Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 14:43 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Kroatijos įstojimas į ES: krizės gilėjimas ar euro sustiprinimas?

Kroatijos įstojimas į ES: krizės gilėjimas ar euro sustiprinimas?

Šių metų liepos 1 dieną Kroatija oficialiai tapo Europos Sąjungos nare, taip išpildžiusi didelės dalies Ukrainos, Gruzijos, Turkijos ir net kaimyninės Serbijos gyventojų širdžiai brangią svajonę.
Dabar, kartu su Kroatija, kadaise superprestižiniame tarptautiniame klube yra 28 nariai ir daugelis ekspertų mano, kad jei jis išliks iki šio dešimtmečio pabaigos, tai daugiau naujais nariais jau tikrai nebepasipildys. Gali būti, kad Balkanų respublika padės tašką viename ambicingiausių projektų senojo pasaulio istorijoje. O galbūt kroatai padarė teisingą pasirinkimą ir priešakyje jų laukia pati šviesiausia ateitis.
Dabar sunku prognozuoti, tačiau vienas dalykas yra aiškus: pasitaikė ne pats geriausias laikas stoti į ES. Susidaro įspūdis, kad europiečiams Kroatija dabar nelabai rūpi, o kroatus nelabai domina, kas vyksta aplink. Naujo šeimos nario priėmimas į „Europos šeimą“ buvo toks kasdieniškas ir nepastebimas, kad noromis nenoromis norisi paklausti: „Ar buvo verta?“

Kelyje į svajonę ...

Per pastaruosius daugiau nei dvidešimt metų Kroatija išgyveno labai daug sukrėtimų. Pradžioje sunkiai, praliejusi daug kraujo (dešimtys tūkstančių žuvusių ir sužeistų, daugiau nei pusė milijono pabėgėlių), atsiskyrė nuo Federacinės Jugoslavijos. Siekis pabėgti iš „komunistinio rojaus“ akivaizdžiai buvo paaiškinamas vieninteliu noru: patekti į naują - Europos - „rojų“. Tuomet, 90-ųjų pradžioje, Kroatija dėlto buvo pasiruošusi daug ką paaukoti.
ES vadovybė Kroatijai iškėlė daugybę sąlygų ir gana griežtų reikalavimų, daug griežtesnių nei, tarkime, Rumunijai ar Bulgarijai. Iš jos buvo reikalaujama atlikti (beje, ne žadėti, o būtent realizuoti) daugybę sudėtingų reformų politikos ir ekonomikos srityse.
- Nacionaliniai Kroatijos teisės aktai buvo pertvarkyti taip, kad atitiktų europinius standartus.
- Nuo valdžios buvo nušalintos nacionalistines jėgos, įsitvirtinusios ten 90-aisiais XX a. metais.
- Karo buvusioje Jugoslavijoje byloje oficialusis Zagrebas tarptautiniam teismui išdavė visus pilietinio karo dalyvius, kurie Hagoje buvo laikomi karo nusikaltėliais.
- Vyriausybė taip pat buvo priversta parduoti daugelį garsių į didžiules skolas įklimpusių laivų statyklų.
- Kroatijoje prasidėjo ne parodomoji, o tikra kova su korupcija. Tuomet buvo nubausta daug aukšto rango funkcionierių. Net buvęs Kroatijos premjeras Ivo Sanaderas (Ivo Sanader) 2012 metais buvo nuteistas už kyšio paėmimą.
Daugiamečių Kroatijos vadovybės pastangų rezultatus pateikė ES Plėtros komisaras Štefanas Fiulė (Štefan Füle), kuris 2013 metų kovo mėnesį būdamas Kroatijoje su džiaugsmu konstatavo: „Kroatija gali didžiuotis savo reformomis: jos kelia pasitikėjimą, prisideda prie tvaraus šalies vystymosi ir tai yra negrįžtamas procesas“.
 

Kaip gerai viskas prasidėjo ...


Paraišką dėl narystės Europos Sąjungoje Kroatija pateikė 2003 metais, kai „bendri Europos namai“ buvo pakilime, savo galios zenite.

■Europos konstitucijos nesėkmės Prancūzijos ir Nyderlandų referendumuose dar nebuvo spėjusios sukelti ES institucinės krizės (ji prasidėjo 2005 metais.)
■Priešakyje buvo pergalinga 2004 metų (tuomet į ES iškart įstojo 10 valstybių) ir 2007 metų (prie ES prisijungė Rumunija ir Bulgarija) ES sienų plėtra ir tuomet atsirado naujos rimtos problemos, taikliai pavadintos „plėtros nuovargiu“.
■Po to 2008 metais kilo pasaulinė finansų krizė, kurios šaknys taip pat siekia Europos Sąjungą. Ir skaudžiausią smūgį teko atlaikyti būtent europiečiams.
■Galiausiai, 2010 metais kenčiančią Europos Sąjungą sukrėtė suverenios skolos krizė, grasindama palaidoti bendrą Europos valiutą - eurą ir privertusi rimtai suabejoti tolesniu tokių skirtingų Europos šalių buvimo drauge tikslingumu vieno dirbtinai sukurto tarpvyriausybinio susivienijimo rėmuose.
Išdavoje, skepticizmas dėl ES ateities šiandien gerokai viršija optimistiškiausius lūkesčius. Neatsitiktinai pasklido kalbos, kad Europos Sąjunga iki 2020 metų tikrai nebesiplės. Dar daugiau, daugelis ekspertų mano, kad būtent šiemet kai kurios šalys pasitrauks iš ES.
Kroatai ES suvokė,  kaip dovaną. Oficialusis Zagrebas drausmingai vykdė visas Briuselio rekomendacijas: 2009 metais Kroatija tapo NATO nare, anksčiau siuntė savo karius į karštuosius taškus ir t.t. Ilgi laukimo metai, matyt, jau pripratino Kroatijos gyventojus prie minties, kad Europos Sąjunga jų šaliai yra, greičiausiai, tam tikra neišvengiamybė, iš kurios vargu ar galima tikėtis ko nors gero arba blogo. 2012 metų sausį vykusiame referendume 66% respondentų pasisakė už įstojimą. Šiandien gi neseniai atliktų apklausų duomenimis stojimą į ES besąlygiškai remia tik 23%  šalies gyventojų.

