Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, spalio 17, 20:31 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

FRS gyvenimas „po“: ką atsistatydindamas pasiims su savimi Benas Bernankė?

FRS gyvenimas „po“: ką atsistatydindamas pasiims su savimi Benas Bernankė?

Benas Bernankė (Ben Bernanke) vis dar yra Federalinės rezervų sistemos vadovo kėdėje, o už jo nugaros jau daromi oficialūs statymai dėl jo įpėdinio garsiausiose pasaulio bukmekerių (angl. k. book-maker) kontorose. JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama), lyg patyręs šoumenas išlaiko intrigą ir leidžia diskusijoms vystytis įvairiausiomis kryptimis. Pastaraisiais mėnesiais visas dėmesys buvo sutelktas į du labiausiai tikėtinus kandidatus - pirmininko pavaduotoją, FRS vice-pirmininkę Džanetą Jelen (Janet Yellen) ir buvusį JAV prezidento patarėją Lorensą Samersą (Lawrence Summers), kuris beje jau atsisakė šio posto. Tačiau nereikia pamiršti, kad visuomenė, įsitraukusi į garsiausių žiniasklaidos šūkautųjų pelių bruzdėjimą, praleisdavo pro ausis daugelį svarbių paskyrimų, kuriuos pateikė Obama ir kurie visiems tapo tikru netikėtumu. Portalas investuotojams Market Leader neseks madinga tema bandydamas nuspėti, ką išrinks fortūna, tačiau ekonomikos ekspertai tik parodys du galimus įvykių vystymosi variantus siužete „po Bernankės“. Nuo FRS žinių priklauso absoliučiai visos tendencijos ir judėjimai įvairiausiose pasaulio rinkose. Be jos „palaiminimo“ neatsidaro ir nesibaigia nė viena sesija, pirmaujantys analitikai savo prognozių karkasą mato per įtakingiausios šiandien egzistuojančios finansų struktūros raidžių ir skaičių prizmę.

 


Žmonės, kuriantys istoriją

 

Nepakeičiamų žmonių nėra - jei tai ne Romos popiežius ir ne FRS vadovas. Per visą žmonijos istoriją dvi konceptualiai skirtingos organizacijos neturėjo tinkamesnių analogų, jų likimai beprecedentiniai panašūs. Kam gi dar pasisekdavo įtakoti politinę situaciją pasaulyje, nepaisant visų įmanomų ir neįmanomų ribų? Kieno nuomonė buvo įtakingiausia ir netgi autoritetingiausia dėl vienos ar kitos pozicijos? Kokio iždo būklė buvo vykstančių procesų ekonominėje srityje barometras? Be kitų dalykų, iš kiekvieno, kuris vadovavo FRS, ar pakildavo į sostą, buvo reikalaujama puikių administracinių gabumų ir lyderio savybių, o taip pat - praktiško ir racionalaus mąstymo būdo, nepaprastų diplomatinių įgūdžių. Laiku atsitraukti - tai ne bėgimas iš mūšio lauko - tai galimybė tęsti kovą ir laimėti.

 

Būtent su asmeninėmis kiekvieno labiausiai tikėtino kandidato savybėmis pirmaujantys pasaulio finansininkai sieja savo įvykių vystymąsi. Reikėtų pažymėti, kad pirmenybę jie teikia minkštai moteriškai rankai, o ne aštriems „vanago“ nagams. Iki Bernankės epochos pabaigos vis dar lieka gana daug laiko, tačiau Laris Samersas jau manevruoja, pareikšdamas, kad nepretenduoja į šias pareigas. Galbūt tokiu būdu jis ir jo patronas bando „užliūliuoti“ ekonominės bendrijos budrumą? Tuo atveju į Jelen bus nukreipti ir tų kamerų, kurios sekė Samersą, objektyvai ir vykstant tokiam kruopščiam tyrimui būtinai atsiras trūkumų. Tiesą sakant, jos varžovui šioje kovoje nieko nereikės daryti: jis tiesiog pasirodys reikiamu momentu ir iš po „karalienės„ kojų išspirs atramą. Juk būtent Samersas dabar atlieka „blogojo policininko“ vaidmenį. Per tą laiką, kol ant lūkesčių, tarsi ant mielių užaugs fondų rinkos, nuosmukiai vyks kitose srityse. Tokiu būdu Obamos kritika atrodys visiškai pagrįsta. Pavyzdžiui, daugelis investuotojų jau dabar stato už aktyvus, kurie, kaip manoma, pradžioje yra rizikingi net ir Azijos rinkoje. Paskui juos sekė ir Amerikos fondų biržų indeksai, rodydami daugiau nei procento augimą, atnaujindami istorinį maksimumą. Tuo pat metu dolerio vertė krinta, o vertybiniai popieriai rodo pažangą.


