Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, gegužės 22, 16:16 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Investuotojams: kada ir kur pasaulyje prasidės pokrizinis statybų bumas?

Investuotojams: kada ir kur pasaulyje prasidės pokrizinis statybų bumas?

Pasaulio naujienos. Globali krizė statybų sferai smogė stipriau, nei kitoms ekonomikos šakoms, tačiau smūgis buvo nevienodas įvairiuose pasaulio regionuose. Praktiškai visose Vakarų šalyse, tame tarpe ir JAV, būtent nekilnojamo turto rinkoje sprogęs „finansinis burbulas“ tapo krizinių procesų katalizatoriumi, o tai savo ruožtu sukėlė gyvenamojo ploto kainos mažėjimą, tačiau net tai nepadidino paklausos. Smukimas palietė kaip komercinę, taip ir pramoninę statybą.


Tuo metu besivystančiose šalyse krizė tik sulėtino statybų sferos vystymosi tempus, tačiau jų nesustabdė: jei prieš kriziniais 2006 metais trečiųjų pasaulio šalių augimo tempai sudarė 11,1%, tai sunkiausiais 2009-ais metais – tik 0,6%.  Tačiau vis tik tai buvo augimas.Kalbant apie lyderius – Kiniją ir Indiją,  ten statybų sektoriaus vystymosi sulėtėjimas buvo dar mažesnis.


Rusijoje oficialiai paskelbta apie nežymų gyvenamųjų namų statybos sumažėjimą 2010 metais (tik 6,7%), nors ekspertai teigia esant apie 80% užšaldytų statybos aikštelių. Rusijos statybininkų asociacijos prezidentas N. Košmanas pateikia informaciją, kad gyvenamųjų namų statybos  planas (apie 70 mln. kv.m) šalyje pernai neįvykdytas dagiau kaip 50%!


Didžiojoje Britanijoje 2011 metais išliks prielaidos nekilnojamojo turto kainų kilimui. Metinis gyvenamųjų namų kainų augimas gali pasiekti  5%.  Tai vyks dėl paklausos ir pasiūlos neatitikimo. Paklausa toliau dominuoja rinkoje. Tai sąlygota tuo, kad finansavimo deficitas ir socialinių išlaidų mažinimas žymiai sumažino naujų gyvenamų plotų statybą. 2010 metų pabaigoje vidutinė gyvenamojo ploto kaina Didžiojoje Britanijoje sudarė 200,535 svarų, kas yra 3,65% daugiau, nei 2009 metų pabaigoje. Vidutinė gyvenamojo ploto kaina 2010 metų pabaigoje buvo tik 6.77% mažesnė, nei 2007 metų spalį, kuomet rinkoje buvo pikas, o vidutinė gyvenamojo būsto kaina sudarė 215.089 svarų sterlingų.


Statyba – tai tas lokomotyvas, kuris gali visą šalį ištraukti iš krizės, pakanka prisiminti klasikinius  JAV Didžiosios depresijos pavyzdžius ir Vokietijos atstatymo periodą po Pirmojo pasaulinio karo. Kada gi prasidės statybų bumas, kas taps lyderiu statybų sferoje artimiausioje perspektyvoje?


Kokia yra šiandienė padėtis?


Statybų bumasMasterforex-V Akademijos ekspertai paaiškino, kad koks bebūtų svarbus statybinės industrijos vaidmuo, iki šiol ji buvo nelabai patraukli tiesioginėms užsienio investicijoms (TUI). Pasaulyje nuo 1990 iki 2007 metų TUI išaugo nuo $1,9 trln. iki $15,7 trln., ir iš jų statybų projektams buvo paskirta $135,8 mlrd.,  tai reiškia tik 0,9% nuo visos TUI apyvartos. Ekspertai konstatuoja, kad statybų sferos augimas visų pirma vyksta dėl vidinių interesų ir valstybinių programų.  Kokia yra situacija statybų sektoriuje įvairiuose pasaulio taškuose?


Išsivysčiusios šalys. Pernai išlaidos statybų sektoriuje sumažėjo $650 mlrd. Bendrai išsivysčiusiose šalyse statybų grįžimo į prieš krizinį lygį reikėtų laukti ne anksčiau kaip 2012 metais.


