Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 1, 23:56 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Gruzija: kaip investuotojui šioje šalyje atskirti tiesą nuo melo?

Gruzija: kaip investuotojui šioje šalyje atskirti tiesą nuo melo?

Apie Gruziją retai kas rašo tiesą. Informacinio karo įkarštyje Gruzijos prezidento Saakašvilio sąjungininkų ir priešų žiniasklaidos priemonės pateikia tai, kas kiekvienai pusei naudinga ir, deja, nubloškia į šoną nešališką ir objektyvią šalies analizę, kurios pagalba investuotojai galėtų apsispręsti investuoti šiame regione ar nebe... Jei taip, ko investuotojui tikėtis iš pagrindinės Kaukazo kalnagūbrio šalies, vadinamos Gruzija?

 
Galingas šalies šuolis Saakašvilio prezidentavimo metu
 
Dar prieš keletą metų nei vienas sveiko proto ir geros atminties investuotojas nebūtų net sapnavęs apie investicijas į Gruzijos ekonomiką. Maža, nuskurdusi ir pusiau sugriauta Kaukazo respublika, kurios 80% teritorijos užima kalnų keteros bei įdubos, turinti monokultūrinę ekonomiką, kur nenutrūkstamas vandens, dujų ar elektros tiekimas buvo svajonių viršūnė, su Afrikos valstybių lygio korupcija ir visagaliais įstatymo neliečiamais vagimis. Apskritai imant – šalis be perspektyvų. Sovietų Sąjungos griūtis, privilegijuoto arbatos, vyno, mandarinų ir gvazdikų tiekėjo statuso netekimas, turistų srauto sumažėjimas, nuolatinės politinės priešpriešos, vidinis ginkluotas konfliktas, karinis nestabilumas lėmė tai, kad 1994 Gruzijos BVP krito 70-čia procentų (!).
 
Tačiau pastaraisiais metais šalis tapo viena greičiausiai besivystančių šalių pasaulyje (TVF duomenimis, geriausiais 2007-ais metais BVP augimas viršijo 12%, žinoma, atskaitos taškas buvo praktiškai nulinis). Jei 2003 m. valstybės biudžetas tesudarė 400 mln., tai 2009 m. - jau 4 mlrd. dolerių. Vidutinis atlyginimas šalyje išaugo daugiau nei 4 kartus. Ir šiandieną Tbilisis pasitinka patosinėmis garsiųjų pasaulinių viešbučių, tokių kaip Marriott, Radisson, Sheraton iškabomis.
 
Ir štai Vakaruose jau prakalbo apie beprecedentes Gruzijos reformas, apie nuostabią metamorfozę, įvykusią šalies ekonomikoje. Dar toliau žengė JAV Tarptautinės plėtros agentūra, pavadinusi šį virsmą „pačiomis plačiausiomis, giliausiomis ir greičiausiomis reformomis visame pasaulyje, įvykusiomis per pastaruosius 50 metų“ (!). Žiniasklaida vienbalsiai tvirtina apie neįtikėtinas šalies, esančios vos ne viso pasaulio priešakyje, pergales. Prezidentas Michailas Saakašvilis paskelbė apie savo šalies norą tapti pirmąja demokratine valstybe Kaukaze. 
 
Gruzinų ambicijos siekia Singapūro ir Honkongo lygį, o Gruzijos ambasadorius Ukrainoje Katamadzė  prognozuoja, kad 2-3 metų laikotarpyje Gruzija pranoks Dubajų. Ir štai Gruzijos patirtį nusižiūrėjo Ukraina (neseniai Ukrainos premjero pavaduotojas Sergej Tigipko pareiškė, kad Gruzijoje įvykusios permainos kelia Ukrainai didelį susidomėjimą), ši nuomonė svarbi tuo, kad yra išsakyta ne oranžinės revoliucijos atstovo, Saakašvilio šalininko – Juščenkos, o stambaus bankininko ir visiškai priešingos stovyklos Ukrainoje politinio veikėjo.
 
Pertvarka gruziniškai arba ką nutyli Rusijos žiniasklaida?
 
JAV Tarptautinės plėtros agentūra mano, kad „gruziniško stebuklo“ receptas paprastas – geležinė politinė valia, staigus liberalizavimas ir kone paranojiškas korupcijos Gruzijoje naikinimas. Šios šalies ekonominį potencialą ir politinę riziką giliai analizuojančiam investuotojui tas faktas yra itin svarbus, bet akivaizdu, kad nepakankamas. Kaip žinia, investicinėje veikloje nereikalingų žinių nebūna, čia svarbi ne tik informacija, bet gal net svarbesni yra jos šešėliai ir pustoniai. Kokie gi „gruziniško stebuklo“ receptai Masterforex-V treidingo Akademijos analitinės tarnybos nuomone ir kokoje politinėje virtuvėje buvo maišomi tie ingredientai? Apie viską iš eilės.
 
