Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 16:30 (GMT +02:00)
Fondų ir prekių rinkos

Barelis naftos už 30 arba už 140 dolerių... dėl ko taip kinta naftos kaina?

Barelis naftos už 30 arba už 140 dolerių... dėl ko taip kinta naftos kaina?

Biržos naujienos. Naftos kainos kas savaitę ir kas mėnesį daro vis naujus ir naujus rekordus, vis labiau supainiodamos investuotojus dėl tikrosios juodojo aukso vertės. Jos tai krenta iki mėnesinių minimumų, sumažėdamos labiausiai iš visų žaliavų kainų pasaulyje, tai lekia aukštyn, tiesiog užimdamos kvapą investuotojams ir treideriams. Šie svyravimai neleidžia užmiršti apie kainų kritimą 20008 metais nuo $147 už barelį iki $36.

Štai ir 2011 metų rugpjūtį amerikiečių naftos WTI kaina su pristatymu rugsėjį sumažėjo iki $82,01 už barelį, europietiškos Brent naftos nukrito iki $106,25 už barelį, nors dar balandžio viduryje ji kainavo $126. Kaip galima paaiškinti tokį naftos kainų volatilumą? Su kuo susiję tokie dideli pastarojo meto svyravimai ir ko gali tikėtis investuotojai?

Investuotojams: kuo nafta yra svarbi investuotojams ir pasaulio valstybėms?

Daugelio šalių ekonomika įvertinama pagal... naftos barelio vertę. Žymus anglų matematikas ir visuomenės veikėjas Bertrand Russell sakė: „Viskas visatoje kvepia nafta“. Tačiau investuotojams nafta – tai daugiau, negu žaliava:
- vienas svarbiausių ir neklystančių pasaulio ekonomikos būklės indikatorių (be abejo, drauge su indeksais, valiuta ir auksu);
- nepakeičiamas finansinis instrumentas, darantis didelę įtaką valiutų rinkai (juk nafta pasaulinėje rinkoje parduodama tik už dolerius);
- ji duoda pavydėtinus dividendus;
- suteikia galimybę „paslėpti“ santaupas ir pan.

Vaizdžiai kalbant, yra daug žmonių, kuriems saulėtekis šiame gyvenime prasideda ne nuo  banalaus „labas rytas“, o nuo naftos kotiruočių pasaulio biržose, kurios pastaruoju metu žaidžia „amerikietiškuosius kalnelius“ kartui su „rusiška rulete“.

Nežiūrint į tai, naftos kainų nepastovumas, pašaliečio žvilgsniu, lygus kaprizingos poniutės nuotaikai  (prisiminkite, „pagaliau mokslininkai suprato, ko nori moteris, ... o ji jau buvo persigalvojusi“), už jų staigių šuolių slypi visiškai konkretūs ekonominiai ir politiniai įvykiai bei aplinkybės.  Masterforex-V Akademijos prekybos biržoje ekspertai pažymi, kad faktorių, darančių įtaką naftos vertės kilimui ir kritimui, yra daugybė. Nurodysime tik pagrindinius:

▪ paklausa ir pasiūla. Naftos, kaip ir bet kurios kitos prekės, kainas nustato paklausos ir pasiūlos santykis.  Be to, kadangi naftą galima saugoti, jos kaina priklauso ne tik nuo esamos paklausos bei pasiūlos, bet ir nuo prognozuojamų lūkesčių: nupirkti, kol ji pigesnė, o paskui parduoti, kai ji pabrangs. Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) vertinimais, pasauliniai naftos poreikiai 2010-2015 metais didės vidutiniškai 2,5% per metus. Tai reiškia, kad paklausa „juodajam auksui“ augs, tačiau mažiau nei buvo tikėtasi. Dėl šios priežasties OPEC neseniai sumažino paklausos naftai prognozę 2011-2012 metams atitinkamai nuo 88,18 iki 88,14 mln. barelių per dieną ir nuo 89,50 iki 89,44 mln.;
▪ pasiūlos augimas arba jos mažėjimas. Kokios gali būti didelio naftos kiekio išmetimo į rinką pasekmės, pamatėme šią vasarą.  Dar gegužės mėnesį TEA paskelbė apie 60 milijonų barelių naftos įliejimą į rinką,  ko pasekoje (kartu su kitais faktoriais) rugpjūtį krito kainos. Tačiau Rustamas Tankajevas, bendrovės „InfoTEK-Terminal“ generalinis direktorius mano, kad naftos išmetimo į rinką programa jau išnaudota, o naftos poreikis staigiai padidės jau rugsėjį. Tai reiškia ir naftos kainų augimą (iki $135 už barelį, jeigu, žinoma, nebus force-majeure aplinkybių).

