Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 15:37 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Investuotojams: kas yra tiesa, o kas - prasimanymai apie JAV silpnumą bei Kinijos stiprybę?

Investuotojams: kas yra tiesa, o kas - prasimanymai apie JAV silpnumą bei Kinijos stiprybę?

JAV naujienos. 2011 metų ekonominiai sunkumai vėl iš naujo  iškėlė investuotojams svarbų JAV ir Kinijos varžymosi dėl galingiausios planetoje supervalstybės, lemiančios pasaulinę plėtrą, statuso klausimą. Ilgus 70 metų ant šio pjedestalo stovi Amerika (jau 1945 m. atėmusi jį iš nualintos Didžiosios Britanijos), derindama  pasaulį pagal save,  nuo JAV dolerio viešpatavimo iki „vakarietiškų demokratinių vertybių“ politikoje ir masinės populiariosios kultūros mene.

Tačiau, kaip mokė senovės graikai, viskas kinta, viskas keičiasi ir vis dažniau ir dažniau ekspertai kelia sau sakramentinį klausimą, ar išlaikys JAV lyderės pozicijas pasaulyje, ar neišmušė JAV nuosmukio ir „Pax Americana“ pabaigos valanda (arba amžius), kai finansinis, ekonominis, mokslinis, karinės strategijos centras iš Vašingtono  persikels į Pekiną?

Taigi, kiek yra teisūs, o kur klysta tezės apie JAV silpnumą ir greitą žlugimą ir Kinijos galią  šalininkai? 

Kas mano, kad JAV viešpatavimo pasaulyje epocha baigiasi? 

Kai kurie mokslininkai (Gideonas Rachmanas, "Financial Times"), jau nekalbant apie daugybę Rusijos analitikų (taip pat ir Rusijos Užsienio reikalų ministerijos Diplomatinės akademijos profesorius  Igoris Panarinas, kuris mano, kad neišvengiamas ne tik žlugimas, bet ir ... JAV subyrėjimas) įsitikinę, kad XXI amžius priklausys kitai šaliai, kad sargybos pakeitimas tiesiog neišvengiamas, visų mūsų laukia  "Azijos amžius", ir, pirmiausia, kylančio giganto - Kinijos. Net Zbignevas Bžezinskis (Zbigniew Brzezinski) (žr. straipsnį Zbignievas Bžezinskis: be JAV pasauliui gresia chaosas), nors ir nemano, kad  Kinija lygiavertė JAV, pripažįsta jos galią ir vadina ją būsima Amerikos įpėdine. Daugelis ekspertų mano, kad Kinija sugebės pralenkti JAV ir tapti nauja supervalstybe.

Jų prognozėse nesutampa tik laikas, kada būtent  įvyks ši istorinė rokiruotė. Kai kurie mano, kad laukti (arba ruoštis, kaip kam maloniau) liko visai neilgai - ne vėliau kaip 2015 metais (Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos prognozė), TVF įvardija 2016 metus. Būtent tuo metu JAV BVP dalis pasaulio ekonomikoje sumažės iki 17,7%, o Kinijos - išaugs 18%. Dėl to JAV ekonomika praras savo, kaip  stambiausios pasaulyje, vardą, kurį ji turi beveik 120 metų. Kiti mano, kad kinai pralenks amerikiečius ne anksčiau, kaip 2030 metais (Pasaulio banko prognozė). Vienaip ar kitaip, bet amerikietiškas amžius (jį paskelbė Amerikos redaktorius ir leidėjas Henris Robinsonas Liučė (Henry Robinson Luce) 1941metais), kaip daugelis mano, artėja prie pabaigos. Pasaulinė ekonominė konfigūracija dramatiškai keičiasi mūsų akyse. Apskritai, viso gero, JAV! Pasirodo, kad Amerika - gražu, tačiau Kinija - štai kur tikra jėga ir žmonijos ateitis?

Kas yra tezės apie JAV (kaip supervalstybės) saulėlydžio pradžią priešininkai?

Nejau geriausios Amerikos dienos yra praeitis? Nemažesnė ekspertų grupė (pavyzdžiui, Farid Zakarija, Išaan Tarur (Fareed Zakaria, Ishaan Tharoor), Time) mano, kad tokios dekadentinės nuotaikos - tik mados tendencija, tušti plepalai ir visiška klaida.

