Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, sausio 19, 06:45 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Volstryto senbuvis Bendžaminas Grehemas

Volstryto senbuvis Bendžaminas Grehemas

Bendžaminas Grehemas (arba Gremas) - viena legendinių JAV figūrų investicijų versle. Vadovaujantis vertybėmis jis dažnai vadinamas Volstryto senbuviu ir investavimo Tėvu. Iš neturtingos šeimos kilusiam Bendžaminui Grehemui savo žinių, talento ir atkaklaus darbo dėka ne tik pavyko per trumpą laiką sukaupti didžiulį kapitalą, bet ir įnešti neįkainojamą indėlį į investavimo teorijos vystymąsi. Iš jo knygų mokėsi tūkstančiai biržų investuotojų ir spekuliantų. Galiausiai, savo moksliniuose tyrinėjimuose Gremas bandė nubrėžti aiškią liniją tarp investicinio ir spekuliacinio pobūdžio veiklos ir tai buvo tikras pastarojo šimtmečio pirmos pusės biržos prekeivių atradimas. 

Nuo skurdo iki klestėjimo


Bendžaminas Grehemas gimė 1894 metais gegužės 8 dieną, Londone (mirė 1976 metų rugsėjo 21 dieną). Legendinio investuotojo biografai primena, kad jo tikroji pavardė buvo Grosbaumas (Grossbaum). Tačiau, vos berniukui sukako vieneri metai, jo šeima emigravo į JAV. Kartu su pilietybės pakeitimu atsirado galimybė pataisyti ir paso duomenis.


Bendžamino tėvas taip pat buvo gana sėkmingas verslininkas. Jis turėjo įmonę, kuri iš Austrijos ir Vokietijos importavo antikvarinius daiktus ir porceliano bei keramikos dirbinius. Bet santykinis šeimos klestėjimo laikotarpis truko neilgai. Kai Grehemui jaunesniajam buvo tik devyneri metai, mirė jo tėvas ir paveldėtojui teko patirti visus pusiau elgetiškos egzistencijos „malonumus“ vienoje sparčiausiai besivystančių pasaulio šalių, kurioms tuomet priklausė JAV.


Vėliau Bendžaminas pasakojo, kad išgyventų Niujorko gatvėse jis turėjo ne tik maksimaliai panaudoti savo protinius sugebėjimus, bet ir raumenis. Tačiau jis nestovėjo vietoje, o bandė ištrūkti iš skurdo spąstų. Būdamas dvidešimties Grehemas Kolumbijos universitete gavo bakalauro laipsnį. Jam beveik iš karto buvo pasiūlytos dėstytojo pareigos pasirinktinai matematikos fakultete arba mokyti studentus literatūros ar filosofijos. Bet jis pasirinko daug mažiau patikimą ir sunkesnį kelią, įsidarbindamas Volstryto firmos Newburger, Henderson & Loeb obligacijų skyriuje mokiniu.


Toks sprendimas, beje, tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keistas. Tai dabar net eilinis menkos Amerikos mokyklos mokytojas automatiškai tampa taip vadinamosios viduriniosios klasės atstovu. O prieš šimtą metų, net JAV universiteto dėstytojo pareigos negarantavo, kad šeima, kurią turėjo išmaitinti Bendžaminas, neturės taupyti maistui. Mokiniui komercinėje įmonėje mokėjo daug daugiau. Ypač tokiam talentingam, koks buvo Grehemas.


Būdamas 26 metų amžiaus, tik po šešerių savo verslo-karjeros pradžios metų Bendžaminas Grehemas tapo vienu Newburger, Henderson & Loeb kompanijos partneriu. Be solidaus atlyginimo jam dar turėjo mokėti ir 2,5% nuo pelno. Grehemas gerai įsiminė skurdžios vaikystės ir jaunystės pamokas, kurios išugdė atsakingą požiūrį į pinigus ir gana konservatyvų požiūrį į išlaidas. Šiems principams jis liko ištikimas jau būdamas ir gana pasiturinčiu ir sėkmingu verslininku. Jau tada Grehemas sukūrė vieną savo pirmųjų investuotojo taisyklių: kuo kvailesnis rinkos elgesys, tuo daugiau galimybių turi protingas, profesionalus investuotojas. Dar reiktų pasakyti, kokie gi laikai tada buvo. Šiaip ar taip, Amerika buvo ant Didžiosios depresijos slenksčio.