Besivystančios šalys. Kaip jau buvo minėta, statybų rinka šiose šalyse nepateko į stagnacijos stadiją, o tik pristabdė augimą.

JAV praeitais metais stambiausios statybinės aikštelės vardą perleido Kinijai. Amerikos rinka vis dar yra stagnacijos būsenoje: mažėja būstų pardavimo kiekiai pirminėje ir antrinėje rinkose, pirmąkart per pastaruosius 17 metų sumažėjo komercinės statybos finansavimas.
Tarp Europos Sąjungos narių statybų augimas po krizės užfiksuotas tik Lenkijoje ir Šveicarijoje. Tačiau 2010 metų pabaigoje investuotojai pradėjo domėtis Rytų Europa – kartu su Lenkija juos traukia Bulgarija, Rumunija, Kroatija. Bendrai investicijos į komercinį nekilnojamą turtą Europoje pernai išaugo iki € 83,3 mlrd., bet šie rodikliai yra mažesni už prieš krizinius.
Lietuva. 2009 metais prasidėjus krizei Lietuvoje, tą ypač skaudžiai pajuto statybų sektorius ir nekilnojamo turto rinka. Lietuvos sostinėje Vilniuje 2009 metais buvo pastatytas tik vienas daugiabutis namas (šiais metais - 12). Lietuvos statistikos departamentas  skelbia, kad 2010 metais šalyje buvo pastatyta 2899 naujų gyvenamųjų namų su 3667 butais - kas sudaro vos apie 39 proc. visų 2009 m. pastatytų butų (2009 metais – 9400 butai).  Kaip tvirtina Saulius Vagonius, nekilnojamojo turto kompanijos „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas, kai kurie žemės sklypai nuvertėjo net iki 60 proc. Komerciniai pastatai per du metus nuo krizės pradžios prarado iki 30 proc. savo vertės. Mažiausiai atpigo namų valdos sklypai. Tačiau „Market Leader“ kalbintas „Ober-Haus“ atstovas mano, kad Lietuvos NT rinkoje jau matoma stabilizacija,  lūkesčiai yra optimistiniai ir galima tikėtis lėto atsigavimo.
Japonija dar 2003 metais užleido antrą vietą pasaulio statybos rinkos reitinge Kinijai, o greitai nusileis į 4-tą vietą, užleisdama trečią poziciją Indijai. Tai susiję, visų pirma, su investicijų į infrastruktūrinius projektus sumažėjimu  dėl didžiulės valstybinės Tokijo skolos.
Kinija. Šalies statybų sektorius tarsi net nepastebėjo globalios krizės ir toliau vysto stambiausius projektus. Šiais metais prasideda didžiausio pasaulyje parodų komplekso Šanchajuje statyba ($3,5 mlrd.),  tame pačiame mieste statomas aukščiausias pasaulyje viešbutis (632 m), vykdomi projektavimo darbai  606 metrų dangoraižio Uchane statybai. Siekiant sumažinti būsto kainas (2009-2010 Kinija tapo pasauline lydere pagal gyvenamojo būsto kainų augimą), Pekinas pradėjo masinę pigaus būsto statybą – 36 mln. butų, iš kurių apie 10 mln. bus pastatyti dar šiais metais. Ekspertai prognozuoja, kad artimiausią dešimtmetį Kinijos statybų rinka išaugs dvigubai.
Indija. Investicijų į statybą apimtis šalyje per pastaruosius metus išaugo 10 kartų ir pasiekė $593 mln. Užsienio investuotojų į nekilnojamą turtą (AFIRE) asociacijos duomenimis, Indija patenka į besivystančių šalių TOP-5,  kurios yra patraukliausios investicijoms į nekilnojamąjį turtą (kartu su Kinija, Brazilija, Meksika ir Turkija).
Turkija. Iki krizės statybų sektorius augo dideliais tempais, aplenkiančiais Turkijos BVP augimą. 2009 metų krizės pasekoje statybų sektorius krito 18%, bet jau pirmame 2010 metų pusmetyje vėl įgavo teigiamą dinamiką (+ 10,3%), paskui save ištempdamas visą Turkijos ekonomiką.
Rusija. Per 2,5 krizės metų statybų kiekis Rusijoje žymiai sumažėjo, tačiau šalyje yra keičiamas statybinės rinkos modelis – vietoje vietinių regioninių kompanijų pradeda veikti federalinės, o tai reiškia kiti mastus ir finansavimo apimtis. Be to, Rusijoje vyksta masinės statybos, tarp jų ir infrastruktūros, susijusios su 2014 metų Olimpinėmis žaidynėmis ir 2018 metų pasaulio futbolo čempionatu.
Vokietija. Statybų sektorius pademonstravo stabilumą. Statybinių užsakymų kiekis Vokietijoje kovą išaugo, nes struktūrinio sektoriaus aktyvumo atkūrimas persvėrė civilinės statybos kritimą. Nepaisant to, statybinių užsakymų kiekis pirmame ketvirtyje vis dar išlieka mažesnis, negu ketvirtame praeitų metų ketvirtyje. Kovą būsto statybų užsakymų kiekis išaugo 2,3% po vasario mėnesio 8,4% pakilimo ir sausio mėnesio 3,6% kritimo. Tuo tarpu civilinių objektų, tarp kurių yra ir magistralės bei tiltai, statybos užsakymų kiekis sumažėjo 3,4%.
Ispanija. Praeitų metų rezultatai parodė statybinio sektoriaus dalies sumažėjimą bendroje BVP apimtyje iki 12,7%. Statybinės industrijos smukimą, kuris disonuoja su bendru šalies ekonominiu vystymusi, dauguma ekspertų vadina „istoriniu“. Jis sukėlė rimtas problemas socialinėje sferoje. Tą aiškiai įrodo tai, kad per palyginus trumpą laiko tarpą darbo vietų statybinėse kompanijose neteko daugiau kaip 1 mln. žmonių. Nors  geriausiais metais šioje srityje užimtumas siekė 2,7 mln. žmonių.
Didžioji Britanija. Statybinio sektoriaus aktyvumas Britanijoje vasarį didėjo greičiausiais tempais per pastaruosius 8 mėnesius, tokie apklausos rezultatai aplenkė ekonomistų lūkesčius, kurie prognozavo nežymų sulėtėjimą sferoje.