Barakas Obama  jau pasakė, kad jis nesutinka su antrąja vieta Jungtinėms Amerikos Valstijoms, dar toliau žengė dabar pirmaujantis respublikonų partijos kandidatas į prezidentus  Mitas Romnis (Mitt Romney), kuris garantavo amerikiečiams, kad XXI amžius bus JAV amžius, o ne Kinijos.

Prieš keletą metų į šią karštą diskusiją įsitraukė  ir portalas "Market Leader" ("Amerikietiški kalneliaiukai“ arba  kodėl JAV klesti tuo metu, kai visas pasaulis laukia paskutinės supervalstybės defolto?“). Masterforex-V Akademijos prekybos biržoje analitikai  nusprendė išsiaiškinti, kas pasikeitė pasaulyje ir JAV per pastaruosius dvejus metus? Kiek tiesos vis dažniau žiniasklaidoje sutinkamoje tezėje, kad štai-štai Kinija  pasivys ir aplenks Ameriką (ir kaip neprisiminti garsiojo Nikitos Chruščiovo posakio apie analogišką TSRS ir JAV kovą)?

Investuotojams visi šie klausimai nėra nenatūralūs ar tušti, nuo atsakymų į juos priklauso rekomendacijos investuotojams, jie padeda nustatyti, kieno vertybinių popierių (nuo obligacijų – iki fondo indeksų (pavyzdžiui, Dou Džonso ir S&P 50) ir akcijų pasaulinėse biržose (NYSE, NASDAQ, MICEX, RTS)  vertė ilgainiui gali augti ir duoti pelną investuotojams? Taigi, kas yra tiesa ir prasimanymai apie JAV silpnybesumą ir jos stiprybesę?
 

JAV ekonomika lenkia Kinijos ekonomiką?

Kaip gerai žinoma, rungtynės – tai žaidimas, kuriame nustatomas nugalėtojas.
Tačiau sparingo partnerių - JAV ir Kinija - lyderio identifikavimas rungtynėse nėra toks aiškus. Daug kas vis tik priklauso nuo konkrečios pramonės šakos ir plėtros krypties. Analizuojant ekonomiką, iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad nėra apie ką kalbėti. Apie ką kalbėti, jei:
■ JAV, skirtingai nei Kinija, turi daugiausia gamtinių išteklių - vario, švino, urano, aukso, sidabro, gyvsidabrio, nikelio, naftos, gamtinių dujų, medienos. Amerikiečiai turi didžiausias pasaulyje anglies atsargas (27% visų išžvalgytų atsargų pasaulyje). Praėjusiais metais pirmą kartą per 20 metų šalis tapo grynąja kuro eksportuotoja. Kinijos gi  gelmėse gamtos išteklių labai maža, šalis importuoja daug žaliavų ir energijos.
■ JAV ekonomika išlieka stambiausia pasaulyje. Amerika - tai viena iš nedaugelio šalių pasaulyje, kuri gali savarankiškai gaminti bet kokias prekes - nuo mėsainių iki erdvėlaivių.
■ darbo našumas JAV viršija Kinijos beveik ... 15 kartų. Esant tokiam darbo našumui, Kinijai iki pasaulinės ekonomikos lyderės vis dar labai labai toli.
■ JAV BVP yra 2,5 karto didesnis nei KLR. JAV BVP sudaro 14,66 trln. dolerių, o tai beveik 2,5 karto daugiau nei Kinijos. Teisingumo vardan pastebime, kad 1980 metais JAV visgi lenkė Kiniją 14 kartų.
■ JAV BVP vienam gyventojui sudaro  47 tūkst. dolerių, o Kinijos - tik 7,5 tūkst., taigi, skirtumas - didesnis nei 6 kartus. KLR, nepaisant visų pastangų, didžia dalimi dar išlieka žemės ūkio šalis, kurioje daugybė skurstančių gyventojų. Kinijoje oficialus metinis pragyvenimo minimumas 3-jų asmenų šeimai - 200 dolerių, tuo tarpu JAV -  17,347 tūkst. dolerių.

Apie kokį lyderio pasikeitimą apskritai galime kalbėti? – su šypsena paklaus ekonomistai.

