Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, liepos 26, 17:37 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Vokietijos „Handelsblatt“ apie JAV dolerio alternatyvas ES šalių akimis

Vokietijos „Handelsblatt“ apie JAV dolerio alternatyvas ES šalių akimis

Ir vėl apie dolerį. Paklausite, kiek gi galima? Tačiau, pirma, šį kartą kalbėsime apie buvusio Dresdner Bank vadovo Herberto Valterio (Herbert Walter) nuomonę, be to, ši nuomonė išdėstyta vieno  didžiausių ir įtakingiausių Vokietijos verslo laikraščių Handelsblatt puslapiuose. Skaitytojas lyg ir gali pažvelgti į dolerį Europos Sąjungos šalių akimis. O antra, ekonominė padėtis JAV sparčiai keičiasi - Federalinis rezervas paleido spausdinimo mašiną, finansuoja bet kokį esamą poreikį, beje, su artimomis nuliui palūkanomis, vis aktyviau kišasi į valstybės finansavimą, „fiskalinis skardis“ tapo realybe ir t. t.

Šiomis sąlygomis Herbertas Valteris ieško atsakymo į populiariausią ekonomistų klausimą: ar reikia nerimauti dėl dolerio ir kaip ilgai jis dar bus pagrindine pasaulio rezervine valiuta? Šiuo klausimu rašėme taip pat ir straipsnyje „Doleris, juanis, euras, rublis... Kuri valiuta taps pagrindine pasaulyje artimiausiu metu?“, o dabar pažvelkime jį iš šiuolaikinės perspektyvos.
Taigi, ar prasidės dolerio, kaip pasaulinės valiutos, saulėlydis ir jeigu taip, tai kuri iš dabar esančių valiutų gali būti dolerio įpėdinė, nagrinėja investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

Ar jį prarandame?

Kas gi iš mūsų negirdėjo, kad ilgalaikė dolerio hegemonija baigiasi, kad kuo toliau, tuo labiau Amerikos piniginis vienetas praranda savo aukštą statusą ir stiprias pozicijas? Kuo grindžiami šie teiginiai? Paprastai tokiomis aplinkybėmis:

- ne geriausia JAV finansine būsena. Šalies valstybinė skola, kaip žinoma, pasiekė astronominį dydį - daugiau nei 16,5 trilijono JAV dolerių (105% BVP apimties). Kovo 1 d. JAV Kongresas taip ir nesugebėjo išvengti „fiskalinio skardžio“ pavojaus, tai yra sekvestro - priverstinio valstybės išlaidų mažinimo (bendrai 85 milijardų JAV dolerių sumai  2013 metais arba 8% federalinio biudžeto). Ir nors, kaip rašo Herbertas Valteris, ši suma didžiulė, tačiau tai neturės rimtos įtakos valstybės biudžeto sanavimui. Nepaisant visų taupymo priemonių, JAV biudžeto deficitas šiais metais sudarys 1,33 trilijono dolerių arba 8,5 procento. Tai, viena vertus, reiškia, kad šalis ir toliau gyvens skolon, o kita vertus, kad sekvestras neišvengiamai sulėtins Amerikos ekonomikos augimą mažiausiai 0,5 procento ir suduos jai rimtą smūgį, nors pirmą mėnesį niekas nepastebės jo padarinių;

- realios ekonomikos silpnumas.
Štai, pavyzdžiui, JAV be jokių kataklizmų - revoliucijų ir karų - uždaryta apie 75 procentai gamyklų, kur darbuotojų skaičius didesnis nei 500. Nedarbas amerikiečių tarpe sudaro beveik 8 procentus. Šiandien, gamindamos 20 procentų pasaulio BVP, JAV sunaudoja 40 procentų. Auga užsienio prekybos balanso deficitas, šių metų sausį - 16,5 procento. Ir kol kas nėra daugiau ar mažiau realių prognozių, ar šalis sugebės atkurti savo gamybą. Tai reiškia, kad Amerikos doleris nepadengtas nei auksu, nei prekėmis, nei produkcija. Kaip ilgai tai gali tęstis? Akivaizdu, kad vis didėjanti dolerių masė anksčiau ar vėliau tiesiog žlugs;

- eksporto ir importo operacijos pasaulyje vis dažniau apsieina be dolerio. Pavyzdžiui, Rusija 2010 metų pabaigoje pasirašė susitarimą su Kinija dėl perėjimo į prekybą nacionalinėmis valiutomis. Arba dar vienas geras pavyzdys. BRIKS šalys (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika) šį mėnesį ruošiasi atidaryti savo vystymo banką, o tai, kredituojant infrastruktūros projektus, leis apeiti tarpinį etapą Amerikos valiuta. Ir, beje, šioms šalims tenka 14,6 procento pasaulinio BVP.

