Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, liepos 26, 17:46 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Nyderlandų nekilnojamasis turtas: kas investuoja į Amsterdamą ir kodėl?

Nyderlandų nekilnojamasis turtas: kas investuoja į Amsterdamą ir kodėl?

Tikriausiai, kad kiekvienas, kuris buvo paaugliu kažkada svajojo bent kartą aplankyti miestą, kuriame leidžiama daug daugiau, nei visame likusiame pasaulyje. Ko gi čia nesutiksi - ir laisvų menininkų, kuriančių naują realybę, ir lengvų augalinės kilmės narkotikų, ir profesinių sąjungų atstovių – „damų iš Amsterdamo“, kurios visiškai legaliai siūlo savo paslaugas, tarsi tai būtų cheminis valymas ar orgtechnikos remontas. Tačiau olandų kūrybiškumas toli gražu nėra tik maži kompromisai. Norint suprasti vidutinio statistinio „supernacijos“ atstovo mentaliteto esmę, verta žvilgterėti į Amsterdamo priemiestį.

Kas geriau gali papasakoti vienos tautos, iš visų pusių mažame žemės gabalėlyje apsuptos jūros vandeniu, istoriją, nei architektūra ir technologijos?

Per amžius iš viso pasaulio čia plūdo „suaugę vaikai" - chuliganai, geručiukai moksliukai, keistuoliai ir maištininkai. Todėl Nyderlandai tapo tam tikru įvairiausių žmogiškųjų savybių tiriamuoju poligonu, kur nėra darbo ir laisvalaikio laiko atskyrimo - yra tai, kuo gyvena kiekvienas atskirai ir visi kartu. Jų požiūris į nekilnojamąjį turtą, būstą ir rinką iš esmės skiriasi nuo tarptautinių standartų. Kuo pelningas Nyderlandų nekilnojamasis turtas ir, visų pirma - patraukliausias šalies turizmo centras - Amsterdamas, pasakoja nekilnojamojo turto rinkos ekspertai.
 

 

Lojaliausi užsienio investuotojai: kas vyksta į Amsterdamą 
 

- Amsterdamas - tai žmonių, kurie žiūri į ateitį, bet gerai gyventi nori dabar, svajonės įkūnijimas. Tokiu būdu jie patys sau suteikia galimybę augti palankiausiomis sąlygomis, tiek materialiai ir emocionaliai. Amsterdamas tarsi skirtas tiems, kurie yra tiesiog įsimylėję naujoves. Amsterdamo gyventojams poilsis tapo darbu ir atvirkščiai. Jie gyvena pilnavertį gyvenimą, siekia savo tikslų ir viskas, ko jiems reikia - yra po ranka, o galvoje - visas pasaulis. Tokių keistuolių, gerąja šio žodžio prasme, yra net tarp verslininkų. Iš esmės, 21-as amžius - tai puikių savamokslių, nepabijojusių išgirsti vidinį balsą, epocha. Būtent toks žmonių tipas geriausiai įsitvirtina šioje šalyje. Iš esmės, Nyderlandai - tai kardų kalvė ir Europos eksperimentinė laboratorija.

Amsterdamas - buvo ir bus vienas patraukliausių turizmo centrų, o tai ilgalaikėje perspektyvoje leis gauti solidų pelną iš rentos ir kitokių verslo veiklos rūšių. Situacija, kuri susidarė Nyderlandų nekilnojamojo turto rinkoje, visų pirma, Amsterdamo, yra unikali. Iš dalies ją galima palyginti su Ispanijos, nors rinkos yra visiškai skirtingos. Bet jos turi bendrą bruožą: investicinio instrumento, kuris buvo laikomas labai likvidžiu, kaina staiga krito ir „persikėlė“ į „kintamą“ rangą. Žinoma, patys brangiausi ir ekskliuzyviniai objektai beveik nepajuto tarptautinės krizės smūgio, kuris teko masiškiausiam - apartamentų - sektoriui. Lojalūs Olandijos nekilnojamojo turto klientai - vokiečiai, britai ir airiai - nuo 2008 metų šiek tiek sutramdė savo apetitą vietiniam būstui, todėl susikaupė įspūdingai daug pasiūlymų. Kai tik bus nutiestas patikimas turizmo kelias - ims plūsti nekilnojamojo turto ir pirkėjai. Juo labiau, jei atsižvelgsime į klimato sąlygas, gyventi čia galima labai patogiai: švelnios žiemos, beveik nėra šalčių, nepastovus debesuotumas ir nekarštos vasaros. Net į netipiškus šalčius olandai žiūri pozityviai - kaip į progą pasilinksminti - nes tada užšąla kanalai ir galima rengti čiuožimo varžybas - vieną mėgstamiausių vietinių pasilinksminimų. Tiems, kuriuos kankina pernelyg daug saulės, Amsterdamas ir jo apylinkės bus kaip tik jų skoniui.


