Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 13:50 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ką reikia žinoti apie pinigus?

Ką reikia žinoti apie pinigus?

Autorius: Šachas Džilani (Shah Gilani)

Mes gyvename informacijos amžiuje. Internete galima rasti šimtus informacinių šaltinių, skirtų verslui ir finansams. Šimtai brokerių kompanijų siūlo prekeiviams savo paslaugas, suteikdami jiems vis platesnes prekybos finansų rinkose galimybes. Internetas atveria didžiulę žinių bazę, kartu su gausybe ekspertų nuomonių apie investicijų, prekybos ir finansų valdymą. Visa tai mums vienodai prieinama. Bet kodėl gi tuomet metų metais sėkmingų prekeivių ir investuotojų skaičius nedidėja?

Taigi, kodėl taip yra? Pasirodo, kad niekas nemoko žmonių, kaip „gaudyti žuvį“ finansų rinkose. Jūs tikriausiai žinote seną kinų patarlę:

„Duok žmogui žuvį ir jis bus sotus vieną dieną. Išmokyk žmogų žvejoti ir jis bus sotus visą gyvenimą.“

Būtent tai mes ir ketiname dabar padaryti. Perduoti į jūsų rankas didžiulę sėkmingos prekybos finansų rinkose patirtį.

Jūsų pirmoji pamoka prasideda nuo pinigų. Papasakosime, ką būtina žinoti apie pinigus.

Tai visa ko (galbūt ir pikto, bet apie tai čia nekalbėsime) esmė. Turime suprasti ir įsisąmoninti šį faktą, ypač šiandien. Jūs negalėsite suprasti, kur judės auksas, doleris, akcijos arba vienos ar kitos valstybės ekonomika, jeigu nesuprasite pinigų esmės.

Pinigų istorija gana įdomi. Bet čia studijuojame ne istoriją. Žvelgiame į ją per dabarties prizmę, bandydami, kiek tai įmanoma, prognozuoti ateitį.

Taigi, pirmiausia buvo prekiniai pinigai. Tai reiškia, natūriniai mainai - vienų prekių ar paslaugų mainai į kitas paslaugas ar prekes.

Po to jų vaidmenį pradėjo atlikti auksas ir sidabras. Žmonės suteikė jiems vertę ir padarė keitimosi etalonu tik todėl, kad šie metalai buvo reti ir paklausūs.

Žmonės pradėjo keisti prekes ir paslaugas į auksą ir sidabrą, nes jie žinojo, kad jie, esant būtinybei, galės pakeisti šiuos metalus į kitas prekes ar paslaugas.

Jie kalė tam tikro svorio aukso ir sidabro monetas. Taip atsirado pirmieji pinigai, kurie paplito visame pasaulyje.

Juvelyrai Europoje ir kitose pasaulio dalyse priiminėjo iš žmonių auksą ir sidabrą saugojimui, išduodami jiems specialius kvitus (pakvitavimus), kurie tarnavo įrodymu, kad jie tikrai yra aukso, kuris yra saugomas saugioje vietoje, savininkai. Kadangi kvitus buvo daug paprasčiau nešiotis, negu gryną auksą, jie netrukus tapo naujais pinigais. Šį kartą jie buvo popieriniai.

Juvelyrai virto bankininkais. Apskritai, žodis bankas kilo iš senojo italų  banca -  suolas. Šie suolai buvo padengti žaliu audiniu ir ant jų buvo sudarinėjami minėti sandoriai.

Būtent ant tų suolų bankininkai pirmą kartą pradėjo skolinti savininkų auksą be jų žinios. Šie kreditai buvo arba paties aukso, arba kvitų (čekių) pavidalo. Paskolos gavėjas turėjo ne tik grąžinti kreditan paimtas lėšas, bet ir sumokėti tam tikrą procentą nuo pagrindinės skolos.

Štai taip iš oro ir gimė šiuolaikinė bankų sistema. Ji yra dalinė (frakcinė) bankininkystė. Būtent tai iki šiol skatina pinigų emisiją ir kreditavimą.

Tai, ką dabar papasakosime, yra labai svarbu šiandieninės „pinigų“ sampratos suvokimui. Per tai jūs tikrai galėsite deramai pagerinti savo supratimą apie rinkas ir pradėti uždirbinėti jose pinigus.

Jūs imsite pastebėti šio keisto reiškinio įtaką praktiškai visuose savo gyvenimo aspektuose, įskaitant prekybą finansų rinkose.

Galų gale, indėlininkai sužinojo, kad bankininkai skolina jų pinigus ir net išduoda pakvitavimus (kvitus) už auksą, kurio patys skolos davėjai neturi. Tačiau tie, kurie laikė savo indėlius pas bankininkus, nepuolė skubiai atsiimti jų, nes žinojo, kad auksas vis dar pas juos, nes paskolos gavėjai grąžina paskolą auksu arba grąžina pakvitavimus (kvitus) atgal su procentais.

Be to, indėlininkai greitai ėmė reikalauti procento nuo uždirbto pelno, kurį bankininkai gaudavo iš paskolos gavėjų.

Norėdami įsitikinti, kad saugyklose užtenka tauriųjų metalų visų indėlininkų nuosavų aukso aktyvų išvedimo galimybei patenkinti, bankai pradėjo kurti rezervus - aukso apimtis, kurios visada yra pasiekiamos

Štai kaip frakcinė bankininkystė tapo daliniu bankiniu rezervavimu (dalinių rezervų bankininkyste) - būtent taip šiandien ir veikia visi bankai.

