Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 16:03 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ekspertai: karas - tai force majeure Izraelio investuotojams

Ekspertai: karas - tai force majeure Izraelio investuotojams

Karas - tai visada force majeure  (nenugalimų jėgų aplinkybės, pranc.k.) investuojantiems biržoje ar nekilnojamojo turto rinkoje, į turizmą, mediciną, mokslą ar nacionalines valiutas, bankams ar draudimo kompanijoms. Būtent prie tokio force majeure taško diena iš dienos artinasi Izraelis.

Įtampa Artimuosiuose Rytuose ir toliau kaista, kaip saulės kaitroje paliktas reaktyvinis liepsnosvaidis. Dar galutinai nesibaigė liūdnai pagarsėjęs „arabiškas pavasaris“, kurio padarinius dar stebime iki šiol, Sirijoje siautėja užsitęsęs pilietinis karas, prie Irano krantų traukia NATO laivai, o čia ir Izraelis vėl pradėjo vykdyti dar vieną savo kampaniją Gazos ruože.

Jau kurį laiką visas pasaulis susidomėjęs stebi, kaip viena galingiausių regiono kariuomenių lėtai ir metodiškai bombarduoja jos taip vadinamą „teroro infrastruktūrą“. Dar viena Artimųjų Rytų drama jau net mažai ką stebina, o įvairių pasaulio šalių ekspertai draugiškai užsiėmė įprastu reikalu, o būtent - teikia įvairiausias hipotezes apie tikrąsias naujos smurto bangos eskalavimo priežastis ir problemas, kurias ji turi išspręsti.

Kokią grėsmę kelia karas Artimuosiuose Rytuose, nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai.

Normali reakcija... arba kuo pateisinti karinius veiksmus?

Turima galvoje visiškai natūrali bet kurios suverenios valstybės reakcija į išorės agresijos faktą, sakė Masterforex-V Akademijos ekspertai.

Nuolatiniai Izraelio teritorijos apšaudymai iš kaimyninio Gazos ruožo pusės šioje Artimųjų Rytų valstybėje kaip tik ir suvokiami, kaip akivaizdus karinis puolimas. Tuo labiau, kad šią nesėkmingą Palestinos autonomijos dalį kontroliuoja teroristinė „Hamas“ grupuotė, kuri neslepia savo agresyvių planų Izraelio atžvilgiu.
Apie karinę operaciją, kaip keršto aktą, daugiausia kalba Izraelio analitikai Tai yra tie, kurie tiesiogiai susidūrė su problema ir todėl pažįsta ją iš vidaus. Jų argumentacija primena mirties bausmės šalininkų argumentus, kai pagrindinė žinia, skirta kitai šaliai, skamba maždaug taip: „O jei jums taip atsitiktų?“ Iš tikrųjų, sunku ginčytis abstrakčiomis temomis su žmogumi, giliai į jas pasinėrusiam. Žinoma, kad nei JAV, nei Rusija, nei Vokietija bei Prancūzija ir, tuo labiau, Kinija savęs nestabdytų, atsidūrusi panašioje situacijoje.

Palestiniečių kovotojų iš Gazos teritorijos vykdoma Izraelio raketinių atakų statistika atrodo įspūdingai:
· 2012 metai, sausis - 11 atakų, 13 raketų. Vasaris - 24 atakos, 35 raketos. Kovas - 104 atakos, 214 raketų. Balandis - 8 atakos, 9 raketos. Gegužė - 4 atakos, 4 raketos. Birželis - 42 atakos, 112 raketų. Liepa - 15 atakų, 22 raketos. Rugpjūtis - 16 atakų, 21 raketa. Rugsėjis - 10 atakų, 16 raketų. Spalis - 48 atakos, 127 raketos. Lapkritis - 202 atakos ir 559 raketos. Kaip matome: progresas akivaizdus. Be to, lapkričio mėnesį dėl atakų pirmą kartą žuvo žmonės (3 žmonės žuvo ir 22 sužeisti). Natūralu, kad bent jau kažkoks atsakas šių metų pabaigoje turėjo būti.
- žinoma, išpuoliai prasidėjo ne šiais metais. Jie jau spėjo tapti liūdna tradicija. 2011 metais buvo užregistruoti 229 išpuoliai, 386 raketos nukrito ant Izraelio (beveik tiek pat, kaip per vieną 2012 lapkričio mėnesį.) Jų metu - 3 žmonės žuvo, 38 sužeisti. Žinoma, „Hamas“ grupuotės, apšaudžiusios Izraelį 2012 metų lapkričio mėnesį, aktyvumas buvo tiesiog beprecedentis ir negalėjo likti be atsako.