Kuo gali virsti kroatams prisijungimas prie Europos Sąjungos?

Kroatija kol kas neįves euro ir neprisijungs prie bevizės Šengeno zonos. Tačiau ekspertai baiminasi, kad savarankiškai ilgai išlaikyti savo nacionalinę valiutą Zagrebui nepavyks. Euro įvedimas gi reikštų geroką mažmeninių kainų padidinimą.
Jau praėjo tie laikai, kai šalies įstojimas į ES automatiškai reiškė jos ekonomikos augimą. Kroatijos ekonomika penkti metai iš eilės yra recesijos būsenoje. Nedarbas šalyje siekia 18%. Praėjusiais metais bendrosios nacionalinio biudžeto pajamos buvo 6,8 milijardo eurų, beje, 15% jų teko turizmo sričiai.
Pliusai. Tikimasi, kad ES subsidijuos Kroatijos ekonomiką: pradžioje metinės subsidijos sudarys 800 milijonus eurų, o po to, kai Kroatija užtikrins visokeriopą bendradarbiavimą su visais ES fondais, ši suma gerokai padidės. Europos Komisijos regioninės politikos komisaras Johanesas Hanas (Johannes Hahn) dar 2013 metų vasarį patikino, kad po Kroatijos įstojimo „70 procentų valstybinių kapitalinių įdėjimų šalyje sudarys Europos Sąjungos pagalba“. Bendras Kroatijos investicinis patrauklumas įstojus į ES turėtų išaugti, o piliečiai galėtų laisvai keliauti visoje Europoje. Tiesa, jau dabar kai kurios ES šalys įvedė kroatams įsidarbinimo apribojimus. Kroatijos užsienio prekyba pateks į Europos Sąjungos užsienio prekybos statistiką, o tai šiek tiek padidins jos reikšmę pasaulio rinkose.

Minusai. Tačiau kroatai nuogąstauja dėl nedarbo didėjimo, kainų kilimo, pelningiausių ekonomikos sričių, kurias gali supirkti europiečiai, kontrolės praradimo. Bijo kroatai ir darbo užmokesčių įšaldymo, ir socialinių projektų apribojimų, ir reikalavimų verslui sugriežtinimo, nelegalių imigrantų antplūdžio, ir dar daug ko. Be to, dabar teks apsunkinti turistų, nepriklausančių ES, įvažiavimą į šalį, o tai gali juos atbaidyti.

Ką Kroatijos įstojimas į ES reiškia kitoms šalims?

Europos Sąjungai. Tai daugiau pliusas nei minusas.
1. Galima pademonstruoti savo išsilavinimo gyvybingumą. Tai ypač aktualu po demonstratyvaus Islandijos atsisakymo pretenduoti į ES nares.
2. Kroatijos ekonomika Balkanuose yra pati gyvybingiausia. Daugelio rodiklių duomenimis ji vystosi dinamiškiau, negu Bulgarijos ir Rumunijos ekonomika.
3. Geopolitiniai įgijimai. ES teritorija ir gyventojų skaičius tik padidėjo, be to dabar bus galima kontroliuoti Adrijos jūrą.
4. Po Kroatijos (antros buvusios Jugoslavijos respublikos) įstojimo į ES, Briuselio įtaka Balkanų šalimis turėtų sustiprėti.

Kaimynams.
Čia reakcija gali būti labai skirtinga.
1. Turkiją ir Makedoniją, pateikusias prašymą kartu su Kroatija, ši naujiena gali susierzinti. Ypač todėl, kad visiems norintiems buvo leista suprasti, kad bent keletą metų nauji nariai nebus priimami.
2. Serbija ir kitos Balkanų šalys. Viena vertus, jos gali tikėtis, kad Zagrebas taps jų „advokatu“ ES. Kita vertus, problemiškų santykių atveju, Kroatija gali tapti labai nepatogia, nuolat „kaišiojančia pagalius į ratus, partnere.“
3. Rusija ir kitos NVS šalys turės persvarstyti kai kurias tarpvalstybines sutartis. Be to, atvykti į Kroatijos teritoriją ne ES šalių piliečiams dabar bus galima tik su vizomis. Galbūt daugeliui Kroatijos kurortų mėgėjų dabar teks ieškoti naujų poilsio vietų. Ypač, kai kainos, siekiant ES standartų, greičiausia, kils.
 

Paskelbimo data: 2013-07-10 12:39 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55