Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, gruodžio 1, 04:41 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Vokietijos „Handelsblatt“ apie JAV dolerio alternatyvas ES šalių akimis

Vokietijos „Handelsblatt“ apie JAV dolerio alternatyvas ES šalių akimis

Ir vėl apie dolerį. Paklausite, kiek gi galima? Tačiau, pirma, šį kartą kalbėsime apie buvusio Dresdner Bank vadovo Herberto Valterio (Herbert Walter) nuomonę, be to, ši nuomonė išdėstyta vieno  didžiausių ir įtakingiausių Vokietijos verslo laikraščių Handelsblatt puslapiuose. Skaitytojas lyg ir gali pažvelgti į dolerį Europos Sąjungos šalių akimis. O antra, ekonominė padėtis JAV sparčiai keičiasi - Federalinis rezervas paleido spausdinimo mašiną, finansuoja bet kokį esamą poreikį, beje, su artimomis nuliui palūkanomis, vis aktyviau kišasi į valstybės finansavimą, „fiskalinis skardis“ tapo realybe ir t. t.

Šiomis sąlygomis Herbertas Valteris ieško atsakymo į populiariausią ekonomistų klausimą: ar reikia nerimauti dėl dolerio ir kaip ilgai jis dar bus pagrindine pasaulio rezervine valiuta? Šiuo klausimu rašėme taip pat ir straipsnyje „Doleris, juanis, euras, rublis... Kuri valiuta taps pagrindine pasaulyje artimiausiu metu?“, o dabar pažvelkime jį iš šiuolaikinės perspektyvos.
Taigi, ar prasidės dolerio, kaip pasaulinės valiutos, saulėlydis ir jeigu taip, tai kuri iš dabar esančių valiutų gali būti dolerio įpėdinė, nagrinėja investuotojų portalo „Market Leader“ analitikai.

Ar jį prarandame?

Kas gi iš mūsų negirdėjo, kad ilgalaikė dolerio hegemonija baigiasi, kad kuo toliau, tuo labiau Amerikos piniginis vienetas praranda savo aukštą statusą ir stiprias pozicijas? Kuo grindžiami šie teiginiai? Paprastai tokiomis aplinkybėmis:

- ne geriausia JAV finansine būsena. Šalies valstybinė skola, kaip žinoma, pasiekė astronominį dydį - daugiau nei 16,5 trilijono JAV dolerių (105% BVP apimties). Kovo 1 d. JAV Kongresas taip ir nesugebėjo išvengti „fiskalinio skardžio“ pavojaus, tai yra sekvestro - priverstinio valstybės išlaidų mažinimo (bendrai 85 milijardų JAV dolerių sumai  2013 metais arba 8% federalinio biudžeto). Ir nors, kaip rašo Herbertas Valteris, ši suma didžiulė, tačiau tai neturės rimtos įtakos valstybės biudžeto sanavimui. Nepaisant visų taupymo priemonių, JAV biudžeto deficitas šiais metais sudarys 1,33 trilijono dolerių arba 8,5 procento. Tai, viena vertus, reiškia, kad šalis ir toliau gyvens skolon, o kita vertus, kad sekvestras neišvengiamai sulėtins Amerikos ekonomikos augimą mažiausiai 0,5 procento ir suduos jai rimtą smūgį, nors pirmą mėnesį niekas nepastebės jo padarinių;

- realios ekonomikos silpnumas.
Štai, pavyzdžiui, JAV be jokių kataklizmų - revoliucijų ir karų - uždaryta apie 75 procentai gamyklų, kur darbuotojų skaičius didesnis nei 500. Nedarbas amerikiečių tarpe sudaro beveik 8 procentus. Šiandien, gamindamos 20 procentų pasaulio BVP, JAV sunaudoja 40 procentų. Auga užsienio prekybos balanso deficitas, šių metų sausį - 16,5 procento. Ir kol kas nėra daugiau ar mažiau realių prognozių, ar šalis sugebės atkurti savo gamybą. Tai reiškia, kad Amerikos doleris nepadengtas nei auksu, nei prekėmis, nei produkcija. Kaip ilgai tai gali tęstis? Akivaizdu, kad vis didėjanti dolerių masė anksčiau ar vėliau tiesiog žlugs;

- eksporto ir importo operacijos pasaulyje vis dažniau apsieina be dolerio. Pavyzdžiui, Rusija 2010 metų pabaigoje pasirašė susitarimą su Kinija dėl perėjimo į prekybą nacionalinėmis valiutomis. Arba dar vienas geras pavyzdys. BRIKS šalys (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika) šį mėnesį ruošiasi atidaryti savo vystymo banką, o tai, kredituojant infrastruktūros projektus, leis apeiti tarpinį etapą Amerikos valiuta. Ir, beje, šioms šalims tenka 14,6 procento pasaulinio BVP.

