Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 16:40 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Investuotojams: JPMorgan Chase gali išprovokuoti antrą krizės bangą

Investuotojams: JPMorgan Chase gali išprovokuoti antrą krizės bangą

JAV bankų naujienos. Paradoksalu, kad apie Ispanijos banko Bankia problemas ir išeities iš aklavietės ieškojimą rašoma daugiau, negu apie Amerikos JPMorgan Chase fiasko! Ir tai nepaisant to, kad Ispanijos banko (šalyje ketvirto pagal šį rodiklį) aktyvai sudaro 328 milijardų eurų, o stambiausio JAV banko aktyvai - 2,3 trilijono dolerių. JPMorgan dėl savo treiderio, „Londono banginio“, voliuntaristinio žaidimo per šešias pavasario savaites prarado 2 mlrd. dolerių. Na ir kas? Banko vadovas Džeimsas Daimonas (James Dimon) po to atsiprašė akcininkų, jie jam atleido ir nusprendė nesumažinti mielajam Džeimi (Jamie) praėjusių metų premijos: kaip ir buvo žadėta, jam išmokėjo 23 mln. dolerių.

JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) pavadino Dž. Daimoną „vienu profesionaliausių banko vadybininkų“. Ir tai jis pareiškė ne PRIEŠ skubiai sukviestą spaudos konferenciją gegužės 11 dieną, kurioje JPMorgan paskelbė apie didžiulius nuostolius, o PO jos. Be to, Baltųjų rūmų šeimininkas prisipažino, kad jeigu JPMorgan neišliktų pelninga finansų įstaiga ir vienu iš JAV finansų sistemos ramsčių, jis užpjudytų jį visais šunimis. Trumpai tariant, kaip sakydavo senovėje, kas leidžiama Jupiteriui, neleidžiama paprastam jaučiui. O gal ponas Obama nepamiršo, kad paskutinėje pelno deklaracijoje nurodė šiame banke turintis nuo 500 tūkstančių iki 1 milijono dolerių?

Galų gale, kas gi  tie 2 milijardai JPMorgan top-menedžerių lygio bankininkams? Veikiausia jie priprato skaičiuoti skaičius ne pagal nulių kiekį, o pagal kablelių, skiriančių kategorijas: vienas kablelis – tūkstančiai, du kableliai - milijonai, trys kableliai - milijardai, keturi kableliai - trilijonai. Didesnėmis sumomis niekas ir neskaičiuoja. Taigi, užtenka vienos rankos, norint valdyti didžiausius pasaulio bankus. Jei kas nors nesuprato, tai pokštas. Už tat tokios pat sumos (1,8 milijardo eurų) neužtenka Kiprui, norint išvengti kreipimosi į Europos Sąjungą, prašant daugiamilijardinės pagalbos ir dar daugiau pakreipti laivą vadinimą „Euro zona“...

Taktinis ar strateginis apsirikimas?

O juk perspėjome! Neįmanoma nesistebėti mokėjimu gauti informaciją ir ją išanalizuoti leidinyje Wall Street Journal, kurio analitikai dar pačioje balandžio pradžioje atskleidė schemą ir veikiančiuosius asmenis, dėl kurių  JPMorgan patyrė dviejų milijardų nuostolius! (beje, rimti ekspertai teigia, kad nuostolių apimtis ne du, o septyni milijardai, ir tai yra tik „matoma ledkalnio viršūnė“). Tada Džeimsas Daimonas pavadino šią informaciją „audra vandens stiklinėje“. Po mėnesio, pripažinus nuostolius, į žurnalistų klausimą, į ką jis būtų atkreipęs daugiau dėmesio praeityje, jeigu būtų galėjęs, JPMorgan vadovas atsakė trumpai, bet drūtai: „Į laikraščius“.

Na, kas gi neklysta, ypač tokioje sudėtingoje situacijoje, kuri dabar susidarė pasaulio finansuose?
Svarbiausia, tikino Džeimsas Daimonas, kad nenukentėjo JPMorgan klientų lėšos, be to, ir pats bankas baigs ne tik metus, tačiau net ir nelemtą antrąjį ketvirtį pelningai.

Tik štai dar yra keli klausimai Džeimsui Daimonui, kurį  šių metų Amerikos CEO  TOP-10-tuke charakterizuoja kaip vadybininką, kuris skiria dėmesį detalėms, tačiau mato ir bendrą  vaizdą“:

