Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, sausio 19, 06:46 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Kroatijos įstojimas į ES: krizės gilėjimas ar euro sustiprinimas?

Kroatijos įstojimas į ES: krizės gilėjimas ar euro sustiprinimas?

Šių metų liepos 1 dieną Kroatija oficialiai tapo Europos Sąjungos nare, taip išpildžiusi didelės dalies Ukrainos, Gruzijos, Turkijos ir net kaimyninės Serbijos gyventojų širdžiai brangią svajonę.
Dabar, kartu su Kroatija, kadaise superprestižiniame tarptautiniame klube yra 28 nariai ir daugelis ekspertų mano, kad jei jis išliks iki šio dešimtmečio pabaigos, tai daugiau naujais nariais jau tikrai nebepasipildys. Gali būti, kad Balkanų respublika padės tašką viename ambicingiausių projektų senojo pasaulio istorijoje. O galbūt kroatai padarė teisingą pasirinkimą ir priešakyje jų laukia pati šviesiausia ateitis.
Dabar sunku prognozuoti, tačiau vienas dalykas yra aiškus: pasitaikė ne pats geriausias laikas stoti į ES. Susidaro įspūdis, kad europiečiams Kroatija dabar nelabai rūpi, o kroatus nelabai domina, kas vyksta aplink. Naujo šeimos nario priėmimas į „Europos šeimą“ buvo toks kasdieniškas ir nepastebimas, kad noromis nenoromis norisi paklausti: „Ar buvo verta?“

Kelyje į svajonę ...

Per pastaruosius daugiau nei dvidešimt metų Kroatija išgyveno labai daug sukrėtimų. Pradžioje sunkiai, praliejusi daug kraujo (dešimtys tūkstančių žuvusių ir sužeistų, daugiau nei pusė milijono pabėgėlių), atsiskyrė nuo Federacinės Jugoslavijos. Siekis pabėgti iš „komunistinio rojaus“ akivaizdžiai buvo paaiškinamas vieninteliu noru: patekti į naują - Europos - „rojų“. Tuomet, 90-ųjų pradžioje, Kroatija dėlto buvo pasiruošusi daug ką paaukoti.
ES vadovybė Kroatijai iškėlė daugybę sąlygų ir gana griežtų reikalavimų, daug griežtesnių nei, tarkime, Rumunijai ar Bulgarijai. Iš jos buvo reikalaujama atlikti (beje, ne žadėti, o būtent realizuoti) daugybę sudėtingų reformų politikos ir ekonomikos srityse.
- Nacionaliniai Kroatijos teisės aktai buvo pertvarkyti taip, kad atitiktų europinius standartus.
- Nuo valdžios buvo nušalintos nacionalistines jėgos, įsitvirtinusios ten 90-aisiais XX a. metais.
- Karo buvusioje Jugoslavijoje byloje oficialusis Zagrebas tarptautiniam teismui išdavė visus pilietinio karo dalyvius, kurie Hagoje buvo laikomi karo nusikaltėliais.
- Vyriausybė taip pat buvo priversta parduoti daugelį garsių į didžiules skolas įklimpusių laivų statyklų.
- Kroatijoje prasidėjo ne parodomoji, o tikra kova su korupcija. Tuomet buvo nubausta daug aukšto rango funkcionierių. Net buvęs Kroatijos premjeras Ivo Sanaderas (Ivo Sanader) 2012 metais buvo nuteistas už kyšio paėmimą.
Daugiamečių Kroatijos vadovybės pastangų rezultatus pateikė ES Plėtros komisaras Štefanas Fiulė (Štefan Füle), kuris 2013 metų kovo mėnesį būdamas Kroatijoje su džiaugsmu konstatavo: „Kroatija gali didžiuotis savo reformomis: jos kelia pasitikėjimą, prisideda prie tvaraus šalies vystymosi ir tai yra negrįžtamas procesas“.
 

Kaip gerai viskas prasidėjo ...


Paraišką dėl narystės Europos Sąjungoje Kroatija pateikė 2003 metais, kai „bendri Europos namai“ buvo pakilime, savo galios zenite.

