Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, gegužės 22, 16:12 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Volstryto senbuvis Bendžaminas Grehemas

Volstryto senbuvis Bendžaminas Grehemas

Bendžaminas Grehemas (arba Gremas) - viena legendinių JAV figūrų investicijų versle. Vadovaujantis vertybėmis jis dažnai vadinamas Volstryto senbuviu ir investavimo Tėvu. Iš neturtingos šeimos kilusiam Bendžaminui Grehemui savo žinių, talento ir atkaklaus darbo dėka ne tik pavyko per trumpą laiką sukaupti didžiulį kapitalą, bet ir įnešti neįkainojamą indėlį į investavimo teorijos vystymąsi. Iš jo knygų mokėsi tūkstančiai biržų investuotojų ir spekuliantų. Galiausiai, savo moksliniuose tyrinėjimuose Gremas bandė nubrėžti aiškią liniją tarp investicinio ir spekuliacinio pobūdžio veiklos ir tai buvo tikras pastarojo šimtmečio pirmos pusės biržos prekeivių atradimas. 

Nuo skurdo iki klestėjimo


Bendžaminas Grehemas gimė 1894 metais gegužės 8 dieną, Londone (mirė 1976 metų rugsėjo 21 dieną). Legendinio investuotojo biografai primena, kad jo tikroji pavardė buvo Grosbaumas (Grossbaum). Tačiau, vos berniukui sukako vieneri metai, jo šeima emigravo į JAV. Kartu su pilietybės pakeitimu atsirado galimybė pataisyti ir paso duomenis.


Bendžamino tėvas taip pat buvo gana sėkmingas verslininkas. Jis turėjo įmonę, kuri iš Austrijos ir Vokietijos importavo antikvarinius daiktus ir porceliano bei keramikos dirbinius. Bet santykinis šeimos klestėjimo laikotarpis truko neilgai. Kai Grehemui jaunesniajam buvo tik devyneri metai, mirė jo tėvas ir paveldėtojui teko patirti visus pusiau elgetiškos egzistencijos „malonumus“ vienoje sparčiausiai besivystančių pasaulio šalių, kurioms tuomet priklausė JAV.


Vėliau Bendžaminas pasakojo, kad išgyventų Niujorko gatvėse jis turėjo ne tik maksimaliai panaudoti savo protinius sugebėjimus, bet ir raumenis. Tačiau jis nestovėjo vietoje, o bandė ištrūkti iš skurdo spąstų. Būdamas dvidešimties Grehemas Kolumbijos universitete gavo bakalauro laipsnį. Jam beveik iš karto buvo pasiūlytos dėstytojo pareigos pasirinktinai matematikos fakultete arba mokyti studentus literatūros ar filosofijos. Bet jis pasirinko daug mažiau patikimą ir sunkesnį kelią, įsidarbindamas Volstryto firmos Newburger, Henderson & Loeb obligacijų skyriuje mokiniu.


Toks sprendimas, beje, tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keistas. Tai dabar net eilinis menkos Amerikos mokyklos mokytojas automatiškai tampa taip vadinamosios viduriniosios klasės atstovu. O prieš šimtą metų, net JAV universiteto dėstytojo pareigos negarantavo, kad šeima, kurią turėjo išmaitinti Bendžaminas, neturės taupyti maistui. Mokiniui komercinėje įmonėje mokėjo daug daugiau. Ypač tokiam talentingam, koks buvo Grehemas.


Būdamas 26 metų amžiaus, tik po šešerių savo verslo-karjeros pradžios metų Bendžaminas Grehemas tapo vienu Newburger, Henderson & Loeb kompanijos partneriu. Be solidaus atlyginimo jam dar turėjo mokėti ir 2,5% nuo pelno. Grehemas gerai įsiminė skurdžios vaikystės ir jaunystės pamokas, kurios išugdė atsakingą požiūrį į pinigus ir gana konservatyvų požiūrį į išlaidas. Šiems principams jis liko ištikimas jau būdamas ir gana pasiturinčiu ir sėkmingu verslininku. Jau tada Grehemas sukūrė vieną savo pirmųjų investuotojo taisyklių: kuo kvailesnis rinkos elgesys, tuo daugiau galimybių turi protingas, profesionalus investuotojas. Dar reiktų pasakyti, kokie gi laikai tada buvo. Šiaip ar taip, Amerika buvo ant Didžiosios depresijos slenksčio.