Kitaip tariant, bendromis pasaulio šalių pastangomis, visų pirma Kinijos ekonomikos dėka, doleris bus vis labiau išstumiamas iš tarpvalstybinių atsiskaitymų. Taigi, JAV dolerio, kaip pagrindinės rezervinės valiutos, padėtis - labai netvirta, kada jis praras savo lyderio pozicijas, be abejo, tiksliai nežinoma, tačiau tiksliai žinoma kas kita - kad jis neamžinas. Tokiu atveju, kokia kita valiuta artimiausioje ateityje galėtų pakeisti dolerį ir tapti rezervine valiuta?

ECB taip pat peržiūrėjo regiono ekonomikos vystymosi 2013 metais prognozę sumažinimo link  0,1-0,9%, nors gruodį numatė sumažėjimą 0,9% - augimą 0,3%. 2014 metais dabar tikimasi BVP  0-2% intervale, o anksčiau buvo prognozuota 0,2-2,2%.
Kai kurie analitikai mano, kad euro kurso augimas ir dolerio pigimas teigiamai veikia aukso kainą, tačiau yra prielaidų, kad investuotojai daugiau dėmesio skirs tam, kad Mario Dragi (Mario Draghi) neužsiminė apie ateityje galimą monetarinės politikos susilpnėjimą.

 

 Kas gi - jeigu ne jis

Svarstant hipotetiškai, tokia pasaulio valiuta galėtų būti euras - vis tik antroji svarbiausia valiuta pasaulyje. Tiesą sakant, ES - tai didelė vidaus rinka (500 milijonų gyventojų), jos BVP lygus amerikietiškajam. Tačiau euras rizikinga valiuta, rizikinga bent jau todėl, kad:

- tai neegzistuojančios šalies valiuta.
Herbertas Valteris, žinoma, apie tai kalba švelniau. Jis eurą vadina dirbtine valiuta, kuri neturi politinio pagrindo, pavyzdžiui, europinės biudžetinės sąjungos. Euro zonos šalių interesai yra per daug skirtingų krypčių ir tai esant silpnai jų veiklos koordinacijai, o tai tik didina euro rizikas ilgalaikėje perspektyvoje;


- besitęsianti recesija.
Europa vis dar stipriai serga - tęsiasi ekonomikos stagnacija (šiemet prognozuojama, kad euro zonos ekonomika toliau mažės 0,1-0,9%), nedarbo lygis euro zonoje šių metų sausį pasiekė rekordinę 11,9 procento žymą, o tai rodo didelį gamybos nuosmukį, toliau mažėja gyventojų pajamų lygis, o tai reiškia, kad mažėja ir europiečių perkamoji galia. Be to, svarbiausi rodikliai rodo ES lokomotyvų - Prancūzijos ir Vokietijos - ekonominės veiklos mažėjimą.

Taigi, artimiausioje ateityje nereikia tikėtis Europos ekonomikos augimo, o tai reiškia, kad neturėtume tikėtis ir euro, kaip tiesioginės JAV dolerio alternatyvos, atgimimo. Kaip pripažįsta Herbertas Valteris, euras negalės pakeisti dolerio ir kaip Amerikos valiutos įpėdinis jis nenagrinėjamas.

Gal būt adekvačiu dolerio pakaitalu galėtų tapti juanis? Kinija šiandien pakilime:

- ekonomika auga.
Nors per 13 metų jos augimo tempas 2012 metais ir sulėtėjo iki minimumo (7,8%), tačiau, pirma, jokia kita pirmaujanti pasaulio šalis prie tokių rodiklių nė iš tolo nepriartėjo, o antra, augimo lėtėjimo tendencija jau sustabdyta. Pakanka pasakyti, kad Kinijos ekonomika pagal eksportą jau šiandien yra prilyginama Vokietijos eksporto apimtims;

- pati didžiausia pasaulyje pramonė. Šalis gamina beveik visų pramonės rūšių produktus;

- didelė teritorija ir didžiulis gyventojų skaičius, demonstruojantys nuolatinį perkamosios galios didėjimą. Kinijos finansininkai ir analitikai mano, kad juanis jau artimiausiu metu taps konkurencingas dolerio atžvilgiu. Pasak jų, tai įvyks tada, kai pasaulinėje prekyboje bendra atsiskaitymo suma juaniais viršys 2 trilijonus JAV dolerių. Kaip prognozuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, jau greit - 2016 metų pabaigoje - KLR užims pirmąją vietą pasaulyje pagal ekonomikos apimtį. Jos BVP viršys amerikietiškąjį ir bus didesnis negu visų euro zonos šalių bendrai paėmus. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Kinijoje nėra nei biudžeto deficito, nei prekybos balanso deficito.

