Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Sekmadienis, gegužės 22, 16:41 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ar pavyks Obamai „išbuožinti“ Amerikos milijardierius?

Ar pavyks Obamai „išbuožinti“ Amerikos milijardierius?

Paradoksalu, tačiau faktas – dabartinė situacija JAV savo bendrais bruožais labai primena 1920-ųjų pabaigos - 30-ųjų pradžios situaciją TSRS, kai  išeitį iš krizės Sovietų Sąjunga rado masinėje kolektyvizacijoje ir pasiturinčiųjų valstiečių sluoksnio išbuožinime, o JAV, vadovaujant prezidentui Franklinui Ruzveltui (Franklin Delano Roosevelt, 1933-1945 m.), praktiškai vyko tas pats, tik prisidengiant „demokratijos“ ir rūpinimosi „paprastais amerikiečiais“ lozungais, kai Ruzveltas savo 1933.04.05  įsakymu № 6102, siekiant „palengvinti kritinę bankų padėtį JAV“, įsakė užantspauduoti visus fizinių ir juridinių Amerikos asmenų bankų seifus. Jiems nuo tos dienos... buvo uždrausta disponuoti auksu (tame tarpe ir auksinėmis monetomis), kurį JAV valdžia konfiskavo ir iškeitė į popierinius pinigus.

Kieno sąskaita prezidentas Barack Obama turėtų išvedinėti iš krizės Jungtines Amerikos Valstijas šiuolaikiniame etape?
Juo labiau, kad Obamos (kaip ir Ruzvelto) politika yra nukreipta į rūpinimąsi daugumos JAV gyventojų pragyvenimo lygio išsaugojimu ir kėlimu, tačiau tam pinigų JAV ekonomikoje nėra. O problemos kaupiasi kaip sniego kamuolys. Krizė iki begalybės užaštrino visas JAV problemas:

* astronominio dydžio išorinė JAV skola - 13,7 trilijonų dolerių (ir ji tebeauga)
* Amerikos bankų bankrotai
* pralaimėjimas Kinijai prekybiniame kare
* JAV valiutinis karas
* JAV ir Irano karinio susirėmimo problemos
* kova su terorizmu

Krizė privertė išsiskirti su „išoriniais“ pinigais – nepadengtais įsiskolinimais. Todėl vienintelis dalykas, kuris gelbsti Ameriką nuo „diržų suveržimo“ politikos ir socialinio sprogimo, - turtingiausių amerikiečių dalyvavimas visuomeninių uždavinių finansavime. Kitais žodžiais tariant, Amerikos milijardieriams, kaip kažkada tarybiniams „pasiturintiems valstiečiams“, siūloma „pasidalinti“. Iš valstybės pusės aiškiai sklinda žinia – arba „perskirstome materialines gėrybes“ savanoriškai, arba prievartiniu, tiesa civilizuotu, keliu.

Kai kas šiuos signalus jau išgirdo ir netgi dirba šia kryptimi. Pavyzdžiui, Warren Buffett ir Bill Gates dar 2010-ųjų birželį pasiūlė milijardieriams sudalyvauti projekte „The Giving Pledge“ ir perduoti mažiausiai 50% turto labdaringiems tikslams. Iš esmės, pasiūlė valstybės spaudimui atsakyti tradiciškai – išvesti savo kapitalą į labdaros fondus, o ne atiduoti juos JAV mokesčių tarnyboms. Juk labdara – toks lėšų panaudojimas, už kurį niekas neneša atsakomybės prieš visuomenę. Todėl labdaros lėšos ir naudojamos taip, kaip nurodo dovanotojas. Jokios atskaitomybės prieš valstybę. Kitais žodžiais, siūloma veikti taip, kaip veikė „buožės“ TSRS – „užkasti perviršį“ …

Taip, žinoma, žiniasklaida liaupsina Bafetą ir Geitsą už „pasiaukojimą“, už „naują požiūrį į labdaros politikos formavimą“, tačiau, kaip jau teko ne kartą įsitikinti, geriausia labdara – išmokyti žmogų apseiti visiškai be labdaros ir nemokamų dovanų. Todėl, Amerikos prezidento Barack Obama nuomone, šiems geriesiems milijardieriams, kurie taip rūpestingai nori padėti amerikiečių visuomenei, reikia ne „užsiimti labdara“, o investuoti savo kapitalą į ekonomiką, tuo pačiu suteikiant „meškerę, o ne žuvį“. Juk paprastas pinigų išdalinimas daro žmones veltėdžiais, atmuša jų norą pasikliauti vien tik savo jėgomis, būti nepriklausomais ir laisvais, gerbti save.

