Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Trečiadienis, gruodžio 1, 06:16 (GMT +02:00)
Fondų ir prekių rinkos

Alternatyvaus kuro mitai ir realybė: ar atsisakys pasaulis naftos ir dujų?

Alternatyvaus kuro mitai ir realybė: ar atsisakys pasaulis naftos ir dujų?

Pasaulyje įsiviešpataus taika, kai tik žmonės atsisakys naftos ir dujų. Nesistebėkite, viskas logiška: šiuolaikiniai karai, visų pirma, vyksta dėl išteklių - prisiminkite Iraną, Iraką, Libiją, Siriją. Arba kodėl amerikiečiai dažniau kalba apie Venesuelą, nei „socialistinę Kubą“, o Karimovo Uzbekistanas  - nuolatinėje Kinijos, JAV ir Rusijos interesų sankirtoje.

Priežastys akivaizdžios: dėl naftos ir dujų visame pasaulyje tvyro įtampa, jos įtakoja ne tik stambiausių kompanijų, bet ir ištisų valstybių tiek didėjantį praturtėjimą, tiek ir netikėtą nuosmukį. Jei taip, tai ribotų angliavandenilių išteklių pakeitimas atsinaujinančia energija padėtų žmonijai atsisakyti karų ir agresijų.

Ir tegul šis teiginys atrodo perdėtas, tačiau negalima paneigti vis didėjančios alternatyvaus kuro svarbos ir populiarumo.
Kokie reikalai šioje srityje? Kokios specialistų prognozės? Kas slepiasi už dažnai įkyrios biokuro, saulės ir vėjo energetikų propagandos?  Šiuos klausimus nagrinėjo portalo „Market Leader“ analitikai ir ekspertai.

Atsargos neribotos, ekologija nepažeista: alternatyvios energetikos privalumai

Alternatyvių energijos šaltinių klausimas yra vienas aktualiausių dėl dviejų priežasčių, diskusijoje pastebi Masterforex-V Akademijos ekspertai:
 - pirma, naftos ir dujų atsargos yra ribotos. Gana spartus šių svarbiausių išteklių sekimas nervina visus be išimties: mokslininkus, politikus ir, žinoma, verslininkus ir investuotojus. Todėl šių energijos nešėjų pakeitimu kitais domimasi jau seniai ir  atkakliai;
- antra, alternatyvus kuras - tai įvairių ekologijos aktyvistų idée fixe (viena iš daugelio). O ši publika dėl kiekvieno klausimo sukelia tokią sumaištį, kad tampa labai sunku suprasti: ar jis to vertas? Suprasti sunku, bet už tai reikalas atrodo labai aštrus.

Tai, apie ką kalbėjo naftos ir dujų ekspertai... jau įvyko, Rusijoje paskelbta benzino krizė. Pigios naftos ir dujų era pasibaigė. Amerikiečiai patyliukais persėda iš savo nepasotinamų visureigių į mažalitražius automobilius. Patys įžvalgiausi Rusijos gyventojai jau įsigijo pirmuosius Toyota kompanijos hibridinius automobilius Prius arba stojo dėl jų į eilę.

O biržoje dujų ir naftos kainos, su kelių mėnesių periodiškumu, muša savo maksimalių reikšmių rekordus:

 

 Tarp atsakymų į „aštrų klausimą“ dėl alternatyvių energijos šaltinių  pagrindiniai yra šie:
- fotovoltika (saulės baterijos: saulės energijos akumuliavimas ir panaudojimas),
- vėjo jėgainės,
- biokuras (kuro gamyba iš įvairių žemės ūkio kultūrų, ypač rapso),
- antrinės dujos (gautos iš šiukšlių tiesiog sąvartynuose). 

Visi trys alternatyvūs energijos šaltiniai pasaulyje yra labai aktyviai plėtojami.
Taigi, profesionaliai užsiimantys moksliniais tyrimais ir plėtra, pavyzdžiui, saulės baterijomis, nenustoja stebėtis tuo, kad pasaulis labai lėtai reaguoja į akivaizdžią panacėją. Plačiai paplitusi legenda apie tai, kaip tarptautiniai dujų ir naftos koncernai blokuoja naujausius tyrimus alternatyvių energijos šaltinių srityje ir giliai stalčiuose laiko iš anksto įsigytus ypač efektyvių visų trijų tipų kuro „alternatyvų“ panaudojimo prietaisų patentus. Žinoma, legenda atsirado ne tuščioje vietoje, tačiau šiandien naftos kompanijos, kaip taisyklė, labai aktyviai dirba tobulindamos alternatyvių kuro rūšių panaudojimo technologijas.

