Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, liepos 26, 17:34 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Ką reikia žinoti apie pinigus?

Ką reikia žinoti apie pinigus?

Autorius: Šachas Džilani (Shah Gilani)

Mes gyvename informacijos amžiuje. Internete galima rasti šimtus informacinių šaltinių, skirtų verslui ir finansams. Šimtai brokerių kompanijų siūlo prekeiviams savo paslaugas, suteikdami jiems vis platesnes prekybos finansų rinkose galimybes. Internetas atveria didžiulę žinių bazę, kartu su gausybe ekspertų nuomonių apie investicijų, prekybos ir finansų valdymą. Visa tai mums vienodai prieinama. Bet kodėl gi tuomet metų metais sėkmingų prekeivių ir investuotojų skaičius nedidėja?

Taigi, kodėl taip yra? Pasirodo, kad niekas nemoko žmonių, kaip „gaudyti žuvį“ finansų rinkose. Jūs tikriausiai žinote seną kinų patarlę:

„Duok žmogui žuvį ir jis bus sotus vieną dieną. Išmokyk žmogų žvejoti ir jis bus sotus visą gyvenimą.“

Būtent tai mes ir ketiname dabar padaryti. Perduoti į jūsų rankas didžiulę sėkmingos prekybos finansų rinkose patirtį.

Jūsų pirmoji pamoka prasideda nuo pinigų. Papasakosime, ką būtina žinoti apie pinigus.

Tai visa ko (galbūt ir pikto, bet apie tai čia nekalbėsime) esmė. Turime suprasti ir įsisąmoninti šį faktą, ypač šiandien. Jūs negalėsite suprasti, kur judės auksas, doleris, akcijos arba vienos ar kitos valstybės ekonomika, jeigu nesuprasite pinigų esmės.

Pinigų istorija gana įdomi. Bet čia studijuojame ne istoriją. Žvelgiame į ją per dabarties prizmę, bandydami, kiek tai įmanoma, prognozuoti ateitį.

Taigi, pirmiausia buvo prekiniai pinigai. Tai reiškia, natūriniai mainai - vienų prekių ar paslaugų mainai į kitas paslaugas ar prekes.

Po to jų vaidmenį pradėjo atlikti auksas ir sidabras. Žmonės suteikė jiems vertę ir padarė keitimosi etalonu tik todėl, kad šie metalai buvo reti ir paklausūs.

Žmonės pradėjo keisti prekes ir paslaugas į auksą ir sidabrą, nes jie žinojo, kad jie, esant būtinybei, galės pakeisti šiuos metalus į kitas prekes ar paslaugas.

Jie kalė tam tikro svorio aukso ir sidabro monetas. Taip atsirado pirmieji pinigai, kurie paplito visame pasaulyje.

Juvelyrai Europoje ir kitose pasaulio dalyse priiminėjo iš žmonių auksą ir sidabrą saugojimui, išduodami jiems specialius kvitus (pakvitavimus), kurie tarnavo įrodymu, kad jie tikrai yra aukso, kuris yra saugomas saugioje vietoje, savininkai. Kadangi kvitus buvo daug paprasčiau nešiotis, negu gryną auksą, jie netrukus tapo naujais pinigais. Šį kartą jie buvo popieriniai.

Juvelyrai virto bankininkais. Apskritai, žodis bankas kilo iš senojo italų  banca -  suolas. Šie suolai buvo padengti žaliu audiniu ir ant jų buvo sudarinėjami minėti sandoriai.

Būtent ant tų suolų bankininkai pirmą kartą pradėjo skolinti savininkų auksą be jų žinios. Šie kreditai buvo arba paties aukso, arba kvitų (čekių) pavidalo. Paskolos gavėjas turėjo ne tik grąžinti kreditan paimtas lėšas, bet ir sumokėti tam tikrą procentą nuo pagrindinės skolos.

Štai taip iš oro ir gimė šiuolaikinė bankų sistema. Ji yra dalinė (frakcinė) bankininkystė. Būtent tai iki šiol skatina pinigų emisiją ir kreditavimą.

Tai, ką dabar papasakosime, yra labai svarbu šiandieninės „pinigų“ sampratos suvokimui. Per tai jūs tikrai galėsite deramai pagerinti savo supratimą apie rinkas ir pradėti uždirbinėti jose pinigus.

Jūs imsite pastebėti šio keisto reiškinio įtaką praktiškai visuose savo gyvenimo aspektuose, įskaitant prekybą finansų rinkose.

Galų gale, indėlininkai sužinojo, kad bankininkai skolina jų pinigus ir net išduoda pakvitavimus (kvitus) už auksą, kurio patys skolos davėjai neturi. Tačiau tie, kurie laikė savo indėlius pas bankininkus, nepuolė skubiai atsiimti jų, nes žinojo, kad auksas vis dar pas juos, nes paskolos gavėjai grąžina paskolą auksu arba grąžina pakvitavimus (kvitus) atgal su procentais.

Be to, indėlininkai greitai ėmė reikalauti procento nuo uždirbto pelno, kurį bankininkai gaudavo iš paskolos gavėjų.

Norėdami įsitikinti, kad saugyklose užtenka tauriųjų metalų visų indėlininkų nuosavų aukso aktyvų išvedimo galimybei patenkinti, bankai pradėjo kurti rezervus - aukso apimtis, kurios visada yra pasiekiamos

Štai kaip frakcinė bankininkystė tapo daliniu bankiniu rezervavimu (dalinių rezervų bankininkyste) - būtent taip šiandien ir veikia visi bankai.

