Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, sausio 25, 03:56 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Kodėl Kipro krizė yra tokia pavojinga pasaulio bankų sistemai?

Kodėl Kipro krizė yra tokia pavojinga pasaulio bankų sistemai?

Nepaisant fakto, kad Kipras - salų valstybė, finansiniu požiūriu, tai visai ne izoliuotas objektas. Vieną rytą visi prabudo ir pamatė dar vieną to patvirtinimą, kaip viskas šiame pasaulyje (ypač finansiniame) susiję.
Tada visi fondų indeksai - nuo japoniškų iki amerikietiškų - demonstravo kritimą dėl negatyvių naujienų iš Kipro. Dienos pabaigoje Japonijos fondų indeksas Nikkei 225 (1 pav.) nukrito 320 punktų (2,5%), o Honkongo Hang Seng (2 pav.) sumažėjo beveik 500 punktų (2,2%).


 
 

1 pav. Indekso Nikkei 225 dinamika
 


 
2 pav. Indekso Hang Seng dinamika
 

 
Tą pačią dieną Europos fondų indeksai taip pat parodė žymų sumažėjimą jau pirmomis prekybos minutėmis. O būtent, Vokietijos DAX (3 pav.) prarado 140 punktų (1,7%), Prancūzijos CAC 40 (4 pav.) - 75 punktus (1,9%), Didžiosios Britanijos FTSE 100 (5 pav.) - daugiau nei 100 punktų (1,5%).


 
3 pav. Indekso DAX dinamika
 

 
Net JAV fondų indeksų ateities sandoriai įėjo į raudoną zoną. Dow Jones (6 pav.) prarado daugiau nei 150 punktų (1%) vertės.
 


4 pav. Indekso CAC 40 dinamika5 pav. Indekso FTSE 100 dinamika6 pav. Indekso Dow Jones dinamika


 
Kas sukėlė visuotinę meškų tendenciją? Esmė ta, kad Kipro valdžios institucijos kartu su Briuselio atstovais bandė rasti kompromisą dėl bankininkystės sektoriaus padėties. Kaip žinia, Kipras pateikė paraišką finansinei paramai iš ES gauti, o aukšti Europos finansų pareigūnai pareikalavo mainais pritraukti didelę sumą, apmokestinant visus banko indėlius vienkartiniu mokesčiu, o tai sukėlė pasipiktinimo audrą ir neigiamą rinkų reakciją visame pasaulyje. Investuotojai išsigando krizės euro zonoje paaštrėjimo.
Kipro valstybė - ES ir euro zonos narė. Visas pasaulis jau pavargo nuo pastovaus neigiamos informacijos srauto iš šio regiono. Probleminių ekonomikų sąrašas didėja, tuo pačiu aštrėja krizė ir analitikai verčiami teikti vis niūresnes prognozes apie Europos valiutinės sąjungos perspektyvas.
Netgi pagal ES biurokratijos vidaus standartus, kėsintis į privačius bankų indėlius Kipre yra labai kvaila. Dėl kažkokių 5,8 mlrd. eurų visa euro zona (o ir visa pasaulio ekonomika) atsidūrė ant uolos krašto, už kurio neišmatuojama bedugnė. Galų gale, viskas priklauso nuo paprastų dalykų, tokių kaip pasitikėjimas, pavyzdžiui, tikėjimo, kad jūsų lėšos saugios, negalima pakeisti niekuo. Tačiau šis tikėjimas labai trapus, jį sulaužius kelio atgal jau nebebus.
Šiuo metu banko indėlių savininkai Ispanijoje, Italijoje ir kitose ES šalyse panikuoja ir spėlioja, ar jų indėlių nelaukia panašus likimas.
 