1923 metais Grehemo naudojamą strategiją pastebėjo ir kiti valiutų rinkos dalyviai. Bendžaminui pasiūlė sukurti 250 tūkst. JAV dolerių kapitalo investicinį fondą. Be to, jo asmeninis atlyginimas turėjo būti 10 tūkstančių dolerių per metus, plius 20% nuo pelno. Žmogui, kuriam tik ką sukako 29 metai, tai nepaprasta sėkmė ir visuotinis jo asmeninio komercinio talento pripažinimas. Atkreipsime dėmesį, kad tuomet doleris buvo vertas ne mažiau nei dabartinis šimtas (ir tai - pats kukliausias vertinimas). Palyginimui: pirmojoje darbo vietoje Bendžaminas gavo tik kokius 17 dolerių per savaitę. Todėl ir atiduotų valdymui aktyvų suma, ir darbo užmokestis, ir pelno dalis, kuri priklausė Bendžaminui, daug ką pasako.Grehemo pakilimai ir nuosmukiai


1923 metai tapo vienais sėkmingiausių Bendžamino Gremo biografijoje. Pačioje vasaros pradžioje, jis įkūrė savo pirmąją nepriklausomą kompaniją Grahar Corporation. Kaip pažymi Amerikos verslo istorikai, pavadinimas buvo sudarytas iš Grehemo ir jo partnerio Luiso Hariso (Louis Harris), kuris anksčiau valdė didelius sandėlius ir tapo pagrindiniu naujos kompanijos investuotoju, pavardžių. Pradžioje kapitalas buvo dvigubai didesnis už Newburger, Henderson & Loeb - pusė milijono dolerių. Čia Bendžaminas Gremas, neturėdamas žymios nuosavybės dalies, vis tik visiškai kontroliavo kompanijos investicinę politiką.


Pagrindiniu Grahar Corporation veiklos principu tapo neįvertintų akcijų, kurios buvo superkamos ilgam laikui, ieškojimas. Tačiau, kad kapitalas neliktų be judėjimo ir pervertintus popierius Gremas taip pat įsigydavo trumpam laikui. Beje, ši firma gyvavo tik dvejus metus; po to Bendžaminas įkūrė Benjamin Graham Joint Account kompaniją. Iki 1928 metų vidutinis pajamingumas sudarė 25,7%. Kaip pažymėjo tuometiniai analitikai, tokie augimo tempai buvo kažkas nepaprasto. Verslas augo kaip ant mielių ir Gremui greitai prireikė partnerio administraciniam darbui. Į šias pareigas Bendžaminas pakvietė savo vaikystės draugo Džeromo Njumano (Jerome Newman) brolį ir po to kompanija vėl buvo pertvarkyta, įgydama naują pavadinimą Graham Newman Investment Fund.


Atrodė, kad rinka tuo metu buvo daugiau nei palanki investiciniams fondams. Gauti naują kapitalų infuziją tapo gana lengva. Dabar analitikai iškart įžvelgtų grėsmę ir kalbėtų apie „burbulų pūtimą“. Bet tada, „Didžiosios depresijos“ išvakarėse tokios problemos nei investuotojų, nei rinkos tyrėjų ypatingai nejaudino. Tuo metu Bendžaminas Grehemas bando atidaryti dar ir patikos fondą  - Hentz-Graham, kur jo partneriu turėjo tapti Bernardas Barukas (Bernard Baruch). Tačiau 1929 metų rugsėjį amerikiečių fondų rinka biržų kotiruotėse rodydama neįprastus „kūlversčius per galvą“ jau atsidūrė ant žlugimo slenksčio. Ir Gremas, tarsi nujausdamas didelį pavojų, vis tik atsisakė naujo bendradarbiavimo.