Dabar pereikime nuo aukso praeityje prie dabartinių žaliųjų popierinių dolerių.

Tarkime, jūs turite 1 milijono JAV dolerių indėlį (kol kas kalbama apie grynuosius pinigus, apie kreditus pakalbėsime vėliau). Jūsų banko rezervavimo normos sudaro 10%. Tai reiškia, kad 10% indėlio bankas turi padėti į saugyklą, jeigu klientas staiga nuspręstų ateiti ir pasiimti iš sąskaitos šiek tiek pinigų.

Be jūsų, bankas taip pat turi ir kitų indėlininkų. Taigi, net jei rytoj jūs norėsite pasiimti visą savo milijoną, saugykloje užteks lėšų tai padaryti.

Taigi, po to, kai bankas iš jūsų indėlio atidėjo 100000 dolerių, jam vis dar liko 900000 dolerių, kuriuos jis gali skolinti. Jeigu atsiras norintis gauti paskolą, tai tikėtina, kad jis laikys visą sumą arba jos dalį tame pačiame banke tol, kol jam jos prireiks. Net jei visa suma bus nuimta nuo sąskaitos šiame banke, tai skolininkas arba padės pinigus į kitą banką, arba ką nors pirks, arba grąžins skolą, arba investuos lėšas. Bet kokiu atveju, anksčiau ar vėliau pinigai, kaip indėlis, atsiras kokiame nors banke, gal būt ir kitame šio banko filiale.

Dabar bankas turi dar vieną indėlį. Jis vėl turi atidėti 10% nuo 900000 dolerių, o tai yra 90000 dolerių. Kreditavimui lieka 810000 JAV dolerių. Tikimės, kad supratote, kas tai per cirkuliacija. Tokia ir yra banko dalinio rezervavimo esmė. Ši sistema daugina pinigus.

Anksčiau popierinius pinigus (pakvitavimus, vekselius) galima buvo pakeisti į auksą. Tai buvo Aukso Standarto laikai. Kreditoriai duodavo kreditan auksą ir duodavo kreditus, išleisdami skolų pakvitavimus. Tačiau tapo vis akivaizdžiau, kad aukso apimtys yra ribotos ir tam tikru momentu jo paprasčiausia nebeužteks paklausai patenkinti, jeigu visi indėlininkai nuspręstų susigrąžinti savo auksą, nes per banko dalinio rezervavimo stebuklą jis jau bus išdalintas kreditan.

Atsitikdavo taip, kad, galiausiai, daugelis bankų subankrutuodavo, sukeldami paniką, kai tuo tarpu daugelis bankrutavusių bankų klientų prarasdavo savo lėšas. Šis scenarijus pasikartotojo ne kartą ir rezultatas buvo beveik tas pats. Bet, galų gale, sistema patyrė tam tikrų pokyčių.

Galiausiai žmonės suprato, kad bankai gali bankrutuoti, o banko rezervai turi savybę būti išeikvoti. Skolų pakvitavimai (vekseliai), kurie buvo žmonių rankose ir turėjo pinigų statusą, tapdavo negaliojančiais. Ir žmonės reikalaudavo aukso ir sidabro.

O ką padarė viso pasaulio vyriausybės? Jos įvedė „teisėtos mokėjimo priemonės“ sąvoką ir sutvirtino ją įstatyminiu lygiu, suteikdamos popieriniams pinigams teisėtą statusą ir mokėjimo galią. Pinigų emisija užsiiminės vyriausybės ir šie pinigai, bet kokioje situacijoje galės būti naudojami, kaip mokėjimo priemonė.

Vėliau popierinių pinigų pririšimas prie aukso ir sidabro buvo išvis atšauktas. Šiuo metu popieriniai pinigai nepadengti niekuo, išskyrus „visišką pasitikėjimą ir kreditą“ * JAV arba kažkuo panašiu kitose pasaulio šalyse.

Visiškas pasitikėjimas ir kreditas iš dalies palaikomi valstybės gebėjimu surinkti iš savo piliečių mokesčius, išlaikant savo valiutos vertę. Tai vadinama nekeičiami (dekretiniai) pinigai.**

Tuo ir baigiasi šiandienos pamoka: valiutos istorija susijusi su banko dalinio rezervavimo sistema ir pavojais, kurie saugo savyje paniką, susijusią su bankų bankrotu. Mes vis dar naudojame dalinio rezervavimo magiją ir vis dar susiduriame su pavojais, susijusiais su bankų bankroto galimybe, jei viskas vyksta ne pagal planą. Bet tai tik ledkalnio viršūnė...

Ką reikia dar žinoti apie pinigus, skaitykite kituose portalo „Market Leader“ straipsniuose:

Apie tai, ką jums būtina žinoti apie „jų popierinius pinigus“

__________________________________________
* visiškas pasitikėjimas ir kreditas – valstybinių, valstijų ar municipalinių obligacijų reputacijos, visų pajamų, tame tarpe ir mokesčių ir galimų emitento skolinimųsi užtikrinimo (garantijų) pažymėjimas; tokia užtikrinimo (garantijų) samprata neapima konkrečių materialinių aktyvų.
** nekeičiamus (dekretinius) pinigus išleidžia vyriausybė ir jie, visų pirma, pasižymi tuo, kad negali būti  keičiami į aukso ar sidabro pinigus, antra,  neturi realios vertės ir, trečia, pagrįsti teisine jų vertės, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, apibrėžtimi. 

 

Paskelbimo data: 2013-07-05 06:31 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14