Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, spalio 25, 10:39 (GMT +02:00)
Fondų ir prekių rinkos

Kur toliau judės aukso kaina?

Kur toliau judės aukso kaina?

Į kiekvieną klausimą yra bent vienas atsakymas. Kartais atsakymų gali būti keletas, ypač, kai kalbama apie auksą.

 

 

Kadangi auksas yra reakcinis instrumentas, kuris perkamas ir parduodamas į ką nors reaguojant, numatyti jo elgesį yra daug sunkiau, nes, kalbant apie kainų pokyčius, auksas, tiesą sakant, nepasižymi savarankiškumu.

 

Pirmaisiais 11 naujojo tūkstantmečio metais auksas išreikštas JAV doleriais reagavo į dvi JAV recesijas (2001 ir 2008), taip pat į atsakomąją JAV vyriausybės reakciją (nekartą mažintos palūkanų normos ir keli stimuliavimo raundai). Kadangi šios priemonės susilpnino JAV dolerį, auksas Amerikos valiutos atžvilgiu sustiprėjo.

 

Po to atėjo momentas, kai visame pasaulyje centriniai bankai su pavydėtinu godumu ėmė supirkinėti fizinį auksą, pripildydami savo rezervus ir taip metalo rinkoje sukurdami deficitą, o tai tik natūraliai pakėlė aukso kainas.

 

Tuo metu atsakymas į klausimą buvo gana paprastas ir vienareikšmis: Pirk! Bet nuo to laiko viskas pasikeitė. Kai 2011 metų rugsėjį aukso uncijos vertė pasiekė absoliutų rekordą ties1920 JAV dolerių žyma, ji 2013 metų liepą smuko 38% iki minimalios 1180 žymos. Nepaisant nedidelio atsigavimo rugpjūtį iki 1430 JAV dolerio žymos, (straipsnio rašymo metu) beveik pusė šio atsigavimo buvo prarasta (1 pav.). Atrodo, kad 2013 metai bus pirmieji naujojo tūkstantmečio metai, kurie aukso rinką uždarys su „meškų“ nata.

 

1 pav. Aukso kainos dinamika

 

Atėjo laikas užduoti dar keletą esminių klausimų. Kas dabar stumia pirmyn aukso rinką? Nejau geriausi aukso „draugai“, tokie kaip infliacija ir kiekybinis švelninimas (ekonomikos stimuliavimas) jau nebepagelbės? Nejaugi nauja FRS politika dėl iždo obligacijų išpirkimo užbaigs daugiametę bulių tendenciją aukso rinkoje? Kokias pozicijos verta atidaryti aukso rinkoje?

 

 

 

4 auksiniai klausimai

 

Kadangi aptarinėjame aukso rinką, greičiausiai sustosime ties dviem skirtingais atsakymais į kiekvieną šių klausimų. Jei šiuo metu jau seniai turite atidarytas prekybines aukso pozicijas, tai tam tikru momentu teisingas bus vienas jų, kai tuo tarpu kitu momentu teisingas bus kitas atsakymas.

 

1 klausimas: Kokią JAV FRS veikla daro įtaką auksui? Gerą ar blogą?

 

Atsakymas: Ir gerą ir blogą; nes priešakyje keletas pokyčių.

 

Visų pirma, anksčiau ar vėliau FRS ims mažint kiekybinio švelninimo (obligacijų išpirkimo) programą. Kuo mažiau naujų pinigų įsilies į JAV ekonomiką, tuo stipresnis bus doleris ir tuo auksui bus daromas didesnis spaudimas.

 

Antra, yra dar vienas pokytis, kuris bus parankus auksui. Jei JAV FRS pirmininke bus paskirta Džaneta Jelen (Janet Yellen), sausį ji pradės eiti savo pareigas. Šiame paskyrime analitikai mato pozityvias naujienas auksui, nes sakoma, kad ji yra minkštos monetarinės politikos šalininkė.

 

Taigi, pirmasis atsakymas mums duoda aukso pardavimo trumpalaikėje perspektyvoje signalą, nes, greičiausiai, auksas pasieks mažiausią reikšmę ties 1180 JAV dolerių žyma. Tokie ekspertai, kaip, pavyzdžiui, gerai žinomas Nurielis Rubinis (Nouriel Roubini), mano, kad aukso kaina gali nukristi net iki 1035 JAV dolerių už unciją.

 

Bet po to, antrasis atsakymas duos mums „bulių“ signalą, nes šiuo atveju FRS tęs savo minkštą monetarinę politiką, palaikydama aukso kainą.

 

2 klausimas: Ar ateis toks laikas, kai infliacija pagaliau galės sukelti augimą aukso rinkoje?

