Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, sausio 18, 18:35 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Metų intriga: ar sugebės JAV kandidatas vadovauti Pasauliniam bankui?

Metų intriga: ar sugebės JAV kandidatas vadovauti Pasauliniam bankui?

JAV naujienos.  Daugelį pasaulio investuotojų domina klausimas, kuris kandidatas tinkamiausias vadovauti Pasauliniam bankui (PB). Didžiausia tarptautinė finansinė institucija pasaulyje balandžio mėnesį planuoja skirti naują vadovybę. Būtent tada organizacijos valdytojų taryba turėtų priimti sprendimą ir paskelbti, kas bus naujuoju pirmininku.

Dabartinis Pasaulio banko prezidentas, Robertas Zelikas (Robert Zoellick), yra pranešęs, kad, po penkerių metų kadencijos, jis ketina palikti savo postą birželio 30 d. Šioje situacijoje vėl (kaip ir neseniai vykusių naujo TVF vadovo rinkimų atveju) jaučiama intriga, nes yra didelė tikimybė, kad įprasta tradicija gali būti pažeista, taip nustatant naujas žaidimo taisykles.

Sparčiai besivystančių ekonomikų šalys vis atkakliau reikalauja savo vietos po saule. Ar šiuo atveju pavyks pergudrauti  amerikiečius, ar visa ta kova tik iliuzija, būtinas žaidimas, rinkimų ir konkurencijos imitacija, bandymas sukrėsti rinkas?

Kandidatų kėlimas arba kas vertas tapti Pasaulinio banko vadovu?