Tačiau net ir nedidelis užsienio investuotojų skaičius, kurie nusprendė pirkti būstą Amsterdame, 2012 metų 3-čiąjį ketvirtį smarkiai pakėlė kvadratinių metrų kainą -1,9%, kai tuo tarpu per ankstesnius 9 mėnesius kainos sumažėjo 7%. Kada vėl blykstels panašus naujų investuotojų aktyvumas - prognozuoti gana sunku. 2012 metais buvo stebimas didžiausias kainų kritimas Amsterdame (11%), Apeldorne (Apeldoorn) (10%) ir Roterdame (Rotterdam)(6.4%). Tik Hagoje (Den Haag), buvo stebimas stabilumas, kur kritimas buvo mažesnis nei 0,5%. Kai kurie analitikai mano, kad esant 3-4% ekonomikos augimo tempams būstų kainų padidėjimas 8-11% neišvengiamai lemtų smukimą. Todėl visiškai dėsninga ir „inercijos jėga“, kuri vis dar varo kainų lokomotyvą žemyn, iki istorinių minimumų, nepaisant to, kad procesas šių metų kovą pradėjo lėtėti.Statistikos agentūros CBS duomenimis, būsto kainos antrinėje rinkoje 2013 metų kovo mėnesį buvo 7% mažesnės, lyginant su 8,3% vasarį ir 9,6% sausį.

Kasmet Amsterdame ir jo priemiesčiuose parduodama nuo 7-10 tūkst. objektų. Nepaisant to, kad užsieniečiai gali įsigyti būstą be apribojimų, pirkėjus atvėsina bankų pozicija: siekdamos sumažinti riziką finansų įstaigos yra pasirengę suteikti hipotekos kreditą tik asmenims, šalyje gyvenantiems ne mažiau kaip 5 metus ir Nyderlanduose turintiems pastovias pajamas.

Įdomiausi turtingiems užsienio investuotojams yra senoviniai namai Amsterdamo centre ir pastatai išsidėstę prie Hirengraht (Herengracht), Keizersgracht (Keizersgracht) ir Prinsengracht (Prinsengracht) kanalų. Tokiuose rajonuose būstas – tai apartamentai daugiaaukščiuose pastatuose. Vidutinė kvadratinio metro kaina elitiniuose rajonuose sudaro apie 9 tūkst. eurų.
Absoliučiai visiems vertinantiems senovę ir namų prie kanalų pirkėjams reikia atsižvelgti į potvynių tikimybę. Todėl perkant reikia įsitikinti, kad namai, tradiciškai pastatyti ant medinių polių, turi sertifikatą dėl techninių specifikacijų. Jei namas labai patiko, o sertifikato nėra - klientas technine namo ekspertize gali pasirūpinti pats. Beje, Amsterdame nėra aiškiai išreikšto centro – „baliui vadovauja“ kanalai. Tokio objekto vertė priklauso nuo būklės. Kaip praneša The Wall Street Journal, nuo 2008 metų rugpjūčio, kai kainos pasiekė piką, būstų kainos sumažėjo 20%. Dabar būsto kainos Amsterdame neatrodo didelės lyginant su Maskva, Paryžiumi ar Londonu. Prie pagrindinių miesto kanalų esančių būstų kvadratinio metro kaina pirkėjui atsieis 6600-12000 JAV
dolerių. Reiktų pažymėti, kad atskiri gyvenamieji namai buvo ir bus brangūs ir reti objektai. Butų pasiūla, priešingai - yra gana plati.
 

