Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 17:15 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Turkijos nekilnojamasis turtas: milžiniškos perspektyvos ir nežinomos rizikos

Turkijos nekilnojamasis turtas: milžiniškos perspektyvos ir nežinomos rizikos

Jeigu investuoti, tai į Turkijos nekilnojamąjį turtą! Ne, tai ne nekilnojamojo turto agentūrų reklaminis šūkis, tai... pirmaujančių pasaulio šalių nuo JAV iki Kinijos, Didžiosios Britanijos ir Italijos, Graikijos ir Izraelio finansinių žiniasklaidos priemonių antraštės. Panašių lozungų apstu viso pasaulio ekonomikos ir finansų spaudoje, jau nekalbant apie pačios Turkijos spaudą. Jeigu spręstume pagal ją, tai Turkijos statybų sektorius ne tik „nepastebėjo“ 2008-2011 metų pasaulinės ekonominės krizės, bet dar ir gerokai išaugo.

Ir toliau stabiliai auga. Ar tikrai Turkija virto investicijų oaze, su kuo susijęs Turkijos nekilnojamojo turto bumas, kokios yra šio rojaus perspektyvos investuotojams, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.

Kokios Turkijos nekilnojamojo turto rinkos investicinio patrauklumo priežastys?

Jau 2012 metų rugsėjį pasirodė daugybė publikacijų, kuriose buvo teigiama, kad metai pagal užsienio investicijų skaičių buvo tikrai rekordiniai. Turkijos nekilnojamojo turto rinka tradiciškai buvo populiari ir, manoma, pakankamai saugi. Bet, pradedant juodaisiais Vakarų pasauliui 2008 metais, ši rinka stabiliai „įgauna pagreitį“.

Finansinės spaudos dėmesio priežastis - Turkijos vyriausybės ir parlamento specialaus įstatymo apie nekilnojamąjį turtą priėmimas. 2012 metų vasarą Turkijos nekilnojamasis turtas pagal augimo tempus užėmė trečią vietą pasaulyje po Brazilijos ir Austrijos. Viena svarbių 2012 metų rekordo priežasčių (netgi lyginant su labai sėkmingais ankstesniais trejais metais) – tai specialaus įstatymo, pašalinančio daugumą apribojimų nerezidentams, norintiems įsigyti nekilnojamąjį turtą ir žemės sklypus Turkijoje, priėmimas.

Kokie veiksniai sąlygoja nekilnojamojo turto kainų padidėjimą Turkijoje? Kalbant apie bendrą teigiamą Turkijos nekilnojamojo turto rinkos vystymosi pobūdį, tam yra keletas priežasčių:
- spartus ekonomikos ir demografinis augimas,
- gana greita urbanizacija,
- šeimos gyvenimo būdo modernizavimas (vis daugiau jaunų Turkijos šeimų stengiasi gyventi atskirai nuo tėvų),
- santykinai mažos nekilnojamojo turto kainos (nežiūrint į padidėjimus) ir santykinai mažos (net po padidėjimų) bankų palūkanos kreditams ir bankų paskoloms, suteikiamoms nekilnojamajam turtui įsigyti. Palyginimui: Turkijoje kreditai pirkti būstams sudaro apie 6% BVP, Europos šalių vidurkis - daugiau negu 40% BVP. Kreditai būstams Turkijoje vis dar yra prieinami daugumai dirbančių žmonių.

Už tokį didelį 2012 metų rinkos augimą Turkija, žinoma, yra dėkinga stiprėjančioms Europos Sąjungos ekonominėms problemoms. Krizė ES ne tik tęsiasi, ji, sprendžiant iš visko, gilėja ir investuoti į ispanų, graikų arba net bulgarų nekilnojamąjį turtą mažai kam ateis į galvą. Bet galbūt dar svarbesnis veiksnys buvo sukrėtimai, kuriuos patyrė pagrindiniai Turkijos turizmo konkurentai, pavyzdžiui, Egiptas arba Tunisas. „Arabiško pavasario“ padariniai buvo labai sunkūs turistiniam verslui; tuo tarpu Turkija demonstruoja visai įtikinamą politinį stabilumą.