■Europos konstitucijos nesėkmės Prancūzijos ir Nyderlandų referendumuose dar nebuvo spėjusios sukelti ES institucinės krizės (ji prasidėjo 2005 metais.)
■Priešakyje buvo pergalinga 2004 metų (tuomet į ES iškart įstojo 10 valstybių) ir 2007 metų (prie ES prisijungė Rumunija ir Bulgarija) ES sienų plėtra ir tuomet atsirado naujos rimtos problemos, taikliai pavadintos „plėtros nuovargiu“.
■Po to 2008 metais kilo pasaulinė finansų krizė, kurios šaknys taip pat siekia Europos Sąjungą. Ir skaudžiausią smūgį teko atlaikyti būtent europiečiams.
■Galiausiai, 2010 metais kenčiančią Europos Sąjungą sukrėtė suverenios skolos krizė, grasindama palaidoti bendrą Europos valiutą - eurą ir privertusi rimtai suabejoti tolesniu tokių skirtingų Europos šalių buvimo drauge tikslingumu vieno dirbtinai sukurto tarpvyriausybinio susivienijimo rėmuose.
Išdavoje, skepticizmas dėl ES ateities šiandien gerokai viršija optimistiškiausius lūkesčius. Neatsitiktinai pasklido kalbos, kad Europos Sąjunga iki 2020 metų tikrai nebesiplės. Dar daugiau, daugelis ekspertų mano, kad būtent šiemet kai kurios šalys pasitrauks iš ES.
Kroatai ES suvokė,  kaip dovaną. Oficialusis Zagrebas drausmingai vykdė visas Briuselio rekomendacijas: 2009 metais Kroatija tapo NATO nare, anksčiau siuntė savo karius į karštuosius taškus ir t.t. Ilgi laukimo metai, matyt, jau pripratino Kroatijos gyventojus prie minties, kad Europos Sąjunga jų šaliai yra, greičiausiai, tam tikra neišvengiamybė, iš kurios vargu ar galima tikėtis ko nors gero arba blogo. 2012 metų sausį vykusiame referendume 66% respondentų pasisakė už įstojimą. Šiandien gi neseniai atliktų apklausų duomenimis stojimą į ES besąlygiškai remia tik 23%  šalies gyventojų.

Kuo gali virsti kroatams prisijungimas prie Europos Sąjungos?

Kroatija kol kas neįves euro ir neprisijungs prie bevizės Šengeno zonos. Tačiau ekspertai baiminasi, kad savarankiškai ilgai išlaikyti savo nacionalinę valiutą Zagrebui nepavyks. Euro įvedimas gi reikštų geroką mažmeninių kainų padidinimą.
Jau praėjo tie laikai, kai šalies įstojimas į ES automatiškai reiškė jos ekonomikos augimą. Kroatijos ekonomika penkti metai iš eilės yra recesijos būsenoje. Nedarbas šalyje siekia 18%. Praėjusiais metais bendrosios nacionalinio biudžeto pajamos buvo 6,8 milijardo eurų, beje, 15% jų teko turizmo sričiai.
Pliusai. Tikimasi, kad ES subsidijuos Kroatijos ekonomiką: pradžioje metinės subsidijos sudarys 800 milijonus eurų, o po to, kai Kroatija užtikrins visokeriopą bendradarbiavimą su visais ES fondais, ši suma gerokai padidės. Europos Komisijos regioninės politikos komisaras Johanesas Hanas (Johannes Hahn) dar 2013 metų vasarį patikino, kad po Kroatijos įstojimo „70 procentų valstybinių kapitalinių įdėjimų šalyje sudarys Europos Sąjungos pagalba“. Bendras Kroatijos investicinis patrauklumas įstojus į ES turėtų išaugti, o piliečiai galėtų laisvai keliauti visoje Europoje. Tiesa, jau dabar kai kurios ES šalys įvedė kroatams įsidarbinimo apribojimus. Kroatijos užsienio prekyba pateks į Europos Sąjungos užsienio prekybos statistiką, o tai šiek tiek padidins jos reikšmę pasaulio rinkose.

Minusai. Tačiau kroatai nuogąstauja dėl nedarbo didėjimo, kainų kilimo, pelningiausių ekonomikos sričių, kurias gali supirkti europiečiai, kontrolės praradimo. Bijo kroatai ir darbo užmokesčių įšaldymo, ir socialinių projektų apribojimų, ir reikalavimų verslui sugriežtinimo, nelegalių imigrantų antplūdžio, ir dar daug ko. Be to, dabar teks apsunkinti turistų, nepriklausančių ES, įvažiavimą į šalį, o tai gali juos atbaidyti.

