Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 28, 10:02 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Financial Times: artimiausiu metu Rusija pakartos Graikijos likimą

Financial Times: artimiausiu metu Rusija pakartos Graikijos likimą

Kam tik pastaruoju metu nebuvo pranašauta liūdno Graikijos likimo -  Portugalijai, Italijai, Ispanijai - ir štai dabar atėjo eilė Rusijai. Ko tik ši šalis neperėmė iš Graikijos - stačiatikių tikėjimą, kultūrą, filosofiją, abėcėlę, net dvigalvį erelį, bet dabar susigundė dar ir krizę perimti. Džonatanas Uitlis (Jonathan Wheatley) iš The Financial Times taip ir pavadino savo straipsnį – „Rusija taps kita Graikija“.

Autorius pripažįsta, kad tai labai drąsus pareiškimas, bet juk tai pranašauja ne bet kas, o investicijų bankas „Renaissance Capital“, kuris specializuojasi Rusijos aktyvų prekyboje. Investuotojų portalo „Market Leader“  analitikai pabandė panagrinėti Džonatano Uitlio argumentus apie tai, kad Rusija pakartos Graikijos ekonomikos likimą. Ar tikrai virš Rusijos pakibo Graikijos „ligos“ grėsmė?

Magiška 16000 JAV dolerių riba

Straipsnio autorius didžia dalimi remiasi „Renaissance Capital“ atstovo Ivano Čakarovo (Ivan Čakarov) pranešimu  - „Rusija gali virsti eiline Graikija“, tai yra patekti į vidutinių pajamų spąstus. Kaip žinoma, spąstai - tai ta pati pavojinga vieta, kur galima žūti. Tačiau  ką gaudo vidutinių pajamų spąstai? Jau seniai pastebėta, kad kadaise buvusios neturtingos šalys greitai pasiekia vidutinį išsivystymo lygį, o po to vyksta staigus stabdymas, dešimtmečius jos negali išeiti iš šios grupės ir prisijungti prie „turtingųjų“ šalių klubo.

Tai yra, gaunasi, kad išbristi iš skurdo lengviau, negu praeiti antrąją kelio dalį ir patekti į turtingųjų klubą. Tai ekonomikoje ir vadinama vidutinių pajamų spąstais. Jų rezultatas - visas prarastas dešimtmetis. Ši kritinė riba ekonominiame vystymesi pasiekiama tada, kai BVP lygis vienam gyventojui siekia apie 16 tūkstančių dolerių. Ir kaip tik šiais metais Rusijos BVP rodiklis vienam gyventojui pasieks 16016 JAV dolerių. Štai, būtent šiais spąstais šiandien ir gąsdinama Rusija.

Pavyzdžiui, Kazachstanas gali joje atsidurti 2016 metais, o Ukraina tai pasieks tik 2029 metais. Prisiminsime būdingus šalies, papuolusios į šiuos garsiai nuskambėjusius spąstus, ekonomikos požymius. Ar jie taikytini šiandienos Rusijai? Taigi, tai:

- žemas investicijų lygis. Manoma, kad kuo toliau, tuo mažiau kapitalo investuos kompanijos. Tiesą sakant, kai kurie ekonomistai mažas investicijų apimtis praėjusiais metais aiškina ne spąstais, o padidėjusiais valdžios institucijų socialiniais įsipareigojimais prieš prezidento rinkimus, kurios nepraleido progos dalį jų patikėti verslui per socialinių mokesčių padidinimą. Galiausiai žlugo investicijos. Iki 2022 metų investicijos sumažės nuo 25 BVP procentų iki 21 BVP procento.

- lėtas gamybos augimas.
Iš tiesų, per pirmąjį 2013 metų ketvirtį vidutiniai metiniai Rusijos ekonomikos augimo tempai per pastaruosius 7 metus sumažėjo nuo 4,3 procento iki 1,6 procento (pagal kitus duomenis net iki 1%). Prognozuojama, kad, jeigu Rusija pateks į šiuos spąstus, 2022 metais BVP augimas sulėtės iki 1,3 procento;

- silpna ekonomikos diversifikacija.
Ir vėl apie „priklausomybę nuo naftos“. Esmė ta, kad naftos šalims yra didesnė tikimybė įstrigti į spąstus, nei kitoms. Be to, eksporto ir importo suma šalyje sudaro 45,6 BVP procento, mažai tikėtina, kad šaliai grėstų spąstai, jei ši suma būtų lygi 96 procentams. Kol kas lėtėja bendras prekių pardavimas užsienyje, pavyzdžiui, per pirmąjį šių metų ketvirtį naftos dalis Rusijos eksporto struktūroje sudarė 34,7 procento, kai tuo tarpu prieš metus ji buvo 35,1 procento;

Taigi, šiuo metu Brent markės nafta pasaulinės rinkos biržoje prekiaujama už 103,34 JAV dolerius, portalui  „Market Leader“ sakė brokerių kompanijos Nord FX analitikai;


- prastos sąlygos darbo rinkoje.
Vyresni nei 65 metų amžiaus rusai jau sudaro 18 procentų darbingo amžiaus gyventojų ir tai neigiamai atsilieps Rusijos ekonomikai. Manoma, kad darbo jėga Rusijoje sumažės nuo 103 mln. gyventojų 2010 metais iki 95 mln. 2020 metais (JT prognozė). Tai reiškia, kad darbdaviai, norėdami išlaikyti darbuotojus, turės nuolat kelti atlyginimus. Todėl BVP lygis vienam gyventojui augs, valdžia ir žmonės bus patenkinti, tik tai šaliai grės ilgalaikiu sąstingiu.