Dėl ES krizės gilėjimo galima buvo tikėtis ir investicijų į Turkijos nekilnojamąjį turtą kritimo, nes tradiciškai čia kaip tik aktyviausi buvo Vakarų Europos investuotojai. Bet taip neatsitiko, nes investicinį aktyvumą Turkijos nekilnojamojo turto rinkoje ėmė intensyviai demonstruoti Rusijos, Ukrainos investuotojai, kuriuos, visų pirma, domina turizmo nekilnojamasis turtas, tai yra, pietiniai šalies regionai. Turint galvoje šių šalių piliečiams žinomą gerą turkišką aptarnavimą, išvystytą infrastruktūrą, šiuo aktyvumu galima nesistebėti. Turkija, tradiciškai puoselėjanti užsienio investuotojus, dabar yra rimtai užsiėmusi pilnavertės teisinės ir informacinės paramos plėtojimu klientams iš buvusių sovietinių respublikų. Į Turkiją persikėlė ir arabų investuotojai; ir jei anksčiau jie telkėsi pietiniuose rajonuose, tai dabar juos ypač domina Stambulo nekilnojamasis turtas.

Be to, bumas Turkijos ekonomikos statybos sektoriuje yra sąlygojamas dar ir ​​ambicingos, aktyviai įgyvendinamos, valstybinės miesto pertvarkymo programos, nepaisant vyriausybės sąmoningai lėtinamo ekonominio augimo (siekiant išvengti krizės reiškinių, finansų ir kredito „burbulų“). Pavyzdžiui, būsimas garsiosios Taksim aikštės pertvarkymas į „žaliąją“ pėsčiųjų zoną iš karto išpūtė nekilnojamojo turto kainas tame rajone ir sukėlė padidintą investuotojų susidomėjimą.

Ekspertai investuotojams apie Turkijos nekilnojamąjį turtą: perspektyvų be rizikos niekur nebūna

Turkija demonstruoja ekonominį stabilumą ir tinkamą valstybinę politiką (ypač dirbtinio per didelio ekonominio augimo greičio apribojimo srityje). Be to, vartotojų pasitikėjimas Turkijos nekilnojamuoju turtu auga ir daugumai kreditų palūkanų normos vis dar yra priimtinos. Dėlto  Turkijos nekilnojamojo turto rinka yra ypač perspektyvi. Ekspertai mano, kad perspektyviausios yra:

- tarp komercinio nekilnojamojo turto investicijų - investicijos į viešbučių statybą. Jos ir toliau aktyviai plėtojamos. Čia investuotojai turi du kelius: investuoti į esamų viešbučių tinklus arba užsiimti viešbučių kompleksų statyba su paskesniu jų perleidimu viešbučių tinklams. Statybos objektų apsimokėjimas yra didelis dėl didelės paklausos, didelės statybos spartos (dėl palankių klimato sąlygų nėra priverstinių prastovų).

- investicijos į gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą, su viena sąlyga: kadangi čia reikalingos milžiniškos investicijos, geriau veikti grupėmis, o ne pavieniui.  Statybos paprastai vykdomos kompleksiškai, ištisais rajonais ir kaimais su infrastruktūros ir komunikacijų įrengimu. Tačiau išlaidos investuotojų negąsdina, nes jos yra kompensuojamos mažiausiai 50 procentų metinio atsipirkimu.

Ekspertai įsitikinę, kad Turkijos nekilnojamojo turto rinka šiandien yra labai perspektyvi. Be to, šias perspektyvas jie nagrinėja, kaip ilgalaikes, net esant masiniam užsienio investicijų antplūdžiui, galinčiam perkaitinti mažiau stabilią rinką. Tai štai, Turkijos rinkai tai negresia, ji yra labai toli nuo perkaitimo.

Ekspertai ypač atkreipia dėmesį į investicijų bumą į statybas Stambule (ypač po trečiojo oro uosto atidarymo). Sostinės butų kainos nuolat auga (ir, pagal specialistų prognozes, augs toliau) ir  šiandien siekia daugiau kaip 4,5 tūkstančius JAV dolerių už kvadratinį metrą.