Kas laukia statybinio sektoriaus ateityje?


Statybų bumasAr statybų sektorius sugebės pagreitinti pasaulio ekonomikos išėjimą iš krizės? Vienareikšmiškai. Šiuo atžvilgiu verta atkreipti dėmesį į McKinsey Global Institute tyrimą apie pasaulio urbanistinį vystymąsi artimiausiais metais:

 • po 15 metų ketvirtadalis (!) planetos gyventojų gyvens tik 600-uose stambiausiuose planetos miestuose. Tai reiškia – būstas, komercinis ir pramoninis nekilnojamas turtas, kuriantis darbo vietas, šiuolaikiška infrastruktūra.
 • be esamų megapolisų – Niujorko, Tokijo, Šanchajaus, Londono, Mechiko ir kitų, į 600 miestų sąrašą įeis daugiau kaip 100 naujų miestų iš besivystančių šalių – Kinijos, Indijos, Lotynų Amerikos.
 • Europos megapoliai praras savo dabartines pirmaujančias pozicijas. Pirmuoju smuiku pasaulio ekonomikoje gros Pekinas, Šanchajus, Seulas, Maskva.
 • Labiausiai apgyvendintais miestais taps azijietiški – Tokijas, Mumbajus, Šanchajus, Pekinas ir Delis.