Kokie taktiniai Kinijos pranašumai prieš JAV ekonomiką?


Taip, šiandien Kinijai vis dar sunku konkuruoti su JAV, tačiau, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos banko Standard Chartered Plc. ekspertai mano, kad iki 2020 m. Kinijos ekonomika taps stambiausia, o iki 2030 metų ji bus dvigubai didesnė nei JAV. KLR teks 24% pasaulio BVP, palyginus su 9% šiandien. Paklausite, kuo grindžiamos tokios pergalingos realijos? Štai keletas ekspertų argumentų:
■ Dideli augimo tempai. Yra žinoma, kad per pastaruosius 10 metų Kinijos BVP augo vidutiniškai 10,3% per metus, tačiau pernai šiek tiek sumažėjo iki 9,2 %. Kinija, kuri pagal ekonomikos apimtis pradėjo pirmąjį XXI amžiaus dešimtmetį, būdama 7-ojoje vietoje, šiandien jau pralenkė visus savo varžovus, išskyrus JAV. To ir buvo tikėtasi. Netikėta buvo kita - kaip greitai tai įvyko. Kinijos ekonomika nuo 2007 metų išaugo nuo 52 % iki 73 % JAV ekonomikos dydžio. Kaip teigia Kinijos žinovas Bronislavas Vinogrodskis (Bronislav Vinogrodski), dabar retai kuris žmogus, besilankantis Kinijoje, neišsižioja iš nuostabos;
didžiausia pasaulyje eksportuotoja, o netrukus - po poros metų (žinoma, esant palankioms sąlygoms) - Kinija atims iš JAV ir stambiausio importuotojo vardą (Kinijos importas auga kaip ant mielių - 20-30% kasmet);
stambiausia JAV skolos turėtoja (kuriai priklauso 26% bendros Amerikos užsienio skolos), tauta-kreditorė, turinti didžiausias aukso ir užsienio valiutos atsargas, 2,65 trln. JAV dolerių (palyginti su 150 mlrd. JAV), iš kurių 1,5 trln. dolerių sudaro doleriniai indėliai. Beje, Kinija ne kartą grasino, jei kas atsitiktų, išparduoti JAV iždo obligacijas, taip nuvertinant dolerį ir sugriaunant JAV ekonomiką;
didžiausia energijos vartotoja pasaulyje. Beje, JAV išlaikė šią poziciją daugiau nei šimtą metų;
šalies industrializacija. Šiandien Kinijoje yra didžiausia pasaulyje pramonė. Šalis gamina beveik visų rūšių pramoninius produktus, išskyrus keleivinius orlaivius. Bet tai jau ne už kalnų. Įvairiuose informaciniuose leidiniuose išvardintos ekonomikos sritys, kuriose Kinija pirmauja pasaulyje, užima beveik tuziną pozicijų - nuo ryžių iki telefonų ir motociklų. Sritis, kurioje Kinija vis dar gerokai nusileidžia Amerikai, yra tik paslaugų sektorius.
demografija. Pagrindinis Kinijos privalumas - didžiulis gyventojų skaičius, t.y. daugiau nei 1,3 mlrd. žmonių (penktadalis pasaulio gyventojų), tai 4,3 karto daugiau nei gyventojų JAV. Kaip gi neprisiminti užrašo prie įėjimo į kinų gimdymo namus, "Užteks!!!" Ir tai ne tik tai, kad Kinija dabar turi daugiausia drausmingos, darbščios ir pigios darbo jėgos pasaulyje, bet ir tai, kad turi patrauklią bet kuriam  investuotojui vartotojų rinką. Akivaizdu, kad dėl politikos "viena šeima - vienas vaikas" per kelis dešimtmečius atsiras daugiau vyresnio amžiaus žmonių ir padidės socialinė našta. Bet dar didesnės problemos laukia Jungtinių Amerikos Valstijų. Faktas tas, kad pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį šalyje sumažėjo gimstamumas, prie pensinio amžiaus artėja didžiausia "kūdikių bumo" karta, dar pridėkime brangią valstybės paramos sistemą ir, kaip prognozuoja ekspertai, socialinės išmokos gali viršyti 40% biudžeto išlaidų;
švietimas. JAV jau seniai kalbama, kad šalies švietimo sistema atsilieka nuo savo konkurentų, kad iki 2025 metų šalis gali pajusti talentingų mokslininkų trūkumą:
- tyrimai parodė, kad tarp aukštesniųjų klasių mokinių JAV šiandien yra žemiausias išsilavinimo lygis visų išsivysčiusių šalių tarpe. OECD duomenimis, 15 metų amžiaus amerikiečiai užima tik 17 vietą pasaulyje pagal gamtos mokslus ir  25 – pagal matematiką. Tačiau Kinijos komanda nuo 2000 iki 2011 m. tarptautinėje matematikos olimpiadoje užima tik pirmąsias vietas (išimtis buvo 2007 m., kai pirmavo Rusija). Be abejo, JAV rinktinė taip pat nėra paskutinė, paprastai užima antrą arba trečią vietas, tačiau beveik pusę jos sudaro kinai. Kinija  jau beveik 10 metų yra neginčytinas lyderis tarptautinėse fizikos olimpiadose ir  lenkia visus informatikos olimpiadose. Tad ir kyla Amerikos visuomenėje klausimas  - ar galės menkai išsilavinusi jaunoji karta visaverčiai pakeisti puikius mokslininkus ir inžinierius, kurie netrukus sulauks pensinio amžiaus, o pačios JAV pretenduoti į planetos lyderės vardą;
- Amerika yra 12 vietoje tarp išsivysčiusių šalių pagal aukštųjų mokyklų absolventų skaičių, anksčiau dešimtmečius ji buvo pirmoji;
- beveik pusė visų magistrantūros studentų, studijuojančių  JAV tiksliuosius mokslus, yra užsieniečiai, kurių dauguma ruošiasi grįžti namo ir pan.