Daugelis ekspertų įsitikinę tuo, kad Kinija ilgainiui gali nustelbti JAV, o juanis - JAV dolerį, bet... netrumpalaikėje perspektyvoje. Investuotojams: kas yra tiesa, o kas – prasimanymai apie JAV silpnumą bei Kinijos stiprybę?  Kaip mano Herbertas Valteris, dabar juanis, jena yra tradicinės nacionalinės valiutos, valiutos šalių, priklausančių nuo eksporto, su aukštomis vidaus lėšų kvotomis, kurias siekiama kaupti. Tai reiškia, kad kitos valstybės neturi galimybės ir būtinybės įsigyti šias valiutas kaip rezervines dideliais kiekiais. Taigi, pasaulinėje perspektyvoje šios valiutos pagal likvidumą negalės net priartėti prie JAV dolerio. Be to, ta pati Kinija, kuri, nepaisant visų jos akivaizdžių sėkmių, kol kas labiau išlieka žemės ūkio šalimi, kuriai būdingas masinis skurdas. Prisiminkime, kad amerikiečių BVP vienam gyventojui siekia 49,8 tūkstančius dolerių, o Kinijos - tik 9,1 tūkstančio JAV dolerių, taigi, skirtumas didesnis nei 5 kartus.

Apie rublį, kaip galimą JAV dolerio pakaitalą pasaulinėje finansų sistemoje, Herbertas Valteris net neužsimena. Kad rublis būtų nagrinėjamas šiuo požiūriu, jis turi būti paremtas galinga šiuolaikiška ekonomika, orientuota ne į žaliavų gavybą, o į aukštą pridėtinę vertę.

Deja, kad būtų išstumtas doleris, turėtų atsirasti valstybė su panašaus dydžio, kaip JAV, ekonomika ir karine galia. Taigi, su doleriu, kaip pagrindine rezervine valiuta pasauliui dar prisieis gyventi ilgai.

Gyvenimas už dolerį

Nepaisant visų niūrių pranašysčių, doleris išlieka rezervine valiuta numeris vienas ne tik dėl kitų valiutų silpnumo, bet taip pat ir dėl JAV ekonominės, finansinės, politinės ir karinės galios. Šia tema mūsų skaitytojams pateiksime tik keletą samprotavimų:

- galinga ekonomika.
Šiandien dažnai galime išgirsti - JAV gyvena ne pagal savo išgales, skolon ir prekiauja  popierėliais-doleriais. Bet ši šalis, be viso kito, turi didžiulius gamtos išteklius (vario, urano, aukso, nikelio, sidabro, akmens anglies, naftos, dujų ir t. t.). Nepaisant visų problemų, jos ekonomika išlieka stipriausia ir viena inovatyviausių pasaulyje (išlaidos inovacijoms - trečdalis visų pasaulio išlaidų apimties). Kaip bebūtų, Amerikos ekonomika sudaro ketvirtadalį pasaulio ekonomikos. Be to, Amerikos ekonomika jau išėjo iš krizės, ką įtikinamai liudija Dow indeksas, pasiekęs istorinį 2007 metų spalio rekordą;

- karinis pranašumas. Kol kas JAV dalis pasauliniame ginkluotės eksporte sudaro 45 procentus,  visame pasaulyje išdėstyta 700 jos karinių bazių (tai  95% visų pasaulio karinių bazių), doleriui nėra ko bijoti;

- politinis stabilumas.
Dolerio kursą palaiko JAV politinis svoris. Ne juokai - daugiau negu 100 metų politinio stabilumo, nepriklausomos teismų sistemos ir įstatymų viršenybės;

- visos šalys suinteresuotos dolerio stabilumu. Jam tiesiog neleis nukristi, nes visų šalių dolerinė valiutos rezervų dalis tuojau pat nuvertėtų. Ta pati Kinija didelę dalį savo nacionalinio turto laiko būtent doleriais. O Rusija pagal dolerinių atsargų kiekį užima penktą vietą pasaulyje. Ir jeigu doleris staiga žlugs, tada vienintele daugelio tautų valiuta bus patronai, penicilinas ir konservai.

Nepaisant visų problemų, susijusių su JAV valstybės skola, valstybės iždo obligacijų pajamingumas yra lokaliniuose minimumuose, kas rodo didelį dolerinių aktyvų patikimumą ir likvidumą. Apskritai, rinka ir investuotojai taip pat, kaip ir anksčiau, pasitiki aktyvais su JAV prekiniu ženklu ir tiki Amerikos ekonomika.

Štai tokias mintis sukėlė Herberto Valterio straipsnis, kurį jis pavadino labai lakoniškai – „Alternatyvų neturintis doleris“.

Paskelbimo data: 2013-03-13 13:22 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55