Ką Kroatijos įstojimas į ES reiškia kitoms šalims?

Europos Sąjungai. Tai daugiau pliusas nei minusas.
1. Galima pademonstruoti savo išsilavinimo gyvybingumą. Tai ypač aktualu po demonstratyvaus Islandijos atsisakymo pretenduoti į ES nares.
2. Kroatijos ekonomika Balkanuose yra pati gyvybingiausia. Daugelio rodiklių duomenimis ji vystosi dinamiškiau, negu Bulgarijos ir Rumunijos ekonomika.
3. Geopolitiniai įgijimai. ES teritorija ir gyventojų skaičius tik padidėjo, be to dabar bus galima kontroliuoti Adrijos jūrą.
4. Po Kroatijos (antros buvusios Jugoslavijos respublikos) įstojimo į ES, Briuselio įtaka Balkanų šalimis turėtų sustiprėti.

Kaimynams.
Čia reakcija gali būti labai skirtinga.
1. Turkiją ir Makedoniją, pateikusias prašymą kartu su Kroatija, ši naujiena gali susierzinti. Ypač todėl, kad visiems norintiems buvo leista suprasti, kad bent keletą metų nauji nariai nebus priimami.
2. Serbija ir kitos Balkanų šalys. Viena vertus, jos gali tikėtis, kad Zagrebas taps jų „advokatu“ ES. Kita vertus, problemiškų santykių atveju, Kroatija gali tapti labai nepatogia, nuolat „kaišiojančia pagalius į ratus, partnere.“
3. Rusija ir kitos NVS šalys turės persvarstyti kai kurias tarpvalstybines sutartis. Be to, atvykti į Kroatijos teritoriją ne ES šalių piliečiams dabar bus galima tik su vizomis. Galbūt daugeliui Kroatijos kurortų mėgėjų dabar teks ieškoti naujų poilsio vietų. Ypač, kai kainos, siekiant ES standartų, greičiausia, kils.
 

Paskelbimo data: 2013-07-10 12:39 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Graikai pasakė Angelai Merkel „ne“ ir... euro kursas toliau krinta

Susierzinusi  dešinioji Vokietijos spauda rašo, kad graikai nesupranta laimingo gyvenimo Europos Sąjungoje potencialo.  „Ačiū už tokį ES partnerių klampinimo į skolas džiaugsmą,geriau laimingai gyvenkite be mūsų,“ sutartinai  atsako Graikijos laikraščiai ir televizija, atspindėdama milijonų bendrapiliečių mintis ir lūkesčius.


Graikijos problemą Europos Sąjungoje turėjo spręsti spalio 9  dieną prasidėjęs oficialus Vokietijos kanclerės Angelos Merkel (Angela Merkel) vizitas Atėnuose. Ką pasiūlė A.Merkel ir ką jai atsakė graikai, nagrinėjo  „Market Leader“ portalo analitikai. 

Paskelbimo data: 2012-10-11 14:02

The Diplomat: kaip arti pasaulinio karo yra JAV ir Kinija?

Trečiąjį pasaulinį karą pradės Kinija - šią išvadą neseniai pateikė Japonijos leidinys „The Diplomat“, Turkijos „Hurriyet“, Čekijos „iDNES.cz“ ir keletas kitų užsienio žiniasklaidos priemonių. Kai kelios, artimos JAV, žiniasklaidos priemonės įvairiuose pasaulio kampeliuose rašo apie tą patį - tai tendencija.

Žinoma, paantrindami atsako Kinijos žiniasklaidos priemonių analitikai – melagingos konspirologijos  ir kiekvieną mėnesį didėjančio informacinio karo prieš Kiniją tendencija.

Kiek teisinga nuomonė apie sparčiai besivystančios Kinijos agresyvumą ir kam naudinga tezė apie pasaulinį agresorių Rytuose, nagrinėjo „Market Leader“ portalo analitikai.

Paskelbimo data: 2012-10-09 16:01

Kai reikalas susijęs su jūsų pinigais, nepasitikėkite niekuo, išskyrus save patį

Daktarė Dženis Dorn

„...Praėjusią savaitę 700 vieno nedidelio kaimelio gyventojų buvo nustebę, kai nustatė, kad mažiausiai 70 milijonų dolerių, kuriuos jie patikėjo savo turtingos bendruomenės vadovui, dingo. Žmogus, kuris, atrodo, turėjo viską (prašmatnią vilą, geriausius automobilius, merginą - top modelį ir pelningiausią apygardoje verslą) paskelbė, kad jis ir jo kompanija bankrutuoja.
 
