Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 28, 09:59 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Vokietija susigrąžina savo auksą. Ar verta dėlto jaudintis?

Vokietija susigrąžina savo auksą. Ar verta dėlto jaudintis?

Vokietija planuoja susigrąžinti į tėvynę dalį Niujorke ir Paryžiuje laikomo aukso. Analitikai mano, kad šis žingsnis gali neigiamai paveikti būsimus stambiausių centrinių pasaulio bankų santykius.

Apskritai, neliečiant detalių, „į tėvynę“ grįžtų 300 tonų aukso, saugomo Federaliniame rezervų banke Niujorke, ir 374 tonos, saugomos Prancūzijos banke. Visi Vokietijos aukso rezervai sudaro 3400 tonų (Vokietijos aukso atsargų struktūra parodyta 1 pav.). Tai yra antros pagal dydį, po JAV, aukso atsargos. 2012 metų gruodžio pabaigoje jos buvo įvertintos beveik 177 milijardais JAV dolerių (arba 132 mlrd. eurų). Užsienyje jos atsidūrė šaltojo karo metu, tam atvejui, jei Vokietija patirtų invaziją iš Sovietų Sąjungos pusės.
 


1 pav. Vokietijos aukso atsargų struktūra
 


Žinia, kad Berlynas ketina susigrąžinti tam tikrą dalį šio aukso, sukėlė sąmyšį politiniuose ir investuotojų sluoksniuose.

CMC Markets (Sidnėjus) vyriausiojo rinkos analitiko Riko Spunerio (Rick Spooner) nuomone, kai kurie rinkos sektoriai neabejotinai priims šį žingsnį kaip nepasitikėjimą FRS, nors jis gali būti iššauktas ir kitų priežasčių. Banalus požiūris sako, kad jei JAV prasidėtų tikra skolos krizė, tai Vokietijos valdžia, repatrijavusi savo aktyvus, jaustųsi labiau savimi pasitikinti.

Šiuo metu JAV fiskalinės problemos yra pasaulio dėmesio centre. Kaip žinoma, JAV valdžia tiesiog negali susitarti dėl valstybinės skolos lubų, o ji gali pasiekti jas jau vasario pabaigoje. JAV politikai susidūrė su dilema: jie ilgalaikėje perspektyvoje turi išgelbėti JAV nuo galimo defolto ir tuo pačiu nepakenkti ekonomikos atsigavimui.

Pasak vyriausiojo Societe Generale banko valiutų stratego Sebastiano Gali (Sebastien Galy), pagrindinė priežastis, kodėl Vokietijos Bundesbankas (vok.k., Deutsche Bundesbank) nusprendė repatrijuoti dalį savo aukso atsargų, yra įtikinti Vokietijos vartotoją, kad Bundesbankas tvirtai stovi ant kojų ir jiems nereikia dėl nieko nerimauti.

Dominikas Šnaideris (Dominique Schneider), UBS Wealth Management žaliavų analitikas, mano, kad laikyti auksą pagrindiniuose pasaulio finansų centruose (Niujorke, Londone ar Paryžiuje) tikrai yra prasminga ir tai suteikia prieigą prie užsienio valiutų, įskaitant ir JAV dolerį. Kita vertus, visi matome, kaip lengva padidinti pinigų masę. Paaiškėja, kad dabar nėra reikalo naudoti aukso padengimui. Tačiau jis tvirtina, kad ekonominio ir finansinio nestabilumo laikais nėra nieko blogo laikyti savo aukso atsargas pas save. Pavyzdžiui, prieš keletą metų Honkongas taip pat repatrijavo savo auksą, kuris buvo saugomas Londone.

Ši žinia pasaulinei aukso rinkai pasaulinės pasiūlos ir paklausos santykio požiūriu nieko nekeičia. Bundesbankas yra savo aukso atsargų savininkas, nepriklausomai nuo to, kur jos yra.

Kai kurie analitikai sutelkė savo dėmesį ne į tai ar Bundesbankas grąžins savo auksą į tėvynę, o į tai, ar po repatriacijos jis parduos tą auksą, ar paliks atsargas nepaleistas.

Kai kurie jų teigia, kad šiuo metu į šį klausimą neįmanoma pateikti vienareikšmio atsakymo, juk, pavyzdžiui, Venesuela po repatriacijos dalį savo aukso atsargų pardavė.Kur Vokietija saugo savo auksą?

