Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, sausio 19, 06:48 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Piterio Linčo metodas - investuotojo sėkmė 20-tyje taisyklių

Piterio Linčo metodas - investuotojo sėkmė 20-tyje taisyklių

Manoma, kad Piteris Linčas (Peter Lynch) yra vienas sėkmingiausių pasaulio finansinių vadovų, kuris visada pasiruošęs pasidalinti savo paslaptimis su kiekvienu pradedančiu investuotoju. Jo knygos skiriasi tuo, kad jos visai nepanašios į daugumą patarimų, kaip tapti milijonieriumi, rinkinių. Jose Linčas siūlo, iš pirmo žvilgsnio, labai paprastus, bet tuo pačiu metu - veiksmingus metodus, leidžiančius net naujokui priimti teisingus sprendimus ir užsidirbti biržoje.


Piteris gimė 1944 metų sausio 19 dieną Niutono (Newton) mieste, Masačusetso (Massachusetts) valstijoje, JAV. Jam teko anksti pradėti dirbti, nes dešimties metų jis liko be tėvo. Tačiau berniukui pasisekė. Jis gavo darbą vietos golfo klube, kurio klientai buvo ir verslo magnatai. Nepaisant jauno amžiaus, Piteris susidomėjęs klausėsi jų kalbų apie biržų kotiruotes, akcijas ir kitas rinkos gudrybes, kurios kiekvienam kitam berniukui atrodytų nuobodžiausios temos. Šiek tiek vėliau Linčas ėmė įsiminti tai, ką išgirsdavo ir pats buvo nustebęs, kai pastebėjo, kad beveik visos jo prognozės išsipildydavo. Nuo tada svajonė tapti tokiu pat sėkmingu, turtingu ir nerūpestingai vaikščioti po golfo lauką visiškai užvaldė Piterį ...


Laikas bėgo. Piteris įstojo į Bostono kolegijos Ekonomikos fakultetą. Ir, žinoma, pinigų pragyvenimui ir mokslams katastrofiškai trūko. Tada jis prisiminė biržą. Tyrinėdamas krovininių oro pervežimų rinką, jaunasis prekeivis atkreipė dėmesį į tokią kompaniją - Flying Tiger. Piteris buvo tikras, kad kompanijos akcijos greit kils ir įdėjo į jas visas savo santaupas - tūkstantį dolerių. O tuo metu kaip tik prasidėjo karas Vietname. Biržose krito beveik visų kompanijų akcijų kotiruotės, išskyrus tų, kurios užsiėmė oro pervežimais. Jų teikiamų paslaugų paklausa buvo tokia didelė, kad Flying Tiger akcijų vertė išaugo dešimt kartų!


Linčas pamažu pardavinėjo akcijas ir mokėjo už mokslą. Po koledžo baigimo jį priėmė į darbą investicinė kompanija Fidelity Investments. Piteris buvo tarp trijų naujokų, atrinktų iš 75-kių pretendentų! Beje, kompanijos prezidentu buvo būtent tas pats žmogus, kuriam vaikystėje jis nešiojo lazdas golfo lauke.


Trisdešimties Piteris Linčas tapo tyrimų direktoriumi, o šiek tiek vėliau ėmė vadovauti fondui „Magellan“, kurio strategija buvo rasti greitą augimo potencialą turinčias kompanijas. Per 13 metų Linčo vadovaujamas fondas padidino kapitalą daugiau nei 2700%! Daugelio analitikų požiūriu, legendiniu pirkiniu tapo meksikietiškos virtuvės greito maisto restoranų tinklo Taco Bell akcijos.


Pasakojama, kad sprendimą įsigyti Taco Bell akcijų Piteris Linčas priėmė, paragavęs jų buritų, ir neapsigavo. Po to du kartus (1982 ir 1990 metais), kai visi buvo įsitikinę artėjančiu Chrysler žlugimu, būtent Piteris Linčas patarė pirkti šio automobilių gamintojo akcijas. Ir jis vėl uždirbo.

 

 


O po to įvyko legendinė istorija su pėdkelnių gamintojais. Piteris niekaip negalėjo apsispręsti - pirkti Hanes, ar Kaiser-Roth akcijas? Tada jis nupirko 48 poras pėdkelnių vietos universalinėse parduotuvėse, išdalino jas savo fondo darbuotojams ir pareikalavo, kad per dvi savaites jie pateiktų ataskaitą, kurios įmonės gaminiai yra geresni. Štai tokiu būdu ir buvo nuspręsta pirkti akcijas, kurios vėliau taip pat išaugo dešimteriopai.