Dabar pereikime nuo aukso praeityje prie dabartinių žaliųjų popierinių dolerių.

Tarkime, jūs turite 1 milijono JAV dolerių indėlį (kol kas kalbama apie grynuosius pinigus, apie kreditus pakalbėsime vėliau). Jūsų banko rezervavimo normos sudaro 10%. Tai reiškia, kad 10% indėlio bankas turi padėti į saugyklą, jeigu klientas staiga nuspręstų ateiti ir pasiimti iš sąskaitos šiek tiek pinigų.

Be jūsų, bankas taip pat turi ir kitų indėlininkų. Taigi, net jei rytoj jūs norėsite pasiimti visą savo milijoną, saugykloje užteks lėšų tai padaryti.

Taigi, po to, kai bankas iš jūsų indėlio atidėjo 100000 dolerių, jam vis dar liko 900000 dolerių, kuriuos jis gali skolinti. Jeigu atsiras norintis gauti paskolą, tai tikėtina, kad jis laikys visą sumą arba jos dalį tame pačiame banke tol, kol jam jos prireiks. Net jei visa suma bus nuimta nuo sąskaitos šiame banke, tai skolininkas arba padės pinigus į kitą banką, arba ką nors pirks, arba grąžins skolą, arba investuos lėšas. Bet kokiu atveju, anksčiau ar vėliau pinigai, kaip indėlis, atsiras kokiame nors banke, gal būt ir kitame šio banko filiale.

Dabar bankas turi dar vieną indėlį. Jis vėl turi atidėti 10% nuo 900000 dolerių, o tai yra 90000 dolerių. Kreditavimui lieka 810000 JAV dolerių. Tikimės, kad supratote, kas tai per cirkuliacija. Tokia ir yra banko dalinio rezervavimo esmė. Ši sistema daugina pinigus.

Anksčiau popierinius pinigus (pakvitavimus, vekselius) galima buvo pakeisti į auksą. Tai buvo Aukso Standarto laikai. Kreditoriai duodavo kreditan auksą ir duodavo kreditus, išleisdami skolų pakvitavimus. Tačiau tapo vis akivaizdžiau, kad aukso apimtys yra ribotos ir tam tikru momentu jo paprasčiausia nebeužteks paklausai patenkinti, jeigu visi indėlininkai nuspręstų susigrąžinti savo auksą, nes per banko dalinio rezervavimo stebuklą jis jau bus išdalintas kreditan.

Atsitikdavo taip, kad, galiausiai, daugelis bankų subankrutuodavo, sukeldami paniką, kai tuo tarpu daugelis bankrutavusių bankų klientų prarasdavo savo lėšas. Šis scenarijus pasikartotojo ne kartą ir rezultatas buvo beveik tas pats. Bet, galų gale, sistema patyrė tam tikrų pokyčių.

Galiausiai žmonės suprato, kad bankai gali bankrutuoti, o banko rezervai turi savybę būti išeikvoti. Skolų pakvitavimai (vekseliai), kurie buvo žmonių rankose ir turėjo pinigų statusą, tapdavo negaliojančiais. Ir žmonės reikalaudavo aukso ir sidabro.

O ką padarė viso pasaulio vyriausybės? Jos įvedė „teisėtos mokėjimo priemonės“ sąvoką ir sutvirtino ją įstatyminiu lygiu, suteikdamos popieriniams pinigams teisėtą statusą ir mokėjimo galią. Pinigų emisija užsiiminės vyriausybės ir šie pinigai, bet kokioje situacijoje galės būti naudojami, kaip mokėjimo priemonė.

Vėliau popierinių pinigų pririšimas prie aukso ir sidabro buvo išvis atšauktas. Šiuo metu popieriniai pinigai nepadengti niekuo, išskyrus „visišką pasitikėjimą ir kreditą“ * JAV arba kažkuo panašiu kitose pasaulio šalyse.

Visiškas pasitikėjimas ir kreditas iš dalies palaikomi valstybės gebėjimu surinkti iš savo piliečių mokesčius, išlaikant savo valiutos vertę. Tai vadinama nekeičiami (dekretiniai) pinigai.**

Tuo ir baigiasi šiandienos pamoka: valiutos istorija susijusi su banko dalinio rezervavimo sistema ir pavojais, kurie saugo savyje paniką, susijusią su bankų bankrotu. Mes vis dar naudojame dalinio rezervavimo magiją ir vis dar susiduriame su pavojais, susijusiais su bankų bankroto galimybe, jei viskas vyksta ne pagal planą. Bet tai tik ledkalnio viršūnė...

Ką reikia dar žinoti apie pinigus, skaitykite kituose portalo „Market Leader“ straipsniuose:

Apie tai, ką jums būtina žinoti apie „jų popierinius pinigus“

__________________________________________
* visiškas pasitikėjimas ir kreditas – valstybinių, valstijų ar municipalinių obligacijų reputacijos, visų pajamų, tame tarpe ir mokesčių ir galimų emitento skolinimųsi užtikrinimo (garantijų) pažymėjimas; tokia užtikrinimo (garantijų) samprata neapima konkrečių materialinių aktyvų.
** nekeičiamus (dekretinius) pinigus išleidžia vyriausybė ir jie, visų pirma, pasižymi tuo, kad negali būti  keičiami į aukso ar sidabro pinigus, antra,  neturi realios vertės ir, trečia, pagrįsti teisine jų vertės, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, apibrėžtimi. 

 

Paskelbimo data: 2013-07-05 06:31 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55