Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, rugpjūčio 1, 06:32 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Financial Times: artimiausiu metu Rusija pakartos Graikijos likimą

Financial Times: artimiausiu metu Rusija pakartos Graikijos likimą

Kam tik pastaruoju metu nebuvo pranašauta liūdno Graikijos likimo -  Portugalijai, Italijai, Ispanijai - ir štai dabar atėjo eilė Rusijai. Ko tik ši šalis neperėmė iš Graikijos - stačiatikių tikėjimą, kultūrą, filosofiją, abėcėlę, net dvigalvį erelį, bet dabar susigundė dar ir krizę perimti. Džonatanas Uitlis (Jonathan Wheatley) iš The Financial Times taip ir pavadino savo straipsnį – „Rusija taps kita Graikija“.

Autorius pripažįsta, kad tai labai drąsus pareiškimas, bet juk tai pranašauja ne bet kas, o investicijų bankas „Renaissance Capital“, kuris specializuojasi Rusijos aktyvų prekyboje. Investuotojų portalo „Market Leader“  analitikai pabandė panagrinėti Džonatano Uitlio argumentus apie tai, kad Rusija pakartos Graikijos ekonomikos likimą. Ar tikrai virš Rusijos pakibo Graikijos „ligos“ grėsmė?

Magiška 16000 JAV dolerių riba

Straipsnio autorius didžia dalimi remiasi „Renaissance Capital“ atstovo Ivano Čakarovo (Ivan Čakarov) pranešimu  - „Rusija gali virsti eiline Graikija“, tai yra patekti į vidutinių pajamų spąstus. Kaip žinoma, spąstai - tai ta pati pavojinga vieta, kur galima žūti. Tačiau  ką gaudo vidutinių pajamų spąstai? Jau seniai pastebėta, kad kadaise buvusios neturtingos šalys greitai pasiekia vidutinį išsivystymo lygį, o po to vyksta staigus stabdymas, dešimtmečius jos negali išeiti iš šios grupės ir prisijungti prie „turtingųjų“ šalių klubo.

Tai yra, gaunasi, kad išbristi iš skurdo lengviau, negu praeiti antrąją kelio dalį ir patekti į turtingųjų klubą. Tai ekonomikoje ir vadinama vidutinių pajamų spąstais. Jų rezultatas - visas prarastas dešimtmetis. Ši kritinė riba ekonominiame vystymesi pasiekiama tada, kai BVP lygis vienam gyventojui siekia apie 16 tūkstančių dolerių. Ir kaip tik šiais metais Rusijos BVP rodiklis vienam gyventojui pasieks 16016 JAV dolerių. Štai, būtent šiais spąstais šiandien ir gąsdinama Rusija.

Pavyzdžiui, Kazachstanas gali joje atsidurti 2016 metais, o Ukraina tai pasieks tik 2029 metais. Prisiminsime būdingus šalies, papuolusios į šiuos garsiai nuskambėjusius spąstus, ekonomikos požymius. Ar jie taikytini šiandienos Rusijai? Taigi, tai:

- žemas investicijų lygis. Manoma, kad kuo toliau, tuo mažiau kapitalo investuos kompanijos. Tiesą sakant, kai kurie ekonomistai mažas investicijų apimtis praėjusiais metais aiškina ne spąstais, o padidėjusiais valdžios institucijų socialiniais įsipareigojimais prieš prezidento rinkimus, kurios nepraleido progos dalį jų patikėti verslui per socialinių mokesčių padidinimą. Galiausiai žlugo investicijos. Iki 2022 metų investicijos sumažės nuo 25 BVP procentų iki 21 BVP procento.

- lėtas gamybos augimas.
Iš tiesų, per pirmąjį 2013 metų ketvirtį vidutiniai metiniai Rusijos ekonomikos augimo tempai per pastaruosius 7 metus sumažėjo nuo 4,3 procento iki 1,6 procento (pagal kitus duomenis net iki 1%). Prognozuojama, kad, jeigu Rusija pateks į šiuos spąstus, 2022 metais BVP augimas sulėtės iki 1,3 procento;

- silpna ekonomikos diversifikacija.
Ir vėl apie „priklausomybę nuo naftos“. Esmė ta, kad naftos šalims yra didesnė tikimybė įstrigti į spąstus, nei kitoms. Be to, eksporto ir importo suma šalyje sudaro 45,6 BVP procento, mažai tikėtina, kad šaliai grėstų spąstai, jei ši suma būtų lygi 96 procentams. Kol kas lėtėja bendras prekių pardavimas užsienyje, pavyzdžiui, per pirmąjį šių metų ketvirtį naftos dalis Rusijos eksporto struktūroje sudarė 34,7 procento, kai tuo tarpu prieš metus ji buvo 35,1 procento;

Taigi, šiuo metu Brent markės nafta pasaulinės rinkos biržoje prekiaujama už 103,34 JAV dolerius, portalui  „Market Leader“ sakė brokerių kompanijos Nord FX analitikai;


- prastos sąlygos darbo rinkoje.
Vyresni nei 65 metų amžiaus rusai jau sudaro 18 procentų darbingo amžiaus gyventojų ir tai neigiamai atsilieps Rusijos ekonomikai. Manoma, kad darbo jėga Rusijoje sumažės nuo 103 mln. gyventojų 2010 metais iki 95 mln. 2020 metais (JT prognozė). Tai reiškia, kad darbdaviai, norėdami išlaikyti darbuotojus, turės nuolat kelti atlyginimus. Todėl BVP lygis vienam gyventojui augs, valdžia ir žmonės bus patenkinti, tik tai šaliai grės ilgalaikiu sąstingiu.

