Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, sausio 18, 19:54 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Prekeiviai: ar išliks JAV doleris pagrindine pasaulio valiuta?

Prekeiviai: ar išliks JAV doleris pagrindine pasaulio valiuta?


Taigi, doleris ir vienpolis pasaulis yra pasmerkti. Bet kokiu atveju taip mano Globalizacijos ir socialinių judėjimų instituto (direktorius Borisas Kagarlickij (Boris Kagarlickij) ekspertai ir svečiai, neseniai susirinkę Maskvoje į konferenciją „Post-globalizacija. Neoliberalizmo pabaiga ir socialinės valstybės atgimimas“.

Dalyviai konstatavo, kad pasaulinė krizė tęsiasi jau penktus metus, tačiau vis dar nematyti jos nei galo, nei krašto, ji beveik sunaikino neoliberalią ekonominę ir politinę dolerio ir Jungtinių Amerikos Valstijų dominavimo tvarką, viešpataujančią pasaulyje daugelį dešimtmečių. Apskritai, kiek laiko tai dar truks ir ką su tuo daryti? Štai ekspertai ir susirūpino naujos strategijos pasauliui post-globalizacijos epochoje ieškojimu.

Kokį gi jie mato naują pasaulį, kokie siūlomi atsakymai į pasaulinės ekonominės krizės iššūkius? Kaip traktuoti jų siūlomus receptus, ar JAV doleris tikrai jau nebegali tarnauti kaip pasaulinė rezervinė valiuta, kas gali jį pakeisti? Kitaip tariant, ar tikrai prasideda naujo tipo kapitalizmo era? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškojo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

Kas buvo?

Kas gi imtų ginčytis dėl to, kad šiuolaikinis pasaulis atsidūrė istorijos kryžkelėje? Niekas. Tik štai, tai jam nutinka nebe pirmą kartą. Atžvelgiant į tai, populiarus ekskursas į istoriją bus visiškai naudingas. Taigi, pasaulinė patirtis rodo, kad krizės visad būdingos kapitalizmui, be jų jis negali vystytis kaip sistema. Taip jis kas 20-30 metų ir eina nuo krizės prie krizės.

Kaip žinoma, dabartinę ekonominę krizę priimta lyginti su Didžiąja depresija - 1929-1933 metų pasaulio krize. Kaip gerai prisimena „Market Leader“ skaitytojai, iš tos krizės Amerika išėjo Franklino Ruzvelto „Naujojo kurso“ dėka, kurį kai kurie ekspertai vadina ne kitaip, kaip Trečiąja Amerikos revoliucija, radikaliai pakeitusia šioje šalyje kapitalizmo pobūdį. Šio kurso pagrindas buvo XX šimtmečio pirmosios pusės ekonominio pranašo, britų ekonomisto Džono Meinardo Keinso (John Maynard Keynes) idėjos. Kaip žinoma, tada JAV išėjo iš krizės nusprendusi sustiprinti valstybės kišimąsi į ekonomiką ir socialinę politiką, sukurdama nedarbo ir senatvės socialinės apsaugos nacionalinę sistemą, apmokamas atostogas, užmokestį už viršvalandžius ir t. t. Dėl to Ruzveltui teko eiti prieš verslą ir įvesti progresyviai-proporcingą stambių turtų apmokestinimą, taip pat sutikti su biudžeto deficitu. Mums gi pamokantis šioje istorijoje yra kitas dalykas, o būtent - kokią politiką atėjo pakeisti „Naujasis kursas“.

Jis pakeitė absoliučios rinkos stichijos, absoliučios verslo veiklos laisvės politiką (jos instrumentai buvo maži mokesčiai, mažas vyriausybės reguliavimas, antimonopolinės politikos nebuvimas ir t. t.), kuri buvo grindžiama kito ekonomikos genijaus, bet XVIII šimtmečio - Škotijos ekonomisto Adomo Smito (Adam Smith) pažiūromis. Tai tvirto individualizmo idėjos, numatančios apriboti valstybės vaidmenį iki „naktinio sargo“, kurio intervencija į ekonomiką būtų šventvagiška. Kadangi rinkos sistema  yra savireguliuojanti - ji pati save išgelbės ir ištrauks iš bet kurios krizės. Beveik kaip baronas Miunhauzenas, kuris sugebėjo ištraukti save iš balos už savo plaukų.

