Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, gegužės 19, 03:27 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Apie tai, ką jums būtina žinoti apie „jų popierinius pinigus“

Apie tai, ką jums būtina žinoti apie „jų popierinius pinigus“

Autorius: Šachas Džilani (Shah Gilani)

Ankstesniame šio ciklo straipsnyje jau kalbėjome apie tai, kaip atsirado pinigai ir kaip jie „evoliucionavo“ iki dabartinės būklės.

Baigėme tuo, kad pradžioje valstybės suteikė pinigams teisinį statusą, padarydamos kitas mokėjimo priemones neteisėtomis, o po to savo valiutas sugebėjo padengti ne kuo kitu, o tik pažadais. Deja, tai tik dalis tiesos apie „jų popierinius pinigus“ ir nieko čia nepadarysi. Bet ir tai dar ne viskas. Tiesa ta, kad vyriausybės neišleidžia savo pačių pinigų. Nors vyriausybinės struktūros ir dalyvauja monetų štampavimo ir banknotų spausdinimo procese, tai ne visada „jų“ pinigai.

Iš pažiūros laisvajame pasaulyje šalys neturi savo pinigų. Atspėkite, kas juos turi?

Pinigai, kurie turi monetų ir banknotų formą, iš tiesų yra sukuriami ir priklauso bankams. Vyriausybės sukuria tik formą, fizinį pinigų, kuriais mes keičiamės tarpusavyje, apvalkalą. Bet pinigai nepriklauso vyriausybėms arba šalims, kurias jos valdo.               

Būtent tame ir yra iliuzija. Manoma, jog  turime tikėti tuo, kad kiekviena šalis ir jos vyriausybė spausdina savo valiutą, nes mes turime tikėti ir tuo, kad valstybė/vyriausybė yra tų pinigų garantas. Būtent vyriausybė spausdina valiutą, todėl žmonės pasitiki ta valiuta. Pasirodo, kad tam tikru laipsniu vyriausybė dirba bankams ir gina juos. Centriniai bankai yra tik raginami, kad bankininkai sustiprintų savo vyriausybinių partnerių kontrolę.

Dabartinių pinigų ir bankų reikalų istorija prasideda nuo 12-ojo šimtmečio Venecijos ir pirmojo pasaulyje centrinio banko sukūrimo 1694 metais, kuriuo tapo Anglijos bankas. Tai gana įdomus laikotarpis bankininkystės istorijoje.

Šiame straipsnyje mes atskleisime bankų ir centrinių bankų paslaptis, iškasę galingiausio ir apgaulingiausio bankų kartelio pasaulyje šaknis.

Amerikos modelis, kuris, tiesą sakant, yra didžiausių JAV bankų ir Amerikos vyriausybės sąjunga, yra savotiškas šviesulys, aplink kurį sukasi daugumos kitų pasaulio šalių bankų sistemos.

Amerikos teritorijoje kolonijos turėjo savo bankus. Tarp jų buvo paplitęs dalinis bankininkystės rezervas. Taigi, po kurio laiko jie tiek išsipūtė, kad „sprogo“.

Situaciją apsunkino dar ir tai, kad buvo labai daug įvairių valiutų. Kiekvienoje kolonijoje buvo daug įvairių bankų ir kiekvienas turėjo savo valiutą, nes jiems buvo leidžiama išleisti savo banknotus.

1781 metais, dar prieš tai, kai buvo sukurta JAV Konstitucija, Kontinentinis kongresas (būsimųjų JAV įstatymų leidimo institucija per ir po nepriklausomybės karo) suteikė Kongreso nariui Robertui Morisui (Robert Morris) įgaliojimus sukurti Šiaurės Amerikos banką, kuris ir tapo pirmuoju centriniu JAV banku.

Tada valdžia tikėjosi, kad naujasis bankas, kuris gavo monopolinę teisę išleisti banknotus, taps oficialia visų federalinių lėšų saugykla, rems verslo vystymąsi ir iš atskirų bankų struktūrų chaoso sukurs tam tikrą tvarką.

Tačiau, tiesą sakant, šis naujasis bankas niekuo nesiskyrė nuo visų kitų. Jo kapitalizacija buvo per maža tokiems mastams ir taip pat sprogo dėl dalinių kreditų didesnėmis sumomis rezervavimo, negu jis turėjo rezervą, kerų.

To centrinio banko išleidžiami popieriniai pinigai techniškai buvo keistini į „skambiąją monetą“ (metalinius pinigus). Bet žmonės prarado pasitikėjimą juo ir pradėjo masiškai diskontuoti jo valiutą, nes jos buvo išleista perdaug. Todėl jau po metų po jo sukūrimo šis centrinis bankas prarado savo privilegijas, virto probleminiu komerciniu banku ir atsidūrė ant bankroto slenksčio.

Ir tada buvo parašyta JAV Konstitucija. Joje nėra tiesiogiai paminėti pinigai arba bankai, tačiau tėvai-kūrėjai žinojo apie bankų visose valstijose problemas.