1923 metais Grehemo naudojamą strategiją pastebėjo ir kiti valiutų rinkos dalyviai. Bendžaminui pasiūlė sukurti 250 tūkst. JAV dolerių kapitalo investicinį fondą. Be to, jo asmeninis atlyginimas turėjo būti 10 tūkstančių dolerių per metus, plius 20% nuo pelno. Žmogui, kuriam tik ką sukako 29 metai, tai nepaprasta sėkmė ir visuotinis jo asmeninio komercinio talento pripažinimas. Atkreipsime dėmesį, kad tuomet doleris buvo vertas ne mažiau nei dabartinis šimtas (ir tai - pats kukliausias vertinimas). Palyginimui: pirmojoje darbo vietoje Bendžaminas gavo tik kokius 17 dolerių per savaitę. Todėl ir atiduotų valdymui aktyvų suma, ir darbo užmokestis, ir pelno dalis, kuri priklausė Bendžaminui, daug ką pasako.Grehemo pakilimai ir nuosmukiai


1923 metai tapo vienais sėkmingiausių Bendžamino Gremo biografijoje. Pačioje vasaros pradžioje, jis įkūrė savo pirmąją nepriklausomą kompaniją Grahar Corporation. Kaip pažymi Amerikos verslo istorikai, pavadinimas buvo sudarytas iš Grehemo ir jo partnerio Luiso Hariso (Louis Harris), kuris anksčiau valdė didelius sandėlius ir tapo pagrindiniu naujos kompanijos investuotoju, pavardžių. Pradžioje kapitalas buvo dvigubai didesnis už Newburger, Henderson & Loeb - pusė milijono dolerių. Čia Bendžaminas Gremas, neturėdamas žymios nuosavybės dalies, vis tik visiškai kontroliavo kompanijos investicinę politiką.


Pagrindiniu Grahar Corporation veiklos principu tapo neįvertintų akcijų, kurios buvo superkamos ilgam laikui, ieškojimas. Tačiau, kad kapitalas neliktų be judėjimo ir pervertintus popierius Gremas taip pat įsigydavo trumpam laikui. Beje, ši firma gyvavo tik dvejus metus; po to Bendžaminas įkūrė Benjamin Graham Joint Account kompaniją. Iki 1928 metų vidutinis pajamingumas sudarė 25,7%. Kaip pažymėjo tuometiniai analitikai, tokie augimo tempai buvo kažkas nepaprasto. Verslas augo kaip ant mielių ir Gremui greitai prireikė partnerio administraciniam darbui. Į šias pareigas Bendžaminas pakvietė savo vaikystės draugo Džeromo Njumano (Jerome Newman) brolį ir po to kompanija vėl buvo pertvarkyta, įgydama naują pavadinimą Graham Newman Investment Fund.


Atrodė, kad rinka tuo metu buvo daugiau nei palanki investiciniams fondams. Gauti naują kapitalų infuziją tapo gana lengva. Dabar analitikai iškart įžvelgtų grėsmę ir kalbėtų apie „burbulų pūtimą“. Bet tada, „Didžiosios depresijos“ išvakarėse tokios problemos nei investuotojų, nei rinkos tyrėjų ypatingai nejaudino. Tuo metu Bendžaminas Grehemas bando atidaryti dar ir patikos fondą  - Hentz-Graham, kur jo partneriu turėjo tapti Bernardas Barukas (Bernard Baruch). Tačiau 1929 metų rugsėjį amerikiečių fondų rinka biržų kotiruotėse rodydama neįprastus „kūlversčius per galvą“ jau atsidūrė ant žlugimo slenksčio. Ir Gremas, tarsi nujausdamas didelį pavojų, vis tik atsisakė naujo bendradarbiavimo.