Paklausite, o prie ko čia Graikija? Džonatanas Uitlis tvirtina, kad vidutinių pajamų spąstai savisaugos sumetimais gali priversti valdžią didinti valstybės skolą. Būtent taip ir veikė Graikijos politikai XX šimtmečio pabaigoje - XXI šimtmečio pradžioje, visiškai laikydamiesi principo „skolinkis ir išlaidauk“. Ekonomistai skambina pavojaus varpais - Rusijos gyventojai pastaraisiais metais buvo perkredituoti - bendras paskolų portfelis išaugo 76 procentais. Jeigu Rusija eis graikų keliu, tvirtina Pasaulio banko atstovas, 2030 metais ji negalės išvengti skolų krizės.Višta - ne paukštis, Graikija - ne Rusija

Reikia pripažinti, kad Džonatanas Uitlis labai selektyviai  nagrinėjo vyriausiojo „Renaissance Capital“ ekonomisto Ivano Čakarovo pranešimą - susitelkė išimtinai tik ties nepalankiais Rusijos ekonomikos rodikliais, visaip vengdamas jos teigiamų signalų.

Tas pats Čakarovas pažymi, kad, priešingai nei dauguma pasaulio šalių, Rusija turi gerų šansų peršokti spąstus. Šiuos šansus jis įvertino 60 procentų. The Financial Times, beje, apie tai tyli, lyg burną vandens prisėmęs. Straipsnyje nėra nieko ir apie tai, kad lyginti Graikijos ir Rusijos ekonomikas tiesiog neproduktyvu. Rusija iš tikrųjų ne Graikija. Pradėsime nuo to, kad:

- Graikijoje priešingai nei Rusijoje beveik nėra nuosavos pramoninės bazės. Jos vystymąsi stabdo jos periferinė geografija, kaip žinia, ji yra pati piečiausia Europos šalis. Beveik iki XX šimtmečio pabaigos Graikija buvo labiau agrarinė šalis. Užtenka pasakyti, kad ji eksportuoja tik 5 procentus nuo savo BVP į kitas ES šalis ir tik 10 procentų į likusias pasaulio šalis;

- Graikijos BVP 2012 metais sumažėjo 6,45 procento, o Rusijoje jis daugiau ar mažiau augo. O jau trečiajame ketvirtyje tikimasi Rusijos ekonomikos augimo pagyvėjimo;

- Graikija visiškai priklausė nuo išorinės Europos Sąjungos paramos. Jau daugelį metų ES faktiškai rėmė Graikiją;

- valstybės skola. Kaip žinoma, paskutinis nedeficitinis Graikijos biudžetas buvo 1972 metais. Graikijos valstybinė skola tik auga; jei 2012 metais ji buvo lygi 156,9 BVP procento, tai šiais metais - jau 175,2 procento ir manoma, kad 2014 metais ji pasieks 175 procentų lygį. O Rusijos valstybės skola yra viena mažiausių Europoje - ne daugiau kaip 10 BVP procentų. Pridursime, kad šalis turi 520 milijardų JAV dolerių užsienio valiutos rezervą. O aukštos naftos kainos leis jai sukaupti solidų finansinį perteklių. Apskritai, RF pamažu tampa šalimi kreditore. Tačiau, jei Rusijos valdžia nesumažins valstybinių išlaidų, po maždaug 15 metų ji neišvengs tokios pat skolų krizės, kaip Graikija. Nepamirškime, kad ne naftos biudžetinis deficitas išlieka perdaug rimtas, kad būtų galima ilsėtis ant laurų. Papildomas akmuo ant biudžeto kaklo bus žiemos olimpinės žaidynės Sočyje ir Pasaulio futbolo čempionatas 2018 metais. Kaip čia neprisiminti, kad viena dabartinės Graikijos krizės priežasčių buvo 2004 metų olimpinės žaidynės Atėnuose, kurios lėmė, kad valstybinis deficitas išaugo iki 7,5 procentų. Biudžeto stabilumui grėsmę kelia ir socialinių išlaidų augimas. Ir vėl prisimename liūdną graikų patirtį su jos 15 BVP procentų pensijoms, neapgalvota socialine politika ir besaikėmis socialinėmis garantijomis gyventojams;

- vartojimo lygis Graikijoje gerokai sumažėjo. Apie ką čia ir bekalbėti, jei net duonos suvartojimas šalyje sumažėjo 20 procentų. Vienintelis dalykas, kuris auga, tai nedarbas, jis jau pasiekė aukščiausią lygį euro zonoje - 27 procentus ekonomiškai aktyvių gyventojų. Rusijoje gi, vartojimo lygis sudaro artimus idealui - 66,9 BVP procento, kas skatina ekonomikos augimą.

Euro kursas Graikijos krizės sąlygomis

Euro/JAV dolerio  kursas kyla gerų naujienų iš Europos periferinių šalių fone. Naujienų iš Kipro ir Graikijos fone, euras pasiekė 1,308 JAV dolerio žymą, o šiuo metu, birželio 3 dieną, jis siekia  1,31 lygį. Kipro finansavimo poreikiai siekia 23 milijardus eurų, iš kurių 9 mlrd. eurų suteiks Europos stabilizacijos mechanizmas (ESM), 1 milijardą eurų - Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Kipras savarankiškai turės pritraukti 13 mlrd. eurų.Kad išvengtų vidutinių pajamų spąstų, Rusijai reikalingos griežtos perėjimo prie inovacinės ekonomikos ir naujų pardavimo rinkų reformos ir nereikalinga revoliucija.
 

Paskelbimo data: 2013-06-06 09:35 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55