Jau būdamas pripažintu investuotoju Piteris Linčas noriai dalinosi savo sėkmės paslaptimis viešų pasisakymų metu. 1990 metais jis nusprendė atsitraukti nuo šių reikalų, manydamas, kad užsidirbo pakankamai pinigų ir kad galėtų užsiimti labdara ir naujos kartos investuotojų mokymu. Linčas išleido nemažai knygų su rekomendacijomis, kaip teisingai užsiimti prekyba biržoje. Žinomiausios jų: „Piterio Linčo metodas“ („One Up on Wall Street“) ir „Pergudrauti Volstrytą“ („Beating The Street“), kurioje išdėstytos „auksinės investuotojo taisyklės“.


„Piterio Linčo metodas“ yra skirtas pradedantiesiems investuotojams. Knygos autorius skaitytojui siūlo įsisavinti paprastus vienos ar kitos kompanijos augimo perspektyvų vertinimo būdus, kurių pagalba kiekvienas norintis, pirkdamas ar parduodamas akcijas, gali priimti teisingus sprendimus neblogiau nei diplomuoti Volstryto specialistai. O knyga „Pergudrauti Volstrytą“ („Beating the Street“) labiau skirta fondų rinkos profesionalams. Čia galima rasti patarimų apie prekybą akcijomis ir obligacijomis.


Žymiausios Piterio Linčo „auksinės taisyklės“: ne klausyti profesionalų patarimų, o pačiam ieškoti patrauklesnių kompanijų; niekada neinvestuoti į kompaniją, jei nežinote jos finansinės būklės; vengti skubotų sprendimų: „Šaudydami vardan sėkmės, būtinai prašausite pro šalį“. O taip pat jis nuolat tikina skaitytoją, kad jis turi pakankamai proto, kad rastų perspektyvią kompaniją dar prieš tai, kai ją ras profesionalai. Svarbiausia - turėti pakankamai ištvermės, nes žmogui, linkusiam į paniškus pardavimus, geriau likti fondų rinkos nuošalyje.

 


Tačiau Piterio Linčo suformuluotos 20 pagrindinių investuotojo taisyklių kalba pačios už save:


1. Jūsų, kaip investuotojo, pranašumas yra ne klausyti Volstryto profesionalų patarimų. Pranašumas yra žiniose, kurias jūs jau turite. Jūs galite viršyti profesionalų rezultatus, jei panaudosite šias žinias, investuodami į kompanijas ar pramonės šakas, su kuriomis esate susipažinę.


2. Per pastaruosius trisdešimt metų fondų rinkoje dalyvavo daugybė profesionalų. Priešingai populiariajai nuomonei, tai tik palengvina gyvenimą neprofesionaliems investuotojams. Galite pranokti rinką, nekreipdami dėmesio į minią.


3. Koreliacijos tarp sėkmingos kompanijos veiklos ir jos akcijų augimo dažnai nebūna kelis mėnesius ar net metus. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje egzistuoja šimtaprocentinė koreliacija tarp sėkmingos kompanijos veiklos ir jos akcijų augimo. Šis atotrūkis ir leidžia uždirbti pinigus, jei jūs kantriai laikote sėkmingų kompanijų akcijas.


4. Reikia turėti supratimą, kur jūs investuojate ir kodėl. Tokie samprotavimai, kaip „Ši akcija išaugs, dantį duodu!”  čia netinka.


5. Šaudydami atsitiktinai, jūs beveik visada prašausite pro šalį.


6. Akcijų, kaip ir vaikų, reiktų turėti tiek, kad pajėgtumėte su jomis susitvarkyti. Jei investicijos nėra jūsų pagrindinis darbas, jums tikriausiai pakaks laiko stebėti 8-12 kompanijų, perkant ir parduodant, kai tam yra pagrindas. Vargu ar racionalu portfelyje turėti daugiau nei 5 kompanijas vienu metu.


7. Jei nepavyksta rasti kompanijų, kurios atrodo patrauklios, padėkite pinigus į banką ir laikykite tol, kol tokias rasite.


8. Niekada neinvestuokite į kompaniją, jei nežinote jos finansinės padėties. Būtent dėl firmų, kurių finansinė padėtis bloga, patirsite rekordinius nuostolius.


9. Venkite madingų kompanijų madingose pramonės šakose. Investicijos į puikias ramių ir neaugančių pramonės šakų kompanijas visada atneš puikias pajamas.