Kaip paaiškino Masterforex-V Akademijos  prekybos biržoje ekspertai, esmė ta, kad daugiau kaip šešiasdešimt metų Pasaulio banko vadovu  visada skiriamas Jungtinių Valstijų kandidatas, o TVF vadovu - Europos atstovas. Tačiau pastaruoju metu, trečiųjų šalių atstovai vis atkakliau pretenduoja atsisėsti prie tarptautinių finansinių gigantų vairo. Renkant naują Tarptautinio valiutos fondo Europos vadovą, Europai sunkiai, bet vis tik pavyko apginti savo atstovą. Nors intriga nebuvo juokinga. Dabar ir Pasaulio banke amerikiečių monopolijai iškilo grėsmė.
Kaip buvo minėta, nuo 1944 m., t.y. nuo Pasaulio banko įkūrimo, jo pirmininku nuolat buvo JAV pilietis, nors ši tvarka jokiuose oficialiuose dokumentuose, žinoma, nebuvo užfiksuota. Tai tik tradicija, ne daugiau. Tačiau, kai šios taisyklės buvo įvestos, niekas kitas planetoje ir negalėjo pretenduoti į pasaulio finansų lyderystę:
- iš tikrųjų, po Antrojo pasaulinio karo tik JAV bei Vakarų Europos šalys ir galėjo pretenduoti tapti pasaulinės rinkos ekonomikos lyderėmis: Socialistinė stovykla  išvis gyveno pagal jų pačių ekonominius įstatymus, Afrika ir Azija buvo kolonijinės, Lotynų Amerika – pusiau kolonijinė, Australija ir Kanada – britų dominijos. Todėl nenuostabu, kad pasaulio finansus tuomet valdė JAV ir Europa.
- po kolonijinės sistemos griuvimo, "trečiasis pasaulis" pasinėrė į baisų skurdą. Žinoma, jis negalėjo pretenduoti į  jokį svarbų vaidmenį tarptautinėje finansų politikoje.Įveskite tekstą ar svetainės adresą ar verskite dokumentą.
- Jungtinės Amerikos Valstijos viso pasaulio priešakyje. Pasibaigus šaltajam karui ir pasaulyje paplitus  rinkos ekonomikai, Jungtinės Valstijos ir Vakarų Europa turėjo likti proceso priešakyje ir būti kelrode žvaigžde, nes būtent iš jų ėmė pavyzdį buvusios socialistinės šalys.
- 2008 ir 2011 metų krizės pamokos. Po 2008-2011 metų finansinės krizės sąmonėje įvyko galingas lūžis - paaiškėjo, kad pasaulio gigantai nėra tokie stiprūs, kaip atrodė, o jų ekonomikos labai priklauso nuo to paties "trečiojo pasaulio", kuris per pastaruosius du dešimtmečius gerokai pažengė į priekį. Pažangiausios jo atstovės dabar vadinamos  „dinamiškai besivystančių ekonomikų šalimis“ ir vis dažniau įtraukiamos į įvairius prestižinius klubus (G-20, žr.).
- Pasaulio banko įtaka pasaulio ekonominiams procesams. Pasaulio banko organizacijų  grupės  prezidentas Robertas Zelikas, paskelbdamas savo sprendimą apie pasitraukimą iš PB vadovo posto, atvirai kalbėjo apie „naują realybę“: „Bankas pripažino, kad pasaulyje, kuriame  gyvename šiandien, yra keli ekonomikos augimo poliai, tradicinė sąvoka – „trečiasis pasaulis“ - pasenusi, o besivystančios šalys gali vaidinti svarbų vaidmenį,  kaip ekonomikos augimo lokomotyvų ir atsakingų pasaulio tvarkos veikėjų“;
■ "Trečiasis pasaulis" pateikia staigmeną. Trečiųjų šalių atstovai jau seniai atvirai kalba apie lygių galimybių būtinybę visiems šiuo svarbiu tarptautinės finansų politikos klausimu. Dabar senosios tradicijos, daugeliu atveju, tiesiog nebeaktualios. Jei anksčiau (prieš 5 metus) tokios pretenzijos sukeldavo tik amerikiečių ir europiečių šypseną ar susierzinimą, tai dabar, po krizės, atmesti trečiųjų šalių pretenzijas tapo tiesiog nemalonu. Bet kokiu atveju, konkurencija akivaizdi: kovo 22, likus dienai iki paraiškų pateikimo termino pabaigos, į Pasaulio banko pirmininko kėdę pretendavo du „trečiojo pasaulio“  atstovai -  Nigerijos finansų ministrė Ngozi Okondžo Iveala (Ngozi Okonjo Iweala) ir buvęs Kolumbijos Finansų ministerijos vadovas Chose Antonio Okampo (Jose Antonio Ocampo) (Kolumbijos universiteto Niujorke profesorius). O dar BRICS šalys kėlė intrigas iki paskutinio momento, žadėdamos iškelti savo kandidatą (žr. Ar sugebės BRICS ištraukti ES iš krizės?). Jei pasibaigus paraiškų pateikimo laikui būtų daugiau nei keturi kandidatai (anksčiau to nebuvo), 25 vykdantieji Pasaulio banko direktoriai būtų priversti sudaryti trumpąjį trijų kandidatų, su kuriais vėliau bus kalbamasi, sąrašą. Sprendžiant iš to, kad Baltieji rūmai staiga susilaikė ir iki paskutinio momento nepateikė savo kandidatūros, jiems tai tikrai buvo staigmena;
■ Iš tiesų, kodėl negalima kitiems? Šį klausimą dabar užduoda daugelis. Juo labiau, kad pagal Pasaulio banko taisykles, 187 šalys - finansų įstaigos dalyvės - turi teisę siūlyti savo kandidatą į vadovo postą. „Visose kitose vadovaujančiose tarptautinėse institucijose skelbiamas atviras konkursas. Taip elgiasi JT, PPO, EBPO. Šiuo požiūriu,  TVF ir Pasaulio bankas yra anomalijos -, sako Ch.A.Okampo.  – Įsijungėme  į priešrinkimines lenktynes​​, tikėdamiesi, kad šį kartą viskas bus kitaip... Kandidatai - daugiau nei tik simboliai, tai įrodymas, kad besivystančios šalys gali iškelti gerus ir nusipelniusius pasitikėjimo kandidatus, galbūt tokius pat gerus, kaip JAV kandidatai, o gal net geresnius“. Be to, ir dabartinis pirmininkas Robertas Zelikas nebūtinai nori matyti savo įpėdiniu tėvynainį. Tarp galimų pretendentų jis įvardijo indonezietį  Muljanį Indravatį (Mulyani Indrawati), egiptietį Mahmudą Muhiediną (Mahmud Muhieddin) ir Okondžo Iveala (Okonjo-Iweala) iš Nigerijos. „Tai visais atžvilgiais aukščiausio lygio profesionalai“, - sakė Zelikas;
■ amerikiečiai delsė iki paskutinės minutės. Ir taip, beje, pademonstravo ne tik savo silpnumą, bet taip pat užkirto kelią daugeliui vertų kandidatų  iškelti savo kandidatūras, nes jie laukė Vašingtono sprendimo. Anot gandų, JAV netgi nagrinėjo  variantą siūlyti kandidatu kitos šalies JAV pilietį (anksčiau imtis tokių triukų nebuvo poreikio). Baltuosiuose rūmuose ilgai svarstė visus „už“ ir „prieš“, rinkdamiesi iš keturių kandidatų: tarp jų ir "Pepsi" generalinė direktorė Indra Nooyi (Indra Nuui), JAV ambasadorė  JT Sjuzan Rais (Susan Rice), buvęs ekonomikos tarybos, prie JAV prezidento, vadovas Laris Samersas (Larry Summers) ir JAV Senato komiteto tarptautinių santykių komiteto vadovas Džonas Keris (John Kerry). Kol pasaulis spėliojo, ką pasirinks Barakas Obama, sulaukta  kito siurprizo: Baltieji rūmai visai netikėtai iškėlė penktą kandidatą – Dartmuto kolegijos (Dartmouth College) prezidentą -  Džimą Jong Kimą (Jim Yong Kim), žmogų, visiškai nežinomą  finansų pasaulyje.