Paklausite, o prie ko čia Graikija? Džonatanas Uitlis tvirtina, kad vidutinių pajamų spąstai savisaugos sumetimais gali priversti valdžią didinti valstybės skolą. Būtent taip ir veikė Graikijos politikai XX šimtmečio pabaigoje - XXI šimtmečio pradžioje, visiškai laikydamiesi principo „skolinkis ir išlaidauk“. Ekonomistai skambina pavojaus varpais - Rusijos gyventojai pastaraisiais metais buvo perkredituoti - bendras paskolų portfelis išaugo 76 procentais. Jeigu Rusija eis graikų keliu, tvirtina Pasaulio banko atstovas, 2030 metais ji negalės išvengti skolų krizės.Višta - ne paukštis, Graikija - ne Rusija

Reikia pripažinti, kad Džonatanas Uitlis labai selektyviai  nagrinėjo vyriausiojo „Renaissance Capital“ ekonomisto Ivano Čakarovo pranešimą - susitelkė išimtinai tik ties nepalankiais Rusijos ekonomikos rodikliais, visaip vengdamas jos teigiamų signalų.

Tas pats Čakarovas pažymi, kad, priešingai nei dauguma pasaulio šalių, Rusija turi gerų šansų peršokti spąstus. Šiuos šansus jis įvertino 60 procentų. The Financial Times, beje, apie tai tyli, lyg burną vandens prisėmęs. Straipsnyje nėra nieko ir apie tai, kad lyginti Graikijos ir Rusijos ekonomikas tiesiog neproduktyvu. Rusija iš tikrųjų ne Graikija. Pradėsime nuo to, kad:

- Graikijoje priešingai nei Rusijoje beveik nėra nuosavos pramoninės bazės. Jos vystymąsi stabdo jos periferinė geografija, kaip žinia, ji yra pati piečiausia Europos šalis. Beveik iki XX šimtmečio pabaigos Graikija buvo labiau agrarinė šalis. Užtenka pasakyti, kad ji eksportuoja tik 5 procentus nuo savo BVP į kitas ES šalis ir tik 10 procentų į likusias pasaulio šalis;

- Graikijos BVP 2012 metais sumažėjo 6,45 procento, o Rusijoje jis daugiau ar mažiau augo. O jau trečiajame ketvirtyje tikimasi Rusijos ekonomikos augimo pagyvėjimo;

- Graikija visiškai priklausė nuo išorinės Europos Sąjungos paramos. Jau daugelį metų ES faktiškai rėmė Graikiją;

- valstybės skola. Kaip žinoma, paskutinis nedeficitinis Graikijos biudžetas buvo 1972 metais. Graikijos valstybinė skola tik auga; jei 2012 metais ji buvo lygi 156,9 BVP procento, tai šiais metais - jau 175,2 procento ir manoma, kad 2014 metais ji pasieks 175 procentų lygį. O Rusijos valstybės skola yra viena mažiausių Europoje - ne daugiau kaip 10 BVP procentų. Pridursime, kad šalis turi 520 milijardų JAV dolerių užsienio valiutos rezervą. O aukštos naftos kainos leis jai sukaupti solidų finansinį perteklių. Apskritai, RF pamažu tampa šalimi kreditore. Tačiau, jei Rusijos valdžia nesumažins valstybinių išlaidų, po maždaug 15 metų ji neišvengs tokios pat skolų krizės, kaip Graikija. Nepamirškime, kad ne naftos biudžetinis deficitas išlieka perdaug rimtas, kad būtų galima ilsėtis ant laurų. Papildomas akmuo ant biudžeto kaklo bus žiemos olimpinės žaidynės Sočyje ir Pasaulio futbolo čempionatas 2018 metais. Kaip čia neprisiminti, kad viena dabartinės Graikijos krizės priežasčių buvo 2004 metų olimpinės žaidynės Atėnuose, kurios lėmė, kad valstybinis deficitas išaugo iki 7,5 procentų. Biudžeto stabilumui grėsmę kelia ir socialinių išlaidų augimas. Ir vėl prisimename liūdną graikų patirtį su jos 15 BVP procentų pensijoms, neapgalvota socialine politika ir besaikėmis socialinėmis garantijomis gyventojams;

- vartojimo lygis Graikijoje gerokai sumažėjo. Apie ką čia ir bekalbėti, jei net duonos suvartojimas šalyje sumažėjo 20 procentų. Vienintelis dalykas, kuris auga, tai nedarbas, jis jau pasiekė aukščiausią lygį euro zonoje - 27 procentus ekonomiškai aktyvių gyventojų. Rusijoje gi, vartojimo lygis sudaro artimus idealui - 66,9 BVP procento, kas skatina ekonomikos augimą.

Euro kursas Graikijos krizės sąlygomis

Euro/JAV dolerio  kursas kyla gerų naujienų iš Europos periferinių šalių fone. Naujienų iš Kipro ir Graikijos fone, euras pasiekė 1,308 JAV dolerio žymą, o šiuo metu, birželio 3 dieną, jis siekia  1,31 lygį. Kipro finansavimo poreikiai siekia 23 milijardus eurų, iš kurių 9 mlrd. eurų suteiks Europos stabilizacijos mechanizmas (ESM), 1 milijardą eurų - Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Kipras savarankiškai turės pritraukti 13 mlrd. eurų.Kad išvengtų vidutinių pajamų spąstų, Rusijai reikalingos griežtos perėjimo prie inovacinės ekonomikos ir naujų pardavimo rinkų reformos ir nereikalinga revoliucija.
 

Paskelbimo data: 2013-06-06 09:35 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14