10. Prieš investuojant į mažas firmas, palaukite, kol jų veikla ims nešti pelną.


11. Investuojant į 1000 JAV dolerių vertės akcijas nuostolis niekada neviršys šios sumos. Tačiau, jei būsite pakankamai kantrūs, jūs galite tikėtis, kad laikui bėgant jos taps 10000 ar net 50000 JAV dolerių vertės. Kad lūkesčiai išsipildytų, reikia tik rasti keletą gerų akcijų.


12. Kiekvienoje pramonės šakoje ir kiekviename regione pastabus neprofesionalas gali rasti puikių augančių kompanijų gerokai anksčiau nei jas atras profesionalai.


13. Fondų rinkos kritimas - toks pat dažnas reiškinys, kaip sausio pūga Kolorade. Jei esate tam pasirengę, ji negalės jums pakenkti. Kritimas - puiki galimybė pigiai nusipirkti akcijų, kurias, išsigandę audros, numeta baikštūs investuotojai.


14. Kiekvienam iš mūsų pakanka proto užsidirbti fondų rinkoje. Tačiau ne kiekvienam pakanka ištvermės. Jei esate linkę panikuoti pardavimo metu, tuomet jums geriau aplenkti ir akcijas, ir investicinius fondus, investuojančius į akcijas.


15. Kokia nors priežastis nerimauti visada atsiras. Venkite svarstymų išeiginėmis dienomis ir nekreipkite dėmesio į šiurpias žiniasklaidos prognozes. Parduokite kompanijos akcijas, kai jos finansiniai rodikliai blogėja, o ne tuomet, kai šmėkštelėjo „pasaulio pabaiga“.


16. Prognozuoti palūkanų normas, ekonomikos perspektyvas ir fondų rinkos dinamiką yra neįmanoma. Atmeskite tokias prognozes ir sutelkite dėmesį į tai, kas iš tikrųjų vyksta su kompanijomis, į kurias investuojate.


17. Išstudijavę 10 kompanijų, rasite vieną, kurios padėtis geresnė nei buvo tikėtasi. Išstudijavę 50, rasite 5 tokias kompanijas. Fondų rinkoje visada yra malonių staigmenų - kompanijų, kurių pasiekimų nepastebi Volstryte.


18. Jei neišstudijuosite kompanijų, sėkmingo akcijų pirkimo tikimybė bus tokia pat maža, kaip ir pokerio laimėjimo tikimybė, užsakant kirtį užrištomis akimis.


19. Laikas dirba jums, jei įsigijote puikių kompanijų akcijas. Leiskite sau būti kantriems: net jei pražiopsojote WalMart akcijas per pirmuosius penkerius metus, jos puikiai tiks investuoti per ateinančius penkerius metus. Laikas dirba prieš jus tuo atveju, jei įsigijote opcionus (pasirinkimo sandoriai).


20. Ilgalaikėje perspektyvoje kruopščiai atrinktų akcijų portfelio pajamingumas visada blokuos obligacijų ar pinigų rinkos sąskaitų portfelio pajamingumą. Ilgalaikėje perspektyvoje atmestinai atrinktų akcijų portfelio pajamingumas neviršys investicijų "po čiužiniu" pajamingumo.


Kaip matote, investuotojo „auksinių taisyklių“ ne taip jau ir mažai, tačiau jos yra paprastos ir lengvai suprantamos kiekvienam. Jų laikydamasis kiekvienas pradedantis investuotojas sugebės išvengti daugelio problemų.

Paskelbimo data: 2012-11-29 09:54 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Investuotojams: kokie britų automobilių pramonės augimo ypatumai krizės metu?

Investicijų naujienos, automobiliai. Pasaulinis finansinis nestabilumas vis dažniau verčia investuoti į prabangos prekes, investuoti su viltimi, kad laikui bėgant jų vertė tik kils. Vienos tokių, pelnytai vadinamos prabangos prekėmis, yra garsių britų markių Bentley, Rolls-Royce, Jaguar, Aston Martin automobiliai. Todėl kyla visiškai natūralus klausimas: kokia gi yra Didžiosios Britanijos automobilių pramonė šiandien? Ar pelninga investuoti į įmonių-gamintojų akcijas arba įsigyti Rolls-Royce, Bentley, Jaguar, Aston Martin automobilius.

Paskelbimo data: 2012-04-03 10:58

Metų intriga: ar sugebės JAV kandidatas vadovauti Pasauliniam bankui?