Galbūt šis klausimas skamba kvailai. Vokietijoje, žinoma. Galbūt kažkur Frankfurte labai nuošalioje saugykloje, kurioje įrengta geriausia saugumo sistema, kokią tik gali sugalvoti Vokietijos technikos genijus.

Bet iš tikrųjų viskas yra kitaip. Kaip tik didelė Vokietijos aukso dalis ir yra Niujorko, Londono ir Paryžiaus saugyklose. Štai dabar Vokietijos valdžios institucijos ir pradėjo vykdyti šalies aukso atsargų gražinimo į tėvynę kampaniją.

Tai pateikia mums tris faktus, kurie susiję su pasaulio finansų sistema. Nė vienas jų neatrodo džiuginantis.

Vienas argumentų aukso naudojimo, kaip pinigų, naudai yra tas, kad auksas yra realiai egzistuojantis aktyvas, kuriam nereikia padengimo (kaip to reikia popieriniams pinigams). Tačiau šiuo metu vokiečiai nejaučia, kad jie valdo antras pagal dydį aukso atsargas pasaulyje, nes negali jų nei matyti, nei paliesti.

Tuo tarpu, kaip jau minėjome, Vokietijos aukso atsargos įspūdingos, jei tiksliai - tai 3396 tonos. Pagal apimtį jos žymiai nusileidžia Amerikos rezervui, kuris sudaro 8133 tonas. Bet Vokietija daug mažesnė pagal teritoriją ir joje gyvena daug mažiau žmonių nei JAV. Be to, Vokietija niekada nespausdino pasaulinės rezervinės valiutos. Vokietijos aukso atsargos daug didesnės nei Italijos (2451 tona) ir Prancūzijos (2435 tonos).

Didelė aukso atsargų dalis buvo sukaupta  veikiant Bretton Woods sistemai (nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos iki 1971 metų). Prekybos deficitus ir proficitus aukso pagalba reguliavo centriniai bankai. Kadangi tais laikais Vokietija nuolat demonstravo žymius proficitus, ji galėjo sukaupti įspūdingas šio tauriojo metalo atsargas.

Buvusi Vakarų Vokietija buvo šaltojo karo priešakyje. Ir jei Sovietų Sąjunga būtų įsiveržusi į jos teritoriją, tuomet sovietų tankai būtų patraukę tiesiai prie Vokietijos saugyklų, kad užvaldytų auksą. Todėl Vokietijos valdžios institucijos nusprendė nepalikti tokio gardaus kąsnelio savo teritorijoje.

Tačiau Sovietų Sąjunga jau seniai išnyko nuo žemės paviršiaus ir jau nėra ko bijoti. Dauguma vokiečių pasisako už aukso repatriaciją. Žiniasklaida taip pat aktyviai remia šią kampaniją.

Žinoma, Vokietija neskuba siųsti krovininių lėktuvų pargabenti aukso atgal į namus. Tačiau jau žinoma, kad 7 metų laikotarpiu Frankfurtui prireiks naujų saugyklų, tuo tarpu kai Niujorko ir Londono saugyklose aukso luitų ženkliai sumažės.
 


Ne daugiau, nei auditas?


Nepaisant visų teorijų, susijusių su centrinių bankų tarpusavio nepasitikėjimu vienas kito atžvilgiu ir auksu nepadengtos valiutos pasitikėjimo stoka, labai tikėtina, kad tikrasis Bundesbanko motyvas proziškesnis - inventorizacija.

Sausio pradžioje Vokietijos teismas paprašė Bundesbanko atlikti savo aukso rezervo auditą, ragindamas centrinį banką per 3 metus grąžinti į tėvynę 150 tonų tauriojo metalo, kad galima būtų atlikti išsamų metalo, saugomo užsienyje, kokybės patikrinimą.

Žinoma, reikia būti bepročiu, kad sąmoningai spekuliuotum padirbtu auksu centrinių bankų lygmenyje. Tačiau visai įmanoma, kad FRS ir Anglijos bankas dėl kokios nors priežasties galėjo naudotis Vokietijos auksu, kurį jie saugo, o vėliau papildyti atsargas žemesnės kokybės auksu, pirktu kažkur Kairo turguje. Dėlto kilo toks triukšmas, kuris peraugo į isteriją su reikalavimu nedelsiant repatrijuoti dalį aukso ir atlikti auditą.