Mieste viešpatauja panika. Reporteriai su kameromis bėginėja iš namo į namą, norėdami gauti interviu iš nusiminusių gyventojų. Daugelis jų visiškai nuskurdinti ir nežino, kaip toliau gyventi...“

Paskelbimo data: 2012-10-05 11:36

Numizmatai: kokias monetas rinkti, kad anūkai taptų milijonieriais

Investicijos – taip pat verslas: pasiseka tik radusiam unikalų daiktą, kurio vertė per tam tikrą laiką gali smarkiai ir garantuotai išaugti: ne taip svarbu, ką būtent - PepsiCo ar The Coca-Cola Company akcijas, Norvegijos ar Kinijos valstybines obligacijas, Bulgarijos, Jaltos (Ukraina),  Sočio (Rusija) nekilnojamąjį turtą, auksą ar deimantus, naftos ateities sandorį (fjučersą) ar kokį nors fondų indeksą.  Ir, žinoma, investicijos į numizmatiką, kuri iš pagalbinės  istorinės disciplinos virto investiciniu numizmatiniu vertingų ir retų pasaulio monetų kolekcijų rinkimu.

Naują dėmesio bangą į numizmatinį retų monetų kolekcionavimą pasaulyje gali sukelti  JAV aukcione už 1 milijoną JAV dolerių parduota 1943 metų  laidos 1 cento moneta. Sutikite,  tai -unikali investicija.

Paskelbimo data: 2012-10-01 13:24

Renkame Forex brokerį, nagrinėdami privalumus. Kompanija NordFX

Horizonte ruduo, pasaulį vėl krečia karštligė: stichinės nelaimės, gaisrai, nuolatinė karinių konfliktų grėsmė, neapibrėžtumas pasaulio ekonomikoje: Europos Sąjungos ir euro likimas miglotas.

Šiame fone paprasto, ilgalaikius sandorius sudarančio investuotojo dalia nepavydėtina. Jo galimybės ir mobilumas ne tokie dideli, kaip tų, kurie valdo didžiulius bankų kapitalus. Laikyti akcijas, obligacijas ar indėlius gali būti ne tik nepelninga, bet ir pavojinga. Strategija nusipirkai ir laikyk  gali būti naudinga tik ramybės ir klestėjimo laikais. Esant tokioms aplinkybėms negalima laukti mėnesius ir metus; kartais, kad neprastumėte savo santaupų, reikia veikti žaibiškai, o tuo labiau - jas padidinti.

Paskelbimo data: 2012-10-01 08:17

Kinija ne Napoleonas: užkariauja pasaulį užtikrintai ir greitai

Kinai užkariauja pasaulį nesigriebdami šaunamųjų ginklų. Nesinaudoja jie ir raketomis - nors jų ir turi; priešingai nei JAV, jie nenaudoja savo oro pajėgų ir laivyno; niekam negrasina ekonominėmis sankcijomis ir nekelia informacinių karų, netgi neplečia (kaip kultūrinės įtakos agentai) savo pigaus kiniško maisto restoranėlių tinklo, nebandydami nuskurdinti (kol kas) amerikietiškų McDonald restoranų, prancūziškų „bistro“ arba nacionalinės virtuvės restoranų. Kam smulkintis?

Jų įrankis - pinigai: gryni ir investicijos. Apie tai, kaip sparčiai pasaulyje auga Kinijos investicijos ir kaip tai artimiausiais metais gali pakeisti pasaulį, nagrinėjo „Market Leader“ portalo analitikai.

Paskelbimo data: 2012-09-27 11:42

Smūgis Blend-a-med ir Colgate: Japonijos stomatologai nugalėjo dantų ėduonį

Japonijos mokslininkams pavyko sukurti labai ploną plėvelę, kuria galima padengti žmogaus dantis, kad jie taptų  daug baltesni, padėtų išvengti karieso ir sumažintų jautrumą, skelbia  leidinys Medical Xpress. Iš esmės, išrasta atspari dėvėjimuisi, ultra lanksti medžiaga, pagaminta iš hidroksiapatito - svarbiausio kietųjų dantų audinių kaulinės medžiagos mineralo (jis sudaro apie 97 procentus viso dantų emalio ir dar 70 procentų dantų kaulo).

