Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, gegužės 22, 15:52 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Piterio Linčo metodas - investuotojo sėkmė 20-tyje taisyklių

Piterio Linčo metodas - investuotojo sėkmė 20-tyje taisyklių

Manoma, kad Piteris Linčas (Peter Lynch) yra vienas sėkmingiausių pasaulio finansinių vadovų, kuris visada pasiruošęs pasidalinti savo paslaptimis su kiekvienu pradedančiu investuotoju. Jo knygos skiriasi tuo, kad jos visai nepanašios į daugumą patarimų, kaip tapti milijonieriumi, rinkinių. Jose Linčas siūlo, iš pirmo žvilgsnio, labai paprastus, bet tuo pačiu metu - veiksmingus metodus, leidžiančius net naujokui priimti teisingus sprendimus ir užsidirbti biržoje.


Piteris gimė 1944 metų sausio 19 dieną Niutono (Newton) mieste, Masačusetso (Massachusetts) valstijoje, JAV. Jam teko anksti pradėti dirbti, nes dešimties metų jis liko be tėvo. Tačiau berniukui pasisekė. Jis gavo darbą vietos golfo klube, kurio klientai buvo ir verslo magnatai. Nepaisant jauno amžiaus, Piteris susidomėjęs klausėsi jų kalbų apie biržų kotiruotes, akcijas ir kitas rinkos gudrybes, kurios kiekvienam kitam berniukui atrodytų nuobodžiausios temos. Šiek tiek vėliau Linčas ėmė įsiminti tai, ką išgirsdavo ir pats buvo nustebęs, kai pastebėjo, kad beveik visos jo prognozės išsipildydavo. Nuo tada svajonė tapti tokiu pat sėkmingu, turtingu ir nerūpestingai vaikščioti po golfo lauką visiškai užvaldė Piterį ...


Laikas bėgo. Piteris įstojo į Bostono kolegijos Ekonomikos fakultetą. Ir, žinoma, pinigų pragyvenimui ir mokslams katastrofiškai trūko. Tada jis prisiminė biržą. Tyrinėdamas krovininių oro pervežimų rinką, jaunasis prekeivis atkreipė dėmesį į tokią kompaniją - Flying Tiger. Piteris buvo tikras, kad kompanijos akcijos greit kils ir įdėjo į jas visas savo santaupas - tūkstantį dolerių. O tuo metu kaip tik prasidėjo karas Vietname. Biržose krito beveik visų kompanijų akcijų kotiruotės, išskyrus tų, kurios užsiėmė oro pervežimais. Jų teikiamų paslaugų paklausa buvo tokia didelė, kad Flying Tiger akcijų vertė išaugo dešimt kartų!


Linčas pamažu pardavinėjo akcijas ir mokėjo už mokslą. Po koledžo baigimo jį priėmė į darbą investicinė kompanija Fidelity Investments. Piteris buvo tarp trijų naujokų, atrinktų iš 75-kių pretendentų! Beje, kompanijos prezidentu buvo būtent tas pats žmogus, kuriam vaikystėje jis nešiojo lazdas golfo lauke.


Trisdešimties Piteris Linčas tapo tyrimų direktoriumi, o šiek tiek vėliau ėmė vadovauti fondui „Magellan“, kurio strategija buvo rasti greitą augimo potencialą turinčias kompanijas. Per 13 metų Linčo vadovaujamas fondas padidino kapitalą daugiau nei 2700%! Daugelio analitikų požiūriu, legendiniu pirkiniu tapo meksikietiškos virtuvės greito maisto restoranų tinklo Taco Bell akcijos.


Pasakojama, kad sprendimą įsigyti Taco Bell akcijų Piteris Linčas priėmė, paragavęs jų buritų, ir neapsigavo. Po to du kartus (1982 ir 1990 metais), kai visi buvo įsitikinę artėjančiu Chrysler žlugimu, būtent Piteris Linčas patarė pirkti šio automobilių gamintojo akcijas. Ir jis vėl uždirbo.

