Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 14:44 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Forbes apie Vladimiro Putino populiarumą ir Rusijos ateitį

Forbes apie Vladimiro Putino populiarumą ir Rusijos ateitį

Jau  kelerius metus Vakarų žiniasklaida prognozuoja Vladimiro Putino režimo žlugimą – dar truputėlį ir rusai galiausiai juo nusivils, dar šiek tiek ir jis nugrims į užmarštį. Todėl žaibu iš giedro dangaus daugeliui Vakarų apžvalgininkų, susipažinusių su Rusijos realybe tik iš gandų, buvo Marko Adomanio (Mark Adomanis) straipsnis „Iš tikrųjų, Putino populiarumo reitingai nemažėja“, kuris neseniai pasirodė viename autoritetingiausių pasaulyje ekonominių leidinių - Forbes. Autorius, remdamasis „Levada centras“ apklausos duomenimis, parodo, kad šiandien Putinas, žinoma, yra remiamas mažiau, nei ankstesniais laikais, tai tiesa.

 

Tačiau jau dvejus metus (nuo 2011 metų gruodžio) rėmimo lygis nesikeičia, ir tai taip pat tiesa. Ir, pagaliau, per 13 Vladimiro Putino valdymo metų jo reitingas pasikeitė visai nežymiai. Kuo ne fenomenas? Kuris kitas oficialus asmuo pasaulyje gali pasigirti tokia stabilia liaudies parama? Kitaip tariant, apie bent kiek stabilų ir rimtą Rusijos prezidento populiarumo nuosmukį kalbėti anksti.

 

Tokia realybė. Tačiau Adomanis pripažįsta, kad bendras Rusijos prezidento palaikymo vaizdas yra gana nevienareikšmis. Tai kaip gi keisis Putino populiarumas artimiausiu metu? Kaip pavyksta Rusijos prezidentui išlaikyti žmonių paramą aukštumoje jau kelintus metus iš eilės? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškojo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

 

Iš pradžių Putinas dirbo reitingui, o dabar reitingas jam

 

Adomanis mano, visai tikėtina, kad per artimiausius metus Putino populiarumas lėtai mažės. Jis pasiekė svaiginančias aukštumas po 2008 metų karo pergalės ir per naftos bumą, ir toliau augti reitingui nebėra iš ko, o štai jam mažėti priežasčių yra.

 

Koks tik pasaulinis leidinys pastaruoju metu nebuvo paženklintas šia tema. Susidaro įspūdis, kad šiame neramiame pasaulyje tiesiog nieko nebėra arčiau širdies, nei Putino reitingai. Štai tik keletas pavyzdžių. Ispanijos ABC.es – „Putino režimas pradeda skilinėti“ (Rafael M. Mañueco), vokiečių Deutsche Welle – „Putino stabilumas yra trapus“ (Ingo Mannteufel) ir kt. Taigi, pažymėsime tik keletą veiksnių, kurie gali sumažinti liaudies paramą Rusijos prezidentui:

 

- pasaulio žaliavų kainų mažėjimas. Vakarų ekspertai kaip vienas mano, kad būtent aukštos naftos kainos yra ta saugumo pagalvė, kuri išlaiko Rusijos valdžią vandens paviršiuje. Esą, Vladimirui Putinui, priešingai negu Gorbačiovui ir Jelcinui, neįtikėtinai pasisekė - naftos kaina pakilo nuo 30 iki 100 JAV dolerių. Tai leido padidinti rusų pragyvenimo lygį mainais į valdžios veiksmų laisvę. Taigi, Putino priešininkai įsitikinę, kad, vos tik naftos ir dujų kainos nukrinta, tuojau pat gyventojai kelia klausimus, pavyzdžiui, kodėl per naftos išteklių gausybės metus jis neišvedė šalies iš priklausomybės nuo naftos ir nemodernizavo ekonomikos? Apskritai, Vakarų ir Rusijos opozicijos viltys dėl pokyčių valdžioje tvirtai susijusios su naftos kainų kritimu. Savo laiku buvęs prezidento Putino ekonomikos patarėjas - Ilarionovas (Ilarionov) prognozavo, kad nafta netrukus kainuos 10 JAV dolerių už barelį. Nuo to laiko ir laukia, tačiau nafta kol kas tik brangsta. Birželio 14 dieną biržoje Brent naftos kotiruotės pasiekė 105,60 JAV dolerio už barelį reikšmę. Tai yra aukščiausias jų rodiklis nuo gegužės pradžios;

 

- socialinių standartų mažėjimas. Vakarų ekspertai yra įsitikinę, kad socialinė ir politinė situacija Rusijoje yra apgaulinga, šalyje nėra stabilumo, jis tik tariamas. Putinas jau nebegali vykdyti prisiimtų socialinių programų. Valdžia bandė perkelti tą naštą ant smulkaus verslo pečių, daugiau negu dvigubai padidinusi socialinius mokesčius. Todėl per žiemą mažų įmonių skaičius sumažėjo daugiau negu 300 tūkstančių.  Krintant rusų pragyvenimo lygiui (imkime kad ir visas ribas peržengiančias vaistų ir komunalinių paslaugų kainas), Putino reitingas kris žemyn greitėjančia jėga;

 

- beteisiškumas. Putino kvietimas išnaikinti šalyje korupciją nepriimamas dėl tos paprastos priežasties, kad daugelis jo figūrų gavo valdžią būtent jo prezidentavimo metu ir tai gali pakenkti paties prezidento įvaizdžiui.

