Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, sausio 19, 06:47 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Aukšto dažnio prekybos privalumai ir trūkumai - Didžiosios Britanijos požiūris

Aukšto dažnio prekybos privalumai ir trūkumai - Didžiosios Britanijos požiūris

Aukšto dažnio prekyba (angl.k. High Frequency Trading arba HFT) gali daryti teigiamą poveikį finansų rinkų funkcionavimui. Būtent tokia buvo Didžiosios Britanijos vyriausybės ataskaitos išvada. Tuo pat metu tai prieštarauja visuotinai paplitusiam požiūriui. Daugelis mano, kad tokia prekybos rūšis padidino rinkos kintamumą (angl.k. volatility) ir todėl ją reikia apriboti arba išvis uždrausti.

Verslininkystės, inovacijų ir amatų ministerija prie Didžiosios Britanijos vyriausybės, bandydama išsiaiškinti šį klausimą, pavedė projektui, pavadintam International Foresight Project, išaiškinti, kokią įtaką finansų rinkoms daro aukšto dažnio prekyba.

Faktas tas, kad aukšto dažnio sandoriai, vykdomi robotų pagalba, sudaro apie 30% visų sandorių britų rinkoje ir daugiau negu 60% - amerikiečių rinkoje. Orderių atidarymas ir uždarymas vyksta milisekundes ir todėl tai leidžia gauti pelną, esant net mažiausiems kainų svyravimams. Daugumos institucinių investuotojų nuomone, panašūs prekybos metodai tik kenkia rinkai, darydami ją mažiau nuspėjamą, labiau kintančią, nepagrįstai didinančią prekybos apimtis. Remiantis panašiomis išvadomis, JAV ir Europoje dabar nagrinėjamas dar didesnio kontrolės sugriežtinimo tokio pobūdžio prekybai klausimas.

Tačiau ataskaitos rezultatai kalba aukšto dažnio prekybos naudai. Joje teigiama, kad tokia prekyba teigiamai veikia finansų rinkas, darydama jas labiau dinamiškas ir likvidžias. Visi 150 tyrinėtojų, dirbusių prie ataskaitos, negalėjo rasti tiesioginių įrodymų, kad aukšto dažnio prekyba yra tiesiogiai susijusi su rinkų manipuliavimu. Tai patvirtino ir daugelis institucinių investuotojų pensijų ir rizikos draudimo fondų įvairiose pasaulio šalyse asmenyje.

Tačiau atsargumas Britanijos pareigūnų tarpe vis dar išlieka. Sero Džono Bedingtono (John Beddington), vyriausiojo mokslinio patarėjo prie Didžiosios Britanijos vyriausybės, nuomone, susidariusios situacijos, nepaisant tyrimo rezultatų, kol kas negalima vertinti vienareikšmiškai. Jis mano, kad vis dėlto egzistuoja aukšto dažnio prekybos neigiamo poveikio galimybė finansų rinkų stabilumui.

Nors tiesioginių įrodymų ir nerasta, tačiau, atsižvelgiant į prekybos robotų paplitimą, neigiamos pasekmės gali būti milžiniškos. Visų pirma, pati automatinės prekybos specifika atveria daug galimybių įvairioms manipuliacijoms ir piktnaudžiavimams rinkoje. Įstatymų leidėjai turėtų atsižvelgti į šį faktą.

Bet grįžkime prie ataskaitos. Nepaisant teigiamų robotizuotos prekybos išvadų, jos (ataskaitos) rengėjai pabrėžia, kad vis tiek būtina išspręsti dar keletą dalykų. Visų pirma, rekomenduojama pasistengti, kad aukšto dažnio prekybos industriją taptų skaidresnė ir standartizuota pasauliniu lygiu. Kalbama apie saugiklių* ir vieningos reikšmės (trukmės) rinkos „tiko“ įvedimą, nors įgyvendinti tai  praktiškai gana sudėtinga.

Ataskaitos rengėjai taip pat mano, kad prekeiviams  (klasikine šio termino prasme) naujajame aukšto dažnio kompiuterinės prekybos pasaulyje gresia išnykimo pavojus, nes, galiausiai, efektyvesni prekybos robotai gali imti dominuoti rinkose.
Tačiau robotizuota prekyba, bent jau kol kas, nėra tobula. Ir iki to momento, kai iš biržos išeis paskutinis prekeivis, reikės išspręsti daugybę probleminių klausimų ir įveikti nemažai sunkumų.