Kalbant apie ilgalaikes perspektyvas, kaip tik galima būtų prisiminti pagarsėjusį mitą apie „naftos išsekimą“.  Žiniasklaida praneša, kad pasaulio naftos atsargos šiandien sąmoningai ir žymiai didinamos, siekiant išvengti panikos ir siaubingo kainų augimo. Priminsime, kad dar vasarį WikiLeaks paskelbė gana sensacingą informaciją iš amerikiečių diplomatų ataskaitų, kad faktinės Saudo Arabijos naftos atsargos gali būti 40% mažesnės negu oficialiai skelbiamos.  Tačiau nelieskime arabų šeichų. Tiksliai žinoma, kad faktinės OPEC šalių naftos atsargos sudaro 1,19 trln. barelių (apie 80% pasaulio atsargų). Ekspertų vertinimais, to pakaktų 30-40 metų vartojimui.

Galiausiai, yra ir labai „maloni“ naftos „atsinaujinimo“ versija, pasak kurios naftos atsargos tiesiog neribotos.
▪ politinė rizika. Kaip sakoma, „politika labai dažnai kvepia nafta, o nafta – politika“. Išlaikyti gana aukštas kainas padeda politinė rizika (pavyzdys – dabartinė komplikuota padėtis Libijoje). Ekspertai teigia, kad jas pašalinus, galima būtų tikėtis trečdaliu mažesnių kainų.
▪ nestabili ekonominė padėtis Europoje. Pasaulio ekonomikos augimo tempų sulėtėjimas, antrosios recesijos bangos grėsmė, skolų krizės gilėjimas Europoje gali sumažinti energijos vartojimą, tuomet pasaulio rinkoje atsiras naftos perteklius, dėl ko nukris jos kaina. Štai tik keletas paskutinių  Europos ekonominių rodiklių: 
- Euro zonos BVP augimas sulėtėjo iki 0,2%, o tai, tarp kitko, pats prasčiausias rodiklis per pastaruosius du metus;
- Vokietijos ekonomika, pati stambiausia ekonomika Europos Sąjungoje, II ketvirtyje išaugo viso tik 0,1%, nors buvo laukiamas 0,5% augimas;
- Prancūzijos BVP augimas  minėtame ketvirtyje buvo nulinis;
- infliacija Didžiojoje Britanijoje liepą padidėjo iki 4,4% ir t.t.
TEA jau perspėjo, didelė ekonominė rizika (pavyzdžiui, Italijos defolto) gali sumažinti naftos paklausą šiais metais 60%.
▪ silpni JAV makroekonominiai duomenys. Stambiausia pasaulyje „juodojo aukso“ vartotoja (kai kuriais vertinimas, apie 40% pasaulinės gamybos) paskutiniu metu demonstruoja nevienareikšmiškus, skirtingus vystymosi vektorius.
Iš vienos pusės: 
- pramonės gamyba išaugo 0,9%, nors buvo tikimasi 0,5%;
- šiek tiek išaugo prekių ir paslaugų pardavimai;
- neblogi eksporto duomenys ir t.t.
Iš kitos pusės: 
- kreditinio reitingo sumažinimas, nuvertinęs valiutinius rezervus ir sudavęs smūgį pasaulinėms žaliavų rinkoms; 
- BVP augimo tempų sulėtėjimas, šiais metais planuojamas jo augimas tik 2%;
- naujų statybų Amerikoje kiekis liepą sumažėjo 1,5%, nors prieš tai augo, pardavimai antrinėje nekilnojamo turto rinkoje nukrito 3,5%, o prognozuota buvo 2,7% didėjimas;
- auga nedarbas;
- infliacija liepą tebeliko 3,6% lygyje, nors buvo laukiamas jos mažėjimas iki 3,3%;
- netikėtai išaugo naftos atsargos, kas parodo paklausos degalams silpnumą ir t.t.
▪ spekuliantų aktyvumas. Jie nestabilios situacijos metu teikia pirmenybę slėpti dalį kapitalo naftoje. Yra nuomonių, kad naftos rinka šiuo metu yra perkaitusi 1,5-2 kartus, lyginant su realia paklausa, o tai reiškia galimą naftos kainų mažėjimą.