Ir vis tik Kinija tik 2025 m. ruošiasi pakelti savo švietimo sistemą iki 2009 m. JAV švietimo standartų lygio.

Kokie taktiniai JAV ekonomikos trūkumai?

Skeptikai teigia, kad JAV ekonomika vis labiau vystosi iš inercijos, praėjusio šimtmečio 1950 ir 60-ųjų metų pažangos dėka, ir  kalba apie nenukrypstamą JAV ekonominės įtakos pasaulyje mažėjimą:
■ mažėja dalis pasaulinėje prekyboje. Jau 2008 metais JAV nukrito į trečiąją pasaulio eksportuotojų (11%), sąrašo vietą, kai tuo metu Kinija pakilo į 2-ąją vietą (12%), o tai rodo Amerikos konkurencingumo mažėjimą pasaulio rinkose;
■ nacionalinė skola pasiekė astronominį lygį - apie 15,3 trln. dolerių ir viršijo 100%  BVP apimties (iš esmės, per pastaruosius 50 metų, skolos „lubos“ šalyje buvo didinamos 78 kartus), biudžeto deficitas sudarė 1,5 trln. dolerių (11% BVP). Akivaizdu, kad šalis gyvena ne pagal išgales ir be to jau ilgą laiką. Visa tai apsunkina akivaizdus šios problemos sprendimo neaiškumas. Štai ir Standard & Poors pagaliau, arba tiksliau - pirmą kartą nuo 1917 metų, sumažino JAV kredito reitingą nuo AAA iki AA;
■ šalies deindustrializacija. Taigi, Amerikoje, be revoliucijų ir karų buvo uždaryta apie 75% gamyklų, kuriose dirbo daugiau nei 500 darbuotojų. Ką ten, griūva Amerikos pramonės šlovė ir pasididžiavimas – automobilių gamybos pramonė. Amerikoje tikra problema nusipirkti amerikietiškų prekių -  beveik viskas, išskyrus, žinoma, karinę techniką, pagaminta Kinijoje, įskaitant, beje,  žvaigždėtas-dryžuotas vėliavėles ir nacionalinius suvenyrus. JAV pasikliaujama ne tiek  savo pramone, kiek neriboto vartojimo paslaugų kreditavimu ir Volstrytu (kitaip tariant, šalis ir toliau žaidžia tuos pačius žaidimus, kurie sukėlė 2008 m. krizę). Iš tiesų, JAV - šalis, pilna didelių pinigų. Tik štai kiekvienas, kaip taisyklė, skolingas savo artimui;
■ lėtas ekonomikos augimas. Pernai jis sudarė tik 1,7%;
■ pajamų nelygybės stiprėjimas. Zbignevas Bržezinskis rašo, kad  jei prieš 20 metų direktoriaus ir vidutinio amerikiečio darbo užmokesčio skirtumas buvo 70 kartų, tai dabar jis jau siekia 325 kartus (!). 1% gyventojų  tenka beveik 25% nacionalinių pajamų (prieš ketvirtį amžiaus buvo 12%), 40% JAV aktyvų. Kaip griaustinis iš giedro dangaus praėjusią vasarą nuskambėjo informacija, kad turtingiausioje pasaulio šalyje beveik 46 mln. (12% daugiau nei pernai) gauna talonus maistui. Taigi, palaipsniui pakertamas  ekonomikos efektyvumas, vis labai atrodo, kad sistema veikia neteisingai,  visuomenėje kyla įtampa.
■ silpstantis JAV doleris. Masterforex-V Akademijos prekybos Forex rinkoje ekspertai pažymi, kad šiuo metu dolerio kursas suformavo H1 lygio "A/B" meškų bangą, kuri pramušė MF bulių pasvirimo kanalą.  MF meškų pivoto 79.35 kirtimas ir meškų fraktalinio-zigzaginio apsisukimo (FZR)  susidarymas atšauks Daily lygio impulsinės bangos kilimą aukštyn. Priešingu atveju, trendas aukštyn tęsis toliau per "Elderio/MF Baskervilių šuns" trendo pratęsimo figūrą ir tikslinėmis pasipriešinimo zonomis bus 80.00 ir 80.23 lygiai.

