Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 1, 01:40 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Didžiosios Britanijos svaras atsidūrė pavojuje

Didžiosios Britanijos svaras atsidūrė pavojuje

Kadangi valiutų karas įgauna pagreitį, per pastaruosius keletą mėnesių daugumos dėmesį prikaustė 17% Japonijos jenos kritimas JAV dolerio atžvilgiu (1 pav.). Šio kritimo fone dar viena pagrindinė pasaulio valiuta pademonstravo silpnėjimą. Tai Didžiosios Britanijos svaras.
 


 
1 pav. Japonijos jenos kurso dinamika JAV dolerio atžvilgiuJaponijos ekonominis ir demografinis profilis, paverčiantis jos ekonomiką raišu arkliu, yra unikalus. Naujai išrinktas ministras pirmininkas Šindzas Abė (Shinzo Abe) kartu su Japonijos banku nusprendė bet kokiomis priemonėmis sukelti infliaciją, kad sumažintų jos (jenos) vertę, lyginant su kitomis valiutomis, tuo būdu suteikdamas pranašumą Japonijos eksportuotojams. Net pasaulyje, kur centriniai bankai nuolat didina pinigų masę, tokius planus galima pavadinti išimtiniais atvejais. O štai, kita vertus, Jungtinė Karalystė eina ta pačia kryptimi, bet tradiciškesniu keliu.

Didžiosios Britanijos vyriausybė, vadovaujama konservatyvaus premjero Deivido Kamerono (David Cameron) ir Finansų ministro Džordžo Osborno (George Osborne) sugebėjo įvesti griežtą drausmę savo biudžeto disbalanse.

Nuo 2009 iki 2012 metų Didžiosios Britanijos vyriausybės išlaidos padidėjo tik 1,6% (2 pav.), o tai buvo daug žemiau nei oficialus infliacijos lygis. Palyginimui, JAV valdžios sektoriaus išlaidos per tą patį laikotarpį padidėjo 7,9%. Nuo 2009 metų Didžioji Britanija išlaikė skolos santykį su BVP žemame lygyje (žemesniame nei JAV), o mažėjimas vyko spartesniais tempais. Tačiau Didžioji Britanija yra ne tokia taupi, kaip Vokietija.

 

2 pav. Jungtinės Karalystės vyriausybės išlaidos
 


Polas Krugmanas (Paul Krugman) mano, kad Jungtinės Karalystės vangaus ekonominio aktyvumo priežastis slypi klaidinguose vyriausybės griežto taupymo eksperimentuose. Monetarinė šios lygties komponentė stato Ūkanotąjį Albioną į vieną lygį su savo „nelaimės broliais“.

Nuo to laiko, kai 2008 metais prasidėjo krizė, kuri sukėlė gilią recesiją, Anglijos bankas, vadovaujamas Mervino Kingo (Mervyn King), buvo kupinas ryžto stimuliuoti nacionalinę ekonomiką, tačiau mažiau ryžtingas nei FRS ar Japonijos bankas. Skirtingai nuo nuolatinių ir vis tebesitęsiančių obligacijų išpirkimo programų ir kiekybinio švelninimo JAV ir Japonijoje, Anglijos bankas pradėjo įgyvendinti analogiškus žingsnius, tik selektyviai.

Atsižvelgiant į santykinai nuosaikų Didžiosios Britanijos vyriausybės praktikuojamą požiūrį, svaro silpnumas yra gana sunkiai išmatuojamas. Lemiamu veiksniu gali būti tai, kad jis nėra toks svarbus investuotojams ir ne taip stipriai integruotas į pasaulio ekonomiką, kaip doleris ar euras.

Doleris, kaip rezervinė pasaulio valiuta, visada gaudavo naudą iš paklausos, kuri ne taip stipriai priklauso nuo fundamentinių rodiklių. Euras - dėl euro zonos dydžio ir Vokietijos finansų disciplinos paveldo. Kalbant apie svarą, šių pranašumų nelieka. Todėl užsienio centriniai bankai nejaučia poreikio įtraukti jį į savo valiutos rezervus dideliais kiekiais.

Būtent todėl per pastaruosius kelerius metus svaras jaučia didelį spaudimą. Nuo 2008 metų liepos mėnesio Didžiosios Britanijos valiutos vertė JAV dolerio atžvilgiu sumažėjo 26,7% (3 pav.). Pastaruosius kelis mėnesius svaras praranda savo galią daug greičiau, nei visos kitos pagrindinės valiutos, išskyrus jeną.

 
 

3 pav. Didžiosios Britanijos svaro kursas JAV dolerio atžvilgiu
 


Nuo 2012 metų spalio 1 d. svaro kursas JAV dolerio atžvilgiu nukrito 4%, o euro atžvilgiu - 8%.

