Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, rugpjūčio 20, 19:54 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Kas slypi Bžezinskio idėjoje suvienyti Vakarus ir... Rusiją?

Kas slypi Bžezinskio idėjoje suvienyti Vakarus ir... Rusiją?

Šiais laikais mus kažkuo nustebinti yra labai sunku, o gal net tiesiog neįmanoma. Tačiau vienam iš buvusių pagrindinių JAV užsienio politikos ideologų ir senam Rusijos „draugui“ Zbignevui Bžezinskiui (Zbigniew Brzezinski) tai ir dar kaip pavyko.

Atrodytų,  dar nenudžiūvo  rašalas jo garsiausioje knygoje „Didžioji šachmatų lenta“, kurioje jis visiškai sukritikavo Rusiją. Priminsime ryškiausius jo pasisakymus šioje knygoje. „Rusiją būtina padalinti į dalis“, „bet kokia Rusijos integracija į išplėstinę Vakarų pasaulio tvarką neįmanoma“, „Rusija - nugalėtas geopolitinis konkurentas, (jai) atsakytas nors kiek gerbiamo geopolitinio žaidėjo vaidmuo“ ir taip toliau, ir panašiai.

Nuo to laiko praėjo daugiau nei 15 metų, menkniekis ne tik pagal istorines, bet ir pagal žmogiškąsias normas. Tačiau kokios permainos Bžezinskio pažiūrose! Savo naujoje knygoje „Strateginės vizijos“ (Strategic Vision, 2012) autorius dalijasi mintimis... apie Vakarų ir Rusijos suvienijimą, be to, įrodo šio suartėjimo neišvengiamumą. Cituojame: „Jeigu Vakarams nepavyks sudaryti ilgalaikės strateginės sąjungos su Rusija, tai jiems gali virsti pasauline izoliacija“. Ir dar. „Vakarai vis dar gali išvengti pasaulinės izoliacijos ir tarptautinio nustūmimo į antraeilius vaidmenis.“

Bet tam jiems reikia įkvėpti naujų, gaivinančių jėgų ir parengti naują strategiją bei veiksmų planą. Vakarams ši nauja strategija- tai sugebėjimas integruoti Rusiją ir Turkiją į tarptautinę Vakarų sistemą“. Štai kaip! Išgirsti tai iš tikro šaltojo karo relikto, sovietologo, rusofobo ir tiesiog iš lenko lūpų – labai vertinga. Tai labai rimtas nukrypimas nuo visų ankstesnių jo schemų. Kokios gi tokio staigaus Bžezinskio meilės protrūkio Rusijai priežastys? Ar čia nėra kokios nors klastos? Pamenate, kaip sakė poetas? „Netikiu žaidėjo garbe ir lenko meile Rusijai“ („Не верю чести игрока, Любви к России поляка.“ А. Пушкин.), nes, kaip žinia, buvusių lenkų nebūna. Šiuos ir kitus klausimus nagrinėjo investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

Netikiu žaidėjo garbe, Bžezinskio meile Rusijai

Taigi, kodėl staiga Bžezinskis yra pasirengęs priimti Rusiją į euroatlantinę bendriją?
Jei manote, kad senukas savo gyvenimo pabaigoje staiga pajuto meilę dosniai Rusijos sielai, ploniems beržams ir bekraštėms Rusijos platybėms, tai jūs labai klystate. Bžezinskį pakeis tik "grabo lenta". Nepaisant jo garbaus amžiaus, jis vis dar strategas ir analitikas, galintis už kasdieninių įvykių ir reiškinių pabirų pamatyti dėsningą procesą ir galutinį jo rezultatą.

Kuo gi Bžezinskis grindžia savo naują „strateginę viziją“, - kartu su Rusija? Jis rašo, kad Vakarai susiduria su naujais iššūkiais, o kai kurie jų gali būti labai pavojingi:

- Europa išgyvena sunkius laikus. Tiesą sakant, pridursime, kad tai jokie sunkumai, o plataus masto sisteminė krizė - ne tik finansinės, bet ir visos valstybinės sistemos apskritai. Kitaip tariant, ES ne atviras lūžis, o uždaras. Ir jei jau juokaujant, tai į klausimą, kas atsitiko Kiprui, galime atsakyti - jis nuskendo. Jis nuskendo, bet paskui save dar nutemps daugelį,

- stiprėja nacionalistinės tendencijos Rytų Azijoje,
- egzistuoja ideologinio karo tarp Kinijos ir JAV grėsmė,
- Amerika išgyvena ne geriausius laikus, jai tikrai reikia atokvėpio: Die Welt Apapie greitą naują pasaulio tvarką be... JAV...Kaip rašo Bžezinskis, vienos valstybės - JAV - dominavimas pasaulyje daugiau nebeįmanomas, į politinę areną išėjo naujos regioninės valstybės, tačiau globaliniai JAV interesai liko. Visa tai yra aišku ir akivaizdu.