Statybų srities ekspertų nuomone, pačiu artimiausiu laiku pasaulio laukia statybų bumas. Įdomūs duomenys pateikiami Global Construction 2020 pranešime, paruoštame Global Construction Perspectives ir Oxford Economics analitikų:

 • artimiausiu dešimtmečiu statybų srities augimas lenks pasaulinio BVP augimo tempus;
 • investicijos į statybą, artėjant 2020 metams, išaugs 67% ir pasieks $12 trln. per metus. Vos per dešimtmetį į statybų sektorių įsilies apie $ 100 trln.;
 • 2020 metais pirma vieta liks Kinijai (21% pasaulinės statybų rinkos). Paskui ją seks JAV (15%) ir Indija (7%). Į TOP-10 taip pat pateks Japonija, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Australija, Indonezija, o Rusija, Meksika, Brazilija, Didžioji Britanija, Italija ir Ispanija užbaigs „dešimtuką“, kiekviena turėdama po 2%.  Viso šioms šalims teks daugiau kaip 75% pasaulinės statybų rinkos.


Ko, pasak ekspertų, labiausiai reikia efektyviai statybų plėtrai?


Statybinis sektorius – tai visas kompleksas skirtingų verslo krypčių, pradedant nuo žvalgybinių ir projektavimo darbų, ir baigiant statybinėmis medžiagomis bei specialia statybine technika.
Statybinės technikos segmentas šiuo metu sukelia daugiausia problemų statybinėje sferoje. Dėl krizės sumažėjo statybinės technikos gamyba, be to, didžiausias smūgis teko sunkiajai statybinei technikai.
Remiantis šiuolaikinio pasaulio poreikiais, būtina pažymėti, kad visi statybiniai mechanizmai, naudojami įvairių objektų statyboje, yra labai skirtingi. Užsiimantiems statybų verslu, reikalingi įvairūs užsakomieji kranai, turintys skirtingus matmenis ir charakteristikas, o taip pat vikšriniai bei ratiniai ekskavatoriai, savivarčiai ir buldozeriai. Kelių remontui naudojami šiuolaikiniai vibrovolai, kurie leidžia tiesti bei remontuoti kelių dangas aukščiausiame lygyje. Taip pat plačiai naudojami įvairių rūšių krautuvai, kurie leidžia maksimaliai sumažinti fizinę apkrovą žmogui, dirbančiam su šia technika.
Kompanijos, planuojančios objektų statybas, nebūtinai turi turėti visą brangiai kainuojančios įrangos rinkinį. Rinkoje egzistuoja kompanijos, teikiančios įvairiausios statybinės technikos nuomos paslaugas. Statybinės technikos, kuri savo ruožtu leis atlikti bet kokius darbus, pradedant teritorijos valymu ir paruošimu statyboms, baigiant kelių, inžinierinių tinklų ir įvairiausių statinių statyba.
Šiuo atžvilgiu įdomus atrodo kompanijos Euro Auctions pasiūlymas. Ši kompanija yra vienas iš stambiausių specialistų Europoje, užsiimanti aukcionų organizavimu statybinės technikos pirkimui bei pardavimui, turinti keturias aukcionų aikšteles Europoje – Ispanijoje (Valencia), Vokietijoje (Dormagen), Didžiojoje Britanijoje (Leeds) ir Šiaurės Airijoje (Dromore).

 • Dalyvauti „Euro Auctions“ kompanijos aukcionuose gali bet kas, atvykęs į aukciono aikštelę arba internetu per „online bidding“ sistemą.
 • Aukcionai vyksta kartą per 3-4 savaites. Pavyzdžiui, sekantis aukcionas vyks Vokietijoje, Dormagen mieste, šių metų gegužės 12-13 dienomis.
 • Kiekvieno aukciono metu realizuojamas milžiniškas kiekis statybinės technikos. Pavyzdžiui, prieš dvi savaites vyko aukcionas Didžiojoje Britanijoje Leeds mieste, kurio metu buvo parduota daugiau kaip 3000 lotų.
 • Statybinės technikos pristatymą „Euro Auctions“ kompanija, klientui panorėjus, suorganizuos pati.

Tokio pasiūlymo privalumai yra akivaizdūs: pirkėjui nebūtina laukti, kol importuotojas atveš reikalingą statybinę techniką, atkrenta reikiamos statybinės technikos užsakymo antkainiai, galima parinkti ne tik naują, bet ir naudotą statybinę techniką.
 

 

Paskelbimo data: 2011-05-02 04:30 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55