Investuotojams: kokie pagrindiniai faktoriai, sulaikantys naftos rinkos žlugimą?

NaftaFaktoriai, trumpuoju periodu galintys pristabdyti naftos kainos mažėjimą:
▪ kinų ekonomikos augimas. Kinija vis dar muša BVP augimo rekordus. Šiais metais jis gali sudaryti 9,6%, o tai reiškia, išliks didelė žaliavų paklausa. Nors, be abejo, Kinijos ekonomikos augimas šiek tiek sulėtėjo, o infliacija išaugo iki maksimalių reikšmių per 3 metus (6,4%);
▪ OPEC politika. Šios gerbiamos organizacijos daliai tenka 40% pasaulinės naftos gavybos. Tai reiškia, kad tiekimo iš OPEC šalių sumažėjimas arba padidėjimas gali sąlygoti reikšmingus kainos svyravimus. Taigi, paskutinėje šios organizacijos konferencijoje Saudo Arabijai taip ir nepavyko įtikinti Irano, Venesuelos ir Alžyro padidinti naftos gavybos kvotas. Venesuelos atstovas OPEC pareiškė, kad nedidins naftos gavybos, nors to labai siekė Vakarai, kenčiantys nuo aukštų žaliavų kainų, kol nesibaigs bombardavimas Libijoje.
▪ Japonijos ir kitų šalių persiorientavimas į šiluminę energetiką. Tai susiję su avarija atominėje elektrinėje „Fukusima-1“ ir be abejonės padidins paklausą angliavandenilių kurui;
▪ likvidumo perteklius. Ekonomikos finansinio stimuliavimo politikos pratęsimas trumpalaikėje perspektyvoje teigiamai atsilieps paklausai, o tai išlaikys aukštas naftos kainas. Bet kokiu atveju, tvirtina Bloomberg, rugpjūčio 22 dieną WTI rūšies nafta brango dėl eilinės FED ekonominio stimuliavimo (QE3) programos lūkesčių;
▪ kariniai konfliktai eilėje Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos šalių. Aukštas naftos kainas palaiko ir nestabilumas šiame regione:
- taip vadinamos arabiškosios revoliucijos;
- įtempta padėtis Sirijoje. JAV jau įvedė draudimą siriškos naftos importui, dabar prie embargo prisijungė ir Europos Sąjunga. Nors siriškos naftos tiekimas neturi kritinės reikšmės rinkai (viso sudaro 0,47% pasaulinės gavybos);
- ilgalaikis tiekimo iš Libijos nutrūkimas – Libija užima 5 vietą OPEC pagal faktines naftos atsargas (1,8%pasaulinės gavybos). Neseniai investicinės kompanijos Nomura Holdings Inc. analitikai prognozavo, kad Libijai ir Alžyrui vienu metu sustabdžius naftos gamybą, kainos pakiltų iki $220 už barelį. Štai ir skuba NATO „demokratizatoriai“ užbaigti karą Libijoje. Nors sukilėliai ir prižadėjo vos ne dviejų savaičių bėgyje atnaujinti naftos eksportą į Europą, labai greitai prarastų kiekių nepavyks atstatyti. Be to, visiškai aišku, kad šalis grimzta į chaosą.
Žinoma, yra vilties, kad tiekimą padidins Irakas. Tačiau nėra garantijų, kaip kai kas juokauja, kad amerikiečių geologai staiga vėl nesuras virš savo naftos telkinių kokios nors arabų šalies. Juk sakė buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissinger, „nafta pernelyg svarbi, kad būtų galima palikti ją arabams“. Kaip aukštai gali pakilti naftos kainos tolesnės šio naftos rajono destabilizacijos atveju, parodo karo Persijos įlankoje istorija (1990-1991 metai), kuomet per 7 mėnesius jos tiesiog iššoko 130%.
▪ oro sąlygos. O štai ir žiema ateis, šaltasis ir ilgasis metų laikas.

