Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, gegužės 14, 06:42 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ispanijos nekilnojamasis turtas: ar atėjo laikas investicijoms?

Ispanijos nekilnojamasis turtas: ar atėjo laikas investicijoms?

Ispanijos ekonomika šiandien yra labai sunkioje padėtyje. Dėl pasaulinės krizės kilęs gamybos ir verslo veiklos nuosmukis lėmė tai, kad per pastaruosius kelerius metus šalis neteko beveik keturių milijonų darbo vietų.

Pajamų sumažėjimas akimirksniu atsispindėjo demografinėje situacijoje ir gyventojų perkamojoje galioje. Sumažėjo prekių paklausa - jų imta mažiau gaminti. Ir to padarinys -  nauja atleidimų banga. Susidarė užburtas ratas, kurį Ispanijos valdžia dabar bando nutraukti Europos Sąjungos pagalba. Tačiau didžiausius nuostolius krizės metais, žinoma, patyrė šalies nekilnojamojo turto rinka.

Analitikai susipainiojo vertinimuose

Kas šiandien vyksta Ispanijos būstų rinkoje? Pasak tarptautinės nekilnojamojo turto kompanijos Red Feniks vadovės Svetlanos Timašovos, analitikai jau ir patys susipainiojo tyrinėdami „buto klausimo“ kainų tendencijas.

Taigi, Eurostat (ES statistikos tarnybos) duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį nekilnojamasis turtas čia atpigo iškart 12,8%. EuropeG analitinis centras pažymi, kad krizės metu būsto naujuose pastatuose kaina sumažėjo 30%. Tačiau šios šalies statybos sektoriaus rodiklis, kaip ir anksčiau, yra didžiausias Europos Sąjungoje pagal bendrąją pridėtinę vertę - 9%.

Stambaus Ispanijos nekilnojamojo turto portalo Fotocasa ekspertai teigia, kad pats brangiausias būsto kvadratinis metras buvo antrąjį 2007 metų pusmetį ir nuo to laiko atpigo daugiau negu 40%. Ispanijos vystymosi ministerija mini kitus skaičius. Esą, nekilnojamojo turto rinkos vystymosi pikas buvo 2008 metų pirmąjį ketvirtį ir būsto kaina nuo tada sumažėjo tik 29,5%.

Statistika - subtilus reikalas. Gali būti, kad apskaičiavimuose analitikai naudojo skirtingas duomenų bazes ir skirtingus rodiklius. Pavyzdžiui, vieni galėjo atsižvelgti į pradžioje pardavėjų pateiktą kainą, o kiti - į tą, už kurią objektas buvo įsigytas. Atkakliai besiderančių pirkėjų nuolaidos dydis kartais sudaro iki 25%. Bet tai, kaip sakoma, niuansai.

Dauguma ekspertų linkę manyti, kad pagrindinė kilusių problemų priežastis yra banali perprodukcija. Pastarąjį dešimtmetį statybos Ispanijoje vyko taip intensyviai ir tokiais mastais, kad rinka buvo perpildyta. Vien tik 2006 metais buvo padėti 763000 (!) gyvenamųjų objektų pamatai. Sustabdyti šio lokomotyvo su atsisakiusiais stabdžiais nepavyko net krizei. Pernai Ispanijoje atsirado dar 52000 naujų statybų aikštelių.

Greta perteklinės pasiūlos situaciją apsunkino ir kiti veiksniai. Daugelis ispanų, netekę stabilių pajamų šaltinių, įklimpo į hipotekos skolas. Bankai nesiterliojo su nesugebančiais susimokėti skolų. Tūkstančiai įkeistų butų ir namų  buvo atimti ir išstatyti pardavimui. Todėl persotinta rinka dar labiau sustojo. O prie viso to, Ispanijos vyriausybė nesugalvojo nieko geresnio, kaip būtent dabar padidinti naujo būsto pirkimo PVM tarifą nuo 4% iki 10%.

Šansas, kuriuo nepasinaudoti būtų nuodėmė

Iškrauti perpildytą nekilnojamojo turto rinką patys ispanai kol kas nepajėgūs. Netikrumas dėl rytojaus ir pakibusi nedarbo grėsmė verčia daugelį jaunų šeimų nukelti į ateitį savo svajones apie nuosavą būstą. Be to, bankai vietos gyventojams dabar labai nenoriai duoda hipotekos kreditus. Belieka viena viltis - užsienio pirkėjai.

Pasak Svetlanos Timašovos, dabar pats laikas įsigyti nekilnojamąjį turtą Ispanijoje. Ypač, jeigu planuojama pirkti ten gyvenamąjį objektą atostogoms arba nuolatinei gyvenamajai vietai (angl.k. principal residence – pagrindinė gyvenamoji vieta).
 