 

 

„Sraigtasparnio su pinigais“ orientyras

 

Ko gi reikia pačiai FRS struktūrai? Žinoma, ne „tokio, kaip Bernankė“, o būtent paties Bernankės. Juk dabartinio vadovo figūra - tai neabejotinai kandidatų tarpe aukso vidurys, nuostabus balansas tarp griežtumo ir minkštumo. Būtent šios savybių harmonijos dėka jis savo laiku, kaip patyręs flagmanas, išvedė savo milžinišką laivą į atvirą jūrą, beveik be jokių praradimų, išvengdamas krizių archipelago ir recesijų rifų. Už tai savaitraštis  Times  2009 metais paskelbė „Sraigtasparnį Beną“, „Metų žmogumi“. Ir, žinoma, Bernankė FRS vadovo poste - tai geriausias Džordžo Bušo (George W. Bush) 2006 metų pasiekimas. Tai vienbalsiai patvirtino beveik visi senatoriai išskyrus tik vieną balsą.

 

Kai kas mano, kad jis konservatorius, o kai kas, kad idealistas. Tačiau niekas negali paneigti, kad Bernankė visuose savo sprendimuose remiasi tik faktais ir matematine analize. Skirtingai nei jo pirmtakas Grinspenas (Greenspan), kuriam dėl jo superintuicijos, buvo priskiriami vos ne  antgamtiški sugebėjimai. Galbūt tai buvo perdėta, o galbūt faktai materialiame pasaulyje vis tik turi didesnę reikšmę, tačiau naujojo vadovo valdymo taktika iš karto pasirodė stulbinančio kontrasto šviesoje su ankstesniu dar šviežiu pavyzdžiu. Beje, Bernankė taip pat vadovavosi savo intuicija, kai rinkosi idealą, į kurį jis norėtų lygiuotis. Miltono Frydmano (Milton Freedman) laisvoji rinka stebėtinai tiko matematinei tikimybių teorijai ir nuo šiol šis ideologinis tandemas virto naujos krypties „ekonomine filosofija.“

 

Bernankė sutinka su Frydmanu, kad Didžiąją depresiją galėjo įveikti tik didėjanti pinigų masė. Vienas dabartinio FRS vadovo pasiekimų buvo didinti investuotojų ir gyventojų informuotumo „apie save pačius“ lygį. Dėka to pasaulio bendruomenėje atsirado ir buvo plėtojama ta informacinė priklausomybė ir gebėjimas pasiduoti pagrindinės pasaulio finansinės institucijos, kurią mes galime stebėti šiandien, nuomonės įtakai. Ir tai yra viena priežasčių, kodėl pagrindinio vaidmens neužėmė Tarptautinis valiutos fondas.

 

Labai įdomi yra Beno Bernankės mintis, kad kartais su situacija nereikia kovoti, o tiesiog pažiūrėti į ją kitaip. Ne, idėja nėra nauja. Svarbu tai, kur ir kada ji buvo pritaikyta praktikoje. Kaip ir situacijoje su hipotekos „burbulu“, kuris išsivystė į tarptautinę finansų krizę. FRS vadovas mano, kad vyriausybėms būtina susitelkti į pirminių gyventojų kredito įsipareigojimų nemokumo priežasčių pašalinimą: užtikrinti visišką užimtumą, sumažinti infliacija ... (įdomu, kaip tuo pat metu galima sumažinti infliaciją ir padidinti pinigų masę? - aut. pastaba). Infliacija, beje, išprovokavo „grobuoniškas hipotekos sąlygas“. Ir, galiausiai, gilėjanti hipotekos krizė ekonomikoje sukėlė šešėlinius darinius, leidžiančius tam tikrai asmenų grupei išlikti ir recesijos sąlygomis išsaugoti savo kapitalus pačioje likvidžiausioje investiсinių instrumentų, t.y. nekilnojamojo turto, srityje.