 „Didžioji depresija“ nesunaikino Grehemo verslo, tačiau per pačią sunkiausią praėjusio šimtmečio istorijoje ekonominę krizę jis prarado apie pusę jo valdyme buvusio kapitalo. Gremas, žinoma, padarė atitinkamas išvadas, tapo per daug agresyvios prekybos biržoje metodų priešininkas. Tačiau jis vis tik turėjo pasitraukti nuo reikalų, persijungdamas iš praktikos į teoriją. Įdomu tai, kad iki 1956 metų Grehemo sukurti fondai, likę be tiesioginio jo valdymo, parodė daug mažesnį pelningumą - vidutiniškai apie 17% per metus.Nemirtingieji darbai

 

Pergyvenęs pakilimus ir nuosmukius, didžiulę sėkmę ir nesėkmes, Bendžaminas Grehemas vis daugiau susimąstydavo apie priežastis, kurios lemia nepaprastą rinkų vystymąsi ir stumia jas į sunkių krizių bedugnę. Savo tyrimų rezultatais jis noriai dalijosi su savo kolegomis, galų gale, sukūręs ir nuosavą jaunų prekeivių mokymo sistemą.

Kai Bendžaminui buvo tik keturiasdešimt metų (1934 m.), jis parašė knygą „Vertybinių popierių analizė“, kuri vėliau buvo vadinama tikrąja viso pasaulio prekeivių ir investuotojų „biblija“. Knygos bendraautoriumi tapo ne mažiau žinomas investavimo teoretikas Devidas Dodas (David Dodd). Savo darbe  Gremas pagrindė „vertingo investavimo“ principus, kurie pagrįsti akcijų įvertinimo fundamentiniais rodikliais. Toje pačioje knygoje pirmą kartą panaudotas „vidinės vertės“ terminas.


O po 15 metų (1949 metais) pasirodė knyga „Išmintingas investuotojas“, kurioje Grehemas pabandė paaiškinti, kaip profesionalus investuotojas gali aplenkti rinką, faktiškai prognozuodamas aktyvų vertės kilimą ir kritimą. Bendžaminas Gremas taip pat pasakojo, kaip galima rasti nepilnai įvertintas akcijas, į kurias investuojant ateityje galima gauti didžiausius pelnus. Pasak Voreno Bafeto (Warren Buffett), „Išmintingas investuotojas“ yra geriausia investavimo tema kada nors parašyta knyga.Bendžamino Grehemo principai


Gremui priklauso keletas fundamentinių prekybos biržoje ir investicijų srityje tyrimų. Jis pirmasis iš teoretikų ragino pravesti aiškią ribą tarp paprastų spekuliacinių operacijų ir investicinės veiklos. Bendžamino Grehemo nuomone, priklausomai nuo prekeivio darbo pobūdžio būtina pasirinkti ir kapitalinių įdėjimų strategiją.


Kaip ir daugelis jo bendraamžių, ne mažiau sėkmingų praėjusio šimtmečio Amerikos biržų ryklių, Grehemas kategoriškai priešinosi prekybos biržoje suvokimui, kaip kažko panašaus į azartinį lošimą. Jo nuomone, tikras prekeivis operacijas visada atlieka remdamasis nuodugnia faktų analize, įdėtų lėšų saugumu ir pelno gavimo perspektyvomis. Todėl, Gremas teigė, kad prekeivis privalo:


- žiūrėti į akcijas ar kitus aktyvus, kaip į savo verslo dalį;


- nesijaudinti dėl trumpalaikių biržų kotiruočių svyravimų, nes trumpalaikėje perspektyvoje rinka elgiasi, kaip „balsavimo mašina“, o ilgalaikėje perspektyvoje – „kaip svarstyklės“, ant kurių akcijų vidinė vertė būtinai nustato jų rinkos kainą;


- koncentruotis į įmonės, kurios akcijas prekeivis perka arba parduoda, finansinės būklės analizę. Grehemo nuomone, akcijas reikia supirkti, kai jų vidinė vertė yra didesnė, negu rinkos ir parduoti priešingu atveju;


- Bendžaminas Grehemas taip pat nepataria ignoruoti rinkos svyravimų, nes jie gali tarnauti, kaip aktyvų patikimumo indikatorius ir leidžia sėkmingiausiai pirkti ar parduoti akcijas būtent tuomet, kai tam atsiranda būtinos sąlygos. Taigi, labai sumažėjęs fundamentiniai patikimų vertybinių popierių kritimas yra akivaizdus pirkimo signalas. Staigus be kokios nors pateisinamos priežasties aktyvų pabrangimas - geras būdas užsidirbti iš trumpalaikių operacijų. Galima brangiau parduoti akcijas, kurios, tikėtina, kad artimiausioje ateityje grįš prie savo įprastos vertės, kai jas reikės vėl supirkti.  

 

 

 

Paskelbimo data: 2013-12-10 04:00 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55