Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 10:18 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

“Trys banginiai”, kurie skandina 95% treiderių...

“Trys banginiai”, kurie skandina 95% treiderių...

Egzistuoja trys banginiai, sudarantys pagrindą visam biržos prekybos menui – tai techninė ir fundamentalioji analizė, psichologija bei kapitalo valdymas.

Žinoma, neturėdami tinkamo pasiruošimo rinkos techninėje ir fundamentalioje analizėje, lygiai kaip ir kapitalo valdyme, sėkmės Forex rinkoje jūs nepasieksite. Šiame straipsnyje paliesime antrą sudedamąją dalį - psichologiją - ir aptarsime, kokios slaptos kliūtys gali mūsų tykoti treiderio kelyje.

Pagrindinės treiderio, dažniausiai pradedančiojo, kliūtys yra: baimė, abejojimas, tingėjimas ir godumas. Detaliau apie tai nagrinėsime sekančiame straipsnyje: „Kario kelias ir treiderio kelias – kas tarp jų bendra?“
Šiame straipsnyje  panagrinėsime  treidingo psichologijos problemą, kaip požiūrio ir   pasąmoningo rinkos suvokimo  problemą ir iš to  išplaukiančias klaidas.

Visi mes daug kartų esame girdėję tokius posakius, kaip: „pasirūpinkite nuostoliu ir pelnas pats ateis...“, „ribokite nuostolius, o  pelnui leiskite augti...“

Ir ką tai reiškia? Man, kaip ir daugeliui,  pradžioje  tai buvo tik migloti  posakiai. Tačiau vieną kartą  vieno iš grėblių kotas skambiai trenkė man į kaktą... ir, kadangi į mano planus nebuvo įtrauktas viso rinką aptarnaujančio personalo maitinimas, nusprendžiau suprasti, kodėl ir kaip dingo mano depozitas... Kas iš to išėjo, spręskite patys.

„Trys banginiai, kurie jus nuskandins“ – trys rinkos supratimo formos:


„Pirmas banginis“: rinka – tai agresyvi terpė, kurioje reikia išgyventi

Kaip taisyklė, toks rinkos supratimas atitinkamai formuoja ir prekybos stilių – griežtas kapitalo valdymas ir konservatyvus prekybos stilius, griežtas rizikos valdymas. Šiame etape svarbiausiu pasiekimu bus mokėjimas neprarasti depozito, apriboti nuostolius. Rimtą palaikymą, disciplinos ugdymą ir pagalbą savižinoje suteiks treiderio dienoraštis. Toks paprastas dalykėlis padės įveikti ne tik šitą etapą, bet ir rimtai pažvelgti į psichologinių problemų sprendimą. Prekybos metu kylančių minčių ir jausmų dėstymas dienoraštyje leis peržiūrėti emocinį foną prekybos metu. Tuomet bus galima sąmoningai identifikuoti vidines kliūtis ir labiausiai pažeidžiamas vietas. Būtent dienoraščio psichologinė sudedamoji dalis ir darbas ties ja leis sukurti patikimą pagrindą tolimesnei prekybos praktikai. Nesukūrus atsparaus psichologinio pamato pačioje pradžioje, ateityje tai atlikti bus žymiai sunkiau, be to, tai gali privesti prie nepateisinamų nuostolių.

Jeigu jus jaudina gauto (einamojo) pelno ar nuostolio dydis, tai paprasčiausia metodika, leidžianti išmokti dirbti adekvačiai, yra savo jausmų ir jų ideologinių bei priežastinių ryšių analizavimas. Techniniu atžvilgiu metodika susiveda į prekybą dviem-trim instrumentais, leidžiančiais atlikti vieną-du įėjimus vienoje prekybos sesijoje. Tai reiškia, kad turi būti tikslūs apribojimai įėjimui į rinką, tikslus punktų kiekis, kuris bus imamas kaip pelnas, tikslus stopo dydis. Tai turi būti paprasta prekybos sistema su mažu instrumentų skaičiumi ir tiksliomis darbo taisyklėmis. Netgi pageidautina, kad prekybos sistemos pelningumas būtų vidutinis, nes užduotis juk yra pirminių šaltakraujiškų įėjimo į rinką, sandėrio lydėjimo ir išėjimo iš rinkos įgūdžių atidirbimas, vėliau palaipsniu didinant pozicijų dydį ir kiekį.

Kaip idealų pavyzdį galima paimti mechanines prekybos sistemas, kurios neturi psichologinių problemų, būdingų žmogui. Žinoma, jūs galite prieštarauti – nieko nesigaus, mes juk ne robotai – taip, robotai nemoka kurti, keisti nustatymų, viskas, ką jie turi, tai ramus požiūris tiek į pelną, tiek į nuostolį, visur kitur jie buki, kaip veltiniai.