  • nejaugi jis nežinojo, kad kažkokiam (be įžeidimų!) jo banko treideriui, kuriam pavaldūs buvo tik du bendradarbiai, buvo leista disponuoti daugiau negu 100 milijardų dolerių? Pasak vidinės informacijos, Džeimsas Daimonas tą puikiai žinojo;
  • kaip vertinti faktą, kad tai ne pirma didelė JPMorgan nesėkmė pastaruoju metu, susijusi su investicijomis? Priminsime didžiules investicijas į LightSquared Inc., kuri šių metų gegužės mėnesį paskelbė bankroto procedūros pradžią, vertybinius popierius, apie vidinį skandalą Japonijoje dėl Nippon Sheet Glass papildomo akcijų išleidimo, įvykusio dar 2010 metų rugpjūtį, tačiau apie jį japonų reguliatorius prisiminė tik dabar,  ir galiausiai apie fiasko su socialinio tinklo Facebook akcijomis, kurio organizatorius buvo JPMorgan ir kuris dabar kaltinamas nutekinęs reikiamą informaciją vieniems ir nuslėpęs patikimą informaciją nuo kitų investuotojų;
  • kodėl banko akcininkai  (tiesa, nedidele persvara, tik 60 procentų) taip ramiai priėmė ne tik 2 milijardų JAV dolerių praradimą, bet ir dėl šių nuostolių 15 mlrd. JAV dolerių priverstinį grįžtamojo akcijų išpirkimo pristabdymą, ir 8,2 proc. banko akcijų žlugimą iškart po nuostolių fakto pripažinimo, ir momentinį tarptautinių agentūrų JPMorgan reitingų sumažinimą ir dar su „neigiama“ prognoze?
  • kodėl Dž. Daimonas pripažino nuostolius? Tokiam milžinui kaip JPMorgan 2 mlrd.  - ne pinigai. Nuostolį buhalteriai gali lengvai „ištęsti“ per  ketvirčio ataskaitas. O jeigu reguliuojantys organai ir rastų kažką, tai vienos kitos dešimties milijonų dolerių bauda būtų keliomis eilėmis mažesnė, negu kapitalizacijos nuostoliai fondų biržoje ir nepalyginama su smūgiu „geriausiai rizikas įvertinančio banko“ reputacijai, kurią ugdė jau daugelį metų. Galbūt plačioji visuomenė ruošiama daug didesnių nuostolių paskelbimui?
  • ką darys JPMorgan su savo 356 milijardais dolerių, paskirstytais labai sudėtinguose finansiniuose instrumentuose? O su 16 procentų aktyvų, investuotų į LABAI RIZIKINGUS vertybinius popierius? Juk „jeigu kas su jais“, tai bus paliestos ir JPMorgan klientų lėšos.

 


Šiuo momentu akcijos kaina yra apatinės fleto ribos diapazone ir tuo gali sukelti investuotojų susidomėjimą šiuo instrumentu. Pozicijos formavimą pagal duotąjį instrumentą rekomenduojame vykdyti pasibaigus korekcijai visoje fondų rinkoje arba esant aiškiai pagrindinių žaidėjų akumuliacijai 30 dolerių ribose.

Pabaiga prasideda nuo derivatyvų rinkos

NordFX analitikai sako, kad dar daugiau rimtų klausimų turėjo būti užduota  apie derivatyvų (išvestinių finansinių priemonių) rinką:

  • kiek priemonių „vaikštinėja“ derivatyvų rinkoje  tiksliai nežino niekas. Ekspertai  vertina jos minimumą  600 trilijonų dolerių (maksimumą - 1,5 kvadrilijono). Net jei  būtų imama apatinė koridoriaus vertinimo riba, pagal leidinio Economist vertinimą tai DEŠIMT KARŲ DAUGIAU NEI PASAULIO BVP,  praėjusių metų pabaigoje įvertinto  65 trilijonais JAV dolerių;
  • beje, derivatyvų rinkoje nominalioji vertė apskaičiuojama kartu su finansiniu svertu. Paprastai investuojamos realios lėšos yra 10-20-30 kartų mažesnės nei nominali derivatyvų vertė, o kartais finansinis svertas gali pasiekti šimtas prie vieno santykį. Derivatyvų  rinkoje juda tik grynieji pinigai. Ar ne čia likvidumo deficito priežastis, kad bankai, veikiantys derivatyvų rinkoje, yra priversti kaupti grynuosius?
  • derivatyvų rinka - uždaras klubas. Beje, jei 2009 m. penki didžiausi bankai valdė 80 procentų visų JAV derivatyvų, tai  Generalinio valiutos kontrolės biuro duomenimis  2011 m. pabaigoje keturių bankų  - JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., Banko f America Corp. ir Goldman Sachs Group Inc. - dispozicijoje buvo 95,9 proc. Amerikos derivatyvų;
  • derivatyvų rinka – tai vorų klubas stiklainyje:  jei kažkas patiria nuostolį, tuomet tai perima kitas žaidėjas, niekas neprapuola ir už stiklainio ribų neišnešama. Tai yra, dviejų milijardų JPMorgan nuostoliai tapo pelnu kitiems bankams. Beje, JPMorgan patyrė nuostolių, nes, pamatę jų treiderio apsirikimą, prieš banką ėmė žaisti kiti derivatyvų rinkos žaidėjai.

Įprasta žaidimo taktika derivatyvų rinkoje - jei kažkas nepasisekė, tuomet statoma už kitus instrumentus, tačiau dar rizikingesnius. Taip atsitiko ir „Londono banginiui“. Anksčiau minėjome, kad paskelbti  2 mlrd. JAV dolerių nuostolių - tai tik matoma ledkalnio viršūnė. Ką savyje slepia povandeninė dalis, apie kurią sužinosime šiek tiek vėliau (žinoma, jei sužinosime)? Jei  JPMorgan derivatyvų rinkoje rimtai bankrutavo, tuomet  visų jo kapitalų  nepakaks padengti žalą. Ir tada Lehman Brothers bankrotas tikrai atrodys lyg lengvas bangų raibuliavimas vandens paviršiuje ...

"Ar girdite, kaip tiksi bombos laikrodis, padėtas po derivatyvų rinka?“ Ir pirmieji  sprogimą pajus ne derivatyvų klubo žaidėjai, o nuo jų priklausančios nacionalinės finansinės sistemos.

Paskelbimo data: 2012-06-15 11:24 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55