Kitaip tariant, bendromis pasaulio šalių pastangomis, visų pirma Kinijos ekonomikos dėka, doleris bus vis labiau išstumiamas iš tarpvalstybinių atsiskaitymų. Taigi, JAV dolerio, kaip pagrindinės rezervinės valiutos, padėtis - labai netvirta, kada jis praras savo lyderio pozicijas, be abejo, tiksliai nežinoma, tačiau tiksliai žinoma kas kita - kad jis neamžinas. Tokiu atveju, kokia kita valiuta artimiausioje ateityje galėtų pakeisti dolerį ir tapti rezervine valiuta?

ECB taip pat peržiūrėjo regiono ekonomikos vystymosi 2013 metais prognozę sumažinimo link  0,1-0,9%, nors gruodį numatė sumažėjimą 0,9% - augimą 0,3%. 2014 metais dabar tikimasi BVP  0-2% intervale, o anksčiau buvo prognozuota 0,2-2,2%.
Kai kurie analitikai mano, kad euro kurso augimas ir dolerio pigimas teigiamai veikia aukso kainą, tačiau yra prielaidų, kad investuotojai daugiau dėmesio skirs tam, kad Mario Dragi (Mario Draghi) neužsiminė apie ateityje galimą monetarinės politikos susilpnėjimą.

 

 Kas gi - jeigu ne jis

Svarstant hipotetiškai, tokia pasaulio valiuta galėtų būti euras - vis tik antroji svarbiausia valiuta pasaulyje. Tiesą sakant, ES - tai didelė vidaus rinka (500 milijonų gyventojų), jos BVP lygus amerikietiškajam. Tačiau euras rizikinga valiuta, rizikinga bent jau todėl, kad:

- tai neegzistuojančios šalies valiuta.
Herbertas Valteris, žinoma, apie tai kalba švelniau. Jis eurą vadina dirbtine valiuta, kuri neturi politinio pagrindo, pavyzdžiui, europinės biudžetinės sąjungos. Euro zonos šalių interesai yra per daug skirtingų krypčių ir tai esant silpnai jų veiklos koordinacijai, o tai tik didina euro rizikas ilgalaikėje perspektyvoje;


- besitęsianti recesija.
Europa vis dar stipriai serga - tęsiasi ekonomikos stagnacija (šiemet prognozuojama, kad euro zonos ekonomika toliau mažės 0,1-0,9%), nedarbo lygis euro zonoje šių metų sausį pasiekė rekordinę 11,9 procento žymą, o tai rodo didelį gamybos nuosmukį, toliau mažėja gyventojų pajamų lygis, o tai reiškia, kad mažėja ir europiečių perkamoji galia. Be to, svarbiausi rodikliai rodo ES lokomotyvų - Prancūzijos ir Vokietijos - ekonominės veiklos mažėjimą.

Taigi, artimiausioje ateityje nereikia tikėtis Europos ekonomikos augimo, o tai reiškia, kad neturėtume tikėtis ir euro, kaip tiesioginės JAV dolerio alternatyvos, atgimimo. Kaip pripažįsta Herbertas Valteris, euras negalės pakeisti dolerio ir kaip Amerikos valiutos įpėdinis jis nenagrinėjamas.

Gal būt adekvačiu dolerio pakaitalu galėtų tapti juanis? Kinija šiandien pakilime:

- ekonomika auga.
Nors per 13 metų jos augimo tempas 2012 metais ir sulėtėjo iki minimumo (7,8%), tačiau, pirma, jokia kita pirmaujanti pasaulio šalis prie tokių rodiklių nė iš tolo nepriartėjo, o antra, augimo lėtėjimo tendencija jau sustabdyta. Pakanka pasakyti, kad Kinijos ekonomika pagal eksportą jau šiandien yra prilyginama Vokietijos eksporto apimtims;

- pati didžiausia pasaulyje pramonė. Šalis gamina beveik visų pramonės rūšių produktus;

- didelė teritorija ir didžiulis gyventojų skaičius, demonstruojantys nuolatinį perkamosios galios didėjimą. Kinijos finansininkai ir analitikai mano, kad juanis jau artimiausiu metu taps konkurencingas dolerio atžvilgiu. Pasak jų, tai įvyks tada, kai pasaulinėje prekyboje bendra atsiskaitymo suma juaniais viršys 2 trilijonus JAV dolerių. Kaip prognozuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, jau greit - 2016 metų pabaigoje - KLR užims pirmąją vietą pasaulyje pagal ekonomikos apimtį. Jos BVP viršys amerikietiškąjį ir bus didesnis negu visų euro zonos šalių bendrai paėmus. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Kinijoje nėra nei biudžeto deficito, nei prekybos balanso deficito.