 


■ kapitalo eksportas. KLR lenkia JAV investicijų srityje tik periferinėse šalyse (Uzbekistane, Konge, Sudane ir t.t).

Kokie taktiniai Kinijos ekonomikos trūkumai?

Tačiau KLR sėkmė nėra garantuota.
■ "vidutinių pajamų spąstai." Ekspertai sako (pavyzdžiui, Pasaulio banko ataskaita "Kinija - 2030"), jeigu šalyje nedelsiant nebus vykdomos reformos, Kinijos ekonomikos augimas ne tik sulėtės, bet sustos po tris dešimtmečius trukusio nuolatinio augimo. Ir tuomet 2030 m. šalies ekonomika žlugs. Ekspertai tai vadina "vidutinių pajamų spąstais", kai sparčiai besivystančių šalių pajamos pasiekia tam tikrą lygį, prasideda staigus ekonomikos lėtėjimas. Per daug žemas buvo Kinijos atskaitos taškas, todėl ir didelis šuolis, būtent šuolis, o ne planinga plėtra. Kažkas panašaus, beje, buvo atsitikę Brazilijoje ir Meksikoje.
■ juanio kursas dar išlieka ilgalaikiame meškų trende ir formuoja Daily lygio С/а(С) bangą. Masterforex-V Akademijos ekspertai mano, kad norint toliau tęsti meškų trendą būtina pramušti 6.2900 palaikymą. Pastarųjų Ministro pirmininko Van Džiabau (angl.k. Wen Jiabao) pranešimų fone juanis pradėjo silpnėti ir  pramušė 6.3052-6.2900 koridoriaus ribas, kuriame buvo pastarąsias tris savaites, o taip pat ir MF pasvirimo kanalą. Apie trendo apsisukimą į bulių bus galima kalbėti tik po MF pivoto 6.3380 pramušimo su po to einančiu FZR.

 


■ skurdas Kinijoje. Daugiau kaip 128 milijonų žmonių KLR gyvena žemiau skurdo ribos, gaudami mažesnes nei 1 dolerio pajamas per dieną.
■ Kinijos eksporto galia priklauso nuo ... JAV. 55% KLR eksporto tenka JAV, Japonijai ir ES šalims. Jei manysime, kad tai sąjungininkių grupė, nesunku nuspėti, kas atsitiktų Kinijos ekonomikai,  jei JAV, Japonija ir Europos Sąjunga nuspręstų uždaryti jai savo rinkas.

2-as strateginis JAV pranašumas. Finansai: kieno rankose „spausdinimo mašina“, tas ir valdys mūsų pasaulį.