 

Taigi, svarios daugumos, leidžiančios turėti stabilią valdžią visuomenėje, Vladimiras Putinas daugiau nebeturi. Ir nors šiandien jis vis dar turi daugiau negu 60 procentų rusų paramą, kaip tvirtina jo politiniai oponentai, reitingas yra reliatyvi sąvoka - šiandien jis aukštumoje , o rytoj jau smarkaus žemėjimo būsenoje. Reitingas juk ne viską iškęs.

 

Prieš Putino reitingą nepapūsi

 

Grįžkime prie Adomanio. Savo straipsnyje jis paneigia Vakaruose gana paplitusią klišę, kad Putinas - politinis lavonas. Ir esmė visai ne „bežadžiuose galvijuose“, gyvenančiuose Rusijoje ir atkakliai palaikančiuose tokį monstrą (šie „epitetai“atsirado  politinių Rusijos prezidento oponentų dėka).

 

Vladimiras Putinas tikrai turi daugumos rusų paramą, paramą, kurios gali pavydėti bet kuris prezidentas ir premjeras, įskaitant Merkel ir Obamą. Kas gi leidžia tiek daug metų išlaikyti aukštą Putino populiarumą? Žinoma, ne aukštos naftos kainos ir tuo labiau ne opozicijos išnaikinimas, o jo, kaip prezidento-šalies patrioto, prezidento-visos Rusijos liaudies tėvo įvaizdis. Neperdėdami jo nuopelnų šioje srityje, paminėsime akivaizdžius pasiekimus:

 

- užsienio politikos laimėjimai. Ne paslaptis, kad šiuolaikiniame pasaulyje tarp valstybių vyksta aštriausia kova už nacionalinius interesus, įtakos pasaulyje padidinimą ir naujas rinkas. Tam reikia ne tik išteklių ir kariuomenės, bet ir politinės valios. O jos tai jau Putinui netrūksta. Nors ne visada nuosekliai ir ryžtingai (tenka atsižvelgti į ekonominį atsilikimą nuo pirmaujančių pasaulio šalių ir Rusijos kariuomenės būseną), tačiau jis saugo ir gina Rusijos interesus pasaulio politikoje. Galime prisiminti garsiąją Putino kalbą Miunchene (iki jo niekas iš pirmaujančių pasaulio politikų nedrįso mesti atviro iššūkio pasaulio tvarkos sistemai, vadovaujamai iš JAV), 2008 metų karą, nuoseklų Asado palaikymą (matyt, greičiau išnyks Erdoganas, negu Sirijos prezidentas), Eurazijos sąjungos kūrimą ir t. t. Tačiau jis išlieka pragmatišku politiku, sugebančiu eiti į kompromisus ir taktines sąjungas su Vakarais;

 

- vidaus politikos pasiekimai. Norint objektyviai įvertinti permainas šalies viduje, užtenka prisiminti, kokioje būklėje Putinas priėmė Rusiją 2000 metais. Taigi, BNP (PGP – perkamosios galios paritetas) per pirmuosius 10 jo vadovavimo metų išaugo beveik 97 procentais, o užsienio skola sumažėjo daugiau nei 83 procentais, pensijos išaugo 231 procentu (atsižvelgiant į infliaciją), o atlyginimai - 142 procentais ir t. t. Bet kokiu atveju, kaimyninėje Ukrainoje, pradžioje sotesnėje ir laimingesnėje, šiandien atlyginimai ir pensijos yra žymiai mažesnės, negu Rusijoje (2012 metais vidutinis darbo užmokestis Rusijoje siekė 859 JAV dolerius, Ukrainoje - 379 JAV dolerius, vidutinė pensija Rusijoje - 302 JAV doleriai, Ukrainoje - 184 JAV doleriai). Taip, Rusijos ekonomikos vystymasis mažėja, bet net 2,3 procento augimas, kurio tikimasi šiais metais, daug geresnis, negu daugumoje jos Europos kaimynų.

 

Rusijos rublio kursas. Valiutų krepšelio kainoje buvo pastebėtas ženklus augimas, JAV doleris pakilo iki 33 rublių, euras - iki 43 rublių:

 

- Putinui kol kas nėra alternatyvos. Galima sutikti su Ilja Ponomariovu, teigiančiu, kad jeigu „nulinių“ metų pradžioje rusai mylėjo prezidentą Vladimirą Putiną, tai dabar jį pakenčia, nes nemato jam alternatyvos. Opozicija taip ir nesugebėjo iškelti iš savo narių tarpo politinės figūros, galinčios mesti iššūkį prezidentui. Šiandien visai aišku, kad prezidento politinių priešininkų jėgas pervertino tiek Vakaruose, tiek ir pačioje Rusijoje. Per pastaruosius metus opozicijos gretos gerokai išretėjo, gyventojų parama pastebimai sumažėjo, opozicija eilinį kartą vėl susivaidijo, o jų lyderių įvaizdis nublanko ir apibrizgo. Kaip pripažino Deutsche Welle, „galiausiai Rusijos antiputiniška opozicija virto politiniais marginalais“. Šiandien nesisteminės opozicijos lyderių veiklai pritaria tik keli procentai gyventojų. Taip sakant, štai ir atvažiavome.  

 

Žinoma, Vladimiras Putinas jau nebesinaudoja tuo populiarumu rusų tarpe, kaip anksčiau, ir vis dėlto, kaip ir anksčiau jis turi pakankamai liaudies paramos valdžios įgaliojimams išlaikyti vidutinės trukmės perspektyvoje. Taigi, pasakyk, koks tavo reitingas, ir aš pasakysiu, kas tu ir kur tu.

 

Paskelbimo data: 2013-07-02 12:47
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55