Paprastai Bundesbankas nepasiduoda viešosios nuomonės spaudimui (tačiau taip atsitiko). O centrinis bankas paskelbė pranešimą, kuriame jis bandė įtikinti visuomenę, kad auksas yra sveikas ir saugus ir pažadėjo atlikti auditą.

Praeitų metų spalio mėnesį Bundesbankas repatrijavo apie 70% aukso, kuris buvo saugomas Anglijos Banke. Tą patį mėnesį Vokietijos Federalinis teismas paskelbė, kad Bundesbankas galbūt atliks kasmetinį visų aukso rezervų, saugomų visame pasaulyje, auditą.

Tai kažką reiškia. Jei tikėtume Vokietijos leidiniu Deutsche Welle, Bundesbankas taip reaguoja į neseniai pateiktą Federalinio audito biuro (angl.k., Federal Audit Office ) ataskaitą, kuri sukritikavo centrinį banką, kad jis neva nepajėgus patikrinti užsienyje saugomų aukso luitų kiekio ir kokybės.

Netgi nepaisant to, kad tokie patikrinimai bet kuriuo atveju bus reikalingi ateityje, per dalies aukso atsargų repatriaciją Bundesbankas galės tiesiogiai kontroliuoti gana didelę jų dalį ir tai palengvintų auditą.Taigi, ar verta nerimauti?


Tai ką gi galėtų reikšti toks Bundesbanko sprendimas dabartinei pasaulio ekonomikos būklei? Tris dalykus:

1. Dabartinės kartos vokiečiai labiau supranta nacionalinius interesus, nei jų tėvų karta. Per pastaruosius 50 metų vokiečiai bandė visiems parodyti, kad jie yra tikri pasaulio piliečiai. Jie jautė kaltę dėl to, kad pradėjo Antrąjį pasaulinį karą ir bandė užglaistyti ją įstodami į visas esamas tarptautines institucijas. Dabar jie yra gana laimingi jausdamiesi Vokietijos piliečiais ir gindami savo interesus.

2. Pasitikėjimas tarptautinėmis institucijomis visą laiką mažėja. Centriniai bankai sukūrė debetų ir kreditų sistemą, nes auksą yra daug lengviau pervežti ant popieriaus, nei sunkvežimiais. Ir saugoti savo turtą geriau toliau (nuo nuodėmės). Bet žmonės nebepasitiki šiomis sistemomis. Jie reiškia nepasitenkinimą aktyvais, kurie figūruoja tik balansų žiniaraščiuose. Jiems reikia kažko, ką galima matyti ir liesti. Ir tai susiję ne tik su auksu, bet ir daugeliu kitų aktyvų.

3. Ir svarbiausia tai, kad su kiekviena diena Vokietija pradeda reikšti vis didesnį nepasitenkinimą bendra Europos valiuta. Galų gale, kam jums dar didžiulės saugyklos pilnos aukso? Ogi savo valiutos spausdinimui ... štai ir viskas.

Jei euro valiuta žlugtų ir euro zonos šalys nuspręstų grįžti prie savo senųjų nacionalinių valiutų, tai pirmas dalykas, į ką Forex rinkos dalyviai atkreiptų dėmesį, formuojant naujus keitimo kursus, būtų aukso rezervas, kuriuo galima būtų padengti naujus piniginius ženklus. Akivaizdu, kad tas auksas rinkos dalyvių akyse būtų itin vertingas, jei jis būtų saugomas šalies viduje, o ne užsienyje.

Pasirodo, kad iš tikrųjų ši kampanija skirta grąžinti pinigus, kuriais visi pasitiki. Politinis elitas kol kas dar neišreiškia savo siekių atvira forma, bet paprasti Vokietijos piliečiai mano, kad įstojimas į euro zoną buvo tas pats, kaip pirkti katę maiše. Jie svajoja, kaip greičiau išeiti iš Europos valiutinės sąjungos ir nustoti teikti begalinę finansinę pagalbą kaimynams.

Tuo tarpu panaši situacija klostosi ir kitose šalyse. Gandai apie pasaulinės finansų sistemos nemokumą kelia vis audringesnę visuomenės reakciją. Galbūt anksčiau ar vėliau žmonija sukurs kažkokią naują pinigų, padengtų auksu, formą. Bet tai bus ilgas kelias. Ir Vokietijos kampanija, nukreipta į aukso repatriaciją - tai tik šio kelio pradžia.

Paskelbimo data: 2013-03-04 12:51 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14