Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, liepos 27, 09:56 (GMT +02:00)
MT-ECN.Tarpbankiniai spredai nuo 0 punktų, maža komisija. ECN prekyba žinomame terminale!

Aktualijos investuotojams

Ekspertai: karas - tai force majeure Izraelio investuotojams

Ekspertai: karas - tai force majeure Izraelio investuotojams

Karas - tai visada force majeure  (nenugalimų jėgų aplinkybės, pranc.k.) investuojantiems biržoje ar nekilnojamojo turto rinkoje, į turizmą, mediciną, mokslą ar nacionalines valiutas, bankams ar draudimo kompanijoms. Būtent prie tokio force majeure taško diena iš dienos artinasi Izraelis.

Įtampa Artimuosiuose Rytuose ir toliau kaista, kaip saulės kaitroje paliktas reaktyvinis liepsnosvaidis. Dar galutinai nesibaigė liūdnai pagarsėjęs „arabiškas pavasaris“, kurio padarinius dar stebime iki šiol, Sirijoje siautėja užsitęsęs pilietinis karas, prie Irano krantų traukia NATO laivai, o čia ir Izraelis vėl pradėjo vykdyti dar vieną savo kampaniją Gazos ruože.

Jau kurį laiką visas pasaulis susidomėjęs stebi, kaip viena galingiausių regiono kariuomenių lėtai ir metodiškai bombarduoja jos taip vadinamą „teroro infrastruktūrą“. Dar viena Artimųjų Rytų drama jau net mažai ką stebina, o įvairių pasaulio šalių ekspertai draugiškai užsiėmė įprastu reikalu, o būtent - teikia įvairiausias hipotezes apie tikrąsias naujos smurto bangos eskalavimo priežastis ir problemas, kurias ji turi išspręsti.

Kokią grėsmę kelia karas Artimuosiuose Rytuose, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.

Normali reakcija... arba kuo pateisinti karinius veiksmus?

Turima galvoje visiškai natūrali bet kurios suverenios valstybės reakcija į išorės agresijos faktą, sakė Masterforex-V Akademijos ekspertai.

Nuolatiniai Izraelio teritorijos apšaudymai iš kaimyninio Gazos ruožo pusės šioje Artimųjų Rytų valstybėje kaip tik ir suvokiami, kaip akivaizdus karinis puolimas. Tuo labiau, kad šią nesėkmingą Palestinos autonomijos dalį kontroliuoja teroristinė „Hamas“ grupuotė, kuri neslepia savo agresyvių planų Izraelio atžvilgiu.
Apie karinę operaciją, kaip keršto aktą, daugiausia kalba Izraelio analitikai Tai yra tie, kurie tiesiogiai susidūrė su problema ir todėl pažįsta ją iš vidaus. Jų argumentacija primena mirties bausmės šalininkų argumentus, kai pagrindinė žinia, skirta kitai šaliai, skamba maždaug taip: „O jei jums taip atsitiktų?“ Iš tikrųjų, sunku ginčytis abstrakčiomis temomis su žmogumi, giliai į jas pasinėrusiam. Žinoma, kad nei JAV, nei Rusija, nei Vokietija bei Prancūzija ir, tuo labiau, Kinija savęs nestabdytų, atsidūrusi panašioje situacijoje.

Palestiniečių kovotojų iš Gazos teritorijos vykdoma Izraelio raketinių atakų statistika atrodo įspūdingai:
· 2012 metai, sausis - 11 atakų, 13 raketų. Vasaris - 24 atakos, 35 raketos. Kovas - 104 atakos, 214 raketų. Balandis - 8 atakos, 9 raketos. Gegužė - 4 atakos, 4 raketos. Birželis - 42 atakos, 112 raketų. Liepa - 15 atakų, 22 raketos. Rugpjūtis - 16 atakų, 21 raketa. Rugsėjis - 10 atakų, 16 raketų. Spalis - 48 atakos, 127 raketos. Lapkritis - 202 atakos ir 559 raketos. Kaip matome: progresas akivaizdus. Be to, lapkričio mėnesį dėl atakų pirmą kartą žuvo žmonės (3 žmonės žuvo ir 22 sužeisti). Natūralu, kad bent jau kažkoks atsakas šių metų pabaigoje turėjo būti.
- žinoma, išpuoliai prasidėjo ne šiais metais. Jie jau spėjo tapti liūdna tradicija. 2011 metais buvo užregistruoti 229 išpuoliai, 386 raketos nukrito ant Izraelio (beveik tiek pat, kaip per vieną 2012 lapkričio mėnesį.) Jų metu - 3 žmonės žuvo, 38 sužeisti. Žinoma, „Hamas“ grupuotės, apšaudžiusios Izraelį 2012 metų lapkričio mėnesį, aktyvumas buvo tiesiog beprecedentis ir negalėjo likti be atsako.