Izraelio kariuomenės atsakas kaip visada išsiskiria savo aiškiu planavimu ir maksimaliu efektyvumu. Operacija prasidėjo lapkričio 14 dienos vakarą, „Izadino al-Kasamo (Izaddina al-Qassam) brigadų“ vadeivos Achmado Džabario (Ahmad Jabari) likvidavimu. Šis žmogus vadovavo kariniam „Hamas“ sparnui ir pastaruoju metu atstovavo visą Palestinos džihadą;
- būtent jis savo laiku sugalvojo sudėtinga tunelių sistema perkelti kovotojus, ginklus ir sprogmenis į blokuotą Gazos ruožą ir iš,
- jis buvo atsakingas už 2006 metų Izraelio kapralo Gilado Šalito (Gilad Shalit) pagrobimą,
- jis vedė derybas su Izraelio puse dėl kalinio atidavimo (išdavimo) mainais už šimtus kovotojų;
- iš Palestinos pusės jis buvo atsakingas už tai, kad „Hamas“ įsigijo iranietiškų vidutinio ir ilgo veikimo spindulio „Fadžar (Fadzhar)“ tipo raketų, pristatytų į Gazos ruožą per Sudaną ir Egiptą. Dėlto teroristai turi raketas, kurios gali pasiekti Tel Avivą ir oro antskrydžių įkaitais tapo ne tik pietų, bet ir šalies centro gyventojai;
- jis organizavo visą Palestinos „raketų artilerijos“ sistemą, įskaitant baterijų bazavimą (išdėstymą) gyvenamuosiuose rajonuose ant mokyklų, ligoninių ir mečečių stogų;
- per praėjusią Izraelio karinių pajėgų operaciją „Išlydytas švinas“ (2008-2009 metų žiemą) Achmadas Džabaris išsigelbėjo nuo oro antskrydžių smūgių slėpdamasis vienoje Gazos ligoninių.

Kaip matome, Izraelis likvidavo ne šiaip kažką akims apdumti, o labai reikšmingą figūrą. Žmogų, kuris realiai buvo atsakingas už organizuotą pasipriešinimą. Taigi, šiuo atveju nėra jokio pagrindo kalbėti apie kariuomenės parodomuosius veiksmus ir Tel Avivo nenorą tikrai ryžtingai ir be kompromisų kovoti su terorizmu. Tuo labiau, daugelis karinių stebėtojų pažymi, kad skirtingai nuo ankstesnių Izraelio gynybos pajėgų (IDF) operacijų, dabar tikrai vyksta „Hamas“ lyderių medžioklė.

Priešrinkiminis triukas... ar vis tik subtilus karinis apskaičiavimas?

Taip vykstančias karines operacijas apibūdina daugelis kairiojo lagerio (tiek Izraelyje, tiek ir Europoje ir, žinoma, Rusijoje) ekspertų. Kokios yra tokios, gana ciniškos, prielaidos priežastys?

1. Pastaruoju metu gana dažnai „mažas pergalingas karas“ tampa priešrinkiminės kampanijos dalimi. Užtenka prisiminti Vladimirą Putiną ir Antrąjį Čečėnijos karą, Nikola Sarkozy (Nicolas Sarkozy) ir karą Libijoje... Nenuostabu, kad kariniai veiksmai, pagal laiką sutampantys su rinkimų lenktynėmis ​​(Pažadėtoje Žemėje jau išsijuosusi vyksta priešrinkiminė kova), pateikiami kaip priešrinkiminis ėjimas.

