Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, rugsėjo 23, 13:24 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Sorosas: Europos Sąjungai gresia SSRS likimas. Ekspertų ir socialinių tinklų nuomonė

Sorosas: Europos Sąjungai gresia SSRS likimas. Ekspertų ir socialinių tinklų nuomonė

Kaip tik nebuvo vadinamas Džordžas Sorosas (George Soros) - ir piktuoju genijum, ir aferistu, tačiau, atmetus emocijas, 82 metų finansininko prognozių ir nuomonės niekas nedrįsta ignoruoti. Tik kiekvienas, remdamasis Soroso prognozėmis, yra laisvas daryti savas išvadas: vieni - tiesmukas, kiti - priešingas...

Ką reiškia niūros Soroso pranašystės  Europos Sąjungos atžvilgiu ir kaip į jas reaguoja ekspertų bendruomenė, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.


Soroso pranašystės, jų priežastys ir padariniai
 

Džordžas Sorosas ne tik pesimistiškai nusiteikęs Europos Sąjungos ateities atžvilgiu, jis pranašauja neišvengiamą jos žlugimą. Ir ne tik pranašauja, jis lygina ją su Sovietų Sąjunga. Finansininko nuomone taip atsitiks dėl klaidingos Europos Sąjungos ekonominės politikos. „Aš esu nepaprastai susirūpinęs, kad euras gali sugriauti Europos Sąjungą. Egzistuoja reali grėsmė - ta, kad siūlomas euro zonos finansinių sunkumų sprendimas sukuria gilią politinę problemą“, sako Sorosas.

Pagrindinė centrinės ES valstybės, Vokietijos, klaida yra kietos ekonomikos kursas ir Europos ekonomikų unifikavimas. Toks kursas, kaip ir visi bandymai bet kokia kaina išsaugoti bendrą Europos valiutą, Soroso nuomone, tik dar labiau aštrina  Europos Sąjungos politines ir socialines problemas (pavyzdžiui, stiprina Europos parlamentų dešiniąsias jėgas). Būtent šios, o ne finansinės-ekonominės problemos, grasina sunaikinti ES. Be to, Sorosas atkreipia dėmesį, kad Vokietija paradoksaliu būdu tik minimaliai prisidės prie bendros valiutos išsaugojimo. Bendra Soroso diagnozė Europos Sąjungai tokia: jei nebus „pakeistas integracijos modelis“, ES lyderių bandymai priversti tokias įvairias šalis ir tautas gyventi pagal vieningus ekonomikos dėsnius, pavers ją „nelaiminga santuoka“, kuri pasmerkta žlugti.

Europos Sąjungos vadovai nuo 2013 metų pradžios bando suderinti šešerių metų biudžetą. Pirmieji bandymai, kurių buvo imtasi dar 2012 metų lapkritį, buvo nesėkmingi, dar kartą atkreipiant dėmesį į Vokietijos ir Didžiosios Britanijos prieštaravimus, iš vienos pusės, ir „pietryčių“ europiečių, iš kitos. Vokiečiai ir britai reikalavo Europos Komisijos reikalavimų sumažinimo. Pats ryškiausias, nors laiko atžvilgiu jau tolimas šių derybų rezultatas buvo britų premjero Deivido Kamerono (David Cameron) sausio mėnesio pareiškimas, kuriame jis neigiamai atsiliepė apie politinį Europos susivienijimą ir patikino, kad Londonas nedalyvaus ES valiutinių ryšių gilinime. Dar daugiau, Kameronas pažadėjo savo rinkėjams surengti referendumą dėl Didžiosios Britanijos narystės Europos Sąjungoje: ar verta likti byrančioje vienybėje.

Šis pareiškimas daugiau nei atitinkantis Soroso prognozes. Ar verta jį traktuoti kaip pakankamą finansininko teisumo įrodymą?


Pažymėtina, kad socialinių tinklų auditorija komentaruose dėl padėties Europos Sąjungoje pasidalino į tris stovyklas.


- Vieni tvirtina, kad tarp Kamerono pareiškimo ir Soroso prognozių yra tiesioginis konspirologinio pobūdžio ryšys. Paprastai kalbant, tai amerikiečių finansininkas ir Britanijos ministras pirmininkas, kritikuodami Europos Sąjungą, siekia vieno neaiškaus tikslo. Prielaidų apie tai, koks tai gali būti tikslas, yra daug - priklausomai nuo komentavusiųjų ideologinių stereotipų; tačiau šios stovyklos atstovai sutaria, kad žlugimo grėsmė tik imituojama.

- Kiti taip pat susieja Britanijos ministro pirmininko ir amerikiečių finansininko pasisakymus. Tačiau, jų nuomone, šis ryšys - natūralus, o ne sutartinis  ir sąlygotas objektyvios tikrovės: Europos Sąjungai iš tikrųjų gresia žlugimas. Nenuostabu, kad Sorosas ir Kameronas, turėdami pakankamai informacijos, padarė vienodas išvadas.

- Galiausiai, trečioji stovykla - tai tie, kurie mano, kad ir Sorosas, ir Kameronas siekia savų, visiškai tarpusavyje nesusijusių, tikslų. Kameronas veikia vedinas priešrinkiminės logikos, flirtuodamas su savo elektoratu. Sorosas užsiima jam įprastu žaidimu finansų rinkose. Žinodamas, kad kiekvienas jo pareiškimas iššaukia šių rinkų reakciją, jis jau seniai naudoja šiuos pareiškimus kaip priemonę situacijai įtakoti, o ne ją apibūdinti. Atitinkamai ir kalbėti apie Europos Sąjungos subyrėjimą nėra pagrindo - juk apie jį kalbama jau pakankamai seniai, o ES neskuba subyrėti.
 