Izraelio kariuomenės atsakas kaip visada išsiskiria savo aiškiu planavimu ir maksimaliu efektyvumu. Operacija prasidėjo lapkričio 14 dienos vakarą, „Izadino al-Kasamo (Izaddina al-Qassam) brigadų“ vadeivos Achmado Džabario (Ahmad Jabari) likvidavimu. Šis žmogus vadovavo kariniam „Hamas“ sparnui ir pastaruoju metu atstovavo visą Palestinos džihadą;
- būtent jis savo laiku sugalvojo sudėtinga tunelių sistema perkelti kovotojus, ginklus ir sprogmenis į blokuotą Gazos ruožą ir iš,
- jis buvo atsakingas už 2006 metų Izraelio kapralo Gilado Šalito (Gilad Shalit) pagrobimą,
- jis vedė derybas su Izraelio puse dėl kalinio atidavimo (išdavimo) mainais už šimtus kovotojų;
- iš Palestinos pusės jis buvo atsakingas už tai, kad „Hamas“ įsigijo iranietiškų vidutinio ir ilgo veikimo spindulio „Fadžar (Fadzhar)“ tipo raketų, pristatytų į Gazos ruožą per Sudaną ir Egiptą. Dėlto teroristai turi raketas, kurios gali pasiekti Tel Avivą ir oro antskrydžių įkaitais tapo ne tik pietų, bet ir šalies centro gyventojai;
- jis organizavo visą Palestinos „raketų artilerijos“ sistemą, įskaitant baterijų bazavimą (išdėstymą) gyvenamuosiuose rajonuose ant mokyklų, ligoninių ir mečečių stogų;
- per praėjusią Izraelio karinių pajėgų operaciją „Išlydytas švinas“ (2008-2009 metų žiemą) Achmadas Džabaris išsigelbėjo nuo oro antskrydžių smūgių slėpdamasis vienoje Gazos ligoninių.

Kaip matome, Izraelis likvidavo ne šiaip kažką akims apdumti, o labai reikšmingą figūrą. Žmogų, kuris realiai buvo atsakingas už organizuotą pasipriešinimą. Taigi, šiuo atveju nėra jokio pagrindo kalbėti apie kariuomenės parodomuosius veiksmus ir Tel Avivo nenorą tikrai ryžtingai ir be kompromisų kovoti su terorizmu. Tuo labiau, daugelis karinių stebėtojų pažymi, kad skirtingai nuo ankstesnių Izraelio gynybos pajėgų (IDF) operacijų, dabar tikrai vyksta „Hamas“ lyderių medžioklė.

Priešrinkiminis triukas... ar vis tik subtilus karinis apskaičiavimas?

Taip vykstančias karines operacijas apibūdina daugelis kairiojo lagerio (tiek Izraelyje, tiek ir Europoje ir, žinoma, Rusijoje) ekspertų. Kokios yra tokios, gana ciniškos, prielaidos priežastys?

1. Pastaruoju metu gana dažnai „mažas pergalingas karas“ tampa priešrinkiminės kampanijos dalimi. Užtenka prisiminti Vladimirą Putiną ir Antrąjį Čečėnijos karą, Nikola Sarkozy (Nicolas Sarkozy) ir karą Libijoje... Nenuostabu, kad kariniai veiksmai, pagal laiką sutampantys su rinkimų lenktynėmis ​​(Pažadėtoje Žemėje jau išsijuosusi vyksta priešrinkiminė kova), pateikiami kaip priešrinkiminis ėjimas.

2. Pačiame Izraelyje jau nekartą vyko panašūs precedentai. Pavyzdžiui, 2006 metais „Operacija Rūstybės kekės“ prieš Hezbollah grupuotę Libano pietuose arba 2008-2009 metais jau minėtas „Išlydytas švinas“.Tokiu būdu, dabartinė operacija „Debesies stulpas“ buvo jau trečia Izraelio kovos su terorizmu kampanija rinkimų išvakarėse. Bet įdomu tai, kad ankstesnių mažų karų rezultatai buvo visiškai kitokie: jeigu pirmuoju atveju, operacijos organizatorius Šimonas Peresas (Shimon Peres) rinkimus pralaimėjo, tai antruoju Ehudas Olmertas (Ehud Olmert) juos laimėjo.