Užsienio žiniasklaida teigia, kad tai yra pirmoji pasaulyje lanksti apatito plėvelė, kuri, kaip viliasi mokslininkai, bus panaudota dantų apsaugojimui, arba, kaip alternatyva,  pažeisto dantų emalio atstatymui. Stomatologai buvo įpratę manyti, kad  apatito plėvelė - tai tik nepasiekiama svajonė, tačiau Japonijos mokslininkai sugebėjo įrodyti priešingai, sako Kinki universiteto biologijos fakulteto profesorius Šigeki Hontsu (Shigeki Hontsu).

Paskelbimo data: 2012-09-26 10:19

JAV išeina iš krizės: kapitalo įplaukos 73,7 milijardo JAV dolerių

Kapitalo įplaukų ir nutekėjimo dydis yra vienas svarbiausių makroekonominių rodiklių, tiesiogiai įtakojančių JAV dolerio kursą ir per jį visas kitas pasaulio valiutas:  euro kursas JAV dolerio atžvilgiu, svaro sterlingų kursas JAV dolerio atžvilgiu ir t.t.  Įtakos JAV dolerio kursui formulė  Forex rinkoje paprasta:
- kuo didesnės kapitalo įplaukos į šalį - tuo didesnis jos valiutos kursas;
- kapitalo nutekėjimas automatiškai  iššaukia valiutos devalvaciją Forex rinkoje.

2012 metų rugsėjo 18 dieną JAV iždo departamento (finansų ministerijos) paskelbti oficialūs statistiniai duomenys rodo situacijos pagerėjimą šalies finansų rinkoje. Kaip jie paveiks JAV dolerio kursą Japonijos jenos, Kinijos juanio ir Rusijos rublio atžvilgiu, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai kartu su geriausio 2009-2012 metų Forex mokymų projekto Europoje Masterforex-V Akademijos ekspertais.

Paskelbimo data: 2012-09-24 13:06

Arabiškas ruduo, nafta arba kur veda karas su musulmonų pasauliu?

Tai, kas dabar vyksta Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje kažkas iš žurnalistų lengva ranka pakrikštijo „arabišku rudeniu“. Be to, dabartiniai vakarų diplomatinių misijų pogromai pribloškė stebėtojus anaiptol ne savo žiaurumu (kraujo regione netrūko ir revoliuciniu „arabiško pavasario“  laikotarpiu), o greičiau savo nenuoseklumu, juk šturmavo ambasadas su žvaigždžių ir juostų vėliavomis būtent tose šalyse, kuriose pernai žlugo „antiliaudiniai režimai“, žinoma, visos jos - naftą išgaunančios valstybės ir kiekviena jose susidariusi ypatingoji padėtis neišvengiamai  iššaukia naftos ateities kontraktų (fjučersų) augimą biržoje. 
Tai kam gi naudinga metų metus auganti konfrontacija su musulmonų pasauliu, kaip reaguoja naftos fjučersai į pasipiktinusių musulmonų  Libijoje, Egipte, Tunise ir Jemene išpuolius,  nagrinėjo „Market Leader“ portalo analitikai.

Paskelbimo data: 2012-09-21 10:49

Ar saugu investuoti į besivystančių šalių rinkas?

Neigiamą pasaulio ekonomikos vystymosi scenarijų sušvelnino žinia, kad besivystančios rinkos žada išmokėti rekordinius dividendus. Didžiausio Šveicarijos UBS banko paskaičiavimais 2012 metais, remiantis investicijų į besivystančių Kinijos, Turkijos, Indijos, Malaizijos, Brazilijos, Rusijos, Ukrainos, Nigerijos, Meksikos ir kitų šalių rinkas rezultatais, 300 stambiausių nefinansinių kompanijų, priklausančių indeksui MSCI Emerging Markets, išmokės savo akcininkams 52 mlrd. JAV dolerių sumą.

Dabartinėmis sąlygomis, kai ES patiria giliausią nuo 2-ojo pasaulinio karo ekonominę krizę ir Graikija, Italija, Ispanija, Portugalija ir toliau traukia Europos Sąjungą į dugną, investuotojai nukreipia savo pinigus į besivystančių šalių vertybinius popierius (fondų indeksus, akcijas, obligacijas, opcionus (pasirinkimo sandorius) ir gauna didžiulius pelnus.

Paskelbimo data: 2012-09-19 10:32