2. Pačiame Izraelyje jau nekartą vyko panašūs precedentai. Pavyzdžiui, 2006 metais „Operacija Rūstybės kekės“ prieš Hezbollah grupuotę Libano pietuose arba 2008-2009 metais jau minėtas „Išlydytas švinas“.Tokiu būdu, dabartinė operacija „Debesies stulpas“ buvo jau trečia Izraelio kovos su terorizmu kampanija rinkimų išvakarėse. Bet įdomu tai, kad ankstesnių mažų karų rezultatai buvo visiškai kitokie: jeigu pirmuoju atveju, operacijos organizatorius Šimonas Peresas (Shimon Peres) rinkimus pralaimėjo, tai antruoju Ehudas Olmertas (Ehud Olmert) juos laimėjo.

3. Su atsakomąja operacija labai ilgai delsė, lyg specialiai atidėdami ją iki rinkimų.

4. Iki šiol nei Izraelio vyriausybė, nei karinė vadovybė aiškiai nesuformulavo operacijos „Debesies stulpas“ planų. Todėl neaišku, kada bus galima teigti, kad ji baigta. Šis neapibrėžtumas daugiau kalba apie tam tikrų politikų norą „pakariauti publikai“. Tuo labiau daugelis ekspertų įsitikinę, kad Tel Avivui nenaudinga sunaikinti HAMAS, nes jis sėkmingai diskredituoja visą Palestinos nacionalinį judėjimą.

5. Valdančios koalicijos, vadovaujamos ministro pirmininko Benjamino Netanjahu, reitingai gana žemi, įskaitant ir neryžtingą politiką daugelio Izraelio priešų atžvilgiu. O HAMAS yra idealus „mušimui berniukas“, nes turi absoliučiai neigiamą įvaizdį ir be to yra nepalyginamai silpnesnis už Izraelio armiją.

6. Ir galiausiai, garsus dabartinės karinės kampanijos pavadinimas, kuris taip ir prašosi į laikraščių antraštes ir priešrinkiminius lozungus. „Debesies stulpas“, kaip ir „Rūstybės kekės“ sukelia asociacijas su Biblijos istorija. „Dieną Viešpats, rodydamas kelią, ėjo pirma jų debesies stulpu, o naktį - ugnies stulpu, teikdamas šviesos, kad jie galėtų keliauti dieną ir naktį“ (Išėjimo Knyga 13:21). Tokiu būdu reiškia, kad ant palestiniečių užgriuvo, nei daug, nei mažai, o pati Dievo bausmė.


Provokacija iš Irano pusės...


Tokia nuomonė taip pat egzistuoja. Teheranas, neva, visaip stengdamasis atidėti smūgį į savo branduolinius objektus, bando išpūsti ir palaikyti gaisrus kituose neramiųjų Artimųjų Rytų regiono taškuose:

· iraniečiai visaip remia karą Sirijoje, tikėdamiesi, kad tol, kol amerikiečiai yra užsiėmę Damasko problema, jiems visai nerūpės Teheranas. Todėl visiškai logiška iš jų tikėtis ir „atsarginio varianto“, paleisto tam, kad iš žaidimo laikinai būtų išvestas priešininkas Nr. 2 – Izraelis;

· pastaraisiais metais HAMAS labai aktyviai bendradarbiavo su Irano specialiosiomis tarnybomis. Jų netikėta draugystė (vis tik šiitai iš Irano ir salafitai iš HAMAS toje pačioje Sirijoje kovoja priešingose fronto pusėse) pagrįsta abipusiu interesu ginkluotės eksporto ir importo srityje. Todėl visai logiška numatyti, kad Teheranas gali pakankamai įtakoti HAMAS ir užsiundyti jį ant Izraelio reikiamu sau momentu;

· karinė operacija Gazos ruože privers vienytis arabų pasaulį ginant bendratikius. Atitinkamai, Vakarai tradiciškai palaikys Izraelį. Taip bent kurį laiką bus pažeista trapi Vakarų šalių ir sunitų valstybių antiirakietiška koalicija (pirmiausia Saudo Arabijos). Ir šie lūkesčiai jau pasiteisina;

- Egipto vyriausybės vadovas Hišamas Kandilis (Hesham Qandil), lydimas daugelio savo vyriausybės ministrų, jau penktadienio rytą lankėsi kariaujančiame Gazos ruože;