Gruziniško stebuklo algoritmas
 
Svarbiausios gruziniškų permainų sudėtinės dalys:
 
Gruzija1) staigus ekonomikos liberalizavimas – šalyje minimizuotas valstybinis reguliavimas visose gyvenimo sferose. Pagal šią politiką:
* per trumpą laiką buvo atšaukti 84% vyriausybės leidimų ir licencijų,reguliuojančių verslo veiklą ir šis procesas tęsiasi iki šiol. Kontrolė išliko tik svarbiose veiklos srityse, liečiančiose, pavyzdžiui, žmonių sveikatą.
* Nuo šiol nuosavybė ir verslas registruojami „vieno langelio“ principu. Sako, automobilio registracija dabar užima vos ne 15 minučių, žemės sklypo – 4 dienas, o įregistruoti įmonę galima dar greičiau – per dieną. Išrašą iš viešo registro galima gauti iš Nacionalinės agentūros viešojo registro langelio arba per specialųjį terminalą, elektroninę knygą, Internetą. Ateityje registrų išrašus žadama išdavinėti per bankomatus. Viskas registracinių procedūrų operatyvumo ir skaidrumo labui.
Gruzijos sėkmė, kuriant palankią reguliavimo aplinką, šiais metais buvo pastebėta Pasaulio Banko, skyrusio jai 11-ąją pasaulinio reitingo vietą pagal palankumą pradėti verslą (prieš keletą metų ji užėmė 59-ąją vietą). Šiame reitinge Gruzija aplenkė ne bet ką, o Šveicariją, Prancūziją, Vokietiją ir Japoniją.
* Gruzija panaikino: san.epidemijos stotį, priešgaisrinę inspekciją ir dar dešimtis tikrinančiųjų tarnybų, parazitavusių versle. Visos baimės, kad dabar restoranuose, kavinėse ir užkandinėse būtinai atsiras tarakonų, viso labo liko tik baimėmis. Koks rimtesnis verslininkas rizikuotų verslu dėl kažkokių vabzdžių?
* buvo atšaukta eilė mokesčių, o likę - sumažinti (įvairių rūšių mokesčių sumažėjo nuo 21 iki 6. Pajamų mokestis – 20%, pelno mokestis, PVM, akcizo, nekilnojamojo turto, muito mokesčiai). Beje, muitinės tarifų sumažėjo iki dviejų (0% ir 12%), anksčiau jų buvo 16 ir galėjo siekti iki 30%. Nustatytas nulinis importo tarifas 90% prekių. Muitinė ten neišmušinėja mokesčių, o kontroliuoja prekių srautą,  vietinius gamintojus remdama saikingu protekcionizmu.
* Radikaliai supaprastintos muitinės procedūros, sukurtos duomenų bazės, sugriežtinta gyventojų aptarnavimo terminų kontrolė. Jurij Butusov,  aprašęs šią patirtį įdomiame straipsnyje „Savaitės veidrodyje“ , kaip pavyzdį pateikia automobilio išmuitinimo procedūrą, užtrukusią iki 30  minučių ir  su nuliniu mokesčio tarifu. Fiskalinė našta verslui Gruzijoje sudaro 26%. Apskritai, ne atsitiktinai Forbes šiais metais Gruziją pavadino pačiu liberaliausiu verslo mokesčių režimu Europoje ir ketvirtu visame pasaulyje po Kataro, JAE ir Honkongo. 
To pasekoje šalyje buvo sukurtas palankus verslui klimatas. Šiandieną užregistruoti užsienio kompaniją ten galima greitai ir be vargo. Visos keturios procedūros teužima keturias dienas. Įmonių registravimo sąlygos gyventojams ir nerezidentams yra vienodos. Užsieniečiai gali dirbti be darbo leidimų, be jokių kapitalo repatriacijos apribojimų. Užsieniečiams nėra taikomi apribojimai, miestuose įsigyjant nekilnojamojo turto ar žemės.
* Tuo pačiu lygiagrečiai buvo sugriežtintas mokesčių rinkimo režimas. Apie tai, kaip mėgstantys laisvę, jei ne anarchiški, gruzinai buvo mokinami mokėti mokesčius, apie kasos aparatų ir elektros bei vandens skaitiklius diegimą - apskritai atskira kalba. Vienaip ar kitaip, jei anksčiau biudžete rinkliavų mokesčiai sudarydavo ne daugiau kaip 10%, tai dabar - beveik 100% (tiesa, opozicija teigia, kad visi šie skaičiai – iš piršto laužti Saakašvilio, nes daugiau nei pusę šalies ekonomikos sudaro šešėlinė rinka, ir Gruzija šiuo atžvilgiu yra posovietinės erdvės lyderė).
* Įvykdyta radikali ir didelio masto visa apimanti privatizacija (tuometinis ekonomikos ministras Kacha Bendukidzė sakė – „Gruzija turi parduoti viską, išskyrus sąžinę“. Nuo 2003 m. mažoje valstybėje buvo privatizuota daugiau nei 4 tūkst. objektų už bendrą 1,38 mlrd. JAV dolerių sumą (tarp investuotojų – arabai, turkai, ukrainiečiai ir, žinoma, rusai, užsiimantys, pavyzdžiui, elektros energijos gamyba ir tiekimu – RAO EES). Šiais metais Gruzija ketina parduoti paskutinį Sovietų Sąjungos vyriausybės įgytą turtą, strateginius objektus, anksčiau įtrauktus į nacionalinio paveldo sąrašą – dujotekį Mozdokas – Tbilisis – Jerevanas, oro erdvės kontrolės ir navigacijos tarnybą, galbūt ir geležinkelius.
* Griežta socialinė politika. Šalyje faktiškai panaikintas nemokamas gydymas, būstas ir kitokios socialinės programos. Ilgą laiką vidutinė pensija neviršijo net 7 dolerių, padidinta buvo tik paskutiniais metais. Tik šiais metais ir tiktai socialiai remtinų šeimų vaikams planuojama išdalinti nemokamus vadovėlius ir paramą (o anksčiau kiekvienam pirmokui žadėjo padovanoti po nešiojamąjį kompiuterį).
 