Metų intriga: kas, stojęs prie PB vairo, galės reguliuoti pasaulio ekonomiką?

Kaip jau minėta, jis bus žinomas balandžio pabaigoje. Tačiau tai toli gražu nevienareikšmiška ir intriga išlieka.
■ Ngozi Okondžo-Iveala. Pastaraisiais mėnesiais  BRICS šalys pareiškė apie būtinybę užbaigti Pasaulio banko vadovų skyrimo iš JAV kandidatų praktiką, todėl greičiausia jie rems ne amerikiečių kandidatūrą. Dar klausimas, ką būtent jie rems. Bet greičiausiai -  Ngozi Okondžo-Ivealą, nes jos kandidatūrą remia taip vadinama  besivystančių šalių „grupė 11“. Jau dabar žinoma, kad ją tikrai rems Brazilija ir Pietų Afrika. Anksčiau Okondžo-Iveala užėmė PB generalinės direktorės postą, tačiau pernai Nigerijos prezidentas Gudlak Džonatanas (Goodluck Jonathan) pasiūlė jai vadovauti Finansų ministerijai ir tapti reformų kuratore. Žinoma, kad ir Jungtinėse Amerikos Valstijose dauguma prie Pasaulio banko vairo norėtų matyti moterį;
■ Džimas Jong Kimas - pats netikėčiausias pretendentas į šį postą.  52-metų Korėjos kilmės akademikas, nuo 2009 metų Dartmuto kolegijos prezidentas, prieš tai - Harvardo medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos profesorius, PSO kovos su ŽIV ir AIDS departamento direktorius, jis taip pat turi tuberkuliozės gydymo įdirbį. Jis yra sveikatos srities ekspertas, bet ne finansų, tačiau tai nei kiek nesuglumino Barako Obamos: „Pasaulio bankas yra vienas galingiausių įrankių, kokius turime skurdo mažinimui ir pragyvenimo lygio pakėlimui visame pasaulyje, ir asmeninė Džimo patirtis ir jo tarnybos metai rodo, kad jis yra idealus kandidatas šiam darbui“ - sakė JAV prezidentas. Pasak „The Financial Times“, tai, kad JAV iškėlė kandidatu Džimą Jong Kimą, turėtų nustebinti  besivystančias šalis, kurios labiau tikėjosi kandidatų tarpe išvysti  patyrusį Volstryto finansų ekspertą, o ne Azijos kilmės medicinos mokslų daktarą. Šis originalus ėjimas jau davė rezultatų, pavyzdžiui, Pietų Korėja pareiškė, kad visiškai pritaria Džimo Jong Kimo kandidatūrai į Pasaulio banko vadovo postą;
■ Kas laimės? Daugumos ekspertų nuomone, amerikiečio šansai didesni: pirma, tradicijos jėga (ji, taip pat, ne tuščioje vietoje atsirado), antra, šalies autoritetas ir, trečia, visus tenkinantis kandidatas: gimė Seule (t.y. „trečioje pasaulio šalyje“), nesusijęs su finansiniais klanais, besirūpinantis kasdieniškesnėmis problemomis, nei  tik kapitalo didinimu.
Šį kart, tikriausia, amerikiečiams vis tik pavyks išlaikyti PB vadovo kėdę, tačiau po penkerių metų tendencija gali visiškai pasikeisti. Iš tikrųjų, TVF ir Pasaulio bankas keičiasi ir vystosi su ta pačia dinamika, kaip ir visas pasaulis. Tik per paskutinius, Roberto Zeliko kadencijos metus, Pasauliniame banke:
• daug kartų padidintas nepriklausomų ir pensijų fondų lėšų investavimas į Afrikos ir kitų besiformuojančios  rinkos ekonomikos šalių privatų sektorių;
• pusę aukštų pareigų užima moterys;
• beveik pusę Pasaulio banko vadovybės sudaro išeiviai iš besivystančių šalių;
• banko vyriausiojo ekonomisto pareigas pirmą kartą užėmė besivystančios šalies atstovas – Kinijos pilietis Džastinas Linas (Justin Lin);
• sukurta papildoma, vykdomojo direktoriaus pareigybė Afrikos šalims, esančioms į pietus nuo Sacharos;
• sukurta: problemų konfliktų, saugumo ir vystymosi centras Nairobyje; „Lyčių lygybės užtikrinimas, kaip pagrįstas požiūris į ekonominę plėtrą“; Singapūro pažangios patirties centras infrastruktūros ir miesto plėtros srityje; arabų šalių iniciatyva.

Jei ši tendencija tęsis, o taip tikriausiai ir bus, kitas Pasaulio banko vadovas, beveik neabejotinai, bus trečiosios šalies atstovas ir, labai tikėtina, moteris.

Paskelbimo data: 2012-03-30 10:07 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55