 

Imigrantų "Olandiška svajonė" priemiesčiuose
 

Pigesnį būstą galima rasti Groningene (Groningen), Midelburge (Middelburg), Dorne (Dorn). Čia butai kainuos 50-70 tūkst. eurų. Olandijos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos duomenimis 2013 metais „Aukso vidurys“  yra 209100 eurų.
Gana naujas dvelksmas yra vadinamoji „olandiška svajonė“ tai - nedidelis namas priemiestyje. Tendencijai nedaugiau kaip 30 metų. Kas gi galėjo pagalvoti, kad vietiniai gyventojai patrauks į „žemumų“ pievas, kur vis dar galima pasimėgauti prižiūrėtais kanalais, pasivaikščioti švariomis gatvėmis, papuoštomis nameliais ar vilomis su sodais ir privačiomis prieplaukomis? Ir kur tiesiai į kanalą atsuktos stiklinės sienos ir langai, todėl absoliučiai visi gyventojų sluoksniai pro langus mato vienodai gražų vaizdą.

Nedaugelis užsiminė apie olandų aistrą žemei ir sodui-daržui. Tuo tarpu, kai NVS šalių rinkas tiesiog užtvindė naujausių, puikiausių veislių kultūriniai augalai - nuo rožių iki bulvių. Įsivaizduokite, kad visa tai išaugo vos ne ant Amsterdamo palangių! Tiesa, vis tik geriausi poligonai yra už miesto ribų. Verta paminėti, kad
Nyderlandai - lyderis pagal naudojamų trąšų kiekį ir šiltnamių plotus. O žemės ūkyje dirba tik 1 proc. gyventojų, kurie formuoja 6% šalies BVP ir pagrindinę eksportuojamos produkcijos dalį. Visi jų architektūriniai sprendimai remiasi žvilgsnio į ateitį principu, kiekvieno sausumos gabalėlio likimą sprendžia ir kuruoja vietos savivaldos grožio komisija, atsižvelgiant į valstybinį planą, o ne atskirų asmenų, siekiančių įgyti asmeninės naudos, pagal principą „tai ne mano reikalas“. Būtent todėl priemiesčių centrai buvo paliekami tušti, kad iki mūsų laikų jie būtų užpildyti, nesugriaunant kitų architektūros ansamblių ir kraštovaizdžio. Įsivaizduokite, čia dėl grožio supilamos net kalvos.

Kartu su visomis pastoralinėmis ir urbanistinėmis postmodernizmo epochos grožybėmis nemažiau iškalbinga yra statistika. Eurostatas pateikia duomenis, kuriuose Nyderlandai užima pirmąją vietą pagal kainų smukimą. Ir tuo metu, kai kainų kritimas sulėtėja, ekonomika „subliūkšta“. Tai liudija jos apimčių sumažėjimas 2012 metais - 1%. Šiais metais žadamas sumažėjimas dar 0,5%. Investuotojai laukia to momento, kai būstų kainos pasieks savo dugną. Laukdami bankai skuba apstulbinti hipoteka beveik visus norinčius (apdairiai žvelgdami į kai kurias aplinkybes). Nyderlandų Centrinio banko duomenimis dabar kredito lėšų būsto įsigijimui apimtys  viršija 100% BVP. Bankų institucijos pasirengusios finansuoti iki 85% objekto vertės su 5% palūkanomis. Vienintelė problema šalies būsto rinkoje yra mažas aktyvumas statybų aikštelėse. Pagal išduotų leidimų statybai skaičių metai nuo 1953 buvo patys neproduktyviausi.
 