2) Kova su korupcija – 2-as gruziniško stebuklo elementas
 
Yra žinoma, kad korupcijos lygis Gruzijoje ilgą laiką buvo vienas didžiausių ne tik posovietinėje erdvėje, bet ir visame pasaulyje. Korupcija virto nacionaline katastrofa. Todėl Saakašvilis šalies reformą pradėjo būtent nuo korupcijos:
- buvo surengtas pilnas valstybės aparato valymas ir mažinimas (20%), kas tuo pačiu leido ženkliai padidinti atlyginimus. Pavyzdžiui, ministrui 15-20 kartų;
- ženkliai sumažėjo ir susiaurėjo Gruzijos valstybės tarnautojų teisės ir įtakos sferos;
- šimtai vyriausybės pareigūnų (merai, gubernatoriai, ministrai, teisėjai) buvo suiminėjami už korupciją ir vyko tai viešai, prieš televizijos kameras. Be to, ten nebuvo itin pergyvenama dėl „nekaltumo prezumpcijos“, suteikiant teisę tiesiog atsipirkti nuo bausmės (!);
* kelių policijos reforma, kuri iki šiandien yra sėkmingiausia Saakašvilio pertvarka ir tuo pačiu juodo pavydo objektas visiems posovietinės erdvės gyventojams. Vieną gražią dieną kelių policija, kaip viena korumpuočiausių valstybės tarnybų, buvo panaikinta. Per keletą sekančių mėnesių buvo sukurta policija su dideliais atlyginimais: minimalus - 400 dolerių, kuomet anksčiau buvo 30 dolerių (tarp kitko, atlyginimai, palyginus su kitais gyventojais, padidėjo keletą kartų), naujomis uniformomis ir naujais automobiliais. Šiandieną NVS šalyse sklando kalbos apie pareigūnų mandagumą ir geranoriškumą, kurie neima kyšių ir besąlygiškai nuveža išgėrusius vairuotojus namo. Per keletą metų pasitikėjimas policija Gruzijoje išaugo nuo keleto procentų iki 82%. Nors pervertinti gruzinų paklusnumą įstatymams ir gerą situaciją keliuose - nederėtų. Kelių eismo taisyklės čia veikia, pritaikant prie vietinio kolorito, t.y. teisus yra tas, kurio automobilis -prabangesnis. Bet užsidegus raudonam šviesoforo signalui sustoti gruzinams jau pavyksta.
* VRM reforma įvykdyta analogiškai, kaip ir kelių policijos. Šiandieną naujosios teisėsaugos skaidrumą ir žemą korupcijos lygį siekiama simbolizuoti permatomais policijos, o taip pat ir VRM, pastatais su stiklinėmis sienomis. Kad ir koks naivus neatrodytų šis simbolis, bet policija, kaip taisyklė, išties po iškvietimo atvyksta per penkias minutes. O svarbiausia, šiuo šalies vystymosi laikotarpiu nugalėtas organizuotas nusikalstamumas. Jei tikėti Gruzijos teisėsauga, įstatymo neliečiamų vagių („vor v zakonie“) irgi neliko. Jie arba atlieka bausmes kalėjimuose (prie to paties reikėtų pasakyti, kad per paskutinius šešerius metus nuteistųjų skaičius išaugo nuo 5 iki 20 tūkst.) arba išvyko “darbuotis” į Rusiją, Ukrainą, Ispaniją.
 