Be to, sunkumų akivaizdoje Didžiosios Britanijos valiutos sveikatos būklė kelia vis daugiau rūpesčių, su kuriais teks susidurti Anglijos bankui netolimoje ateityje, nes jis bando stimuliuoti ekonomiką, kuri labiausiai yra linkusi į infliacinius procesus. Skirtingai nei FRS, kuriai iškeltas uždavinys tuo pačiu metu kovoti ir su infliacija, ir su nedarbu, Anglijos bankas turi tik vieną mandatą: išlaikyti infliacijos lygį nustatytose ribose. Bet net ir tai jam pavydėtinai dažnai nesiseka.

Infliacija Didžiojoje Britanijoje juda į šiaurę nuo 2% tikslo štai jau 5 metus iš eilės. Dabartinis oficialus infliacijos lygis yra 2,7%.

Neseniai savo prognozėse Mervinas Kingas buvo priverstas pripažinti, kad, deja, infliacijos lygis nenukris iki tikslinės žymos,  o šiais ir kitais metais gali viršyti net 3%. Silpnėjančios nacionalinės valiutos ir didėjančio kainų indekso fone, Anglijos banko įgaliojimai rodo, kad atėjo monetarinės politikos griežtinimo laikas.

Kai susiduriama su pasirinkimu - ar infliacija, ar skausmingi procesai, susiję su ekonomikos nuosmukiu, bankininkai (bent jau tie, kurie nekalba vokiškai) visada renkasi infliaciją. Kai JAV žiniasklaida išjuokia Anglijos banko veiksmus, ji, matyt, nesupranta, kad FRS darytų tą patį, jei neturėtų pranašumų, kuriuos jai suteikia dolerio statusas.


Šiuo metu Britanijos premjeras Deividas Kameronas laikosi savo politikos ir bando įteigti rinkėjams, kad šiandienos skausmingi sprendimai duos vaisių ateityje. Tai perkelia pagrindinę naštą ant centrinio banko, kuris priverstas tenkinti ekonomikos stimuliavimo prašymus, pečių.

FRS pasisekė, kad B. Obamos administracija nepritaria Britanijos premjero fiskaliniams ketinimams ir požiūriams. Vis dėlto ten jau buvo atsisakyta daugelio savo pažadų. Prieš keletą mėnesių Benas Bernankė (Ben Bernanke) paskelbė, kad bus imtasi specifinių priemonių kovai su infliacija ir nedarbu, kurios, kaip buvo tikėtasi, turėjo pastatyti monetarinę politiką ant autopiloto.

Tačiau prieš kelias savaites FRS vice-prezidentas pareiškė, kad paskelbtas tikslines žymas (6,5% nedarbas ir 2,5% infliacija) reikia vertinti ne kaip išeities taškus, o greičiau kaip ribines reikšmes, kurias įveikus FRS turėtų apsvarstyti savo monetarinės politikos sugriežtinimą.

Kai kainos JAV ims ne juokais kilti, galite būti tikri, kad racionalūs pasiteisinimai ir pažadų bei įsipareigojimų atsisakymai tekės upeliais. FRS niekada nepripažins aukšto infliacijos lygio, nepriklausomai nuo oficialių duomenų, ir nesiims realių veiksmų kovai su ja. Priežastis paprasta - ji negalės to padaryti tuo pačiu nesukeldama rimto ekonominio nuosmukio, kuris taip gąsdina Didžiosios Britanijos vyriausybę.

Kadangi Jungtinėje Karalystėje infliacija pradeda įgyti pagreitį, spaudimas Anglijos bankui, reikalaujant pakeisti monetarinę politiką, stiprės. Kol kas monetarinis stimuliavimas smogs svarui, kainų spaudimas didės ir stagnaciniai procesai ekonomikoje tęsis toliau.

Tai darys dar didesnį spaudimą centriniam bankui. Didesnis pigių pinigų kiekis negalės skatinti ekonomikos, o tik pablogins situaciją, įpildamas alyvos į infliacijos ugnį. Tam tikru momentu, Didžiosios Britanijos valdžios institucijos turės pripažinti, kad tai neveikia. Tuomet, kad išsaugotų nacionalinę valiutą ir suardytų ydingą infliacijos augimo ratą, Anglijos bankui teks agresyviai kelti palūkanų normas ir tuomet vyriausybei neliks kito pasirinkimo, kaip tik daug labiau sumažinti išlaidas, nei tuo atveju, jei ji būtų pasiryžusi šiam žingsniui anksčiau.

Jei Anglijos bankas net tokios grėsmės akivaizdoje atsisakys sugriežtinti savo politiką, svaras gali toliau silpnėti ir tai galiausiai gali lemti tai, kad Jungtinei Karalystei teks prisijungti prie euro zonos.

Anksčiau ar vėliau toks pat likimas gali ištikti ir JAV, tik po daugelio metų. Šiuo metu vienintelis skirtumas - veiksmų laisvė, kurią JAV turi dolerio, turinčio pasaulio rezervinės valiutos statusą, dėka. Bet, kai ši privilegija išnyks, kritimas bus daug skausmingesnis.

Paskelbimo data: 2013-03-19 15:33 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55