Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, liepos 27, 07:51 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Turkijos nekilnojamasis turtas: milžiniškos perspektyvos ir nežinomos rizikos

Turkijos nekilnojamasis turtas: milžiniškos perspektyvos ir nežinomos rizikos

Jeigu investuoti, tai į Turkijos nekilnojamąjį turtą! Ne, tai ne nekilnojamojo turto agentūrų reklaminis šūkis, tai... pirmaujančių pasaulio šalių nuo JAV iki Kinijos, Didžiosios Britanijos ir Italijos, Graikijos ir Izraelio finansinių žiniasklaidos priemonių antraštės. Panašių lozungų apstu viso pasaulio ekonomikos ir finansų spaudoje, jau nekalbant apie pačios Turkijos spaudą. Jeigu spręstume pagal ją, tai Turkijos statybų sektorius ne tik „nepastebėjo“ 2008-2011 metų pasaulinės ekonominės krizės, bet dar ir gerokai išaugo.

Ir toliau stabiliai auga. Ar tikrai Turkija virto investicijų oaze, su kuo susijęs Turkijos nekilnojamojo turto bumas, kokios yra šio rojaus perspektyvos investuotojams, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.

Kokios Turkijos nekilnojamojo turto rinkos investicinio patrauklumo priežastys?

Jau 2012 metų rugsėjį pasirodė daugybė publikacijų, kuriose buvo teigiama, kad metai pagal užsienio investicijų skaičių buvo tikrai rekordiniai. Turkijos nekilnojamojo turto rinka tradiciškai buvo populiari ir, manoma, pakankamai saugi. Bet, pradedant juodaisiais Vakarų pasauliui 2008 metais, ši rinka stabiliai „įgauna pagreitį“.

Finansinės spaudos dėmesio priežastis - Turkijos vyriausybės ir parlamento specialaus įstatymo apie nekilnojamąjį turtą priėmimas. 2012 metų vasarą Turkijos nekilnojamasis turtas pagal augimo tempus užėmė trečią vietą pasaulyje po Brazilijos ir Austrijos. Viena svarbių 2012 metų rekordo priežasčių (netgi lyginant su labai sėkmingais ankstesniais trejais metais) – tai specialaus įstatymo, pašalinančio daugumą apribojimų nerezidentams, norintiems įsigyti nekilnojamąjį turtą ir žemės sklypus Turkijoje, priėmimas.

Kokie veiksniai sąlygoja nekilnojamojo turto kainų padidėjimą Turkijoje? Kalbant apie bendrą teigiamą Turkijos nekilnojamojo turto rinkos vystymosi pobūdį, tam yra keletas priežasčių:
- spartus ekonomikos ir demografinis augimas,
- gana greita urbanizacija,
- šeimos gyvenimo būdo modernizavimas (vis daugiau jaunų Turkijos šeimų stengiasi gyventi atskirai nuo tėvų),
- santykinai mažos nekilnojamojo turto kainos (nežiūrint į padidėjimus) ir santykinai mažos (net po padidėjimų) bankų palūkanos kreditams ir bankų paskoloms, suteikiamoms nekilnojamajam turtui įsigyti. Palyginimui: Turkijoje kreditai pirkti būstams sudaro apie 6% BVP, Europos šalių vidurkis - daugiau negu 40% BVP. Kreditai būstams Turkijoje vis dar yra prieinami daugumai dirbančių žmonių.

Už tokį didelį 2012 metų rinkos augimą Turkija, žinoma, yra dėkinga stiprėjančioms Europos Sąjungos ekonominėms problemoms. Krizė ES ne tik tęsiasi, ji, sprendžiant iš visko, gilėja ir investuoti į ispanų, graikų arba net bulgarų nekilnojamąjį turtą mažai kam ateis į galvą. Bet galbūt dar svarbesnis veiksnys buvo sukrėtimai, kuriuos patyrė pagrindiniai Turkijos turizmo konkurentai, pavyzdžiui, Egiptas arba Tunisas. „Arabiško pavasario“ padariniai buvo labai sunkūs turistiniam verslui; tuo tarpu Turkija demonstruoja visai įtikinamą politinį stabilumą.