 

Atsakymas: Vėlgi du atsakymai. Ne, šiuo metu infliacijos nepakanka dolerio perkamajai galiai susilpninti tuo pačiu suteikiant paramą auksui. Pastarojo meto infliacijos ataskaita kalba apie neesminę ir kontroliuojamą reikšmę ties 1,1% žyma.

 

Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje infliacija turi palaikyti aukso kainą. JAV FRS ketina sukelti infliaciją iki 2%, o palūkanų normas išlaikyti nepakitusias, artimas nuliui... net jei infliacija, siekiant kompensuoti būsimą augimą, pasieks 2,5% žymą.

 

Dabar čia pridėkite tolesnę minkštos monetarinės politikos tikimybę iš JAV FRS pusės ir mes tolimesnėje ateityje vis dar turime infliacijos augimo viltį, o tai taip pat išlaiko tolesnės bulių tendencijos aukso rinkoje tikimybę.

 

3 klausimas: Ar esant geopolitinėms rizikoms (įtempta situacija kai kuriose pasaulio vietose, pavyzdžiui, Sirijoje) auksas kils aukštyn?

 

Atsakymas: Vėlgi du atsakymai!

 

Bandymai trumpalaikėje perspektyvoje išspręsti Sirijos klausimą diplomatinėmis priemonėmis, per Sirijos cheminio ginklo konfiskavimą, daro spaudimą aukso rinkai, nes nuogąstavimų susilpnėjimas sumažina aukso, kaip aktyvo-prieglobsčio, poreikį.

 

Tačiau prisiminkite, kokius sprendimo būdus pasirinko JAV ir jos Vakarų „ginklo broliai“ per pastaruosius 12 metų (po 2011 metų rugsėjo 11 tragedijos)!

 

Pradžioje JAV okupavo Afganistaną, vėliau - Iraką, kurie ribojasi su Iranu. Tada JAV ir likusieji Vakarai ėmė medžiot Iraną, įvesdami sankcijas ir siūlydami karines operacijas prieš šią Artimųjų Rytų naftos ir dujų valstybę, pavojaus, kurį neva kelia Irano branduolinė programa, pretekstu. Ir JAV vis dar nepraranda vilties gauti Iraną, o Sirija - tik dar viena priemonė link savo tikslo (nereikia pamiršti, kad Sirija - dar viena Irano kaimynė, todėl JAV visaip stengiasi įtraukti Iraną į konfliktą, kad būtų pateisintas Amerikos karinis atsakas!)

 

Tačiau yra ir kitų būdų gauti Iraną, ne per Siriją. Ir JAV turi apie metus laiko tokių variantų paieškai, jei atsižvelgsime į Irano branduolinės programos tempų vystymąsi. Ir tai gera naujiena auksui, nors mums ir gėda apie tai rašyti.

 

4 klausimas: Tiek finansinių, tiek ir geopolitinių krizių laikotarpiais auksas yra geras investicijų instrumentas. Bet stabilumo laikais jis neduoda dividendų ir jo vertė nedidėja. Ar net ir tokiais periodais verta išlaikyti aukso pozicijas atviras?

 

Atsakymas: Taip, jūs atspėjote: čia taip pat nėra vienareikšmio atsakymo. Jei tiesiog prekiaujate auksu, norėdami gauti pelną trumpalaikiais laiko intervalais, tokiais ramiais laikotarpiais, kuriuos pasaulyje lydi ekonominis ir politinio stabilumas, jums neverta atidaryti ir išlaikyti ilgųjų aukso pozicijų.

 

Tokiais laikotarpiais daugiau pajamų atneša vertybiniai popieriai. Būtent todėl štai jau dvejus metus auksas yra išparduodamas, kai tuo tarpu fondų rinka ir toliau auga.

 

Tačiau argi galima su 100% įsitikinimu pasakyti, kada kils kita krizė? Jei griaudama fondų rinkas kiltų krizė, investuotojams savo investiciniuose portfeliuose tiesiog būtina turėti tam tikrą aukso aktyvų dalį.

 

Geriausias būdas bet kuriuo metu investuoti į auksą ir gauti dividendus yra investuoti į aukso gavybos kompanijas, o taip pat tiesiogiai su jomis susijusias įmones dirbančias aukso gavybos sferoje.

 

Tokios kompanijos yra: Freeport-MCMORAN Copper & Gold Inc. (NYSE: FCX), su 3,73% pajamingumu; Newmont Mining "(NYSE: NEM), su 3,51% pajamingumu; Gold Fields" (NYSE: GFI), su 3,47% pajamingumu ir Royal Gold Inc. (NASDAQ: RGLD), su 1,55 % pajamingumu.