 

 


O po to įvyko legendinė istorija su pėdkelnių gamintojais. Piteris niekaip negalėjo apsispręsti - pirkti Hanes, ar Kaiser-Roth akcijas? Tada jis nupirko 48 poras pėdkelnių vietos universalinėse parduotuvėse, išdalino jas savo fondo darbuotojams ir pareikalavo, kad per dvi savaites jie pateiktų ataskaitą, kurios įmonės gaminiai yra geresni. Štai tokiu būdu ir buvo nuspręsta pirkti akcijas, kurios vėliau taip pat išaugo dešimteriopai.


Jau būdamas pripažintu investuotoju Piteris Linčas noriai dalinosi savo sėkmės paslaptimis viešų pasisakymų metu. 1990 metais jis nusprendė atsitraukti nuo šių reikalų, manydamas, kad užsidirbo pakankamai pinigų ir kad galėtų užsiimti labdara ir naujos kartos investuotojų mokymu. Linčas išleido nemažai knygų su rekomendacijomis, kaip teisingai užsiimti prekyba biržoje. Žinomiausios jų: „Piterio Linčo metodas“ („One Up on Wall Street“) ir „Pergudrauti Volstrytą“ („Beating The Street“), kurioje išdėstytos „auksinės investuotojo taisyklės“.


„Piterio Linčo metodas“ yra skirtas pradedantiesiems investuotojams. Knygos autorius skaitytojui siūlo įsisavinti paprastus vienos ar kitos kompanijos augimo perspektyvų vertinimo būdus, kurių pagalba kiekvienas norintis, pirkdamas ar parduodamas akcijas, gali priimti teisingus sprendimus neblogiau nei diplomuoti Volstryto specialistai. O knyga „Pergudrauti Volstrytą“ („Beating the Street“) labiau skirta fondų rinkos profesionalams. Čia galima rasti patarimų apie prekybą akcijomis ir obligacijomis.


Žymiausios Piterio Linčo „auksinės taisyklės“: ne klausyti profesionalų patarimų, o pačiam ieškoti patrauklesnių kompanijų; niekada neinvestuoti į kompaniją, jei nežinote jos finansinės būklės; vengti skubotų sprendimų: „Šaudydami vardan sėkmės, būtinai prašausite pro šalį“. O taip pat jis nuolat tikina skaitytoją, kad jis turi pakankamai proto, kad rastų perspektyvią kompaniją dar prieš tai, kai ją ras profesionalai. Svarbiausia - turėti pakankamai ištvermės, nes žmogui, linkusiam į paniškus pardavimus, geriau likti fondų rinkos nuošalyje.

 


Tačiau Piterio Linčo suformuluotos 20 pagrindinių investuotojo taisyklių kalba pačios už save:


1. Jūsų, kaip investuotojo, pranašumas yra ne klausyti Volstryto profesionalų patarimų. Pranašumas yra žiniose, kurias jūs jau turite. Jūs galite viršyti profesionalų rezultatus, jei panaudosite šias žinias, investuodami į kompanijas ar pramonės šakas, su kuriomis esate susipažinę.


2. Per pastaruosius trisdešimt metų fondų rinkoje dalyvavo daugybė profesionalų. Priešingai populiariajai nuomonei, tai tik palengvina gyvenimą neprofesionaliems investuotojams. Galite pranokti rinką, nekreipdami dėmesio į minią.


3. Koreliacijos tarp sėkmingos kompanijos veiklos ir jos akcijų augimo dažnai nebūna kelis mėnesius ar net metus. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje egzistuoja šimtaprocentinė koreliacija tarp sėkmingos kompanijos veiklos ir jos akcijų augimo. Šis atotrūkis ir leidžia uždirbti pinigus, jei jūs kantriai laikote sėkmingų kompanijų akcijas.


4. Reikia turėti supratimą, kur jūs investuojate ir kodėl. Tokie samprotavimai, kaip „Ši akcija išaugs, dantį duodu!”  čia netinka.


5. Šaudydami atsitiktinai, jūs beveik visada prašausite pro šalį.


6. Akcijų, kaip ir vaikų, reiktų turėti tiek, kad pajėgtumėte su jomis susitvarkyti. Jei investicijos nėra jūsų pagrindinis darbas, jums tikriausiai pakaks laiko stebėti 8-12 kompanijų, perkant ir parduodant, kai tam yra pagrindas. Vargu ar racionalu portfelyje turėti daugiau nei 5 kompanijas vienu metu.