 

Netipiškas Amsterdamas ir naujos verslo vizijos koncepcija

Amsterdamas labai patrauklus tuo, kad miesto ir jo gyventojų pozicionavimas veikia verslių ir kūrybingų asmenybių naudai. Ko verta netolimos praeities „blogiausio pasaulyje viešbučio“ - Hans Brinker Budget Hotel - idėja. Tereikėjo tik sąžiningai viešai paskelbti, kad „mes blogiausi iš blogiausių - sveiki atvykę į atrakcioną“, kaip į pasibaisėtinų gyvenimo sąlygų viešbutį patraukė „savanoriai“ ir dar už tai mokėjo padorius pinigus: visi 127 kambariai buvo rezervuoti pusę metų į priekį! Na, taip, ko gi tikėtis iš tautos, kuri į neturtingųjų ir kitų pažeidžiamų gyventojų sluoksnių aptarnavimo paketą sugalvojo įtraukti „naktinių plaštakių“, iš raudonųjų žibintų kvartalo, paslaugas. O dar sako, kad buto miesto centre nusipirkti neįmanoma - reikia pirkti visą namą ar net porą kaimyninių... Užtat vyriausybė prie seniausios profesijos savininkių ir profsąjungų nutarė įkurdinti požeminį radiją, kur galima girdėti fanki (angl.k. funky), džiazo ir soulo (angl.k. soul) muziką. Dabar vitrinose puikuojasi ne tik merginos su žinomu „aprangos kodu“, bet ir visą parą muziką sukantys diskžokėjai.

Ir Amsterdame, ir jo apylinkėse būtų labai prigijusios architekto-urbanisto Vini Maso (Winy Maas) idėjos, tokios kaip skersvėjuoti aukštybiniai namai, namai-sodai ir kt. O štai dekonstruktyvizmo architektas ir teoretikas Remas Kolchasas (Rem Koolhaas) apgynė tuščio centro Almere idėją ir dabar, po daugiau nei 30 metų, mes matome, kad jis neapsiriko. Planuojant būsimus gyvenamuosius punktus dalyvavo ekonomistai, sociologai, medikai. Almere be dirbtinių kalvų savotišku perliuku tapo architektūrinis Renė van Ziuko (Rene van Zuuk) kūrinys - originaliausias pasaulyje gyvenamasis kompleksas –block 16.

Priemiesčiai ne mažiau įdomūs ir turistiniu požiūriu. Atsivėsinimas lietaus vandeniu ir ateities sodas „be rūpesčių“ gamyklos pastate, kuriame atkurta natūrali mitybos grandinė (Mediamatic projektas), Waag Society - do-it-yourself-technologijų akademija su metiniu Picnic. Kultūra - technologijoms ir technologijos - kultūrai - tokia nauja „superolandų“ koncepcija ir vizija. Jų gebėjimas dirbti kartu - tai yra pagrindinis „koziris“ konkurencinėje kovoje. Būtent jis suvaidins svarbų vaidmenį būstų kainų korekcijoje ir padės riebų tašką netipiškame kainų kritime, kuris prasidėjo po 15 metų būstų bumo. O vietinių žmonių gebėjimas egzistuoti kaip organiška visuma su gamta, kaip bendra ekosistema, tik prisideda stiprinant
ES finansų sektoriaus pozicijas, kur Nyderlandų negalima vadinti „silpnąja grandimi“ net ir dabar.
„Ilgalaikiai aktyvai pradeda įgauti pagreitį. Rinka prisisotino pasiūlymais ir dabar yra gera proga atkeršyti. Paklausos kreivę formuoja elitinis būstas: miesto centre apartamentų kaina nuo 200 tūkst. JAV dolerių iki 6,6 mln. Įdomu tai, kad bankai atkreipė dėmesį į studentų bendrabučiais virtusius biurų centrus ir įvertina jų pajamingumą 6-7%. Akivaizdu, kad itin pigaus būsto tendencija vystysis kartu su teigiama elitinės rinkos dinamika. Verslūs olandai dėl viso pikto atsargoje saugo tokias idėjas, kaip požeminės statybos, iš plastiko pagaminti sudedami namai, 3D-spausdintuvas ateities namo detalių kūrimui ir kt. Visa tai - aiškus įrodymas to, kad Nyderlandai užims ankstesnes pozicijas, o mūsų investuotojams reiktų laiku susiorientuoti, kol neatsirado konkurentų, tradicinių pirkėjų iš ES šalių“, reziumavo ekspertai.

 

 

Paskelbimo data: 2013-11-22 06:16 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14