Valstybė tapo mažiausiai kriminalizuota ir korumpuota regione. Be to, Transparency International duomenimis, Gruzija yra lyderiaujanti iš posovietinės erdvės (išskyrus Baltijos šalis) valstybė. Gruzinai tvirtina, kad jiems jau nereikia duoti kyšių, bet žymus Gruzijos ekspertas Georgij Chuchašvili (Георгий Хухашвили) tvirtina, kad korupcija šalyje tik pakeitė išvaizdą. Jeigu kovoje su taip vadinama žemąja, gatvės korupcija iš tiesų pasiekta gerų rezultatų, tai aukščiausiame lygyje pokyčių gerokai mažiau. Valstybės biudžetą, kaip ir anksčiau, dauguma valdžios atstovų laiko savo pinigine. Vienas paskutinių pavyzdžių – buvusio darbo, sveikatos ir socialinės apsaugos ministro pavaduotojo byla, kuomet konkursą dėl vakcinų nuo tymų, raudonukės ir kiaulytės pirkimo jis padėjo laimėti savo bendraklasiui ir artimam draugui. Taigi, kad problema yra aktuali, kaip ir anksčiau, patvirtina Freedom House duomenys: korupcijos lygis Gruzijoje toks pat, kaip ir buvo 1999-2000 metais.
 
3) Autoritarinė politinė sistema: “gėris“ ar „blogis“?
 
Saakašvilio įgaliojimai šiandieną praktiškai neriboti:
- Parlamento dauguma, be to, konstitucinė, kontroliuojama “Vieningojo nacionalinio judėjimo“;
- Valdžia visiškai kontroliuoja šalies teisinę sistemą;
- Opozicija, beviltiškai suskaldyta į eilę smulkių partijų, kovojančių tarpusavyje ir nekenčiančių viena kitos, nieko rimto nereiškia;
- Disidentų persekiojimas. Opozicija tvirtina, kad Gruzijos kalėjimai šiandieną perpildyti politiniais kaliniais;
- Valdžios kontroliuojama televizija ir žiniasklaida;
- Sunki baudžiamoji teisė;
- 11% valstybės biudžeto skiriama VRM poreikiams, o tai Saakašvilio priešininkams Gruziją leidžia vadinti policine valstybe;
- Galiausiai, jau yra paruoštos Konstitucijos pataisos, pagal kurias 2013 metais dalis Prezidento įgaliojimų (reikėtų priminti, kad tais metais Saakašvilis baigs savo kadenciją) pereis parlamentui, o dalis premjerui – tam pačiam Saakašviliui.
 
Vargu ar galėjo būti kitaip. Įveikti tradicinį Gruzijos valstybinių institutų silpnumą, nuolatinius vidaus ir išorės konfliktus, visišką korupciją, pagrindinės šalies gyventojų dalies skurdą be griežtos ir stiprios valdžios buvo, be abejo, pageidautina, bet vargu ar įmanoma.
Šiais metais tiktai Freedom House pavyko aptikti šiokį tokį demokratijos augimą Gruzijoje (nuo 4,17 iki 4,93 balo).
 
4 milijonai „Mimino“ arba gruzinų nacionalinio mentaliteto ypatumai
 
Investavimas GruzijojeLengva Georgijaus Danelijaus ranka būtent Mimino tapo bendru gruzino įvaizdžiu. Kas iš mūsų neprisimena tos mielos istorijos apie temperamentingą sraigtasparnio pilotą gruziną Valiko Mizandari, pravarde Mimino (sakalas). Tačiau iš tiesų „mimino“, išvertus iš gruzinų kalbos, reiškia paukštvanagį. Abu paukščiai – nepaprasti ir kilnūs, tik štai įvaizdžiai - skirtingi. Su gruzinais viskas taip pat sudėtinga.
 