 „Didžioji depresija“ nesunaikino Grehemo verslo, tačiau per pačią sunkiausią praėjusio šimtmečio istorijoje ekonominę krizę jis prarado apie pusę jo valdyme buvusio kapitalo. Gremas, žinoma, padarė atitinkamas išvadas, tapo per daug agresyvios prekybos biržoje metodų priešininkas. Tačiau jis vis tik turėjo pasitraukti nuo reikalų, persijungdamas iš praktikos į teoriją. Įdomu tai, kad iki 1956 metų Grehemo sukurti fondai, likę be tiesioginio jo valdymo, parodė daug mažesnį pelningumą - vidutiniškai apie 17% per metus.Nemirtingieji darbai

 

Pergyvenęs pakilimus ir nuosmukius, didžiulę sėkmę ir nesėkmes, Bendžaminas Grehemas vis daugiau susimąstydavo apie priežastis, kurios lemia nepaprastą rinkų vystymąsi ir stumia jas į sunkių krizių bedugnę. Savo tyrimų rezultatais jis noriai dalijosi su savo kolegomis, galų gale, sukūręs ir nuosavą jaunų prekeivių mokymo sistemą.

Kai Bendžaminui buvo tik keturiasdešimt metų (1934 m.), jis parašė knygą „Vertybinių popierių analizė“, kuri vėliau buvo vadinama tikrąja viso pasaulio prekeivių ir investuotojų „biblija“. Knygos bendraautoriumi tapo ne mažiau žinomas investavimo teoretikas Devidas Dodas (David Dodd). Savo darbe  Gremas pagrindė „vertingo investavimo“ principus, kurie pagrįsti akcijų įvertinimo fundamentiniais rodikliais. Toje pačioje knygoje pirmą kartą panaudotas „vidinės vertės“ terminas.


O po 15 metų (1949 metais) pasirodė knyga „Išmintingas investuotojas“, kurioje Grehemas pabandė paaiškinti, kaip profesionalus investuotojas gali aplenkti rinką, faktiškai prognozuodamas aktyvų vertės kilimą ir kritimą. Bendžaminas Gremas taip pat pasakojo, kaip galima rasti nepilnai įvertintas akcijas, į kurias investuojant ateityje galima gauti didžiausius pelnus. Pasak Voreno Bafeto (Warren Buffett), „Išmintingas investuotojas“ yra geriausia investavimo tema kada nors parašyta knyga.Bendžamino Grehemo principai


Gremui priklauso keletas fundamentinių prekybos biržoje ir investicijų srityje tyrimų. Jis pirmasis iš teoretikų ragino pravesti aiškią ribą tarp paprastų spekuliacinių operacijų ir investicinės veiklos. Bendžamino Grehemo nuomone, priklausomai nuo prekeivio darbo pobūdžio būtina pasirinkti ir kapitalinių įdėjimų strategiją.


Kaip ir daugelis jo bendraamžių, ne mažiau sėkmingų praėjusio šimtmečio Amerikos biržų ryklių, Grehemas kategoriškai priešinosi prekybos biržoje suvokimui, kaip kažko panašaus į azartinį lošimą. Jo nuomone, tikras prekeivis operacijas visada atlieka remdamasis nuodugnia faktų analize, įdėtų lėšų saugumu ir pelno gavimo perspektyvomis. Todėl, Gremas teigė, kad prekeivis privalo:


- žiūrėti į akcijas ar kitus aktyvus, kaip į savo verslo dalį;


- nesijaudinti dėl trumpalaikių biržų kotiruočių svyravimų, nes trumpalaikėje perspektyvoje rinka elgiasi, kaip „balsavimo mašina“, o ilgalaikėje perspektyvoje – „kaip svarstyklės“, ant kurių akcijų vidinė vertė būtinai nustato jų rinkos kainą;


- koncentruotis į įmonės, kurios akcijas prekeivis perka arba parduoda, finansinės būklės analizę. Grehemo nuomone, akcijas reikia supirkti, kai jų vidinė vertė yra didesnė, negu rinkos ir parduoti priešingu atveju;


