Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, rugpjūčio 20, 20:06 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Volstryto senbuvis Bendžaminas Grehemas

Volstryto senbuvis Bendžaminas Grehemas

Bendžaminas Grehemas (arba Gremas) - viena legendinių JAV figūrų investicijų versle. Vadovaujantis vertybėmis jis dažnai vadinamas Volstryto senbuviu ir investavimo Tėvu. Iš neturtingos šeimos kilusiam Bendžaminui Grehemui savo žinių, talento ir atkaklaus darbo dėka ne tik pavyko per trumpą laiką sukaupti didžiulį kapitalą, bet ir įnešti neįkainojamą indėlį į investavimo teorijos vystymąsi. Iš jo knygų mokėsi tūkstančiai biržų investuotojų ir spekuliantų. Galiausiai, savo moksliniuose tyrinėjimuose Gremas bandė nubrėžti aiškią liniją tarp investicinio ir spekuliacinio pobūdžio veiklos ir tai buvo tikras pastarojo šimtmečio pirmos pusės biržos prekeivių atradimas. 

Nuo skurdo iki klestėjimo


Bendžaminas Grehemas gimė 1894 metais gegužės 8 dieną, Londone (mirė 1976 metų rugsėjo 21 dieną). Legendinio investuotojo biografai primena, kad jo tikroji pavardė buvo Grosbaumas (Grossbaum). Tačiau, vos berniukui sukako vieneri metai, jo šeima emigravo į JAV. Kartu su pilietybės pakeitimu atsirado galimybė pataisyti ir paso duomenis.


Bendžamino tėvas taip pat buvo gana sėkmingas verslininkas. Jis turėjo įmonę, kuri iš Austrijos ir Vokietijos importavo antikvarinius daiktus ir porceliano bei keramikos dirbinius. Bet santykinis šeimos klestėjimo laikotarpis truko neilgai. Kai Grehemui jaunesniajam buvo tik devyneri metai, mirė jo tėvas ir paveldėtojui teko patirti visus pusiau elgetiškos egzistencijos „malonumus“ vienoje sparčiausiai besivystančių pasaulio šalių, kurioms tuomet priklausė JAV.


Vėliau Bendžaminas pasakojo, kad išgyventų Niujorko gatvėse jis turėjo ne tik maksimaliai panaudoti savo protinius sugebėjimus, bet ir raumenis. Tačiau jis nestovėjo vietoje, o bandė ištrūkti iš skurdo spąstų. Būdamas dvidešimties Grehemas Kolumbijos universitete gavo bakalauro laipsnį. Jam beveik iš karto buvo pasiūlytos dėstytojo pareigos pasirinktinai matematikos fakultete arba mokyti studentus literatūros ar filosofijos. Bet jis pasirinko daug mažiau patikimą ir sunkesnį kelią, įsidarbindamas Volstryto firmos Newburger, Henderson & Loeb obligacijų skyriuje mokiniu.


Toks sprendimas, beje, tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keistas. Tai dabar net eilinis menkos Amerikos mokyklos mokytojas automatiškai tampa taip vadinamosios viduriniosios klasės atstovu. O prieš šimtą metų, net JAV universiteto dėstytojo pareigos negarantavo, kad šeima, kurią turėjo išmaitinti Bendžaminas, neturės taupyti maistui. Mokiniui komercinėje įmonėje mokėjo daug daugiau. Ypač tokiam talentingam, koks buvo Grehemas.


Būdamas 26 metų amžiaus, tik po šešerių savo verslo-karjeros pradžios metų Bendžaminas Grehemas tapo vienu Newburger, Henderson & Loeb kompanijos partneriu. Be solidaus atlyginimo jam dar turėjo mokėti ir 2,5% nuo pelno. Grehemas gerai įsiminė skurdžios vaikystės ir jaunystės pamokas, kurios išugdė atsakingą požiūrį į pinigus ir gana konservatyvų požiūrį į išlaidas. Šiems principams jis liko ištikimas jau būdamas ir gana pasiturinčiu ir sėkmingu verslininku. Jau tada Grehemas sukūrė vieną savo pirmųjų investuotojo taisyklių: kuo kvailesnis rinkos elgesys, tuo daugiau galimybių turi protingas, profesionalus investuotojas. Dar reiktų pasakyti, kokie gi laikai tada buvo. Šiaip ar taip, Amerika buvo ant Didžiosios depresijos slenksčio.