Amerika  ne atsitiktinai vadinama pasaulio bankininku, finansų centru ir pasaulio spausdinimo mašina.
Jos galia, visų pirma, laikosi dėl laisvos pasaulinės valiutos emisijos. Priminsime, JAV dalis pasaulio finansuose sudaro 70%, o pasaulio ekonomikoje - tik 20%.

Būtent per savo nacionalinę valiutą Amerika kontroliuoja visą finansų pasaulį. Pamenate anekdotą iš oficialaus Valstybinio banko pranešimo: doleris užaugo ir daugiau mūsų nebeklauso! Apskritai, kol viešpatauja doleris, JAV gali miegoti ramiai. Rinka ir investuotojai vis dar pasitiki aktyvais su USA prekiniu ženklu ir tiki Amerikos ekonomika. Na, ką ten, pati Kinija savo nacionalinį turtą saugo daugiausia doleriais.

Apskritai, konkrečios alternatyvos JAV doleriui iki šiol nėra. Tačiau jo, kaip pasaulio rezervinės valiutos, vaidmuo pasaulyje susilaukia vis rimtesnės kritikos. Manoma, kad iki 2020 m. doleris vis dėlto praras savo, kaip pasaulinės rezervinės valiutos, ypatingą statusą, o kartu ir pasaulinę įtaką. Kieno piniginis vienetas taps tarptautine valiuta? Kai kurie ekspertai mano, kad tai gali būti tas pats juanis, kuris jau yra Pietryčių Azijos regioninė valiuta. Bet tai atsitiks dar labai negreit, optimistai sako, kad mažiausiai po dešimties metų.

Visgi, kol kas stipriosios JAV ekonomikos pusės nusveria ir ekonomines bei biudžetines šalies rizikas, ir sparčiai augančios Kinijos pranašumus.

3-čias strateginis JAV pranašumas - karinis

Žinoma, šiandien JAV karinis pranašumas prieš Kiniją daugiau nei akivaizdus. Kas galėtų ginčytis, kad Amerikos karinės pajėgos ne pačios galingiausios ir pažangiausios pasaulyje. Jos didžiulis karinis potencialas leidžia įtakoti pasaulio tvarką savo naudai. Čia pateikiame tik keletą faktų:
- šalies karinės išlaidos sudaro maždaug 700 mlrd. dolerių per metus. Tačiau fiskaliniais 2013 metais Barakas Obama paprašė kongreso šiek tiek mažiau - apie 614 mlrd. JAV dolerių;
- JAV karinės pajėgos yra šimtuose užsienio karinių bazių per visą žemyno ​​perimetrą;
- JAV dalis pasaulio ginkluotės eksporto 2011 m. sudarė apie 45% ir t.t.


Vėlgi, Kinija pagal karinę galią labai atsilieka nuo JAV. Tačiau, laikui bėgant, šis pranašumas gali būti prarastas. Tai rodo bent jau šie skaičiai:
- pagal karines išlaidas šalis užima 2-ąją vietą pasaulyje, būtent po JAV. Taigi, Kinija šiemet planuoja padidinti karines išlaidas 11,2% - iki 110 mlrd. JAV dolerių. Kaip mano ekspertai, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Kinija sąmoningai ir gerokai sumažina oficialius duomenis apie karines išlaidas;
- yra vertinimų, kad pagal branduolinę ginkluotę Kinija jau lipa JAV ant kulnų;
- Kinijos karinė strategija. Šalis, pabrėžiame, tuo pačiu metu  kuria lėktuvnešius, povandeninius laivus su strateginėmis raketomis, penktos kartos naikintuvus ir palydovus. Turi ir pasiekimų. 2011 m. KLR nuleido į vandenį pirmąjį lėktuvnešį (buvusį "Variag‘ą"), pirktą iš Ukrainos. Jau šiais metais, Pekinas pirmą kartą išbandė nepastebimą naikintuvą „J-20“, kuriuo bus galima atakuoti labai dideliu atstumu. O naujausi Kinijos povandeniniai laivai kelia rimtą amerikiečių susirūpinimą, nes jie ilgą laiką gali išbūti po vandeniu ir juda tyliai. Taigi, senas tarybinių laikų anekdotas, kad TSRS teritoriniuose vandenyse buvo pastebėtas Kinijos povandeninis laivas ir buvo imtasi priemonių – atimti irklai - jau nebeaktualus;
- Iki 2025 metų šalis turės savo lėktuvnešių laivyną;

Didžiausią kariuomenę pasaulyje turi Kinija.
Tiesa, Pekinas visus ramina, kad jų Liaudies išlaisvinimo armija dešimtmečiu atsilieka nuo JAV kariuomenės. Ekspertai gi įtaria, kad taip jis pateisina nuolat didėjančias įplaukas į šalies karinį biudžetą.