* Tikri savo šalies patriotai. Tame pačiame „Mimino“ Kikabidzė atlieka Gruzijos liaudies dainą – Žužuna cvima (Grybų lietutis) „Baigėsi grybų lietutis, sušlapino didelį lauką... Jei kas nors apie mus blogai pasakys, teperplėšia peilis jo širdį...“.
* Svetingi, geranoriški ir paslaugūs. Garsioji gruzinų užstalė - tai pasakiška gyvenimo šventė. Ne veltui sako, jei Gruzijoje turite draugų, jūs - rojuje. Jus maitins, girdys ir linksmins, o bet koks mėginimas sumokėti už šventę bus lygus įžeidimui. Psichologai gi tvirtina, kad už viso šio hipertrofuoto svetingumo ir daugybės tostų už draugystę ir taiką, slepiasi, švelniai tariant, atsargus elgesys su visais kaimynais – rusais, armėnais, azerbaidžaniečiais, turkais, abchazais.
* Polinkis konkuruoti (ypač gyvenimo kokybe). Šia proga galima prisiminti žymų anekdotą – važiuoja du gruzinai užsienietišku automobiliu gatve, karštis lauke nepakeliamas, o jie važiuoja uždarais langais, vilkėdami švarkus, pasirišę kaklaraiščius. Vienas kitam sako – Ei, Gogi, praverkime langus! – Nee... Tegul visi galvoja, kad pas mus yra kondicionierius“.
Nors, kaip sako, Gruzijoje nemeluoja, ten tiesiog perdeda.
* O štai darbštumo gruzinų nacionalinių vertybių sąraše nėra. Kaip, beje, ir visose pietinėse tautose. TSRS sudėtyje ši respublika buvo pilnai dotuojama (80-aisiais dotacijos 7 kartus viršijo Gruzijos BVP), nors tuo pat metu pragyvenimo lygis buvo vienas aukščiausių šalyje. Jie praktiškai be konkurencijos Sovietų Sąjungoje užėmė gėlių ir vaisių verslo nišą. TSRS susikūrė tokia nuostata, kad gruzinas gali būti turtingas arba labai turtingas. „Sąstingio“ metu atsirado „genacvale“ įvaizdis - „baltu kostiumu baltoje Volgoje“. Žymus ukrainiečių politologas Dmitrij Vydrin plačiajai visuomenei paskleidė gan išraiškingą Ševardnadzės spaudos atstovo tostą, kuris 90-ųjų viduryje Ukrainos delegacijos draugijoje pasiūlė išgerti už “rusų nevykėlius, kurie mus maitina, girdo ir aprūpina“. 
* Gruzinų savigarba, aukštas savęs vertinimas. Savo laiku filosofas Merab Mamardašvili nušiurusių Tbilisio vartų, šaligatvių ir išorėje purvinų namų, su viduje prabangiai įrengtais butais, prikimštais aukštos kokybės gaminių ir įrangos, derinį laikė gana simbolišku.
* Klanai ir šeimyniškumas, iš kurio seka gruzinų sugebėjimas derėtis tiek sovietų, tiek nepriklausomybės laikais (tipiškas humoras – „Gruzijos institute kabo skelbimas: „Egzaminas neįvyks, visi bilietai išparduoti“).
* „Genacvalė“ karštakošiškumas ir neatsargumas. 
* Gyvenimo džiaugsmas ir laisvės, artimos anarchijai, pomėgis. Tikriausiai dėl to, kad čia vos ne kiekvienas save laiko kone kunigaikščiu. Kiti gi, priešingai, laiko, kad išdavikiškas ir parsidavėliškas charakteris yra neatsiejama gruziniško mentaliteto dalis. Amžiais jie palikdavo nusilpusį šeimininką ir parsiduodavo stipresniam – iš persų pas turkus, vokiečius, rusus, amerikiečius, o paskutiniu metu – europiečius. Vardan teisingumo, reikia pripažinti, kad prekyba lojalumu yra būdinga daugeliui mažų šalių. Jos tiesiog nieko daugiau neturi.
 
Saakašvili oponentų argumentai, arba kas nerodoma Gruzijos naujienose? 
 
SaakašviliFaktai, aprašyti aukščiau – duoklė ekonomikos analitikams ir turistams. Investuotojams būtina žinoti ne tik  reklaminę (nors ir teisingą) gruziniško gyvenimo pusę su tekstais, kurių pilna žiniasklaida (apie sąžiningus kelių policininkus, pervedančius per gatvę senutes), bet ir rimtas vidines ir išorines šalies problemas, kad prieš apsisprendžiant investuoti, būtų galima viską gerai pasverti ir apgalvoti.
 