■ Fotovoltika (elektros energijos generavimo būdas, kai naudojant šviesai jautrius elementus, saulės energija paverčiama elektros energija). Saulės baterijas kuriantys specialistai vis prisimena, kad dar 19-ojo amžiaus viduryje trečdalį JAV BVP užtikrino banginių taukų - vienintelės skystos degios medžiagos - gamyba. Po dešimties metų atsiradę naftos produktai tiesiog nušlavė visą šią pramonę nuo Žemės paviršiaus. Lygiai tokį pat vaidmenį  naftos produktų atžvilgiu atlieka atsinaujinantys energijos šaltiniai - tik stambiosios energetinės kompanijos nesuvokia artėjančios revoliucijos. O ji jau visai ant slenksčio:
- tradiciškai didžiausia saulės baterijų problema yra labai mažas jų NK (naudingumo koeficientas). Standartinių saulės modulių, kurių pagrindą sudaro silicis, NK neviršija 15%. Dėl to saulės baterijų atsipirkimas yra labai problemiškas, o didelių energijos kiekių išgavimui reikalingi gana didžiuliai plotai. Tačiau Vokietijos įmonė Soitec Solar jau gamina, taip vadinamas, daugiasluoksnes baterijas, kuriose, visų pirma, naudojamas ne silicis, o galio ir indžio junginys,  antra, skirtingi sluoksniai efektyviai naudoja įvairias spektro dalis, ir trečia, šviesos intensyvumas, specialių linzių pagalba, padidėja 500 kartų. Naujausių šių baterijų modelių NK laboratorijoje yra didesnis nei 40%, o serijiniai dvigubai viršija penkiolikos procentų standartą.


- 2012 metų gegužę saulės elektrinės Vokietijoje (kuri po Japonijos atominės elektrinės „Fukušima-1“ katastrofos kartu su Belgija nusprendė visiškai atsisakyti branduolinės energijos) jau pasiekė bendrą, didesnį nei 20 gigavatų, pajėgumą, o tai, pasak Vokietijos ekspertų, atitinka 20 atominių elektrinių galią. Tiesa, tai tapo įmanoma dėl labai saulėto oro. Ekspertai nurodo, kad „saulės“ kilovatvalandės kaina „saulėtuose regionuose“ (Šiaurės Afrikoje ar Pietų Kalifornijoje) sudaro apie 10 euro centų ir netrukus nukris iki 5-kių, o tai bus visiškai panašu į „tradicinės“ elektros energijos kainą. Tačiau net ir tuomet šis „panašumas“ reikš dvigubą saulės energijos kainos pranašumą.

- šiandien JAV uždaro savo saulės kolektorių rinką Kinijos gamintojų antplūdžiui. O jei kinai ėmėsi kurios nors pramonės šakos, tai reiškia, kad jos perspektyvos viršys lūkesčius. Šiandien Kinijoje saulės energijos plėtrai skiriamas ypatingas dėmesys - sustiprintas vyriausybės skatinimas. Be to, jei visai neseniai saulės kolektorių gamyba Kinijoje buvo orientuota tik į eksportą, tai šiandien vis daugiau šios produkcijos tiekiama į vidaus rinką. Kartu su Kinija fotovoltinius modulius masiškai ėmė diegti ir Indija, kurioje saulės baterijos vis dažniau išstumia dyzelinius generatorius.

Vėjo jėgainės.  Vokietijoje vėjo jėgainių parkai išvystyti tiek, kad ten sukurta paslaugų sfera, kas valandą teikianti kompanijoms, „vėjo energijos“ gamintojoms, oro prognozes. Šioje pramonės šakoje jau yra labai didelė konkurencija, nes prognozėmis naudojasi ir saulės energetikai, ir tradicinių stočių savininkai, kurie vėjuotomis ir saulėtomis dienomis sumažina savo gamybos apimtis iki minimumo. Tačiau ekspertai mano, kad aktyviausiai plečiasi didžiuliai jūros vėjo jėgainių parkai, kurie domina didelius koncernus.

■ Biokuras.
Biokuro bumas greitai apėmė ne tik išsivysčiusias ES ir Šiaurės Amerikos šalis, bet ir posovietines bei Azijos šalis. Labai nestabili situacija angliavandenilių energijos nešėjų rinkoje, naftos, dujų ir jų transportavimo kainų augimas privertė Europą kurti globalines perėjimo nuo benzino prie biokuro, išgaunamo iš įvairių varpinių augalų ir augalinių aliejų, programas. Kviečiai, kukurūzai, rapsai ir kitos žemės ūkio kultūros staiga labai sudomino automobilininkus. Tuomet atgijo ir ne Europos šalys, ypač tokios kaip Ukraina, turinti įspūdingas žemės ūkio naudmenas, konkurencingas tokiems Europos grandams, kaip pavyzdžiui, Prancūzija, Italija ir, žinoma, Lenkija. Daugelis ekspertų ėmė kalbėti apie „rapsų“ revoliuciją.