O jei dar atsižvelgsime, kad JAV pastoviai eikvoja savo karinius išteklius nuolatiniams karams tolimuose kraštuose? Žiniasklaida pateikia duomenis, kad karui Afganistane (visiškai beprasmiškam), amerikiečiai išleido 500 mlrd. JAV dolerių, prarado beveik 2 tūkst. žmonių, o karo Irake skaičiai dar didesni – trilijonas dolerių ir 4,5 tūkst. žuvusiųjų. Šiuo atžvilgiu, garsus amerikiečių publicistas Patrikas Bjukenenas (Patrick Buchanan) pateikia keletą retorinių klausimų  - ką visi šie karai davė amerikiečiams ir kokius nuostolius patyrė kinai, kad jie nieko panašaus nedaro?

JAV akivaizdžiai nebeturi daugiau jėgų ankstesnei užsienio politikai, kas, pasak ekonomisto Maiklo Hadsono (Michael Hudson), "galėtų paspartinti JAV finansinės-karinės pasaulio tvarkos bankrotą." O Kinijos Mokslų akademija paskelbė, kad jos karinė galia pasieks JAV lygį  po 2050 m., tačiau galutinai pranokti Ameriką prireiks dar mažiausiai  20 ar 30 metų. Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad Kinijos ginkluotųjų pajėgų modernizacija vyksta daug greičiau, nei dar neseniai teigė ekspertai.