 

Nors RGLD dividendai gana maži, šios kompanijos akcijų kaina yra jautresnė aukso rinkos pokyčiams ir augimo laikotarpiais jie dažnai rodo įspūdingesnį pajamingumą, nei pats auksas. Tačiau su šiuo aktyvu reikia būti labai atsargiems, nes kritimas RGLD akcijų rinkoje taip pat yra didesnis silpnumo aukso rinkoje laikotarpiais.

 

 

 

Santykinė prekyba

 

Jei surinktume viską draugėn, gautųsi, kad trumpalaikėje perspektyvoje mums reiktų dirbti link mažėjimo, kai tuo tarpu ilgesniu laikotarpiu būtų verta pasirinkti priešingą strategiją – dirbti link didėjimo.

 

Tačiau yra galimybė laikyti atviras ilgąsias aukso pozicijas tuo pat metu toliau gaunat naudą iš jo kintamumo, užrakinant (angl.k. lock) papildomą pelną. Visa tai įmanoma santykinės prekybos dėka.

 

 

Galite pasirinkti bet kuriuos du fondo aktyvus ir pardavinėti juos vieną priešais kitą, pirmojo pelną panaudojant nusipirkti daugiau antrojo aktyvo, o po to daryti viską atvirkščiai, kai tendencija apsisuks.

 

Naudojant panašų metodą taip pat galima panaudoti sudėtingesnes kombinacijas vienu metu prekiaujant trim ar keturiais aktyvais.

 

Grafike (2 pav.) pateiktas prekybos SPDR Gold Trust (NYSE: GLD) (juoda linija) kartu su Royal Gold ir RGLD (smėlio spalvos linija) pavyzdys.

 

2 pav. SPDR Gold Trust kartu su Royal Gold ir RGLD prekybos pavyzdys

 

Jei pradedate nuo lygiareikšmiško ir vienalaikio kapitalo paskirstymo abiejose pozicijose, tai pastebėsite, kad netrukus (po kelių dienų ar savaičių), skirtumas tarp jų ims didėti. Kai skirtumas tarp jų bus keli procentiniai punktai, jūs parduodate keletą tos kompanijos akcijų, kurios rodikliai tuo metu yra geresni, tuo pačiu metu perkant keletą atsiliekančiosios akcijų (pirmoji mėlyna rodyklė). Šiuo atveju nesvarbu kur juda abu aktyvai (aukštyn ar žemyn).

Svarbu tai, kad jūsų pinigai visada juda iš apačios į viršų, t.y. nuo favorito prie autsaiderio. Tai pagerina vidutinę visos pozicijos vertę, išreikštą doleriais. Laikui bėgant kainų grafikai kerta vienas kitą, apsukdami pozicijas. Bet pinigai vis tiek toliau juda iš viršaus į apačią, tik dabar jūs perkate tai, ką anksčiau parduodavote ir parduodate tai, ką anksčiau pirkdavote (antroji mėlyna rodyklė).

 

Galutinis rezultatas - pelno užrakinimas, generuojant jį tais instrumentais, kurie patys neatneša pajamų dividendų forma.

 

Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad abu prekiaujami aktyvai ilgą laiką gali nesikirsti, bet jei santykis (koreliacija) tarp jų susiaurėja, vis tiek tarp jų galima permesti šiek tiek pinigų (trečioji rodyklė).

 

Siekiant supaprastinti sekimo momentų užduotį, kai verta apsukti pozicijas, reikia nuolat pažymėti tarp jų esantį santykį, palaipsniui perkeliant kapitalą maždaug kas 5 procentinius punktus.

 

Sėkmingos prekybos ir investicijų!

 

 

Paskelbimo data: 2013-10-24 04:16 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Nuolatinis kriptovaliutų augimas - galimybė investuotojui

Viena pagrindinių rinkos tendencijų šiais metais yra fenomenalus pagrindinių kriptovaliutų, kelis kartus padidinusių savo kainą, augimas. Populiariausia kriptovaliuta - Bitkoinas (bitcoin, BTC) - kurios augimas įveikė 2600 dolerių ribą. Šių metų sausio mėnesį už 1000 dolerių įsigytą 1-ną bitkoiną birželio pradžioje buvo galima parduoti už 2600 dolerių, iš vieno vieneto gaunant 1600 dolerių pelną.

Paskelbimo data: 2017-06-28 08:30

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD apžvalga

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD analizė atlikta Masterforex-V prekeivių einamajam momentui naudojantis apyvartų indikatorių parodymais.

Paskelbimo data: 2016-10-25 20:10

Nafta: trūkumas ar perteklius?