Yra ir tokių rekomendacijų, kaip tiek pelno, tiek nuostolio duomenų slėpimas nuo savęs, tačiau tiesa yra ta, kad tai nieko neduos, o gali netgi rimtai pakenkti. Ką darysite, kai pamatysite, ką ten priprekiavote?

Psichoemocinės būsenos, dažniausiai sutinkamos šiame etape: baimė, abejonės, stresas, didelė įtampa. Būtent šių būsenų atidirbimas yra pats svarbiausias šiame laiptelyje, kurį sėkmingai įveikę pereiname prie sekančio.

Šio lygio vertybė yra ideologinio pagrindo sąmoningam darbui rinkoje sukūrimas, baimės jausmo dingimas. Įveikus šį lygį ateina supratimas – treideriu dar tik reikės tapti – ir tada pereiname prie antrojo.

„Antras banginis“: rinka – tai draugiška aplinka

Aiškių prekybos sistemos taisyklių laikymasis, ramus ir neįtemptas darbas, grėsmės nebuvimas. Šiame etape reikia išmokti stabiliai užsidirbti ir tęsti darbą išimtinai pagal prekybos sistemos taisykles. Jeigu pirmame etape privalėjote išsiugdyti sugebėjimą neprarasti, tai čia jūsų pagrindine užduotimi bus prieaugis, mokėjimas didinti kapitalą. Viena iš pagrindinių užduočių šiame etape yra jūsų psichologinės būsenos atidirbimas nuolat didinant pozicijų skaičių, apimtį, analizės ir prekybos instrumentų skaičių.

Psichoemocinės būsenos dažniausiai sutinkamos šiame etape: tinginiavimas, aplaidumas, nedisciplinuotumas, nekantrumas. Grėsmės jausmo atbukimas sumažina atsakomybę. Taip pat šiame etape yra taisyklių nesilaikymo ir nenuoseklumo pavojai.

Povandeniniai akmenys:
„Gervė danguje“. Didelio pelno ir aukštų tikslų siekimas. Kaip taisyklė, lieki ir be mažo. Esmė ta, kad galite save įtikinėti, kad tikslai bus pasiekti, deja...
„Žaidžiame treiderį“. Neadekvatus savo treidingo lygio įvertinimas. Ir jeigu šiame etape neprasiskėlėte sau galvos, tai kitame etape galite ją prarasti...

„Trečias banginis“: rinka – tai varžybos

Trys banginiaiAgresyvus prekybos stilius, pasitikėjimas, peraugantis į visišką savikliovą. Šio etapo pavojai yra prekybos taisyklių nepaisymas, azartas. Tai sąlygoja stabilus depozito prieaugis per tam tikrą laikotarpį. Svarbus momentas šiame etape yra suformavimas tokių įgūdžių, kaip didesnio pozicijų  kiekio išlaikymas, korekcijos pralaukimas, žinant, kokia ir kokio lygio banga eina prieš jus ir kuo tai baigsis, mokėjimas efektyviai valdyti kapitalą ir riziką.

Psichoemocinės būsenos, dažniausiai sutinkamos šiame etape: azartas, godumas, prekybos ir rizikos valdymo taisyklių nesilaikymas.

Povandeniniai akmenys:
„Pagauti lapę už uodegos“. Bandymai išskaičiuoti judėjimo pabaigą, pagauti apsisukimą. Apsisukimo gaudymas.
„Puolęs angelas“. Aukštų rezultatų pasiekimas (dažniausiai labai greitai) ir staigus nuopolis.
Nesugebėjimas sustabdyti kritimo proceso. Atistatymas būna labai sunkus, nes ankstesnis lygis gali būti daugiau niekada nepasiektas. Neretai perdegama, nes būna labai sunku atsikratyti potrauminio streso.
„Sugriebti briedį už ragų“. „Aš žinau, kur eis rinka“ – kaip taisyklė, ši klaida seka iš bandymo rinkai pripaišyti savą situacijos supratimą. Šios problemos esmė yra ta, kad ir kaip gerai jūs suprastumėte rinkos elgesį, rinkos iki galo pažinti neįmanoma, ir tai yra dėsnis. Rezultate briedis paima ant ragų jus pačius...

Įveikus šį lygį, jūs suprantate, kad jau beveik esate treideris!

Bendros klaidos


„Apgaulė“. Egzistuoja „apgaulės teorija“, kurioje nagrinėjami algoritmai, kodėl, kada ir kaip kažkas stengiasi kitus supainioti. Vienas iš „apgaulės teorijos“ aspektų, susijusių su psichologija – tai grobuonių ir aukų psichologija. Tačiau ši teorija turi daugiau filosofinį aspektą ir todėl nenagrinėsime jos šitame straipsnyje, bet pažiūrėsime į tai, kaip į psichologinę problemą, o būtent: kaip ir kodėl, apsiginklavę šia idėja, persišausite sau kojas.