Dėl ES krizės gilėjimo galima buvo tikėtis ir investicijų į Turkijos nekilnojamąjį turtą kritimo, nes tradiciškai čia kaip tik aktyviausi buvo Vakarų Europos investuotojai. Bet taip neatsitiko, nes investicinį aktyvumą Turkijos nekilnojamojo turto rinkoje ėmė intensyviai demonstruoti Rusijos, Ukrainos investuotojai, kuriuos, visų pirma, domina turizmo nekilnojamasis turtas, tai yra, pietiniai šalies regionai. Turint galvoje šių šalių piliečiams žinomą gerą turkišką aptarnavimą, išvystytą infrastruktūrą, šiuo aktyvumu galima nesistebėti. Turkija, tradiciškai puoselėjanti užsienio investuotojus, dabar yra rimtai užsiėmusi pilnavertės teisinės ir informacinės paramos plėtojimu klientams iš buvusių sovietinių respublikų. Į Turkiją persikėlė ir arabų investuotojai; ir jei anksčiau jie telkėsi pietiniuose rajonuose, tai dabar juos ypač domina Stambulo nekilnojamasis turtas.

Be to, bumas Turkijos ekonomikos statybos sektoriuje yra sąlygojamas dar ir ​​ambicingos, aktyviai įgyvendinamos, valstybinės miesto pertvarkymo programos, nepaisant vyriausybės sąmoningai lėtinamo ekonominio augimo (siekiant išvengti krizės reiškinių, finansų ir kredito „burbulų“). Pavyzdžiui, būsimas garsiosios Taksim aikštės pertvarkymas į „žaliąją“ pėsčiųjų zoną iš karto išpūtė nekilnojamojo turto kainas tame rajone ir sukėlė padidintą investuotojų susidomėjimą.

Ekspertai investuotojams apie Turkijos nekilnojamąjį turtą: perspektyvų be rizikos niekur nebūna

Turkija demonstruoja ekonominį stabilumą ir tinkamą valstybinę politiką (ypač dirbtinio per didelio ekonominio augimo greičio apribojimo srityje). Be to, vartotojų pasitikėjimas Turkijos nekilnojamuoju turtu auga ir daugumai kreditų palūkanų normos vis dar yra priimtinos. Dėlto  Turkijos nekilnojamojo turto rinka yra ypač perspektyvi. Ekspertai mano, kad perspektyviausios yra:

- tarp komercinio nekilnojamojo turto investicijų - investicijos į viešbučių statybą. Jos ir toliau aktyviai plėtojamos. Čia investuotojai turi du kelius: investuoti į esamų viešbučių tinklus arba užsiimti viešbučių kompleksų statyba su paskesniu jų perleidimu viešbučių tinklams. Statybos objektų apsimokėjimas yra didelis dėl didelės paklausos, didelės statybos spartos (dėl palankių klimato sąlygų nėra priverstinių prastovų).

- investicijos į gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą, su viena sąlyga: kadangi čia reikalingos milžiniškos investicijos, geriau veikti grupėmis, o ne pavieniui.  Statybos paprastai vykdomos kompleksiškai, ištisais rajonais ir kaimais su infrastruktūros ir komunikacijų įrengimu. Tačiau išlaidos investuotojų negąsdina, nes jos yra kompensuojamos mažiausiai 50 procentų metinio atsipirkimu.

Ekspertai įsitikinę, kad Turkijos nekilnojamojo turto rinka šiandien yra labai perspektyvi. Be to, šias perspektyvas jie nagrinėja, kaip ilgalaikes, net esant masiniam užsienio investicijų antplūdžiui, galinčiam perkaitinti mažiau stabilią rinką. Tai štai, Turkijos rinkai tai negresia, ji yra labai toli nuo perkaitimo.

Ekspertai ypač atkreipia dėmesį į investicijų bumą į statybas Stambule (ypač po trečiojo oro uosto atidarymo). Sostinės butų kainos nuolat auga (ir, pagal specialistų prognozes, augs toliau) ir  šiandien siekia daugiau kaip 4,5 tūkstančius JAV dolerių už kvadratinį metrą.