- Egiptas atšaukė savo ambasadorių iš Izraelio, taip pat pradėjo traukti karines pajėgas į Izraelio pasienį;

- Egipto prezidentas Mahomedas Mursi (Mohamed Morsi) telefonu kalbėjosi su Jordanijos karaliumi  Abdula II (Abdullah II) ir jie abu griežtai pasmerkė Izraelio agresiją;

- Izraelio operacijas griežtai pasmerkė Kataro ministras pirmininkas šeichas Hamadas bin Džaberas Al Tani (Hamad bin Jaber Al Thani);

- JAV kongresas visiškai pritarė Izraelio veiksmams, o valstybės departamentas leido suprasti, kad jis neprieštarauja antžeminei operacijai;

- po JAV vadovaujančių Vakarų šalių vadovai vieningai parėmė Izraelį.

· labai daug buvo kalbama apie tai, kad JAV smogs Iranui iškart po prezidento rinkimų. Visiškai galima numanyti, kad Teheranas nusprendė imtis iniciatyvos.


Pasiruošimas dideliam karui...


Kalbama, kad operaciją „Debesies stulpas“ Izraelio vyriausybė pradėjo sąmoningai, nes turi nemažai strateginių tikslų:
1. Pademonstruoti karingiems kaimynams - Egiptui, Sirijai, Iranui ir Hezbollah -Izraelio gynybinės armijos karinius sugebėjimus ir ryžtą, kad bent kiek atvėsintų jų įkarštį.

2. Parodyti galimiems priešininkams naujos brangios oro gynybos sistemos „Geležinis kupolas“ darbo efektyvumą.

3. Užgrobti Gazos ruožą ir perimti šio pasienio su Egiptu ruožo kontrolę, kad būtų pasirengta galimam karui su šiuo stambiu ir, toli gražu, nedraugišku kaimynu. Egipte, į valdžią atėjus „Broliams musulmonams“, daug kas abejoja, kad taikos sutartis tarp dviejų valstybių būtų pratęsta. Bet kokiu atveju Izraelio-Egipto pasienyje situacija kaista kiekvieną dieną, nes „arabų pavasario“ ir Egipto chaoso metu Sinajaus pusiasalis virto įvairiausių teroristinių grupuočių prieglauda.

Esant tokiai situacijai, palikti pasienio ruožą HAMAS „pasieniečių“ priežiūrai būtų labai lengvabūdiška.


Karas ir ekonomika arba kas laukia Izraelio šekelio?


Nepaisant visos netvarkos ir konfliktų Artimuosiuose Rytuose, Izraelio šekelis ir toliau lieka viena  stabiliausių valiutų pasaulyje.

Nei 90-ųjų metų pabaigos „dotkomų“ (angl.k. .com; interneto kompanijų) krizė, nei Vakarų bankų hipotekos žlugimas 2000-ųjų pabaigoje nepajėgė pajudinti žydų valiutos kurso JAV dolerio ir euro atžvilgiu. 99-ųjų metų sausio pirmąją už vieną JAV dolerį buvo duodama 4,1 šekelio. Jeigu pažvelgsime, kaip Izraelio valiuta baigė sunkiuosius 2008 metus, tai pamatysime, kad doleris buvo vertas 3,758 šekelio, t. y. beveik per visą dešimtmetį, su visomis jo ekonominėmis perturbacijomis, chaosu, kurso nuosmukis sudarė tik nežymius 9%! Palyginimui, rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu tik per vieną mėnesį (2012 metų gegužę) nukrito daugiau negu 13% (nuo 29,75 iki 33,70),  teigė Masterforex-V Akademijos  analitikai.

Verta priminti, kad sandoriai Izraelio valiuta šiuo metu priklauso laisvai konvertuojamų kategorijai. Pasaulyje yra apie 20 laisvai konvertuojamų valiutų ir apie 60 - iš dalies konvertuojamų. Dar 2008 metais CLS bankas, kurį globoja JAV Federalinis rezervas ir kuris yra tarptautinis tarpvaliutinių atsiskaitymų centras, nusprendė įtraukti šekelį į visiškai konvertuojamų valiutų sąrašą.

 


 

Paskelbimo data: 2012-11-21 14:34 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55