Todėl supratimas ir šių, faktiškai ekosistemų, kontrolė padės išvengti nepageidaujamo rinkos elgesio tiek iš žmonių, tiek ir iš robotų pusės. Tai ir taps efektyviu rinkų reguliavimo pagrindu.

Kitose gi šalyse manoma, kad aukšto dažnio prekyba dažniausiai yra vienareikšmiškai neigiama, net nepaisant jos įrodyto indėlio į kai kuriuos rinkos funkcionavimo aspektus. Šių metų rugsėjį ES įsigaliojo naujas įstatymas, vadinamas Mifid, kuriuo siekiama nutraukti monopoliją Europos fondų rinkoje, kartu joje apribojant aukšto dažnio prekybą.

Pagal naująjį įstatymą, bet kuri prekybos pozicija turi likti atvira ne mažiau kaip pusę sekundės, kai tuo tarpu absoliuti aukšto dažnio sandorių dauguma užima daug mažesnį laiko tarpą.

Šio įstatymo įvedimą aukšto dažnio prekybos industrijos atstovai priėmė neigiamai, konkrečiai FIA EPTA, vienas šios srities lyderių, pareiškė, kad tokios priemonės niveliuoja stipriąsias technologinės pažangos puses.

Aukšto dažnio ("grobuoniškos") prekybos neigiamo poveikio rinkai pavyzdžiai

1987 metų spalio 19 dieną Dow Jones indeksas nukrito 22%. Daugelis ekspertų buvo įsitikinę, kad viso to priežastis buvo būtent aukšto dažnio prekyba. Konkrečiai, Edvardas Marki (Edward J. Markey), kuris tuomet buvo telekomunikacijų ir finansų komiteto pirmininkas, iškėlė klausimą dėl kontrolės algoritminei (robotizuotai) prekybai įvedimo.

2010 metų gegužės 6 dieną
beveik 1000 punktų krito DJIA indeksas, o po kelių minučių grįžo prie ankstesnės reikšmės. Būtent agresyvūs robotizuotos prekybos algoritmai, kartu su rinkos trapumu, tuo momentu ir sukėlė momentinį kritimą.

Aukšto dažnio prekybos apribojimo būdai

Prancūzija. Visi finansų rinkos dalyviai, naudojantys aukšto dažnio prekybą, buvo pripažinti nesąžiningais spekuliantais.

Vokietija. Siekiant apriboti taip vadinamųjų „kvailų algoritmų“ veiklą, buvo nuspręsta bausti rinkos dalyvius, kurie robotizuotų sistemų pagalba generuoja labai daug, sandorių nesudarančių, paraiškų.

JAV. Skubios biržos prekybos komisija įvedė jungiklių sistemą, kuri padeda išvengti didelių kai kurių akcijų kainų svyravimų. Didinant robotizuotos prekybos panaudojimo apimtis šių jungikliai suveikdavo žymiai dažniau. O NASDAQ OMX Group Inc. ir BATS Exchange Inc. 2009 metų rugsėjį apskritai paskelbė, kad jie sustabdo „momentinių orderių (užsakymų)“ vykdymą.

Rusija. 2011 metais MTVB (Maskvos tarpbankinė valiutų birža) apribojo vieno prekeivio transakcijų skaičių - ne daugiau kaip 150 per sekundę arba 45 tūkstančius per 5 minutes,  ir tai leidžia apriboti algoritmų, kurie atlieka daugkartinį pareiškimų išstatymą be jų vykdymo, poveikį.


* Saugiklis - kontrolės forma, įspėjanti apie netikėtą ir pernelyg didelį akcijų kainų judėjimą biržoje: laikinas prekybos pristabdymas, kainų pokyčių ribų nustatymas dienos bėgyje, kad būtų sustabdytas nekontroliuojamas rinkos kritimas.

 

Paskelbimo data: 2012-12-05 14:54 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Investuotojams: kokie britų automobilių pramonės augimo ypatumai krizės metu?

Investicijų naujienos, automobiliai. Pasaulinis finansinis nestabilumas vis dažniau verčia investuoti į prabangos prekes, investuoti su viltimi, kad laikui bėgant jų vertė tik kils. Vienos tokių, pelnytai vadinamos prabangos prekėmis, yra garsių britų markių Bentley, Rolls-Royce, Jaguar, Aston Martin automobiliai. Todėl kyla visiškai natūralus klausimas: kokia gi yra Didžiosios Britanijos automobilių pramonė šiandien? Ar pelninga investuoti į įmonių-gamintojų akcijas arba įsigyti Rolls-Royce, Bentley, Jaguar, Aston Martin automobilius.