- Bendžaminas Grehemas taip pat nepataria ignoruoti rinkos svyravimų, nes jie gali tarnauti, kaip aktyvų patikimumo indikatorius ir leidžia sėkmingiausiai pirkti ar parduoti akcijas būtent tuomet, kai tam atsiranda būtinos sąlygos. Taigi, labai sumažėjęs fundamentiniai patikimų vertybinių popierių kritimas yra akivaizdus pirkimo signalas. Staigus be kokios nors pateisinamos priežasties aktyvų pabrangimas - geras būdas užsidirbti iš trumpalaikių operacijų. Galima brangiau parduoti akcijas, kurios, tikėtina, kad artimiausioje ateityje grįš prie savo įprastos vertės, kai jas reikės vėl supirkti.  

 

 

 

Paskelbimo data: 2013-12-10 04:00 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Singapūras - protinga pelėda tarp valiutinių gyvačių

Prasidėjus kinų kalendoriaus gyvatės metams, Singapūras tampa valiutos stabilumo švyturiu chaoso vandenyne. Kinijos juanis vis dar susietas su JAV doleriu, kai tuo tarpu net Šveicarijos frankas (kuris visada buvo laikomas valiutiniu prieglobsčiu) nusekė paskui dolerį, eurą, svarą ir jeną į nuvertėjimo bedugnę. Singapūras gi kartu su stipria nacionaline valiuta sugebėjo išlaikyti realų ekonomikos augimą.

Valiutinės gyvatės
Daugumoje išsivysčiusių šalių ekonominė recesija sukėlė nestabilumą ir politinėje, ir socialinėje srityse. Norėdami niveliuoti neigiamus duomenis iš realaus ekonomikos sektoriaus, politikai ir centrinių bankų atstovai ėmėsi neatsakingos per didelių valstybinių išlaidų strategijos. Visa tai finansuojama iš nepagrįstų skolinimųsi, pernelyg didelių mokesčių ir/arba valiutos nuvertinimo.

Taip šių šalių gyventojai pamažu nuskurdinami, didinant vyriausybės „įsikišimą“ per taip vadinamą „pagalbą“ skurstantiems. Tai leidžia valdžiai tapti dar galingesne, nes vis daugiau žmonių patenka į dar didesnę jos materialinę priklausomybę.

Paskelbimo data: 2013-04-02 17:30

Ekspertai: Kipras gali tapti galingo euro kurso žlugimo varikliu

Ketverius metus nuo liūdnai pagarsėjusios pasaulio finansų krizės pradžios ES šalys praktiškai vėl papuolė į padėtį be išeities - mitingai ir protesto demonstracijos Kipre, Graikijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Airijoje, Belgijoje ir Prancūzijoje - tai rodiklis, kad nacionalinių vyriausybių veiksmai, kuriais siekiama įveikti pasaulinę krizę, nesulaukia gyventojų pritarimo, o skolų krachas daugelyje Europos Sąjungos šalių sukėlė taip vadinamą pačios ES dvasinę krizę.

Paskelbimo data: 2013-03-27 10:59

Didžiosios Britanijos svaras atsidūrė pavojuje

Kadangi valiutų karas įgauna pagreitį, per pastaruosius keletą mėnesių daugumos dėmesį prikaustė 17% Japonijos jenos kritimas JAV dolerio atžvilgiu (1 pav.). Šio kritimo fone dar viena pagrindinė pasaulio valiuta pademonstravo silpnėjimą. Tai Didžiosios Britanijos svaras.

Paskelbimo data: 2013-03-19 15:33

Prekeiviai: ar yra tolesnio euro kurso žlugimo JAV dolerio atžvilgiu rizika?

Vakarų žiniasklaidos priemonės ir pasaulio naujienų agentūros skelbia apie dabartinį makroekonominį nestabilumą, sukeltą ekonomikos augimo sulėtėjimo ir išsivysčiusiose šalyse augančio valstybinės skolos lygio, kenkiančio jų kreditingumui. Valstybinių skolų problema gilėja dar ir todėl, kad šių šalių vyriausybės, ypač esančios euro zonoje, nepajėgios imtis ryžtingų veiksmų, kurie investuotojams suteiktų didesnį ateities perspektyvų aiškumą.