Tiesa, kaip tik su prabangiu nekilnojamuoju turtu (kurio populiarumas Stambule yra toks didelis, kad daugelis jį jau vadina „antruoju Londonu“) daugelis ekspertų sieja vieną galimų Turkijos nekilnojamojo turto investicinių rizikų. Pajamos iš prabangių butų nedidelės - iki 5%, o kainos auga taip greitai, kad šiame segmente atsiranda burbulo susidarymo rizika.
Tarp pagrindinių investavimo rizikų į Turkijos nekilnojamąjį turtą ekspertai įvardija:
- statybinių medžiagų pabrangimą (per 2012 metus - 15%), kuris gali padidinti statybų savikainą ir taip sukelti būstų pardavimų kritimą;
- nekilnojamojo turto pasiūlos perteklių rinkoje, kurio pavojus visada kyla rinkai sparčiai augant;
- galimą paskolų palūkanų normų didėjimą, nuo ko, skeptikų nuomone, Turkijos rinka visiškai nėra apsaugota, nes jos stabilumas atrodo sensacingas tik Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos, taip pat Europos Sąjungos žlugimo fone;
- infliacijos ir BVP augimo mažėjimo pavojų. Jei šiuo metu vyriausybė sąmoningai „lėtina“ hipertrofuotą ekonomikos augimą, tai artimiausioje ateityje jai gali kilti visiškai kitos, atvirkščio pobūdžio, užduotys. Ekspertai teigia, kad Turkijos stabilumas - gana netvirtas;
- Turkijos įsitraukimą į pilnavertį karą. Turkijos vyriausybė ir ministras pirmininkas Erdoganas neslepia savo šiek tiek pasipūtusio agresyvumo. Situacija su Sirija - aiškus to patvirtinimas. Turkija tikisi, kad kritinėmis sąlygomis, kaip NATO narė, ji visada gaus paramą, net jei ji bus ne aukos, o agresoriaus vaidmenyje - o būtent šiame vaidmenyje, net nesiteikdama tinkamai „pridengti“ savo provokacijų, šiandien ir pasirodo Turkija. Tačiau tai nėra taip: pastaruoju metu JAV atvirai „atšalo“ Turkijos atžvilgiu, o Europos Sąjungoje Turkija ir anksčiau neturėjo itin reikšmingų draugų. Priešingai, Prancūzija ir Vokietija (nepaisant didžiulės Turkijos diasporos) nuolat priešpastato savo pretenzijas Turkijos aktyvumui. Turkija ne tik yra arti karinio konflikto židinio (Sirijos), ji dar ir labai aktyviai dalyvauja šiame konflikte.

Be to, be jokių ypatingų priežasčių pretenduodama į „regiono lyderės“ statusą, Turkijos vyriausybė lyg tyčia toliau gadina santykius su Rusija, kartu demonstruodama agresiją Armėnijos ir Irano atžvilgiu. „Atrodo, kad Turkijai niežti rankos, sako ekspertai. Tačiau, kas bus, jei paaiškės, kad niežti galvą? Kai gyvatei niežti galvą, ji iššliaužia į autostradą. Turkijos stabilumas - tai pakankamai trapus dalykas, kurio turkai patys lengvai atsisakys, pavyzdžiui,  „islamo interesų“ arba, taip sakant, pagal seną įprotį, imperinės ekspansijos vardan. Galiausiai, negalima nepastebėti, kad pastaruoju metu Turkijos vyriausybė vis dažniau įsitraukia į konfliktą su islamo fundamentalistų teroristinėmis organizacijomis, kurių atsakomasis aktyvumas taip pat neprisidės prie investicinio klimato gerinimo“. Į visą tai, anot ekspertų, būtina atsižvelgti, jei užsidegsite noru investuoti į Turkijos nekilnojamąjį turtą.

Valstybės nekilnojamojo turto perspektyvumas priklauso nuo jos valiutos

Ilgą laiką Turkijos lyra buvo priskiriama prie silpnų valiutų ir iki nesenai įvykdytos denominacijos turkams už duoną arba pieną buvo įprasta mokėti milijonais lyrų. Tačiau pastaruoju metu lyra demonstruoja gerus rodiklius - nuo metų pradžios JAV dolerio atžvilgiu ji sustiprėjo 5 procentais, tuo tarpu praėjusiais metais nukrito 20 procentų.

Tuo pat metu Turkijos visuomenė ir žiniasklaida šią idėją traktuoja nevienareikšmiškai. Laikraštyje Sabah buvo rašoma, kad verslo bendruomenė palaiko ministrą pirmininką, o štai Milliyet šį projektą pavadino „beprotybe“.

Kaip pažymi Amerikos leidinys, analitikai, įskaitant turkų, nemano, kad „lyrazonos“ idėja reali. Potencialiai prie jos gali prisijungti tik Azerbaidžanas ir Irako Kurdistanas, bet ir jiems toks žingsnis būtų labai sunkus.
 

 


Koks Turkijos nekilnojamasis turtas turi didžiausią paklausą?