Paskelbimo data: 2012-04-03 10:58

Metų intriga: ar sugebės JAV kandidatas vadovauti Pasauliniam bankui?

JAV naujienos.  Daugelį pasaulio investuotojų domina klausimas, kuris kandidatas tinkamiausias vadovauti Pasauliniam bankui (PB). Didžiausia tarptautinė finansinė institucija pasaulyje balandžio mėnesį planuoja skirti naują vadovybę. Būtent tada organizacijos valdytojų taryba turėtų priimti sprendimą ir paskelbti, kas bus naujuoju pirmininku.

Dabartinis Pasaulio banko prezidentas, Robertas Zelikas (Robert Zoellick), yra pranešęs, kad, po penkerių metų kadencijos, jis ketina palikti savo postą birželio 30 d. Šioje situacijoje vėl (kaip ir neseniai vykusių naujo TVF vadovo rinkimų atveju) jaučiama intriga, nes yra didelė tikimybė, kad įprasta tradicija gali būti pažeista, taip nustatant naujas žaidimo taisykles.

Paskelbimo data: 2012-03-30 10:07

Kuo Italija žavi turistus?

Turizmo naujienos. Ne sezono metu daugiausia turistų vyksta į Europą. Pačios  populiariausios vietos - Viduržemio jūros baseino šalys, užimančios pirmą vietą pagal užsienio turistų skaičių (Pasaulio turizmo organizacijos duomenimis - 176,050 tūkst. žmonių) arba 36% atvykusių į visą Europą.  

Didžioji pasaulio kelionių organizatorių dalis Viduržemio jūros poilsio perlu, kovo-balandžio mėnesiais, įvardija Italiją. Kuo gi ji patraukli mūsų planetos turistams? Kokios šios šalies stabilios turizmo verslo plėtros krypties pamokos gali būti naudingos investuotojams?

Italijos patirtis: kaip tapti pasaulio turistų centru?

Paskelbimo data: 2012-03-23 16:22

Investuotojams: kas yra tiesa, o kas - prasimanymai apie JAV silpnumą bei Kinijos stiprybę?

JAV naujienos. 2011 metų ekonominiai sunkumai vėl iš naujo  iškėlė investuotojams svarbų JAV ir Kinijos varžymosi dėl galingiausios planetoje supervalstybės, lemiančios pasaulinę plėtrą, statuso klausimą. Ilgus 70 metų ant šio pjedestalo stovi Amerika (jau 1945 m. atėmusi jį iš nualintos Didžiosios Britanijos), derindama  pasaulį pagal save,  nuo JAV dolerio viešpatavimo iki „vakarietiškų demokratinių vertybių“ politikoje ir masinės populiariosios kultūros mene.

Tačiau, kaip mokė senovės graikai, viskas kinta, viskas keičiasi ir vis dažniau ir dažniau ekspertai kelia sau sakramentinį klausimą, ar išlaikys JAV lyderės pozicijas pasaulyje, ar neišmušė JAV nuosmukio ir „Pax Americana“ pabaigos valanda (arba amžius), kai finansinis, ekonominis, mokslinis, karinės strategijos centras iš Vašingtono  persikels į Pekiną?

 

Taigi, kiek yra teisūs, o kur klysta tezės apie JAV silpnumą ir greitą žlugimą ir Kinijos galią  šalininkai? 

Paskelbimo data: 2012-03-19 15:53

Investuotojams: ar persės pasaulis į korėjietiškus automobilius?

Hyundai-Kia naujienos. Pasaulinės automobilių pramonės investicinis patrauklumas kasmet didėja. Taip, skirtingai nei japonų (Honda, Toyota, Mazda) ir prancūzų (Peugeot, Renault, Citroen) automobilių gamintojams, Korėjos automobilių pramonei ir jos investuotojams praėjusieji 2011 metai susiklostė geriau nei sėkmingai.

Kur, šių kompanijų investuotojų, akcijų ir obligacijų savininkų, akimis, slypi jų sėkmės paslaptis? Kas jų laukia šiais, 2012 metais? Kur teisūs, o kur save apgaudinėja tarptautiniai analitikai užduodami klausimą: ar persės pasaulis į korėjietiškus automobilius?

Paskelbimo data: 2012-03-12 13:53

Kiek Vietnamo turizmo industrija įdomi investuotojams?

Investicijų naujienos, Vietnamas. Šiuo metu Socialistinė Vietnamo Respublika (SVR) pasaulio ekspertų yra apibūdinama, kaip šalis, kurioje veikia rinkos ekonomika, išlaikant socialistinį orientyrą. Būtent ši ekonominė strategija, esant kitoms lygioms sąlygoms ir politiniam stabilumui šalyje, suformavo palankias sąlygas užsienio investicijoms, turizmui.