7. Jei nepavyksta rasti kompanijų, kurios atrodo patrauklios, padėkite pinigus į banką ir laikykite tol, kol tokias rasite.


8. Niekada neinvestuokite į kompaniją, jei nežinote jos finansinės padėties. Būtent dėl firmų, kurių finansinė padėtis bloga, patirsite rekordinius nuostolius.


9. Venkite madingų kompanijų madingose pramonės šakose. Investicijos į puikias ramių ir neaugančių pramonės šakų kompanijas visada atneš puikias pajamas.


10. Prieš investuojant į mažas firmas, palaukite, kol jų veikla ims nešti pelną.


11. Investuojant į 1000 JAV dolerių vertės akcijas nuostolis niekada neviršys šios sumos. Tačiau, jei būsite pakankamai kantrūs, jūs galite tikėtis, kad laikui bėgant jos taps 10000 ar net 50000 JAV dolerių vertės. Kad lūkesčiai išsipildytų, reikia tik rasti keletą gerų akcijų.


12. Kiekvienoje pramonės šakoje ir kiekviename regione pastabus neprofesionalas gali rasti puikių augančių kompanijų gerokai anksčiau nei jas atras profesionalai.


13. Fondų rinkos kritimas - toks pat dažnas reiškinys, kaip sausio pūga Kolorade. Jei esate tam pasirengę, ji negalės jums pakenkti. Kritimas - puiki galimybė pigiai nusipirkti akcijų, kurias, išsigandę audros, numeta baikštūs investuotojai.


14. Kiekvienam iš mūsų pakanka proto užsidirbti fondų rinkoje. Tačiau ne kiekvienam pakanka ištvermės. Jei esate linkę panikuoti pardavimo metu, tuomet jums geriau aplenkti ir akcijas, ir investicinius fondus, investuojančius į akcijas.


15. Kokia nors priežastis nerimauti visada atsiras. Venkite svarstymų išeiginėmis dienomis ir nekreipkite dėmesio į šiurpias žiniasklaidos prognozes. Parduokite kompanijos akcijas, kai jos finansiniai rodikliai blogėja, o ne tuomet, kai šmėkštelėjo „pasaulio pabaiga“.


16. Prognozuoti palūkanų normas, ekonomikos perspektyvas ir fondų rinkos dinamiką yra neįmanoma. Atmeskite tokias prognozes ir sutelkite dėmesį į tai, kas iš tikrųjų vyksta su kompanijomis, į kurias investuojate.


17. Išstudijavę 10 kompanijų, rasite vieną, kurios padėtis geresnė nei buvo tikėtasi. Išstudijavę 50, rasite 5 tokias kompanijas. Fondų rinkoje visada yra malonių staigmenų - kompanijų, kurių pasiekimų nepastebi Volstryte.


18. Jei neišstudijuosite kompanijų, sėkmingo akcijų pirkimo tikimybė bus tokia pat maža, kaip ir pokerio laimėjimo tikimybė, užsakant kirtį užrištomis akimis.


19. Laikas dirba jums, jei įsigijote puikių kompanijų akcijas. Leiskite sau būti kantriems: net jei pražiopsojote WalMart akcijas per pirmuosius penkerius metus, jos puikiai tiks investuoti per ateinančius penkerius metus. Laikas dirba prieš jus tuo atveju, jei įsigijote opcionus (pasirinkimo sandoriai).


20. Ilgalaikėje perspektyvoje kruopščiai atrinktų akcijų portfelio pajamingumas visada blokuos obligacijų ar pinigų rinkos sąskaitų portfelio pajamingumą. Ilgalaikėje perspektyvoje atmestinai atrinktų akcijų portfelio pajamingumas neviršys investicijų "po čiužiniu" pajamingumo.


Kaip matote, investuotojo „auksinių taisyklių“ ne taip jau ir mažai, tačiau jos yra paprastos ir lengvai suprantamos kiekvienam. Jų laikydamasis kiekvienas pradedantis investuotojas sugebės išvengti daugelio problemų.

Paskelbimo data: 2012-11-29 09:54 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55