■ „Šiukšlių“ dujos.
 Metano, kuris išskiriamas pūvant dideliems šiukšlių kiekiams, panaudojimas elektros energijai gaminti naudingas dviem prasmėmis: ir kaip alternatyvios energijos šaltinis, ir kaip milžiniškų sąvartynų, okupavusių šiuolaikinio pasaulio miestus (ypač megapolius), problemos sprendimas. Ši technologija naudojama jau nuo dvidešimtojo amžiaus pradžios; per tą laiką ji, be abejo, buvo tobulinama ir šiandien sąvartynų dujos „išgaunamos“ ir naudojamos elektros energijos gamyboje daugelyje šalių.

Tačiau, nepaisant visos privalumų įvairovės, alternatyvi energetika - nevienareikšmis dalykas.

Alternatyvios energetikos problemos

Tokių daug. Pirma ir svarbiausia - subsidijavimas. Nepaisant visų saulės baterijų gamybos technologinių pasiekimų, „ne saulėtuose“ regionuose tos technologijos beprasmės. Netgi atsižvelgiant į „saulės kilovatvalandės“ kainų mažėjimą, pavyzdžiui, toje pačioje Europoje saulės energetika nesugeba egzistuoti be stiprios valstybės paramos. Daugelį hipnotizuoja Vokietijos, kuri lengva ranka atsisakė branduolinės energijos, pavyzdys, tačiau visa specialistų komanda iki šiol kritikuoja Angelą Merkel už šį grynai avantiūristinį žingsnį.
 
Saulės energija reikalauja ne tik didelių gamybos, bet, visų pirma, transportavimo išlaidų. Vokietija - ne pati saulėčiausia pasaulio šalis; saulės energijos transportavimas reikalauja statyti naujus elektros tinklus ir, pasak Bavarijos ekonomikos ministro, iki 2022 metų tik „alternatyvios“ energijos transportavimui šalis turės išleisti ne mažiau 50 mlrd. eurų. O tai, savo ruožtu, lems elektros energijos kainos padidėjimą 70 procentų. Žinoma, galima remtis tuo, kad tai tik trumpalaikė perspektyva, kuri vėliau atsipirks šimteriopai, bet garantijos nėra.

Šiandien Italijos, Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir net Vokietijos vyriausybės smarkiai sumažino subsidijas saulės energijos gamybai ir mažina, taip vadinamus, „žaliuosius tarifus“, skatinančius „saulės ūkius“ gaminti energiją. Vis dėlto pigesnės energijos nei branduolinė ir vandens energija kol kas niekas nesugalvojo. Vokietijos ekspertai rimtai nagrinėja visaverčio visų atominių elektrinių darbo atnaujinimo terminus Vokietijoje.

Be to, saulės elektros energija netinka pramoninėje gamyboje - jai reikalingas visiškas „atsarginis“ kitų tipų elektrinių dubliavimas. Tai, kad   saulės energetikai reikalingas privalomas energijos kaupimas (priklausomai nuo paros laiko ir oro sąlygų), taip pat yra didelis trūkumas. Saulės energijos įrenginių kainos sumažinimas nepanaikina būtinybės periodiškai valyti atspindintį paviršių, o tai, dėl didelio stočių ploto, yra didelė problema.

Galiausiai, nors „saulės kompanijų“ atstovai nuolat meluoja, vadindami saulės energetiką „idealiai ekologiška“, yra ir ekologinio pobūdžio problemų. Fotoelementai „gyvena“ apie 30 metų, o jų utilizacija reikalauja specialių sąlygų, nes juose yra kadmio. Tai, iš esmės, išsprendžiama, tačiau tai, kad žymus saulės baterijų ploto didinimas gali sukelti pasaulinę klimato kaitą (dėl Žemės atspindžio charakteristikų pokyčio), jau yra daug rimtesnė problema.

Dėl priklausomybės nuo oro sąlygų ir techninių panaudojimo problemų yra subsidijuojama  ir „vėjo“ energetika, nors reikėtų pabrėžti didelį jos ekologiškumą. Tačiau, kaip ir saulės energetika, daugelyje šalių ji gali atlikti tik papildomos energetikos funkcijas, tačiau negali pakeisti pagrindinės „tradicinės“ energetikos. Pasaulinė saulės energetikos galia šiandien neviršija vienos dešimtosios procento viso pasaulio elektros energijos gamybos; vėjo energetikos - apie 1 procento.