Taip pat ypač patrauklios perspektyvos atsiveria ilgalaikėms investicijoms. Nekilnojamojo turto paklausa anksčiau ar vėliau grįš į savo vėžes ir tada investuotas kapitalas atneš apčiuopiamas pajamas. Apartamentų, bungalų ar vilų pirkimas nuomai turi savo niuansų. Čia svarbiausia – teisingai pasirinkti geidžiamiausią zoną ir tinkamiausią šiam verslui pastato tipą. Čia potencialiems pirkėjams, žinoma, padės patyrę nekilnojamojo turto ekspertai.

Gyvenamųjų patalpų kainos Ispanijoje maloniai nustebins. Butų kainos prasideda nuo 25 tūkst. eurų, namų - nuo 100 tūkst. eurų. Jos priklauso nuo regiono, kokybės ir būsto pobūdžio, statybos metų ir t. t. Elitiniai statiniai, žinoma, yra brangesni - iki 5 mln. eurų ir daugiau.

Perkant nekilnojamąjį turtą dabar, galima sutaupyti didelę pinigų sumą. Paskaičiuokite patys. Vidutinis būsto kainos Ispanijoje sumažėjimo rodiklis yra maždaug 30-35%. Paprasčiau tariant, atsirado patogi galimybė pirkti namą arba butą trečdaliu pigiau nei įprasta. Nuodėmė nepasinaudoti tokiu šansu. Juk šiandien perkant apartamentus, anksčiau kainavusius 90 tūkstančių eurų, jau iš anksto galima „uždirbti“ 30 tūkstančių eurų. Ir kuo brangesnis įsigyjamas nekilnojamasis turtas, tuo įspūdingesnė sutaupoma suma.

Papildomos sandorio išlaidos dabar taip pat yra mažesnės. Jeigu jį sudaryti padeda nekilnojamojo turto agentūra, komisiniai mokesčiai paprastai sudaro 2-5%. Be to, po to galima pasinaudoti kompanijos po pardavimo paslaugomis.

Užsieniečiams, perkantiems būstą Ispanijoje, svarbiausia turėti reikiamą pinigų sumą, kurių teisėtumą jie gali patvirtinti dokumentais. Tai gali būti buto pirkimo-pardavimo sutartis savo šalyje, pajamų pažyma iš darbo vietos, mokesčių deklaracija ir t. t. Taip pat reikalinga galiojanti viza užsienio pase ne ES šalių piliečiams. Ir viskas.

Perspektyvos: džiugios ar ne visai?

Ekspertų prognozės dėl Ispanijos nekilnojamojo turto rinkos, deja, taip pat dviprasmiškos, kaip ir jos dabartinės būklės vertinimai. Spėti, kiek ilgai dar truks krizė, nerizikuoja niekas. Daugelis mano, kad per kelerius artimiausius metus gyvenamųjų patalpų kaina ir toliau mažės, bet nedaug. EuropeG centro analitikai tvirtina, kad Ispanijos nekilnojamojo turto kainų kritimas artėja prie pabaigos.

Pasak Red Feniks kompanijos ekspertų, ypatingų pokyčių rinkoje kol kas tikėtis neverta. Gyvenamųjų patalpų statybos apimtys ateinančiais metais, lyginant su 2013 metais, išaugs, 5%, o 2015 metais - dar 15%. Norėdama pagyvinti nekilnojamojo turto rinką ir padaryti ją patrauklesnę užsieniečiams, Ispanijos vyriausybė neseniai priėmė įstatymą dėl galimybės automatiškai gauti leidimą gyventi, perkant gyvenamas patalpas, kurių vertė didesnė nei 500 tūkstančių eurų be hipotekos kredito. Tačiau, kaip pažymi tarptautinė agentūra Moody‘s, priimtas valdžios žingsnis neatnešė norimo efekto.

Supranta tai ir vyriausybėje. Todėl parengtas projektas dėl įsigyto nekilnojamojo turto, suteikiančio leidimą gyventi Ispanijoje, kainos ribos sumažinimo iki 250 tūkst. eurų. Daugelyje užsienio žiniasklaidos priemonių netgi minima kartelė ties 160 tūkst. eurų riba. Bet kokiu atveju, tai jau labiau „pakeliamos“ sumos ir perspektyva tuo pačiu metu  tapti vilos savininku, o NVS bei kitų šalių gyventojams – ir Europos Sąjungos piliečiu, gali suvaidinti svarbų vaidmenį.

 

Paskelbimo data: 2013-08-06 15:15 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55