Ko tikėtis investuotojams, esant tokiam nestabilumui, euro kurso augimui ar žlugimui, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai kartu su Masterforex-V Akademijos ekspertais ir brokerių kompanija NordFX.

Neapibrėžtumas - pagrindinis euro zonos priešas

Paskelbimo data: 2013-03-18 13:00

Kada Euro zonoje prasidės meškų trendo pabaiga? 2013 metų apžvalga

Akivaizdu, kad 2012 metai nebuvo geri Euro zonai ir jos ekonomikai. Panašu, kad ir 2013-ieji gali būti tokie pat nesėkmingi. Fox News duomenimis ECB prezidentas Mario Dragi (Mario Draghi) praėjusį mėnesį susitiko su Europos teisininkais aptarti einamųjų metų perspektyvas.

Dragi sakė, kad metų pradžioje Euro zonos ekonomika, tikriausiai, išliks silpna, tačiau antrąjį pusmetį gali pradėti įspūdingą atsigavimą. 2012 metai buvo pirmieji metai nuo 1995 metų, kai Europos BVP nei vieną iš keturių ketvirčių neparodė jokio augimo. Galiausiai, per metus BVP sumažėjo 0,5%. Vokietija ir Prancūzija, dvi didžiausios regiono ekonomikos, praėjusiais metais užfiksavo mažėjimą. Be to, ekonomikos atsigavimas vyksta lėčiau, nei buvo tikėtasi.

Paskelbimo data: 2013-03-15 12:16

Laisvoji prekyba tarp ES ir JAV: išeitis iš krizės ar euro žlugimas?

Pastarąjį mėnesį vis dažniau skamba kalbos apie artėjančią korekciją pasaulio finansų rinkoje. Nepaisant apskritai  teigiamo išorinio naujienų fono, dominuojančio nuo mėnesio pradžios, dviejų mėnesių investicijų srauto į vakarų fondus tendencijos tęsinio (su papildomu aukštų naftos kainų forma palaikymu ir neblogų pasaulinių kompanijų ketvirčio ataskaitų), „bulių“ nuotaikų perspektyvos neatrodo labai džiuginančios.

Tam tikras JAV indeksų ateities sandorių (fjučersų) sumažėjimas ir Azijos fondų biržų kotiruočių kritimas kartu su naftos kainų sumažėjimu leido tikėtis pelno fiksacijos etapo pradžios ir galimo fondų biržų kotiruočių korekcijos iki palaikymo lygių. Tačiau, jei imsime besivystančių šalių akcijų rinkų pagrindinių indeksų kitimo dinamiką nuo praėjusių metų pabaigos, valiutų rinkos Forex rodikliai atrodo daug įdomesni.
Tai kas gi tokios dinamikos fone laukia euro kurso JAV dolerio atžvilgiu ir iki kokio minimumo nukris kursas, - nagrinėjo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai kartu su  Masterforex-V Akademijos ir brokerių kompanijos Nord FX ekspertais.

Paskelbimo data: 2013-03-14 12:20

Vokietijos „Handelsblatt“ apie JAV dolerio alternatyvas ES šalių akimis

Ir vėl apie dolerį. Paklausite, kiek gi galima? Tačiau, pirma, šį kartą kalbėsime apie buvusio Dresdner Bank vadovo Herberto Valterio (Herbert Walter) nuomonę, be to, ši nuomonė išdėstyta vieno  didžiausių ir įtakingiausių Vokietijos verslo laikraščių Handelsblatt puslapiuose. Skaitytojas lyg ir gali pažvelgti į dolerį Europos Sąjungos šalių akimis. O antra, ekonominė padėtis JAV sparčiai keičiasi - Federalinis rezervas paleido spausdinimo mašiną, finansuoja bet kokį esamą poreikį, beje, su artimomis nuliui palūkanomis, vis aktyviau kišasi į valstybės finansavimą, „fiskalinis skardis“ tapo realybe ir t. t.