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) perspėjo, kad investicijų į naftos gavybą mažėjimas, prasidėjęs prieš dvejus metus, gali nesustoti ir 2017 metais ir artimiausiais metais gali lemti žymų trūkumą rinkoje. 2015 metais pasaulinės investicijos į energetikos sektorių sumažėjo 8% iki 1,83 trilijono dolerių, sakoma TEA pranešime.

Paskelbimo data: 2016-09-28 05:56

Naftos kainos krinta iki daugiasavaitinių minimumų

Naftos kainos nukrito iki daugiasavaitinių minimumų, nes Irano eksporto padidėjimas ir naftos tiekimo atsinaujinimas iš Libijos ir Nigerijos sustiprino investuotojų baimes, kad pasaulinis perteklius išliks. Apie tai portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos NordFX analitikai. Brent ir WTI naftos ateities sandorių kaina per vieną savaitę nukrito 9-10 procentų, kas įrodo stiprų naftos rinkos volatilumą. „Praeitą savaitę mes matėme daug kritimo naujienų. Rinką įtakoja silpni fundamentalūs veiksniai“, - sakė LBBW naftos analitikas Frankas Klumpas (Frank Klumpp).

Paskelbimo data: 2016-09-20 15:08

Pasaulinės naftos kainos ir toliau mažėja

Naftos kaina ir toliau krinta, tai liudija Londono ir Niujorko biržų sandorių duomenys. Daugiau apie tai pasakoja portalas „MarketLeader“.

 

Elektroninės prekybos duomenys rodo naftos pigimo tendenciją. Po pranešimų apie britų referendumo rezultatus, pasaulinės naftos kainos iškart sumažėjo daugiau nei 1 procentu, tuo pačiu WTI naftos barelio kaina nukrito žemiau 50 JAV dolerių.

Paskelbimo data: 2016-07-07 15:50

Pasaulio bankas padidino savo prognozes dėl naftos kainų 2016 metais

Gerėja kai kurių specialistų lūkesčiai dėl kainų tendencijų naftos rinkoje einamaisiais metais. Pasaulio banko ekspertai tikisi pasiūlos pertekliaus sumažėjimo ir tai taps kainos padidėjimo priežastimi. Apie tai praneša portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2016-05-02 14:56

Aukso ateities sandoriai gali vėl smukti

Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Tarptautinio Forex prekeivių susivienijimo (TFPS) analitikai, praėjusią savaitę auksas turėjo neblogą paklausą ir tai leido jam įveikti pasipriešinimą 1257 taške. Pramušęs šią žymą, taurusis metalas galėjo judėti toliau - prie 1270 dolerių už unciją žymos.

Paskelbimo data: 2016-04-26 04:03

Nigerija prisijungė prie iniciatyvos sumažinti naftos gavybos apimtis

Neseniai viename iš interviu Rusijos energetikos ministras Aleksandr Novak paminėjo, kad optimali visus tenkinanti naftos kaina yra 50 dolerių už barelį žymos ribose. 75% naftos eksporto apimančios valstybės pareiškė sutikimą apriboti naftos gavybos apimtis. To pakanka, kad naftos kaina pradėtų kilti. Iranas šiam susitarimui vis dar nepritaria. Tačiau Nigerijos naftos ministras Emanuelis Kačikvu, atvirkščiai, pareiškė, jog jo šalis palaiko šią iniciatyvą. Kaip yra žinoma, Nigerija yra stambiausia naftos tiekėja Afrikoje.

Paskelbimo data: 2016-02-23 12:15

Aukso kaina gerokai išaugo ir pasiekė metinį maksimumą

Finansinio nestabilumo baimė, dolerio kurso kritimas ir JAV iždo obligacijų pajamingumo sumažėjimas įtikino investuotojus ieškoti prieglobsčio tauriajame metale, dėl šių priežasčių aukso kaina šoktelėjo daugiau nei 4 procentais ir pasiekė metinį maksimumą. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, nuo metų pradžios auksas pabrango 15% dėl pasaulio fondų rinkų žlugimo.

Paskelbimo data: 2016-02-13 08:42

Kylanti naftos kaina nekelia rinkos pasitikėjimo

Naftos rinkos volatilumas daro įtaką fondų aikštelių dinamikai. Sandoriai yra veikiami neapibrėžtų OPEC veiksmų dėl naftos gavybos mažinimo. Pagrindinių naftos šalių-eksportuotojų veiksmų dėl tiekimų sumažinimo koordinacijos tikimybė yra gana maža. Čia verta pridėti jautrią energijos nešėjų rinką. Pagrindinis prekinės-žaliavinės rinkos dalyvis, Kinija, išėjo Naujametinių atostogų. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, rinkoje stebimi trūkinėjantys, nepamatuoti judėjimai

Paskelbimo data: 2016-02-09 19:00