Ekspertų nuomonė: ko siekia Sorosas ir ar galima juo tikėti?
 

Ekspertai pagal Soroso prognozes nepataria daryti kokių nors vienašališkų išvadų, net atsižvelgiant į Deivido Kamerono pareiškimus. Tam yra kelios priežastys:

1) Džordžas Sorosas ir Europos valiutai, ir pačiai Europos Sąjungai sunkią mirtį su po to sekančia katastrofa pranašauja jau, toli gražu, ne pirmą kartą:


- 2009 metų vasarį Sorosas interviu Austrijos laikraščiui Der Standart pareiškė, kad euras, greičiausiai, negalės išgyventi krizės, jeigu ES bankai neatsikratys „toksiškų“ JAV aktyvų. Finansininkas tiesiogiai pavadino eurą „politinio Europos Sąjungos vientisumo grėsme“, kurios žlugimas, pabrėžė Sorosas, bus pražūtingas visai pasaulio finansų sistemai. Iškart po šio pareiškimo euro kursas dolerio atžvilgiu nukrito daugiau, negu vienu procentu;

- 2012 metų sausį milijardierius pareiškė, kad Vokietija, vadovaudama Europos Sąjungai, didina įtampą tarp ES narių-valstybių. Sorosas pavadino tai pagrindiniu taupymo politikos efektu ir  atkreipė dėmesį į tai, kad Vokietijos politikos keliamas suirzimas gali būti stipresnis už samprotavimus, išlaikančius vieningą Europą.

Nepaisant šių pranašysčių, nei euro zona, nei Europos Sąjunga, kaip visuma, nesuiro ir nepakeitė savo struktūros, o tai, švelniai tariant, rodo ne šimtaprocentinę Soroso prognozių kokybę.

2) 2013 metų sausį Pasaulio ekonomikos forume Sorosas sakė: aštri sukrėtimų fazė jau baigėsi, euras augs, nes kitos šalys stengiasi devalvuoti savo valiutas. Šis pareiškimas šiek tiek prieštarauja pranašystei ir, beje,  tarp jų praėjo ne tiek daug laiko, kad kažkas galėtų rimtai pasikeisti. Tai iškalbingai liudija apie Soroso pareiškimų santykinį objektyvumą ir pagrįstumą. Tiesą sakant, ekspertai pažymi, kad Sorosas niekada neformulavo savo prognozių vienareikšmiškai. Jis nuolat kalba apie neigiamų procesų ES ir euro zonoje tikimybę (nors ir didelę). O tokios tikimybės buvimą sunku užginčyti.

3) Deividas Kameronas dabar tikrai yra priešrinkiminiame būvyje, ir, be abejo, kalba pirmoje eilėje tai, ką nori išgirsti jo rinkėjai. Tačiau ekspertai ypač pabrėžia tai, kad visai neseniai Škotijos žiniasklaidoje buvo išspausdintas Britanijos premjero straipsnis, kuriame jis ragina Škotiją neatskirti nuo Didžiosios Britanijos (kaip žinoma, tai gali įvykti jau 2014 metais). Ekspertai gi įsitikinę, kad Didžiosios Britanijos išėjimas iš Europos Sąjungos smarkiai paaštrintų separatistines tendencijas pačioje Didžiojoje Britanijoje. Todėl Kameronas, nepaisant savo pareiškimų, yra suinteresuotas tuo, kad Didžioji Britanija išliktų Europos Sąjungoje. Ir vėl negali būti nepastebėta, kad Britanijos premjero pareiškimas - tai net nėra ketinimų pareiškimas, o tik Didžiosios Britanijos galimos reakcijos išraiška į spėjamų įvykių vystymąsi.

Taigi, ekspertų nuomone, Soroso prognozių nereiktų priimti, kaip vienareikšmio liudijimo arba neišvengiamo Europos Sąjungos žlugimo įrodymo. Tai liudija ir sąmoningas palyginimas su SSRS, kurios žlugimas buvo sąlygotas  priežasčių visumos, tarp kurių ekonominės klaidos nevaidino svarbaus vaidmens. Nepaisant to, ekspertai pažymi, kad Soroso pastabos apie politinių problemų reikšmę ir abejotiną „taupymo“ kursą, vertos dėmesio.
 

Ekspertai apie euro kurso ateitį
 

Bloko lyderiai patvirtino naująjį septynerių metų Europos Sąjungos biudžetą iki 2020 metų, tačiau jis liko be investicijų „ekonomikos augimui ir užimtumui skatinti“ padidinimo. Finansinio plano išlaidų dalis, kaip tikimasi,  bus sumažinta 3%, daugiausia administracinių išlaidų sumažinimo sąskaita, o taip pat dėl papildomų „inovacinių“ programų.

Pagrindiniai ir labiausiai ginčytini bendro europinio biudžeto straipsniai - subsidijos žemės ūkiui ir pagalba Rytų Europos šalims - išliko beveik nepakitę, beje, Europos prekių konkurencingumu žada rūpintis ECB prezidentas Mario Dragi (Mario Draghi).

 

Paskelbimo data: 2013-02-22 11:36 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55