Iki pat 2020 metų finansinės integracijos procese suplanuoti didelės apimties investiciniai projektai gali būti įgyvendinti tik finansinių įplaukų į prioritetines plėtros sritis pagalba.   

Paskelbimo data: 2012-03-09 09:09

Meksika: turistų meka ar ofšoras investuotojams?

Amerikos naujienos, Meksika. Meksika, tikriausia, būtų likusi žmonių vaizduotėje, kaip šalis, kur suvažiuoja visi trileriuose bei populiariuose Holivudo filmuose matyti nusikaltėliai (kontrabandininkai ir narkotikų baronai). Tačiau, priešingai, Meksika klesti, ne tik užtikrindama saugumą ir stabilumą, bet ir tikrą poilsį. Senovės kultūra ir savita gamta pritraukia turistus iš viso pasaulio.

Meksika gavo „geriausios poilsio šalies pasaulyje“ vardą, ypač pensininkų tarpe. Šalis iš pirmos vietos išstūmė praeitų metų lyderę Panamą, kurioje nekilnojamo turto kainos žymiai pakilo. Žurnalo Living International duomenimis šiuo metu Meksika pirmauja pagal „priimtiną šiuolaikiškos išorės ir kerinčio senojo pasaulio derinį“. Meksika – ideali vieta, kur siūlomas pigus nekilnojamas turtas, pramogos, ypatingos privilegijos turistams, kultūra, saugumas ir stabilumas, sveikatos priežiūra, klimatas, infrastruktūra ir geriausias gyvenimo būdas.

Paskelbimo data: 2012-03-05 13:07

Antrasis tranšas Graikijai: ar jau galima teigti, kad krizė išseko?

Europos naujienos, Graikija. Europos komisijos sprendimą suteikti Graikijai antrą finansinės pagalbos paketą, sudarantį 130 mlrd. eurų, kai kurie optimistai pavadino skolų krizės Europoje pabaigos pradžia, o jei ne, tai, blogiausiu atveju, ryškia šviesa tunelio gale. O kai Vokietijos parlamentas patvirtino A. Merkel vyriausybės veiksmus, suteikiant paramą Graikijos ekonomikai, jau sekančią dieną, vasario 28-ą, Europos fondų rinkoje kilo didžiulė euforija: vokiečių indeksas DAX ir prancūzų CAC 40 pirmosiomis biržos atsidarymo minutėmis pakilo 0,3 %, o britų FTSE-100 – 0,2 %.

Ar tai išsprendžia visas Graikijos ir ES pagrindinių investuotojų ir kreditorių problemas? Ar verta pirkti eurus, ar geriau parduoti?


Paskelbimo data: 2012-03-01 17:58

Investuotojams: kodėl tarptautinės korporacijos iškelia gamybą iš Kinijos?

Investicijų naujienos, Azija. Milžiniškas pasaulinis fabrikas, kokiu pagal globalinės ekonomikos ideologų užmanymą turėtų tapti Kinija, palaipsniui virsta į kažką kitką. Kasdien darosi vis aiškiau, kad šis didelis viską gaminantis cechas akivaizdžiai praranda šią funkciją.

Tikėtina, kad greitu laiku prekių, pažymėtų garsiąja etikete „Made in China“, kiekis mažės labai dideliu tempu, o jas pakeis šiek tiek primirštos, tačiau džiuginančios akį „Made in USA“, „Made in Germany“, „Made in Japan“ etiketės.

Paskelbimo data: 2012-02-09 07:54

Forumas Davose: Sorosas ir Roubini iškritikavo ES

Europos naujienos, Europos Sąjunga. Žymiausi pasaulio ekonomistai susirinko Davose (Šveicarija), norėdami apsvarstyti vieningos Europos valiutos likimą. Pagrindinis gelbėjimosi ir kovos su recesija Europoje instrumentas, ekspertų manymu, turėtų būti finansinis stimuliavimas, o ne taupymas. Graikija paliks Euro zoną ir, ko gero,  tai bus nepaskutinė šalis, pareiškė amerikietis ekonomistas Nouriel Roubini.

 

Europa eilinį kartą neteisingai reaguoja į finansų krizę, mano žinomas finansininkas George Sorosas. Ko reikia tikėtis iš krizės Europos Sąjungoje ir ar euro kursas atlaikys finansinės krizės išbandymą?

 

Paskelbimo data: 2012-01-27 17:17