4-tas strateginis JAV pranašumas: lyderį nuo besivejančio skiria inovacijos 

Žinoma, inovacijų srityje JAV yra absoliutus ir neginčijamas lyderis. Būtent čia vykdomi pagrindiniai fundamentiniai tyrimai. Daugelis Nobelio premijos laureatų kilę iš JAV. Tai ji padovanojo pasauliui tokius išradimus, kaip asmeniniai kompiuteriai, lazeriai, saulės baterijos, robotai, branduolinė medicina - visų neišvardinsi. Šiuolaikiniame pasaulyje būtent  technologijos nustato, kas yra kas. Taigi, kinai neturi jokių galimybių aplenkti Ameriką? Pažvelkime į faktus:
- mokslas ir moksliniai tyrimai bei plėtra. JAV išlaidos pernai sudarė 1/3 visų pasaulio išlaidų - daugiau nei 405 mlrd. JAV dolerių, tai apie 2,7% JAV BVP. Beje, 2010 metais jie sudarė 3,2% BVP. Tačiau ir Kinija moksliniams tyrimams  ir plėtrai skiria didžiulius išteklius - 153,7 mlrd. JAV dolerių (1,4% BVP), tai antros pagal dydį pasaulyje lėšų apimtys, skiriamos moksliniams tyrimams ir plėtrai;
-kosmoso įsisavinimas. Šiandien nuo jo  priklauso  šalies ekonominė ir technologinė plėtra ir saugumas.  JAV, žinoma, yra kosmoso įsisavinimo lyderė. Užtenka pasakyti, kad pusė visų palydovų, esančių  orbitoje aplink Žemę, priklauso JAV, o JAV pasaulinės kosminės erdvės įsisavinimo  išlaidų dalis  sudaro  80% (!). Amerikiečiai nesiruošia atsisakyti dominavimo kosminėje erdvėje pretenzijų: stato privačius erdvėlaivius, galvoja apie prasiveržimą į  tolimą kosmosą - pilotuojamą ekspediciją  už Saulės sistemos ribų  ir t.t.
Kinija, kiek  bejuokautų apie jos kosmoso programą (pavyzdžiui,  vakar buvo sėkmingai paleistas į kosmosą pirmasis kinų pilotuojamas laivas;  šiuo metu skrydis artėja prie pabaigos, astronautas ir  pečkuriai jaučiasi gerai), per trumpą laiką  atliko 3 pilotuojamus kosminius skrydžius,  paleido į kosmosą, nors ir nedidelę, orbitinę laboratoriją Tiangon 1, 2020 ketina sukurti savo kosminę stotį, svajoja apie pilotuojamą skrydį į Mėnulį;
- internetas. Yra žinoma, kad interneto prieinamumas - tai šalies ekonominės ir socialinės raidos rodiklis. Kokie gi čia mūsų sparingo  partnerių reikalai?
JAV interneto aprėptis šiandien yra 77%. Barako Obamos užduotis  - naujoje didelės spartos bevielio interneto tinklų  programoje - šį skaičių padidinti  iki 98 %. Aišku, Kinija  JAV čia  ne konkurentė. KLR gyventojų interneto aprėpties lygis yra tik 38,3%, tačiau augimo tempai labai įspūdingi. Interneto vartotojų skaičius pasiekė 513 mln., o mobiliojo interneto vartotojų skaičius - 356 mln.  (+17,5%). Tai daugiau nei bet kur pasaulyje;
- IT technologijos. Čia lyderė, žinoma, Amerika. Tačiau Kinija vis labiau lipa JAV ant kulnų. Ekspertai jau sako, kad vis daugiau ir daugiau naujovių ateis iš Rytų. Taigi, atkreipkime dėmesį į šiuos Kinijos pasiekimus:
- pernai šalis pirmavo pasaulyje pagal patentų paraiškų skaičių; aplenkė JAV  ir Japoniją. Beje, valdžios institucijos sumaniai motyvuoja registruoti įmonių patentus (gali būti sumažintas pajamų mokestis nuo 25% iki 15%), skatina universitetus (studentai gauna leidimus gyventi jiems tinkame mieste ir pan.); 
- jau šiandien Kinijoje daugiau inžinierių ir mokslininkų nei JAV. Alenas Minkas (Alain Minc) spėja, kad ateis diena, "kai azijiečiai gaus visas Nobelio premijas";
- Kinija pristatė galingiausią pasaulyje superkompiuterį (Tianhe-1A), kurio galingumas, kaip teigia ekspertai, dukart  viršija dabartinio lyderio Amerikoje galingumą;
- užima 1-mą vietą pasaulyje pagal saulės baterijų eksportą ir 2-ą vietą pasaulyje pagal vėjo energijos panaudojimą ir t.t.
Vis dėlto, kol kas pažangiausi tyrimai Kinijoje nukreipti į  vakarietiškų technologijų išradinėjimą iš naujo. Nepaisant didelio išlaidų mokslui augimo, kokybinio šuolio dar nebuvo. Kol kas kinai lenkia neįtikėtinai dideliu kiekiu straipsnių ir patentų. Nepaisant to, inovacijų Kinijoje daugėja  ir gali atsitikti taip, kad  2020-2030 metais šalis taps taikomojo mokslo ir karinių technologijų lydere. O amerikiečiai vis dažniau klausia savęs, ar neatsitiks taip, kad jų ateities inovacijos apsiribos tik naujais socialiniais tinklais, kaip "Facebook" arba Twitter?

Išvados:

Taigi, kai kurie tyrinėtojai mano, kad Amerika XXI amžiuje vis dar bus galinga jėga. Harvardo profesorius Džozefas Nai (Joseph Nye) įsitikinęs, kad  JAV tikrai nereikia bijoti Kinijos. Esą, panika  apskritai būdinga amerikiečiams, lygiai taip kažkada buvo pervertinama Sovietų Sąjungos galia. Manoma, kad dar keletą metų Kinija bus antra, po to užleis kelią naujiems persekiotojams.

Kiti ekspertai įsitikinę, kad KLR anksčiau ar vėliau taps ekonomiškai galingiausia pasaulio valstybe. Kaip sakoma Kinijoje, „tas, kas juda su pagreičiu, aplenks einantį priekyje". Galų gale, mažos pergalės gimdo dideles.

O gal ir Amerika, ir Kinija yra nukreiptoje žemyn spiralėje ir aptarinėti reikia visai kitą klausimą – kuri, atsidūrusi viršūnėje, pasitrauks pirmoji?

Paskelbimo data: 2012-03-19 15:53 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55