Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, liepos 27, 10:00 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Kodėl Kipro krizė yra tokia pavojinga pasaulio bankų sistemai?

Kodėl Kipro krizė yra tokia pavojinga pasaulio bankų sistemai?

Nepaisant fakto, kad Kipras - salų valstybė, finansiniu požiūriu, tai visai ne izoliuotas objektas. Vieną rytą visi prabudo ir pamatė dar vieną to patvirtinimą, kaip viskas šiame pasaulyje (ypač finansiniame) susiję.
Tada visi fondų indeksai - nuo japoniškų iki amerikietiškų - demonstravo kritimą dėl negatyvių naujienų iš Kipro. Dienos pabaigoje Japonijos fondų indeksas Nikkei 225 (1 pav.) nukrito 320 punktų (2,5%), o Honkongo Hang Seng (2 pav.) sumažėjo beveik 500 punktų (2,2%).


 
 

1 pav. Indekso Nikkei 225 dinamika
 


 
2 pav. Indekso Hang Seng dinamika
 

 
Tą pačią dieną Europos fondų indeksai taip pat parodė žymų sumažėjimą jau pirmomis prekybos minutėmis. O būtent, Vokietijos DAX (3 pav.) prarado 140 punktų (1,7%), Prancūzijos CAC 40 (4 pav.) - 75 punktus (1,9%), Didžiosios Britanijos FTSE 100 (5 pav.) - daugiau nei 100 punktų (1,5%).


 
3 pav. Indekso DAX dinamika
 

 
Net JAV fondų indeksų ateities sandoriai įėjo į raudoną zoną. Dow Jones (6 pav.) prarado daugiau nei 150 punktų (1%) vertės.
 


4 pav. Indekso CAC 40 dinamika5 pav. Indekso FTSE 100 dinamika6 pav. Indekso Dow Jones dinamika


 
Kas sukėlė visuotinę meškų tendenciją? Esmė ta, kad Kipro valdžios institucijos kartu su Briuselio atstovais bandė rasti kompromisą dėl bankininkystės sektoriaus padėties. Kaip žinia, Kipras pateikė paraišką finansinei paramai iš ES gauti, o aukšti Europos finansų pareigūnai pareikalavo mainais pritraukti didelę sumą, apmokestinant visus banko indėlius vienkartiniu mokesčiu, o tai sukėlė pasipiktinimo audrą ir neigiamą rinkų reakciją visame pasaulyje. Investuotojai išsigando krizės euro zonoje paaštrėjimo.
Kipro valstybė - ES ir euro zonos narė. Visas pasaulis jau pavargo nuo pastovaus neigiamos informacijos srauto iš šio regiono. Probleminių ekonomikų sąrašas didėja, tuo pačiu aštrėja krizė ir analitikai verčiami teikti vis niūresnes prognozes apie Europos valiutinės sąjungos perspektyvas.
Netgi pagal ES biurokratijos vidaus standartus, kėsintis į privačius bankų indėlius Kipre yra labai kvaila. Dėl kažkokių 5,8 mlrd. eurų visa euro zona (o ir visa pasaulio ekonomika) atsidūrė ant uolos krašto, už kurio neišmatuojama bedugnė. Galų gale, viskas priklauso nuo paprastų dalykų, tokių kaip pasitikėjimas, pavyzdžiui, tikėjimo, kad jūsų lėšos saugios, negalima pakeisti niekuo. Tačiau šis tikėjimas labai trapus, jį sulaužius kelio atgal jau nebebus.
Šiuo metu banko indėlių savininkai Ispanijoje, Italijoje ir kitose ES šalyse panikuoja ir spėlioja, ar jų indėlių nelaukia panašus likimas.
 