Reikia skirti „apgaulės teoriją“ nuo apgaulės, kaip psichologinės problemos. Psichologinės problemos atveju pastatote save į aukos poziciją. Mūsų atveju „apgaulė“ suprantama, kaip situacija rinkoje, kurią sunku apibūdinti ir kuri niekaip netelpa į jūsų analizės algoritmą! Ši problema neegzistuoja savaime, o eina kartu su kita klaida -  „išoriniu priešu“.

Derinys „išorinis priešas - apgaulė“ vyksta tada, kai kažkas prieš jus tikslingai kuria klastingus planus. Atskirais atvejais tai būna naudinga (jeigu tai neįgauna psichinio sutrikimo formos), nes skatina jus būti budriais ir atsargiais. Problema tai tampa tada, kai naudojama atsakomybės nusimetimui nuo savęs, arba kaip būdas kompensuoti žinių ar patirties trūkumą. Išorinio priešo egzistavimu galima pateisinti viską – ir nepelningą savaitę, ir blogą orą...

„Prekyba nuomonėmis“. Kaip taisyklė, treideriai stengiasi jungtis į grupes, komandas, darbo efektyvumo padidinimui ir naujų rinkos algoritmų atradimui, perduodami vienas kitam žinias ir dalindamiesi patirtimi. Ir čia nepatyrusių naujokų laukia spąstai. Esmė ta, kad naujokai, papuolę į tokią grupę, sprendimo priėmimo metu pasiduoda kitų, labiau patyrusių treiderių nuomonei ir, neteisingai supratę situaciją, priima klaidingus sprendimus. Vietoje rinkos analizės kyla nuomonių analizės efektas. Tokiu būdu vyksta prekyba nuomonėmis ir ten, kur pasisakiusysis ima pelną, prekiaujantis nuomonėmis patiria nuostolius.

„Vienišas vilkas“. Tai klaida iš iškreiptų vertybių srities. Toks įvaizdis paprastai įteigiamas per televiziją ir yra paremtas jaunų žmonių savęs vertinimu bei idealų formavimu. Tokiu būdu yra sukurta visa verslo industrija, besinaudojanti žmogaus psichikos ypatybėmis. Prisiminkite filmą „Pamišęs Maksas“ (Mad Max), kuriame nesiskutęs dėdė lenktyniauja dykumoje, kovoja su pankais už benzino puodelį ir savo šuns akivaizdoje valgo jo konservus. Tylus ir liūdnas herojus atsiskyrėlis, kurio vaidmuo tikrame gyvenime tampa drama. Iš tiesų „vienišas vilkas“ – tai arba beveik beprotiškas išpuikimas, arba avinas, atsiskyręs nuo bandos, tačiau dažniausiai ir viena, ir kita kartu. Abiem atvejais pabaiga yra vienoda.

„Tyras šaltinis“. Kiekvienas iš peržvelgtų etapų yra laiptelis link mūsų profesionalumo ir kiekvienas iš jų turi savų povandeninių akmenų, kuriuos sėkmingai įveikus, jūs žingsnis po žingsnio einate link savo svajonės tapti profesionaliu treideriu. Jeigu jums pasisekė užlipti šiais stačiais laiptais, įgyti neįkainojamą patirtį ir įveikti ar apeiti pasitaikiusias kliūtis, tuomet neabejotinai pasieksite tokį lygį, kuriame į visą savo vystymosi istoriją galėsite pažvelgti iš aukšto.

„Tyras šaltinis“ – įgavus patirties ir įveikus ankstesnių etapų kliūtis nueitame kelyje, rinkos supratimas kardinaliai keičiasi. Jis tampa panašus į tyrą šaltinį, nes jūs priimate rinką tokią, kokia ji iš tikrųjų yra, be jokių projekcijų, suskaidymo ir permokų, be asmeninių troškimų ir tikėjimo. Jūs gaunate pelną ten ir tada, kur manote esant tikslinga (kas neaišku, taps suprantama vėliau). Jūsų daugiau nekankina baimė ir abejonės, jūs suprantate, kada esate stiprus, o kada geriau pasilikti nuošalyje.

Gerbiamas skaitytojau, jeigu skaitote šią pastraipą, reiškia, jums užteko kantrybės perskaityti iki galo šį straipsnį arba jums iš tiesų buvo įdomu. Todėl kviečiame jus aplankyti Masterforex-V treidingo Akademijos forumą ir pasidalinti su mumis savo patirtimi ir požiūriu šioje srityje. Esame įsitikinę, kad kartu sugebėsime rasti optimalius sprendimus psichologinėms treidingo problemoms atsikratyti.
 

 

Paskelbimo data: 2010-11-10 11:05 Tekstas: Maksim Kovalenko
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55