Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, rugpjūčio 18, 17:18 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Forbes apie Vladimiro Putino populiarumą ir Rusijos ateitį

Forbes apie Vladimiro Putino populiarumą ir Rusijos ateitį

Jau  kelerius metus Vakarų žiniasklaida prognozuoja Vladimiro Putino režimo žlugimą – dar truputėlį ir rusai galiausiai juo nusivils, dar šiek tiek ir jis nugrims į užmarštį. Todėl žaibu iš giedro dangaus daugeliui Vakarų apžvalgininkų, susipažinusių su Rusijos realybe tik iš gandų, buvo Marko Adomanio (Mark Adomanis) straipsnis „Iš tikrųjų, Putino populiarumo reitingai nemažėja“, kuris neseniai pasirodė viename autoritetingiausių pasaulyje ekonominių leidinių - Forbes. Autorius, remdamasis „Levada centras“ apklausos duomenimis, parodo, kad šiandien Putinas, žinoma, yra remiamas mažiau, nei ankstesniais laikais, tai tiesa.

 

Tačiau jau dvejus metus (nuo 2011 metų gruodžio) rėmimo lygis nesikeičia, ir tai taip pat tiesa. Ir, pagaliau, per 13 Vladimiro Putino valdymo metų jo reitingas pasikeitė visai nežymiai. Kuo ne fenomenas? Kuris kitas oficialus asmuo pasaulyje gali pasigirti tokia stabilia liaudies parama? Kitaip tariant, apie bent kiek stabilų ir rimtą Rusijos prezidento populiarumo nuosmukį kalbėti anksti.

 

Tokia realybė. Tačiau Adomanis pripažįsta, kad bendras Rusijos prezidento palaikymo vaizdas yra gana nevienareikšmis. Tai kaip gi keisis Putino populiarumas artimiausiu metu? Kaip pavyksta Rusijos prezidentui išlaikyti žmonių paramą aukštumoje jau kelintus metus iš eilės? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškojo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

 

Iš pradžių Putinas dirbo reitingui, o dabar reitingas jam

 

Adomanis mano, visai tikėtina, kad per artimiausius metus Putino populiarumas lėtai mažės. Jis pasiekė svaiginančias aukštumas po 2008 metų karo pergalės ir per naftos bumą, ir toliau augti reitingui nebėra iš ko, o štai jam mažėti priežasčių yra.

 

Koks tik pasaulinis leidinys pastaruoju metu nebuvo paženklintas šia tema. Susidaro įspūdis, kad šiame neramiame pasaulyje tiesiog nieko nebėra arčiau širdies, nei Putino reitingai. Štai tik keletas pavyzdžių. Ispanijos ABC.es – „Putino režimas pradeda skilinėti“ (Rafael M. Mañueco), vokiečių Deutsche Welle – „Putino stabilumas yra trapus“ (Ingo Mannteufel) ir kt. Taigi, pažymėsime tik keletą veiksnių, kurie gali sumažinti liaudies paramą Rusijos prezidentui:

 

- pasaulio žaliavų kainų mažėjimas. Vakarų ekspertai kaip vienas mano, kad būtent aukštos naftos kainos yra ta saugumo pagalvė, kuri išlaiko Rusijos valdžią vandens paviršiuje. Esą, Vladimirui Putinui, priešingai negu Gorbačiovui ir Jelcinui, neįtikėtinai pasisekė - naftos kaina pakilo nuo 30 iki 100 JAV dolerių. Tai leido padidinti rusų pragyvenimo lygį mainais į valdžios veiksmų laisvę. Taigi, Putino priešininkai įsitikinę, kad, vos tik naftos ir dujų kainos nukrinta, tuojau pat gyventojai kelia klausimus, pavyzdžiui, kodėl per naftos išteklių gausybės metus jis neišvedė šalies iš priklausomybės nuo naftos ir nemodernizavo ekonomikos? Apskritai, Vakarų ir Rusijos opozicijos viltys dėl pokyčių valdžioje tvirtai susijusios su naftos kainų kritimu. Savo laiku buvęs prezidento Putino ekonomikos patarėjas - Ilarionovas (Ilarionov) prognozavo, kad nafta netrukus kainuos 10 JAV dolerių už barelį. Nuo to laiko ir laukia, tačiau nafta kol kas tik brangsta. Birželio 14 dieną biržoje Brent naftos kotiruotės pasiekė 105,60 JAV dolerio už barelį reikšmę. Tai yra aukščiausias jų rodiklis nuo gegužės pradžios;

 

- socialinių standartų mažėjimas. Vakarų ekspertai yra įsitikinę, kad socialinė ir politinė situacija Rusijoje yra apgaulinga, šalyje nėra stabilumo, jis tik tariamas. Putinas jau nebegali vykdyti prisiimtų socialinių programų. Valdžia bandė perkelti tą naštą ant smulkaus verslo pečių, daugiau negu dvigubai padidinusi socialinius mokesčius. Todėl per žiemą mažų įmonių skaičius sumažėjo daugiau negu 300 tūkstančių.  Krintant rusų pragyvenimo lygiui (imkime kad ir visas ribas peržengiančias vaistų ir komunalinių paslaugų kainas), Putino reitingas kris žemyn greitėjančia jėga;

 

- beteisiškumas. Putino kvietimas išnaikinti šalyje korupciją nepriimamas dėl tos paprastos priežasties, kad daugelis jo figūrų gavo valdžią būtent jo prezidentavimo metu ir tai gali pakenkti paties prezidento įvaizdžiui.