Finansinės paramos Kiprui problema
 
Panašiai kaip Airijos ir Islandijos, Kipro finansų sektorius ne tik nestabilus, bet yra gerokai didesnis nei visa šalies ekonomika. Bendrai, bankai yra sukaupę daugiau nei 90 milijardų JAV dolerių, o tai 5 kartus viršija BVP! Be to, indėliai Kipro bankuose saugomi dideliais kiekiais. Dauguma jų viršija 100 000 eurų. Daugiau nei 20 milijardų JAV dolerių šių pinigų priklauso Rusijos indėlininkams.
Kadangi prezidentas Nikas Anastasiadis (Nicos Anastasiades) nenorėjo panaikinti Kipro finansinio ir investicinio patrauklumo rusams, jis sutiko nustatyti vienkartinį visų banko indėlių mokestį: iki 100 000 eurų - 6,7%, daugiau nei 100 000 eurų - 9,9%. Tai leido pritraukti 5,8 mlrd. eurų sumą, būtiną gauti kitą (eilinę) išmokos iš ES dalį.
Tačiau, kaip ir dauguma ES politikų-biurokratų sukurtų schemų, joje daug spragų, įskaitant ir tą faktą, kad šis sprendimas supykdė Vladimirą Putiną.
Net tame lygmenyje, kai didžiąją indėlių dalį sudaro vietos gyventojų pinigai, tai „nesąžininga, neprofesionalu ir pavojinga“, sakė V. Putinas.
Bet pagrindinė nesėkmė su Putinu nesusijusi. Ji susijusi su pačia banko indėlių draudimo idėja. Pagal kompensacijos schemą, įvestą ES po 2008 metų krizės, indėliai iki 100 000 eurų yra apdrausti Kipro vyriausybės.
Žinoma, šis „mokestis“ yra gana gudri spraga, kurios pagalba viską galima sutvarkyti be būtinybės skelbti defoltą. Tačiau, galų gale, šis triukas tik kvestionuoja visą indėlių draudimo sistemą Europos Sąjungoje ir visame pasaulyje.
Štai kodėl ši maža šalis, turinti 800 000 gyventojų ir BVP lygų 17 milijardų JAV dolerių, sukėlė paniką viso pasaulio rinkose. Ji sukėlė grėsmę pačiam indėlių draudimo principui.
Pasirodo, kad jei vyriausybės gali apiplėšinėti indėlininkus, apeidamos teisės aktus, įvedinėdamos papildomus mokesčius, tai indėlių draudimas yra niekas kitas, tik tuščia vieta.
Tuo pat metu Kipras turėjo daug alternatyvių sprendimų, kurie būtų padėję neprarasti pasitikėjimo indėlių draudimu. Bankai turi tam tikras obligacijų skolas, kurias buvo būtina nurašyti prieš pradedant atakuoti banko indėlininkų lėšas. Iš tiesų, įvestas mokestis - tai ir buvo bandymas išvengti nurašymo, todėl šį variantą reikia nedelsiant atmesti.
Vietoj to, atsižvelgiant į tai, kad kai kurie indėliai daro įspūdį savo dydžiu, buvo galima pritraukti nurodytą 5,8 mlrd. eurų sumą, apmokestinant juos 15% mokesčiu. Bet tai būtų LABAI supykdę poną Putiną. Nors jis pats galbūt ir neturi pinigų Kipre, tačiau dauguma jo draugų tikrai juos ten turi.
Jie taip pat galėtų nurašyti Kipro vyriausybės obligacijas, tačiau tai būtų perdaug didelis nurašymas, atsižvelgiant į santykinį šalies finansų sektoriaus dydį. Kitaip tariant, norint pritraukti sumą lygią 5,8 milijardams eurų, reiktų nurašyti 50% obligacijų.
Pasauliniu mastu, Kipras nėra stambi figūra tarptautinėje arenoje, išskyrus scenarijų, kai Europos pareigūnų nekompetentingumas privers jį išeiti iš euro zonos, tuo sukeldamas dezintegracijos procesus.
 


Kuo galima pasitikėti?
 
Šiuo atžvilgiu, poveikį, daromą indėlių draudimo sistemoms visame pasaulyje, sunku pervertinti.
Kaip žinoma, indėlių draudimo sistema buvo išrasta JAV Didžiosios depresijos metu, siekiant atgauti indėlininkų pasitikėjimą bankų patikimumu ir jų turto saugumu ateityje. Tuo metu toks žingsnis buvo tiesiog būtinas, nes trečdalis bankų bankrutavo.
Schema veikė, kaip laikrodis. Tuo metu amerikiečiai pasitikėjo federaline vyriausybe. Kai atsirado indėlių draudimo sistema, indėlininkai visiškai ja pasitikėjo ir niekam nekilo abejonių dėl jos patikimumo.
Deja, šis pasitikėjimas turėjo neigiamos įtakos pačiai bankų sistemai. Bankai ėmė didinti savo kapitalizacijos koeficientus nuo 4-5 JAV dolerių aktyvų 1 kapitalo JAV doleriui 1920 metais ir iki 10-12 JAV dolerių 1 JAV doleriui 1970 metais. O 2008 metais šie koeficientai pasiekė 30 prie 1.
Netgi šiandien, po to, kai sumažėjo koeficientai, JP Morgan Chase (NYSE: JPM), vienas stabiliausių JAV bankų rodo koeficientą lygų 16,2 prie 1.Visiems aišku, kokį pavojų kelia tokie aukšti koeficientai.
Todėl dabartiniai indėlininkai gyvena dar nepalankesnėje aplinkoje, kai jie negali pasikliauti bankų patikimumu, atsižvelgiant į jų absurdiškus dabartinės FRS politikos stimuliuojamus kapitalizacijos koeficientus. Ir dabar atsirado dar vienas niuansas, kuris verčia abejoti visa indėlių draudimo sistema, tik pridėdamas abejonių ir netikrumo.
Jei indėlininkų susirūpinimas peržengs visas ribas, tai bus mirtinas smūgis visai pasaulio ekonomikai. Smulkūs indėlininkai atsiims savo indėlius ir saugos juos „po čiužiniu“. Jei žmonės praras saugią vietą, kur galėtų laikyti savo santaupas - tai palaidos visus bankininkystės revoliucijos pasiekimus ir grąžins pasaulinę bankų sistemą 300 metų atgal, kai žmonės užkasdavo savo auksą kieme už namo.
Sprendimo esmė - atsikratyti indėlių draudimo sistemos, tačiau tik su sąlyga, kad bankai sumažins savo kapitalizacijos koeficientus iki priimtinų (maksimaliai 4-5 prie 1).
Tačiau jei politikai ir toliau priiminės tokius pačius blogus sprendimus, Aukso standartas taps vieninteliu išganingu sprendimu.  Na, o tuo tarpu ES nepasiekė nieko teigiamo, o tik atvėrė Pandoros skrynią.
 

Paskelbimo data: 2013-05-03 11:02 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14