Daugelis ekspertų įsitikinę tuo, kad Kinija ilgainiui gali nustelbti JAV, o juanis - JAV dolerį, bet... netrumpalaikėje perspektyvoje. Investuotojams: kas yra tiesa, o kas – prasimanymai apie JAV silpnumą bei Kinijos stiprybę?  Kaip mano Herbertas Valteris, dabar juanis, jena yra tradicinės nacionalinės valiutos, valiutos šalių, priklausančių nuo eksporto, su aukštomis vidaus lėšų kvotomis, kurias siekiama kaupti. Tai reiškia, kad kitos valstybės neturi galimybės ir būtinybės įsigyti šias valiutas kaip rezervines dideliais kiekiais. Taigi, pasaulinėje perspektyvoje šios valiutos pagal likvidumą negalės net priartėti prie JAV dolerio. Be to, ta pati Kinija, kuri, nepaisant visų jos akivaizdžių sėkmių, kol kas labiau išlieka žemės ūkio šalimi, kuriai būdingas masinis skurdas. Prisiminkime, kad amerikiečių BVP vienam gyventojui siekia 49,8 tūkstančius dolerių, o Kinijos - tik 9,1 tūkstančio JAV dolerių, taigi, skirtumas didesnis nei 5 kartus.

Apie rublį, kaip galimą JAV dolerio pakaitalą pasaulinėje finansų sistemoje, Herbertas Valteris net neužsimena. Kad rublis būtų nagrinėjamas šiuo požiūriu, jis turi būti paremtas galinga šiuolaikiška ekonomika, orientuota ne į žaliavų gavybą, o į aukštą pridėtinę vertę.

Deja, kad būtų išstumtas doleris, turėtų atsirasti valstybė su panašaus dydžio, kaip JAV, ekonomika ir karine galia. Taigi, su doleriu, kaip pagrindine rezervine valiuta pasauliui dar prisieis gyventi ilgai.

Gyvenimas už dolerį

Nepaisant visų niūrių pranašysčių, doleris išlieka rezervine valiuta numeris vienas ne tik dėl kitų valiutų silpnumo, bet taip pat ir dėl JAV ekonominės, finansinės, politinės ir karinės galios. Šia tema mūsų skaitytojams pateiksime tik keletą samprotavimų:

- galinga ekonomika.
Šiandien dažnai galime išgirsti - JAV gyvena ne pagal savo išgales, skolon ir prekiauja  popierėliais-doleriais. Bet ši šalis, be viso kito, turi didžiulius gamtos išteklius (vario, urano, aukso, nikelio, sidabro, akmens anglies, naftos, dujų ir t. t.). Nepaisant visų problemų, jos ekonomika išlieka stipriausia ir viena inovatyviausių pasaulyje (išlaidos inovacijoms - trečdalis visų pasaulio išlaidų apimties). Kaip bebūtų, Amerikos ekonomika sudaro ketvirtadalį pasaulio ekonomikos. Be to, Amerikos ekonomika jau išėjo iš krizės, ką įtikinamai liudija Dow indeksas, pasiekęs istorinį 2007 metų spalio rekordą;

- karinis pranašumas. Kol kas JAV dalis pasauliniame ginkluotės eksporte sudaro 45 procentus,  visame pasaulyje išdėstyta 700 jos karinių bazių (tai  95% visų pasaulio karinių bazių), doleriui nėra ko bijoti;

- politinis stabilumas.
Dolerio kursą palaiko JAV politinis svoris. Ne juokai - daugiau negu 100 metų politinio stabilumo, nepriklausomos teismų sistemos ir įstatymų viršenybės;

- visos šalys suinteresuotos dolerio stabilumu. Jam tiesiog neleis nukristi, nes visų šalių dolerinė valiutos rezervų dalis tuojau pat nuvertėtų. Ta pati Kinija didelę dalį savo nacionalinio turto laiko būtent doleriais. O Rusija pagal dolerinių atsargų kiekį užima penktą vietą pasaulyje. Ir jeigu doleris staiga žlugs, tada vienintele daugelio tautų valiuta bus patronai, penicilinas ir konservai.

Nepaisant visų problemų, susijusių su JAV valstybės skola, valstybės iždo obligacijų pajamingumas yra lokaliniuose minimumuose, kas rodo didelį dolerinių aktyvų patikimumą ir likvidumą. Apskritai, rinka ir investuotojai taip pat, kaip ir anksčiau, pasitiki aktyvais su JAV prekiniu ženklu ir tiki Amerikos ekonomika.

Štai tokias mintis sukėlė Herberto Valterio straipsnis, kurį jis pavadino labai lakoniškai – „Alternatyvų neturintis doleris“.

Paskelbimo data: 2013-03-13 13:22 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14