Bet kuo čia dėta Rusija? Bžezinskis paaiškina, kuo. O gi tuo, kad bet koks kokios nors ne Vakarų civilizacijos šalies sustiprėjimas JAV suvokiamas kaip aiški ir asmeninė grėsmė jai. Kitaip tariant, JAV labai neramina Kinija, o dar daugiau - jos suartėjimas su Rusija. Bžezinskis parengė Obamai taikos su Iranu ir Rusija planą. Kaip teisingai šiuo klausimu pasakė istorikas ir sociologas Andrejus Fursovas (Andrej Fursov), Amerika Bžezinskio lūpomis pasiūlė Rusijai „draugauti prieš“ Kiniją. Čia dar galima patikslinti. Iš tikrųjų siūloma ne draugauti su JAV, o susipykti su Kinija. Vakarai kategoriškai nenori leisti susiformuoti Rusijos ir Kinijos sąjungai. Štai, pasirodo, kur šuo pakastas.

Kaip sako Fursovas, JAV rimtai prisibijo Kinijos ir todėl bando paimti ją replėmis. Ir jei iš jūros ji galės susidoroti su šia užduotimi, tai iš sausumos prispausti ją be sąjungos su Rusija būtų neįmanoma. Taigi, siekiant išspręsti šią kritinę Amerikai problemą, mano Bžezinskis, ir būtina integruoti Rusiją į euroatlantinę bendriją. Ką gi galiausiai Vakarai gaus iš šios integracijos? Tai, kad:
- galės kontroliuoti Rusijos branduolinį ginklą, kas apribos jos manevrų laisvę,
- galės kontroliuoti Rusijos išteklius,
- sukiršinus Rusiją ir Kiniją - kartu bus susilpnintos iškart abi šalys ir t. t.

Kiek galima tikėti Bžezinskio pasiūlytos draugystės nuoširdumu? Atvirai kalbant, sudėtinga. Ir tai visai ne dėl šio pono praeities, juk mes visi gyvenimo kelyje esame keitę savo įsitikinimus ir požiūrius. Reikalas kaip tik dabartyje:

- Bžezinskio užsienio politikos formulės pastaruoju metu gana dažnai keičiasi. Vos prieš keletą metų jis siūlė... Kinijai bendrą pasaulio pasidalijimą. Esą, Kinija ir JAV - dvi pagrindinės pasaulio ekonomikos ir jos turi bendradarbiauti. Kitaip tariant, „prieš ką“ Bžezinskis panorės „draugauti“  rytoj - dar didelis klausimas;

- JAV, žinoma, reikia atsikvėpti, bet, kaip žinia, atokvėpis - tai tik trumpa poilsio pertrauka. O kas toliau - pailsėjus ir atstačius jėgas?

Pasirodo, Bžezinskio pasiūlymas Rusijai įsilieti į Vakarus yra ne kas kita, kaip jo JAV (atsiprašau, Vakarų) viešpatavimo idėjos tęsinys.

Prasmekite kiaurai be mūsų

Na, gerai, o kas iš viso to Rusijai? Pradžioje paminėsime visus įmanomus jos pozicionavimo variantus vis labiau besiglobalizuojančiame pasaulyje, kuriame vis sunkiau ir pavojingiau likti be kokios nors sąjungos. O Rusijos pasirinkimas, atvirai kalbant, nedidelis.
Pirmas variantas. Integruotis į euroatlantinę sąjungą. Tačiau, kaip ką tik įsitikinome, čia norima ne susivienyti, o pasinaudoti Rusija išimtinai savo tikslams. Faktiškai Rusijai siūloma tapti skydu, apsaugančiu Europą ir JAV nuo Pietryčių Azijos. Be to, įsivaizduoti tokią sąjungą gana sunku. Vis dėlto Rusijos gyventojų skaičius - tai beveik pusė euro zonos gyventojų, jau nekalbant apie jos stulbinančią teritoriją.