3. Su atsakomąja operacija labai ilgai delsė, lyg specialiai atidėdami ją iki rinkimų.

4. Iki šiol nei Izraelio vyriausybė, nei karinė vadovybė aiškiai nesuformulavo operacijos „Debesies stulpas“ planų. Todėl neaišku, kada bus galima teigti, kad ji baigta. Šis neapibrėžtumas daugiau kalba apie tam tikrų politikų norą „pakariauti publikai“. Tuo labiau daugelis ekspertų įsitikinę, kad Tel Avivui nenaudinga sunaikinti HAMAS, nes jis sėkmingai diskredituoja visą Palestinos nacionalinį judėjimą.

5. Valdančios koalicijos, vadovaujamos ministro pirmininko Benjamino Netanjahu, reitingai gana žemi, įskaitant ir neryžtingą politiką daugelio Izraelio priešų atžvilgiu. O HAMAS yra idealus „mušimui berniukas“, nes turi absoliučiai neigiamą įvaizdį ir be to yra nepalyginamai silpnesnis už Izraelio armiją.

6. Ir galiausiai, garsus dabartinės karinės kampanijos pavadinimas, kuris taip ir prašosi į laikraščių antraštes ir priešrinkiminius lozungus. „Debesies stulpas“, kaip ir „Rūstybės kekės“ sukelia asociacijas su Biblijos istorija. „Dieną Viešpats, rodydamas kelią, ėjo pirma jų debesies stulpu, o naktį - ugnies stulpu, teikdamas šviesos, kad jie galėtų keliauti dieną ir naktį“ (Išėjimo Knyga 13:21). Tokiu būdu reiškia, kad ant palestiniečių užgriuvo, nei daug, nei mažai, o pati Dievo bausmė.


Provokacija iš Irano pusės...


Tokia nuomonė taip pat egzistuoja. Teheranas, neva, visaip stengdamasis atidėti smūgį į savo branduolinius objektus, bando išpūsti ir palaikyti gaisrus kituose neramiųjų Artimųjų Rytų regiono taškuose:

· iraniečiai visaip remia karą Sirijoje, tikėdamiesi, kad tol, kol amerikiečiai yra užsiėmę Damasko problema, jiems visai nerūpės Teheranas. Todėl visiškai logiška iš jų tikėtis ir „atsarginio varianto“, paleisto tam, kad iš žaidimo laikinai būtų išvestas priešininkas Nr. 2 – Izraelis;

· pastaraisiais metais HAMAS labai aktyviai bendradarbiavo su Irano specialiosiomis tarnybomis. Jų netikėta draugystė (vis tik šiitai iš Irano ir salafitai iš HAMAS toje pačioje Sirijoje kovoja priešingose fronto pusėse) pagrįsta abipusiu interesu ginkluotės eksporto ir importo srityje. Todėl visai logiška numatyti, kad Teheranas gali pakankamai įtakoti HAMAS ir užsiundyti jį ant Izraelio reikiamu sau momentu;

· karinė operacija Gazos ruože privers vienytis arabų pasaulį ginant bendratikius. Atitinkamai, Vakarai tradiciškai palaikys Izraelį. Taip bent kurį laiką bus pažeista trapi Vakarų šalių ir sunitų valstybių antiirakietiška koalicija (pirmiausia Saudo Arabijos). Ir šie lūkesčiai jau pasiteisina;

- Egipto vyriausybės vadovas Hišamas Kandilis (Hesham Qandil), lydimas daugelio savo vyriausybės ministrų, jau penktadienio rytą lankėsi kariaujančiame Gazos ruože;

- Egiptas atšaukė savo ambasadorių iš Izraelio, taip pat pradėjo traukti karines pajėgas į Izraelio pasienį;

- Egipto prezidentas Mahomedas Mursi (Mohamed Morsi) telefonu kalbėjosi su Jordanijos karaliumi  Abdula II (Abdullah II) ir jie abu griežtai pasmerkė Izraelio agresiją;

- Izraelio operacijas griežtai pasmerkė Kataro ministras pirmininkas šeichas Hamadas bin Džaberas Al Tani (Hamad bin Jaber Al Thani);

- JAV kongresas visiškai pritarė Izraelio veiksmams, o valstybės departamentas leido suprasti, kad jis neprieštarauja antžeminei operacijai;

- po JAV vadovaujančių Vakarų šalių vadovai vieningai parėmė Izraelį.

· labai daug buvo kalbama apie tai, kad JAV smogs Iranui iškart po prezidento rinkimų. Visiškai galima numanyti, kad Teheranas nusprendė imtis iniciatyvos.


Pasiruošimas dideliam karui...