Norėdami įsitikinti, kad Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) bankų pavyzdžiu nesužlugdys pačios savęs, tėvai-kūrėjai konstituciškai uždraudė valstijoms leisti nuosavus pinigus. 1 straipsnio 10 skirsnyje sakoma:

 „Nė viena valstija negali sudaryti  kokios nors sutarties, įstoti į sąjungą arba konfederaciją, išduoti pažymas konfiskavimui ir represalijoms, kalti monetas, išleisti kreditinius bilietus, mokėti kuo nors skolas, išskyrus aukso ir sidabro monetomis...“
Ir iškart kilo klausimas: ar federalinė vyriausybė galėjo spausdinti banknotus ir kreditinius bilietus? Diskusijos buvo audringos! Bet Aleksandras Hamiltonas (Alexander Hamilton), kuris buvo vienas tėvų-kūrėjų ir pirmasis JAV iždo sekretorius, sugalvojo neįprastą išeitį iš situacijos, skoloms, likusioms po 1775 - 1783 metų nepriklausomybės karo, apmokėti. 1971 metais jo kūdikiui, vadinamam Pirmuoju Jungtinių Amerikos Valstijų banku, Kongresas suteikė federalinės vyriausybės kreditavimo privilegiją, kad jam nereiktų spausdinti pinigų.

Tokiu būdu, bankininkai gavo vyriausybės palaiminimą kurti pinigus iš oro ir ne per gyventojų kreditavimą, o per didžiausio, iš visų galimų, paskolų gavėjo - visos tautos - aptarnavimą.

Vyriausybė gavo visus reikiamus pinigus iš bankų, išleisdama obligacijas, kurias bankai išpirkdavo savo naujai atspausdintais pinigais.

Tačiau bankų esmė nepasikeitė, todėl ir šis bankas (Pirmasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas) po kurio laiko atsidūrė iki ausų problemose. Kaip ir jo pirmtako atveju, naujas centrinis bankas taip pat gavo pinigų išleidimo monopolį ir atliko visų federalinių lėšų saugyklos vaidmenį.

Tačiau šį kartą gyventojai neprivalėjo panaudoti išleistų banknotų, kaip vienintelės teisėtos mokėjimo priemonės. Kaip ir ankstesniojo banko atveju, jo banknotai taip pat galėjo būti iškeisti į auksą arba sidabrą. Ir, žinoma, jis buvo prastai kapitalizuotas. O, kaip žinome, dalinio rezervavimo magija daro stebuklus ir tam tikru momentu Pirmasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas atspausdino perdaug pinigų, neturėdamas realaus rezervo. Todėl banknotai ėmė sparčiai prarasti savo perkamąją galią.

Tai labai įtakojo likusius šalies bankus. Nepaisant visų jo problemų, įskaitant klausimus apie jo teisėtumą ir privilegijų atėmimą po 20 metų, 1811 metais, Pirmasis Jungtinių Valstijų bankas buvo laikomas pačiu stipriausiu ir patikimiausiu šalies banku.

Tačiau jei jie (bankai) nesutiktų priimti kito banko banknotų iš baimės, kad negalės pakeisti savo pačių į auksą arba sidabrą, kuris turėjo būti jų saugyklose, gyventojai imtų įtariai žiūrėti į tuos kitus. Kitaip tariant, centrinis bankas privertė kitus bankus būti santūresniais kreditavimo ir emisijų atžvilgiu.

Netrukus po to, kai antrasis eksperimentas su centriniais bankais baigėsi nesėkmingai, bankai vėl pradėjo kenkti savo ir savo indėlininkų stabilumui. O tai reiškia, kad atėjo laikas kitam  centriniam bankui.

1816 metais atsirado Antrasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas ir jis gavo tas pačias privilegijas, kaip ir jo pirmtakas. Čia nebuvo jokių netikėtumų, visiška kopija, įskaitant ir atsisakymą priimti „įtartinus“ vekselius iš kitų bankų struktūrų.

Tačiau čia greitai iškilo nauja problema. Kiti bankai atsisakė priiminėti centrinio banko banknotus, užduodami klausimą, ar jis savo saugyklose turi pakankamai aukso ir sidabro savo atspausdintiems popieriniams pinigams padengti. Žinoma, kad šio aukso ir sidabro centrinis bankas neturėjo.

Jo istorija buvo ne geresnė už pirmtako istoriją. Politiniai mūšiai paskatino naujų politinių partijų, kurios buvo skirtingose bankinio klausimo pusėse, kūrimąsi.

Be to, Antrasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas susidūrė su aršia prezidento Endriu Džeksono (Andrew Jackson) opozicija, kuris šio banko egzistavimą ir jo galią žmonėms padarė centriniu savo priešrinkiminės kampanijos klausimu.

Džeksonas laimėjo rinkimus, iš Antrojo Jungtinių Amerikos Valstijų banko buvo atimtos jo privilegijos ir 1836 metais jis nustojo egzistuoti kartu su kitu bankininkystės eksperimentu.

Na, o tai, kas nutiko po to, davė pradžią Federalinio rezervo - galingiausio centrinio banko pasaulyje  - sukūrimui. Federalinio rezervo „pirmapradė nuodėmė“ buvo ta, kad jis nevadino savęs centriniu banku. Na, iš dalies tai tiesa, juk tai ne tik centrinis bankas, o centrinis bankas VISIEMS kitiems planetos centriniams bankams.

Kitame šio ciklo straipsnyje apie tai pakalbėsime išsamiau...

 

Paskelbimo data: 2013-08-08 18:17 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55