Biokuro bumas, atrodo, baigsis taip pat staigiai, kaip ir prasidėjo.
Energetikos ir klimato apsaugos euro komisarai pranešė apie smarkiai sumažėjusį žemės ūkio kultūrų panaudojimą biokuro gamyboje. ES susidūrė su realiu bado pavojumi, nes plotų žemės ūkiui Europoje visada trūko, o dabar dar didžiulės grūdų ir aliejinių kultūrų apimtys eina tiesiai į krosnį. Subsidijų dėka ūkininkai masiškai perėjo nuo maisto produktų gamybos prie kuro gamybos. Be to, rapsas žinomas kaip dirvožemio žudikas: jis sekina derlingą dirvožemio sluoksnį daug intensyviau negu kukurūzai ir saulėgrąžos, po kurių žemė apie trejus-penkerius metus turi „ilsėtis“. Su šia problema, beje, susidūrė ir posovietinės šalys, puolusios perorientuoti žemės ūkio paskirties žemę rapsų auginimui ar net kirsdamos miškus. Gavosi gana originali „aplinkos apsauga“, apie kurią trimitavo biokuro propagandininkai.
 
Alternatyvios energetikos investicinis potencialias nevienareikšmis

Kalbėti apie „revoliuciją“ energetikos sektoriuje nėra pagrindo, tikina ekspertai. „Revoliucija“ - tai vis tik staigus perėjimas, šuolis. Šiandien nieko panašaus nėra. Dar negreit pasaulis atsisakys naftos, dujų, vandens ir atomo, kaip energijos šaltinių. Reikia turėti omenyje, kad isteriškų sektantų-ekologų išpūsti branduolinės energetikos trūkumai - didžia dalimi yra apgaulė. Tai yra tą energetiką aptarnaujančių žmonių trūkumai.

Jie išlieka ir dirbant su saulės kolektoriais ir vėjo jėgainėmis. Tačiau tuo pat metu akivaizdu, kad atsižvelgiant į vietos sąlygas (pavyzdžiui, Afrikoje, Indijoje, Kinijoje), saulės ir vėjo energetika vystysis labai sparčiai, todėl investicijos į šias technologijas gali būti labai naudingos. O štai biokuras, sprendžiant iš visko, bus užmirštas greičiau, nei kas nors galėjo nuspėti. Žinoma, išlieka jo gamybos iš „nevalgomos“ organikos galimybė, tačiau po to, kai kartą nudegino valgoma, dar ilgai „pūs“ ir stabdys visos pramonės apskritai plėtrą.

Kol nafta ir dujos valdo pasaulį, investuotojams reikia atkreipti dėmesį į tas išsivysčiusias ir stabilias pasaulio šalis, kurios eksportuoja naftą ar dujas - Norvegiją, Kanadą ir kitas, pataria Masterforex-V Akademijos analitikai.

Kanados dolerio, kuris per pastarąjį dešimtmetį JAV dolerio atžvilgiu pabrango 63%, MN grafikas; jei anksčiau už 1 JAV dolerį buvo galima gauti 1,6381 Kanados dolerio, tai dabar - 0,99. Beveik analogiška situacija yra ir Kanados dolerio kurso euro, juanio ir kitų valiutų atžvilgiu.

 

Paskelbimo data: 2012-11-05 14:18 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Nuolatinis kriptovaliutų augimas - galimybė investuotojui

Viena pagrindinių rinkos tendencijų šiais metais yra fenomenalus pagrindinių kriptovaliutų, kelis kartus padidinusių savo kainą, augimas. Populiariausia kriptovaliuta - Bitkoinas (bitcoin, BTC) - kurios augimas įveikė 2600 dolerių ribą. Šių metų sausio mėnesį už 1000 dolerių įsigytą 1-ną bitkoiną birželio pradžioje buvo galima parduoti už 2600 dolerių, iš vieno vieneto gaunant 1600 dolerių pelną.

Paskelbimo data: 2017-06-28 08:30

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD apžvalga

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD analizė atlikta Masterforex-V prekeivių einamajam momentui naudojantis apyvartų indikatorių parodymais.

Paskelbimo data: 2016-10-25 20:10

Nafta: trūkumas ar perteklius?

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) perspėjo, kad investicijų į naftos gavybą mažėjimas, prasidėjęs prieš dvejus metus, gali nesustoti ir 2017 metais ir artimiausiais metais gali lemti žymų trūkumą rinkoje. 2015 metais pasaulinės investicijos į energetikos sektorių sumažėjo 8% iki 1,83 trilijono dolerių, sakoma TEA pranešime.