JAV naujienos.  Daugelį pasaulio investuotojų domina klausimas, kuris kandidatas tinkamiausias vadovauti Pasauliniam bankui (PB). Didžiausia tarptautinė finansinė institucija pasaulyje balandžio mėnesį planuoja skirti naują vadovybę. Būtent tada organizacijos valdytojų taryba turėtų priimti sprendimą ir paskelbti, kas bus naujuoju pirmininku.

Dabartinis Pasaulio banko prezidentas, Robertas Zelikas (Robert Zoellick), yra pranešęs, kad, po penkerių metų kadencijos, jis ketina palikti savo postą birželio 30 d. Šioje situacijoje vėl (kaip ir neseniai vykusių naujo TVF vadovo rinkimų atveju) jaučiama intriga, nes yra didelė tikimybė, kad įprasta tradicija gali būti pažeista, taip nustatant naujas žaidimo taisykles.

Paskelbimo data: 2012-03-30 10:07

Kuo Italija žavi turistus?

Turizmo naujienos. Ne sezono metu daugiausia turistų vyksta į Europą. Pačios  populiariausios vietos - Viduržemio jūros baseino šalys, užimančios pirmą vietą pagal užsienio turistų skaičių (Pasaulio turizmo organizacijos duomenimis - 176,050 tūkst. žmonių) arba 36% atvykusių į visą Europą.  

Didžioji pasaulio kelionių organizatorių dalis Viduržemio jūros poilsio perlu, kovo-balandžio mėnesiais, įvardija Italiją. Kuo gi ji patraukli mūsų planetos turistams? Kokios šios šalies stabilios turizmo verslo plėtros krypties pamokos gali būti naudingos investuotojams?

Italijos patirtis: kaip tapti pasaulio turistų centru?

Paskelbimo data: 2012-03-23 16:22

Investuotojams: kas yra tiesa, o kas - prasimanymai apie JAV silpnumą bei Kinijos stiprybę?

JAV naujienos. 2011 metų ekonominiai sunkumai vėl iš naujo  iškėlė investuotojams svarbų JAV ir Kinijos varžymosi dėl galingiausios planetoje supervalstybės, lemiančios pasaulinę plėtrą, statuso klausimą. Ilgus 70 metų ant šio pjedestalo stovi Amerika (jau 1945 m. atėmusi jį iš nualintos Didžiosios Britanijos), derindama  pasaulį pagal save,  nuo JAV dolerio viešpatavimo iki „vakarietiškų demokratinių vertybių“ politikoje ir masinės populiariosios kultūros mene.

Tačiau, kaip mokė senovės graikai, viskas kinta, viskas keičiasi ir vis dažniau ir dažniau ekspertai kelia sau sakramentinį klausimą, ar išlaikys JAV lyderės pozicijas pasaulyje, ar neišmušė JAV nuosmukio ir „Pax Americana“ pabaigos valanda (arba amžius), kai finansinis, ekonominis, mokslinis, karinės strategijos centras iš Vašingtono  persikels į Pekiną?

 

Taigi, kiek yra teisūs, o kur klysta tezės apie JAV silpnumą ir greitą žlugimą ir Kinijos galią  šalininkai? 

Paskelbimo data: 2012-03-19 15:53

Investuotojams: ar persės pasaulis į korėjietiškus automobilius?

Hyundai-Kia naujienos. Pasaulinės automobilių pramonės investicinis patrauklumas kasmet didėja. Taip, skirtingai nei japonų (Honda, Toyota, Mazda) ir prancūzų (Peugeot, Renault, Citroen) automobilių gamintojams, Korėjos automobilių pramonei ir jos investuotojams praėjusieji 2011 metai susiklostė geriau nei sėkmingai.

Kur, šių kompanijų investuotojų, akcijų ir obligacijų savininkų, akimis, slypi jų sėkmės paslaptis? Kas jų laukia šiais, 2012 metais? Kur teisūs, o kur save apgaudinėja tarptautiniai analitikai užduodami klausimą: ar persės pasaulis į korėjietiškus automobilius?

Paskelbimo data: 2012-03-12 13:53

Kiek Vietnamo turizmo industrija įdomi investuotojams?

Investicijų naujienos, Vietnamas. Šiuo metu Socialistinė Vietnamo Respublika (SVR) pasaulio ekspertų yra apibūdinama, kaip šalis, kurioje veikia rinkos ekonomika, išlaikant socialistinį orientyrą. Būtent ši ekonominė strategija, esant kitoms lygioms sąlygoms ir politiniam stabilumui šalyje, suformavo palankias sąlygas užsienio investicijoms, turizmui.