Finansinės paramos Kiprui problema
 
Panašiai kaip Airijos ir Islandijos, Kipro finansų sektorius ne tik nestabilus, bet yra gerokai didesnis nei visa šalies ekonomika. Bendrai, bankai yra sukaupę daugiau nei 90 milijardų JAV dolerių, o tai 5 kartus viršija BVP! Be to, indėliai Kipro bankuose saugomi dideliais kiekiais. Dauguma jų viršija 100 000 eurų. Daugiau nei 20 milijardų JAV dolerių šių pinigų priklauso Rusijos indėlininkams.
Kadangi prezidentas Nikas Anastasiadis (Nicos Anastasiades) nenorėjo panaikinti Kipro finansinio ir investicinio patrauklumo rusams, jis sutiko nustatyti vienkartinį visų banko indėlių mokestį: iki 100 000 eurų - 6,7%, daugiau nei 100 000 eurų - 9,9%. Tai leido pritraukti 5,8 mlrd. eurų sumą, būtiną gauti kitą (eilinę) išmokos iš ES dalį.
Tačiau, kaip ir dauguma ES politikų-biurokratų sukurtų schemų, joje daug spragų, įskaitant ir tą faktą, kad šis sprendimas supykdė Vladimirą Putiną.
Net tame lygmenyje, kai didžiąją indėlių dalį sudaro vietos gyventojų pinigai, tai „nesąžininga, neprofesionalu ir pavojinga“, sakė V. Putinas.
Bet pagrindinė nesėkmė su Putinu nesusijusi. Ji susijusi su pačia banko indėlių draudimo idėja. Pagal kompensacijos schemą, įvestą ES po 2008 metų krizės, indėliai iki 100 000 eurų yra apdrausti Kipro vyriausybės.
Žinoma, šis „mokestis“ yra gana gudri spraga, kurios pagalba viską galima sutvarkyti be būtinybės skelbti defoltą. Tačiau, galų gale, šis triukas tik kvestionuoja visą indėlių draudimo sistemą Europos Sąjungoje ir visame pasaulyje.
Štai kodėl ši maža šalis, turinti 800 000 gyventojų ir BVP lygų 17 milijardų JAV dolerių, sukėlė paniką viso pasaulio rinkose. Ji sukėlė grėsmę pačiam indėlių draudimo principui.
Pasirodo, kad jei vyriausybės gali apiplėšinėti indėlininkus, apeidamos teisės aktus, įvedinėdamos papildomus mokesčius, tai indėlių draudimas yra niekas kitas, tik tuščia vieta.
Tuo pat metu Kipras turėjo daug alternatyvių sprendimų, kurie būtų padėję neprarasti pasitikėjimo indėlių draudimu. Bankai turi tam tikras obligacijų skolas, kurias buvo būtina nurašyti prieš pradedant atakuoti banko indėlininkų lėšas. Iš tiesų, įvestas mokestis - tai ir buvo bandymas išvengti nurašymo, todėl šį variantą reikia nedelsiant atmesti.
Vietoj to, atsižvelgiant į tai, kad kai kurie indėliai daro įspūdį savo dydžiu, buvo galima pritraukti nurodytą 5,8 mlrd. eurų sumą, apmokestinant juos 15% mokesčiu. Bet tai būtų LABAI supykdę poną Putiną. Nors jis pats galbūt ir neturi pinigų Kipre, tačiau dauguma jo draugų tikrai juos ten turi.
Jie taip pat galėtų nurašyti Kipro vyriausybės obligacijas, tačiau tai būtų perdaug didelis nurašymas, atsižvelgiant į santykinį šalies finansų sektoriaus dydį. Kitaip tariant, norint pritraukti sumą lygią 5,8 milijardams eurų, reiktų nurašyti 50% obligacijų.
Pasauliniu mastu, Kipras nėra stambi figūra tarptautinėje arenoje, išskyrus scenarijų, kai Europos pareigūnų nekompetentingumas privers jį išeiti iš euro zonos, tuo sukeldamas dezintegracijos procesus.
 


Kuo galima pasitikėti?
 
Šiuo atžvilgiu, poveikį, daromą indėlių draudimo sistemoms visame pasaulyje, sunku pervertinti.
Kaip žinoma, indėlių draudimo sistema buvo išrasta JAV Didžiosios depresijos metu, siekiant atgauti indėlininkų pasitikėjimą bankų patikimumu ir jų turto saugumu ateityje. Tuo metu toks žingsnis buvo tiesiog būtinas, nes trečdalis bankų bankrutavo.
Schema veikė, kaip laikrodis. Tuo metu amerikiečiai pasitikėjo federaline vyriausybe. Kai atsirado indėlių draudimo sistema, indėlininkai visiškai ja pasitikėjo ir niekam nekilo abejonių dėl jos patikimumo.
Deja, šis pasitikėjimas turėjo neigiamos įtakos pačiai bankų sistemai. Bankai ėmė didinti savo kapitalizacijos koeficientus nuo 4-5 JAV dolerių aktyvų 1 kapitalo JAV doleriui 1920 metais ir iki 10-12 JAV dolerių 1 JAV doleriui 1970 metais. O 2008 metais šie koeficientai pasiekė 30 prie 1.
Netgi šiandien, po to, kai sumažėjo koeficientai, JP Morgan Chase (NYSE: JPM), vienas stabiliausių JAV bankų rodo koeficientą lygų 16,2 prie 1.Visiems aišku, kokį pavojų kelia tokie aukšti koeficientai.
Todėl dabartiniai indėlininkai gyvena dar nepalankesnėje aplinkoje, kai jie negali pasikliauti bankų patikimumu, atsižvelgiant į jų absurdiškus dabartinės FRS politikos stimuliuojamus kapitalizacijos koeficientus. Ir dabar atsirado dar vienas niuansas, kuris verčia abejoti visa indėlių draudimo sistema, tik pridėdamas abejonių ir netikrumo.
Jei indėlininkų susirūpinimas peržengs visas ribas, tai bus mirtinas smūgis visai pasaulio ekonomikai. Smulkūs indėlininkai atsiims savo indėlius ir saugos juos „po čiužiniu“. Jei žmonės praras saugią vietą, kur galėtų laikyti savo santaupas - tai palaidos visus bankininkystės revoliucijos pasiekimus ir grąžins pasaulinę bankų sistemą 300 metų atgal, kai žmonės užkasdavo savo auksą kieme už namo.
Sprendimo esmė - atsikratyti indėlių draudimo sistemos, tačiau tik su sąlyga, kad bankai sumažins savo kapitalizacijos koeficientus iki priimtinų (maksimaliai 4-5 prie 1).
Tačiau jei politikai ir toliau priiminės tokius pačius blogus sprendimus, Aukso standartas taps vieninteliu išganingu sprendimu.  Na, o tuo tarpu ES nepasiekė nieko teigiamo, o tik atvėrė Pandoros skrynią.
 

Paskelbimo data: 2013-05-03 11:02 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55