Paskelbimo data: 2016-09-28 05:56

Naftos kainos krinta iki daugiasavaitinių minimumų

Naftos kainos nukrito iki daugiasavaitinių minimumų, nes Irano eksporto padidėjimas ir naftos tiekimo atsinaujinimas iš Libijos ir Nigerijos sustiprino investuotojų baimes, kad pasaulinis perteklius išliks. Apie tai portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos NordFX analitikai. Brent ir WTI naftos ateities sandorių kaina per vieną savaitę nukrito 9-10 procentų, kas įrodo stiprų naftos rinkos volatilumą. „Praeitą savaitę mes matėme daug kritimo naujienų. Rinką įtakoja silpni fundamentalūs veiksniai“, - sakė LBBW naftos analitikas Frankas Klumpas (Frank Klumpp).

Paskelbimo data: 2016-09-20 15:08

Pasaulinės naftos kainos ir toliau mažėja

Naftos kaina ir toliau krinta, tai liudija Londono ir Niujorko biržų sandorių duomenys. Daugiau apie tai pasakoja portalas „MarketLeader“.

 

Elektroninės prekybos duomenys rodo naftos pigimo tendenciją. Po pranešimų apie britų referendumo rezultatus, pasaulinės naftos kainos iškart sumažėjo daugiau nei 1 procentu, tuo pačiu WTI naftos barelio kaina nukrito žemiau 50 JAV dolerių.

Paskelbimo data: 2016-07-07 15:50

Pasaulio bankas padidino savo prognozes dėl naftos kainų 2016 metais

Gerėja kai kurių specialistų lūkesčiai dėl kainų tendencijų naftos rinkoje einamaisiais metais. Pasaulio banko ekspertai tikisi pasiūlos pertekliaus sumažėjimo ir tai taps kainos padidėjimo priežastimi. Apie tai praneša portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2016-05-02 14:56

Aukso ateities sandoriai gali vėl smukti

Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Tarptautinio Forex prekeivių susivienijimo (TFPS) analitikai, praėjusią savaitę auksas turėjo neblogą paklausą ir tai leido jam įveikti pasipriešinimą 1257 taške. Pramušęs šią žymą, taurusis metalas galėjo judėti toliau - prie 1270 dolerių už unciją žymos.

Paskelbimo data: 2016-04-26 04:03

Nigerija prisijungė prie iniciatyvos sumažinti naftos gavybos apimtis

Neseniai viename iš interviu Rusijos energetikos ministras Aleksandr Novak paminėjo, kad optimali visus tenkinanti naftos kaina yra 50 dolerių už barelį žymos ribose. 75% naftos eksporto apimančios valstybės pareiškė sutikimą apriboti naftos gavybos apimtis. To pakanka, kad naftos kaina pradėtų kilti. Iranas šiam susitarimui vis dar nepritaria. Tačiau Nigerijos naftos ministras Emanuelis Kačikvu, atvirkščiai, pareiškė, jog jo šalis palaiko šią iniciatyvą. Kaip yra žinoma, Nigerija yra stambiausia naftos tiekėja Afrikoje.

Paskelbimo data: 2016-02-23 12:15

Aukso kaina gerokai išaugo ir pasiekė metinį maksimumą

Finansinio nestabilumo baimė, dolerio kurso kritimas ir JAV iždo obligacijų pajamingumo sumažėjimas įtikino investuotojus ieškoti prieglobsčio tauriajame metale, dėl šių priežasčių aukso kaina šoktelėjo daugiau nei 4 procentais ir pasiekė metinį maksimumą. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, nuo metų pradžios auksas pabrango 15% dėl pasaulio fondų rinkų žlugimo.

Paskelbimo data: 2016-02-13 08:42

Kylanti naftos kaina nekelia rinkos pasitikėjimo

Naftos rinkos volatilumas daro įtaką fondų aikštelių dinamikai. Sandoriai yra veikiami neapibrėžtų OPEC veiksmų dėl naftos gavybos mažinimo. Pagrindinių naftos šalių-eksportuotojų veiksmų dėl tiekimų sumažinimo koordinacijos tikimybė yra gana maža. Čia verta pridėti jautrią energijos nešėjų rinką. Pagrindinis prekinės-žaliavinės rinkos dalyvis, Kinija, išėjo Naujametinių atostogų. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, rinkoje stebimi trūkinėjantys, nepamatuoti judėjimai

Paskelbimo data: 2016-02-09 19:00