Kapitalo perdavimas  labdarai“ – iš esmės tai trivialus kapitalo išėmimas iš gamybos, dėsningai vedantis prie bedarbystės augimo, pragyvenimo lygio mažėjimo, o reiškia – tik didina, bet ne sumažina nepatenkintųjų skaičių. Gi pinigai, investuoti į gamybą, atvirkščiai, suteikia galimybę plėtoti verslą ir kurti papildomas darbo vietas. Tokiu būdu investicijos tarnautų visuomenės gerovei, palaikytų tuos, kurie pasiruošę dirbti, o ne tuos, kurie priprato prie išmaldos. Juo labiau, kad investiciniai indėliai būtų vieši – investicijos leidžia reikalauti atskaitomybės apie jų panaudojimą tiek investuotojui, tiek ir valstybei.

Bet JAV – ne XX a. pradžios TSRS, kur pasipriešinimo valstybės vykdomai politikai sustabdymo  uždavinį išsprendė naganas ir Gulagas. JAV visada buvo galima,  kaip sakydavo Laukiniuose Vakaruose,  „nusipirkti įstatymą“. Tokia galimybė yra ir šiandien, tačiau griežtai konstitucijos ribose – per rinkimus, t.y. liaudies valios išreiškimą.
2010 m. lapkričio 2 d. įvyks visų lygių rinkimai – tiek į federalinį senatą (bus perrinkti 37 JAV  senatoriai iš 100 ir visi 435 Atstovų rūmų deputatai), tiek ir į vietinius teisėsaugos organus (naujų gubernatorių rinkimai įvyks 37-se JAV valstijose). Pageidaujantys ir sugebantys „nusipirkti įstatymą“ milijardieriai taip pat juose dalyvauja. Forbes duomenimis, mažiausiai pusė iš turtingiausių amerikiečių TOP500 sąrašo finansuoja rinkimus. Jų tarpe ir Amerikos milijardierius Donald Trump. Dauguma jų palaiko Obamos priešininkus – respublikonus. Rekordinio finansinio palaikymo dėka respublikonai ruošiasi vėl užimti daugumą vietų tiek abiejuose federalinio parlamento rūmuose, tiek ir vietiniame lygmenyje. Dabartinė situacija, deja,  susiklosčiusi ne jų naudai – demokratai turi daugumą 26 valstijose, o respublikonai – tik 23-jose.

ObamaArtėjantys rinkimai jau yra vadinami „pasitikėjimo Obama referendumu“, kadangi ant kortos pastatyta per daug. Todėl prezidentas Obama priverstas „vesti liaudį į aikštes“ ir organizuoti rinkimus „po parašu“.
„Mūsų permainų kelyje kertasi didžiuliai interesai, jų atstovai nori, kad jų konservatyvūs šalininkai perimtų senato kontrolę. Ir jie tai daro milijardierių bei suinteresuotų korporacijų pagalba“, - parašė Barack Obama savo kreipimesi į tautą, - „Statymai šiuose rinkimuose labai dideli. Prašau, paaukok 3 dolerius... Doleris prie dolerio, palaikyk kuo gali“. Prezidento pusėje žinomas finansų guru George Soros, kuris, sakydamas kalbą Kolumbijos universitete, atvirai palaikė Obamos ekonomikos kursą ir išreiškė pageidavimą artimiausioje ateityje matyti dar radikalesnius prezidento metodus bankų sistemos atžvilgiu, net jei prireiktų ją nacionalizuoti.

Senato arba Atstovų rūmų kontrolės praradimas Demokratų partijai taps didele problema ir smarkiai įtakos JAV prezidento gebėjimą teikti Kongrese įstatymų projektus likusius du metus.
Respublikonams gavus daugumą Kongrese, Obamos komandai bus užkirstas kelias vykdyti savo įstatymų leidybos programą.
Kol kas aišku viena – Amerikos prezidentui ir jo komandai bus sunku bet kuriuo atveju, kadangi 2010 m. lapkričio 2 d. rinkimų metu demokratai ir respublikonai susirems žūtbūtinėje kovoje, tačiau, skirtingai negu 1920-1930-aisiais TSRS – tik politinėje ir finansinėje. Todėl tai bus ne kruvina „klasių kovos“ drama, o greičiau lemiamas finalinis beisbolo turnyras tarp dviejų komandų.
 

Paskelbimo data: 2010-10-28 06:30 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55