Saakašvilio oponentai teigia, kad nėra jokio gruziniško stebuklo. Tam tiesiog nėra jokių objektyvių priežasčių:
- Investuojama pagrinde į bankinį ir finansinį sektorius bei aptarnavimo sferą. Į realią gamybą investuojama retai (išimtimi būtų galima laikyti nebent vokiečius, savo laiku įdiegusius cemento gamybą). ES 2008 metų ataskaitoje aiškiai nurodė Gruzijos ekonominio augimo kilmę – išorinis skolinimasis, finansinio sektoriaus plėtra ir viskas;
- pramonės gamyba faktiškai sunaikinta. Paaiškinti, kuo paremta šiandieninė Gruzijos ekonomika, praktiškai neįmanoma. Ir kiek Jums Gruzijoje besakytų, kad respublika turtinga visais Mendelejevo lentelės elementais, dauguma gamybinių įmonių ten arba stoviniuoja, arba dirba dalinai (maisto gamybos sektorius nesiskaito). Pusę visų biudžeto pajamų sudaro rinkliavos už naftos ir dujų tranzitą. Jos teritorijoje driekiasi transporto koridoriai ir nutiesta naftos ir dujų tiekimo trasa Baku – Tbilisis – Džeichan ir Baku – Tbilisis – Erzerumas. Taip pat plieno gamyklos, chemijos pramonė ir uostas.
Ir tada visiškai pagrįsti yra klausimai, kaip Gruzija be jokios pramonės ketina tapti kaukazietišku SingapūroPietų Korėjos arba aukštųjų technologijųIndijos ir Izraelio prototipu ir kaip uždirbinės pinigus? Investicijos pritraukiamos į valstybę dėka žemo gyventojų pajamų lygio ir pigios žemės (tarp kitko, dėl vietinių gyventojų pigios darbo jėgos, „Puma“ ketina perkelti savo gamyklą iš Turkijos į Gruziją. Vidutinis atlyginimas Batumio gamykloje neviršija 130 dolerių, kas gerokai mažiau, nei Turkijoje). Suprantama, kai tik ženkliai pakils atlyginimai, išnyks „palankus investicinis klimatas“ ir investicijų srautas nutruks;
- Visiška priklausomybė nuo išorinių investicijų. Būtent Vakarai, visų pirma JAV, aprūpino Gruziją reikalingomis reformai lėšomis (nuo 1992 m. TVF - daugiau nei 500 mln., Didžioji Britanija - daugiau nei 750 mln., ERPB (Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas), JAV tarptautinės plėtros agentūra – 1,5 mlrd. dolerių, Europos komisija ir t.t.). Subsidijos, humanitarinė pagalba, lengvatiniai kreditai suteikė galimybę naujajai Gruzijos vyriausybei įgyvendinti radikalią vyriausybės aparato reformą. Be viso to, JAV vyriausybė tiesiogiai mokėjo atlyginimus aukščiausiems Gruzijos valdininkams. Sakykim tiesiai – neeilinis atvejis pasaulio istorijoje!
Vien Gruzijos ir Rusijos konflikto padarinių įveikimui, donorų konferencijoje buvo pažadėta 2008-2010 metų laikotarpyje skirti 4,5 mlrd. dolerių(tarp kitko, tiesioginė ir netiesioginė žala, patirta „Rusijos agresijos“ metu, buvo nustatyta kiek daugiau nei 130 mln. dolerių). Be to, 2 mlrd. šios sumos – dotacijos, o likusios lėšos skirtos už fantastiškai žemas palūkanas. Gaunasi, kad skiriama pagalbos suma kasmet sudaro apie 20% Gruzijos BVP (!). Kodėl gi tuomet neapšvietus naktinio Tbilisio visomis vaivorykštės spalvomis (Saakašvili mėgsta, kad viskas būtų ryšku ir spalvota)? Ekonomiška Europa su karts nuo karto atjungiamu apšvietimu tiesiog ilsisi.
