Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 28, 07:44 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Apie tai, ką jums būtina žinoti apie „jų popierinius pinigus“

Apie tai, ką jums būtina žinoti apie „jų popierinius pinigus“

Autorius: Šachas Džilani (Shah Gilani)

Ankstesniame šio ciklo straipsnyje jau kalbėjome apie tai, kaip atsirado pinigai ir kaip jie „evoliucionavo“ iki dabartinės būklės.

Baigėme tuo, kad pradžioje valstybės suteikė pinigams teisinį statusą, padarydamos kitas mokėjimo priemones neteisėtomis, o po to savo valiutas sugebėjo padengti ne kuo kitu, o tik pažadais. Deja, tai tik dalis tiesos apie „jų popierinius pinigus“ ir nieko čia nepadarysi. Bet ir tai dar ne viskas. Tiesa ta, kad vyriausybės neišleidžia savo pačių pinigų. Nors vyriausybinės struktūros ir dalyvauja monetų štampavimo ir banknotų spausdinimo procese, tai ne visada „jų“ pinigai.

Iš pažiūros laisvajame pasaulyje šalys neturi savo pinigų. Atspėkite, kas juos turi?

Pinigai, kurie turi monetų ir banknotų formą, iš tiesų yra sukuriami ir priklauso bankams. Vyriausybės sukuria tik formą, fizinį pinigų, kuriais mes keičiamės tarpusavyje, apvalkalą. Bet pinigai nepriklauso vyriausybėms arba šalims, kurias jos valdo.               

Būtent tame ir yra iliuzija. Manoma, jog  turime tikėti tuo, kad kiekviena šalis ir jos vyriausybė spausdina savo valiutą, nes mes turime tikėti ir tuo, kad valstybė/vyriausybė yra tų pinigų garantas. Būtent vyriausybė spausdina valiutą, todėl žmonės pasitiki ta valiuta. Pasirodo, kad tam tikru laipsniu vyriausybė dirba bankams ir gina juos. Centriniai bankai yra tik raginami, kad bankininkai sustiprintų savo vyriausybinių partnerių kontrolę.

Dabartinių pinigų ir bankų reikalų istorija prasideda nuo 12-ojo šimtmečio Venecijos ir pirmojo pasaulyje centrinio banko sukūrimo 1694 metais, kuriuo tapo Anglijos bankas. Tai gana įdomus laikotarpis bankininkystės istorijoje.

Šiame straipsnyje mes atskleisime bankų ir centrinių bankų paslaptis, iškasę galingiausio ir apgaulingiausio bankų kartelio pasaulyje šaknis.

Amerikos modelis, kuris, tiesą sakant, yra didžiausių JAV bankų ir Amerikos vyriausybės sąjunga, yra savotiškas šviesulys, aplink kurį sukasi daugumos kitų pasaulio šalių bankų sistemos.

Amerikos teritorijoje kolonijos turėjo savo bankus. Tarp jų buvo paplitęs dalinis bankininkystės rezervas. Taigi, po kurio laiko jie tiek išsipūtė, kad „sprogo“.

Situaciją apsunkino dar ir tai, kad buvo labai daug įvairių valiutų. Kiekvienoje kolonijoje buvo daug įvairių bankų ir kiekvienas turėjo savo valiutą, nes jiems buvo leidžiama išleisti savo banknotus.

1781 metais, dar prieš tai, kai buvo sukurta JAV Konstitucija, Kontinentinis kongresas (būsimųjų JAV įstatymų leidimo institucija per ir po nepriklausomybės karo) suteikė Kongreso nariui Robertui Morisui (Robert Morris) įgaliojimus sukurti Šiaurės Amerikos banką, kuris ir tapo pirmuoju centriniu JAV banku.

Tada valdžia tikėjosi, kad naujasis bankas, kuris gavo monopolinę teisę išleisti banknotus, taps oficialia visų federalinių lėšų saugykla, rems verslo vystymąsi ir iš atskirų bankų struktūrų chaoso sukurs tam tikrą tvarką.

Tačiau, tiesą sakant, šis naujasis bankas niekuo nesiskyrė nuo visų kitų. Jo kapitalizacija buvo per maža tokiems mastams ir taip pat sprogo dėl dalinių kreditų didesnėmis sumomis rezervavimo, negu jis turėjo rezervą, kerų.

To centrinio banko išleidžiami popieriniai pinigai techniškai buvo keistini į „skambiąją monetą“ (metalinius pinigus). Bet žmonės prarado pasitikėjimą juo ir pradėjo masiškai diskontuoti jo valiutą, nes jos buvo išleista perdaug. Todėl jau po metų po jo sukūrimo šis centrinis bankas prarado savo privilegijas, virto probleminiu komerciniu banku ir atsidūrė ant bankroto slenksčio.

Ir tada buvo parašyta JAV Konstitucija. Joje nėra tiesiogiai paminėti pinigai arba bankai, tačiau tėvai-kūrėjai žinojo apie bankų visose valstijose problemas.