Taigi, nors  ir išlieka ekonominio neapibrėžtumo sąlygos, bendras pasaulinis vaizdas ne toks jau ir blogas. Bet koku atveju, investicinis bankas Goldman Sachs rekomendavo investuotojams pirkti naftos fjučerius su pristatymu 2012 metų gruodį (!).

Ar verta tikėtis 2008 metų scenarijaus pasikartojimo?

naftaMasterforex-V Akademijos prekybos biržoje ekspertai nagrinėja keletą galimų scenarijų. Aukštos naftos kainos, daugiau kaip $100 už barelį – o kodėl ne? Juk sakoma, nafta – tai auksas, o auksas juk dabar brangsta! O jei kalbant rimtai, tai investicinio banko Merrill Lynch analitikų nuomone, WTI nafta 2012 metais kainuos $102 už barelį, Brent nafta  - $114. TEA artimiausiems 5 metams prognozuoja vidutinę $103 kainą.

Kuo naudingos ir kokį pavojų kelia aukštos naftos kainos naftos gamintojams?
- išauga pajamos iš naftos;
- didėja biudžetas;
- didėja socialinės išmokos. Pvz., Saudo Arabija naftos dolerių dėka vien ik šiais metais socialinėms išmokoms išleis $35 milijardus.
- užkertamas kelias visuomenės nepasitenkinimui, išsaugoma socialinė ramybė šalyje ir t.t.

Tačiau, kaip pasakė Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, „Rusija yra suinteresuota, kad naftos kainos būtų aukštos, tačiau ne pernelyg aukštos“. Ko gi baiminasi naftos gamintojai? Pavyzdžiui, to, kad:
- aukštos naftos kainos dažnai pranašauja globalią finansinę krizę, kaip jau buvo 2008 metais;
- kartu su pajamų didėjimu iš naftos eksporto išaugs ir infliacija;
- gamyboje stagnacija, o nedarbas dėl to didės ir t.t.
Taigi, pasiutusiai aukštos naftos kainos stipriai kandžiojasi.

Žemos naftos kainos. Reikėtų pažymėti, kad katastrofiško naftos kainų kritimo (iki $30 už barelį) dabartinėje perspektyvoje ekspertai nenumato. Tačiau labai sumažėjus naftos kainoms, šalyse, priklausomose nuo „naftos adatos“, padėtis gali labai pablogėti. Kokios gali būti pasekmės, naftos kainai nukritus žemiau $50 ribos, vaizdžiai parodo Rusijos pavyzdys. Remiantis analitiniu pranešimu „Rusija ir krizė“, paruoštu Citi:
- Rusijos BVP sumažės 3%;
- infliacija sudarys 19%;
- biudžeto deficitas pasieks 7% BVP;
- rublio kursas nukris iki 40 rub. už $1 ir t.t. 
Kadangi su kiekvienu $10 kainos nukritimu Rusijos biudžetas sumažėja 500 mlrd. rublių, tai įvyks šalies biudžeto išsekimas, o tai reiškia, ji negalės vykdyti numatytų socialinių programų, didės mokesčiai, bus apmokestinta medicininė priežiūra ir švietimas, padidintas pensinis amžius, sumažės gyventojų pajamos, atsiras socialinė įtampa bei nesutarimai bei rietenos valdžioje.