Tiesa, kaip tik su prabangiu nekilnojamuoju turtu (kurio populiarumas Stambule yra toks didelis, kad daugelis jį jau vadina „antruoju Londonu“) daugelis ekspertų sieja vieną galimų Turkijos nekilnojamojo turto investicinių rizikų. Pajamos iš prabangių butų nedidelės - iki 5%, o kainos auga taip greitai, kad šiame segmente atsiranda burbulo susidarymo rizika.
Tarp pagrindinių investavimo rizikų į Turkijos nekilnojamąjį turtą ekspertai įvardija:
- statybinių medžiagų pabrangimą (per 2012 metus - 15%), kuris gali padidinti statybų savikainą ir taip sukelti būstų pardavimų kritimą;
- nekilnojamojo turto pasiūlos perteklių rinkoje, kurio pavojus visada kyla rinkai sparčiai augant;
- galimą paskolų palūkanų normų didėjimą, nuo ko, skeptikų nuomone, Turkijos rinka visiškai nėra apsaugota, nes jos stabilumas atrodo sensacingas tik Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos, taip pat Europos Sąjungos žlugimo fone;
- infliacijos ir BVP augimo mažėjimo pavojų. Jei šiuo metu vyriausybė sąmoningai „lėtina“ hipertrofuotą ekonomikos augimą, tai artimiausioje ateityje jai gali kilti visiškai kitos, atvirkščio pobūdžio, užduotys. Ekspertai teigia, kad Turkijos stabilumas - gana netvirtas;
- Turkijos įsitraukimą į pilnavertį karą. Turkijos vyriausybė ir ministras pirmininkas Erdoganas neslepia savo šiek tiek pasipūtusio agresyvumo. Situacija su Sirija - aiškus to patvirtinimas. Turkija tikisi, kad kritinėmis sąlygomis, kaip NATO narė, ji visada gaus paramą, net jei ji bus ne aukos, o agresoriaus vaidmenyje - o būtent šiame vaidmenyje, net nesiteikdama tinkamai „pridengti“ savo provokacijų, šiandien ir pasirodo Turkija. Tačiau tai nėra taip: pastaruoju metu JAV atvirai „atšalo“ Turkijos atžvilgiu, o Europos Sąjungoje Turkija ir anksčiau neturėjo itin reikšmingų draugų. Priešingai, Prancūzija ir Vokietija (nepaisant didžiulės Turkijos diasporos) nuolat priešpastato savo pretenzijas Turkijos aktyvumui. Turkija ne tik yra arti karinio konflikto židinio (Sirijos), ji dar ir labai aktyviai dalyvauja šiame konflikte.

Be to, be jokių ypatingų priežasčių pretenduodama į „regiono lyderės“ statusą, Turkijos vyriausybė lyg tyčia toliau gadina santykius su Rusija, kartu demonstruodama agresiją Armėnijos ir Irano atžvilgiu. „Atrodo, kad Turkijai niežti rankos, sako ekspertai. Tačiau, kas bus, jei paaiškės, kad niežti galvą? Kai gyvatei niežti galvą, ji iššliaužia į autostradą. Turkijos stabilumas - tai pakankamai trapus dalykas, kurio turkai patys lengvai atsisakys, pavyzdžiui,  „islamo interesų“ arba, taip sakant, pagal seną įprotį, imperinės ekspansijos vardan. Galiausiai, negalima nepastebėti, kad pastaruoju metu Turkijos vyriausybė vis dažniau įsitraukia į konfliktą su islamo fundamentalistų teroristinėmis organizacijomis, kurių atsakomasis aktyvumas taip pat neprisidės prie investicinio klimato gerinimo“. Į visą tai, anot ekspertų, būtina atsižvelgti, jei užsidegsite noru investuoti į Turkijos nekilnojamąjį turtą.

Valstybės nekilnojamojo turto perspektyvumas priklauso nuo jos valiutos

Ilgą laiką Turkijos lyra buvo priskiriama prie silpnų valiutų ir iki nesenai įvykdytos denominacijos turkams už duoną arba pieną buvo įprasta mokėti milijonais lyrų. Tačiau pastaruoju metu lyra demonstruoja gerus rodiklius - nuo metų pradžios JAV dolerio atžvilgiu ji sustiprėjo 5 procentais, tuo tarpu praėjusiais metais nukrito 20 procentų.

Tuo pat metu Turkijos visuomenė ir žiniasklaida šią idėją traktuoja nevienareikšmiškai. Laikraštyje Sabah buvo rašoma, kad verslo bendruomenė palaiko ministrą pirmininką, o štai Milliyet šį projektą pavadino „beprotybe“.

Kaip pažymi Amerikos leidinys, analitikai, įskaitant turkų, nemano, kad „lyrazonos“ idėja reali. Potencialiai prie jos gali prisijungti tik Azerbaidžanas ir Irako Kurdistanas, bet ir jiems toks žingsnis būtų labai sunkus.
 

 


Koks Turkijos nekilnojamasis turtas turi didžiausią paklausą?