 

 

 

„Viską, kas mano nešiojuosi su savimi“

 

Išeidamas Bernankė pasiima su savimi tai, ką įnešė vertingo į FRS politiką - QE3. Kitiems valdybos nariams belieka tik nustatyti nacionalinės ekonomikos stimuliavimo obligacijų įsigijimo sąskaita nutraukimo laiką. Jei taip atsitiks prieš dabartinio JAV CB vadovo išėjimą - jo įpėdinis galės kontroliuoti situaciją ir nauji jo valdymo metodai gali duoti teigiamų rezultatų. Bet jei kiekybinio švelninimo politika bus pratęsta - tas, kuris bus po Bernankės, tiesiog turės susitaikyti su primesta strategija ir veikti pagal surepetuotą scenarijų beveik be teisės išreikšti savo kūrybinį požiūrį. Pranešti apie sumažinimą FRS vadovas tai pranešė. O štai realizacija - tai visai kas kita. Kol kas vyksta „minkštas“ ekonominio sektoriaus paruošimas „lengvų pinigų“ išėjimo iš „koridoriaus“ keliui: šių metų pabaigoje pirkimai sumažės 85 milijardų JAV dolerių, nes, vadovo nuomone, ekonomikos augimas atitinka prognozuojamus rodiklius. Tačiau ir pati ekonomika turi parodyti aiškius stiprėjimo ženklus, o tai kol kas dar nevyksta: tam vis dar trukdo aukštas nedarbo lygis. Kita vertus, mažos federalinių fondų palūkanų normos išliks minimalaus lygio iki pat 2015 metų. O siekiant sėkmingai baigti visą programą, būtina, kad nedarbo lygis būtų daugiausia 7%, lyginant su dabartiniais 7,3%. FRS prognozės dar optimistiškesnės ir toli siekiančios: 5%. Galbūt šiuos teiginius, kai kurie nagrinėja, kaip vieną būdų išmušti būtiną programos nutraukimo atidėjimą? Kad būtų išlaikytos žemos palūkanų normos - 0-0,25% (istorinis minimumas), nedarbas neturi nukristi žemiau  6,5%.

 

Rezervo motyvacija paprasta: kol pinigai į ekonomikos sistemą „pumpuojami“ per obligacijų įsigijimą, išsilaikiusios žemos palūkanų normos skatins svarbiausių sektorių - auto ir hipotekos - kreditavimą. Jau dabar išryškėjo teigiama dinamika, nes su paklausa didėja ir būsto kainos, tęsiasi naujų pastatų statyba. Todėl nupjauti „apsauginį“ pokrizinės ekonomikos „trosą“ dar anksti.

 

 

 

QE3 atsakys į klausimą „kas?“

 

Faktiškai, nuo to kaip ir kada baigsis Bernankės politikos epocha, su juo kėdėje, arba jau po jo - priklauso kandidatų į šį postą likimas. „Mūsų laikų didvyriai“ turi atsidurti reikiamoje vietoje ir reikiamu laiku. Jei ekonomikos augimas prasidės anksčiau laiko - privilegijos persimes į Samerso pusę. Jei ekonomikos augimas vėluos - labai tikėtina, kad valdymo „vadeles“ perims Bernankės pavaduotoja - Džaneta Jelen. Ne paslaptis, kad šiuo metu pastaroji turi daugiau galimybių uždelsti atsigavimo procesą, kad aplinkybės suveiktų jos naudai. Galbūt būtent todėl jos konkurentas taip pat nusprendė bent jau sudaryti atsitraukimo iliuziją.

 

Bet kokiu atveju dviejų kandidatų „realiu atskaitos tašku“ lenktynėse į finišo tiesiąją bus 2014 metų sausio 31-oji, kai dabartinis FRS vadovas atsisakys savo įgaliojimų. Ši data taip pat bus lemtinga valstybinei ekonominei JAV politikai ir pasaulinės rinkos būklei apskritai. Tačiau kalbėti apie tai, kad be Bernankės ekonomikos struktūra nusilps - taip pat netikslinga, nes, nepaisant nepriklausomos pozicijos, kurią gina ir išpažįsta JAV CB, valstybė ir pagrindinė finansinė struktūra yra glaudžiai susijusios. Dėl šios priežasties jų įtaka artimiausioje ateityje nemažės. Iki to laiko, kol JAV turės supervalstybės statusą.

 

 

Paskelbimo data: 2013-10-23 03:37 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55