku įsivaizduoti tokią milžinišką sumą, kaip 200 trilijonų dolerių, tai nesijaudinkite, nes ne jums veniems. Iš tikrųjų, vargu ar kas nors gali įsivaizduoti, kokia didelė ši suma.

 

Taigi, visas metinis JAV BVP yra beveik lygus 17 trilijonų dolerių...

 

 

Problemos sprendimo būdai

 

Tuo metu, kai kažkas galvoja, kad yra keletas šios problemos sprendimų būdų, tiesa yra ta, kad sprendimų beveik nėra.

 

Kai kurie kalba, kad galima padidinti mokesčius tam, kad būtų sumažintas šis atotrūkis. Bet net jei Amerikos tauta sutiks, tai ši priemonė tik toliau mažins Amerikos ekonomikos augimo tempus.

 

Mokesčių padidinimas ne visada lemia vyriausybės mokesčių surinkimo padidėjimą, nes tai stipriai muša per ekonomiką ir žmonių gerovę bei verčia juos visais įmanomais būdais išsisukinėti nuo mokesčių.

 

Dar vienas matomas sprendimas – tai  stipriai sumažinti valstybės išlaidas. Nors tai šiuo momentu ir nėra įmanoma, ateityje vis tik ateis vyriausybės išlaidų mažinimo laikas. Jeigu žmonėms teks rinktis - ar sumažinti socialinio draudimo programą, ar sumažinti kitų sektorių finansavimą, tai mes tikriausia žinome, ką jie pasirinks.

 

Ir net jei likusi federalinio biudžeto dalis bus sumažinta iki nulio, tai vis tiek neišspręs problemos, net jeigu mokesčių tarifai liks nepakitę. Nors mes ir taip žinome, kad tokio mažinimo niekada nebus.

 

 

Hiperinfliacijos nacija

 

Dar vienas siūlomas problemos sprendimas su neužtikrintais įsipareigojimais yra tas, kad vyriausybė ieškotų  išsigelbėjimo infliacijoje. Tai jau vyksta ir, greičiausiai, tęsis artimiausioje ateityje.

 

Vyriausybė, greičiausiai, bandys pakeisti pragyvenimo minimumo apskaičiavimo taisykles socialinio draudimo sistemoje.

 

Tarkim, ateityje pensininkai galės gauti pragyvenimo minimumo padidinimą, pavyzdžiui, 3%, , kai tuo tarpu  infliacija tuo metu jau gali būti 6% lygio. Šiuo atveju, realiai skaičius mažės  3% per metus.

 

Kai kurie ekspertai netgi siūlo tokią ekstremalią priemonę, kaip hiperinfliacija, kuri (kaip jiems atrodo) gali išspręsti valstybės skolos ir neužtikrintų įsipareigojimų problemą. Ir nors tai tikrai gali padėti išspręsti valstybės skolos problemas, tačiau neužtikrintų įsipareigojimų socialinio ir medicininio draudimo sistemoje problema liks neišspręsta, todėl, kad hiperinfliacija lems didesnes medicininių paslaugų, o kartu ir kitų prekių ir paslaugų kainas, todėl atitinkamai išaugs ir valstybės išlaidos medicininiam draudimui.

 

Ir jei manote, kad valstybė gali sumažinti atlyginimus gydytojams ir kitiems sveikatos priežiūros darbuotojams, na... tai tik sukels daugelio medicinos įstaigų bankrotą, sumažinant šalyje sveikatos priežiūros ir medicininio draudimo pasiekiamumo galimybes.

 

 

Artėja defoltas

 

Bet kokiu atveju, anksčiau ar vėliau, JAV susidurs su vienos ar kitos rūšies defoltu (įsipareigojimų nevykdymu), tai  neišvengiama! Bet tai vyks ne staiga, o palaipsniui, tiek, kiek problemos darysis vis akivaizdesnės, o pati sistema praras stabilumą ir taps dar labiau nepajėgi.