Tuo pačiu kai kurie ekspertai ramina, kad ne viskas taip blogai, kaip atrodo pesimistiniame scenarijuje. Jie įsitikinę, kad žemos naftos kainos sąlygoja:
- demokratijos vystymąsi. Pavyzdžiui, Financial Times tvirtina, kad nafta ir dujos yra pagrindiniai faktoriai, neleidžiantys vystytis demokratijai Rusijoje: 1990-ais metais, kai naftos kainos buvo žemos, Rusijoje buvo demokratija, nors ir netobula, o kainai augant naujoji vyriausybė atsisakė nuo reformų.
- greitą ekonomikos modernizavimą ir ekonominių reformų vykdymą. 

Taigi, stipraus naftos kainų kritimo tikimybė ekspertams atrodo nedidelė, greičiausiai, jeigu pasaulis nenugrims į naują recesiją, kainos išsilaikys $100 už dolerį ribose.

Kokių naftos kainų galima tikėtis biržoje ir kam turi būti pasiruošę investuotojai?


Masterforex-V Akademijos prekybos biržoje ekspertai pažymi, kad pramušus MF pasvirimo kanalą padidėjo tikimybė, kad baigėsi bulių banga nuo 33,2 lygio.

Šio tezės patvirtinimui reikalingas MF pivoto 71,00 pramušimas. Priešingu atveju (pramušus MF pivotą ir MF pasvirimo kanalą, saugančius bulių judėjimą nuo 114,83) galimas bulių trendo pratęsimas su MF/Elderio „Baskervilių šuns“ trendo pratęsimo figūra.

 

nafta

Paskelbimo data: 2011-08-25 13:49 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Nuolatinis kriptovaliutų augimas - galimybė investuotojui

Viena pagrindinių rinkos tendencijų šiais metais yra fenomenalus pagrindinių kriptovaliutų, kelis kartus padidinusių savo kainą, augimas. Populiariausia kriptovaliuta - Bitkoinas (bitcoin, BTC) - kurios augimas įveikė 2600 dolerių ribą. Šių metų sausio mėnesį už 1000 dolerių įsigytą 1-ną bitkoiną birželio pradžioje buvo galima parduoti už 2600 dolerių, iš vieno vieneto gaunant 1600 dolerių pelną.

Paskelbimo data: 2017-06-28 08:30

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD apžvalga

Valiutų porų EUR/USD ir GBP/USD analizė atlikta Masterforex-V prekeivių einamajam momentui naudojantis apyvartų indikatorių parodymais.

Paskelbimo data: 2016-10-25 20:10

Nafta: trūkumas ar perteklius?

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) perspėjo, kad investicijų į naftos gavybą mažėjimas, prasidėjęs prieš dvejus metus, gali nesustoti ir 2017 metais ir artimiausiais metais gali lemti žymų trūkumą rinkoje. 2015 metais pasaulinės investicijos į energetikos sektorių sumažėjo 8% iki 1,83 trilijono dolerių, sakoma TEA pranešime.

Paskelbimo data: 2016-09-28 05:56

Naftos kainos krinta iki daugiasavaitinių minimumų

Naftos kainos nukrito iki daugiasavaitinių minimumų, nes Irano eksporto padidėjimas ir naftos tiekimo atsinaujinimas iš Libijos ir Nigerijos sustiprino investuotojų baimes, kad pasaulinis perteklius išliks. Apie tai portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos NordFX analitikai. Brent ir WTI naftos ateities sandorių kaina per vieną savaitę nukrito 9-10 procentų, kas įrodo stiprų naftos rinkos volatilumą. „Praeitą savaitę mes matėme daug kritimo naujienų. Rinką įtakoja silpni fundamentalūs veiksniai“, - sakė LBBW naftos analitikas Frankas Klumpas (Frank Klumpp).