1923 metais Grehemo naudojamą strategiją pastebėjo ir kiti valiutų rinkos dalyviai. Bendžaminui pasiūlė sukurti 250 tūkst. JAV dolerių kapitalo investicinį fondą. Be to, jo asmeninis atlyginimas turėjo būti 10 tūkstančių dolerių per metus, plius 20% nuo pelno. Žmogui, kuriam tik ką sukako 29 metai, tai nepaprasta sėkmė ir visuotinis jo asmeninio komercinio talento pripažinimas. Atkreipsime dėmesį, kad tuomet doleris buvo vertas ne mažiau nei dabartinis šimtas (ir tai - pats kukliausias vertinimas). Palyginimui: pirmojoje darbo vietoje Bendžaminas gavo tik kokius 17 dolerių per savaitę. Todėl ir atiduotų valdymui aktyvų suma, ir darbo užmokestis, ir pelno dalis, kuri priklausė Bendžaminui, daug ką pasako.Grehemo pakilimai ir nuosmukiai


1923 metai tapo vienais sėkmingiausių Bendžamino Gremo biografijoje. Pačioje vasaros pradžioje, jis įkūrė savo pirmąją nepriklausomą kompaniją Grahar Corporation. Kaip pažymi Amerikos verslo istorikai, pavadinimas buvo sudarytas iš Grehemo ir jo partnerio Luiso Hariso (Louis Harris), kuris anksčiau valdė didelius sandėlius ir tapo pagrindiniu naujos kompanijos investuotoju, pavardžių. Pradžioje kapitalas buvo dvigubai didesnis už Newburger, Henderson & Loeb - pusė milijono dolerių. Čia Bendžaminas Gremas, neturėdamas žymios nuosavybės dalies, vis tik visiškai kontroliavo kompanijos investicinę politiką.


Pagrindiniu Grahar Corporation veiklos principu tapo neįvertintų akcijų, kurios buvo superkamos ilgam laikui, ieškojimas. Tačiau, kad kapitalas neliktų be judėjimo ir pervertintus popierius Gremas taip pat įsigydavo trumpam laikui. Beje, ši firma gyvavo tik dvejus metus; po to Bendžaminas įkūrė Benjamin Graham Joint Account kompaniją. Iki 1928 metų vidutinis pajamingumas sudarė 25,7%. Kaip pažymėjo tuometiniai analitikai, tokie augimo tempai buvo kažkas nepaprasto. Verslas augo kaip ant mielių ir Gremui greitai prireikė partnerio administraciniam darbui. Į šias pareigas Bendžaminas pakvietė savo vaikystės draugo Džeromo Njumano (Jerome Newman) brolį ir po to kompanija vėl buvo pertvarkyta, įgydama naują pavadinimą Graham Newman Investment Fund.


Atrodė, kad rinka tuo metu buvo daugiau nei palanki investiciniams fondams. Gauti naują kapitalų infuziją tapo gana lengva. Dabar analitikai iškart įžvelgtų grėsmę ir kalbėtų apie „burbulų pūtimą“. Bet tada, „Didžiosios depresijos“ išvakarėse tokios problemos nei investuotojų, nei rinkos tyrėjų ypatingai nejaudino. Tuo metu Bendžaminas Grehemas bando atidaryti dar ir patikos fondą  - Hentz-Graham, kur jo partneriu turėjo tapti Bernardas Barukas (Bernard Baruch). Tačiau 1929 metų rugsėjį amerikiečių fondų rinka biržų kotiruotėse rodydama neįprastus „kūlversčius per galvą“ jau atsidūrė ant žlugimo slenksčio. Ir Gremas, tarsi nujausdamas didelį pavojų, vis tik atsisakė naujo bendradarbiavimo.