O po to driokstelės 1970-ųjų metų pradžios krizė, kurios priežastis bus... „Naujasis kursas“, dominavęs kelis pokarinius dešimtmečius. O visa esmė tame, kad iki to laiko valstybės kišimasis į
ekonomiką nuėjo per toli: ekonomikos sektoriai dirbo nuostolingai, augo biurokratija ir korupcija, visuomenę apėmė apatija, iniciatyvos trūkumas ir išlaikytinystė. Apskritai, „vaistai“ („Naujasis kursas“) ėmė virsti nuodais. Kokia bus išeitis iš šios krizės? Numanote? Teisingai, „reiganomika“ ir „tetčerizmas“ - neoliberalizmas, tai yra rinkos vaidmens prioritetas ekonomikoje prieš valstybės vaidmenį, gydanti „privačios verslininkystės laisvė“. Ekonominės mokyklos „pasiūlos ekonomikos“ (Džordžas Gilderis (George Gilder), Arturas Laferis (Arthur Laffer) idėjos, kurių esmė buvo akcento pernešimas nuo prekių ir paslaugų paklausos reguliavimo  (kaip manė Keinsas), į jų gamybos skatinimą. Tai privertė pereiti nuo „aktyvios valstybės“ prie „pigios valstybės“, nuo didelių mokesčių prie mažų, nuo dosnių socialinių programų prie jų smarkaus sumažinimo. Taip buvo sugriautas pokario „socialinės valstybės“ modelis. Tai davė savo efektą - nematytą ir ilgą ekonomikos augimą ir gerovę, kurią patyrė didžiosios pasaulio valstybės. Tačiau „muzika“ grojo tik 30 metų.

Ultra liberalus ekonominio vystymosi modelis 2008 metais baigėsi žlugimu, milžiniškas ekonomikos muilo burbulas sprogo su trenksmu. O JAV iš grynojo kreditoriaus virto grynuoju skolininku.

Kokia gi išvada po šios trumpos kelionės į istoriją? Santykinai kalbant, pasaulio istorija žino du pagrindinius išėjimus iš ekonominės krizės – „keinsianizmą“ ir neoliberalizmą.

 „Keinsianizmas“ išeitį mato, grubiai tariant, tame, kad reikia prispausdinti pinigų ir išmokėti juos žmonėms, kurie po to jie juos išleis prekėms ir tai privers veikti ekonomiką (prie Ruzvelto tai buvo vadinama „siurblio užpildymu“ - žemesnių sluoksnių perkamosios galios išplėtimu ir tuo pagrindu perprodukcijos krizės susiurbimu, pavyzdžiui, per jo prezidentavimo laikotarpį darbo užmokestis padidėjo beveik 2 kartus, o tai Amerikai buvo tiesiog beprecedentis atvejis).
Neoliberalizmas mano, kad greičiausias būdas išbristi iš krizės yra „atliekamų“ pinigų išėmimas (mažinant socialinius standartus, nedarbą, bankrotus ir t. t.). Kaip matome, pasaulis tam tikru laipsniu yra paprastas ir nuspėjamas.

Kas bus?

O štai dabar tampa aišku, kodėl buvo sumanytas tas varginantis ekskursas į istoriją. Maskvos konferencijos ekspertai padarė išvadą, kad nugalėti dabartinę krizę galima tik atsisakius... neoliberalizmo ir atgaivinus socialinę valstybę, tai yra „keinsianizmą“. Argi tai ne nauja mintis?