Čia ne tik pasimato „gruziniško stebuklo“ ištakos, bet ir nedidelis 2008-2009 m. krizės gylis. Šalis, tiesiogine šio žodžio prasme, gyvena išorinio finansavimo dėka. Suprantama, kad amžinai tai trukti negali. Jau 2013 metais prisieis grąžinti nemažą Gruzijos biudžetui skolą – 700 mln. dolerių;
- Ekonomikos priklausomybė nuo emigrantų pervedimų. Žymiai daugiau piniginių lėšų šalis gauna iš emigrantų. Laikoma, kad už Gruzijos ribų gyvena 1,6 mln. gruzinų (25,7%). Vien 2007-iais metais oficialiųjų piniginių perlaidų buvo 860 mln. dolerių. Šie pinigai padeda išgyventi išvykusiųjų į užsienį uždarbiauti artimiesiems. Be to, skirtingai nei kitos diasporos, gruzinai uždarbiauja ne rusiškose statybose, ne visuomeninio transporto vairuotojais ir juo labiau ne šluodami Maskvos gatves. Jie plačiai paplitę komercijoje, medicinoje, žurnalistikoje, mene. Ta prasme, išvyko, galima sakyti, gruzinų tautos šviesiausi ar bet kokiu atveju, energingiausi ir iniciatyviausi šalies piliečiai. Taip kad apie Gruzijos ekonomikos savarankiškumą kalbėti, deja, netenka;
- Gruzijos ekonominė priklausomybė nuo Rusijos. Diplomatinių santykių su Rusija nutrūkimas, skausmingos ekonominės sankcijos (nutrauktas transporto ir pašto susisiekimas, embargas gruziniškam vynui ir mineraliniam vandeniui) tik paaštrino Gruzijos problemas. Maskvą galima suprasti, kokia proga ji turėtų finansuoti rusofobiškąjį rėžimą? Bet dėl ekonominių Rusijos sankcijų Gruzija kasmet netenka iki 250 mln. dolerių. Gruzijai taip ir nepavyko kompensuoti Rusijos vyno embargo pasekmių kitomis rinkomis. Pavyzdžiui, jei geriausiais laikais Gruzija eksportuodavo iki 50-60 mln. butelių vyno, tai 2009 metais – kiek daugiau nei 10 mln. Tiesa, šiais metais, daugiausiai Ukrainos vartotojų dėka, įvyko šioks toks pardavimų augimas. Analogiška situacija ir su mineralinio vandens, citrusų, vaisių ir daržovių eksportu. Šią Gruzijos priklausomybę nuo Rusijos dar kartą vaizdžiai parodė sausringa šių metų vasara. Žinoma, kad Gruzijos rinka 80% būdavo aprūpinama  rusiškais kviečiais, tad Rusijos sprendimas šiais metais įvesti eksporto apribojimus ir aukštos kainos (260 JAV dolerių už toną) sąlygojo Gruzijoje staigų duonos ir kruopų kainų šuolį. Gruzijos treideriai dabar skubiai ieško alternatyvių rinkų, kur galėtų nusipirkti grūdų.
Anksčiau ar vėliau, bet santykius su Rusija atstatinėti teks. Kaimyno nepasirinksi, juo labiau, tokio didelio... Beje, kaip rodo Gruzijos Nacionalinis demokratijos institutas, 3 iš 5-ių gruzinų pasisako už normalių santykių su Rusija atkūrimą;
- Žemas ekonomikos ir pragyvenimo lygis. Visos šios investicijos taip ir nepavertė Gruzijos klestinčia valstybe.
 