Kalbama, kad operaciją „Debesies stulpas“ Izraelio vyriausybė pradėjo sąmoningai, nes turi nemažai strateginių tikslų:
1. Pademonstruoti karingiems kaimynams - Egiptui, Sirijai, Iranui ir Hezbollah -Izraelio gynybinės armijos karinius sugebėjimus ir ryžtą, kad bent kiek atvėsintų jų įkarštį.

2. Parodyti galimiems priešininkams naujos brangios oro gynybos sistemos „Geležinis kupolas“ darbo efektyvumą.

3. Užgrobti Gazos ruožą ir perimti šio pasienio su Egiptu ruožo kontrolę, kad būtų pasirengta galimam karui su šiuo stambiu ir, toli gražu, nedraugišku kaimynu. Egipte, į valdžią atėjus „Broliams musulmonams“, daug kas abejoja, kad taikos sutartis tarp dviejų valstybių būtų pratęsta. Bet kokiu atveju Izraelio-Egipto pasienyje situacija kaista kiekvieną dieną, nes „arabų pavasario“ ir Egipto chaoso metu Sinajaus pusiasalis virto įvairiausių teroristinių grupuočių prieglauda.

Esant tokiai situacijai, palikti pasienio ruožą HAMAS „pasieniečių“ priežiūrai būtų labai lengvabūdiška.


Karas ir ekonomika arba kas laukia Izraelio šekelio?


Nepaisant visos netvarkos ir konfliktų Artimuosiuose Rytuose, Izraelio šekelis ir toliau lieka viena  stabiliausių valiutų pasaulyje.

Nei 90-ųjų metų pabaigos „dotkomų“ (angl.k. .com; interneto kompanijų) krizė, nei Vakarų bankų hipotekos žlugimas 2000-ųjų pabaigoje nepajėgė pajudinti žydų valiutos kurso JAV dolerio ir euro atžvilgiu. 99-ųjų metų sausio pirmąją už vieną JAV dolerį buvo duodama 4,1 šekelio. Jeigu pažvelgsime, kaip Izraelio valiuta baigė sunkiuosius 2008 metus, tai pamatysime, kad doleris buvo vertas 3,758 šekelio, t. y. beveik per visą dešimtmetį, su visomis jo ekonominėmis perturbacijomis, chaosu, kurso nuosmukis sudarė tik nežymius 9%! Palyginimui, rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu tik per vieną mėnesį (2012 metų gegužę) nukrito daugiau negu 13% (nuo 29,75 iki 33,70),  teigė Masterforex-V Akademijos  analitikai.

Verta priminti, kad sandoriai Izraelio valiuta šiuo metu priklauso laisvai konvertuojamų kategorijai. Pasaulyje yra apie 20 laisvai konvertuojamų valiutų ir apie 60 - iš dalies konvertuojamų. Dar 2008 metais CLS bankas, kurį globoja JAV Federalinis rezervas ir kuris yra tarptautinis tarpvaliutinių atsiskaitymų centras, nusprendė įtraukti šekelį į visiškai konvertuojamų valiutų sąrašą.

 


 

Paskelbimo data: 2012-11-21 14:34 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Trampo politika atima iš JAV pagrindinį vaidmenį vakarų pasaulyje

Ekspertų tarpe dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo politika kelia susirūpinimą. Daugelio apžvalgininkų nuomone, dėl valstybės vadovo politikos JAV gali prarasti savo, kaip Vakarų pasaulio lyderės, pozicijas.

 

CNN televizijos kanalo vedantysis, politologas, ekspertas tarptautinių santykių srityje Faridas Zakarija (Fareed Zakaria) savo „The Washington Post“ publikacijoje rašė, kad pastarieji Donaldo Trampo žingsniai suvienijo Europą taip, kaip to nesugebėjo padaryti net Rusijos prezidentas Putinas. Visiškai tikėtina, kad Vakarų pasaulio dabartinis JAV prezidentas nesužlugdys, tačiau Vašingtonas rizikuoja prarasti savo vadovaujantį vaidmenį.

Paskelbimo data: 2017-07-26 18:42

„Goldman Sachs“ pataria investuotojams vengti rublio

Investicinis bankas „Goldman Sachs“ pataria investuotojams nutraukti procentinių palūkanų (carry trade) žaidimą Rusijos rubliais ir pereiti prie kitų besivystančių šalių valiutų.

 

„Goldman Sachs“ strategų rekomendacijos buvo viešai paskelbtos liepos 18 dienos apžvalgoje. Jie paskelbė apie rublio ir dar kelių besivystančių šalių valiutų augimo potencialo išsekimą.

Paskelbimo data: 2017-07-25 17:26

Kiek kainuoja nuskristi į Marsą?