Iki pat 2020 metų finansinės integracijos procese suplanuoti didelės apimties investiciniai projektai gali būti įgyvendinti tik finansinių įplaukų į prioritetines plėtros sritis pagalba.   

Paskelbimo data: 2012-03-09 09:09

Meksika: turistų meka ar ofšoras investuotojams?

Amerikos naujienos, Meksika. Meksika, tikriausia, būtų likusi žmonių vaizduotėje, kaip šalis, kur suvažiuoja visi trileriuose bei populiariuose Holivudo filmuose matyti nusikaltėliai (kontrabandininkai ir narkotikų baronai). Tačiau, priešingai, Meksika klesti, ne tik užtikrindama saugumą ir stabilumą, bet ir tikrą poilsį. Senovės kultūra ir savita gamta pritraukia turistus iš viso pasaulio.

Meksika gavo „geriausios poilsio šalies pasaulyje“ vardą, ypač pensininkų tarpe. Šalis iš pirmos vietos išstūmė praeitų metų lyderę Panamą, kurioje nekilnojamo turto kainos žymiai pakilo. Žurnalo Living International duomenimis šiuo metu Meksika pirmauja pagal „priimtiną šiuolaikiškos išorės ir kerinčio senojo pasaulio derinį“. Meksika – ideali vieta, kur siūlomas pigus nekilnojamas turtas, pramogos, ypatingos privilegijos turistams, kultūra, saugumas ir stabilumas, sveikatos priežiūra, klimatas, infrastruktūra ir geriausias gyvenimo būdas.

Paskelbimo data: 2012-03-05 13:07

Antrasis tranšas Graikijai: ar jau galima teigti, kad krizė išseko?

Europos naujienos, Graikija. Europos komisijos sprendimą suteikti Graikijai antrą finansinės pagalbos paketą, sudarantį 130 mlrd. eurų, kai kurie optimistai pavadino skolų krizės Europoje pabaigos pradžia, o jei ne, tai, blogiausiu atveju, ryškia šviesa tunelio gale. O kai Vokietijos parlamentas patvirtino A. Merkel vyriausybės veiksmus, suteikiant paramą Graikijos ekonomikai, jau sekančią dieną, vasario 28-ą, Europos fondų rinkoje kilo didžiulė euforija: vokiečių indeksas DAX ir prancūzų CAC 40 pirmosiomis biržos atsidarymo minutėmis pakilo 0,3 %, o britų FTSE-100 – 0,2 %.

Ar tai išsprendžia visas Graikijos ir ES pagrindinių investuotojų ir kreditorių problemas? Ar verta pirkti eurus, ar geriau parduoti?


Paskelbimo data: 2012-03-01 17:58

Investuotojams: kodėl tarptautinės korporacijos iškelia gamybą iš Kinijos?

Investicijų naujienos, Azija. Milžiniškas pasaulinis fabrikas, kokiu pagal globalinės ekonomikos ideologų užmanymą turėtų tapti Kinija, palaipsniui virsta į kažką kitką. Kasdien darosi vis aiškiau, kad šis didelis viską gaminantis cechas akivaizdžiai praranda šią funkciją.

Tikėtina, kad greitu laiku prekių, pažymėtų garsiąja etikete „Made in China“, kiekis mažės labai dideliu tempu, o jas pakeis šiek tiek primirštos, tačiau džiuginančios akį „Made in USA“, „Made in Germany“, „Made in Japan“ etiketės.

Paskelbimo data: 2012-02-09 07:54

Forumas Davose: Sorosas ir Roubini iškritikavo ES

Europos naujienos, Europos Sąjunga. Žymiausi pasaulio ekonomistai susirinko Davose (Šveicarija), norėdami apsvarstyti vieningos Europos valiutos likimą. Pagrindinis gelbėjimosi ir kovos su recesija Europoje instrumentas, ekspertų manymu, turėtų būti finansinis stimuliavimas, o ne taupymas. Graikija paliks Euro zoną ir, ko gero,  tai bus nepaskutinė šalis, pareiškė amerikietis ekonomistas Nouriel Roubini.

 

Europa eilinį kartą neteisingai reaguoja į finansų krizę, mano žinomas finansininkas George Sorosas. Ko reikia tikėtis iš krizės Europos Sąjungoje ir ar euro kursas atlaikys finansinės krizės išbandymą?

 

Paskelbimo data: 2012-01-27 17:17