Norėdami įsitikinti, kad Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) bankų pavyzdžiu nesužlugdys pačios savęs, tėvai-kūrėjai konstituciškai uždraudė valstijoms leisti nuosavus pinigus. 1 straipsnio 10 skirsnyje sakoma:

 „Nė viena valstija negali sudaryti  kokios nors sutarties, įstoti į sąjungą arba konfederaciją, išduoti pažymas konfiskavimui ir represalijoms, kalti monetas, išleisti kreditinius bilietus, mokėti kuo nors skolas, išskyrus aukso ir sidabro monetomis...“
Ir iškart kilo klausimas: ar federalinė vyriausybė galėjo spausdinti banknotus ir kreditinius bilietus? Diskusijos buvo audringos! Bet Aleksandras Hamiltonas (Alexander Hamilton), kuris buvo vienas tėvų-kūrėjų ir pirmasis JAV iždo sekretorius, sugalvojo neįprastą išeitį iš situacijos, skoloms, likusioms po 1775 - 1783 metų nepriklausomybės karo, apmokėti. 1971 metais jo kūdikiui, vadinamam Pirmuoju Jungtinių Amerikos Valstijų banku, Kongresas suteikė federalinės vyriausybės kreditavimo privilegiją, kad jam nereiktų spausdinti pinigų.

Tokiu būdu, bankininkai gavo vyriausybės palaiminimą kurti pinigus iš oro ir ne per gyventojų kreditavimą, o per didžiausio, iš visų galimų, paskolų gavėjo - visos tautos - aptarnavimą.

Vyriausybė gavo visus reikiamus pinigus iš bankų, išleisdama obligacijas, kurias bankai išpirkdavo savo naujai atspausdintais pinigais.

Tačiau bankų esmė nepasikeitė, todėl ir šis bankas (Pirmasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas) po kurio laiko atsidūrė iki ausų problemose. Kaip ir jo pirmtako atveju, naujas centrinis bankas taip pat gavo pinigų išleidimo monopolį ir atliko visų federalinių lėšų saugyklos vaidmenį.

Tačiau šį kartą gyventojai neprivalėjo panaudoti išleistų banknotų, kaip vienintelės teisėtos mokėjimo priemonės. Kaip ir ankstesniojo banko atveju, jo banknotai taip pat galėjo būti iškeisti į auksą arba sidabrą. Ir, žinoma, jis buvo prastai kapitalizuotas. O, kaip žinome, dalinio rezervavimo magija daro stebuklus ir tam tikru momentu Pirmasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas atspausdino perdaug pinigų, neturėdamas realaus rezervo. Todėl banknotai ėmė sparčiai prarasti savo perkamąją galią.

Tai labai įtakojo likusius šalies bankus. Nepaisant visų jo problemų, įskaitant klausimus apie jo teisėtumą ir privilegijų atėmimą po 20 metų, 1811 metais, Pirmasis Jungtinių Valstijų bankas buvo laikomas pačiu stipriausiu ir patikimiausiu šalies banku.

Tačiau jei jie (bankai) nesutiktų priimti kito banko banknotų iš baimės, kad negalės pakeisti savo pačių į auksą arba sidabrą, kuris turėjo būti jų saugyklose, gyventojai imtų įtariai žiūrėti į tuos kitus. Kitaip tariant, centrinis bankas privertė kitus bankus būti santūresniais kreditavimo ir emisijų atžvilgiu.

Netrukus po to, kai antrasis eksperimentas su centriniais bankais baigėsi nesėkmingai, bankai vėl pradėjo kenkti savo ir savo indėlininkų stabilumui. O tai reiškia, kad atėjo laikas kitam  centriniam bankui.

1816 metais atsirado Antrasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas ir jis gavo tas pačias privilegijas, kaip ir jo pirmtakas. Čia nebuvo jokių netikėtumų, visiška kopija, įskaitant ir atsisakymą priimti „įtartinus“ vekselius iš kitų bankų struktūrų.

Tačiau čia greitai iškilo nauja problema. Kiti bankai atsisakė priiminėti centrinio banko banknotus, užduodami klausimą, ar jis savo saugyklose turi pakankamai aukso ir sidabro savo atspausdintiems popieriniams pinigams padengti. Žinoma, kad šio aukso ir sidabro centrinis bankas neturėjo.

Jo istorija buvo ne geresnė už pirmtako istoriją. Politiniai mūšiai paskatino naujų politinių partijų, kurios buvo skirtingose bankinio klausimo pusėse, kūrimąsi.

Be to, Antrasis Jungtinių Amerikos Valstijų bankas susidūrė su aršia prezidento Endriu Džeksono (Andrew Jackson) opozicija, kuris šio banko egzistavimą ir jo galią žmonėms padarė centriniu savo priešrinkiminės kampanijos klausimu.

Džeksonas laimėjo rinkimus, iš Antrojo Jungtinių Amerikos Valstijų banko buvo atimtos jo privilegijos ir 1836 metais jis nustojo egzistuoti kartu su kitu bankininkystės eksperimentu.

Na, o tai, kas nutiko po to, davė pradžią Federalinio rezervo - galingiausio centrinio banko pasaulyje  - sukūrimui. Federalinio rezervo „pirmapradė nuodėmė“ buvo ta, kad jis nevadino savęs centriniu banku. Na, iš dalies tai tiesa, juk tai ne tik centrinis bankas, o centrinis bankas VISIEMS kitiems planetos centriniams bankams.

Kitame šio ciklo straipsnyje apie tai pakalbėsime išsamiau...

 

Paskelbimo data: 2013-08-08 18:17 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14