 

Taigi, svarios daugumos, leidžiančios turėti stabilią valdžią visuomenėje, Vladimiras Putinas daugiau nebeturi. Ir nors šiandien jis vis dar turi daugiau negu 60 procentų rusų paramą, kaip tvirtina jo politiniai oponentai, reitingas yra reliatyvi sąvoka - šiandien jis aukštumoje , o rytoj jau smarkaus žemėjimo būsenoje. Reitingas juk ne viską iškęs.

 

Prieš Putino reitingą nepapūsi

 

Grįžkime prie Adomanio. Savo straipsnyje jis paneigia Vakaruose gana paplitusią klišę, kad Putinas - politinis lavonas. Ir esmė visai ne „bežadžiuose galvijuose“, gyvenančiuose Rusijoje ir atkakliai palaikančiuose tokį monstrą (šie „epitetai“atsirado  politinių Rusijos prezidento oponentų dėka).

 

Vladimiras Putinas tikrai turi daugumos rusų paramą, paramą, kurios gali pavydėti bet kuris prezidentas ir premjeras, įskaitant Merkel ir Obamą. Kas gi leidžia tiek daug metų išlaikyti aukštą Putino populiarumą? Žinoma, ne aukštos naftos kainos ir tuo labiau ne opozicijos išnaikinimas, o jo, kaip prezidento-šalies patrioto, prezidento-visos Rusijos liaudies tėvo įvaizdis. Neperdėdami jo nuopelnų šioje srityje, paminėsime akivaizdžius pasiekimus:

 

- užsienio politikos laimėjimai. Ne paslaptis, kad šiuolaikiniame pasaulyje tarp valstybių vyksta aštriausia kova už nacionalinius interesus, įtakos pasaulyje padidinimą ir naujas rinkas. Tam reikia ne tik išteklių ir kariuomenės, bet ir politinės valios. O jos tai jau Putinui netrūksta. Nors ne visada nuosekliai ir ryžtingai (tenka atsižvelgti į ekonominį atsilikimą nuo pirmaujančių pasaulio šalių ir Rusijos kariuomenės būseną), tačiau jis saugo ir gina Rusijos interesus pasaulio politikoje. Galime prisiminti garsiąją Putino kalbą Miunchene (iki jo niekas iš pirmaujančių pasaulio politikų nedrįso mesti atviro iššūkio pasaulio tvarkos sistemai, vadovaujamai iš JAV), 2008 metų karą, nuoseklų Asado palaikymą (matyt, greičiau išnyks Erdoganas, negu Sirijos prezidentas), Eurazijos sąjungos kūrimą ir t. t. Tačiau jis išlieka pragmatišku politiku, sugebančiu eiti į kompromisus ir taktines sąjungas su Vakarais;

 

- vidaus politikos pasiekimai. Norint objektyviai įvertinti permainas šalies viduje, užtenka prisiminti, kokioje būklėje Putinas priėmė Rusiją 2000 metais. Taigi, BNP (PGP – perkamosios galios paritetas) per pirmuosius 10 jo vadovavimo metų išaugo beveik 97 procentais, o užsienio skola sumažėjo daugiau nei 83 procentais, pensijos išaugo 231 procentu (atsižvelgiant į infliaciją), o atlyginimai - 142 procentais ir t. t. Bet kokiu atveju, kaimyninėje Ukrainoje, pradžioje sotesnėje ir laimingesnėje, šiandien atlyginimai ir pensijos yra žymiai mažesnės, negu Rusijoje (2012 metais vidutinis darbo užmokestis Rusijoje siekė 859 JAV dolerius, Ukrainoje - 379 JAV dolerius, vidutinė pensija Rusijoje - 302 JAV doleriai, Ukrainoje - 184 JAV doleriai). Taip, Rusijos ekonomikos vystymasis mažėja, bet net 2,3 procento augimas, kurio tikimasi šiais metais, daug geresnis, negu daugumoje jos Europos kaimynų.

 

Rusijos rublio kursas. Valiutų krepšelio kainoje buvo pastebėtas ženklus augimas, JAV doleris pakilo iki 33 rublių, euras - iki 43 rublių:

 

- Putinui kol kas nėra alternatyvos. Galima sutikti su Ilja Ponomariovu, teigiančiu, kad jeigu „nulinių“ metų pradžioje rusai mylėjo prezidentą Vladimirą Putiną, tai dabar jį pakenčia, nes nemato jam alternatyvos. Opozicija taip ir nesugebėjo iškelti iš savo narių tarpo politinės figūros, galinčios mesti iššūkį prezidentui. Šiandien visai aišku, kad prezidento politinių priešininkų jėgas pervertino tiek Vakaruose, tiek ir pačioje Rusijoje. Per pastaruosius metus opozicijos gretos gerokai išretėjo, gyventojų parama pastebimai sumažėjo, opozicija eilinį kartą vėl susivaidijo, o jų lyderių įvaizdis nublanko ir apibrizgo. Kaip pripažino Deutsche Welle, „galiausiai Rusijos antiputiniška opozicija virto politiniais marginalais“. Šiandien nesisteminės opozicijos lyderių veiklai pritaria tik keli procentai gyventojų. Taip sakant, štai ir atvažiavome.  

 

Žinoma, Vladimiras Putinas jau nebesinaudoja tuo populiarumu rusų tarpe, kaip anksčiau, ir vis dėlto, kaip ir anksčiau jis turi pakankamai liaudies paramos valdžios įgaliojimams išlaikyti vidutinės trukmės perspektyvoje. Taigi, pasakyk, koks tavo reitingas, ir aš pasakysiu, kas tu ir kur tu.

 

Paskelbimo data: 2013-07-02 12:47
Įterpti į BLOG'ą

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33