Šiomis sąlygomis Herbertas Valteris ieško atsakymo į populiariausią ekonomistų klausimą: ar reikia nerimauti dėl dolerio ir kaip ilgai jis dar bus pagrindine pasaulio rezervine valiuta? Šiuo klausimu rašėme taip pat ir straipsnyje „Doleris, juanis, euras, rublis... Kuri valiuta taps pagrindine pasaulyje artimiausiu metu?“, o dabar pažvelkime jį iš šiuolaikinės perspektyvos.
Taigi, ar prasidės dolerio, kaip pasaulinės valiutos, saulėlydis ir jeigu taip, tai kuri iš dabar esančių valiutų gali būti dolerio įpėdinė, nagrinėja investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

Paskelbimo data: 2013-03-13 13:22

Mikro sąskaitos Forex prekyboje: būtinybė ar beprasmybė?

Iš pirmo žvilgsnio mikro-sąskaitos,  pradinės investicijos, kurias kartais sudaro tik vienas JAV doleris, Forex rinkos vystymuisi neturi ypatingos reikšmės. O ir ar jos gali patenkinti pačių prekeivių poreikius? Pradėjus prekiauti su vienu, penkiais ar net penkiasdešimt JAV dolerių, vargu ar galima tikėtis gauti pakankamai didelį pelną, kad prekyba valiutomis biržoje taptų pagrindiniu pajamų šaltiniu. Nebent tokią sąskaitą atidarytų labai talentingas spekuliantas, galintis „prisukti“ didžiulius procentus ir per trumpiausią įmanomą laiką daug kartų padidintų nuosavą kapitalą. Bet jei jūs tikrai turite tokius sugebėjimus, tai kodėl gi nepradėti prekiauti pilnasvoriu kapitalu nešvaistant laiko?

Paskelbimo data: 2013-03-07 13:25

Vokietija susigrąžina savo auksą. Ar verta dėlto jaudintis?

Vokietija planuoja susigrąžinti į tėvynę dalį Niujorke ir Paryžiuje laikomo aukso. Analitikai mano, kad šis žingsnis gali neigiamai paveikti būsimus stambiausių centrinių pasaulio bankų santykius.

Apskritai, neliečiant detalių, „į tėvynę“ grįžtų 300 tonų aukso, saugomo Federaliniame rezervų banke Niujorke, ir 374 tonos, saugomos Prancūzijos banke. Visi Vokietijos aukso rezervai sudaro 3400 tonų (Vokietijos aukso atsargų struktūra parodyta 1 pav.). Tai yra antros pagal dydį, po JAV, aukso atsargos. 2012 metų gruodžio pabaigoje jos buvo įvertintos beveik 177 milijardais JAV dolerių (arba 132 mlrd. eurų). Užsienyje jos atsidūrė šaltojo karo metu, tam atvejui, jei Vokietija patirtų invaziją iš Sovietų Sąjungos pusės.

Paskelbimo data: 2013-03-04 12:51

Kam treideriui vanduo? Padėkime savo inkstams ir smegenims

Iguasu krioklys (isp. Cataratas de Iguazú) - tai vienas vaizdingiausių reginių pasaulyje. Pasienyje tarp Brazilijos ir Argentinos atsiveria dešimtis kilometrų nusidriekusios ištisos vandens krioklių kaskados. Pulkai laukinių papūgų savo riksmais sveikina takus, lianomis besileidžiančius iki to neapsakomo grožio. Eleanorai Ruzvelt Iguasu krioklys padarė tokį stiprų įspūdį, kad ji krioklio prižiūrėtojo lankytojų knygoje parašė tokius žodžius: „Vargšė Niagara!“

Ką bendra turi Iguasu krioklys ir inkstai? Pirma, tai, kad jų prigimtis - nuostabi ir sudėtinga, o taip pat tai, kad jie - tikras gamtos stebuklas. Antra, Iguasu krioklį ir inkstus jungia dar vienas dalykas - vanduo!

Paskelbimo data: 2013-02-28 12:29