Verslininkas, SpaceX ir Tesla kūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) mano, kad yra būtina įsisavinti naujas technologijas, kad būtų galima ženkliai sumažinti žmogaus skrydžio į Marsą išlaidas. Dabar vieno asmens nusiuntimas į „Raudonąją planetą“ kainuotų 10 mlrd. dolerių - tai yra labai didelė suma, bet yra visai įmanoma ją sumažinti iki 200 tūkstančių. Esant tokiai kainai į Marsą būtų galima siųsti dideles žmonių grupes.


Paskelbimo data: 2017-07-14 08:10

Kaip Kinija investicijomis pavergė pusę Afrikos

Dešimtis milijardų eurų Kinijos vyriausybė skiria Pekinui strategiškai svarbioms šalims. Strategiškai svarbių valstybių sąrašas apima nemažai Afrikos kontinento šalių.

 

Savo publikacijoje Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ apžvalgininkas Sebastijanas Le Belzik (Sebastien Le Belzic) rašo, kad nuo 2000 metų Kinijos bankai ir įmonės skyrė 77 mlrd. eurų padėti šalims, turinčioms strateginę reikšmę Kinijai. Neseniai Kinijos televizijos žiūrovams buvo rodomas naujas dokumentinis filmas, pavadinimu „Mano traukinys, mano istorija“, kuris yra odė Pekino investicijoms į Afrikos šalis.

Paskelbimo data: 2017-07-13 08:58

Kuo dabartinės mobiliųjų prietaisų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai nuo Nokia 3310 tipo mobiliųjų telefonų skiriasi ne tik techninėmis specifikacijomis, bet ir baterijų tipais, tačiau daugelis įmantrių mobiliųjų prietaisų savininkų iki šiol juos pakraudami vadovaujasi žinomos „plytos“ epochai aktualiais patarimais. Daugiau informacijos apie tai, kuo šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos skiriasi nuo ankstesnių kartų baterijų, pateikia portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-07-12 18:31

Vokietijoje išleista 0 eurų nominalo kupiūra

Kaip pažymima portale „Market Leader“, Vokietijoje pasirodžiusi nauja neįprasta eurų nominalo kupiūra nėra atsiskaitymo priemonė, tačiau ji yra tikra. Jos išleidimui pritarė Europos Centrinis bankas ir atspausdintas banknotas visiškai atitinka technologijas: popieriaus, vandens ženklų, kitų apsaugos ženklų - viskas, kaip ir kitų nominalų kupiūrose.

 

Paskelbimo data: 2017-07-07 08:27

Tendencijos analizė FOREX indikatorių pagalba

Indikatoriai yra puiki tendencijos analizės priemonė, sako ekspertai. Jie iki minimumo sumažina pačią susidariusios padėties vertinimo procedūrą ir sumažina klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę. Todėl prekeivis gali tikėtis gauti daugiau finansinės naudos, esant toms pačioms prekybos sąlygoms. Tačiau, nusprendus nustatyti indikatorių savo terminale, kiekvienas mūsų susiduria su sudėtingu pasirinkimu, juk jų yra daug daugiau, nei galime įsivaizduoti.

Paskelbimo data: 2017-07-06 07:33

Deividas Rokfeleris - Žmogus, kuris bandė suvienyti pasaulį

Prieš kelias savaites savo 102-ąjį gimtadienį būtų šventęs Deividas Rokfeleris (David Rockefeller) - visame pasaulyje žinomas milijardierius, įgijęs daugelio žmonių pripažinimą ir meilę dėl savo labdaringos veiklos. Tačiau šių metų kovo mėnesį visus sukrėtė liūdna žinia - Deividas Rokfeleris mirė miegodamas savo dvare Pokantiko-Hils, Niujorko priemiestyje. Jis buvo vyriausias Džono Rokfelerio (John Rockefeller) - pirmojo istorijoje dolerinio milijardieriaus, naftos magnato, anūkas.

Paskelbimo data: 2017-06-30 09:33

Paskelbtas pačių populiariausių pasaulio automobilių reitingas

Konsultacinė firma focus2move paskelbė 1-ojo 2017 metų ketvirčio automobilių pardavimo visame pasaulyje statistinius duomenis.

Paskelbimo data: 2017-06-27 07:50

Ar moderniam biurui reikalingas ping-pongo stalas, hamakai, sauna?

Naujų IT kompanijų tarpe populiarėja idėjos derinti darbą ir laisvalaikį - biuruose statomi ping-pongo stalai, hamakai ir net įrengiamos saunos.Išsamiau apie tai, ar galima suderinti darbą ir laisvalaikį bandė išsiaiškinti portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2017-06-23 09:14