Pasaulinė ekonominė krizė Gruzijoje
 
Ekonomikos krizėIš pirmo žvilgsnio, ekonominė krizė Gruziją palietė mažiau, nei kitas valstybes:
- Mažesnis BVP kritimas – 3,9% (tarp kitko, apie oficialią statistiką... CŽV duomenimis, BVP smuko net 7%), palyginimui, Ukrainoje krito 15%. Bet tame ir esmė, kad tokių ypatumų šalyje panašus kritimas atrodo daugiau, nei rimtas;
- 2009-iais metais investiciniai srautai sumažėjo dvigubai, palyginus su ne pačiais geriausiais 2008-iais. Pirmąjį šių metų ketvirtį valstybės biudžetą pasiekė vos 6% prognozuotų metinių investicijų apimties; 
- Gruzijos BVP, tenkantis vienam gyventojui, 2009 metais (4500 JAV dolerių) buvo 149-je vietoje iš 228. Iš posovietinės erdvės valstybių už jos liko Kirgizija, Moldova, Uzbekija. Pagal ekonominius rodiklius šiandieną Gruzija nesiekia nei pusės savo 1990-jų metų rodiklių. Kaimyniniame Azerbaidžane ir Armėnijoje šis rodiklis gerokai aukštesnis. Dėl didėjančių maisto kainų Eduardas Ševarnadzė pareiškė, kad 40% gruzinų yra ties bado riba.  
- Masinė bedarbystė. Saakašviliui taip ir nepavyko jos sumažinti. Vien oficialiais duomenimis ji siekia 16,9%, kas visai nejuokinga. Pasaulyje visai ne daug valstybių su tokia bedarbyste. O štai Ševarnadzė mano, kad bedarbių Gruzijoje yra apie 50% (!);
- Maža ir segmentuota vietinė rinka, nekonkurencinė smuklaus ir vidutinio verslo aplinka; 
- Didelė išorės skola. Jei iki Saakašvilio atėjimo į valdžią išoriniai įsiskolinimai sudarė 1,8 mlrd. dolerių, tai šiuo metu ši suma, nežiūrint į visus lengvatinius kreditus, artėja iki astronominės mažytei valstybei sumos – 9 mlrd. dolerių (daugiau nei 80% BVP). Tas pats Ševarnadzė mano, kad visa tai neišvengiamai prives šalį prie katastrofos;
- Neigiamas užsienio prekybos balansas. Prekių importas beveik 4 kartus (!) viršija eksportą. Neigiamas balansas sudaro nei daug, nei mažai – 29% BVP; 
- Milžiniškos neturtingos šalies išlaidos gynybai. Per šešis metus jos padidėjo nuo 0,78% BVP iki 9,5%; 
- Praktiškai nevystomas žemės ūkis, o jame dirba daugiau nei pusė visų gyventojų; 
- Etninės ir socialinės problemos, politinis nestabilumas. Valstybė kuriasi griežto unitarizmo ir tautinių mažumų diskriminacijos pagrindu. Tarptautinės organizacijos jau ne kartą atkreipė dėmesį į etninių mažumų teisių ir laisvių pažeidimus Gruzijoje.
Bendrai šiandieninę Gruzijos situacija galima būtų apibūdinti kaip įtemptą permainų laukimą. 
 
Investuotojų privilegijos Gruzijoje
 
Gruzija investuotojamsTenka pažymėti, kad nors investicinio klimato kokybės klausimu Gruzija ir pažengė į priekį, palyginus su kitomis posovietinės erdvės valstybėmis, kol kas investuotojai baiminasi investuoti rimtas sumas į Gruziją. Tuo tarpu Pasaulio Bankas Gruziją vadina viena iš atviriausių šalių užsienio investicijoms. Pagal ekonominės laisvės indeksą, Gruzija užima 26-ąją vietą iš 183 valstybių. Gruzijos ekonomistai įsitikinę, kad šiais metais BVP viršys 6%. Šie faktai yra svarbi paskata potencialiems investuotojams. Aktyvesnio jų dalyvavimo Gruzijos ekonomikoje skatinimui, vyriausybė žada:
* įvesti lengvatinius mokesčius IT kompanijoms: užsienio kompanijos mokės minimalius mokesčius; 
* vystyti ganėtinai primirštą, bet potencialiai pelningą turizmo verslą. 
Gruzinai nusprendė uždirbinėti gamtos grožio, šiltos jūros, senovės paminklų, sveikatingumo kurortų, nepakartojamos virtuvės dėka. Jau paskelbti ambicingi planai – per keletą metų pritraukti penkis milijonus turistų. Kol kas apleistiems ir sugriautiems turizmo ir sanatorijų centrams reikalingos rimtos investicijos. Svarbiausia, kad šių planų nepaliestų buvusių liūdnai pagarsėjusių prezidento Saakašvilio projektų likimas – 50-ies dienų skurdo įveikimo programa, 50-ies mėnesių visiško užimtumo programa, ir paskutinio – per keturis metus visus moksleivius išmokinti anglų kalbos; 
* Atkreipia dėmesį į palankią geografinę padėtį, kaip svarbų ekonominį faktorių. Iš tiesų per Gruziją nutiestos arterijos, jungiančios Rytus ir Vakarus, Aziją ir Europą. Ji yra svarbi daugelio tranzito projektų dalis – „Nabucco“, suskystintų ir suslėgtų dujų transportavimas; 
* Atsižvelgiant į didelius Gruzijos vandens išteklius, šalis gali tapti pigios elektros energijos gamintoja.
Visa tai investuotojams ganėtinai patrauklu.
 
Svarbiausia, kad nebūtų karo. Masterforex-V analitikų tarnybos nuomone, būtent įtempti Saakašvilio santykiai su Kremliumi gali tapti ta force-majeure aplinkybe, kuri, tarpusavio santykių pablogėjimo atveju, vienu plunksnos brūkštelėjimu nubrauks visas dabartines specialistų investicijų į Gruzijos ekonomiką naudingumo prognozes.
 
 

 

Paskelbimo data: 2010-12-31 21:00 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55