 „Didžioji depresija“ nesunaikino Grehemo verslo, tačiau per pačią sunkiausią praėjusio šimtmečio istorijoje ekonominę krizę jis prarado apie pusę jo valdyme buvusio kapitalo. Gremas, žinoma, padarė atitinkamas išvadas, tapo per daug agresyvios prekybos biržoje metodų priešininkas. Tačiau jis vis tik turėjo pasitraukti nuo reikalų, persijungdamas iš praktikos į teoriją. Įdomu tai, kad iki 1956 metų Grehemo sukurti fondai, likę be tiesioginio jo valdymo, parodė daug mažesnį pelningumą - vidutiniškai apie 17% per metus.Nemirtingieji darbai

 

Pergyvenęs pakilimus ir nuosmukius, didžiulę sėkmę ir nesėkmes, Bendžaminas Grehemas vis daugiau susimąstydavo apie priežastis, kurios lemia nepaprastą rinkų vystymąsi ir stumia jas į sunkių krizių bedugnę. Savo tyrimų rezultatais jis noriai dalijosi su savo kolegomis, galų gale, sukūręs ir nuosavą jaunų prekeivių mokymo sistemą.

Kai Bendžaminui buvo tik keturiasdešimt metų (1934 m.), jis parašė knygą „Vertybinių popierių analizė“, kuri vėliau buvo vadinama tikrąja viso pasaulio prekeivių ir investuotojų „biblija“. Knygos bendraautoriumi tapo ne mažiau žinomas investavimo teoretikas Devidas Dodas (David Dodd). Savo darbe  Gremas pagrindė „vertingo investavimo“ principus, kurie pagrįsti akcijų įvertinimo fundamentiniais rodikliais. Toje pačioje knygoje pirmą kartą panaudotas „vidinės vertės“ terminas.


O po 15 metų (1949 metais) pasirodė knyga „Išmintingas investuotojas“, kurioje Grehemas pabandė paaiškinti, kaip profesionalus investuotojas gali aplenkti rinką, faktiškai prognozuodamas aktyvų vertės kilimą ir kritimą. Bendžaminas Gremas taip pat pasakojo, kaip galima rasti nepilnai įvertintas akcijas, į kurias investuojant ateityje galima gauti didžiausius pelnus. Pasak Voreno Bafeto (Warren Buffett), „Išmintingas investuotojas“ yra geriausia investavimo tema kada nors parašyta knyga.Bendžamino Grehemo principai


Gremui priklauso keletas fundamentinių prekybos biržoje ir investicijų srityje tyrimų. Jis pirmasis iš teoretikų ragino pravesti aiškią ribą tarp paprastų spekuliacinių operacijų ir investicinės veiklos. Bendžamino Grehemo nuomone, priklausomai nuo prekeivio darbo pobūdžio būtina pasirinkti ir kapitalinių įdėjimų strategiją.


Kaip ir daugelis jo bendraamžių, ne mažiau sėkmingų praėjusio šimtmečio Amerikos biržų ryklių, Grehemas kategoriškai priešinosi prekybos biržoje suvokimui, kaip kažko panašaus į azartinį lošimą. Jo nuomone, tikras prekeivis operacijas visada atlieka remdamasis nuodugnia faktų analize, įdėtų lėšų saugumu ir pelno gavimo perspektyvomis. Todėl, Gremas teigė, kad prekeivis privalo:


- žiūrėti į akcijas ar kitus aktyvus, kaip į savo verslo dalį;


- nesijaudinti dėl trumpalaikių biržų kotiruočių svyravimų, nes trumpalaikėje perspektyvoje rinka elgiasi, kaip „balsavimo mašina“, o ilgalaikėje perspektyvoje – „kaip svarstyklės“, ant kurių akcijų vidinė vertė būtinai nustato jų rinkos kainą;


- koncentruotis į įmonės, kurios akcijas prekeivis perka arba parduoda, finansinės būklės analizę. Grehemo nuomone, akcijas reikia supirkti, kai jų vidinė vertė yra didesnė, negu rinkos ir parduoti priešingu atveju;


- Bendžaminas Grehemas taip pat nepataria ignoruoti rinkos svyravimų, nes jie gali tarnauti, kaip aktyvų patikimumo indikatorius ir leidžia sėkmingiausiai pirkti ar parduoti akcijas būtent tuomet, kai tam atsiranda būtinos sąlygos. Taigi, labai sumažėjęs fundamentiniai patikimų vertybinių popierių kritimas yra akivaizdus pirkimo signalas. Staigus be kokios nors pateisinamos priežasties aktyvų pabrangimas - geras būdas užsidirbti iš trumpalaikių operacijų. Galima brangiau parduoti akcijas, kurios, tikėtina, kad artimiausioje ateityje grįš prie savo įprastos vertės, kai jas reikės vėl supirkti.  

 

 

 

Paskelbimo data: 2013-12-10 04:00 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33