Metai po metų didėja Turkijos nekilnojamojo turto objektų, nusipirktų rusų ir ukrainiečių, baltarusių ir azerbaidžaniečių, uzbekų ir kazachų, skaičius, interviu portalui „Market Leader“ sakė  projekto „Jūsų naujas namas užsienyje!“, užsiimančio nekilnojamojo turto pardavimu ir nuoma Europoje, vadovė Jelena Golcova.

Tai daugiausia butai nuo 75 tūkstančių iki 125 tūkstančių eurų. Tai pirminis būstas su gera infrastruktūra ir aptarnavimu. Pirma, antra pajūrio linija. Plotas nuo 70 kv. m. Tokį būstą po to galima lengvai išnuomoti, gaunant 8-12 metinių palūkanų. Už nedidelį komisinį mokestį tai padaryti jums padės valdanti kompanija. Buvusių NVS šalių piliečius Turkijoje taip pat domina vilos, kurių vertė nuo 250 tūkstančių eurų. Reikia pastebėti, kad Turkijoje nauji būstai statomi kompleksiškai su galutine apdaila ir apstatymu, su visa infrastruktūra.

„Noriu pateikti jums unikalaus komplekso Oazis, įsikūrusio ramiame rajone netoli Fetijos miesto, pavyzdį. Šio komplekso vieta ideali, jį supa pušynai, per apartamentų langus atsiveria puikūs apsnigtų kalnų viršūnių vaizdai, galite pasivaikščioti miško takais, o į paplūdimį nueiti pėsčiomis  apelsinų ir citrinų giraičių takeliu“, pastebėjo ekspertė.

Pagrindinė projekto „Oazis“ idėja –  pateikti ir patogų, ir modernų būstą, kartu sukuriant nepakartojamą ramaus užmiesčio gyvenimo atmosferą. Kompleksą sudaro vilos, bungalai, maži namai (angl. k. townhouse) ir apartamentai. Komplekso teritorijoje yra 4 atviri plaukimo baseinai suaugusiems, vaikų baseinai, vaikų žaidimo aikštelė, sauna, restoranas, fitneso salė, uždaras baseinas, atvira sporto aikštelė, mini baras, mini turgus, 24 valandų apsauga. Viloms ir vasarnamiams numatytos atskiros ​​ automobilių stovėjimo aikštelės. Apartamentų savininkams numatyta bendra automobilių stovėjimo aikštelė.
 

 


„Neverta bijoti investuoti Turkijoje“, - pabrėžė Jelena Golcova.

Nepaisant visų aukščiau išvardintų galimų rizikų perkant nekilnojamąjį turtą Turkijoje, vis tik, sutikite, kad rizikos čia ne didesnės, nei kitose pasaulio šalyse. Savos valiutos nestabilumas, nestabili politinė situacija šalyje, net konfliktai, susiję su galimu atsiskyrimu arba atskirų sričių suvereniteto siekiu, gali iškilti ir Kryme, Sočyje, Ispanijos provincijose ir toje pačioje Bulgarijoje. Pasaulyje dabar nestabilios net, atrodo, stabilių ir stiprių valstybių valiutos. Pinigai praranda vertę.

Todėl visada geriau turėti namą ar butą gražioje kurortinėje ar turistinėje vietoje. Turizmas, nepaisant krizės, vis tiek vystosi į gerąją pusę. ES, Ukrainos, Rusijos piliečiai, vykdami į Turkiją, neturi jokių problemų dėl vizų. Turizmas šioje šalyje įgauna pagreitį. Europiečiai, norėdami sumažinti savo atostogų išlaidas, keičia brangius kurortus į Turkijos ir žymiai pailgino Turkijos kurortų sezono laiką. Vokiečiai, anglai, olandai su malonumu praleidžia rudenį ir žiemą Turkijoje.

„Apskritai, aptarnavimas ir infrastruktūra gerėja kiekvienais metais. Turkijos nekilnojamojo turto rinka dar nėra perkaitusi ir nėra išpūsta. Visos kainos vidutinės. Todėl dabar pats laikas pažiūrėti į Turkiją, kaip į geros investicijos vietą ir, paprasčiausiai, savo šeimai nupirkti jaukų namą ar butą netoli  jūros su gražiausiais vaizdais ir landšaftais“,  apibendrino portalo „Market Leader“ pašnekovė Elena Golcova.
 

Paskelbimo data: 2012-12-11 18:50
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14