Įdomu tai, kad šiandien 27 ES šalių bankų sektoriaus aktyvai viršija bendrą jų ekonomikų apimtį maždaug 3,6 karto. Tuo būdu, Kipre dabartinis rodiklis (viršija beveik aštuonis kartus) turėtų sumažėti per ateinančius penkerius metus daugiau nei dvigubai.

Antras variantas. Prisijungti prie Azijos-Kinijos sąjungos. Tokia sąjunga ateityje galėtų duoti Rusijai neblogus geopolitinius dividendus. Ne atsitiktinai gi po neseniai įvykusio Kinijos lyderio vizito į Rusiją taip sunerimo visi Vakarų lyderiai. Bet ar to reikia Rusijai? Kita civilizacija, o be to, Kinijos problemų jai tik ir trūksta. Pakaks ir daugiašalės partnerystės.

Trečias variantas. Išvis nesiintegruoti ir laukti, kas bus, o tai, „kas bus“, greitai parodys Ukraina.

Ketvirtas variantas. Sukurti savo - Eurazijos sąjungą. Tam Rusija turi beveik viską - šeštoji stambiausia pasaulio ekonomika, o iki 2020 metų prognozuojama, kad ji taps ketvirtąja, stipriausia armija regione, naudingų iškasenų turtai, bendras istorinis paveldas ir giminingi buvusių sovietinių respublikų ryšiai – visa tai sudaro geras tokios sąjungos galimybes.

Bet Bžezinskis mano, kad Rusija negali sukurti savarankiško centro. JAV Financial Times sunerimęs dėl slepiamo SSRS sukūrimo. Autorius teisingai pastebi, kad post-sovietinių respublikų elitas pernelyg priprato prie suvereniteto idėjos, jam patinka saviasmenio savo valstybės valdymo faktas. Kas įeis į Eurazijos sąjungą?

Cituojame Bžezinskį. "Kazachstanas su Nazarbajevu priešakyje? Labai abejotina. Jis ir taip jau labai gerai manevruoja tarp Rusijos ir Kinijos bei viso likusio pasaulio. Karimovas ir Uzbekistanas? Dar mažiau šansų - Uzbekistanas yra labai tvirtas valstybės nepriklausomybės klausimais. O kaip Janukovičius? Janukovičius ir jo finansiniai rėmėjai labiau suinteresuoti nustatyti savo teritoriją beveik taip pat, kaip gauja. Ir jie nenori, kad kita gauja užimtų jų teritoriją (paliksim šito mokslo vyro sąžinei vagių žargoną nepriklausomos valstybės vadovo atžvilgiu)... Lukašenka maždaug panašioje padėtyje, nors jis yra labiau pažeidžiamas". Gruzijai, pasak autoriaus, sąjunga su Rusija gali atsieiti draugystę su JAV. Įsidėmėtina, kad daugelis šių šalių aistringai trokšta tapti Europos dalimi (t.y. - prarasti ekonominę nepriklausomybę, viską atiduoti Europos biurokratijos malonei), o kai tik kalbama apie Muitų sąjungą, tai tuoj pat – „niekas nenori tapti viršnacionalinės biurokratijos nariu“.

Nesukūrusi Eurazijos sąjungos, rašo Brzezinskis, Rusija atsidurs keblioje situacijoje, kai „Vakarai sustiprins savo jėgas“, o „Kinija toliau intensyviai vystysis“ būdama abiejų periferijoje. Apskritai, Bžezinskio manymu, Rusijos klestėjimui ir sėkmei būtinas suartėjimas su Vakarais, kitaip ji viską praloš Kinijai. Nuo šių prognozių gelbsti tik viena. Jau kelis dešimtmečius Bžezinskis nenuilstamai ištraukia į paviršių savo „horoskopus“, tačiau tik nedaugelis jų per tą laiką išsipildė. Šį kartą jam ir tiems, kurie stovi už jo, tikrai norisi su Rusijos pagalba išspręsti savo geopolitines užduotis Pietryčių Azijoje. Tik štai ar Rusija norės traukti Vakarams kaštonus iš ugnies? Iš tiesų nelauk, kada tau pasakys tiesą, lauk, kada prasitars. Teisingumas juk dar nėra tiesa.

Paskelbimo data: 2013-04-15 11:29 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33