Ko galime tikėtis konferencijos dalyvių požiūriu:

- dominuojančio JAV ir dolerio vaidmens sumažėjimo. Vienpoliarinis pasaulis su JAV hegemonija nustos egzistuoti, o tai reiškia, kad doleris pasmerktas. Kas mainais? Pavyzdžiui, Manitobos universiteto (Vinipegas (Winnipeg), Kanada) Politinių tyrimų fakulteto profesorė Radika Desai (Radhika Desai) mano, kad visai įmanoma, jog pasaulyje bus kelios valiutos, o taip pat gali būti, kad šalys pateks į tarptautinę rinką kiekviena su savo valiuta. Taigi, todėl galiausiai gausime daugiapoliarinį pasaulį. Beje, profesorė mano, kad idealiu atveju turėtų būti „viršsuvereninė valiuta“, ką dar 40-iais metais ir prognozavo Keinsas. Išgelbėti dolerį gali tik ta aplinkybė, kad su juo susieta daug nacionalinių valiutų;

- BRIKS šalių (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika), kurios yra besivystančių šalių ekonominės lyderės, vaidmens stiprėjimas. Ir vėl Radika Desaj nurodė faktą, kad šios šalys, kurias ji vadina neoliberalizmo priešininkėmis, lengviau atlaikė krizę, nei neoliberalios ekonomikos šulai ir kad Kinijos ekonomika, būtent dėl valstybinio valdymo, po krizės sugebėjo greitai persiorientuoti iš vakarų rinkų į vidaus rinką;
- Vašingtono konsensusą ateina pakeisti Pekino konsensusas, kuris numato valstybės vaidmens ekonomikoje stiprinimą. Dar vienas Maskvos konferencijos dalyvis, Londono Metropoliteno universiteto profesorius, žinomas ekonomistas Alanas Frimanas (Alan Freeman), norėdamas pabrėžti valstybės galimybes, pateikė istorinį pavyzdį, kai 1929 metais JAV vyriausybė išleido 48 procentus BVP, kad išvestų šalį iš krizės. Tačiau, girdi, šiuolaikiniai liberalūs ekonomistai, atsisako imtis tokių priemonių ir taip tik gilina krizę.

Kas nuramins širdį?

Deja, šiame gyvenime tikrai nėra nieko amžina ir tobula. Krizės lydi ir lydės žmonijos vystymąsi, nes mūsų vystymasis toli gražu nelinijinis. Todėl neišvengiamai, kas 30 metų mūsų laukia „atoslūgiai“ ir „potvyniai“, tai „keinsianizmo“, tai neoliberalizmo kaitaliojimasis, tai valstybinių, tai rinkos pradmenų viršenybė ekonomikoje. Nieko naujo pasaulis dar neišrado. Kas gi iš to seka? Nieko. Kaip gerai žinomoje dainoje dainuojama: „Reikia gyventi, siūti sarafanus ir lengvas sukneles iš kartūno. - Manote, kad viskas bus dėvima? - Manau, kad visa tai reikia siūti“!

Kalbant apie dolerio, kaip pasaulio rezervinės valiutos likimą, tai jam jau ne vieną dešimtmetį prognozuojamas baisus galas, įvairiuose aukščiausio lygio susirinkimuose ir konferencijose ieško kuo jį pakeisti... ir kol kas neranda. Neranda, nes:
- doleris yra naudojamas 43 procentuose visų tarpvalstybinių sandorių;
- beveik pusė tarptautinių skolinių įsipareigojimų yra išreikšta Amerikos valiuta;
- doleris sudaro 61 procentą pasaulio centrinių bankų rezervų (euras - mažiau negu 30% rezervų). Pavyzdžiui, Kinija turi daugiau negu trilijoną dolerių JAV iždo obligacijomis;
- prekyba pasaulio biržose, pirmiausia, vyksta JAV doleriais ir t. t.

Dolerio reikalai prasti ir anksčiau ar vėliau, kaip pasaulio rezervinė valiuta, jis pasiners į užmarštį. Kada nors, bet ne šiandien. Tiesiog šiandien tai niekam nėra naudinga.

 

Paskelbimo data: 2013-05-10 10:04 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55