Paskelbimo data: 2016-09-20 15:08

Pasaulinės naftos kainos ir toliau mažėja

Naftos kaina ir toliau krinta, tai liudija Londono ir Niujorko biržų sandorių duomenys. Daugiau apie tai pasakoja portalas „MarketLeader“.

 

Elektroninės prekybos duomenys rodo naftos pigimo tendenciją. Po pranešimų apie britų referendumo rezultatus, pasaulinės naftos kainos iškart sumažėjo daugiau nei 1 procentu, tuo pačiu WTI naftos barelio kaina nukrito žemiau 50 JAV dolerių.

Paskelbimo data: 2016-07-07 15:50

Pasaulio bankas padidino savo prognozes dėl naftos kainų 2016 metais

Gerėja kai kurių specialistų lūkesčiai dėl kainų tendencijų naftos rinkoje einamaisiais metais. Pasaulio banko ekspertai tikisi pasiūlos pertekliaus sumažėjimo ir tai taps kainos padidėjimo priežastimi. Apie tai praneša portalo „Market Leader“ žurnalistai.

Paskelbimo data: 2016-05-02 14:56

Aukso ateities sandoriai gali vėl smukti

Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Tarptautinio Forex prekeivių susivienijimo (TFPS) analitikai, praėjusią savaitę auksas turėjo neblogą paklausą ir tai leido jam įveikti pasipriešinimą 1257 taške. Pramušęs šią žymą, taurusis metalas galėjo judėti toliau - prie 1270 dolerių už unciją žymos.

Paskelbimo data: 2016-04-26 04:03

Nigerija prisijungė prie iniciatyvos sumažinti naftos gavybos apimtis

Neseniai viename iš interviu Rusijos energetikos ministras Aleksandr Novak paminėjo, kad optimali visus tenkinanti naftos kaina yra 50 dolerių už barelį žymos ribose. 75% naftos eksporto apimančios valstybės pareiškė sutikimą apriboti naftos gavybos apimtis. To pakanka, kad naftos kaina pradėtų kilti. Iranas šiam susitarimui vis dar nepritaria. Tačiau Nigerijos naftos ministras Emanuelis Kačikvu, atvirkščiai, pareiškė, jog jo šalis palaiko šią iniciatyvą. Kaip yra žinoma, Nigerija yra stambiausia naftos tiekėja Afrikoje.

Paskelbimo data: 2016-02-23 12:15

Aukso kaina gerokai išaugo ir pasiekė metinį maksimumą

Finansinio nestabilumo baimė, dolerio kurso kritimas ir JAV iždo obligacijų pajamingumo sumažėjimas įtikino investuotojus ieškoti prieglobsčio tauriajame metale, dėl šių priežasčių aukso kaina šoktelėjo daugiau nei 4 procentais ir pasiekė metinį maksimumą. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, nuo metų pradžios auksas pabrango 15% dėl pasaulio fondų rinkų žlugimo.

Paskelbimo data: 2016-02-13 08:42

Kylanti naftos kaina nekelia rinkos pasitikėjimo

Naftos rinkos volatilumas daro įtaką fondų aikštelių dinamikai. Sandoriai yra veikiami neapibrėžtų OPEC veiksmų dėl naftos gavybos mažinimo. Pagrindinių naftos šalių-eksportuotojų veiksmų dėl tiekimų sumažinimo koordinacijos tikimybė yra gana maža. Čia verta pridėti jautrią energijos nešėjų rinką. Pagrindinis prekinės-žaliavinės rinkos dalyvis, Kinija, išėjo Naujametinių atostogų. Kaip portalo „Market Leader“ žurnalistams pranešė Forex kompanijos TeleTrade analitikai, rinkoje stebimi trūkinėjantys, nepamatuoti judėjimai

Paskelbimo data: 2016-02-09 19:00