Metai po metų didėja Turkijos nekilnojamojo turto objektų, nusipirktų rusų ir ukrainiečių, baltarusių ir azerbaidžaniečių, uzbekų ir kazachų, skaičius, interviu portalui „Market Leader“ sakė  projekto „Jūsų naujas namas užsienyje!“, užsiimančio nekilnojamojo turto pardavimu ir nuoma Europoje, vadovė Jelena Golcova.

Tai daugiausia butai nuo 75 tūkstančių iki 125 tūkstančių eurų. Tai pirminis būstas su gera infrastruktūra ir aptarnavimu. Pirma, antra pajūrio linija. Plotas nuo 70 kv. m. Tokį būstą po to galima lengvai išnuomoti, gaunant 8-12 metinių palūkanų. Už nedidelį komisinį mokestį tai padaryti jums padės valdanti kompanija. Buvusių NVS šalių piliečius Turkijoje taip pat domina vilos, kurių vertė nuo 250 tūkstančių eurų. Reikia pastebėti, kad Turkijoje nauji būstai statomi kompleksiškai su galutine apdaila ir apstatymu, su visa infrastruktūra.

„Noriu pateikti jums unikalaus komplekso Oazis, įsikūrusio ramiame rajone netoli Fetijos miesto, pavyzdį. Šio komplekso vieta ideali, jį supa pušynai, per apartamentų langus atsiveria puikūs apsnigtų kalnų viršūnių vaizdai, galite pasivaikščioti miško takais, o į paplūdimį nueiti pėsčiomis  apelsinų ir citrinų giraičių takeliu“, pastebėjo ekspertė.

Pagrindinė projekto „Oazis“ idėja –  pateikti ir patogų, ir modernų būstą, kartu sukuriant nepakartojamą ramaus užmiesčio gyvenimo atmosferą. Kompleksą sudaro vilos, bungalai, maži namai (angl. k. townhouse) ir apartamentai. Komplekso teritorijoje yra 4 atviri plaukimo baseinai suaugusiems, vaikų baseinai, vaikų žaidimo aikštelė, sauna, restoranas, fitneso salė, uždaras baseinas, atvira sporto aikštelė, mini baras, mini turgus, 24 valandų apsauga. Viloms ir vasarnamiams numatytos atskiros ​​ automobilių stovėjimo aikštelės. Apartamentų savininkams numatyta bendra automobilių stovėjimo aikštelė.
 

 


„Neverta bijoti investuoti Turkijoje“, - pabrėžė Jelena Golcova.

Nepaisant visų aukščiau išvardintų galimų rizikų perkant nekilnojamąjį turtą Turkijoje, vis tik, sutikite, kad rizikos čia ne didesnės, nei kitose pasaulio šalyse. Savos valiutos nestabilumas, nestabili politinė situacija šalyje, net konfliktai, susiję su galimu atsiskyrimu arba atskirų sričių suvereniteto siekiu, gali iškilti ir Kryme, Sočyje, Ispanijos provincijose ir toje pačioje Bulgarijoje. Pasaulyje dabar nestabilios net, atrodo, stabilių ir stiprių valstybių valiutos. Pinigai praranda vertę.

Todėl visada geriau turėti namą ar butą gražioje kurortinėje ar turistinėje vietoje. Turizmas, nepaisant krizės, vis tiek vystosi į gerąją pusę. ES, Ukrainos, Rusijos piliečiai, vykdami į Turkiją, neturi jokių problemų dėl vizų. Turizmas šioje šalyje įgauna pagreitį. Europiečiai, norėdami sumažinti savo atostogų išlaidas, keičia brangius kurortus į Turkijos ir žymiai pailgino Turkijos kurortų sezono laiką. Vokiečiai, anglai, olandai su malonumu praleidžia rudenį ir žiemą Turkijoje.

„Apskritai, aptarnavimas ir infrastruktūra gerėja kiekvienais metais. Turkijos nekilnojamojo turto rinka dar nėra perkaitusi ir nėra išpūsta. Visos kainos vidutinės. Todėl dabar pats laikas pažiūrėti į Turkiją, kaip į geros investicijos vietą ir, paprasčiausiai, savo šeimai nupirkti jaukų namą ar butą netoli  jūros su gražiausiais vaizdais ir landšaftais“,  apibendrino portalo „Market Leader“ pašnekovė Elena Golcova.
 

Paskelbimo data: 2012-12-11 18:50
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55