 

Pirmoji banga, tikriausiai, bus mikro-defoltų serija, nors daugeliui žmonių jie neatrodys maži. Kaip jau minėjome, labiausiai tikėtina, kad vyriausybė pakeis pragyvenimo minimumo apskaičiavimo taisykles , o taip pat griebsis taip vadinamo reikmių lygio patikrinimo. Liūdna suvokti, kad šios pastangos bus tokios menkos, kad jos negalės sumažinti fiskalinio atotrūkio nei per centimetrą.

Todėl, vyriausybė turės padidinti ir pensinį amžių.

 

 

Ko tikėtis

 

Jei esate JAV pilietis ir jums dabar dar nėra 50, jums neverta tikėtis, kad gausite pensiją anksčiau nei 75 metų (jei išvis ją gausite).

Jeigu nuspręsite išeiti į pensiją nesulaukę tokio amžiaus, tai bus įmanoma tik tada, jeigu jūs sukaupėte pakankamai lėšų ir galite jas išlaikyti.

 

Kalbant apie medicininį ir socialinį draudimą, niekas netrauks „kilimo iš po jūsų kojų“, bent jau drastiškai... Jūs vis taip pat gausite  čekius, bet tikriausia pastebėsite, kad jų perkamoji galia smarkiai sumažėjo. Dar daugiau, neverta ignoruoti infliacijos, net jei kol kas ji nežymi. Per artimiausius 10 metų infliacija „prarys“ mažiausiai po 2-3% per metus.

 

Jeigu jums dabar nuo 50 iki 60 metų, jums daug sunkiau pateikti santykinai tikslią prognozę. Išdrįsčiau spėti, kad kortų namelis pradės byrėti per artimiausius 5 metus ir tada vyriausybei teks padidinti pensinį amžių.

 


Išvados

 

Pagrindinė išvada paprastiems amerikiečiams yra ta, kad jiems bet kokiais klausimais pasikliauti vyriausybe neverta. Daugelis amerikiečių atsidurs sunkioje finansinėje padėtyje dėl to, kad patikėjo rinkiminiais politikų, kuriems reikėjo balsų, pažadais.

 

Jeigu jūs, kaip JAV pilietis, planuojate išeiti į pensiją, nesitikėkite socialinio ir medicininio draudimo. Jeigu ir toliau kaupiate lėšas, žiūrėkite į šį nedidelį papildomą šaltinį, kaip į dovaną!

 

Tą patį galima pasakyti ir apie pensijas: negalima užtikrintai pasakyti ar tai bus visiškas defoltas, ar ne, bet šiuo metu viskas atrodo įmanoma. Mažiausiai, ką jūs (čia kalbame apie amerikiečius) turite žinoti, tai kad jums bus sumokėta nuvertėjusiais doleriais. Todėl laikui bėgant jūsų lėšų perkamoji galia kris.

 

Jeigu jūs (būdamas amerikiečiu) jau esate pensijoje, tai pati didžiausia grėsmė jums - infliacija, ypač jeigu jūs turite fiksuotas pajamas. Dabartinė FRS kiekybinio švelninimo programa  (monetarinė infliacija) jums nenaudinga. Tokiu atveju, jums reikia investuoti į aktyvus, kurie apsaugos jūsų lėšas nuo infliacijos.

 

JAV vyriausybė užvirė košę, dalindama pažadus, kurie negali būti įgyvendinami. Tai išugdė stiprią paprastų amerikiečių priklausomybę, todėl jų laukia daug skausmo ir nusivylimo, kai vyriausybė paskelbs defoltą. Jeigu jūs (būdamas JAV piliečiu) pensijų klausimu vis dar pasikliovėte vyriausybe, akivaizdu, kad jums reikėtų peržiūrėti savo planus.

 

 

 

 

 

 

Paskelbimo data: 2013-12-23 08:22 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55